Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

poruka: 27
|
čitano: 3.348
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko".
15 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Baš u zadnje vrijeme sam počeo primjećivati koliko ljudi koriste smartphone u mome okruženju i lijepo mi je vidjeti kako su to brzo prihvatili. Čak i stariji ljudi. Ali, ono što mi nije baš drago je to da nemali broj ljudi pretjeruje (većinom mladi). Tako da ono, sviđa mi se otvorenost prema novim tehnologijama, ali treba biti umjeren.

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

"U jednom smo, međutim, složni –mobitel je najbolja alternativa plastičnim karticama."

E pa ne slazem se. Zato sto na mobitel postoji puno vise vektora napada nego na plasticnu karticu.

 

"Zanimljivo je i da je stanovnicima našeg dijela Europe sigurnost bankovnog računa važnija od sigurnosti osobnih podataka. U Zapadnoj Europi situacija je obratna. Drugim riječima – sve daj, samo pare ne diraj!"

Drugim rijecima - glupi smo k'o racku, ali dobro, to nije nista sto vec ne znamo (potvrdili zadnji izbori, a i mnogo toga drugoga).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
18 0 hvala 1
15 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

način plaćanja nebitan. lova kojom se plaća - i te kako bitna. kad problem riješimo u korijenu, sve će ostalo doći samo po sebi. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

"Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a uskoro dobivaju Masterpass" daaa, čim je takav naslov to odma znači da SVI Hrvati traže to! Novinari, polakše malo s takvim izjavama! Ako ste tolko sigurni u svoje izjave onda navedite u postotku kolki postotak Hrvata zapravo to traži... Tehnologija je super stvar ali u neprikladnim rukama moze biti razorna, kako i elektronski novac, žele te navuči na novac štampan iz zraka bez pokrića, staviti te na lance da budeš rob... zeznuta je to tema...

 
7 2 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Zar nije trebalo pisati "promo članak" za ovaj tekst?

 
9 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Danijel5 kaže...

, žele te navuči na novac štampan iz zraka bez pokrića

 novac je odavno upravo takav, to nije problem.

Ono što se ovime postiže jest ubrzanje transakcija, "kapital" postaje brži i slobodniji a time i podložniji manipulacijama, špekulacijama i svemu onome zbog čega financijaši zarađuju par redova veličina bolje od "developera".

Taj korak upisivanja tamo nekakvih kodova sa kartice i upisivanja verifikacijskih brojeva sa tokena je "odurni makadam" u tijekovima kolanja novca zbog kojeg ljudi često odustaju od kupnje, i to ti je sve. Temeljni razlog zašto ti  žele omogućiti da platiš sa "tap here" i to je to.

 

 

13 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Koristim već neko vrijeme PBZ-ov Wave2Pay u obliku Android aplikacije i moram reći da ovakav oblik plaćanja daleko praktičniji.

Prvo, mobitel je uvijek pri ili u ruci, drugo, PIN se upisuje na mobitelu pa ga je samim time lakše sakriti, treće ubrzava plaćanje jer sve pripremiš prije nego blagajnica otkuca sve.

 

I bonus, baš sam jučer zagubio doma novčanik, već sam mislio da sam ga zbilja izgubio no cijeli dan sam plaćao mobitelom sve. Dakle, ako zaboraviš ili izgubiš novčanik (što je vjerojatnije nego za mobitel), nije sve izgubljeno.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Na kojem uzorku su napravljeni ti rezultati, bez toga istraživanje je nepouzdano :)

Koliko sam vidio iz službenog videa ...  ne sviđa mi se što se vidi svaki odabir tj. klik na tipkovnici, kao i što tipkovnica nije random posložena.

Sva sigurnost leži u tom pinu, koji se sastoji od samo 4 broja. Nisam baš oduševljen, ali treba probati i proučiti malo dublje valjda znaju što rade :P

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Danijel5 kaže...

"Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a uskoro dobivaju Masterpass" daaa, čim je takav naslov to odma znači da SVI Hrvati traže to! Novinari, polakše malo s takvim izjavama! Ako ste tolko sigurni u svoje izjave onda navedite u postotku kolki postotak Hrvata zapravo to traži... 

 

Pa pišu ti svi relevantni postoci u tekstu (to je ovo ispod naslova), a pored teksta je PDF sa infografikom gdje je sažeto čitavo istraživanje 

Selling doors, door to door.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 7:14 (Davor).
16 godina
moderator
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
LIFO kaže...

Na kojem uzorku su napravljeni ti rezultati, bez toga istraživanje je nepouzdano :)

 

Prenosim iz prve rečenice teksta:

 

Mastercard je u Budimpešti objavio rezultate opsežne studije "Impact of Innovation", koja je ovog ljeta sprovedena na 23.000 ljudi, u 23 zemlje u Europi (uključujući Hrvatsku), Africi te na Bliskom istoku. 

Selling doors, door to door.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 7:14 (Davor).
16 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Nevjerojatni su neki komentari ovdje... ovdje obitavaju ljudi iz IT sektora, iz tehnologije jel tako? I kad čujem izraze poput treba biti umjeren u tehnologiji... LOL. Ti isti ljudi trebaju otići u skandinaviju da vide tamo kako se radi, posluje i živi općenito.

Ne shvaćam neke ljude ako niste za tehnologiju, koji vrag onda radite na web stranici o TEHNOLOGIJAMA ?? Pratite BUG i Mrežu časopise, informatičke časopise, helouuu ljudi!?! koliko logike i IQ treba za shvatiti ovo???

 

Odite trolati svoje non-tehnološke ideje na filozofoskom faksu jer ovo nema nikakvog smisla.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2016 14:43 (makopos).
 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
makopos kaže...

Nevjerojatni su neki komentari ovdje... ovdje obitavaju ljudi iz IT sektora, iz tehnologije jel tako? I kad čujem izraze poput treba biti umjeren u tehnologiji... LOL. Ti isti ljudi trebaju otići u skandinaviju da vide tamo kako se radi, posluje i živi općenito.

Ne shvaćama neke ljude ako niste za tehnologiju, koji vrag onda raditi na web stranici o TEHNOLOGIJAMA ?? Pratite BUG i Mrežu časopise, informatičke časopise, helouuu ljudi!?! koliko logike i IQ treba za shvatiti ovo???

 

Odite trolati svoje non-tehnološke ideje na filozofoskom faksu jer ovo nema nikakvog smisla.

 Hmm da! Ma ja se u načelu slažem s ovim načinom razmišljanja i to je kao uredu. Ali!!! Problem je što BANKE koje rade i posluju na području skandinavskih zemalja imaju sasvim drugačiji modus operandi (kulturno rečeno) negoli u ovom našem dijelu EU! E, u tome je problem! Meni osobno nije ispod časti imati pun novčanik papirnatih novčanica koje nešto vrijede ! I da! Kao što svi znamo, nema besplatnoga ručka! Apropo tome, to što ću ja pred nekom bakom, djedom, curom, ljubavnicom, direktorom svemira biti faca te se poslužiti modernijim načinom plaćanja (ono, vidi me, plaćam mobitelom), a za to će mi bankica uredno uzeti svoju "provizijicu" i tako preko nekoliko puta tijekom samo jednog dana (jer, budimo iskreni, i tamo gdje je nema, ona je inkorporirana u cijenu usluge tj. proizvoda), mene ne čini niti malo sretnijim, pametnijim, ljepšim već samo naivnijim i glupljim! Osim toga, hajd', budimo optimistični, 3 mil. duša, ako to nije isprobavanje i uhodavanje dotične usluge, e onda zbilja neznam što je?!

14 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Divni su ovi iz Mastercarda, kako oni nas vole... vole nas 1,5-2,5% po transakciji. Mene toliko vole da mi svaki put kad se nađem u banci nude zlatnu karticu (za samo xx eura godišnje). To je ljubav! 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Jehonan kaže...

 Hmm da! Ma ja se u načelu slažem s ovim načinom razmišljanja i to je kao uredu. Ali!!! Problem je što BANKE koje rade i posluju na području skandinavskih zemalja imaju sasvim drugačiji modus operandi (kulturno rečeno) negoli u ovom našem dijelu EU! E, u tome je problem! Meni osobno nije ispod časti imati pun novčanik papirnatih novčanica koje nešto vrijede ! I da! Kao što svi znamo, nema besplatnoga ručka! Apropo tome, to što ću ja pred nekom bakom, djedom, curom, ljubavnicom, direktorom svemira biti faca te se poslužiti modernijim načinom plaćanja (ono, vidi me, plaćam mobitelom), a za to će mi bankica uredno uzeti svoju "provizijicu" i tako preko nekoliko puta tijekom samo jednog dana (jer, budimo iskreni, i tamo gdje je nema, ona je inkorporirana u cijenu usluge tj. proizvoda), mene ne čini niti malo sretnijim, pametnijim, ljepšim već samo naivnijim i glupljim! Osim toga, hajd', budimo optimistični, 3 mil. duša, ako to nije isprobavanje i uhodavanje dotične usluge, e onda zbilja neznam što je?!

 

Nisi se trebao toliko raspisati :) ali dobro shvatili smo. Svi mi volimo brojati novce u ruci, no tehnologija će kad tad zamijeniti papirnatu novčanicu. Davno prije ljudi nisu htjeli ni računalo, onda Internet, pa mobilni telefon... a danas sve to koristimo. Sada dolaze roboti, dronovi... život se konstantno mijenja, nema druge nego se stalno i prilagođavati.

16 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
jozef kaže...

Divni su ovi iz Mastercarda, kako oni nas vole... vole nas 1,5-2,5% po transakciji. Mene toliko vole da mi svaki put kad se nađem u banci nude zlatnu karticu (za samo xx eura godišnje). To je ljubav! 

Ne vole nas (jer nas to ništa ne košta), vole prodavače (koji uredno to "trpe" jer im se isplati, a i znaju davati popuste za gotovinu pa biraj).

14 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Hebalo ih i mobilno placanje i PR tekst!!!

 

Mene su u Erste nagovarali na mBanking ko mutavi a ja se ne dam.

Kazu zasto? Pa eto zato jer smatram da su nesigurni.

I kartice su nesigurne (dosta su sigurne ali ne i 100%) ali su nuzno zlo.
Dobro ajde kad ne zelite.. ... kisela faca ženske..

Nakjon 2 mjeseca skužim da ipak plaćam mBanking, odem u poslovnicu i pitam što je sad ovo, jesam li lijepo rekao da ne želim?

A ista ženska ajme oprostite, slučajno, automatika, evo vraćamo vam novce za uslugu...

 

2 mjeseca poslije - reklame za mBanking u mom netBankingu: Poruka koja se ne da izbrisati i onaj glupi animirani gif (ili HTML5)

koji su nasrali taman tako da fino odvlači pažnju. I non stop je tamo. Onda popiz i nazovem ih, kažu napišite mail.

Napišem im: Čujte ja ne želim taj vaš mBanking, plaćam netBanking uslugu i NE ŽELIM gledati nikakve reklame.

I stvarno su ga makli. Znači da postoji opcija za gašenje reklama ali je skrivena od korisnika.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a

ma naravno, za potrošača je cijena ista, ali bez naše potrošnje nema ni tog postotka. Cash ne volim nositi ako baš ne moram, obično u novčaniku imam tek 20-30-50kn za sladoled. :-)
Prodavači trpe jer moraju, u restoran ili trgovinu gdje moram platiti gotovinom ja ne bih išao, to mi je gnjavaža. Ipak, ima i tu napretka, dok su naknade bile 5 ili 6% (za Amex i više) bilo je puno mjesta gdje se plaćalo samo gotovinom.

12 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Chronosus kaže...

Koristim već neko vrijeme PBZ-ov Wave2Pay u obliku Android aplikacije i moram reći da ovakav oblik plaćanja daleko praktičniji.

Prvo, mobitel je uvijek pri ili u ruci, drugo, PIN se upisuje na mobitelu pa ga je samim time lakše sakriti, treće ubrzava plaćanje jer sve pripremiš prije nego blagajnica otkuca sve.

 

I bonus, baš sam jučer zagubio doma novčanik, već sam mislio da sam ga zbilja izgubio no cijeli dan sam plaćao mobitelom sve. Dakle, ako zaboraviš ili izgubiš novčanik (što je vjerojatnije nego za mobitel), nije sve izgubljeno.

 S novčanikom možeš platiti uvijek i sve. S elektronskim plačanjem zaboravi na to.

16 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
jozef kaže...

ma naravno, za potrošača je cijena ista, ali bez naše potrošnje nema ni tog postotka. Cash ne volim nositi ako baš ne moram, obično u novčaniku imam tek 20-30-50kn za sladoled. :-)
Prodavači trpe jer moraju, u restoran ili trgovinu gdje moram platiti gotovinom ja ne bih išao, to mi je gnjavaža. Ipak, ima i tu napretka, dok su naknade bile 5 ili 6% (za Amex i više) bilo je puno mjesta gdje se plaćalo samo gotovinom.

Naravno da je sve omjer dobiti i gnjavaže.

Tebi kao kupcu isto, ne moraš se patiti s gotovinom, a negdje možeš i dobiti popust za istu.

Prodavaču je cilj ponuditi uslugu čim većem broju ljudi, a i cash management ga košta (dapače, nije nimalo jeftino, zato i dolaze polako mjesta gdje cash nije prihvaćen).

Isto tako i payment providera ima sve više, ne smao banke i slični.

13 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
BlueMax kaže...
Chronosus kaže...

Koristim već neko vrijeme PBZ-ov Wave2Pay u obliku Android aplikacije i moram reći da ovakav oblik plaćanja daleko praktičniji.

Prvo, mobitel je uvijek pri ili u ruci, drugo, PIN se upisuje na mobitelu pa ga je samim time lakše sakriti, treće ubrzava plaćanje jer sve pripremiš prije nego blagajnica otkuca sve.

 

I bonus, baš sam jučer zagubio doma novčanik, već sam mislio da sam ga zbilja izgubio no cijeli dan sam plaćao mobitelom sve. Dakle, ako zaboraviš ili izgubiš novčanik (što je vjerojatnije nego za mobitel), nije sve izgubljeno.

 S novčanikom možeš platiti uvijek i sve. S elektronskim plačanjem zaboravi na to.

 

Your point?

Ja kažem da u Zagrebu sad mogu slobodno ne uzet novčanik i ne trčati na bankomat svako malo jer sva mjesta gdje svakodnevno kupujem podržavaju Wave2Pay - dakle svi dućani, restorani i kafići.

Prilično zgodno obzirom da nije baš rašireno.

12 godina
offline
Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a usko

Point je da mobitel možeš izgubiti jednako kao i novčanik. Ako mogu birati uvijek ću rađe izgubiti mobitel. 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
makopos kaže...
Jehonan kaže...

 Hmm da! Ma ja se u načelu slažem s ovim načinom razmišljanja i to je kao uredu. Ali!!! Problem je što BANKE koje rade i posluju na području skandinavskih zemalja imaju sasvim drugačiji modus operandi (kulturno rečeno) negoli u ovom našem dijelu EU! E, u tome je problem! Meni osobno nije ispod časti imati pun novčanik papirnatih novčanica koje nešto vrijede ! I da! Kao što svi znamo, nema besplatnoga ručka! Apropo tome, to što ću ja pred nekom bakom, djedom, curom, ljubavnicom, direktorom svemira biti faca te se poslužiti modernijim načinom plaćanja (ono, vidi me, plaćam mobitelom), a za to će mi bankica uredno uzeti svoju "provizijicu" i tako preko nekoliko puta tijekom samo jednog dana (jer, budimo iskreni, i tamo gdje je nema, ona je inkorporirana u cijenu usluge tj. proizvoda), mene ne čini niti malo sretnijim, pametnijim, ljepšim već samo naivnijim i glupljim! Osim toga, hajd', budimo optimistični, 3 mil. duša, ako to nije isprobavanje i uhodavanje dotične usluge, e onda zbilja neznam što je?!

 

Nisi se trebao toliko raspisati :) ali dobro shvatili smo. Svi mi volimo brojati novce u ruci, no tehnologija će kad tad zamijeniti papirnatu novčanicu. Davno prije ljudi nisu htjeli ni računalo, onda Internet, pa mobilni telefon... a danas sve to koristimo. Sada dolaze roboti, dronovi... život se konstantno mijenja, nema druge nego se stalno i prilagođavati.

 Hajd', nek ste vi shvatili, ja se napravio pametan, te potom ostao popišan jer kao eto ja drobim tu nešo i super puno sam se raspisao za razliku od ostalih. Eto. Opet. Priča se ponavlja, Hajd', bud'te vi meni zdravi i debeli, a količinu pisanja bih ja ipak ostavio sebi na volju, kao što poštujem i tvoju|vašu volju. Pa jel' ne živimo u "demokratiji", majku mu?! EOD u ovom trkeljanju, bar što se mene tiče.

13 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
BlueMax kaže...

Point je da mobitel možeš izgubiti jednako kao i novčanik. Ako mogu birati uvijek ću rađe izgubiti mobitel. 

 

Zbilja? Mislim da je vrijednost mobitela daleko veća nego trošak izrade novih dokumenata. Trošak izrade novih dokumenata je 200injak kuna plus koliko se nađe u njemu, i put do policije i narodnih novina (+ banke i što god još, ali to većinom nije problem). Mobitel postoji šanse da i nađeš preko find my android/iphone...

16 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Chronosus kaže...
BlueMax kaže...

Point je da mobitel možeš izgubiti jednako kao i novčanik. Ako mogu birati uvijek ću rađe izgubiti mobitel. 

 

Zbilja? Mislim da je vrijednost mobitela daleko veća nego trošak izrade novih dokumenata. Trošak izrade novih dokumenata je 200injak kuna plus koliko se nađe u njemu, i put do policije i narodnih novina (+ banke i što god još, ali to većinom nije problem). Mobitel postoji šanse da i nađeš preko find my android/iphone...

Jedno je vrijednost, drugo gnjavaža.

Problem je što realno moramo imati i jedno i drugo sa sobom, nema "univerzalne" opcije, a biranje načina plaćanja ovisi o navikama pojedinca. No simptomatično je da je RH po broju bezgotovinskih transakcija i izdanih sustava plaćanja daleko iznad europskog istoga i u skladu s europskim zapadom već dugi niz godina.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
ne mrem si verovat, da nitko nije napisao par ključnih stvari (ili ih barem ja nisam primijetio):

1. NFC plaćanje preko mobitela, općenito, nema smisla u Europi, jer su naše kartice zaštićene čipom - pa su daleko sigurnije od mobitela
2. NFC plaćanje mobitelom je američka izmišljotina, jer njihove kartice nemaju zaštitni čip, pa su jednako nesigurne kao i mobitel
3. Wave2Pay može imati smisla, ali samo za račune do 100 kuna - jer nije potrebna autorizacija PIN-om
4. ali do 100 kn beza autorizacije može se plaćati i samom karticom tekućeg računa uz daleko veću razinu sigurnosti s ugrađenim čipom
5. brojni Android malware-i pogoduju krađi identiteta i novaca
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
mikulam kaže...
ne mrem si verovat, da nitko nije napisao par ključnih stvari (ili ih barem ja nisam primijetio):

1. NFC plaćanje preko mobitela, općenito, nema smisla u Europi, jer su naše kartice zaštićene čipom - pa su daleko sigurnije od mobitela
2. NFC plaćanje mobitelom je američka izmišljotina, jer njihove kartice nemaju zaštitni čip, pa su jednako nesigurne kao i mobitel
3. Wave2Pay može imati smisla, ali samo za račune do 100 kuna - jer nije potrebna autorizacija PIN-om
4. ali do 100 kn beza autorizacije može se plaćati i samom karticom tekućeg računa uz daleko veću razinu sigurnosti s ugrađenim čipom
5. brojni Android malware-i pogoduju krađi identiteta i novaca

 

 

O kakvoj zaštiti čipom govoriš?

 

Wave2Pay aplikacija funkcionira tako da upisuješ za svaku transakciju pin na mobitelu i stisneš gumb da želiš omogućiti plaćanje, te nakon toga prislanjaš mobitel uz pos. Dakle upisuješ pin bez obzira na iznos transakcije. S druge strane ako zagubiš običnu Visa karticu s Wave2Payom bilo tko može kupovati bez pina do 100kn.

12 godina
offline
Re: Hrvati traže mobilno plaćanje i biometriju, a
Chronosus kaže...

 

Zbilja? Mislim da je vrijednost mobitela daleko veća nego trošak izrade novih dokumenata. Trošak izrade novih dokumenata je 200injak kuna plus koliko se nađe u njemu, i put do policije i narodnih novina (+ banke i što god još, ali to većinom nije problem). Mobitel postoji šanse da i nađeš preko find my android/iphone...

 Krivo misliš. 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice