Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže za I

poruka: 18
|
čitano: 2.395
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže za I".
16 godina
offline
Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže za I

A kad ce LTE-NB1?

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže za I

Nije mi jasna potreba razvijanja posebne mreže za IoT kada je okvirni plan početkom 2020-ih uvesti 5G tehnologiju, kojoj je jedna od namjena IoT connectivity. Zbog čega imati alternativnu mrežu? Nije baš neka žurba za IoT uređajima u ovom trenutku.

 

Btw, jel samo meni čudan prijevod za IoT? "Internet stvari" je poprilično nezgodan prijevod za pojam Internet of Things. U govornom obliku još i nekako može proći, ali pisano na prvu izgleda kao prijevod "Internet things", a ne "Internet of Things"

 

 

Potpis ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže

Danijel  Kako ne? 5g (kao i ostali g-ovi) će još uvijek zahtjevati sim karticu, skuplje hardware module i pretplatu, veću potrošnju energije..Dok za sigfox trebaš modul i antenu (moduli i po 2$, 30ak € u kombinaciji sa Arduinom) i sa malom pretplatom imaš rješenje dalekog dometa i jako male potrošnje energije. Za IoT je upravo ono što treba a takva mreža će sigurno ubrzati daljnji razvoj. 
Nedavno sam počeo eksperimentirati sa opremom i oduševljen sam.. kao i inicijativom za širenje mreže.  

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 8:25 (glava11).
15 godina
offline
Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže za I

Nije to loše, samo pitanje koliko će onda naplačivati. To je solidna investicija.  

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 8:41 (Gajotres).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
mGT kaže...
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

Opčenito objašnjenje staviš hrpu senzora, skuplja podatke u cloudu, analiziraš za recimo uštedu ili unapređenje procesa. Nije loša stvar posebno ako imaš dobru ideju.

Recimo mene svrbi par ideja ali samostalna investicija je užsno skupa te mogu napraviti samo eventualno neki PoC i onda se nadati da bi netko htio kupiti. 

12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
mGT kaže...
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

 Općenito se za IoT kaže da su to skup jednostavnijih uređaja (obično sa nekakvim senzorima) koji mogu komunicirati preko interneta sa drugim uređajima.

 

Senzori za vremenske prilike, kućni pametni uređaji, pametni medicinski uređaji, pa čak i autonomna vozila, cijela industrijska postrojenja...

I onda se počelo proširivati na uređaje koji preko ogromne količine podataka (big data) donose neke zaključke ili ih obrađuju, tj. ono što bi prije nazvali računala...

 

Uglavnom, počelo je sa sitnim elektroničkim uređajima koji su bili spojeni na net i javljali su neke podatke, a nisu se mogli nazvati računalima.

 

Kud će to ići dalje? Bumo vidli.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Ok,hvala na pojasnjenju.

9 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Gajotres kaže...
mGT kaže...
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

Opčenito objašnjenje staviš hrpu senzora, skuplja podatke u cloudu, analiziraš za recimo uštedu ili unapređenje procesa. Nije loša stvar posebno ako imaš dobru ideju.

Recimo mene svrbi par ideja ali samostalna investicija je užsno skupa te mogu napraviti samo eventualno neki PoC i onda se nadati da bi netko htio kupiti. 

 Pa reci koje imas ideje da ti mozemo pomoci, ne brini se nece nitko ukrasti ideju.

12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Magnolia_fan kaže...
Gajotres kaže...
mGT kaže...
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

Opčenito objašnjenje staviš hrpu senzora, skuplja podatke u cloudu, analiziraš za recimo uštedu ili unapređenje procesa. Nije loša stvar posebno ako imaš dobru ideju.

Recimo mene svrbi par ideja ali samostalna investicija je užsno skupa te mogu napraviti samo eventualno neki PoC i onda se nadati da bi netko htio kupiti. 

 Pa reci koje imas ideje da ti mozemo pomoci, ne brini se nece nitko ukrasti ideju.

Ako potpišeš ovu izjavu kod odvjetnika budem ti rekao :)

Ideja je WebCam on demand, o detaljima nebih ovdje.

 

16 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
mGT kaže...

Ako potpišeš ovu izjavu kod odvjetnika budem ti rekao :)

Ideja je WebCam on demand, o detaljima nebih ovdje.

 

 Ali neces se bas sa sigfoxom usrecit za tu primjenu. Pogotovo ako ciljas na 4k ili vise. 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Ma kakav 4k, to je overkill :)
15 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Magnolia_fan kaže...
Gajotres kaže...
mGT kaže...
Meni i dalje ni jasno kaj je to IoT, tj. kaj spada u tu kategoriju.

Opčenito objašnjenje staviš hrpu senzora, skuplja podatke u cloudu, analiziraš za recimo uštedu ili unapređenje procesa. Nije loša stvar posebno ako imaš dobru ideju.

Recimo mene svrbi par ideja ali samostalna investicija je užsno skupa te mogu napraviti samo eventualno neki PoC i onda se nadati da bi netko htio kupiti. 

 Pa reci koje imas ideje da ti mozemo pomoci, ne brini se nece nitko ukrasti ideju.

Ma kradi ne pati me to, ja sam i onako to mislio razviti pa da dobije posao u Kanadi :D ali svar je jednostavna, detekcija šumskih prožara. Riješenje s konstantnim nadzorom pomoću kamera je preskupa zbog storagea a combo riješenje s hijerarhijsmokom mrežom riješenje plus ispomoć kamera kada senzori detektiraju vatru plus postavnaje za početak senzora na kritičnim mjestima. Problem je generalno za liniju od 100 kn treba otrpilike milion i četristo tisuča kuna opreme da bi funksioniralo. Šteta u šumama zbog požara su ogromne ali budimo relani neće hrvatske šume u ovo investirati.   

12 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Zašto skupo, mala kamera, ne treba rezolucija veća od 480p, IR senzor, Raspberry i to je to.
On site ti treba mreža i struja (solar panel, mala vjetro turbina par li-ion baterija) .
16 godina
online
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Gajotres kaže...

Ma kradi ne pati me to, ja sam i onako to mislio razviti pa da dobije posao u Kanadi :D ali svar je jednostavna, detekcija šumskih prožara. Riješenje s konstantnim nadzorom pomoću kamera je preskupa zbog storagea a combo riješenje s hijerarhijsmokom mrežom riješenje plus ispomoć kamera kada senzori detektiraju vatru plus postavnaje za početak senzora na kritičnim mjestima. Problem je generalno za liniju od 100 kn treba otrpilike milion i četristo tisuča kuna opreme da bi funksioniralo. Šteta u šumama zbog požara su ogromne ali budimo relani neće hrvatske šume u ovo investirati.   

Takvi sustavi već odavno postoje, no državna uprava će teško investirati jer je to za njih dobrim dijelom naučna fantastika.

9 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Old Iggy kaže...
Gajotres kaže...

Ma kradi ne pati me to, ja sam i onako to mislio razviti pa da dobije posao u Kanadi :D ali svar je jednostavna, detekcija šumskih prožara. Riješenje s konstantnim nadzorom pomoću kamera je preskupa zbog storagea a combo riješenje s hijerarhijsmokom mrežom riješenje plus ispomoć kamera kada senzori detektiraju vatru plus postavnaje za početak senzora na kritičnim mjestima. Problem je generalno za liniju od 100 kn treba otrpilike milion i četristo tisuča kuna opreme da bi funksioniralo. Šteta u šumama zbog požara su ogromne ali budimo relani neće hrvatske šume u ovo investirati.   

Takvi sustavi već odavno postoje, no državna uprava će teško investirati jer je to za njih dobrim dijelom naučna fantastika.

 Nije to SF vec korupcijska hobotnica prisutna svugdje. Da rodjaku padne ta ideja naslo bi se para.

15 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
mGT kaže...
Zašto skupo, mala kamera, ne treba rezolucija veća od 480p, IR senzor, Raspberry i to je to.
On site ti treba mreža i struja (solar panel, mala vjetro turbina par li-ion baterija) .

Ništa od navedenog, pre skupo.  Bez kamere, nepotrebno, nije problem u kameri nego u storageu. Ne solarni panel, može se izvesti da radi oko godine dana neprekidno uz pametnu izvedbu paljenja i gašenja može dulje trajati. Jednostavno hijerarhiska mreža zigbija.   

15 godina
offline
Re: Hrvatska kreće u razvoj prve nacionalne mreže
Magnolia_fan kaže...
Old Iggy kaže...
Gajotres kaže...

Ma kradi ne pati me to, ja sam i onako to mislio razviti pa da dobije posao u Kanadi :D ali svar je jednostavna, detekcija šumskih prožara. Riješenje s konstantnim nadzorom pomoću kamera je preskupa zbog storagea a combo riješenje s hijerarhijsmokom mrežom riješenje plus ispomoć kamera kada senzori detektiraju vatru plus postavnaje za početak senzora na kritičnim mjestima. Problem je generalno za liniju od 100 kn treba otrpilike milion i četristo tisuča kuna opreme da bi funksioniralo. Šteta u šumama zbog požara su ogromne ali budimo relani neće hrvatske šume u ovo investirati.   

Takvi sustavi već odavno postoje, no državna uprava će teško investirati jer je to za njih dobrim dijelom naučna fantastika.

 Nije to SF vec korupcijska hobotnica prisutna svugdje. Da rodjaku padne ta ideja naslo bi se para.

 Točno to, gdje će se onda uposliti ekipa koja će stojati na osmatračnici i gledati jel gori negdje a ne vidjeti da je vatra cuga s ekipom u Splitu 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice