Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

poruka: 38
|
čitano: 8.229
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatsko IT tržište sve gore i gore".
13 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

A šta se očekuje...

Ja sam Plavi zmaj.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Vidio sam neki izvještaj od IDC-a za ovu godinu i izgleda užasno. Možda je i bio porast prodaje sitan u 2010., ali u 2011. je pad preko 50%, a svaki mjesec je sve gore i gore. U četvrtom je 30% gore nego u prvom, a prvi je 50% gori nego prvi prošle godine. Prije toga sam vidio za printere i izgleda kao horor, već 3 ili 4 godine padaju kao u provaliju. Mislim da je sad prodaja na negdje oko 15% od onoga šta je bilo 2007. Kad pročitam ovaj "optimistički" članak rađen prema "horor" izvještaju mogu si misliti kakvo nam je stanje u državi gdje čak i članci govore da je loše.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Zanimljivo, kako mogu predviđati 5 godina unaprijed, s točnošću na decimalu? Ne znamo još ni koja vlada će biti, s kakvom politikom, što će raditi HNB, koji i koliko atraktivni proizvodi će biti raspoloživi, inflacija, globalno zagrijavanje, talibani... Bilo bi fer dodati neku pouzdanost tih predvuđanja, npr. 8.2 +-90%.

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Pa normalno da dolazi do pada... pred 2-3-4-5 godine je puno mojih susjeda i kolega kupovalo nova racunala, printere, scanere... svi su se nesto "razbahatili" s tim didjama koje im zaista nisu nikad trebale. Danas se situacija uozbiljila, krediti su stisnuli i ljudi su prestali bacati novac na didje koje im zaista ne trebaju... i to je to :)

 

Poduzeca poput HGsrota koja su krenula u naglo sirenje su prva to osjetila, ali osjetim i ja... ne zovu me vise k sebi doma da im pokazem kako se nova didja uopste koristi :))))

 

tak da, sve u svemu, dobro je dosla ova kriza... ljudi ce malo kvalitzetnije upoznati sebe i svoje potrebe... pitam se zasto ja kao profesionalac jos imam 5 godina(ak ne i 6) staro racunalo i zaista mu nista ne fali...

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

recesija je termin koji se jedino kod nas ukorjenio........vani je to doslovno bilo pa prošlo

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
DigiMagic kaže...

Zanimljivo, kako mogu predviđati 5 godina unaprijed, s točnošću na decimalu? Ne znamo još ni koja vlada će biti, s kakvom politikom, što će raditi HNB, koji i koliko atraktivni proizvodi će biti raspoloživi, inflacija, globalno zagrijavanje, talibani... Bilo bi fer dodati neku pouzdanost tih predvuđanja, npr. 8.2 +-90%.

 

a jbga sad.... ipak su ti oni analiticari, znaju oni :) to ti nemres shvatiti :P

14 godina
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

ok pad je ,ali zašto su onda prijjenosnici i ostali hardver poskupili za oko 10 % ako ne i više,gje je tu logika tehnologija ide naprijed,troškovi proizvodnje padaju a cijene rastu

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
blackalbum kaže...

ok pad je ,ali zašto su onda prijjenosnici i ostali hardver poskupili za oko 10 % ako ne i više,gje je tu logika tehnologija ide naprijed,troškovi proizvodnje padaju a cijene rastu

Kako su poskupili? Pa sad ima netbooka za 2.000 kn.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
blackalbum kaže...

ok pad je ,ali zašto su onda prijjenosnici i ostali hardver poskupili za oko 10 % ako ne i više,gje je tu logika tehnologija ide naprijed,troškovi proizvodnje padaju a cijene rastu

ne bi baš rekao da je hardware poskupio. koliko ja znam stolna računala pa i laptopi vrlo dobrih performansi su nikad jeftiniji. ako gledaš na marke tipa apple, IBM tada nisu baš jeftini no kad se radi o slaganim računalima za 5.000 kn možeš dobiti kandu vrhunskih performansi.... do prije par godina to nije bilo ni u snu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2011 19:30 (hondo).
14 godina
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

čemu ovako dramatičan naslov

Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
koji-lik kaže...

čemu ovako dramatičan naslov

 Očito nemaš kredit u francima i kojeg otplačuješ radom u IT-u. Inaće bi vidio kako ljudi ne znaju dali će dobiti iduću punu plaću ili otkaz . I to ih ćini nervoznim.

Programko http://programko.bloger.hr
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Zanimljivo da se nepominje alternativa ne ulaska HR u EU a sto je daleko,trenutno,ociglednije da ce se dogodit i time dodatno stagnirati IT trziste.

dasHHa
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

pa očekuje se rast......

Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
15 godina
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
koji-lik kaže...

pa očekuje se rast......

duga

15 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Naravno da je sve gore i gore kad u Hrvatskoj dižu cijene u nebesa. Sve vise ljudi kupuje vani , naravno jer je jeftinije a i nema problema sa garancijom (Hg spot){#}{#}

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
parizer kaže...
koji-lik kaže...

pa očekuje se rast......

duga

Upravo tako:Rast zaduzenja sa 40% u 2010.na 49% 2012. ukupnog HR GDP-a.Deficit drz.budzeta u 2011. je po procjeni 6% a u 2012. 5%.

Izvor: http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2011_spring/cc_croatia_en.pdf

dasHHa
12 godina
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
dasHHa kaže...

Zanimljivo da se nepominje alternativa ne ulaska HR u EU a sto je daleko,trenutno,ociglednije da ce se dogodit i time dodatno stagnirati IT trziste.

Ti zaista vjerujes u odrzavanje referenduma?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
BlueMax kaže...
dasHHa kaže...

Zanimljivo da se nepominje alternativa ne ulaska HR u EU a sto je daleko,trenutno,ociglednije da ce se dogodit i time dodatno stagnirati IT trziste.

Ti zaista vjerujes u odrzavanje referenduma?

Ne razmisljam o referendumu jer ga nece biti.Veliko je pitanje dali cemo u EU jer EU ima problema sa svojim starim clanicama:GR,IRE,PT,ES i donekle ITA i FRA u pogledu opsteg finansijskog sistema koji se drze na cackalicama,tako da bi im jos dvije problematicne clanice bile slag na tortu..Zanimljivo je da cak i turska okrece ledja EU poslednjih 10 godina sve vise.

dasHHa
12 godina
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

turska okrece ledja jer se njoj okrecu ledja. dok god demokrscani imaju veliki utjecaj u europarlamentu, a imat ce ga vjerovatno uvijek, turska zbog vjerskih razloga nece u eu. hrvatska ce uci u eu tocno onog datuma kad nam odrede a to ce u slijedece  3 godine biti sigurno. no to ne znaci nagli porast standarda niti oporavak it trzista. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

na osnovu cega predvidaju rast.. nije mi jasno.

nema vise povratka na staro.. moze biti kratkotrajnih trzavica i skokova.. ali nekakvih drasticnih pomaka.. tesko.

eu je na rubu.. ameri se guse u vlastitom dreku.. kinezi usporili..

uostalom.. ne moze se konstantno rasti, a to je preduvjet zdravog svjetskog gospodarstva (barem po ovako poslozenoj logici ekonomije).

 

 

Freedom, morality, and the human dignity of the individual consists precisely in this; that he does good not because he is forced to do so, but because he freely conceives it, wants it and loves it.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

mislim da kod nas mogu preziviti samo tvrtke koje imaju prodavaonice/cu u zagrebu i vrse dostavu svugdje u hrvatskoj, jer su jako jeftine, a u vecini slucajeva imaju brz i kvalitetan servis (adm,protis...)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
TranceMight kaže...

Pa normalno da dolazi do pada... pred 2-3-4-5 godine je puno mojih susjeda i kolega kupovalo nova racunala, printere, scanere... svi su se nesto "razbahatili" s tim didjama koje im zaista nisu nikad trebale. Danas se situacija uozbiljila, krediti su stisnuli i ljudi su prestali bacati novac na didje koje im zaista ne trebaju... i to je to :)

 

Poduzeca poput HGsrota koja su krenula u naglo sirenje su prva to osjetila, ali osjetim i ja... ne zovu me vise k sebi doma da im pokazem kako se nova didja uopste koristi :))))

 

tak da, sve u svemu, dobro je dosla ova kriza... ljudi ce malo kvalitzetnije upoznati sebe i svoje potrebe... pitam se zasto ja kao profesionalac jos imam 5 godina(ak ne i 6) staro racunalo i zaista mu nista ne fali...

Ne slažem se. Ja imam 2 godine staro računalo i želim novo, ljetno - jednako snažno, ali tiše i hladnije. 38°C na nogama kod "kante" i 35°C na glavi tijekom ljeta nije zabavna stvar.

15 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

nije dragi moji stvar u prodaju hardvera ili softwera.. nego u prodaji usluga..

 

za koje nitko nema para = neimplementirani ili lose implementirani sustavi = lose poslovanje = jos manje novaca

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Međutim,nakon krize bi ovo moglo dati prostor novim tvrtkama.Osim ako vjerujete u 2012-tu pa nikad nećemo izać iz krize.

Ja sam Plavi zmaj.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2011 10:14 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Ja ne prognoziram nikakav rast... {#}

 

Ne vidim sto tu vise ima za rasti. Prosla su vremena kada je koka nesla zlatna jala u toj bransi.

Biti ce kao i sa gradjevinom. Nakon vrhunca i zlatnih jaja ide streloviti pad, a donja granica se jos uvijek ne nazire.

Sve po staroj - tko je jamio, jamio je.

Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatsko IT tržište sve gore i gore

Za 100-120 godina kad poumiru današnji političari i koruptivne generacije, bit će prostora za rast koliko hoćeš. Informatizacija poslovanja nije provedena u mnogim tvrtkama, a u dobrom dijelu je provedena loše. Svjedoci smo "kvalitete" informatizacije državnih institucija koje je provodio KingICT. Napredak također traži i modernizaciju.

 

Tržište IT-a je globalno, dakle i domaće IT tvrtke imaju gdje rasti ako neće poslovati s domaćima s kojima je to i opasno zbog lopovluka duboko u svijesti ljudi. Dakle, okretanje stranim tržištima je ključ.

Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
TranceMight kaže...
DigiMagic kaže...

Zanimljivo, kako mogu predviđati 5 godina unaprijed, s točnošću na decimalu? Ne znamo još ni koja vlada će biti, s kakvom politikom, što će raditi HNB, koji i koliko atraktivni proizvodi će biti raspoloživi, inflacija, globalno zagrijavanje, talibani... Bilo bi fer dodati neku pouzdanost tih predvuđanja, npr. 8.2 +-90%.

 

a jbga sad.... ipak su ti oni analiticari, znaju oni :) to ti nemres shvatiti :P

Heheh. .. a gledaj to ovako - za pet godina nećeš se sjećati ovog članka i ići provjeravati njegovu istinitost, tj. točnost predviđanja - al netko je za to već dobio svoje pare.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
Nema recesije kod nas, ali ima(mo) kra-de-ze.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
Genie kaže...

nije dragi moji stvar u prodaju hardvera ili softwera.. nego u prodaji usluga..

 

za koje nitko nema para = neimplementirani ili lose implementirani sustavi = lose poslovanje = jos manje novaca

Neka uzmu SAP pa će im se odmah popraviti poslovanje. {#}

12 godina
offline
Re: Hrvatsko IT tržište sve gore i gore
Whatever kaže...
BrnC kaže...
Nema recesije kod nas, ali ima(mo) kra-de-ze.

Za širenje političke propagande imaš posebne forume, ovdje se mani ćorava posla što se toga tiče.

 

Ne znam zašto bi prosječan Hrvat kupovao i5 2500 npr i 8 GB memorije ddr3  te gtx 570 kad sve još može igrati ugodno s socket 775 komponentama ili AMD-om sličnih performansi te grafičkim klase 9800GT, 4850.

 

Prosječni korisnik interneta, officea se davno mogao zaustaviti na pentiumu 4 ili celeronu 1 GB ddr , i još gledati filmove, slušati, obrađivati glazbu, koristiti prosječno fotošop i  ili što ja znam, već....

 

Što će jednoj solidnoj firmi za uredske poslove novi i7 kad ima od 2002 pentiume na 1.4 Ghz i sl.

 

U Rvackoj a tako i u svijetu razvoj informatičkog kućnog računala potiče igraća industrija i obratno.

Apsolutno si u pravu. S tim da je igraca industrija takodjer usporila pa se moze solidno igrati na racunalima starima 4 godine.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice