Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

poruka: 32
|
čitano: 4.383
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Japanci šalju solarnu elektranu u svemir".
15 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Jao da mi je samo biti živ i zdrav da doživim ovo čudo od tehnologije da se pusti u pogon, kao i elektranu ITER. Dva palca gore za japance, fakat na čemu god piše Made in Japan, ja kažem Amen :D

Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
27 1 hvala 1
14 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Kao da su igrali Kerbal Space Program sa Interstellar Beamed Power modom. Jako sličan koncept, nuklearne/solarne elektrane u svemiru koje mikrovalovima šalju energiju nazad na Zemlju/svemirske brodove

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

10.000 tona? Trebalo bi preko 85 Saturn 5 raketa da izbace tu masu na LEO orbitu. I o kakvom bežičnom prenosu preko mikrotalasa je riječ? Jesam li nešto propustio u posljednjih par godina? Ne znam odakle potiče tekst, ali malo bolje razmislite prije nego objavite. Ipak su u pitanju Japanci i kod njih ovakve predizborne laži ne postoje.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Ma japanci ti taj koncept vrte u anime i manga industriji vec zadnjih ~30 godina.

Prije bi rekao da je netko od inzjenjera/znanstvenika odrastao uz to, pa sad radi na realizaciji.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
15 godina
neaktivan
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Ideju svemirske solarne elektrane koja mikrovalovima šalje energiju na planet prvi je opisao Isaac Asimov u kratkoj priči Reason koja je objavljena 1941. godine; Peter Glaser je formalizirao koncept 1968. godine, a 1973. dobio i patent. NASA razmatra takve elektrane od sredine sedamdesetih, a Japanci su svoj program razvoja svemirske solarne elektrane započeli 1998. godine. Jedan od najvećih problema u ovom trenutku je cijena izgradnje elektrane (odnosno troškovi lansiranja, budući da nemamo proizvodnju u svemiru).

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 0:33 (hrx).
 
0 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
uss kaže...

10.000 tona? Trebalo bi preko 85 Saturn 5 raketa da izbace tu masu na LEO orbitu. I o kakvom bežičnom prenosu preko mikrotalasa je riječ? Jesam li nešto propustio u posljednjih par godina? Ne znam odakle potiče tekst, ali malo bolje razmislite prije nego objavite. Ipak su u pitanju Japanci i kod njih ovakve predizborne laži ne postoje.

Pa nece je sigurno dizat gore u komadu, ide dio po dio kao i ISS.

16 godina
neaktivan
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Zasto onda ne poslati tu struju preko spomenutih kabela? Vjerojatno ce biti napravljeni od neke vrste nanomaterijala, zar se to ne moze iskoristiti i za prijenos el. energije?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Y2K2 kaže...

Pa nece je sigurno dizat gore u komadu, ide dio po dio kao i ISS.

ISS koji je daleko manji, lakši i kompaktniji je koštao preko 100 milijardi $. Građen je 10 godina učešćem svih razvijenih zemalja svijeta. Korišteni su Space Shuttle, Proton, Ariane 5 i H-II. Kruži na visini oko 400km. U tekstu se spominje geostacionarna orbita, tj. 36.000km. Normalno je da se lansira u dijelovima. Naveo sam ti da za izbacivanje u LEO (300-400km) 10.000 tona tereta treba 85 raketa nosivosti kao Saturn 5, koji je najjača raketa u povijesti. Takva raketa ne postoji i neće postojati u narednih 10 godina. Najjača japanska raketa H-II u LEO može ponijeti 10 tona, a u GSO nekoliko puta manje. Volio bi i ja da se ovo ostvari, ali 2025. nije realan rok a posebno ako Japanci budu sami pokušali realizirati ovakav projekat.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
16 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Zar 10km nije prenisko za geosinhronu orbitu?!

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Trebalo bi uložiti u daljni razvoj grafena, srećom misle ga koristiti za mobitele (samsung je nedavno pojeftinio proces proizvodnje), grafen je teorijski dovoljno jak da se naprave sajle od grafena pomoću kojih se može jeftino i jednostavno podizati teret, te se onda slagati u svemiru...to bi otvorilo novu eru razvoja...ali pošto su se trenutno posvađali rusi i ameri mislim da nažalost nebude ništa od toga...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Ivan(4) kaže...

Zar 10km nije prenisko za geosinhronu orbitu?!

Zvuči odlično ali priča je prilično šuplja. Kakvi kabeli, kakav prijenos mikro valovima?? Bedastoće. Ako već naprave kabel koji bi bio efikasan za prijenos energije iz geostacionarne orbite dužine preko 35 tisuća km neka ga samo primjene na zemlji. Ionako se trenutnom tehnologijom gubi 50% proizvedene energije u prijenosu pa eto eliminacije stotina nuklearki. Što se tiče mikrovalova nema šanse da bi bilo razumno pretvoriti toliku izlaznu snagu u zračenje i usmjeriti prema zemlji.

15 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

hello, solarpowerplanty {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
1domagoj1 kaže...

Zasto onda ne poslati tu struju preko spomenutih kabela? Vjerojatno ce biti napravljeni od neke vrste nanomaterijala, zar se to ne moze iskoristiti i za prijenos el. energije?

Zato jer onda nebi po istima mogli vješati veš helloou?!
Cijela priča je SF za nas pa i Japance i sigurno neće biti tehnologije (ili para) za takvo što slijedećih cca 50 g.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
NSA kaže...
Ivan(4) kaže...

Zar 10km nije prenisko za geosinhronu orbitu?!

Zvuči odlično ali priča je prilično šuplja. Kakvi kabeli, kakav prijenos mikro valovima?? Bedastoće. Ako već naprave kabel koji bi bio efikasan za prijenos energije iz geostacionarne orbite dužine preko 35 tisuća km neka ga samo primjene na zemlji. Ionako se trenutnom tehnologijom gubi 50% proizvedene energije u prijenosu pa eto eliminacije stotina nuklearki. Što se tiče mikrovalova nema šanse da bi bilo razumno pretvoriti toliku izlaznu snagu u zračenje i usmjeriti prema zemlji.

 

Tehnologija postoji. Zove se HVDC. Ali sama ideja da će kabeli iz svemira visiti prema Zemlji je smiješna...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
uss kaže...
Y2K2 kaže...

Pa nece je sigurno dizat gore u komadu, ide dio po dio kao i ISS.

ISS koji je daleko manji, lakši i kompaktniji je koštao preko 100 milijardi $. Građen je 10 godina učešćem svih razvijenih zemalja svijeta. Korišteni su Space Shuttle, Proton, Ariane 5 i H-II. Kruži na visini oko 400km. U tekstu se spominje geostacionarna orbita, tj. 36.000km. Normalno je da se lansira u dijelovima. Naveo sam ti da za izbacivanje u LEO (300-400km) 10.000 tona tereta treba 85 raketa nosivosti kao Saturn 5, koji je najjača raketa u povijesti. Takva raketa ne postoji i neće postojati u narednih 10 godina. Najjača japanska raketa H-II u LEO može ponijeti 10 tona, a u GSO nekoliko puta manje. Volio bi i ja da se ovo ostvari, ali 2025. nije realan rok a posebno ako Japanci budu sami pokušali realizirati ovakav projekat.

može se to napravit u narednih 10 godina, samo ako budu imali financiranje

16 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Kaj se desi kad tih 10.000 tona padne na Zemlju?
16 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Trickortreat kaže...

 

Tehnologija postoji. Zove se HVDC. Ali sama ideja da će kabeli iz svemira visiti prema Zemlji je smiješna...

 

Kabel ne VISI prema zemlji, kabel sprečava da protuuteg, još puno dalje od korisnog tereta (elektrane), ode u 3 ljepe materine u svemir, te je napet prema van. Tako nekako ide za svemirsko dizalo...

http://www.youtube.com/watch?v=ewjYenjqh-g
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 8:29 (dumba).
15 godina
neaktivan
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

ahhh toliko neprovjerenih i netocnih informacija autora....

1. 10 Km kabel nece biti spojen sa povrsinom zemlje vec sa kontrolno/komunikacijskim dijelom "elektrane/satelita"

2. Cilj JAXA-e je napraviti 1KW wireless prijenos energije do 2030 na zemlji onda tek ide u svemir

3. Nije odluceno da li ce se koristiti laseri ili mikrovalovi

 

Detaljnije na linkovima:

http://global.jaxa.jp/article/interview/vol53/index_e.html

http://www.gizmag.com/japan-solar-farm-space-2040/32029/

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 8:31 (Abomb).
Moj PC  
6 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
NEW_MAN kaže...
Kaj se desi kad tih 10.000 tona padne na Zemlju?

"ups!"? {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
uss kaže...

Ipak su u pitanju Japanci...

Tako su govorili i za Kineze pa vidi kamo su dogurali u zadnjih 10-20 godina...

Ako sam u krivu, ispravite me ;)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
NEW_MAN kaže...
Kaj se desi kad tih 10.000 tona padne na Zemlju?

 

Dan velikih valova? {#}

Wise men speak because they have something to say; Fools because they have to say something. ~ Plato
14 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

"Težina" od 10 000tona? Otkad je mjerna jedinica težine tona (kg) i koliko bi to iznosilo na Zemlji ako se već radi o "težini"?

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Koliko se sjećam, Elon Musk je rekao da su takve elektrane neisplative čak i ako bi mogao sve to besplatno poslati gore, i ja vjerujem da je tako.

Mislim da je puno isplativije pustinje prekriti panelima i kablovima distribuirati energiju, pogotovo ako se pronađe način efikasnijeg slkadištenja energije.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
PaleRider kaže...

Koliko se sjećam, Elon Musk je rekao da su takve elektrane neisplative čak i ako bi mogao sve to besplatno poslati gore, i ja vjerujem da je tako.

Mislim da je puno isplativije pustinje prekriti panelima i kablovima distribuirati energiju, pogotovo ako se pronađe način efikasnijeg slkadištenja energije.

ma ni to. najisplativije je svakom kućanstvu osigurat panele i sistem u snazi oko 5kw prosječno i gubitci bi se smanjili za 50% kolika je i trenutačna gubitaža na prijenosu el. energije.

 

A to drugim riječima znači 50% elektrana ugasit.

16 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Ivan(4) kaže...

Zar 10km nije prenisko za geosinhronu orbitu?!

ja sam mišljenja da je poštovani autor po ko zna koji put krivo preveo i shvatio originalni tekst

 

 

EDIT:

 

a evo i što piše u tekstu na engleskom..

 

In their pursuit of an optimal design for the satellite, JAXA researchers are working on two different concepts. In the more basic one, a huge square panel (measuring 2 km per side) would be covered with photovoltaic elements on its top surface and transmission antennas on its bottom. This panel would be suspended by 10-km-long tether wires from a small bus, which would house the satellite’s controls and communication systems.

 

dakle nije riječ o nikakvoj vezi s "površinom" (čega, Zemlje? lol) nego se radi o dva odvojena objekta. jedan objekt se sastoji od solarnih panela a drugi objekt je "control room"

 

 

http://spectrum.ieee.org/green-tech/solar/how-japan-plans-to-build-an-orbital-solar-farm

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.5.2014 12:10 (nixass).
10 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
indig0F10w kaže...
uss kaže...

Ipak su u pitanju Japanci...

Tako su govorili i za Kineze pa vidi kamo su dogurali u zadnjih 10-20 godina...

Postoji razlika. Kinezi su copy paste nacija, japanci to više nisu. Bili su, ali su se pomaknuli od toga. Kinezima još treba 20-30 godina do vremena kada će prestati biti copy paste nacija.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
Entry Point kaže...
indig0F10w kaže...
uss kaže...

Ipak su u pitanju Japanci...

Tako su govorili i za Kineze pa vidi kamo su dogurali u zadnjih 10-20 godina...

Postoji razlika. Kinezi su copy paste nacija, japanci to više nisu. Bili su, ali su se pomaknuli od toga. Kinezima još treba 20-30 godina do vremena kada će prestati biti copy paste nacija.

U tom slučaju smo mi cut nacija, jer naši vođe drže da je spas isključivo u rezanju. Morao sam.

A legend says that Chuck Norris was intended to be included as a wonder/unit in Civ4 but was removed due to a seemingly irreparable bug that allowed his creator to defeat UN in less than one turn.
15 godina
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

WTF? Ovaj clanak uopce nema smisla i veze s realnoscu. Glupost, i vjerojatno preneseno s gomila siteova s hoax vijestima.

 

 
0 4 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Japanci šalju solarnu elektranu u svemir
PaleRider kaže...

Koliko se sjećam, Elon Musk je rekao da su takve elektrane neisplative čak i ako bi mogao sve to besplatno poslati gore, i ja vjerujem da je tako.

Mislim da je puno isplativije pustinje prekriti panelima i kablovima distribuirati energiju, pogotovo ako se pronađe način efikasnijeg slkadištenja energije.

 

Sve to već postoji u nekim planovima:

http://en.wikipedia.org/wiki/Desertec   (obratite pažnju na prvu sliku u tekstu)

 

Što se skaladištenja energije tiče, i to postoji; rastopljene soli dovoljno dobro pohranjuju energiju kroz razdoblje od 24h, a ako je potrebno nešto više, mogu se primjeniti reverzibilne hidroelektrane kao spremnik solarne energije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.5.2014 13:16 (Trickortreat).
15 godina
odjavljen
offline
Japanci šalju solarnu elektranu u svemir

Kod nas su se ekolozi pobunili da se šišmiši zabijaju u vjetrenjače. Što se se sve zabijati u tu zraku koncentrirane energije?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice