Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

poruka: 28
|
čitano: 4.674
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?".
12 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Što prije to bolje.

 

Jedinu prepreku vidim u materijalima. Ne možeš baš sve ptintati od plastike, a za drugi materijal još nisu sposobni.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
kerum kaže...

Što prije to bolje.

 

Jedinu prepreku vidim u materijalima. Ne možeš baš sve ptintati od plastike, a za drugi materijal još nisu sposobni.

 Netočno.

 

Plastika, guma, najlon, metali, keramika, staklo, beton....

 

FDM/FFF nije jedina aditivna tehnologija proizvodnje (iako i ona kao takva pruža itekako širok izbor primjesa). Tu su još SLA, DLP, Polyjet, SLS, SHS, DMLS, LOM...

 

Doista, skoro pa da i ne postoji materijal s kojim se ne može "printati".

 

 

 

Jedina prepreka u ovom slučaju je ljudsko znanje i manjkavo opće poznavnaje ovih tehnologija, no to je greška obrazovnog sustava i jedna sasvim druga priča.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2016 13:57 (Slicer).
13 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Kinezi imaju ogromne 3D printere koji printaju cijele dijelove katova, isti se u dijelovima dopreme pored gradilišta i zatim, se isprinta dio kata i dizalicom postavi na zgradu.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Prije nekih 30-ak godina i više, svako mjesto s više od par tisuća stanovnika imalo je barem jedan "šnajderaj", odnosno krojačku radionicu za sitne popravke ili prepravke odjeće.

Bio je tu i pokoji "šuster".

Klijenti od kojih je živjela gomila sličnih obrta bili su niži srednji sloj i radništvo.

Šivaće mašine su također bile česta pojava po domovima običnih ljudi.

"Šnajderi", "šusteri" i šivaće mašine po kućama odumrli su kada je tržište preplavila jeftina odjeća i obuća koja je dovoljno jeftina da ju se većini ne isplati prepravljati i toliko je loše kvalitete da se brzo raspadne do stanja u kojem se jednostavno više ne može popraviti.

 

Dakle, neka mi netko u par jednostavnih rečenica objasni kako planira poslovati bez gubitka u dobu kada npr. kineski proizvođači šalju i proizvode niske cijene poštom bez naplate dostave?

OK, i dalje tu oko nas postoje dobri majstori obrtnici koji rade unikate i imaju kupce, ali oni su rijetki.

Ali dijelovi i sirovine za taj vaš 3D printer stići će u kontejneru, brodom iz Kine, zajedno sa gomilom sličnih kontejnera u kojima je roba niske nabavne cijene kojoj vi planirate konkurirati printerom.

Tako da mi je priča o malim radionicama na svakom uglu teško vjerovatna.

 

Možda gospodin iz članka ipak ima nos za biznis koji mu neće završiti kao onaj prošli?

Ili ne?

 
8 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Volio bi vidjeti 3D skener i nisam razočaran.

15 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

..

Dakle, neka mi netko u par jednostavnih rečenica objasni kako planira poslovati bez gubitka u dobu kada npr. kineski proizvođači šalju i proizvode niske cijene poštom bez naplate dostave?

..

- tako da lom poslove koje je prije dao npr Varteksu, da kinezu, etiketa, brand.. i zarađuje još više nego prije 30tak godina.

 

no, iduća faza (za zagubljenog grahorka), je 4D printer, pa 5D .. ili će biti s izmjenjivim 'bojama' ili će printati i na CD.. khm na USB stikić ili noktić..

dok kao dilemu, 'imam i što sad' .. ništa. Imam ja gitaru, eto je tamo .. stoji. Imam i čarape, stoje, ..

poslovnjak koji ne zna što raditi? .. ili misli na kućnog? .. svašta. Nek printa palačinke (ako se uspoređuje jestivost, nebi bile gore nego da ih ja radim na tradicionalan način.. malo gumasto) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

"Šnajderi", "šusteri" i šivaće mašine po kućama odumrli su kada je tržište preplavila jeftina odjeća i obuća koja je dovoljno jeftina da ju se većini ne i

 

 Nisu potpuno nestali, baš suprotno, ponovno su se pojavili. U šoping centrima da ti odmah preprave kupljenu odjeću ili da ti prekroje staru ili ju samo poprave. Kako se kriza nastavila, ti mali krojački obrti su se počeli pojavljivati u pristojnom broju, barem u Zagrebu, kao i second hand trgovine odjećom.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2016 15:02 (BudalastoStvorenje).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Prije nekih 30-ak godina i više, svako mjesto s više od par tisuća stanovnika imalo je barem jedan "šnajderaj", odnosno krojačku radionicu za sitne popravke ili prepravke odjeće.

Bio je tu i pokoji "šuster".

Klijenti od kojih je živjela gomila sličnih obrta bili su niži srednji sloj i radništvo.

Šivaće mašine su također bile česta pojava po domovima običnih ljudi.

"Šnajderi", "šusteri" i šivaće mašine po kućama odumrli su kada je tržište preplavila jeftina odjeća i obuća koja je dovoljno jeftina da ju se većini ne isplati prepravljati i toliko je loše kvalitete da se brzo raspadne do stanja u kojem se jednostavno više ne može popraviti.

 

Dakle, neka mi netko u par jednostavnih rečenica objasni kako planira poslovati bez gubitka u dobu kada npr. kineski proizvođači šalju i proizvode niske cijene poštom bez naplate dostave?

OK, i dalje tu oko nas postoje dobri majstori obrtnici koji rade unikate i imaju kupce, ali oni su rijetki.

Ali dijelovi i sirovine za taj vaš 3D printer stići će u kontejneru, brodom iz Kine, zajedno sa gomilom sličnih kontejnera u kojima je roba niske nabavne cijene kojoj vi planirate konkurirati printerom.

Tako da mi je priča o malim radionicama na svakom uglu teško vjerovatna.

 

Možda gospodin iz članka ipak ima nos za biznis koji mu neće završiti kao onaj prošli?

Ili ne?

 G. Fižulić govori puno stvari, no sumnjam da ih uopće razumije.

 

Radim na vlastitom start-upu još od 2014-te te razvijam 3D printere. S obzirom da mi je to core business znam kome i za što trebaju. To nisu kućni korisnici, barem ne primarno.

 

Tu se cilja na entuzijaste (geekove), startup-e te na tvrtke kojima treba za R&D. Znači, npr. startup treba 100 kom. kutija za elektroniku, kalup košta 1000€, odljev još pola toga-kupe printer za 500-600 € i za cca 150 kn/kg printaju svoja custom kučišta. Kada trebaju novi model kučišta, samo krenu s printanjem.

 

Drugi primjer-proizvod sa dodatnom vrijednošću i sposobnost custom-izacije istog. DOK-ING printa upravljače za svoja vozila upravo u svom pogonu i plasira ih na razna tržišta i dodatno prilagođava zahtjevima klijenta.

 

To je prava primjena aditivnih tehnologija proizvodnje a ne izrada igračaka i privjesaka kako se to stalno pokušava progurati.

14 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Byron kaže...

Kinezi imaju ogromne 3D printere koji printaju cijele dijelove katova, isti se u dijelovima dopreme pored gradilišta i zatim, se isprinta dio kata i dizalicom postavi na zgradu.

 i dizalice printaju na licu mjesta

ali to nije ništa. chuck norrisov 3d printer printa 3d printere.

Potpis!
15 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Ezio kaže...
..

 i dizalice printaju na licu mjesta

.

 prelaze na email.. (chuk ima wlan printer..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Slicer kaže...

 Tu se cilja na entuzijaste (geekove), startup-e te na tvrtke kojima treba za R&D. Znači, npr. startup treba 100 kom. kutija za elektroniku, kalup košta 1000€, odljev još pola toga-kupe printer za 500-600 € i za cca 150 kn/kg printaju svoja custom kučišta. Kada trebaju novi model kučišta, samo krenu s printanjem.

 

Koristio sam do sada usluge 3D printanja kod izrade prototipa i dobro znam koliko to ubrzava razvoj uređaja.

Isplatilo se je čak i kada se do prije nekoliko godina moralo naručivati izradu u inozemstvu.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

 Baš sam mislio napisati nešto slično, samo ne toliko kulturno u rukavicama. Fižulić se gura u nešto za što nema nikakvog pojma. Fura se na na tzv. entrepreneur osobu te se sad shodno razočaran činjenicom da nemože tako lako zaraditi kako je mislio.

 

Osobno se bavim 3D print tehnologijom tamo negdje krajem 2012-te godine. Koristim dotičnu godinu samo zbog toga jer sam tek tada uspio razviti vlastiti kompletno pouzdan i funkcionalan printer. Slijedećim fazama sam ciljao na postizanje ispisa visoke rezolucije te ono zapravo najteže u cijeloj toj priči, traženje daljnjeg izvora financiranja (što sam prošao sve sa tom preprekom, može se več knjiga napisati) kako bih mogao pružati usluge printanja isto kao i gotove desktop printere vlastite proizvodnje.

 

Primarno radim ispise raznih anatomskih modela ili u vidu figura likova, šablona, logotipova i nekih dijelova koji se mogu iskoristiti kao alternativa postojećim (npr. zidni stalak za gitaru, okvir držač za 35mm film itd.), makar ne bi imao ništa protiv da me netko zatraži ispis kakve "igračke". Doduše bila bi to skuplja igračka. 

 

osim toga sastavljam i programiram elektroniku za printere te radim na sastavljanju dokumentacije za korištenje printera isto kao i dokumentacije kako pravilno pripremiti neki model za "tisak".

 

Ovakav naslov "da li smo razočarani" bih iskoristio kao točno opčenito mišljenje ljudi koji bi u cijeloj toj priči bili korisnici tih usluga. Cijelom tom procesu koji sam prolazio kroz razvijanje printera, imao sam masu situacija sa osobama  koji imaju raspon od toliko divljih izjava ("Jebote, da li si ti normalan ?! Preskup je printer. Čekam konzum cijenu") do htijenja raznih visoko pozicioniranih lešinara koji bi se raznim metodama na silu htjeli nečega dočepati.

 

Negdje između je bilo i onih običnih klijenata koji su bili u čudu te krajnje razočarani kad sam im rekao koliko treba vremena za print visoke vertikalne rezolucije, dok eto ja sam osobno nedavno čekao tisak jedne jednostavne grafike na A4 format danima (sam pripremam materijal za tisak) na tehnologiji koja je prisutna od tiska Gutenbergove Biblije.

 

Na kraju, Fižulića jedino mogu vidjeti kao osobu koja bi ispunjavala funkciju davanja sredstava i/ili zaposlenja osobama koje znaju od nule kako sve to funkcionira i kako se radi sa time, jer sa njegovim mišljenjem, koje nije nimalo bitno, misleči očito da bi mogao ponoviti opet ono što je napravio početkom devedesetih....eh tu može samo teturati kao gorila u magli.

 

13 godina
neaktivan
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
3d print je zakon, dakle nismo razočarani!
Kolega len24 iznad je po mom mišljenju u pravu. Iako mislim da u cijeloj priči o 3d printerima kod nas ima dosta problema koji su direktna posljedica same krizne situacije u kojoj se kao ekonomija nalazimo. Naime dok smo mi padali ova tehnologija se vani razvija nevjerojatno brzo. Neke od tehnologija koje je iznad spomenuo gosp. slicer su ludo korisne na najvišem tehnološkom nivou ali većina je korisna i kod malih korisnika. Velik problem, koliko vidim kod nas, je uz ovakve managere kakvi jesu, i izoliranost hrpe članova "maker" scene. Prvi printer koji sam vidio bio je krš kit 3d printer koji sam kupio prije godinu dana, bez ikakvog prijašnjeg kontakta s istima. Malo reverznog inžinjeringa i u medjuvremenu sam napravio tri bolje naprednije verzije za puno, puno manje para.

Takvih ljudi znam još dosta i što sad? Svi imamo svoje verzije printera, skenera i razvijamo ih sa sličnim problemima (financije, suludi carinski propisi, užasan trošak "legalnog" hladnog pogona...)! Malo je događanja, malo prilike da se bez beskrajne birokratske bitke uložiš a da se ne dovedeš u bankrot samo davanjima! Bez razvoja u istom smijeru, okrupnjavanja i dok god svak bude ovako za sebe vukao, popularizacija ovih tehnologija će kod nas potrajati. Gosp Fižulić je do sada već trebao barem tri konferencije imati kao organizator a ne ovako, kao sad je on kao relevantan u industriji pa govori tu i tamo gostujući već godinama isto. Ja se trenutno bavim Marlin firmwareom za print s 3 materijala, uz miksanje boja na 42 cm površine, slažem svoju laganu cnc mašinu te završavam dizajn struder mašine za izvlačenje print materijala iz peleta ili otpada. Eto ako kome treba savjet, informacija ili ima ideju kako okupiti malo ovu zajednicu slobodno me pp.
 
5 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Drago mi je vidjeti da ljudi dijele moje mišljenje o aditivnim tehnologijama proizvodnje i o tome koliko je u biti neprikladno promovirati ovakve osobe i davati im nezasluženu medijsku pažnju. Na žalost, to je surova HR stvarnost u kojoj najglasniji ispadaju najpametniji dok oni koji doista znaju završe u sjeni. I onda se ljudi pitaju zašto nam nije bolje.

 

Eto Bugovci, nadam se da ste vidjeli naša mišljenja o izboru "stručnog govornika".

 
4 0 hvala 1
16 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Jeste vi bili tamo i slušali predavanje ili ovo pišete na temelju ovog teksta? Meni se čini da je on pametno predavao danas, fino je ukazao na detalje, tako da što se tiće prezentacije nemam primjedbe, mislim da je svoj zadatak dobro odradio. Niti imam što s gospodinom niti protiv, ali ono, lakše malo.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 1:47 (denix).
 
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Slicer kaže...

 Netočno.

 

Plastika, guma, najlon, metali, keramika, staklo, beton....

 

FDM/FFF nije jedina aditivna tehnologija proizvodnje (iako i ona kao takva pruža itekako širok izbor primjesa). Tu su još SLA, DLP, Polyjet, SLS, SHS, DMLS, LOM...

 

Doista, skoro pa da i ne postoji materijal s kojim se ne može "printati".

 

 

 

Jedina prepreka u ovom slučaju je ljudsko znanje i manjkavo opće poznavnaje ovih tehnologija, no to je greška obrazovnog sustava i jedna sasvim druga priča.

 

U tekstu se govori o printerima za krajnje korisnike. Ove koje si naveo su još pre skupi da ih imamo po domaćinstvima. A problem je i kao što je u tekstu navedeno - to je lijepa tehnologija za one koji znaju nešto konkretno izmodelirati i upregnuti u finalnom proizvodu. Znači ljudi s kakvim takvim inženjerskim znanjem, a većina građana to nije.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
denix kaže...

Jeste vi bili tamo i slušali predavanje ili ovo pišete na temelju ovog teksta? Meni se čini da je on pametno predavao danas, fino je ukazao na detalje, tako da što se tiće prezentacije nemam primjedbe, mislim da je svoj zadatak dobro odradio. Niti imam što s gospodinom niti protiv, ali ono, lakše malo.

 

 Ne, nisam želio doći upravo zbog njega. Ne mogu svojim dolaskom podržati dezinformiranje javnosti i prodaju magle. Nemoj se uvrijediti, ali što ljudi manje znaju o aditivnim tehnologijama proizvodnje, to im takve "prezentacije" više imaju smisla. I ja mojoj babi mogu prodavati priče o biokemiji, no to je zato što ona o tome zna puno manje od mene (a ni ja ne znam skoro ništa). Kužiš? Meni je sasvim dovoljno to što znam tko je on, čime se bavi (naravno, to znam od prije-pratim njegovo posao od prvog dana) te ono napisano u najavi događaja + ovo što je pričao sasvim dovoljno da vidim da je to sve ono što se kosi pravim svijetom 3D printa. Pročitaj ovo iznad što smo pisali-on nije jedini koji to radi, ima ih dosta-previše.

Trickortreat kaže...

 

U tekstu se govori o printerima za krajnje korisnike. Ove koje si naveo su još pre skupi da ih imamo po domaćinstvima. A problem je i kao što je u tekstu navedeno - to je lijepa tehnologija za one koji znaju nešto konkretno izmodelirati i upregnuti u finalnom proizvodu. Znači ljudi s kakvim takvim inženjerskim znanjem, a većina građana to nije.

 Netočno. Nisu. SLA ti je primjer. Isto, tako, FDM/FFF strojevi nisu svi redom jeftinjaci. Neke ćeš platiti kao omanji auto. Cijena im je manja jer ta tehnologija više nije pod patentom. Zašto? Zato što je patent koji je donesen u drugoj polovici 80-tih godina prošlog stoljeća istekao. Mnogo ljudi ne zna da se 3D print koristi za industrijsku primjenu jedan lijepi niz godina-no opet, svodimo se na kao već ranije navedeno manjkavo znanje i dezinformacije koje se šire medijima.

 

Problem? Problema nema-pročitaj poruke iznad. 3D printeri po kućama nisu ništa drugo nego marketinški spinoff, hype, ako ćemo ga takvim nazvati.

 

 

Ja osobno nemam ništa protiv g. Fižulića, ne zanima me njegov privatni život niti bilo koji njegov posao osim ovog s 3D ispisom. Ja se time bavim, ja to živim, dišem ako ćemo već tako razgovarati. Za mene to nije kasica prasica i prodavanje magle, za mene je to strast, užitak, posao, život...   Zato ne mogu gledati kako to netko uništava i stavlja ljagu na te tehnologije. Držao sam predavanje na međunarodnoj konferenciji, pisao radove, organizirao 3D Print Show (sada radim na novom), imam startup kojem su core business 3D printeri, dajem apsolutno sve od sebe da ljude upoznam sa tim tehnologijama i što im one pružaju i donose, kako danas, tako i za budućnost. I zato, gospodo, ne mogu mirno gledati kako najvažniji ICT medij u RH daje kredibilitet i veliča ovakvog jednog prikrpanca i njegove dezinformacije. Ja ne tražim pozornost za sebe, nemojte to misliti, već želim da kada čovjek izađe na pozornicu, da zna o čemu priča, da ima tu strast i znanje o tim tehnologijama.

 

A ako Vam još i dalje nije jasno, e onda neka je dovijeka proklet i ovaj narod i ova država-sretan sam što ću sve napustiti i otići......

12 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

kKrasna ti je ova zadnja recenica. Proklet bio netko ako nesto ne razumije, a s njim skupa i cijeli narod. Uvjeren sam  da ni tamo gdje ces ici neces naci puno srece.

 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Slicerova kletva. Još smo imali neke nade da ćemo za sto godina izaći iz krize ali sad nam je sudbina zapečačena.

Potpis!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Znate li uopće što znači "faza razočarenja"?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Da, sad je kletva kriva za sve...
Kletva je samo ako ne kuzite o cemu covjek prica.
Sve sto je receno na racun gosp. Fižulića, po mojem skromnom mišljenju stoji.
Simpa je on i meni kao lik, ne kao Petriću ali simpa je!
Međutim, čisto prateći taj famozni servis, razvoj usluga, ali i cijelu priču koju ne zaboravimo, "manager" s iskustvom lansira, u najmanju ruku sam skeptičan prema beneficijama njegovog predavanja.
I da, radije bi slicera poslušao na ovu temu, u biti bilo koga drugog, osim možda onog HGspot bankrot majstora.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Old Iggy kaže...

Znate li uopće što znači "faza razočarenja"?

 Tako je. Na zadnjoj slici u tekstu je graf oko kojeg se vrtilo cijelo Fižulićevo izlaganje.

 

Nemojte pričati o tome što je on mislio i što je rekao, ako niste bili tamo i slušali ga. Nije pričao gluposti, analizirao je životni ciklus ove tehnologije, i vrlo dobro identificirao probleme. Reklo bi se, nije izlazio iz svoje comfort zone i pričao je samo o onome što razumije (ne kažem da je bilo ultra-zanimljivo ). Naglasio je da je i na vlastitoj koži (čitaj: propalom projektu likefigures) shvatio da 3D printeri nisu tu da bismo si printali igračke kod kuće.

 

Na stranu to što on i dalje nema tržište za profi upotrebu 3D printera pa gura kojekakve printane stalke po Etsyju, ali čovjek je barem shvatio u kojem smjeru tehnologija ide. Što će, i hoće li išta, na tom tržištu napraviti, prepustite njemu.

The Internet is so big, so powerful and pointless, that for some people it is a complete substitute for life.
16 godina
online
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
sapere.aude.nunc kaže...
 
I da, radije bi slicera poslušao na ovu temu, u biti bilo koga drugog, osim možda onog HGspot bankrot majstora.

Tu je jako relativno što je targetirana publika.

Fižulića bi prije slušao CEO/CFO, Slicera CTO.

Svako ima svoju publiku i tematiku.

izith kaže...
Old Iggy kaže...

Znate li uopće što znači "faza razočarenja"?

 Tako je. Na zadnjoj slici u tekstu je graf oko kojeg se vrtilo cijelo Fižulićevo izlaganje.

Da, treba vidjeti cjelinu.

To je standardni izraz Gartnerovog Hype Curvea, samo ga se, ako je izbačeno iz konteksta, ovako jako krivo shvati.

15 godina
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Za Fižulića mi uopće nije jasno što je on pokušao napraviti sa svojim projektom.. mislim jasno mi je ali nema baš smisla i propast sam predviđao od prve bombastične najave.

 

Za Vas koji kakite po tehnologiji o kojoj očito ne znate dovoljno, probajte od kineza naručit neki custom dio, određenih dimenzija i svojstava i količini od 1- nekoliko tisuća pa onda vrijeme i novac potrebno za izradu uspoređujte sa vremenom i cijenom 3D printanih dijelova. One plastičarije koje naručujete s ibeja i sl. su jeftine jer su izrađene u velikoj količini da bi bile isplative, nema promjene i dorade. 

 

3D printanje je najisplativiji način proizvodnje za pojedine dijelove i manje serije (po nekima se isplativost u odnosu na prešanje kalupima gubi na ~10 000 primjeraka), nema otpada ili ga ima jako malo, ne trebaju skupi kalupi, izmjene su moguće za svaki novi primjerak, fizička svojstva određuje onaj koji printa sa pregršt parametara a materijala ima već jako mnogo na tržištu i nisu svi plastični. Milijarde se ulažu za doradu tehnologija 3D printanja sa metalima i već neke tvrtke 3d printaju metalne dijelove za avio i auto industrije, kad se to dovede na malo višu razinu bit će industrijska revolucija. 

 

Printao sam jako mnogo i za razne prifile ljudi i tvrtki, oni koji su upoznati sa tehnologijom itekako ju cijene i isplativa im je, ostalima preporučam da se drže privjesaka i igračaka na ibeju i tržnicama.  

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?

Imam neki dojam da je rulja koja je bila na predavanju pod nekim dojmom, ali čemu hejt na kritična mišljenja ljudi koji se zapravo bave time?

 

Osobno nisam išao jer eto, moram priznati, nemam vremena. osobito nemam vremena za nekog kreatora mišljenja. Bavim se sa opstankom vlastite male firme kojoj je zamišljena baza generalna grafika te između ostaloga 3D print.

 

Radim neke sekundarne usluge kako bi osigurao izvor financija za ovo primarno. Znači, ukratko, nemam vremena a osobito nemam vremena slušati ono što znam čisto objektivno rečeno več neko vrijeme na razini pisanja opčenitog isto kao i detaljnog rada.

 

Kako to znam ? Vrlo jednostavno. Godinama svakodnevnog rada na 3D print tehnologiji. prikupljanja mase i mase informacije vezano uz ovaj tip aditivnoga printanja, raznim metodama pokušaja i pogrešaka kako bi došao do zadovoljavajučih rezultata isto kao i kroz razne komunikacije sa nekim bitnim ljudima koji su stvarno to gurali naprijed (Alessandro Ranellucci, Adrian Bowyer i Markus Hitter samo da navedem neke).

 

Kako je slicer rekao, ta tehnologija nije nova. Prisutna je od kraja sedamdesetih ali tek je nedavno patent za nju istekao (cca. 2009.). Ako vam aditivno printanje zvuči kao sf što bi onda tek rekli na slijedeći tip printanja sa smolom kojemu je isto prije par godina istekao patent. Prema tome što slijedi aditivan print djeluje star ko biblija.

 

Znači prema tome što sam napisao dalo bi se shvatiti da bi zapravo bilo tko od nas tu par u ovoj temi mogao reči za sebe objektivno da smo "stručnjaci" u neku ruku čisto kao odgovor na nepotrebne provokacije. Dobro, išli ste na predavanje. Svidjelo vam se 3d printanje ? Odlično, još bolje. Moje je mišljenje; što popularnije to bolje.

 

Sa druge strane, imam dojam da nekolicina ljudi na kritike nas koji neko vrijeme radimo na tome sugerira da se nema što kritizirati stručnjaka koji očito zna što priča. Apsurdna izjava.Svatko od nas ima neku priču sa kojom je počeo gradnju i razvoj ove tehnologije. Ja osobno sam htio vidjeti fizičke modele likova i stvari koje sam modelirao u zbrushu i tada je sve počelo za mene.

 

Mislim da i ostalih dvoje kolega mogu pronači u nečemu od ovoga što pišem. kao što sam spomenuo u postu prije Fižulić nije jedina osoba takve sorte. Kroz godine imao sam (ne)priliku da mi pristupaju svakakvi "manageri" sa koje kakvim ljigavim idejama u svrhu njihovog vlastitog instant "take the money and run" uspjeha.

 

zato nas par iz prizme ljudi koji znamo što radimo te bi stvarno radili ono što vole se nađemo kompetenti barem ako ništa drugo da iznesemo mišljenje o tome kako bug kao stručni medij izabire prvog poduzetnika, kao eto nekoga, kako ste kazali "tko zna što priča te zna kamo to sve ide".

 

O čemu je zapravo generalan problem ? Problem je u tome što  par brand ljudi i brand firma sa dugom prisutnošču na lokalnom tržištu pokušava silom iskoristiti trend te brzopletošču i lošom kvalitetom stavlja cijelu tu tehnologiju za nas ostale na loš glas i u sumnjivu sferu kratkoročnog gimmicka (tipa hgspot sa svojim skupim katastrofalno jeftino proizvedenim lošim printerom).

 

Ali nismo poznati, nismo u novinama,  niti smo imali carstvo igračaka u ovakvim i onakvim okolnostima u koje nema smisla ulaziti pa eto...što mi zapravo znamo, zar ne ?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 15:32 (len24).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
glava11 kaže...

Za Fižulića mi uopće nije jasno što je on pokušao napraviti sa svojim projektom.. mislim jasno mi je ali nema baš smisla i propast sam predviđao od prve bombastične najave.

 

Za Vas koji kakite po tehnologiji o kojoj očito ne znate dovoljno, probajte od kineza naručit neki custom dio, određenih dimenzija i svojstava i količini od 1- nekoliko tisuća pa onda vrijeme i novac potrebno za izradu uspoređujte sa vremenom i cijenom 3D printanih dijelova. One plastičarije koje naručujete s ibeja i sl. su jeftine jer su izrađene u velikoj količini da bi bile isplative, nema promjene i dorade. 

 

3D printanje je najisplativiji način proizvodnje za pojedine dijelove i manje serije (po nekima se isplativost u odnosu na prešanje kalupima gubi na ~10 000 primjeraka), nema otpada ili ga ima jako malo, ne trebaju skupi kalupi, izmjene su moguće za svaki novi primjerak, fizička svojstva određuje onaj koji printa sa pregršt parametara a materijala ima već jako mnogo na tržištu i nisu svi plastični. Milijarde se ulažu za doradu tehnologija 3D printanja sa metalima i već neke tvrtke 3d printaju metalne dijelove za avio i auto industrije, kad se to dovede na malo višu razinu bit će industrijska revolucija. 

 

Printao sam jako mnogo i za razne prifile ljudi i tvrtki, oni koji su upoznati sa tehnologijom itekako ju cijene i isplativa im je, ostalima preporučam da se drže privjesaka i igračaka na ibeju i tržnicama.  

 Apsolutno

12 godina
offline
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
Old Iggy kaže...

Znate li uopće što znači "faza razočarenja"?

 to je ono što se rješava u sebi kako se ne bi nepotrebno stvaralo neprijatelje. Tko je ikad poslovao u ovoj državi jako dobro zna tu fazu i kad bi svi ovako prereagirali postalo bi još zajebanije.

16 godina
online
Re: Jesmo li razočarani 3D pisačima, i što dalje?
BlueMax kaže...
Old Iggy kaže...

Znate li uopće što znači "faza razočarenja"?

 to je ono što se rješava u sebi kako se ne bi nepotrebno stvaralo neprijatelje. Tko je ikad poslovao u ovoj državi jako dobro zna tu fazu i kad bi svi ovako prereagirali postalo bi još zajebanije.

Mmmmmm.... Ni blizu, ali dobar opis.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice