Još dva satelita za kineski GPS

poruka: 14
|
čitano: 3.259
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Još dva satelita za kineski GPS".
16 godina
neaktivan
offline
Još dva satelita za kineski GPS

Sad sam se sjetio da sam u onoj nedavnoj anketi o prvom idućem ratu zaboravio staviti Kinu i Ameriku... {#} Fallout 2 anyone ? {#}

Nego jel mi neko može pojasniti da li osim vojne neovisnosti, namjerne američke nepreciznosti (10m) i eventualno teoretske redundancije postoji ikakav praktični razlog za imat 4 GPS sustava (američki, europski, ruski, kineski) umisto samo jednog kad i jedan lipo radi za svakoga ?

 
2 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
Enkidu kaže...

Sad sam se sjetio da sam u onoj nedavnoj anketi o prvom idućem ratu zaboravio staviti Kinu i Ameriku... {#} Fallout 2 anyone ? {#}

Nego jel mi neko može pojasniti da li osim vojne neovisnosti, namjerne američke nepreciznosti (10m) i eventualno teoretske redundancije postoji ikakav praktični razlog za imat 4 GPS sustava (američki, europski, ruski, kineski) umisto samo jednog kad i jedan lipo radi za svakoga ?

 

Mogu se kombinirati za vecu preciznost(naravno, ne za svakodnevnu upotrebu, ali npr. za geodete).
While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
11 godina
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
Enkidu kaže...

Sad sam se sjetio da sam u onoj nedavnoj anketi o prvom idućem ratu zaboravio staviti Kinu i Ameriku... {#} Fallout 2 anyone ? {#}

Nego jel mi neko može pojasniti da li osim vojne neovisnosti, namjerne američke nepreciznosti (10m) i eventualno teoretske redundancije postoji ikakav praktični razlog za imat 4 GPS sustava (američki, europski, ruski, kineski) umisto samo jednog kad i jedan lipo radi za svakoga ?

 

Klasični državni ego trip i izbjegavanje strateškog problema ako dodje do nekakvog sukoba. Hebo budale, na kraju ukoliko dodje do takvog sukoba; ja sam na balkonu, pushim cigaru i brojim gljive ;)

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
15 godina
offline
Još dva satelita za kineski GPS

Khmmm zasto nam trebaju 4 sustava, u idealnom svijetu ne trebaju, ali budući da živimo u kompliciranom svijetu punom politike i parcijalnih interesa ocekujem stvaranje barem još 2 sustava: indijskog i iranskog GPS(iranci već imaju nesto u planu).

 

  1. Problem je u tome što osim europskog galilei-a svi ostali sustavi pozicioniranja su primarno vojni projekti i u svakom trenutku vlasnici tih sustava zadržavaju pravo uskraćivanja usluge. Bez najave bez raparacija za eventualnu štetu. Države tog kalibra si ne mogu dopustiti da u takvoj stvari ovise o nekome drugome. Pogotovo št o taj neko i nije baš saveznik nego više netko ko tolerira tvoje postojanje. 
  2. Komercijalni: iz istog raloga zašto imamo T-com, Vip, Tele2. Svi oni nude istu uslugu. Ali isto je ljepo imati izbora. Ako imas tehnoloigiju i znanje zašto bi to isto plaća nekome drugome. Konkurencija je dobra stvar.

 

Ima ih još ali mislim da su ova dva sasvim dovoljna.

"So say we all"
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Još dva satelita za kineski GPS

Više satelita znači i bolju pokrivenost signalom u većim gradskim sredinama, npr. New York.

Također i u šumama, moj mob ima podršku za glonass (ruski "gps") na mjestima gdje drugi mobiteli gube signal  ja ga imam.

Naravno Rusi i Kinezi svoj sustav nisu razvijali za civilnu dobrobit, nego iz vojno-strateških razloga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
abt kaže...

Više satelita znači i bolju pokrivenost signalom u većim gradskim sredinama, npr. New York.

Također i u šumama, moj mob ima podršku za glonass (ruski "gps") na mjestima gdje drugi mobiteli gube signal  ja ga imam.

Potvrđujem, imao sam priliku usporediti mob koji hvata i glonass i specijaliziranu Garmin navigaciju, mob je brže ulovio signal (praktično odmah, dok je navigaciji trebalo desetak minuta), a ima i veći ekran i detaljnije karte...

 

16 godina
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
Enkidu kaže...

 namjerne američke nepreciznosti (10m)

 Selective availability je iskljucen 2000. godine. Zanimljivo je pitanje sto bi se desilo sa svim tim sustavima da dodje do 3svj. rata... {#} 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2012 12:21 (SupremeCommander).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
16 godina
neaktivan
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
SupremeCommander kaže...

Selective availability je iskljucen 2000. godine.

 

Šta misliš pod selective availibility ? Oćeš reći da sad svi mogu koristiti punu preciznost GPS-a ? Zar nisu preciznost do 10 cm ili tako nešto umisto 10 m za GPS navodili kao jednu od glavnih prednosti uvođenja Galilea ?

 

 

abt kaže...

Više satelita znači i bolju pokrivenost signalom u većim gradskim sredinama, npr. New York.

Također i u šumama, moj mob ima podršku za glonass (ruski "gps") na mjestima gdje drugi mobiteli gube signal  ja ga imam.

 

Ček stani znači oćeš reći jedan uređaj koji podržava više satelitskih navigacijskih mreža ih može kombinirati da bi brže i preciznije određivao svoju  lokaciju ?

To nisam znao i to je vrlo zanimljivo, jer npr. SGS3 kojeg planiram uzet po specifikacijama podržava GPS i GLONASS, dakle to bolje...

Ne mogu se načudit koliko smo daleko došli u svega par godina, jučer je bilo nevjerovatno da jedan mobitel ima ugrađeni GPS koji je u mnogim slučajevima (npr SGS1) radio prilično spotty i hvatao signal nekad i duže od minutu, a sad imamo u jednom uređaju navigaciju pomoću nekoliko različitih satelitskih mreža i još pomoću baznih stanica. Freaking unbelievable ! Da tako ide razvoj auta ne da bi danas imali lebdeće aute nego bi 1920. imali warp-capable aute...

 

 

zaocovik kaže...

Khmmm zasto nam trebaju 4 sustava, u idealnom svijetu ne trebaju, ali budući da živimo u kompliciranom svijetu punom politike i parcijalnih interesa ocekujem stvaranje barem još 2 sustava: indijskog i iranskog GPS(iranci već imaju nesto u planu).

 

  1. Problem je u tome što osim europskog galilei-a svi ostali sustavi pozicioniranja su primarno vojni projekti i u svakom trenutku vlasnici tih sustava zadržavaju pravo uskraćivanja usluge. Bez najave bez raparacija za eventualnu štetu. Države tog kalibra si ne mogu dopustiti da u takvoj stvari ovise o nekome drugome. Pogotovo št o taj neko i nije baš saveznik nego više netko ko tolerira tvoje postojanje. 
  2. Komercijalni: iz istog raloga zašto imamo T-com, Vip, Tele2. Svi oni nude istu uslugu. Ali isto je ljepo imati izbora. Ako imas tehnoloigiju i znanje zašto bi to isto plaća nekome drugome. Konkurencija je dobra stvar.

 

Ima ih još ali mislim da su ova dva sasvim dovoljna.

 

Što se tiče #1 to sam već ja naveo u mom prvom postu kao prvi od tri navedena razloga (vojna neovisnost).

Što se tiče #2 komercijalni aspekt mi nije uopće pao na pamet. S obzirom da korisnici uslugu koriste besplatno nisam razmišljao o pitanju zarade. Vidio da se spominju miljarde ovoga i onoga zbog ekonomskih koristi ovakvih i onakvih ali mislio sam da se to misli jednostavno na opću korist za gospodarstvo kao što se građenjem cesta koje država gradi lovom iz budžeta i generalno ne naplaćuje korisnicima (osim autocesta) ostvaruje indirektna korist jer raste cjelokupno gospodarstvo.

Dakle zanima me da li neko u biti direktno zarađuje od GPS-a (mislim općenito na sva 4 sistema ne samo američki GPS) ? Da li oni koji lansiraju i održavaju GPS satelite naplaćuju neku licencu proizvođačima uređaja sa GPS-om ili kako to ide ?

 

 

P.S.

Moram pitati genije koji su mi dali 3 thumbs down na originalni post - čemu to koji klinac kad sam samo postavio jedno normalno pitanje a ne izražavao neko mišljenje, jer thumbs up / down bi trebao predstavljati slaganje / neslaganje sa izrečenim mišljenjem, kojeg u ovom slučaju nema (samo jedna šala i jedno pitanje po meni razumno sročeno) ?

 

 

14 godina
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
Enkidu kaže...

 

abt kaže...

Više satelita znači i bolju pokrivenost signalom u većim gradskim sredinama, npr. New York.

Također i u šumama, moj mob ima podršku za glonass (ruski "gps") na mjestima gdje drugi mobiteli gube signal  ja ga imam.

 

Ček stani znači oćeš reći jedan uređaj koji podržava više satelitskih navigacijskih mreža ih može kombinirati da bi brže i preciznije određivao svoju  lokaciju ?

To nisam znao i to je vrlo zanimljivo, jer npr. SGS3 kojeg planiram uzet po specifikacijama podržava GPS i GLONASS, dakle to bolje...

Ne mogu se načudit koliko smo daleko došli u svega par godina, jučer je bilo nevjerovatno da jedan mobitel ima ugrađeni GPS koji je u mnogim slučajevima (npr SGS1) radio prilično spotty i hvatao signal nekad i duže od minutu, a sad imamo u jednom uređaju navigaciju pomoću nekoliko različitih satelitskih mreža i još pomoću baznih stanica. Freaking unbelievable ! Da tako ide razvoj auta ne da bi danas imali lebdeće aute nego bi 1920. imali warp-capable aute...

Da može koristiti oba sustava u isto vrijeme, što je još bolje glonass se koristi samo kad je gps signal slaba, te se tako štedi baterija.

http://51android.blogspot.com/2012/01/global-navigation-satellite-system.html

13 godina
protjeran
offline
Još dva satelita za kineski GPS

Zarada dolazi od strana koje trebaju precizniju geolokaciju. Dakle vojska, kompanije (pogotovo brodari, naftne kompanije itd). Nekomercijalna "usluga" donosi manju preciznost.

DerbyCon 2012
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS

Bypass je odgovorio na 2. Jos se  dodatno se plaćaju licence na svaki prodani gps uređaj.

 

Pod jedan stoji jer države vlasnice mogu uskratiti uslugu ili smanjiti njenu kvalitetu kad god požele komercijalnim koricnicima. To je jedan od razloga zasto u brodskoj i avio navigaciji GPS sustavi su još uvjek isključivo pomoćno sredstvo navigacije. I zato je bitno imati alternativne sustave(pogotovo galileo koji nažalos debelo kasni, nisam siguran ali mislim da su tek 4 satelita gore jos u exsperimentalnoj fazi). Kao primjer možemo uzeti polaganje plinovoda po dnu mora koje se danas u vrlo velikoj mjeri naslanja na precizno satelitsko pozicioniranje. Ja nesumljam da ce radovi nastaviti ali sporijim tempom, a sporiji tempo znaci kasnjenja a kasnjenja znace troskovi, a ti troskovi se ne mogu nadoknaditi(iako se danas tesko suosjećati s naftnom industrijom :-) ). Da li je scenarij Američkog uskaćivanja signala moguć prije 5 godina rekao bi ne, danas već nisam siguran.

"So say we all"
16 godina
neaktivan
offline
Još dva satelita za kineski GPS

Hmmm ovo je bio jedan od zanimljivijih i korisnijih threadova na Bug forumu u zadnje vrime... Naučia sam niz stvari o GPS-u koje nisam dosad znao...

 
2 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Još dva satelita za kineski GPS
Enkidu kaže...

Hmmm ovo je bio jedan od zanimljivijih i korisnijih threadova na Bug forumu u zadnje vrime... Naučia sam niz stvari o GPS-u koje nisam dosad znao...

 Sarkazam?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice