Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

poruka: 115
|
čitano: 15.065
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako paničariti s radioaktivnim otpadom".
14 godina
odjavljen
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

"Najbolje bi bilo kada bi se mi na kraju uspjeli organizirati, informirati i uvjeriti, prvenstveno lokalno stanovništvo u Dvoru, da radioaktivni otpad nije opasan, da je to naša briga i da će nam se najviše isplatiti da to zbrinemo kod sebe."

 

Ja jednostavno ne vjerujem da je ovaj članak zaslužio mjesto u BUG-u...

Moj PC  
5 37 hvala 1
15 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

navijam za Mjesec, kao univerzalno otpadalište. već mi je dosta dvoglavih žaba koje idu muuuuuu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
17 2 hvala 3
13 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Ne samo da mi nebi bilo drago da se nuklearni otpad skladišti u mojoj blizini, nego bi me bilo još više strah održavanja tog otpada. Sjećamo li se Provjerenog i Dina Petrokemije od prije par mjeseci i kako (ni)su uskladištene i čuvane kemikalije tamo. Nek se prvo sva odlagališta opasnog otpada saniraju kako treba pa nek se onda govori o skladištenju radioaktivnog otpada. Svi znamo kako se kod nas zna dobro zafušariti, a još bolje kako se zna lagati kad se problem dogodi. Prema tome na ovaj državni dug mogu slobodno nasaditi i trošak skladištenja radioaktivnog otpada. Nije da ćemo ikad taj dug i onako vratiti. Stanovnike koji odbijaju skladištenje radioaktivnog otpada sasvim dobro razumjem i ne zamjeram im ni najmanje što to ne žele u svom dvorištu.

 
11 7 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
Vanjsko skladistenje uracunati u cijenu struje i nek ljudi uzivaju u ne-radioaktivnoj okolini.
16 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Ima li onda rješenja?

 

 

Nema, dok god se politicari populisti i glupani iz zelenih akcija petljaju tamo di im nije mjesto.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
23 3 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
THK kaže...

"Najbolje bi bilo kada bi se mi na kraju uspjeli organizirati, informirati i uvjeriti, prvenstveno lokalno stanovništvo u Dvoru, da radioaktivni otpad nije opasan, da je to naša briga i da će nam se najviše isplatiti da to zbrinemo kod sebe."

 

Ja jednostavno ne vjerujem da je ovaj članak zaslužio mjesto u BUG-u...

 Ne tako davno smo imali clanak slicne tematike i ne znam cemu opet pisat kobasice od tekstova i radit "svete krave " od nuklearki?

Battlenet - TheProdigy#2234
15 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

 
1 10 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
zeroname kaže...

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

 kako može taj otpad zbirnut po nekim standardima koje su postavili virujem neki pametni ljudi ,dospit do podzemnih voda? 

evo ako sve propadne nudim svoju garažu za zbrinjavanje toga otpada. 

16 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Paranoja...

 

Znate li da i banane zrače? Jedenjem jedne banane dobivate 0.1 µSv radioaktivnog zračenja.

 

https://xkcd.com/radiation/

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
9 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
zeroname kaže...

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

Ali nije opasno ako se uskladisti negdje oko Krskog, par kilometara uzvodno Savom od Zagreba? Ili u podrumima IRB-a i vise zagrebackih bolnica koje koriste medicinsku opremu sa radioaktivnim dijelovima i iste nakon sto se istrose u nedostatku boljeg rjesenja odlazu doslovce u centru Zagreba u vlastitom podrumu (ako je uopce podrum)?

 

Skladiste nuklearnog otpada, ako se napravi po svim pravilima struke, nije nista opasnije od bilo kojeg drugog skladista i svakako puno manje opasno od polurjesenja koja se iz nuzde prakticiraju danas.

9 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

pa ako me prirodno zraci nebo, zemlja, itd, mora li me jos i neprirodno zraciti (ne)opasni otpad? mozda bas taj 1% zracenja od tog otpada prijede granicu i uzrokuje zdravstveni problem nekome..

potpuno razumijem te ljude.. svatko od vas neka se zapita; da li bi htio zivjeti pored skladista nukleatnog otpada? da, svi bi bili odusevljeni..

pa nije to otici na snimanje slomljene kosti jednom u 20 godina, to je 24 sata dnevno cijeli zivot.. 

da ne pricamo o tome kako se to sve skupa radi u nasoj prekrasnoj drzavi, tj. sto ce se dogadati kroz 10-20 ili 100 godina, i kada ce to sve skupa zavrsiti nekome u slavini..

ali ljudi kojima ce to biti "uvaljeno" nece na kraju imati pravo glasa, jer su ipak to preveliki globalni interesi.

i zasto samo na bugu mogu procitati ovako nesto? hm zanimljivo..

 

znam da cu opet zbog ovoga biti izbacen s foruma, ali nije bitno 

Moj PC  
1 16 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
zeroname kaže...

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

analogno tome, krsko je na savi, ugrozeno 1500km kilometara nizvodno do crnog mora.

zakaj bi otpad uopce zavrsio u podzemnim vodama?

 

 

EDIT

tak sam se nazivciral kad sam vidio ova 2 komentara iznad sebe

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.6.2015 20:06 (nixass).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
nixass kaže...
zeroname kaže...

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

analogno tome, krsko je na savi, ugrozeno 1500km kilometara nizvodno do crnog mora.

zakaj bi otpad uopce zavrsio u podzemnim vodama?

 

 

EDIT

tak sam se nazivciral kad sam videl ova 2 komentara iznad sebe da se micem iz teme.

 Pa zato što će izbušit kamen(planinu) bacit bačve sa otpadom zalit betonom i to je to. A što ce se dogodit za 20-30 godina to ih nije briga. Kamen je porozan voda uvijek nađe put. Pogotovo kad pada kiša  slijeva se niz planinu naravno u podzemene vode jer je rijeka una par metara dalje.

15 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Ma pošaljemo to u neku zemlju trećeg svijeta, tipa Somalija pa nek se oni tamo brinu oko radioaktivnosti. Ili još bolje rješenje, stavimo lažne deklaracije (može i bez XD) i nek pobacaju to u more kod Somalije, ujedno rješavamo problem radioaktivnosti i pirata. 

Why so serious?
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Dame i gospodo, u ovoj temi vidimo stanje hrvatskog obrazovnog sustava.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
 
29 1 hvala 5
11 godina
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

NIMBY!

15 godina
odjavljen
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Kokice? Check.

Tema dodana u bookmarkse? Check.

Kapica od alu folije (zaštita od bedastoća u temi, ne od zračenja)? Check.

 

P.S. Genijalan članak. Šteta što je opća populacija ne-genijalna...

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
19 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
kowach kaže...

Paranoja...

 

Znate li da i banane zrače? Jedenjem jedne banane dobivate 0.1 µSv radioaktivnog zračenja.

 

https://xkcd.com/radiation/

 

 

Pa sve to imaš u videu na kraju ovog teksta. Dapače, tip uspoređuje zračenje raznih lokacija i izražava ga baš u ekvivalentima zračenja jedne banane...

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.6.2015 21:36 (Drago).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Da je problem skladištenja radioaktivnog otpada prisutan i da ga treba riješiti - stoji. Ali ne mogu se oteti dojmu populističkog članka, koji je lagano tendenciozan..

 

Te sve zrači, te je Maria Curie nosila radij u džepovima i doživjela 66-tu. Furamo se na Černobil i Hirošimu, čemu panika.. Pa nekad su bile popularne i praline s radijem, ali nekako ne vjerujem da bi ih autor članka danas jeo..

 

Da ima mnogo zračenja oko nas - ima. Ali isto tako danas znamo da postoje alfa, beta, gama zračenja, ionizirajuća, neionizirajuća, itd. Staviti sve u isti koš s tvrdnjom 'da su ljudi stalno izloženi radioaktivnom zračenju' u smislu opravdanja zbrinjavanja radioaktivnog otpada, je u najmanju ruku tendenciozno. Također znamo da je učinak zračenja kumulativan, pa se možebitni doticaj ljudi s radioaktivnim tvarima zbraja na ova prirodna zračenja, a ne kako autor navodi da su doze eventualnih izloženosti manje od prirodnih. Isto tako ne bih volio doći u cjelodnevni dodir s radioaktivnom bačvom, radije ću to prepustiti autoru..

 

Zanimljivo je da kolega s istog faksa navodi (izguglao, može i link) da doza od 5-20 rem ima mogućnost pojave karcinoma / mogućnost aberacije kromosoma. Nekakav web kalkulator kaže da je 100 mSv = 10 rem, a autor navodi da cit; 'brojna istraživanja nisu uspjela pronaći štetno djelovanje ovakvih doza'. Ili je loš kalkulator ili netko barata s krivim podacima. Nisam neki ekspert, ne bi bilo loše kada bi autor to prokomentirao..

 

Sve u svemu, imam osjećaj da opasnost nužnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada autor minorizira populističkim tvrdnjama tipa; ionako zrači sve oko nas, u što me baš nije uvjerio. Ali se u potpunosti slažem u dijelu da je ljudski faktor presudan, tj. da bi naša neorganiziranost mogla ugroziti sigurnost zbrinjavanja..

 

16 godina
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
zeroname kaže...
nixass kaže...
zeroname kaže...

Dosta se raspravlja od odlaganju otpada kod dvora. Puno ljudi ne zna da je to planinski kraj i ima puno podzemnih voda. Rijeka una prolazi kroz grad. Do Petrinje nema ni 10km zračne linije. Opasno je ako taj otpad završi  u podzemnim vodama.

analogno tome, krsko je na savi, ugrozeno 1500km kilometara nizvodno do crnog mora.

zakaj bi otpad uopce zavrsio u podzemnim vodama?

 

 

EDIT

tak sam se nazivciral kad sam videl ova 2 komentara iznad sebe da se micem iz teme.

 Pa zato što će izbušit kamen(planinu) bacit bačve sa otpadom zalit betonom i to je to. A što ce se dogodit za 20-30 godina to ih nije briga. Kamen je porozan voda uvijek nađe put. Pogotovo kad pada kiša  slijeva se niz planinu naravno u podzemene vode jer je rijeka una par metara dalje.

mislim da je stvarnost ipak malo drukcija od ovog filma

http://www.imdb.com/title/tt0119123/

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
Zar nije puno bitniji faktor vrsta a ne količina zračenja?
15 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

I tak ja gledam interwebze i naletim na ovu temu. Kajaznam. Meni je to sve malo bedasto. Kaj stvarno mislite da se, ako vlada/predsjednica/umbrelacorp, kažu ajmoooooo taj problem nebi riješio za minimum vremena potrebno? Pa najte bit smješni. Imamo Velebit i obalu izbušenu vojnim postrojenjima, metneš to tamo, staviš malo jači pluteni čep i mila majka. Tebra, kod Udbine pokraj svemirskog centra metneš i dobro. 

Šalu na stranu, moglo bi se napraviti unosan posao od skladištenja ovakvog tipa otpada. Moj savjet bi im bio da presele cjeli IRB kod odlagališta pa da se znanstveni novaci tamo malo uče a ovi stariji da paze da ne dođe do nekakvih sranja jer bi eto ministar tam šutu dopeljal. I još koje šta.

X
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
Vidim cijeli forum pun strucnjaka za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
Klasicno za BOL.
 
2 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Ima toliko zabluda i krivih uvjerenja ali tema radioaktivnosti se najviše obrađuje, tj forsira. Mislim da se tu koječega može pročitati između redova.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Neznanje, neznanje i jos neznanja.

 

Na zemlji je do sada bilo 2100+ nuklearnih eksplozija, i nekim cudom eto, ljudi zive dulje nego ikada. (U nekim eksplozijama je bilo vise uredaja, tako da je taj broj vjerovatno veci za par stotina).

 

Elektrane na ugljen zrace ljude puno vise od Nuklearnih elektrana (Neka istrazivanja idu i do 100x vise) - specificno govorim on coal ash koji leti okolo elektrane (zaboravio sam o kojem se podrucju tocno radi, ali najmanje par kilometara, dok neka kolicina sigurno zavrsi u atmosferi)

 

Medjutim - sve to na stranu, kolicina zracenja je i dalje mala, i ako recimo samo izbacite (smanjite) kolicinu secera koju jedete dnevno, ce vjerovatno produljiti Vas zivot za XX godina compare to risk of getting cancer from nuclear waste.

 
13 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Meni je u videu ispod teksta bio fascinantan onaj podatak o radioaktivnosti cigareta, pa sam išao provjeriti - izgleda da je točno:

 

http://scienceblog.cancerresearchuk.org/2008/08/29/radioactive-polonium-in-cigarette-smoke/

 

http://www.cdc.gov/nceh/radiation/smoking.htm

 

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
zeroname kaže...

 Pa zato što će izbušit kamen(planinu) bacit bačve sa otpadom zalit betonom i to je to. A što ce se dogodit za 20-30 godina to ih nije briga. Kamen je porozan voda uvijek nađe put. Pogotovo kad pada kiša  slijeva se niz planinu naravno u podzemene vode jer je rijeka una par metara dalje.

Stari Egipćani su još prije nekoliko tisuća godina sa puno primitivnijim alatima i materijalima gradili piramide u koje do dan danas nije ušla voda, ni odozdo (kroz zemlju), ni odozgo (kiša). Zašto si tako uvjeren da bi u moderno skladište čiju bi izgradnju nadgledali i domaći i međunarodni stručnjaci, kojekakve komisije IAEA-e i slično, već nakon 20-30 godina prodrla voda, probila se do unutrašnjosti blindiranih bačvi testiranih na udar eksploziva, te svu radijaciju odnijela Unom ravno do slavina iz kojih žeđ gasi Dvorska nejačad? Je li ti poznato da u krugu elektrane Krško već više od trideset godina postoje privremena skladišta i visoko i srednje radioaktivnog otpada, a najradioaktivniji otpad (istrošeni gorivni elementi) je pohranjen u bazenu iznad razine zemlje, izložen dan i noć svim vremenskim nepogodama, ali je unatoč tome nivo zračenja na ogradi elektrane manji nego prirodno zračenje u npr. Slavoniji ili dijelovima Dalmacije?

16 godina
neaktivan
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Ne bi škodilo da u tekstu piše išta o tome kako bi taj otpad na kraju krajeva bio uskladišten. Ovako, karikiram, možemo samo nagađati namjeravaju li ga držati u praznim čašama od jogurta ili u čeličnom sefu sa stranicama debljine 5 metara, nije baš isto.

 

Moj PC  
0 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako paničariti s radioaktivnim otpadom
RobertS kaže...
zeroname kaže...

 Pa zato što će izbušit kamen(planinu) bacit bačve sa otpadom zalit betonom i to je to. A što ce se dogodit za 20-30 godina to ih nije briga. Kamen je porozan voda uvijek nađe put. Pogotovo kad pada kiša  slijeva se niz planinu naravno u podzemene vode jer je rijeka una par metara dalje.

Stari Egipćani su još prije nekoliko tisuća godina sa puno primitivnijim alatima i materijalima gradili piramide u koje do dan danas nije ušla voda, ni odozdo (kroz zemlju), ni odozgo (kiša). Zašto si tako uvjeren da bi u moderno skladište čiju bi izgradnju nadgledali i domaći i međunarodni stručnjaci, kojekakve komisije IAEA-e i slično, već nakon 20-30 godina prodrla voda, probila se do unutrašnjosti blindiranih bačvi testiranih na udar eksploziva, te svu radijaciju odnijela Unom ravno do slavina iz kojih žeđ gasi Dvorska nejačad? Je li ti poznato da u krugu elektrane Krško već više od trideset godina postoje privremena skladišta i visoko i srednje radioaktivnog otpada, a najradioaktivniji otpad (istrošeni gorivni elementi) je pohranjen u bazenu iznad razine zemlje, izložen dan i noć svim vremenskim nepogodama, ali je unatoč tome nivo zračenja na ogradi elektrane manji nego prirodno zračenje u npr. Slavoniji ili dijelovima Dalmacije?

 Previše si naivan. Kad izađe natječaj i kad rođo iz hercegovine podmiti i dobije natječaj za zbrinjavanje otpada i kad obavi pola posla a drugu polovicu stavi sebi u džep. U ovoj državi su projekti vrijedni miljarde uništeni i pokradeni (autoceste) Zašto misliš da netko neće obrnut pare i na odlaganju otpada. Pa to je jedan od najunosnijih poslova na svijetu.

16 godina
offline
Kako paničariti s radioaktivnim otpadom

Visokoaktivni otpad nastaje samo u Krškom i to  preradom istrošenog nuklearnog goriva
(istrošeno gorivo je samo po sebi izvor visoke radioaktivnosti, ali kako još ima uporabnu vrijednost obično ga ne zovemo otpadom).
Prema EU direktivi mi moramo imati plan i program kako se brinemo o tom otpadu.

Dobro, mene sad zanima dali je na kraju istrošeno gorivo optad ili nije?
Stvarno mi nije jasno inače, ako je nešto još uvijek radioaktivno, tj. otpušta energiju, nije li to u stanju onda služiti i dalje kao neki izvor energije?
.......
Što se tiče odlaganja. Pa ja mislim da se u nekom napuštenom rudniku, ili naftnom crpilištu pola kilometra ispod zemlje u betonskim sarkofazima nebi trebalo iz toga
praviti famu. Definitivno bi zračilo manje od jedne banane čak i najbližem medvjedu ili stonogi. Sigurno manje nego sada kada su u podrumima usred Zagreba.
No nebi se štel mešati.

Ajar kaže...

navijam za Mjesec, kao univerzalno otpadalište. već mi je dosta dvoglavih žaba koje idu muuuuuu. 

 E sad se ti sprdaj, ali ljudi često razmišljaju zašto taj (i ostali) otpad ne poslat da ga posrče sunce.
I tako je cijelo jedan (termo)nuklearni generator. Evo odgovora.
http://www.popsci.com/science/article/2013-07/why-not-just-dispose-nuclear-waste-sun

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.6.2015 1:03 (overhaul).
Moj PC  
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice