Kina sve jača u patentima

poruka: 9
|
čitano: 1.776
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kina sve jača u patentima".
14 godina
neaktivan
offline
Kina sve jača u patentima

ajde da se tamo nešto i patentira, a ne samo kopira :D

Zivot je ono sto nam se dogadja dok smo zauzeti planiranjem!...j.lennon
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kina sve jača u patentima

zašto u budućnosti ne bi bili "patent wars"..? npr u stilu heroes might and magic.. okupi se par CEO-a i onda se gađaju patentima na nekom polju pa nek bolji pobijedi..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Kina sve jača u patentima

Citajuci orginalin članak zapazio sam par stvari:

 

 

1.

                2007 2008 2009 2010 2011(procjena)

  Croatia     79     56     38     50     48

 

Znaci od "uspješne" 2007 kao država stagniramo u inovacijama što je po meni jedan od lošijih indikatora stanja HR gospodarstva. Naime bez novi proizvod i inovacija nema novih radnih mjesta. Zanimljivo je primjetit da u vladinom katalogu investicija(kosoričin i milanovićev) su uglavnom infrastrukturni projekti, ništ novo i uzbudiljvo na podrucju tehnologija(ja sam samo skenira kataloge pa ako sam u krivu neka me neko ispravi).

 

  2.

  Iznenadiolo me   da je  IBM tek na 17 mjestu(rast za 5 mjesta), ali to je mozda iz razloga sto je softwerske pantente na međunarodnoj razini još uvjek teško patentirati(srećom). Slicno vrijedi za Microsoft(27) i Apple(53)

 

3.

Na prvu loptu sam pomislio da je rast uzrokavan poplavom software patenata(zaštita od tužbi) ali srećom nije. Vidi se zdrav rast   i u drugim djelovima idustrije(metalurgija 12%) malo sam razocaran za nanaotenologiju, za nesto sto bi trebalo biti propulzivno i novo rast od 2,6% je razočaravajući!

 

4.

Ako se zbroje podaci zemalja EU dobije se oko 40000+ plus patenata, što stavalja Europu na čvrsto 2 mjesto, još uvjek daleko iza SAD. S obzirom na broj stanovnika, angažiranog kapitala i količine ulaganja trebalo bi proučiti zasto se stvara tolika razlika u odnosu na SAD.

 

Komentar:

Osim same očite koristi za korporacije i zaštite njihovih interesa, bujanje patenata treba gledati iz gopolitičke perspektive. Naime od trenutka ukidanja zlatnog standarda(dolar se mogao zamjeniti za protuvrijednost u zlatu) mnogi ekonomisti traže uvođenje novo zlatnog standarda. S razlikom da iza valute ne bi više nužno stajala njegova vrijednost u zlatu nego kombinacija roba, sirovina a u zadnje vrijeme i usluga i intelektualnog vlasništva. Budući da smo svakodnevno  svjedoci   propadanju modernog monetarnog sustava, splet okolnosti potrebnih za vraćanje zlatnog standarda sve više i više su izgledniji. Ali da bi nešto imalo univerzalnu vrijednost mora biti prihvaćeno kao vrijedno od svih strana. Zato i postoji ogroman pritisak SAD na EU zakonodavsvo da se priznaju softwerske patente(Poljaci i Njemci se odupiru, ali Britnaci guraju interes SAD). U Japanu i Kini su već, koliko je meni poznato, progurali slićno zakaonadavstvo.

 

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kina sve jača u patentima
zaocovik kaže...

 

 

4.

Ako se zbroje podaci zemalja EU dobije se oko 40000+ plus patenata, što stavalja Europu na čvrsto 2 mjesto, još uvjek daleko iza SAD. S obzirom na broj stanovnika, angažiranog kapitala i količine ulaganja trebalo bi proučiti zasto se stvara tolika razlika u odnosu na SAD.

 

 

Mene zabrinjava samo podatak da se u EU patentiralo 40000+ patenata. Za koju godinu neces moci naci slobodnog suca za sudjenje nekom masovnom ubojici jer ce svi biti zauzeti patentnim parnicama. Ili ce svaki peti covjek morati biti sudac da bi se sve to pokrilo.

 

ZA ukidanje patenata :)

15 godina
offline
Re: Kina sve jača u patentima

Neka te to ne brine ima sasvim dovoljno prvnika da popune mjesta :-)

 

Patenti su kao utrka u naoružanju. Tko ih ima više pobjeđuje. Jer ako te neki tuži ti uzvratis protutužbom za nesto što on koristi, uz uvjet da imas dovoljno širok portfolio patenata.

 

Ja nisam za ukidanje patenata, ali jesam za reformu ne samo patentnog nego i lincencnih tj autorskih prava jer je ovo postalo smiješno(tj. bilo bi da nije tragično).

"So say we all"
16 godina
offline
Re: Kina sve jača u patentima
zaocovik kaže...

Citajuci orginalin članak zapazio sam par stvari:

 

 

1.

                2007 2008 2009 2010 2011(procjena)

  Croatia     79     56     38     50     48

 

Znaci od "uspješne" 2007 kao država stagniramo u inovacijama što je po meni jedan od lošijih indikatora stanja HR gospodarstva. Naime bez novi proizvod i inovacija nema novih radnih mjesta. Zanimljivo je primjetit da u vladinom katalogu investicija(kosoričin i milanovićev) su uglavnom infrastrukturni projekti, ništ novo i uzbudiljvo na podrucju tehnologija(ja sam samo skenira kataloge pa ako sam u krivu neka me neko ispravi).

 

 

 

ma odkad je mudrinić zadužio državu za svoj patent o prijenosu videa (ako se ne varam), nije potrebo raditi više nikakva istraživanja jer se kupamo u blagostanju koje nam taj patent donosi..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Kina sve jača u patentima

@ nixass

 

jedna lasta ne cini proljece. Zato i treba puno novih patenata/ideja.

Ako je netko patentirao nesto to ne znaci da je ideja dobra ili tržišno prihvatljiva.

Ponekad i odlicne ideje završe u smeću zbog razinh okolnosti koje nemaju veze s tehnikom.

"So say we all"
13 godina
protjeran
offline
Kina sve jača u patentima

Hvala dragome Bogu da je Hrvatska sigurna od bilo kakvih tužbi. Jedino se bojim da ne počnu patentirati glupost, uništavanje privrede, pljačku i ono najvažnije, pretvaranje lopina, raznih gologuzana, belosvetskih danguba i reštanata u elitu. Još dodamo pretvaranje radnika i srednjeg sloja u ronioce i speleologe po kontejnerima. Samo tu već imamo konkurenciju u kapitalizmu zapada i istoka.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kina sve jača u patentima

Problem je u patentima što više nećeš moći ništa napraviti, a da se pritom ne pitaš je li tko već prije mene nešto patentirao.

Svojedobno sam čitao u Bug-u (ili Mreži) da IBM ima najviše baznih patenata, a što znači ako hoćeš nešto patentirati i koristiti

morat ćeš prvo njemu platit naknadu. Pa ti sad patentiraj !?{#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice