Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

poruka: 18
|
čitano: 4.438
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kvantna komunikacija iz treće dimenzije".
16 godina
neaktivan
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Može nekakvo opširnije objašnjenje? Iz ovoga ispada da primatelj može detektirati polarizaciju fotona, a prisluškivač onda valjda može također, te bi mogao odaslati novi foton iste polarizacije, te tako primatelj ne bi primjetio prisluškivanje. Zacijelo mora postojati neki (kvantni) trik zbog kojeg se to ipak ne može napraviti?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Kvantni trik je Heisenbergovo načelo neodređenosti po kojemu svako promatranje čestice mijenja njena svojstva. Odnosno, ne možemo istodobno znati položaj i brzinu čestice jer mjerenjem jednog parametra, mijenjamo drugi. 

Zanimljivo je, međutim, da sam nedavno pročitao da možda u nekim situacijama ovo načelo ne vrijedi - http://phys.org/news/2012-09-scientists-renowned-uncertainty-principle.html.

 

Odmah je, naravno, uslijedio i odgovor: http://motls.blogspot.com/2012/09/pseudoscience-hiding-behind-weak.html.

 

Načelo neodređenosti je, inače, sakrosanktno pravilo kvantne fizike, u rangu teorije relativnosti po jačini dokaza koji ga potvrđuju, iako na Einsteina i brzinu svjetlosti nešto češće "kidišu" nego na načelo neodređenosti. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2012 21:52 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Hmnda, ali ovi kažu da mjere samo jednu veličinu - polarizaciju, što bi onda svi učesnici mogli izmjeriti proizvoljno točno. Anyway, nije da je nešto posebno bitno, samo volim čitati o ovakvim stvarima. Možda mjere još nešto osim polarizacije.

 

(Članak na phys.org vidjeh još prošli tjedan, djelovao je uvjerljivo. Odgovor međutim djeluje još uvjerljivije, hvala na linku.)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

ne kuzim se u ovo ali to sa 10kb u 10 min, u zadnje vrijeme mi optima tak radi...

Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Fotone šalju u paru, polarizirane na dva različita načina. Presretanjem fotona dobiva se pogrešna polarizacija para na prijmu. Pogledaj QKD na Wikipediji:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_key_distribution

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Ok jel može neko od vas fizikalno stručnih mi objasnit ove dvi stvari u vezi srodne teme - quantum entaglementa :

1. U nekom dokumentarcu šta sam gleda o fizici reče da je Einstein tvrdio da se ne određuje spin jedne čestice kad utječemo na njen par (i time odredimo njen spin) nego da su one unaprijed određene od trenutka nastanka ili entangleanja tih čestica, dakle kao par rukavica u dvije različite kutije, i otvorimo jednu pa vidimo da je lijeva pa odma znamo da je u drugoj kutiji desna, makar ta kutija bila 10 000 km daleko. E sad, drugi su tvrdili da nije tako nego su obje desnolijeve dok ne otvorimo jednu kutiju i natjeramo jednu rukavicu da se odluči je li desna ili lijeva i onda se odmah i druga odluči na suprotan izbor makar je 10 000 km daleko. I tako su ljudi mislili da se to neće nikad dokazati one way or the other i da je to u biti filozofsko pitanje gledanja na stvar, i onda je neki student u 60-ima ili 70-ima izumio neki pokus i stroj za testirati to jer je htio dokazati da je Einstein bio u pravu, ali je dokazao suprotno.

E sad prvo pitanje je kakvim se to pokusom može dokazati da je istina jedna a nije istina druga od dvije potpuno ekvivalentne teorije koje su u biti dva različita načina gledanja na istu stvar (kao tumačenje da Zemlja kruži oko Sunca jer je Sunce privlači ili tumačenje da kruži jer je Sunce udubilo prostor svojom gravitacijom) ?

A neću ni pitati kako ta prokleta rukavica / čestica zna šta se događa drugoj rukavici / čestici na drugom kraju svemira pa da se može predomišljati sukladno tome... To su nazivali "spooky action at a distance" i stvarno je spooky majke mi, al još više totalno nelogično...

2. Po kojoj to logici te rukavice koje komuniciraju instantno i na neograničenoj udaljenosti ne krše Einsteineov zakon da se informacije ne mogu širiti brže od brzine svjetlosti ? Jedna umjesto desnolijeve postane lijeva a druga miljun kilometara daleko instantno postane desna ? Kako to nije širenje informacije ?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Enkidu kaže...

Ok jel može neko od vas fizikalno stručnih mi objasnit ove dvi stvari u vezi srodne teme - quantum entaglementa :

1. U nekom dokumentarcu šta sam gleda o fizici reče da je Einstein tvrdio da se ne određuje spin jedne čestice kad utječemo na njen par (i time odredimo njen spin) nego da su one unaprijed određene od trenutka nastanka ili entangleanja tih čestica, dakle kao par rukavica u dvije različite kutije, i otvorimo jednu pa vidimo da je lijeva pa odma znamo da je u drugoj kutiji desna, makar ta kutija bila 10 000 km daleko. E sad, drugi su tvrdili da nije tako nego su obje desnolijeve dok ne otvorimo jednu kutiju i natjeramo jednu rukavicu da se odluči je li desna ili lijeva i onda se odmah i druga odluči na suprotan izbor makar je 10 000 km daleko. I tako su ljudi mislili da se to neće nikad dokazati one way or the other i da je to u biti filozofsko pitanje gledanja na stvar, i onda je neki student u 60-ima ili 70-ima izumio neki pokus i stroj za testirati to jer je htio dokazati da je Einstein bio u pravu, ali je dokazao suprotno.

E sad prvo pitanje je kakvim se to pokusom može dokazati da je istina jedna a nije istina druga od dvije potpuno ekvivalentne teorije koje su u biti dva različita načina gledanja na istu stvar (kao tumačenje da Zemlja kruži oko Sunca jer je Sunce privlači ili tumačenje da kruži jer je Sunce udubilo prostor svojom gravitacijom) ?

A neću ni pitati kako ta prokleta rukavica / čestica zna šta se događa drugoj rukavici / čestici na drugom kraju svemira pa da se može predomišljati sukladno tome... To su nazivali "spooky action at a distance" i stvarno je spooky majke mi, al još više totalno nelogično...

2. Po kojoj to logici te rukavice koje komuniciraju instantno i na neograničenoj udaljenosti ne krše Einsteineov zakon da se informacije ne mogu širiti brže od brzine svjetlosti ? Jedna umjesto desnolijeve postane lijeva a druga miljun kilometara daleko instantno postane desna ? Kako to nije širenje informacije ?

Jednostavno primijeni Schrodingerovu mačku.To što si sad naveo je superposition.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2012 23:03 (Ikarus01).
13 godina
protjeran
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Drago kaže...

Fotone šalju u paru, polarizirane na dva različita načina. Presretanjem fotona dobiva se pogrešna polarizacija para na prijmu. Pogledaj QKD na Wikipediji:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_key_distribution

Ako presretač koristi isti prijamnik kao i onaj kojem je namjenjena zraka, onda je moguće prisluškivati. Jer isto bi značilo da onda i onaj kojem je namjenjena komunikacija će na kraju dobiti krivu polarizaciju. Ali to je čisto teoretski jer ovakav način komunikacije je ostvaren kroz iznimno fokusirane zrake fotona pa je uopće blesavo govoriti o bilo kakvom prisluškivanju.

DerbyCon 2012
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Drago kaže...

Fotone šalju u paru, polarizirane na dva različita načina. Presretanjem fotona dobiva se pogrešna polarizacija para na prijmu. Pogledaj QKD na Wikipediji:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_key_distribution

Hmm, ovo se bazira na pretpostavci da je nemoguće detektirati kada se koristi 0-90, a kada 45-135 polarizacija. Međutim, moguće je, ako bi se navedeni fotoni propustili kroz birefringentni materijal, dobila bi se tri različita otklona na izlazu (za 0, za 45 i 135, i za 90), s time da za srednji otklon klasično treba još jedan polarizator za ustanoviti je li 45 ili 135 stupnjeva. Uglavnom prisluškivač može savršeno replicirati što je primio, osim ako ne postoji još neki štos u cijeloj priči... {#}

 

16 godina
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
DigiMagic kaže...

Hmm, ovo se bazira na pretpostavci da je nemoguće detektirati kada se koristi 0-90, a kada 45-135 polarizacija. Međutim, moguće je, ako bi se navedeni fotoni propustili kroz birefringentni materijal, dobila bi se tri različita otklona na izlazu (za 0, za 45 i 135, i za 90), s time da za srednji otklon klasično treba još jedan polarizator za ustanoviti je li 45 ili 135 stupnjeva. Uglavnom prisluškivač može savršeno replicirati što je primio, osim ako ne postoji još neki štos u cijeloj priči... {#}

 

 Nemoguce je zato sto se mijenja sa svakim bitom i to totalno random. Mislim da je ovo kljucan dio:

"The probability Eve chooses the incorrect basis is 50% (assuming Alice chooses randomly), and if Bob measures this intercepted photon in the basis Alice sent he gets a random result, i.e., an incorrect result with probability of 50%. The probability an intercepted photon generates an error in the key string is then 50% × 50% = 25%."

 

Dakle ako dobro shvacam, bez prisluskivanja ces dobit 50% tocnih podataka. Ako netko pokusa uletit i replicirat podatke, rezultat ce biti 75% tocnih bitova. Ili tako nesto... {#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
neaktivan
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Da, ali ako Eve koristi i birefringentni materijal za sortirati fotone, u 100% slučajeva će koristiti ispravnu bazu i može 100% rekonstruirati sve informacije, točnije čak i od Boba (ako se ovaj nije sjetio birefringencije).

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Ikarus01 kaže...

Jednostavno primijeni Schrodingerovu mačku.To što si sad naveo je superposition.

 

Hmmm to nije baš odgovor ni na jedno od moja dva pitanja...

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Enkidu kaže...

Hmmm to nije baš odgovor ni na jedno od moja dva pitanja...

Kvantna mehanika je toliko neintuitivna da je nitko na svijetu ne shvaca, uopce. Matematicke jednadzbe se relativno "lako" izvedu i provjere eksperimentima i tocne su, ali intuitivno nama ljudima je to totalno nelogicno zato sto se sve to odvija u mikroskopskom svemiru, dok smo mi kao makroskopska bica razvili intuiciju za makro svijet.

 

Tako da, uopce se nemoj to truditi intuitivno shvatiti, jer neces :D. Ako si na ti s matematikom/fizikom, pogledaj sto kazu jednadzbe.

 

Dobar tekst na tu temu.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 14:23 (1domagoj1).
16 godina
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Enkidu kaže...

 

Hmmm to nije baš odgovor ni na jedno od moja dva pitanja...

A kad nadjes odgovore na svoja pitanja, vrati se ovdje pa ih podjeli sa nama... {#}

 

Sto se tice svih tih neobicnih teorija, postoje mnoge interpretacije, najcesce se spominje i koristi Copenhagenova interpretacija.  Ali probaj potraziti i neke druge, npr. kazu da Bohmova interpretacija (de Broglie–Bohm theory) ima nesto vise smisla... navodno...

 

http://www.wordiq.com/definition/Interpretation_of_quantum_mechanics

 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 14:41 (SupremeCommander).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Enkidu kaže...
Ikarus01 kaže...

Jednostavno primijeni Schrodingerovu mačku.To što si sad naveo je superposition.

 

Hmmm to nije baš odgovor ni na jedno od moja dva pitanja...

 

 

Odgovor ti ni ne mogu dati,najbolje što se sa za sad ljudskom umu umu koje ni izbliza ne shvaća kvantnu fiziku može samo odgovoriti metodom Erwina Schrodingera i njegove mačke.Jel to je superposition dok se mjerenjem(u ovom slučaju otvaranjem kutije da se provjeri je li mačka živa ili ne)ne potvrdi pretpostavka,sve solucije koje možemo zamisliti su odgovor.

 

No ajde pokušat ću barem donekle objasniti.

Dakle bilo je jednom jedno pitanje može li se preko kvantnog entanglement prenijeti informacija između dva broda u svemiru.I odgovor je da i ne.

Kako i sam znaš da je sam Einstein nazvao kvantni entanglement "spooky action from a distance" može se veoma dobro vidjeti da je mrzio taj zakon.Naravno smatra se da je Einstein tu pogriješio jer da si ga upoznao za vrijeme njegova života i samo mu natuknuo da postoji nešto brže od svjetlosti prebio bi te ko vola u kupusu definitivno.

Za ovo što tebe zanima naimepostoji ekperiment,koji čujem u laboratorijima je čest.Dakle postoje dva elektrona koja su vrlo bliska jedan drugome koja vibriraju paralelno(sve u svemiru vibrira).Zatim ih razdvojiš kako ih razdvajaš čini se kao da su povezani nekom nevidljivom pupčanom vrpcom(ne znam ima li to kakve veze s teorijom struna).Dakle kako su oni povezani ti elektroni,kad bi micao jednog drugi bi trebao dobivati informacije.E sad zabrij da za duljinu galaksije razdvojiš ta dva elektrona.Dakle na jednom kraju galaksije je jedan elektron,a na drugom drugi.I sad po toj teoriji čak i ako su stotinama tisuća svjetlosnih godina udaljeni oboje bi dobivali feedback jedan od drugog.E tu sad dolazi do dijela di bi te Einstein prebio jer po njemu ništa nije brže od svjetlosti,svjetlost ne može putovati ni blizu toliko brzo koliko točna povratna informacija bi bila.

 

Nemoj se ljutiti ali ovaj slučaj je stvarno da i ne stoga sve što ja kažem dok ne dođe neki mladi genije je Schrodingerova mačka.Samo efekt entanglementa je izmjeren ne na daljini galaksije al ipak postoji,samo će vrijeme pokazati jel Einstain u pravu.

 

Imaš objašnjeno od strane Michia Kakua tu 

 

 

Samo on je teoretski fizičar i time Verne,mnogi teoretski fizičari su bili u krivu,kako sam rekao samo vrijeme će pokazati.

 

Kako je sama SupremeCommander rekla kad saznaš podijeli s nama,mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći da zasluženo osvojiš Nobelovu nagradu.A milju naravno podijeliš s nama,razme se sve ne{#}.{#}{#}.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 15:04 (Ikarus01).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Ikarus01 kaže...

Kako je sama SupremeCommander rekla kad saznaš podijeli s nama,mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći da zasluženo osvojiš Nobelovu nagradu.A milju naravno podijeliš s nama,razme se sve ne{#}.{#}{#}.

 

Evo ga uspio sam prokužiti ovu fizikalnu misteriju i sad očekujem ako ne Nobelovu nagradu onda barem javnu zahvalu od onoga tko je dobije.

Dakle, nakon životnog vijeka gledanja SF serija apsorbirao sam dovoljno stručnog znanja da mogu odgovoriti na pitanje kako spregnute kvantne čestice mogu komunicirati brže od brzine svjetlosti.

Dakle svjetlost (koja je i val i čestica tvari) kao i sva ostala tvar i informacija u svemiru ne može putovati kroz prostor brže od određene brzine (u odnosu na stacionarnog promatrača). Zašto je to tako objasnio je Einstein.

E sad zašto spregnute kvantne čestice to mogu ? Jednostavno - njihovo međudjelovanje se ne odvija kroz obični prostor nego kroz subspace / hyperspace / quantum slipstream (razlike u terminologiji ovise o tome koju SF seriju pratite ali sve je to basically ista stvar) gdje obični zakoni fizike ne vrijede pa je kretanje kao i prijenos informacije instantan bez obzira na udaljenosti u normalnom prostoru.

Eto ja sam odradio svoje, sad neka neko na temelju moje detaljno razrađene teorije razvije fizički uređaj s kojim ćemo moći ući u taj hyperspace i instantno otići gdje god želimo u svemiru. A ja očekujem royalties (na temelju patenta) na svaki budući hyperspace engine. Ako može Apple mogu i ja.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 18:03 (Enkidu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kvantna komunikacija iz treće dimenzije
Enkidu kaže...

 

Evo ga uspio sam prokužiti ovu fizikalnu misteriju i sad očekujem ako ne Nobelovu nagradu onda barem javnu zahvalu od onoga tko je dobije.

Dakle, nakon životnog vijeka gledanja SF serija sad sam dovoljno stručno obrazovan da mogu odgovoriti na pitanje kako spregnute kvantne čestice mogu komunicirati brže od brzine svjetlosti.

Dakle svjetlost (koja je i val i čestica tvari) kao i sva ostala tvar i informacija u svemiru ne može putovati brže od određene brzine (u odnosu na stacionarnog promatrača). Zašto je to tako objasnio je Einstein.

E sad zašto spregnute kvantne čestice to mogu ? Jednostavno - njihovo međudjelovanje se ne odvija kroz obični prostor nego kroz subspace / hyperspace / quantum slipstream (razlike u terminologiji ovise o tome koju SF seriju pratite ali sve je to basically ista stvar) gdje obični zakoni fizike ne vrijede pa je kretanje kao i prijenos informacije instantan bez obzira na udaljenosti u normalnom prostoru.

Eto ja sam odradio svoje, sad neka neko na temelju moje detaljno razrađene teorije razvije fizički uređaj s kojim ćemo moći ući u taj hyperspace i instantno otići gdje god želimo u svemiru. A ja očekujem royalties (na temelju patenta) na svaki budući hyperspace engine. Ako može Apple mogu i ja.

 

 

Ovo kaj pričaš hyperspace i slipstream i takve stvari je sci fi.Ne znam no čini mi se da sad lutamo polagano na Star Trek.Pitanje je taj slip stream isto što i Einstein-Rosenov most?Jedino mi taj most pada na pamet kao moguće rješenje jer koliko znam ubrzavanje do brzine svjetlosti također i povećava masu,tj. energija se pretvara u masu.Znači kad se približavaš svjetlosti masa ti se približava beskonačnosti.Neka me Drago ili ko drugi iskusniji ispravi ako griješim,moje znanje teorijske fizike je pomalo challenged.

 

PS. kad bi ušli u taj hyperspace.Zbog teorije relativnosti čak i kad bi ti putovao 11108855 svjetlosnih godina,toliko bi vremena i prošlo,tako da na udaljenost od 100 svjetlosnih godina već odavno bi izdahnuo,jedino ako se ne zamrzneš.Samo što je kriogenika ipak danas područje kojim se bave amateri i varaju jadne ljude.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 18:09 (Ikarus01).
16 godina
moderator
offline
Kvantna komunikacija iz treće dimenzije

Indirektno vezano uz raspravu, s dosta dobrih objašnjenja: 

 

http://arstechnica.com/security/2012/09/quantum-cryptography-yesterday-today-and-tomorrow/

This space for rent!
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice