I Mac prelazi na ARM?

poruka: 17
|
čitano: 3.461
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "I Mac prelazi na ARM?".
13 godina
offline
I Mac prelazi na ARM?

Možda najveći problem je štio ARM ne nudi detaljniji i pouzdani roadmap kao što to ima intel. Što se ostalog tiče, OSX se sasvim sigurno već vrti na ARM platformi interno. Ima nekoliko godina da se šuška o airu na ARM u.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
I Mac prelazi na ARM?

najprije su od iphonea napravili ipad,sad će samo povečati veličinu ekrana i od ipada npraviti imac,svaki nekoliko godina samo povečaju iphone na što veču dijagonalu

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
grzzi kaže...

Možda najveći problem je štio ARM ne nudi detaljniji i pouzdani roadmap kao što to ima intel. Što se ostalog tiče, OSX se sasvim sigurno već vrti na ARM platformi interno. Ima nekoliko godina da se šuška o airu na ARM u.

ARM prodaje daje licencu, Apple financira, AMD razvija i proizvodi. Ne da nemaju dobar roadmap nego ga sami sebi kroje. Spomenuo sam ovu mogucnost prije par dana u uvodnom postu jedne teme i dobio 18 TD-ova :)

Na taj nacin Apple razvija i proizvodi vlastite procesore za gadget segment a AMD 64 bit ARM Opterone za racunalni. Apple ima "kucnog proizvodjaca i razvojni tim za procesore  manipulira sa x86 licencom na stetu MS-a. Zivi bili pa vidjeli.

16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?

To je samo jos jedan dokaz da Apple racunari nemaju veze sa profesionalnom upotrebom (obrada videa, fotki ili zvuka) tu je Intel jos 1000 svetlosnih godina od ARM-a. Apple je samo za smikere, uzas...

---------- markantz
12 godina
offline
I Mac prelazi na ARM?

Ne prelazi na ARM procesore, nego eventualno na svoje procesore s ARM instrukcijskim setom. A i to je nategnuto. Intel je Appleu dao puno toga, ponajvise puno switchera koji mogu na Mac bez straha da ce ostat bez svojih win aplikacija.

No Apple tad nije isto sto i Apple sad. Sad si mogu priustiti puno toga.

 
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
markantz kaže...

To je samo jos jedan dokaz da Apple racunari nemaju veze sa profesionalnom upotrebom (obrada videa, fotki ili zvuka) tu je Intel jos 1000 svetlosnih godina od ARM-a. Apple je samo za smikere, uzas...

 

Yup, tracevi po internetu su inace advekatan dokaz za dosta stvari velikoj vecini ekipe. Nazalost.

16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?

Arm na punokrvnom OS-u bi svakako bilo zanimljivo pogledati, ali mislim da ta prica dolazi tek za 5-6 godina. 

danas je jos smjesno o tome govoriti.

...Nowhere and Everywhere...
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.11.2012 1:39 (limun).
16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
markantz kaže...

To je samo jos jedan dokaz da Apple racunari nemaju veze sa profesionalnom upotrebom (obrada videa, fotki ili zvuka) tu je Intel jos 1000 svetlosnih godina od ARM-a. Apple je samo za smikere, uzas...

Vidi se da imas pojma o IT u ko baba Djurdja o raketnoj tehnologiji :D

kakve ti crne dokaze spominjes?

dragi Dudek: obrada videa ,fotki ili  zvuka je bila standard na Macu davno prije nego je uopste neko pokusavao to raditi na "Wintel" platformi.

jesi cuo mozda za Avid? Malo proguglaj ako nisi i vidjeces da je to mt. Olimp profesionalne obrade videa i ako se ne varam ,jos i dalje 

je najvise verzija prodano upravo za Mac.

a najzad sama ideja  DTP-a cijela Adobe prica i graficka revolucija i prva profesionalna upotreba  u te svrhe na personalinim racunalima je krenula 

sa Macom. Tak da ne pises nebuloze ak je ikak moguce. prosim lepo.

...Nowhere and Everywhere...
16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?

Obrada slika, muzike a posebno video je jaako procesorski zahtevna, a arm procesori nisu zamisljeni lao najsnazniji procesori na planeti, nego su razvijani sa potpuno drugim idejama. Intel je vec godinama vladar u snazi proceosra za PC-je i verovatno ce tako ostati. Pogledaj malo benchmarke na netu. Ono sto sam ja rekao ali je tebi tesko da ukapiras je da Apple vise nije siniim za obradu zvuka, slike i video kao STO JE NEKAD BIO. I ovo ako je istina, a verovatno jeste jer sve smrdi na to da su odlepili i hoce da furaju neku svoju pricu, to je znak da SU SAMI ODLUCILI da ih ti profesionalci vise ne zanimaju, jer ako predju na ARM (pod uslovom da ne naprave nesto revolucionarno - a nece) postace im kilave masine u odnosu na Wintel. Procitaj dobro sta sam napisao, razmisli jos jednom pa onda kazi.

BTW sad sam hteo da vidim koje si godiste, mladji si od mene JEDAN DAN, pa posto sam ja stariji moras moras do postujes moje misljenje :)))

---------- markantz
16 godina
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
Valjda nemaju volje sjedit na dvije stolice ko Microsoft nego fino sve na ARM i gg.
Na kraju budu imali jedan veliki iOS kaj u biti Microsoft pokusava s Win8.
One OS to rule them all.
15 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
limun kaže...

Arm na punokrvnom OS-u bi svakako bilo zanimljivo pogledati, ali mislim da ta prica dolazi tek za 5-6 godina. 

danas je jos smjesno o tome govoriti.

 

Tj obrnuto, punokrvni OS na ARM-u? Hoćeš milijun-dva primjera?

Evo ti, npr, tema broja u ovom Bug-u - Raspberry Pi. Punokrvni linux se vrti gore.

 

Vrti full OS, multiuser i multitasking je, full kernel, sve što treba. Naravno, namjena mu nije za vrtit photoshop ili gaming, ali nije ni većini desktop PC-ja danas. (Ja imam sreće pa imam dosta RAM-a, CPU i GPU dovoljno dobre za takve stvari, ali velika većina nema).

13 godina
protjeran
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
markantz kaže...

Obrada slika, muzike a posebno video je jaako procesorski zahtevna, a arm procesori nisu zamisljeni lao najsnazniji procesori na planeti, nego su razvijani sa potpuno drugim idejama. Intel je vec godinama vladar u snazi proceosra za PC-je i verovatno ce tako ostati. Pogledaj malo benchmarke na netu. Ono sto sam ja rekao ali je tebi tesko da ukapiras je da Apple vise nije siniim za obradu zvuka, slike i video kao STO JE NEKAD BIO. I ovo ako je istina, a verovatno jeste jer sve smrdi na to da su odlepili i hoce da furaju neku svoju pricu, to je znak da SU SAMI ODLUCILI da ih ti profesionalci vise ne zanimaju, jer ako predju na ARM (pod uslovom da ne naprave nesto revolucionarno - a nece) postace im kilave masine u odnosu na Wintel. Procitaj dobro sta sam napisao, razmisli jos jednom pa onda kazi.

BTW sad sam hteo da vidim koje si godiste, mladji si od mene JEDAN DAN, pa posto sam ja stariji moras moras do postujes moje misljenje :)))

http://www.kickstarter.com/projects/adapteva/parallella-a-supercomputer-for-everyone

 

Pa si ti misli što može napraviti jedan apple sa svojim novcima i inženjerima.

Ad astra peronospora
16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?

markantz

 

"Obrada slika, muzike a posebno video je jaako procesorski zahtevna, a arm procesori nisu zamisljeni lao najsnazniji procesori na planeti, nego su razvijani sa potpuno drugim idejama. Intel je vec godinama vladar u snazi proceosra za PC-je i verovatno ce tako ostati. Pogledaj malo benchmarke na netu. Ono sto sam ja rekao ali je tebi tesko da ukapiras je da Apple vise nije siniim za obradu zvuka, slike i video kao STO JE NEKAD BIO. I ovo ako je istina, a verovatno jeste jer sve smrdi na to da su odlepili i hoce da furaju neku svoju pricu, to je znak da SU SAMI ODLUCILI da ih ti profesionalci vise ne zanimaju, jer ako predju na ARM (pod uslovom da ne naprave nesto revolucionarno - a nece) postace im kilave masine u odnosu na Wintel. Procitaj dobro sta sam napisao, razmisli jos jednom pa onda kazi.

BTW sad sam hteo da vidim koje si godiste, mladji si od mene JEDAN DAN, pa posto sam ja stariji moras moras do postujes moje misljenje :)))"

 

 

Vidim da ti moram crtati da postoje dva glavna sektora u personalnom racunalstvu. consumer i pro.

Nitko ni u ludilu ne spominje da je normalno prelaziti sa x86 na ARM sa sadasnjim omjerom snaga u (PRO segmentu!!!)

hajd ponovi sad za mnom: "Jedno je  Consumer ,a drugo je Pro platforma"... i tako x3 . 

Tako da ne bulaznis o obradi videa, slike,cad,cam  i svega ostalog...;)

(iako je apple dokazao da se to vec danas moze raditi i na Arm-u u manjem obimu i  za kucne potrebe ) ;)

...Nowhere and Everywhere...
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.11.2012 17:16 (limun).
16 godina
neaktivan
offline
Re: I Mac prelazi na ARM?
zlayer kaže...
limun kaže...

Arm na punokrvnom OS-u bi svakako bilo zanimljivo pogledati, ali mislim da ta prica dolazi tek za 5-6 godina. 

danas je jos smjesno o tome govoriti.

 

Tj obrnuto, punokrvni OS na ARM-u? Hoćeš milijun-dva primjera?

Evo ti, npr, tema broja u ovom Bug-u - Raspberry Pi. Punokrvni linux se vrti gore.

 

Vrti full OS, multiuser i multitasking je, full kernel, sve što treba. Naravno, namjena mu nije za vrtit photoshop ili gaming, ali nije ni većini desktop PC-ja danas. (Ja imam sreće pa imam dosta RAM-a, CPU i GPU dovoljno dobre za takve stvari, ali velika većina nema).

mislim da i tebi moram pojasniti da sam iskljucivo mislio na Pro segment ,jer je potegnuta prica o obradi videa i slicnim radnjama... i by the way tko imalo prati procesorsku tehnologiju upoznat je da se "punokrvni" OS odavno mogu vrtiti na raznoraznim platformama i cipovima. nije poenta u tome , nego softverska iskoristivost i potencijal sirove snage pojedinog komada silicija...a Arm je dizajniran sa 3 glavne stvari na umu, a to su: potrosnja potrosnja i potrosnja.

proteci ce jos mnogo vode ispod Savskog mosta dok budem mogao sastaviti renderfarm od Arm-a i da mi to tuce performanse od x86 strojeva.

...Nowhere and Everywhere...
13 godina
neaktivan
offline
I Mac prelazi na ARM?

Tko zna sta kemijaju ovi iz Applea.... Uglavnom, ARM procesori napreduju nevjerovatno brzo i svakom generacijom visestruko nadmasuju performansama onu prethodnu. Dodajmo tu i neogranicen appleov budzet iz kojeg bi svasta moglo da se izrodi. Jedno je sigurno: ako izbace neki desktop (npr. buduci iMac) na ARMu, taj ce morat i te kako perfomansama opravdat tu novu arhitekturu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
I Mac prelazi na ARM?

Pa još prije dosta vremena sam pisao da će se raditi tranzicija na ARM procesore u kućnom, desktop segmentu.

Procesori neće tako puno napredovati u sirovoj brzini, nego će se raditi na threadanju aplikacija.

Kad imaš puno jezgri, a što se sa ARMom može izvesti, nije ti puno bitno imaš li 4 jezgre na 2,6 GHz, ili 8 jezgri na 1,5 GHz.

I aplikacije će se raditi tako da se pazi na threading. Koliko znam, većina Mac aplikacija podržava MT, tako da sama arhitektura neće biti jako bitna.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
I Mac prelazi na ARM?

Danas u svijetu postoje samo dvije firme koje rade jake procesore opce namjene: Intel i AMD. Ovaj drugi je po tehnologiji koju godinu iza Intela. Ima tu i drugih firmi koje rade procesore, pogotovo Texas Instruments, medjutim ni oni se ne usude ici konkurirati Intelu. Dapace, cak izbacuju i ARM iz svojih proizvodnih programa. Dal je mozda razlog razvoj necega novog za Apple?

Da, postoji i VIA i neki drugi ali, ali. O "profi" segmentu, npr super kompjuteri i slicno ne pricam.

 

Sigurno da se moze OSX zavrtit na ARMu, ali to performansama nece biti ni blizu Intelu. Za koju godinu ARM ce prijeci na neku novu arhitekturu koja ce biti brza od danasnjih Intela, ali gdje ce onda biti Intel? Danas je Intel na 3D tranzistorima i 2x nm, najavljuju 1x nm strukture i nove arhitekture. Nova arhitektura znaci da je ona vec napravljena i da se testira i debuggira. Samo oni znaju sto imaju u "ladicama" i sto ce izici za 2 - 3 godine.

 

Mislim da se Apple previse zaletio i umislio. Dal su se mozda umislili radi Samsunga?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice