MAGIC za magiju astrofizike

poruka: 44
|
čitano: 6.634
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MAGIC za magiju astrofizike".
15 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Ali postoji jedna važna razlika u načinu na koji se oslobađa većina energije kod kvazara. Ona se ne emitira izotropno (jednako u svim smjerovima), nego jako usmjereno, u obliku dva nasuprotna mlaza.

 

 

U ovoj prici bilo bi fer spomenuti profesora i lorda, Martin Reesa, covjeka  koji je prvi shvatio i predlozio teoriju da se ne radi klasicnoj eksploziji nego o usmjerenim izbojima.

Posebno je zanimljivo sto je bio jedan od rijetkih tada koji nije posumnjao u slavnii e=mc2 nego je trazio logicno objasnjenje (izboj takve kolicine energije u svim smjerovima bi doslovno razbio Einsteinovu teoriju).

 

Uglavnom, jos jedan clanak kojeg sam s gustom procitao!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.11.2014 22:23 (syncmaster245b).
 
6 1 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Nagađam da ovi mlazovi ujedno pumpaju eneriju i u crnu rupu? Koja bi onda otprilike bila temperatura "materije" u crnoj rupi - uz pretpostavku da sve što upadne unutar fuzionira do željeza, sva energija ostaje unutra, plus ovi mlazovi.

 

Moj PC  
1 4 hvala 0
16 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Ja sam ih uvijek zamišljao kao bijele rupe tj. bijele fontane.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

ako sam dobro shvatio napis, znanost nas eksplicitno obeshrabruje u putovanju/nastanjivanju/gradnji vikendica u blizini kvazara te inih egzotičnih svemirskih objekata, jer moguću nezgodu neće pokriti ni jedno osiguranje. u redu. ionako je na periferiji mliječnog puta čist ugodno, mir i tišina. dovoljno za bezbrižno starenje uz šetnje prirodom (s cuckom), pokoju partiju COD-a ili preferansa. {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
14 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Kako zanimljivo štivo!

xfire: GStyle|KIKI3000
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Sto se dogadja sa materijom (+energijom i elementarnim cesticama?) kada ih zarobi crna rupa? Da je to sastav tih energetskih snopova i da li postoje zabiljezene crne rupe koje "u tisini" prozdiru okolinu?

 

Crna rupa nije u stvari rupa, nego fizicki objekt velike mase? Kao bure sa prozirnom tekucinom u koji ubacimo kap crvene tinte i promijesamo. Iako na prvu ta tekucina ostaje prozirna, makar je u njoj negdje informacija da je to prozirna tekucina + kap crvene tinte. 

 

Da li crne rupe unistavaju informaciju ili je ipak negdje "izbace"? Da li rastu ili ostaju iste? Ako dodamo dovoljno kapi tinte u bure, u jednom trenu ce se preliti - osim ako ne povecamo bure. No biti ce jasno da to vise nije bure samo sa prozirnom tekucinom.

 

Znam da je bila jedna teorija da crne rupe stvarno postanu rupe tako da uruse prostor oko sebe i uvlace materiju (tj. ne one nego posljedica "razlike tlakova prostora i meduprostora") u meduprostor nakon cega ta energija opet pronalazi put u nas prostor (taj dio nije bas objasnjen) u obliku "bijelih rupa" - na taj nacin se cuva informacija i energija nije unistena. No to je vise SF teorija jer ako se urusi prostor oko objekta velike mase, i on ce upasti "u rupu" a kako to nije stabilno stanje - stvar ce se nakon toga vratiti kako je bilo prije (ili ce sve otici u pm).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 8:27 (dado).
 
1 4 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Mene svaki put zabili glava, iz dva razloga, sto ovakvi textovi traze da te zabili glava ako zelis da razumijes i sto ovakav text citam na BUGu jer ne postoji ekvivalent nekadasnje Galaksije pa su podstanari na razno raznim tematski koliko toliko srodnim portalima i novinama.

 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
dado kaže...

 

 

Zar materija i energija nisu jedno-te-isto?

Bure sa vodom i tinta nisu adekvatan način da se opiše crna rupa jer bure, voda i tinta su podređeni zakonima fizike koji se raspadaju u crnoj rupi.

Netočno je da postoji nešto što se zove "bijela rupa". Bijela rupa je samo nagađanje.

Dokazano je da se informacija u crnim rupama čuva tako što se 3D informacija pretvara u 2D informaciju (holografski princip).

16 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...
dado kaže...

 

 

Zar materija i energija nisu jedno-te-isto?

Bure sa vodom i tinta nisu adekvatan način da se opiše crna rupa jer bure, voda i tinta su podređeni zakonima fizike koji se raspadaju u crnoj rupi.

Netočno je da postoji nešto što se zove "bijela rupa". Bijela rupa je samo nagađanje.

Dokazano je da se informacija u crnim rupama čuva tako što se 3D informacija pretvara u 2D informaciju (holografski princip).

 

Da li crna rupa raste nakon sto uvuce materiju ili je negdje izbacuje/pretvara? Imamo li ikakve ideje/teorije sto se desava sa energijom koju zarobi?

 

Neka ona ima singularnost sakrivenu iza ruba dogadaja no zar se ne treba djelomicno ponasati po nekim "kucnim pravilima" jer ipak postoji u svemiru?

 

EDIT;

 

opet pitanje iz prvog posta; crna rupa nije "rupa" zar ne, nego fizicki objekt koji ima veliku gustocu? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 15:56 (dado).
14 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
dado kaže...
phoenix2003 kaže...
dado kaže...

 

 

Pa rekao sam ti šta se dešava. 3D informacija se pretvara u 2D informaciju. Nitko točno ne zna što se dešava u crnoj rupi. Sve su samo nagađanja. Nije pouzdano da u središtu crne rupe postoji i singularitet. Sve što pređe horizont događaja više se ne vraća. Emitovanje energije koje se može vidjeti dolazi iz supervrućeg diska plazme koji se veoma brzo vrti oko crne rupe prije nego što bude usisan a ne iznutra. Čak je i veliki Steven Hawking odustao od svoje zadnje teorije uništenja informacije (tzv. Hawking-ov paradox) a holografski princip upisivanja informacije u crnoj rupi je potvrđen (za sada). Samo uzmi u obzir da u crnoj rupi vrijeme ne postoji! {#} Čak se ne zna odakle dolazi gravitacija. Odakle početi sa jednačinama?

15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...
dado kaže...
phoenix2003 kaže...
dado kaže...

 

 

Pa rekao sam ti šta se dešava. 3D informacija se pretvara u 2D informaciju. Nitko točno ne zna što se dešava u crnoj rupi. Sve su samo nagađanja. Nije pouzdano da u središtu crne rupe postoji i singularitet. Sve što pređe horizont događaja više se ne vraća. Emitovanje energije koje se može vidjeti dolazi iz supervrućeg diska plazme koji se veoma brzo vrti oko crne rupe prije nego što bude usisan a ne iznutra. Čak je i veliki Steven Hawking odustao od svoje zadnje teorije uništenja informacije (tzv. Hawking-ov paradox) a holografski princip upisivanja informacije u crnoj rupi je potvrđen (za sada). Samo uzmi u obzir da u crnoj rupi vrijeme ne postoji! {#} Čak se ne zna odakle dolazi gravitacija. Odakle početi sa jednačinama?

 

Jedno laicko pravilo za astrofiziku je ako ime pojma pocinje sa "crna" ili "tamna" to u pravilu najcesce znaci da nemamo blagog pojma sto je to.

Npr. crna rupa, tamna materija, tamna energija.

Ono sto je posebno zanimljivo da se nas vidljivi univerzum se sastoji od 68% tamne energije, 27% tamne tvari a ono sto je preostalo je normalna materija. Dakle odmah u startu ne znamo nista o 95% univerzuma.

No s druge strane ako uzmemo u obzir da do prije ~90 godina nismo znali niti da postoje druge galaksije, sama cinjenica da vec sada znamo za postojanje "tamnih" sastojaka, a s obzirom koliko se ulaze u istrazivanje svemira posljednjih nekoliko decenija, moze se smatrati prilicnim napretkom.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
dado kaže...

opet pitanje iz prvog posta; crna rupa nije "rupa" zar ne, nego fizicki objekt koji ima veliku gustocu? 

 

Pretpostavljam kaj te muči. Kada se kaže rupa zamišljaš si otvor u 2D plohi. Gledao sam jedno predavanje Neil deGrasse Tyson gdje je netko upitao ako padaš u crnu rupu u kojem smijeru je dolje. Upavo zato što rupu zamišljamo kao otvor. Tada je rekao da je crna rupa nije rupa onako kako ju inače zamišljamo nego je to dio prostora gdje je gravitacija toliko jaka da niti svijetlost ne može pobijeći.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 19:36 (ROADRUNNER).
16 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Gledao sam nedavno jedan dokumentarac u kojem je bilo objašnjenje da je najveća zabluda razmišljati o crnoj rupi kao o nekom normalnom velikom masivnom objektu koji ima jako veliku gravitaciju, i da je puno ispravnija baš teorija koju je netko gore i napisao da se sva tvar koja bude usisana u crnu rupu pretvori u zakrivljenje prostor vremena tj. gravitaciju. Pošto ni gravitacija još nije objašnjena do kraja teško da ćemo u skoro vrijeme saznati više o crnim šupama, ovaj rupama.

 

Evo i jedno laičko objašnjenje koje dosta lijepo objašnjava cijeli koncept:

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 19:46 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
syncmaster245b kaže...

Jedno laicko pravilo za astrofiziku je ako ime pojma pocinje sa "crna" ili "tamna" to u pravilu najcesce znaci da nemamo blagog pojma sto je to.

Strogo uzevši za ništa ne znamo 'što je to'. Što su elektron, foton, lepton? Fizika ni ne daje odgovor što nešto jest, nego kako se ponaša. Za vidljivu materiju imamo dosta podataka, pa smo u stanju stvoriti preciznije modele, dok su 'tamne' stvari teže istražive, pa su nam i modeli lošiji. Do prije parsto godina smo o vidljivoj materiji i energiji znali tek nešto više nego što danas znamo o tamnoj. Dakle deset tisuća godina pisane povijesti nam je trebalo da otkrijemo atome, molekule, elektromagnetizam, čije efekte gledamo otkad postojimo kao vrsta, a sada se čudimo što ne znamo sve o nečemu za što smo tek jučer zaključili da postoji.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Thnx decki, jasnije su neke stvari sada :) Jos kad bi Autor napisao koju zanimljivu, nebi se bunio :D

 

 

edit;

 

isss kak ste me tolko downvoteali, pa samo sam postavljao pitanja a ne donosio misljenje lol

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 20:31 (dado).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
dado kaže...

Thnx decki, jasnije su neke stvari sada :) Jos kad bi Autor napisao koju zanimljivu, nebi se bunio :D

 

 

edit;

 

isss kak ste me tolko downvoteali, pa samo sam postavljao pitanja a ne donosio misljenje lol

Ma na ovom forumu su ti svi "veliki stručnjaci", većina ih je ovdje riješila i dokazala standardni model i dobila nobela za isti... ne sekiraj se {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 20:41 (lllnuclearlll).
14 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Neki su i gledali predavanja uvaženog profesora Susskind-a na Univerzitetu Stanford.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
Visak kaže...

Strogo uzevši za ništa ne znamo 'što je to'. Što su elektron, foton, lepton? Fizika ni ne daje odgovor što nešto jest, nego kako se ponaša. Za vidljivu materiju imamo dosta podataka, pa smo u stanju stvoriti preciznije modele, dok su 'tamne' stvari teže istražive, pa su nam i modeli lošiji. Do prije parsto godina smo o vidljivoj materiji i energiji znali tek nešto više nego što danas znamo o tamnoj. Dakle deset tisuća godina pisane povijesti nam je trebalo da otkrijemo atome, molekule, elektromagnetizam, čije efekte gledamo otkad postojimo kao vrsta, a sada se čudimo što ne znamo sve o nečemu za što smo tek jučer zaključili da postoji.

 

Ako cemo bas strogo gledati, nasa trenutna saznanja o "tamnim stvarima" su na istom nivou kao i starogrcka o atomima. Reklo bi se, tu smo negdje, iako se nadam da to ne znaci slijedecih 2500 godina cekanja do konkretnih saznanja.

No s druge strane, tamna energija i tamna tvar su i usle u znanost Sherlock Holmsovom metodom najbolje objasnjenom onom njegovom slavnom recenicom "...when you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.".

U nedostatku objasnjenja zasto galaksije ostaju na okupu, a ne bi trebale i zasto se svemir siri sve brze, a ne bi trebao, u jednadzbe su ubaceni tamni dijelovi i sve je kliknulo. Sada kada znamo sto bi trebali traziti mozda se uskoro i pravi dokazi pocnu pojavljivati.

 

Usput, koliko znam, astrofizika se itekako bavi svojstvima promatranih objekata.

 

Da se razumijemo, sva moja saznanja o ovoj tematici se svode na amaterska proucavanja (koliko mi one druge svakodnevne obveze dopuste) i zadrzavam pravo da sam potpuno u krivu {#}

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.11.2014 21:03 (syncmaster245b).
14 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

 

Ako cemo bas strogo gledati, nasa trenutna saznanja o "tamnim stvarima" su na istom nivou kao i starogrcka o atomima. Reklo bi se, tu smo negdje, iako se nadam da to ne znaci slijedecih 2500 godina cekanja do konkretnih saznanja.

 

Ne bih se složio sa ovom rečenicom. LHC je dokazao postojanje Higgs-ovog bozona a time i Higgs-ovog polja čime je potvrđen standardni model fizike. Znamo da se trenutno LHC nadograđuje i od njega se očekuju nova otkrića. Amerikanci će da grade svoj sudarač Neutrino čestica a čitao sam negdje da sudarač planira da gradi i Kina. Veliki igrači su nešto nanjušili i sudarači su u modi. Osim toga, proizvode se sve moćnija računala i osjetljiviji detektori. Što se tiče napretka u otkrićima na polju fizike ja sam optimista i za našeg života ćemo vidjeti svakakva čuda.

15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...

Što se tiče napretka u otkrićima na polju fizike ja sam optimista i za našeg života ćemo vidjeti svakakva čuda.

 

Ooooo, ja sam posve siguran u to!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...

 Veliki igrači su nešto nanjušili i sudarači su u modi. Osim toga, proizvode se sve moćnija računala i osjetljiviji detektori. Što se tiče napretka u otkrićima na polju fizike ja sam optimista i za našeg života ćemo vidjeti svakakva čuda.

I Grci su bili nanjušili štošta, pa je došla jedna religija, spalila njihove knjige i uvela mračni srednji vijek za slijedećih 1500 godina. Nisi se smio ni oprati da te ne smatraju sotonistom, a kamoli istraživati nekakve 'Božje čestice'. Na prvi pogled se čini da je danas tako nešto nemoguće, ali zamislite da ISIS pokori Evropu. Ili da u Americi pobijede kreacionisti. Ili da dođe neki konzervativniji Papa...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
Visak kaže...

I Grci su bili nanjušili štošta, pa je došla jedna religija, spalila njihove knjige i uvela mračni srednji vijek za slijedećih 1500 godina. Nisi se smio ni oprati da te ne smatraju sotonistom, a kamoli istraživati nekakve 'Božje čestice'. Na prvi pogled se čini da je danas tako nešto nemoguće, ali zamislite da ISIS pokori Evropu. Ili da u Americi pobijede kreacionisti. Ili da dođe neki konzervativniji Papa...

I na drugi, i na treci koji god put pogledas.....nemoguce je.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
Visak kaže...
phoenix2003 kaže...

 

Kolega, religija, antička Grčka, Papa, ISIS itd, nemaju veze sa ovom temom!

15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...
Visak kaže...
phoenix2003 kaže...

 

Kolega, religija, antička Grčka, Papa, ISIS itd, nemaju veze sa ovom temom!

 

Jesi siguran za anticku Grcku?

Sto mislis cija je rijec Atom?

 

Cak bih se usudio reci da velika vecina znanstvenih pitanja na koja danas pokusavamo dobiti odgovor su postavljena upravo u antickoj Grckoj.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.11.2014 12:46 (syncmaster245b).
14 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Ne želim da me krivo shvatite i ne želim da umanjim doprinos antičke Grčke posebno na poljima matematike, geometrije, filozofije..... ali to je neka druga tema. Grci su ipak malo drugačije zamišljali atom. Ovdje govorimo o kvantnoj spregnutosti, teoriji struna, crnim rupama, Heisenbergovoj nesigurnosti, Cassimir efektu......

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...
Visak kaže...
phoenix2003 kaže...

 

Kolega, religija, antička Grčka, Papa, ISIS itd, nemaju veze sa ovom temom!

Imaju veze, ti si dao argumente zašto misliš da će se stvari otkrivati velikom brzinom, a ja sam ti naveo što bi sve moglo usporiti cijelu priču. Analogija postoji i nije pitanje bi li ISIL spriječio znanstvena istraživanja, nego ima li snage da to učini, kao što nije pitanje bi li kreacionisti izbacili znanost iz škola. A dok takvih pokreta ima i nisu malobrojni nikakav razvoj znanosti nije apsolutno siguran i neupitan. Ništa od toga trenutno ne izgleda vjerojatno, ali ni Grci kada su gradili knjižnice nisu očekivali da će ih netko jednog dana spaljivati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
phoenix2003 kaže...

Ne želim da me krivo shvatite i ne želim da umanjim doprinos antičke Grčke posebno na poljima matematike, geometrije, filozofije..... ali to je neka druga tema. Grci su ipak malo drugačije zamišljali atom. Ovdje govorimo o kvantnoj spregnutosti, teoriji struna, crnim rupama, Heisenbergovoj nesigurnosti, Cassimir efektu......

 

 

Ma kakvo krivo shvacanje.

Raspravljamo o temi i iznosimo misljenja.

 

Do prije  20tak godina  znanstvenici su zamisljali i diskutirali o Big Crunchu, pa se na kraju uvidjelo da je bila potpuno kriva teorija. No to ne umanjuje niti njihov intelekt niti vrijednost.

Divna prednost znanosti je sto bez problema odbacuje teorije za koje se ispostavi da su krive bez prevelikih posljedica za autore istih.

 

O kvantnoj sprezi ne znamo nista osim da postoji, crna rupa nije daleko od toga, pristasa teorija struna je sve manje jer gotovo nikakvih pomaka nema posljednjih godina..........dakle jos jednom, kao drevni grci o atomu znamo da tu necega ima, no do konkretnih spoznaja ima jos dosta.

 

Da bi dosli do odgovora moramo i znati postaviti pravo pitanje a grci su medju prvima postavljali pitanja i razmisljali o rjesenjima bez npr. bozje pomoci. (jedan od zacetnika takvog razmisljanja je Thales iz Miletusa).

Uglavnom, kada spominjem drevne Grke i znanost, definitivno mislim na vrijeme prije Platona i Pitagore

Raspravljati o ISISu i kreacionistima je siguran put da unistimo ovu krasnu diskusiju, pa bih volio ako mozemo nastaviti samarati se samo sa znanoscu {#}

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
syncmaster245b kaže...

 

Raspravljati o ISISu i kreacionistima je siguran put da unistimo ovu krasnu diskusiju, pa bih volio ako mozemo nastaviti samarati se samo sa znanoscu {#}

https://www.youtube.com/watch?v=4gJhjzAsLFU {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: MAGIC za magiju astrofizike
ROADRUNNER kaže...

Pretpostavljam kaj te muči. Kada se kaže rupa zamišljaš si otvor u 2D plohi. Gledao sam jedno predavanje Neil deGrasse Tyson gdje je netko upitao ako padaš u crnu rupu u kojem smijeru je dolje. Upavo zato što rupu zamišljamo kao otvor. Tada je rekao da je crna rupa nije rupa onako kako ju inače zamišljamo nego je to dio prostora gdje je gravitacija toliko jaka da niti svijetlost ne može pobijeći.

Hm, ali zar nije da fotoni (cestice svjetlosti) nemaju masu? Kako to onda gravitacija moze na njih uopce djelovati, a kamoli ne dozvoliti bijeg iz crne rupe?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
offline
MAGIC za magiju astrofizike

Crna rupa savija prostor u takvoj mjeri da praktično fotoni (ili bilo što drugo) nemaju prostor kojim bi izašli napolje. I bez obzira na manjak prostora i njihovu masu fotoni se kreću određenom brzinom koja nije dovoljna da se odupre masi crne rupe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice