München - prelazak na otvoreni kod

poruka: 112
|
čitano: 8.145
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "München - prelazak na otvoreni kod".
13 godina
neaktivan
offline
München - prelazak na otvoreni kod

Sad čekamo one koji će reći da je to zapravo samo prodavanje magle.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Moj PC  
19 0 hvala 0
14 godina
offline
München - prelazak na otvoreni kod

To je zapravo samo prodavanje magle.

Do not feed the trolls!!
Moj PC  
50 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
DragonWarrior kaže...

To je zapravo samo prodavanje magle.

:P

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
15 godina
offline
München - prelazak na otvoreni kod

Sigurno da nije lako napraviti izmjenu, ali se na ovom primjeru vidi da je moguće. Munchen = 2x ZG što nije tako malo.

Mišljenja sam da bi i naši trebali lagano prelaziti na opensource rješenja tipa LibreOffice umjesto MS Office, Thunderbird umjesto Outlook i slično.

Ne moraju mjenjati OS, jer je to onda puno veća prilagodba, ali za početak mogu krenuti od nečega.

 

Ja nebih išao na nikakvu uštedu što se tiče plaćanja licenci, nego bi za vrijednost koju plaćaju licence zaposlio 10-20 HR programera, dao ljudima posao i neka unaprijeđuju LO da bude što bolji u otvaranju MS formata, dodao na TB ukoliko nešto fali (iako meni TB ima više opcija, i boljih, nego Outlook) itd...

Plaće tih ljudi ionako 30-40% se vraćaju državi, a ostatak novca kola unutar države, za razliku od novca koji daš za strane licence, bilo MS ili druge.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2013 13:23 (Mikeyy).
 
3 2 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Mikeyy kaže...

Sigurno da nije lako napraviti izmjenu, ali se na ovom primjeru vidi da je moguće. Munchen = 2x ZG što nije tako malo.

Mišljenja sam da bi i naši trebali lagano prelaziti na opensource rješenja tipa LibreOffice umjesto MS Office, Thunderbird umjesto Outlook i slično.

Ne moraju mjenjati OS, jer je to onda puno veća prilagodba, ali za početak mogu krenuti od nečega.

 

Ja nebih išao na nikakvu uštedu što se tiče plaćanja licenci, nego bi za vrijednost koju plaćaju licence zaposlio 10-20 HR programera, dao ljudima posao i neka unaprijeđuju LO da bude što bolji u otvaranju MS formata, dodao na TB ukoliko nešto fali (iako meni TB ima više opcija, i boljih, nego Outlook) itd...

Plaće tih ljudi ionako 30-40% se vraćaju državi, a ostatak novca kola unutar države, za razliku od novca koji daš za strane licence, bilo MS ili druge.

Ja bi npr. pokrenuo pilot projekt gdje bi nekoliko od onih žnj oćina koje su objektivno rečeno 4-5 sela prešle na to za početak.

 

Pokreneš natječaj i općina koja se prijavi dobije dobre subvencije za to(ipak mora neka nagrada biti).

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
12 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
g12356 kaže...

Ja bi npr. pokrenuo pilot projekt gdje bi nekoliko od onih žnj oćina koje su objektivno rečeno 4-5 sela prešle na to za početak.

 

Pokreneš natječaj i općina koja se prijavi dobije dobre subvencije za to(ipak mora neka nagrada biti).

Tako je cigo naucio konja gladovati i taman kad ga je naucio ovaj mu krepao. Opcine o kojima pricas treba ukinuti. U opcinama o kojima pricas kad bi uveo open source ovi bi izasli s traktorima na ulice. OSS treba uvesti u centralnu drzavnu upravu i ministarstva jer je sirenje iz tog smijera moguce a obrnuto nikako.

13 godina
offline
München - prelazak na otvoreni kod
Weirdos.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Mikeyy kaže...
...

Ja nebih išao na nikakvu uštedu što se tiče plaćanja licenci, nego bi za vrijednost koju plaćaju licence zaposlio 10-20 HR programera, dao ljudima posao i neka unaprijeđuju LO da bude što bolji u otvaranju MS formata, dodao na TB ukoliko nešto fali (iako meni TB ima više opcija, i boljih, nego Outlook) itd...

Plaće tih ljudi ionako 30-40% se vraćaju državi, a ostatak novca kola unutar države, za razliku od novca koji daš za strane licence, bilo MS ili druge.

Ja pak to ne bih radio, vec kao sto kaze u clanku, a s cime se slazem: "Prvenstveno se htjela postići manja ovisnost o proizvođačima, životnim ciklusima proizvoda, ali i o vlasničkim operativnim sustavima." - sa zadrzavanjem na MS formatu (i unapredivanjem njegovog otvaranja u LO) kao da nisi niti presao na LO, ako vec prelazis na LO onda prelazis upravo iz razloga da se otarasis bilo kakve ovisnosti o MS-u ili drugim proizvodacima, uljucujuci ovisnost o formatu (ODF moze otvoriti ~95% office paketa, MS-ov format koliko ono njih?).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
offline
München - prelazak na otvoreni kod

bome, nije Švabo blesav. {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
BlueMax kaže...
g12356 kaže...

Ja bi npr. pokrenuo pilot projekt gdje bi nekoliko od onih žnj oćina koje su objektivno rečeno 4-5 sela prešle na to za početak.

 

Pokreneš natječaj i općina koja se prijavi dobije dobre subvencije za to(ipak mora neka nagrada biti).

Tako je cigo naucio konja gladovati i taman kad ga je naucio ovaj mu krepao. Opcine o kojima pricas treba ukinuti. U opcinama o kojima pricas kad bi uveo open source ovi bi izasli s traktorima na ulice. OSS treba uvesti u centralnu drzavnu upravu i ministarstva jer je sirenje iz tog smijera moguce a obrnuto nikako.

A vidiš,nisam sa toga sapekta gledao.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
München - prelazak na otvoreni kod

Šta je sa svim software-om pisanim za administraciju, koji se vrtio na Windowsu? Šta je sada sa podrškom i održavanjem, ko stoji iza te distribucije? Koliko je koštalo sve to ovih 10 godina?

 

Inače, pozdravljam tranziciju, ako je sve tako bajno.

Crk'o Marshall!
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2013 16:59 (royalhero).
 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
royalhero kaže...

Šta je sa svim software-om pisanim za administraciju, koji se vrtio na Windowsu? Šta je sada sa podrškom i održavanjem, ko stoji iza te distribucije? Koliko je koštalo sve to ovih 10 godina?

 

Inače, pozdravljam tranziciju, ako je sve tako bajno.

Pa piše ti u članku,kada se sve skupi i zbroji u odnosu na projekciju da se dalje išlo sa proprietary softverom uštedjeli su 10.5 milijuna eura do sada.Očekuju u budućnosti i veće uštede.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
15 godina
odjavljen
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod

Moguće da je sve bila neka web app pa je totalno svejedno tko pali browser.

 

Inače - EFRI - koriste neku odvratnu Java aplikaciju za svu administraciju. Jadni oni.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
royalhero kaže...

(1) Šta je sa svim software-om pisanim za administraciju, koji se vrtio na Windowsu? (2) Šta je sada sa podrškom i održavanjem, (3) ko stoji iza te distribucije? (4) Koliko je koštalo sve to ovih 10 godina?

 

Inače, pozdravljam tranziciju, ako je sve tako bajno.

1. Wine ili je prekodiran.

2. Pa oni sami sebi pružaju podršku. Ne ovise o Microsoftu.

3. Oni sami. Njihova distribucija, razvijena od njihovih ljudi.

4. Pa kažu da kad se sve zbroji i oduzme su u dobitku. Ne kažu da nije bilo nikakvih troškova.

 

Jedan tim od 50ak ljudi se po meni čini isplatljivije nego kupovati licence svakih par godina, plaćati podršku, kupovati hardver kako bi mogli vrtiti softver koji ima još uvijek podršku itd. A i koliko se sjećam da sam čitao, oni su ovo prvenstveno uradili da bi stekli nezavisnost od drugih (ne-domaćih) firmi. Dobitak u finansijskom sektoru im je samo plus na sve to.

Windows? B**ch my Arch can do anything.
13 godina
offline
München - prelazak na otvoreni kod

Nije loše, za Dečka koji obećava ili su Švabe bile malo studioznijeg pristupa.{#}(Drago NHF, nisam mogao odoliti){#}

 

Svaki rad nešto košta i treba ga platiti. Nema sumnje da prelazak nije bio lagan i besplatan. Kad se poslu pristupi na pravi način, s ciljem, realnim očekivanjim i planom implementacije onda je i konačni rezultat takav kakav je u Münchenu.

 

Kod nas ovo nije moguće napraviti jer je u igri previše ruku i interesa. Da ne pričamo o tome da naši političari (računalno pismeni kakvi jesu) vjerojatno pojma nemaju što je to Linux.

 

 

Stručnjak za odmaganje...
 
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
München - prelazak na otvoreni kod

"Prvenstveno se htjela postići manja ovisnost o proizvođačima, životnim ciklusima proizvoda, ali i o vlasničkim operativnim sustavima."

 

Ma možeš misliti! Uz MS-ove proizvode već jako dugo paralelno koristim Linux i programe koje on nudi i tvrdim da prijelaz na Linux nije nimalo jednostavan i da bi se hrpa ljudi u tome izgubila.

 

U ovom trenutku dokumente primam i šaljem u samo dva formata: DOC/DOCX-u i PDF-u. Nitko živ mi ne pokušava poslati dokument u formatu ODF, a imam ga čime pročitati. Službeni dokumenti su obično u formatu DOC/DOCX, konferencije, seminari, kongresi, ministarstva za projekte, svi traže DOC/DOCX, (rijetko) RTF ili PDF dok povremeno traže unos samo u neki svoj online sustav, pa se ne šalju dokumenti. Čak i Microsoftove verzije Office nisu 100% međusobno kompatibilne, pa od dokumenata na kojima radi više ljudi u više verzija npr. Worda nastane čušpajz.

 

"U sklopu projekta razvijen je vlastiti sustav otvorenog koda za upravljanje formularima WollMux koja sadrži različite opcije kao što su predlošci i memorandumi."


To su mogli napraviti i za Windowse i Office.

 

Piše da su uštedjeli 10,5 M eura. Jesu li?

 

Pitanje je jesu li uopće kompatibilni sa svojim korisnicima usluga tj. stanovništvom grada Munchena?

 

Puno je tu pitanja na koja nisu dani odgovori.

 
1 5 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
royalhero kaže...

Šta je sa svim software-om pisanim za administraciju, koji se vrtio na Windowsu? Šta je sada sa podrškom i održavanjem, ko stoji iza te distribucije? Koliko je koštalo sve to ovih 10 godina?

Ova vijest je čista samoreklama. Puno je tu nepoznanica.

16 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
propuhmajstor kaže...
Puno je tu pitanja na koja nisu dani odgovori.

Evo ti pa potraži što te zanima.

A možeš ih i kontaktirati.

Gledam te!
13 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
propuhmajstor kaže...

"Prvenstveno se htjela postići manja ovisnost o proizvođačima, životnim ciklusima proizvoda, ali i o vlasničkim operativnim sustavima."

 

Ma možeš misliti! Uz MS-ove proizvode već jako dugo paralelno koristim Linux i programe koje on nudi i tvrdim da prijelaz na Linux nije nimalo jednostavan i da bi se hrpa ljudi u tome izgubila.

 

U ovom trenutku dokumente primam i šaljem u samo dva formata: DOC/DOCX-u i PDF-u. Nitko živ mi ne pokušava poslati dokument u formatu ODF, a imam ga čime pročitati. Službeni dokumenti su obično u formatu DOC/DOCX, konferencije, seminari, kongresi, ministarstva za projekte, svi traže DOC/DOCX, (rijetko) RTF ili PDF dok povremeno traže unos samo u neki svoj online sustav, pa se ne šalju dokumenti. Čak i Microsoftove verzije Office nisu 100% međusobno kompatibilne, pa od dokumenata na kojima radi više ljudi u više verzija npr. Worda nastane čušpajz.

 

"U sklopu projekta razvijen je vlastiti sustav otvorenog koda za upravljanje formularima WollMux koja sadrži različite opcije kao što su predlošci i memorandumi."


To su mogli napraviti i za Windowse i Office.

 

Piše da su uštedjeli 10,5 M eura. Jesu li?

 

Pitanje je jesu li uopće kompatibilni sa svojim korisnicima usluga tj. stanovništvom grada Munchena?

 

Puno je tu pitanja na koja nisu dani odgovori.

Prelazak sigurno nije bio lagan, prvenstveno zbog samih korisnika sustava i njihovih navika. Vjerujem da su posebne napore uložili u edukaciju. Kako godine idu sve sam više svjestan činjenice da cijelo vrijeme moram učiti i savladavati nove stvari (ne nužno vezane za IT). Mislim da je ono što su dobili, na duge staze, puno više od novčane vrijednosti o kojoj se tu priča. Dobili su "know-how" koji mogu prodati dalje, vlastiti proizvod i znanje kako implementirati prelaz na open source. Po tom pitanju su referenca koja je nezaobilazna. Ako ikome padne na pamet poći njihovim putem sigurno će ih konzultirati (poznajući njemački mentalitet siguran sam da će znati naplatiti svoje znanje).

 

O kakvoj kompatibilnosti s građanima pričaš? Hoćeš reći da kad tražiš neki službeni dokument u općinu nosiš file izrađen u MS formatu?

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Mikeyy kaže...
Mišljenja sam da bi i naši trebali lagano prelaziti na opensource rješenja tipa LibreOffice umjesto MS Office, Thunderbird umjesto Outlook i slično.

Ne moraju mjenjati OS, jer je to onda puno veća prilagodba, ali za početak mogu krenuti od nečega.

Upravo tako je i krenulo. Dokument iz 2008, s predviđanjima koja su ispala bolja nego što se očekivalo: Declaration of Independence: The LiMux Project in Munich

 

propuhmajstor kaže...

"Prvenstveno se htjela postići manja ovisnost o proizvođačima, životnim ciklusima proizvoda, ali i o vlasničkim operativnim sustavima."

 

Ma možeš misliti! Uz MS-ove proizvode već jako dugo paralelno koristim Linux i programe koje on nudi i tvrdim da prijelaz na Linux nije nimalo jednostavan i da bi se hrpa ljudi u tome izgubila.

To što ti tvrdiš je jedno. Ono što se dogodilo je drugo. Vidi link gore. Par kratkih crtica iz linka:

"Florian Schießl, the deputy project coordinator for LiMux, explains: “Microsoft has shown us what it means to be dependent on a vendor.” Until 2003, the city was using Microsoft Windows NT 4 across the board, and was by and large satisfied. When  Microsoft decided to end the support for this operating system, this meant that hardware and important procedures would eventually stop working. “It was from this experience of being totally at the mercy of an external party that we wanted to take the road to more independence”, Schießl says."

"The total cost for the proprietary solution were calculated to be 35 million Euro, against 37 million Euro for GNU/Linux (both including all costs beyond the solution itself, such as personnel and training costs, over five years). While the proprietary solution was deemed to be slightly more cost-effective over the full period, the strategic advantage of being free to take its own IT decisions led the city council to decide in favour of the migration to GNU/Linux."

Gledam te!
14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Veliki Brat kaže...
propuhmajstor kaže...
Puno je tu pitanja na koja nisu dani odgovori.

Evo ti pa potraži što te zanima.

A možeš ih i kontaktirati.

Baš ću pročitati kako je to teklo.

13 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod

Veliki Brate, nemoj nas filati činjenicama. Znaš da one nisu na cijeni u "stručnim" krugovima. Kod nas to ne pali mi ti više igramo na osjećaj i improvizaciju, hebi ga kad nismo germanski tipovi koji sve unaprijed isplaniraju.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
mario.L_hr kaže...

Prelazak sigurno nije bio lagan, prvenstveno zbog samih korisnika sustava i njihovih navika. Vjerujem da su posebne napore uložili u edukaciju. Kako godine idu sve sam više svjestan činjenice da cijelo vrijeme moram učiti i savladavati nove stvari (ne nužno vezane za IT). Mislim da je ono što su dobili, na duge staze, puno više od novčane vrijednosti o kojoj se tu priča. Dobili su "know-how" koji mogu prodati dalje, vlastiti proizvod i znanje kako implementirati prelaz na open source. Po tom pitanju su referenca koja je nezaobilazna. Ako ikome padne na pamet poći njihovim putem sigurno će ih konzultirati (poznajući njemački mentalitet siguran sam da će znati naplatiti svoje znanje).

 

O kakvoj kompatibilnosti s građanima pričaš? Hoćeš reći da kad tražiš neki službeni dokument u općinu nosiš file izrađen u MS formatu?

Ti si idealist.

 

Očito nemaš kontakta s administracijom bilo koje vrste. Ako ti negdje piše da moraš poslati dokument u formatu DOC, onda nemaš o čemu razmišljati jer drugi formati neće biti prihvaćeni. A ni Nijemci iz ove priče neće sve karte staviti na ODF: "Ist die Weiterbearbeitung nicht vorgesehen oder gewollt, dann ist auch in Zukunft das Portable Document Format (PDF) das Mittel der Wahl."

 

Niti su prvi, a niti jedini koju su prešli na Linux. Ništa revolucionarno. Više buke nego stvarne koristi.

 

 

13 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
propuhmajstor kaže...

Ti si idealist.

 

Očito nemaš kontakta s administracijom bilo koje vrste. Ako ti negdje piše da moraš poslati dokument u formatu DOC, onda nemaš o čemu razmišljati jer drugi formati neće biti prihvaćeni. A ni Nijemci iz ove priče neće sve karte staviti na ODF: "Ist die Weiterbearbeitung nicht vorgesehen oder gewollt, dann ist auch in Zukunft das Portable Document Format (PDF) das Mittel der Wahl."

 

Niti su prvi, a niti jedini koju su prešli na Linux. Ništa revolucionarno. Više buke nego stvarne koristi.

 

 

Teško da sam idealist. Odavno me prošlo.

 

Ako traže .doc, pa daš im .doc (save as *.doc).

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Veliki Brat kaže...

To što ti tvrdiš je jedno. Ono što se dogodilo je drugo. Vidi link gore. Par kratkih crtica iz linka:

"Florian Schießl, the deputy project coordinator for LiMux, explains: “Microsoft has shown us what it means to be dependent on a vendor.” Until 2003, the city was using Microsoft Windows NT 4 across the board, and was by and large satisfied. When  Microsoft decided to end the support for this operating system, this meant that hardware and important procedures would eventually stop working.“It was from this experience of being totally at the mercy of an external party that we wanted to take the road to more independence”, Schießl says."

"The total cost for the proprietary solution were calculated to be 35 million Euro, against 37 million Euro for GNU/Linux (both including all costs beyond the solution itself, such as personnel and training costs, over five years). While the proprietary solution was deemed to be slightly more cost-effective over the full period, the strategic advantage of being free to take its own IT decisions led the city council to decide in favour of the migration to GNU/Linux."

A što su mislili, da će na Windowsima NT4(!) dočekati 2020.! Da će im sav hardver u koji su investirali trajati unedogled? Tko je pisao ovaj tekst gore? A sad kao nisu na milost u nemilost proizvođača distribucije Linuxa koju koriste ili programera koji stoje iza pojedinih ključnih aplikacija na Linuxu, a o kojima ovise?

 

14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
mario.L_hr kaže...

Teško da sam idealist. Odavno me prošlo.

 

Ako traže .doc, pa daš im .doc (save as *.doc).

Probaj napravit projektni prijedlog u LibreOfficeu, sa svim poljima i koječime, pa to snimi u .doc i pošalji. Nek ti ovi na drugoj strani jave što uopće vide u tvojem dokumentu. Zatim neka dodaju svoj sadržaj, pa neka ti ga pošalju natrag da ga ti otvoriš pod Linuxom.

 

Mene su puno puta pitali što više volim, Windowse ili Linux. Koristim oboje. Kad mi zatreba.

 

 

 

16 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
propuhmajstor kaže...

A što su mislili, da će na Windowsima NT4(!) dočekati 2020.! Da će im sav hardver u koji su investirali trajati unedogled? Tko je pisao ovaj tekst gore? A sad kao nisu na milost u nemilost proizvođača distribucije Linuxa koju koriste ili programera koji stoje iza pojedinih ključnih aplikacija na Linuxu, a o kojima ovise?

Nisu. Sad su to in-house rješenja. Oni su sad "tvrtka" koja sama sebi pruža podršku. Čitaj dokument, ja ga još uvijek čitam i ima super stvari. Autor ti je naveden na dnu stranice (Karsten Gerloff).

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
München - prelazak na otvoreni kod

LOOOOOL "So far, the city has spent four million Euro on contracts with external service providers, most or all of them located in Germany (often in Munich itself)."

 

Customizirana distra?! WTF?! Vjerujem da su se zaletjeli sa time ali vrijeme će pokazati koliko kvalitetn ljude imaju da im radi development i održavanje OS-a. Najveći problemi će se stvoriti kad se pojavi novi hardveraj ili sigurnosni propust.

 

Također "This particularly concerns specialised administrative software packages. Munich uses 300 such programs." Ogromna ušteda se mogla ostvariti da se konsolidiralo tih 300 aplikacija u neki manji broj (idealno jednu). Ovako... Ufff...

 

Da se razumijemo, ja sam Windowsaš. Ali, zalažem se za neovisnost o određenom proizvođaću a MS-u strašno zamjeram ignoriranje ODF-a.

Chaintech socket 4 MB, Cyrix 486DX2 66Mhz (TURBO mode!), 8MB EDO RAM, 420MB HDD, S3 Trio 2MB, Sound Blaster 16, 3.5" 1.44MB floppy!!!
 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
Veliki Brat kaže...

Nisu. Sad su to in-house rješenja. Oni su sad "tvrtka" koja sama sebi pruža podršku. Čitaj dokument, ja ga još uvijek čitam i ima super stvari. Autor ti je naveden na dnu stranice (Karsten Gerloff).

A pazi ovo. Prvi dokument koji sam htio pročitati na adresi http://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Direktorium/LiMux.html dostupan je u PDF-u.

 

A kad otvoriš PDF i pogledaš properties tamo piše Acrobat Distiller 5.0.5 (Windows). {#} Veliš, prešli ljudi na Linux...

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: München - prelazak na otvoreni kod
propuhmajstor kaže...

Probaj napravit projektni prijedlog u LibreOfficeu, sa svim poljima i koječime, pa to snimi u .doc i pošalji. Nek ti ovi na drugoj strani jave što uopće vide u tvojem dokumentu. Zatim neka dodaju svoj sadržaj, pa neka ti ga pošalju natrag da ga ti otvoriš pod Linuxom.

 

Mene su puno puta pitali što više volim, Windowse ili Linux. Koristim oboje. Kad mi zatreba.

 

 

 

Ništa nije savršeno, znamo i zbog koga.

Stručnjak za odmaganje...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice