Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

poruka: 7
|
čitano: 2.052
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mobiteli - detektori kozmičkih zraka".
15 godina
neaktivan
offline
Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

Zanimljivo, nadam se da projekt bude bio uspješan.

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli - detektori kozmičkih zraka
Ne znam sto da kazem. Povrsina chipa kamere je mala, cca 5x5 mm, a mobitela je ogromna (50x150mm) sto znaci da je svicarski sir mila majka. Sam chip ima poprilican sum tako da bi lovio samo vece skupine gama zraka. E sad, dal bi chip prezivio "napad"?
15 godina
offline
Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

pretpostavljam kako će vrlim "američkim znanstvenicima" sljedeće pasti na mjesto gdje je ostalima pamet - umrežavanje hladnjaka i zamrzivača radi obnove polarnih kapa. {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 7 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

Dario !

Hvala na još jednom edukativnoj temi. {#}

★OMG! 了不起 NISPE !
 
4 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli - detektori kozmičkih zraka
Drazen kaže...
Ne znam sto da kazem. Povrsina chipa kamere je mala, cca 5x5 mm, a mobitela je ogromna (50x150mm) sto znaci da je svicarski sir mila majka. Sam chip ima poprilican sum tako da bi lovio samo vece skupine gama zraka. E sad, dal bi chip prezivio "napad"?

Da, bilo bi dobro ako autor članka može prokomentirati ovo... prema papiru, kažu da im za upotrebljivu osjetljivost sustava treba oko milijun korisnika/mobitela - međutim i to je svejedno ugrubo oko milijun puta manje od površine Pariza, tako da to sve zvuči jako, jako upitno.

 

9 godina
offline
Re: Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

Dijelim vaš skepticizam, ali ne zbog argumenta površine.

Kamera mobitela ima osjetljivu površinu od oko 50 mm2 pa milijun njih ima ukupno 50 m2. No, zapravo je bitno koliko ih ima u koincidenciji i kako su sveukupno raspoređene.

Opservatorij Pierre Auger ima 1600 vodenih rezervoara (promjera 3,6 m) od kojih svaki pokriva otprilike 10 m2. Ukupno pokrivaju 16000 m2 ili 0,016 km2 što je tek oko 0,01% od 3000 km2 (površine Pariza).
Dakle, nije 3000 km2 površina koja je cijela pokrivena detektorima, nego su detektori raspoređeni na tolikoj površini. Rezervoari (stanice) su jedan od drugoga udaljeni 1,5 km.

Event display Augera (http://auger.colostate.edu/ED/) pokazuje da u detekciji tipičnog događaja sudjeluje oko 10 stanica (tipično od 5 do 15) što znači da jedan pljusak na tlu pokrije oko 10 km2.
Na toj bi površini trebali biti raspoređeni i mobteli koji bi u koincidenciji uhvatili jedan pljusak, odnosno jednu kozmičku zraku najviših energija.

No, ti su pljuskovi jako rijetki i ne znate gdje će upasti, na kojih 10 km2 površine Zemlje. Zato morate svoje detektore rasporediti posvuda, na što većoj površini pa povećavate svoje šanse.

Broj mobitela koji su u igri mora biti ogoman jer im je osjetljivost jako mala, a i samo jedan dio vremena su na punjenju (kad su spremni za detekciju). A i tad kad su na punjenju neće biti jako korisni ako su recimo u prizemlju nebodera pa je iznad njih dovoljno materijala koji će zaustaviti sve čestice iz sekundarnog zračenja, pa i najprodornije mione.

Sve u svemu, dosta komplicirana priča.

LP, Dario

16 godina
offline
Mobiteli - detektori kozmičkih zraka

nu feedbacka: odličan članak

http://www.youtube.com/watch?v=ewjYenjqh-g
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice