Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

poruka: 99
|
čitano: 11.796
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom".
15 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

ne.* 

 

* u rvackoj, da se razmemo. tu jedino uspijevaju (bujaju) glupost, primitivizam i seljoberstvo. i lopovluk, kao ekonomski najisplativija djelatnost.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 20:23 (Ajar).
Moj PC  
14 11 hvala 0
11 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

ne, ne moze i ne sanjajmo o stvarima koje nam hipsteraj prodaje.

 

RH moze zivijeti od dobre non GMO poloprivrede, od turizma, od tvornica, naravno u jednom udijelu i od softwarea ali toliko mizernom da se o tome ne mora previsepricati.

 

 

vratimo se realnoj ekonomiji a hipsteraj pustajmo amerima neka se u njemu kupaju, pardon guše :D

 
4 12 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Vrdelja dress code 47. 

Moj PC  
15 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Racunalne igre kao tek dijelic pojma softver, tj. programska podrska koji obuhvaca puno toga, solo ne mogu previse napraviti. Ali IT industrija, sveukupno, da.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
23 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
1domagoj1 kaže...

Racunalne igre kao tek dijelic pojma softver, tj. programska podrska koji obuhvaca puno toga, solo ne mogu previse napraviti. Ali IT industrija, sveukupno, da.

"industrija" video igara  je vec  odavno prešišala hollywood-sku produkciju ne!? zasto jedna hrvatska nebi postala programerska meka za izradu video igara( recimo u ovom djelu europe/balkana), pa ljudi nece bjezati u irsku, kanadu, ameriku itd da bi radili sto vole jer ovdje ne mogu! Pa nismo mi velika drzava s velikim postotkom radnika, omjer je koliko znam jedan radnik na 5-6 neradnika! to se lako promjeni u jednom sektoru i bdp lako skoci!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 19:40 (Stjepanj).
16 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Reformistan (rvatska) ne može proizvesti ništa realno (čekić) pa se misli proizvoditi virtualno (magla).

Moj PC  
3 3 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Prošla su vremena kad je Damir Muraja u svojoj sobi u Zagrebu napisao Kung-fu, prvu igru koja je prešla granicu tadašnje YU - 1983. Danas za kvalitetnu igru moraš imati tim ljudi, od glazbenika, snimatelja, programera do scenarista... Opremu i software da ne spominjem. Budžeti za AA naslove iznose milijune dolara.

Recimo, u filmskoj industriji imamo odlične snimatelje, režisera, glumce, ali nikad nećemo snimiti Hollywoodski blockbuster jer nemamo novaca za takvo nešto :-/
11 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Stjepanj kaže...
1domagoj1 kaže...

Racunalne igre kao tek dijelic pojma softver, tj. programska podrska koji obuhvaca puno toga, solo ne mogu previse napraviti. Ali IT industrija, sveukupno, da.

"industrija" video igara  je vec  odavno prešišala hollywood-sku produkciju ne!? zasto jedna hrvatska nebi postala programerska meka za izradu video igara, pa ljudi nece bjezati u irsku, kanadu, ameriku itd da bi radili sto vole jer ovdje ne mogu! Pa nismo mi velika drzava s velikim postotkom radnika, omjer je koliko znam jedan radnik na 5-6 neradnika! to se lako promjeni u jednom sektoru i bdp lako skoci!

LOL

 

ti zaista zivivis u nekom paralelnom svemiru....

 

 

pa zasto RH nema holiwood veci od holiwooda? zasto nemamo glazbenu scenu vecu od usa scene? zasto nemamo svemirski program nbolji od USA programa.

 

ti prvo moras shvatiti kak ostvari idu pa ce ti i zakljucci mozda jednog dana biti korektni.

 

da mogli bi biti sw meka ali necemo, nikada..... razmisli, nemoj bubat, razmisli zaista :D

15 godina
neaktivan
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 To se onda zove Poljska, a ta tvrtka je CD Project Red. :D

12 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Ne nego Rockstar North iz UK.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 18:43 (ivanzu).
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 boze dragi, osim sto nemate adekvatne sposobnosti ni znanje za donositi neke zakljucke pa eto baljezganja poput ovog.

 

 

nemate ni osnove osnova matematike u svom logicnom sklopu

 

 

i VI bi programirali igrice i  od toga hranili ove napacene penzionere kojima je sva buducnost ukradena '91? :D 

ajd me nemojte nasmijavati :D

 

ono jedno veliko L tebi i slicnima :D

15 godina
odjavljen
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Mogu, puno lakše nego preprodaja MSFT proizvoda i izrada smeća od CRUD aplikacija i Oracle Forms očaja. No, problem je:

- nema kadra (najbolji odlaze sve češće vani, obrazovanje je sve lošije, populacija sve blesavija)

- investitori su uglavnom neozbiljni za tako nešto, u Hrvatskoj nema previše novca, a tamo gdje ga ima uglavnom je to javni novac otet građanima pa podijeljen kroz poslove za "državu"

- oni malobrojni koji imaju novca nemaju ga dovoljno za tako skupu industriju

Moj PC  
5 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 

Misliš netko bi razvijao radni obujam s novom Mečkom, novom Benđolom? Ovo je Balkan, tu se krade samo tako. Pogotovo ako je ova sadašnja vala u pitanju, svađaju se oko fotelja, a prije nekoliko mjeseci su obečavali brda i doline penzićima iz '91.. Neki ni hrvatski ne znaju(pozdravljam ministra Građevinu)...

A i opet da netko napravi igru u RH(znam jedino tri dobre igre koje su Rvatine napravile od '91.), mislim da bi se ljudi pitali dali je to iz Yuge, ne bi gledali na nju kao da ju je Ubi, Rockstar ili netko drugi napravio. Zamislite da Coca Cola krene raditi mobitele(kao što je Pepsi pokušao), da budu uloženi silni novci, opet bi ljudi manje gledali na Cola Phone nego na recimo Sony ili Šaomi

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
LudaRajcica kaže...

LOL

 

ti zaista zivivis u nekom paralelnom svemiru....

 

 

pa zasto RH nema holiwood veci od holiwooda? zasto nemamo glazbenu scenu vecu od usa scene? zasto nemamo svemirski program nbolji od USA programa.

 

ti prvo moras shvatiti kak ostvari idu pa ce ti i zakljucci mozda jednog dana biti korektni.

 

da mogli bi biti sw meka ali necemo, nikada..... razmisli, nemoj bubat, razmisli zaista :D

ok malo sam se krivo izrazio, nisam mislio da defakto hrvatska postane svjetska meka necega, vec opcenito da se bdp moze bez problema povecati zbog odredenog segmenta, u ovom slucaju izrada video igara! s tvoje strane je uopce glupo razmisljati da bi itko mogao pomisliti/napisati da bi hrvatska mogla konkurirati jednoj americi, hoolywoodu itd itd, evo jos jednom skrušene isprike radi mog nedorecenog teksta!(eno gore sam ti ispravio da lakse shvatis:)lp

 

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 19:40 (Stjepanj).
15 godina
odjavljen
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Hrvatska je, da nam političari u pravilu nisu tupine, mogla biti ono što je danas Irska. No, kako to nije slučaj... Samo se nadajte da neće neki rat ili terorizam kod nas, jer će to onda biti kraj cjelokupnog gospodarstva, kad turizam odumre. Hrvatska će se strmoglaviti u rang afričkih zemalja u takvoj situaciji.

Moj PC  
19 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Tonči kaže...

Hrvatska je, da nam političari u pravilu nisu tupine, mogla biti ono što je danas Irska. No, kako to nije slučaj... Samo se nadajte da neće neki rat ili terorizam kod nas, jer će to onda biti kraj cjelokupnog gospodarstva, kad turizam odumre. Hrvatska će se strmoglaviti u rang afričkih zemalja u takvoj situaciji.

 ne zovi vraga... taman se malo sve pokrenulo na bolje u zadnje 3 godine, barem u mojim poslovnim krugovima!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 19:45 (Stjepanj).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Stjepanj kaže...
Tonči kaže...

Hrvatska je, da nam političari u pravilu nisu tupine, mogla biti ono što je danas Irska. No, kako to nije slučaj... Samo se nadajte da neće neki rat ili terorizam kod nas, jer će to onda biti kraj cjelokupnog gospodarstva, kad turizam odumre. Hrvatska će se strmoglaviti u rang afričkih zemalja u takvoj situaciji.

 ne zovi vraga... taman se malo sve pokrenulo na bolje u zadnje 3 godine, barem u mojim poslovnim krugovima!lp

 

Kaki su to poslovni krugovi? Mora da je to neka prostitucija ili pak droga

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2016 19:48 (Dex.pwn).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
HR_The_Butcher kaže...
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 To se onda zove Poljska, a ta tvrtka je CD Project Red. :D

 butcheru pratim te odavno, a sad si zavrsio i na dnevniku prije 2 minute, zakon niko osim petrića nije jos zavrsio na dnevniku. :p

15 godina
odjavljen
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
vito79 kaže...
HR_The_Butcher kaže...
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 To se onda zove Poljska, a ta tvrtka je CD Project Red. :D

 butcheru pratim te odavno, a sad si zavrsio i na dnevniku prije 2 minute, zakon niko osim petrića nije jos zavrsio na dnevniku. :p

 Sve je dobro dok mu se Andrija Jarak ne nacrta pred kućom... 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Stjepanj kaže...

"industrija" video igara  je vec  odavno prešišala hollywood-sku produkciju ne!? zasto jedna hrvatska nebi postala programerska meka za izradu video igara( recimo u ovom djelu europe/balkana), pa ljudi nece bjezati u irsku, kanadu, ameriku itd da bi radili sto vole jer ovdje ne mogu! Pa nismo mi velika drzava s velikim postotkom radnika, omjer je koliko znam jedan radnik na 5-6 neradnika! to se lako promjeni u jednom sektoru i bdp lako skoci!

To stoji.

 

Ali govorim konkretno o Hrvatskoj. O Hrvatskoj koja se nalazi u situaciji kakvoj se nalazi. O Hrvatskoj kojoj je najjaca grana turizam i da nemamo tog mora (a i to sto ga imamo moramo zahvaliti onima na celu s jednim Zagorcem imenom Tito po kojima se toliko pljuje da je to vec uvredljivo slusati i citati) vec bi bili odavno, kao sto Tonci kaze, u rangu africkih zemalja, jos i gore. O Hrvatskoj u kojoj je najjaci igraci studio Croteam (pritom ne kazem ovo pejorativno, nego su stvarno najjaci kod nas i svaka im cast) i nesto se ekipa iz Gamepirea (Pandora) uspjela probiti sa svojim Gas Guzzlersom. Ima tu jos ekipe, ali su uglavnom rasporedeni po mobilnim platformama, mislim da nitko drugi ne ide na malo jace naslove (AAA).

 

O tome govorim. I solo igraca industrija tu ne moze previse napraviti s dvije-tri igre. Isto tako ne zele svi programeri raditi u igracoj industriji. Tako da, s ovakvom situacijom, ostajem pri tome da solo igraca industrija kod nas nece imati neki veliki udar na gospodarstvo, ali kompletna IT industrija da i u tom smjeru se moramo kretati.

 

Digitalizacija!

 

P.S. Isprike na offtopicu, ali kad sam vec spomenuo Croteam, nedavno su otvorili kod Serious Enginea 1. Navali narode. ;)

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.4.2016 17:50 (1domagoj1).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Tonči kaže...

 Sve je dobro dok mu se Andrija Jarak ne nacrta pred kućom... 

 nemamo tu konekciju, no nema veze, imao sam sofiju preljvukić više u planu

8 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Stjepanj kaže...

"industrija" video igara  je vec  odavno prešišala hollywood-sku produkciju ne!? zasto jedna hrvatska nebi postala programerska meka za izradu video igara( recimo u ovom djelu europe/balkana), pa ljudi nece bjezati u irsku, kanadu, ameriku itd da bi radili sto vole jer ovdje ne mogu! Pa nismo mi velika drzava s velikim postotkom radnika, omjer je koliko znam jedan radnik na 5-6 neradnika! to se lako promjeni u jednom sektoru i bdp lako skoci!

 Zato jer:

1) Nema dovoljno kadra

2) Nema dovoljno znanja

3) Nema dovoljno love

12 godina
odjavljen
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

1domagoj1 Evo ja bi radio u industriji igara, no neki dan ste mi rekla da developeri/soft. ing. sa slabim znanjem engleskog ne može biti developer/soft. ing. u praksi(posao) već samo na papiru(diploma)...  

 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Dok poslovna politika ovisi o trenutnoj volji i hirevima raznih jambi i glavasa, nitko normalan nece svoje pare i vrijeme trositi po balkanu... Pravosudna, poslovna i porezna klima su toliko promjenjive da vise i oni koji pisu zakonske i podzakonske akte se vise nemogu snaci u tom kupusu....
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Mogu li računalne igre doista biti pokretač ekonom

Nigdje nisam čuo zauzimanje za Dedicated Servere :D

 

Vrdelja razočarao si :P

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Dex.pwn kaže...

1domagoj1 Evo ja bi radio u industriji igara, no neki dan ste mi rekla da developeri/soft. ing. sa slabim znanjem engleskog ne može biti developer/soft. ing. u praksi(posao) već samo na papiru(diploma)...  

Hm, mislim da te nisam bas dobro skuzio sto zelis reci? Tko ti je to rekao? Napravio si greskicu (podebljano) pa ne kuzim bas sto si mislio reci.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Tonči kaže...
vito79 kaže...
HR_The_Butcher kaže...
zeroname kaže...

Ajmo uzet za primjer da je neka Hrvatska tvrtka napravila GTA V i zaradila 3 miljarde dolara samo od poreza bi napunili cijeli proračun.

 To se onda zove Poljska, a ta tvrtka je CD Project Red. :D

 butcheru pratim te odavno, a sad si zavrsio i na dnevniku prije 2 minute, zakon niko osim petrića nije jos zavrsio na dnevniku. :p

 Sve je dobro dok mu se Andrija Jarak ne nacrta pred kućom... 

 Dobro bar mu neće poslat K. Tešiju i S. Tandaru :D

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
Tonči kaže...

Hrvatska je, da nam političari u pravilu nisu tupine, mogla biti ono što je danas Irska.

Ne bi, jer političari su ogledalo naroda i iz naroda odabrani. Osim ako nam netko svake četiri godine s Marsa pošalje na tisuće nekakvih prerušenih vanzemaljaca koji onda zasjednu na neku od tisuća unaprijed pripremljenih sinekura od lokalnih do državnih razina. No mislim da to nije slučaj. 

 

Dok sam bil na faksu s ekipom, imal sam dojam da sve puca od pametnih ljudi oko mene. To je izrazit slučaj s IT-ovcima, pogotovo ako su stalno u tom društvu.

 

Kad malo izađeš u realnost i izvan tog kruga, onda vidiš kakvo je zapravo stanje stvari i koje vrijednosti su bitne dobrom dijelu naroda. To su redom žderanje, opijanje, ljenčarenje, fešte od jutra do sutra, rani odlasci u mirovine (prosjek nam je penzića kolko, 45. godina? A imamo blizu milijun penzića, dakle na stotine tisuća koji su se žurili zdravi i sposobni u nekakve invalidske...) i još koješta.

 

Onda imate 75% onih koji studiraju 10 ili više godina ili nikad ne završe faks, no zato drukaju za besplatno obrazovanje.

 

Onda imate i statistiku prema kojoj naši tinejdžeri drže postolja u količni unešenog alkohola i popušenog cigarata. I po neimanju ikakvih radnih navika...

 

Nek me netko ispravi, ali nekak mi se čini da za veći dio (ajmo reć 80%) naroda nikakvo političko rješenje ne pomogne... 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mogu li računalne igre doista biti pokretač ek
gigranovic kaže...

 Zato jer:

1) Nema dovoljno kadra

2) Nema dovoljno znanja

3) Nema dovoljno love

Točno tak.

 

Koliko u generaciji (recimo FER ili FOI ili neko drugo učilište) imate odličnih programera? I koliko od njih se usmjeri računalnim igrama i nađe u tome interes (prije nego ga već zakapari neka druga tvrtka ili banka)? Mislim da ih možemo nabrojiti na prste jedne ruke.

 

Savršeno mi je jasno kaj poslodovaci misle kad govore da očekuju manjak IT kadra.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice