Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 131.523
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Tesla auti kostaju vise od pola milijuna kuna, osiguranje takvog auta je duplo vece nego potrosnja goriva i kupuju ih bogatasi koji ne gledaju da usparaju na potrosnji. Model 3 je nekaj najruznije u klasi i opet skup auto koji si ne moze priustit nitko ko se brine za potrosnju goriva. Model tri bude 300 do 400 tisuca kuna sa premijom osiguranja oko recimo 15 tisuca kuna za full kasko. Ko iskesi 400k kn i placa soma kuna mjesecno za osiguranje sigurno nije kupil auto da zaspara na benzinu.
To preseravanja sa zelenim je tocno to, preseravanje. Solarna energija dolazi iz solarnih ploca koje su krajnje ne isplative bez poticaja a ne mogu se reciklirat. Poticaji? To je ono radi cega vam bude sljedeci mjesec poskupila struja u RH. Znaci placali budete 20 do 50kn mjesecno vise da bi neko sa Teslom mogel zasparat na benzinu LOL
Baterije isto tako ne rastu u prirodi nego je sve oko njih toksicno, proizvodnja i zbrinjavanje. Mogu se kladit da svi komotno bacate baterije u smece. Magneti na motorima se dobivaju procesom koji je visestruko stetniji od ispusnih plinova iz auta. Tesla je zelena kita koju puse naivci i lovatori koji se oce preseravat a neki dio njih jednostavno oce elektricni auto koji ide ko lud. Ako oces ludo brzi auto na struju i ne pusis zelene price onda go for it ali pricat o ostedi na gorivu kod auta koji vecina ljudi s forma nemre priustit je LOL
90% ljudi ovog foruma valjda nema ni auto jer su klinci koji zive doma s roditeljima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 14:31 (NEW_MAN).
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
NEW_MAN kaže...


90% ljudi ovog foruma valjda nema ni auto jer su klinci koji zive doma s roditeljima.

 

Misliš? Ja se baš iznenadio koliko je u nas vozača električnih automobila kad sam vidio ove komentare... 

 

:-D

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 14:41 (Drago).
9 godina
protjeran
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Ajar kaže...

nije kolega Galić sisal vanbrodske motore pa da piše napamet. i nije neki prorok - ptice, pčele, svi to vide. očito je da su električni auti (ne i viljuškari) namijenjeni bogatima (= malobrojnima koji se vole preseravati) no tako je uvijek bilo s "novim i revolucionarnim" tehnologijama a još uvijek je s većinom "općih točaka civilizacijskog napretka" (zdravstvo, hrana, "kvaliteta života" ...). možda jednoga dana, za kojih 100, 200, bla godina navrati utopizam (od svakoga prema mogućnostima, svakome prema potrebama/željama) no prije će rat koji će većinu istrijebiti. električni automobili doista, u ovakvom obliku, nemaju masovnu budućnost jer je to tehnologija koja zahtijeva osmišljavanje koncepcije "od nule" (nema napretka dodavanjem benzinskog, ili bilo kakvog, motora u konjsku zapregu) - potpuno drugačiji i nov sustav prijevoza i općenito načina poimanja svijeta. do tad je sve samo marketinško izdrkavanje. Drago: 12 points. 

 Za nekoga tko mrzi tehnologiju previse visis na Bugu. Buducnost je elektricna, a dinosauri ce jos jednom izumrijeti u ispuhu dizel goriva.

16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...
NEW_MAN kaže...


90% ljudi ovog foruma valjda nema ni auto jer su klinci koji zive doma s roditeljima.

 

Misliš? Ja se baš iznenadio koliko je u nas vozača električnih automobila kad sam vidio ove komentare... 

 

 

 

Koliko njih ima Teslu za pola milje? Ne pricam o hibridima i autekima za 300k kn, moj smrdljivi dizel je kostal 400k+ pa ne mislim kupit model 3. Ne pada mi na pamet kupit to ruzno smece koje do Splita moras 2x "tankat", nije dosta kaj sam u guzvi na autoputu sedam sati nego jos jednu vuru moram provesti na punjenju baterija!

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 14:40 (NEW_MAN).
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Budućnost je vjerojatno električna (ako ne ostvare već tu teleportaciju) ali sadašnjost nije. Bolje rečeno nije za većinu običnih ljudi koji žive od plaće. Električni automobili nisu jeftini i kupuju ih oni koji imaju novaca. To je tužna činjenica. Vjerujem da svi željno iščekuju napredak u baterijskoj tehnologiji. Ne neki simbolični već stvarni i veliki napredak koji će omogućiti električnu sadašnjost (u automobilskom svijetu).

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Stric_Jura kaže...

ma kakav Tesla, koji klinac ti treba 300+ KS da ide 225...

 

za obiteljski auto ti treba 5,6 s dostotke?

 

Daj mi tutač s 10 s do 100, i 180-190 krajnje brzine, sasvim dosta

 

onda će i autonomija narasti

 

ali zato evo pravog elektro auta za mase:

 

http://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/ekskluzivno-iz-tokija-nissan-je-predstavio-novi-elektricni-leaf-s-dosegom-od-400-km-koji-stize-i-na-nase-trziste/6523570/

 Slažem se sa navedenim, pogotovo kad si defanzivan vozač (šta je po meni najbolja opcija). Što se tiče ovog Leaf-a, muž od tetke, koji obadvoje žive i rade u Norveškoj, je kupio prošle godine Leaf-a i čovjek kaže da je prezadovoljan. Inače, norvežani kao narod su jako šparni, pa čak bih se usudio i reći škrti, te važu doslovno svaku krunu, pa tako ne sumnjam da čovjek baljezga gluposti. Tako je izračunao da zbog raznoraznih nameta, vozeći električni auto, kroz 10 god. će uštediti 150.000 kruna samo na tome, šta i nije zanemariva brojka. Još k tome ima brojne pogodnosti radi čega mu se isplati voziti takav auto. Npr. žive u Harstad-u u kojem se prošle godine izgradila neka cesta okolo grada koja ima čak i podzemni tunel, ono po priči sam shvatio kao da mi ju sam Spilberg priča koliko je to moderno. E sad, poanta je da je izgradnja koštala 100milja kruna te radi isplativosti (a i rasterećenja grada od prometa) vlasti su uvele neke kamere koje te pri ulazu/izlazu u/iz grad/a registriraju te naplate 20 kruna za samo jedan smjer. Znači, tamo i nazad, 40kruna. Dok električna vozila ne moraju platiti ništa. Tako nešto mi se kod nas čini nemoguće ma koliko života živio.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari
14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

mislim da si općenito u Norveškoj oslobođen cestarina za auto-ceste a dobrim dijelom i parkirnga (ovisi o gradu), te uz subvencije države (koja debelo bere lovu od nafte :-)) se to itekako isplatilo, pa su mislim čak i ukinuli dio toga....

 

ispalo je da im je godišnja ušteda  Tesla spram BMWa 5, Audija A6 Merc E klase do 9000€...

 

i onda su ipak skresali subvencije, tako da je prvo zlatno doba E-auta završilo prošle godine...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
online
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

od tolike filozofije, nitko da napiše ukupan trošak električnog i benzinskog od kupnje, pa do, recimo, 20.000km godišnje, na period od 10g godina. ta računica je jedina relevantna. bez državnih poticaja, olakšica i slično. takve stvari su ionako kategorija besplatnog zdravstva. kao besplatno je, a sa svake prosječne plaće se skida 1000 kuna. netko je također dao primjer HEP-a.

nekako sumnjam da ćemo vidjet računicu, ali filozofije neće nedostajati.

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Auto_walker kaže...

Dakle, ovaj članak me je natjerao da se prijavim na forum i da kažem nešto s svoje strane.

 

Drago Galić je napisao jako pristran članak. Mogu pretpostaviti da ima vanjskih motiva za to. Ali nema veze, probaću malo realnije (iako su mi el. automobili interesantni kao mind change) sagledati ovo što je dotični "izvalio".

 

1. Gustoću namjerno iskazuje Wh/kg (jer je to u korist nafte i benzina) a ne u Wh/lit, što bi bilo istinitije jer zauzimaju isti prostor/volumen. 1 litra li-po baterije ima, naravno, puuuuuno veću masu nego litra nafte. Trenutna gustoća li-po baterije je 250-730 Wh/lit., što je ipak nekoliko puta više. Isto tako možemo smatrati da je onda bezin cca 11.000 Wh/lit (jer mu specifična težina manja od vode).

 

2. Ne spominje se učinkovitost motora (bezin 25% - 32%, nafta 30% - 36%, el.motor 85% - 94%) što znači da 1 litar benzina je adekvatan 4 litra li-po baterije (11.000 * 0,27 = 730 * 0,90 * 4). Znači, benzin nije 50 puta bolje skladiše energije (kako sugerira u kolumni) nego samo 4 puta, u kontekstu pogonskih motora. A što se tiče baterije, dok ovo tipkam sigurno je nekoliko unaprijeđenja već u testnoj fazi.

 

3. Priča o uštedi 300 $ godišnje valjda nitko ne može popušiti. Čak i uz američke cijene, to bi značilo da taj dotični prelazi manje od 5.000 milja godišnje. To je nestvarno. Ja mjesečno prelazim cca 3.500 km, što uz prosječnu potrošnju od 7 lit diesela na 100 km iznosi cca 2.100 kn (više od 300$). Kako tih 3.500 km 70% potrošim na daljnja putovanja, u slučaju Tesle ne bih platio ništa. Za ostalih 1.000 km bih potrošio cca 300 Kwh (uzeo sam poveći faktor sigurnosti) što bi iznosilo cca 180 kn. Znači, ja bih "uštedio" mjesečno 300$

 

4. Na moju veliku žalost, moj trenutni automobil nije električni jer je nemoguće dobiti operativni leasing za el. automobil u HR. Zbog toga trenutno vozim automobil koji, za iste troškove (leasing rata, gorivo, održavanje), je za klasu lošiji od istotakvog električnog automobila.  Ako netko ne vjeruje, mogu mu podastrijeti podatke. Znači, umjesto Tesla Model X trenutno vozim BMW 320 GT. ISTI mjesečni troškovi za tvrtku. 

 

5. To što će dotični g. Galić i dalje uživati i koristiti se propagirajući tehnologiju koja je u NESTAJANJU mu ne daje za pravo da nas ultimativno informira da naš slijedeći automobil neće biti električni. Njegov vjerojatno neće.

 Uhh puno je ovdje svega ali mislim da bih samo dodao...

 

1) Namjerno je iskazana Wh/kg jer je to najvazniji pokazatelj. Zbog toga i ta Tesla, Rimac i ostali teže 1800+kg i upravo zato je cilj raznih tvrtki koje razvijaju nove baterije da smanje trošak (maknu rijetke materijale) i težinu. Onda idu druge stvari kao ponovno punjenje bez gubitka kapaciteta itd.

 

2) Brojke su ti stare. Stvarni postoci su veci. Recimo da je Toyota se pohvalila da ima benzinski motor s 38%, F1 je presla 45%... 

 

Ja zelim kupiti hibrid, ali dovesti ga izvana rabljenog obicno znaci da ima shitload km. Znaci da je punjen bilijardu puta i da je kapacitet baterija vec dosta pao. Kupiti ovdje je jednostavno preskupo. Potpuno elektricni opet nije problem kao drugi auto jer nam je infrastruktura koma i sama tehnologija nije jos tu. Kao jedini, jednostavno nemam vremena sjediti recimo (iz Zg u SB) u Slavonskom Brodu par sati da mogu doci kuci isti dan. Put od 4h se pretvori u 6-7. Radije bi tvoj BMW. Hibrid je odlican workaround dok ne popune rupe, ali bilo bi u redu smanjiti cijene. 

Btw. Teslu ne bih kupio za te novce jer izgleda bezveze i unutrasnjost je (meni) katastrofa. 

In vino veritas
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže...

Budućnost je vjerojatno električna (ako ne ostvare već tu teleportaciju) ali sadašnjost nije. Bolje rečeno nije za većinu običnih ljudi koji žive od plaće. 

 

Mislim da je u ekološkom smislu posve besmisleno i ako si bogat. Električni automobili imaju smisla u jako zagađenim gradovima gdje njihova karakteristika izmještanja zagađenja do električnih centrala van gradova (kakve god bile) ima smisla, posebice za one koji voze te kratke gradske rute koje su smrtonosne za efikasnost motora s unutarnjim izgaranjem, a mali uvijek jednako efikasni el. motori nemaju taj problem. 

 

Za takve potrebe Tesla zapravo nema niti jedan auto u ponudi jer su za pojam "gradskog automobila" svi Teslini modeli preskupi i preglomazni. Ovaj Model 3 je dodatno i ubitačno ružan i abnormalno skup za takvu ružnoću. Da se Musk ne pravi pametan, angažirao bi nekog talijanskog dizajnera da mu za istu lovu dizajnira električni auto koji ne izgleda kao da ga je dizajnirao američki tinejdžer iz Sheboygena koji je loše precrtao Priusa.

 

Ako, pak, imaš dva auta - jedan električni za po gradu i jedan klasični za dulje ture, onda si već dobrano "odlepio" ugljičnim otiskom i ne da si rješenje, već si dvostruko veći problem od onoga tko samo vozi smrdljivog benzinca ili dizelaša. 

 

Ukratko, vraćamo se na početak - litijske baterije koje su skupe, malog kapaciteta, velike mase, relativno velike zapremine koje podižu pod automobila pa u kabini imaš bitno manje mjesta nego misliš da imaš kad gledaš auto izvana, a k tome imaju životni vijek od 7-10 godina (ako ih puniš na brzom punjaču, onda i kraći) i koje same koštaju kao automobil iz gornje klase: 45 keka dolara za 85 kWh na modelu S ako si svoje uništio pa ti ne idu pod standardnu zamjenu, odnosno kao neki jeftini auto - 12.000 dolara ako je trade-in na koncu životnog vijeka gdje tvornici predaješ stare na reciklažu, a od njih dobivaš nove s nedirnutim resursim. 

Nakon svega toga, ako ne živiš u zemlji poput Norveške ili neke druge gdje se praktički puniš samo iz hidroelektrana ili nuklearki - opet nisi nikako smanjio ukupni ugljični otisak, a platio si enormno za auto koji nije posebno lijep ni udoban niti s kojim se usudiš uputiti na put do Splita ili Dubrovnika iz Zagreba bez prethodnog temeljitog planiranja gdje se puniti, koliko će trajati, da li autoputom ili "starom cestom" i ostale bizarnosti...

 

Ukratko - norveška studija pokazuje da je "zelena" karakteristika električnog auta nikakva ili minimalna, a ekonomska studija za one koji ne fantaziraju iz svojih sobica o tome "kaj buuju oni kupili kad narastu!" dok ima mama kuha ručkiće pokazuje da bi morao voziti milijune kilometara da ti se ušteda koju ti daje jeftinija struja (u odnosu na dizel ili benzin) uopće počne pokazivati. 

This space for rent!
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Stric_Jura kaže...

ma kakav Tesla, koji klinac ti treba 300+ KS da ide 225...

 

za obiteljski auto ti treba 5,6 s dostotke?

 

Daj mi tutač s 10 s do 100, i 180-190 krajnje brzine, sasvim dosta

 

onda će i autonomija narasti

 

ali zato evo pravog elektro auta za mase:

 

http://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/ekskluzivno-iz-tokija-nissan-je-predstavio-novi-elektricni-leaf-s-dosegom-od-400-km-koji-stize-i-na-nase-trziste/6523570/

 Baš je super. Treba mi još 300m produžnog da se mogu dobaciti s balkona do parkinga.

14 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Sto kaze Rimac na ovaj clanak?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

..

Točim malo više od dva puta mjesečno. Recimo da je 1200 kn i recimo da je ušteda samo pola, a ne tri puta. Još uvijek bih štedio 600 kn mjesečno na gorivu, odnosno 7200 kn godišnje. 

...

 

- dobra matematika.. pomalo netagnuta ali uzmimo kao OK. :)

ako mogu malo 'protresti' brojke? .. navedeno, rezervar=1200km=600kn i tošiš 2x mjesečno? 2.400km mjesečno? Tad radiš recimo duplu kilometražu od prosjeka, uračunaj to u formulu isplativosti.

evo jedan link, jedna brojka, prvo što je google izbacio, možemo je uzeti kao relevantnu? 12.757km/god. .. OK? Dakle, jedan rezervar, dakle, 600kn.. dakle, koliko godina za povrat razlike u cijeni goriva-potrošnji i početnoj cijeni automobila. (?) koje su cijene automobila, kod nas? USA?

- kolika je cijena goriva, koda nas, EU, USA? hint, u članku se spominje 300$, cifra nije pala s kruške..

Što tad s računicom? Može na prste (seljački), 1.000km/mjesec (prosječna potrošnja cca 7/100) = 70l goriva vs tvoja cifra 7.200kn/god. cca 1.000€? .. ti uštediš godišnje/mjesečno koliko prosječan vozač potroši? Imaš tad efikasniju štednju, bicikliraj, zdravije je a ušteda je 100% na gorivu :))

- koliko CRO auto industrija (sarkazam) proizvede automobila, koliko je to na globalnoj razini.. koliko štajaznam, USA? Koje cijene su tad relevantne u formuli? .. btw, autoindustrija nema koristi od manje potrošnje, to je samo ušteda kupca, dovoljan razlog da ih to ne zanima, uz to prodaja SUV klase pokazuje da prosječnog vozača ne zanima potrošnja osim na forumskoj razini.. kupovao bi se štajaznam, twingač ... :)

- subvencije.. priča za sebe, mulj, interesi, lobiji.. na kraju, porezom se plaća, netržišno (i smrdljivo-nelegalno.. sve što je povezano s naftom i elektro ind.). Tržišno, tek za budućnost.. Proizvođači će proizvoditi ono na čemu zarađuju (više), + patenti-licence koje posjeduju (na postojeću tehnologiju ili na neku buduću.. a to možda posjeduje netko drugi-treći.. kao Musk?).. Biz nije romantika a statistika 'nas i rusa' .. može svašta. zato uvijek pripaziti na kruške i jabuke. :)

- sve ostalo (mjenjač-ulje..) se slažem, samo ne s formulom isplativosti (a to se promovira)..

 

Sickness kaže...
.. u Norveškoj, .... Tako je izračunao da zbog raznoraznih nameta, vozeći električni auto, kroz 10 god. će uštediti 150.000 kruna samo na tome, šta i nije zanemariva brojka...

 - opet, samo brojka. Norveška. Može jednako tako biti 'na Marsu', što s nama ili onima koji proizvode-autoind. .. što s USA-Dojč-Japanom-UK-F.. ili sam prespavao stoljeće, pa su norvežani oni koji diktiraju to tržište? Priželjkujem da ćemo i mi biti 'jednog dana, kao, Norveška/Švedska/Švica...' ali nismo, nije ni ostatak svijeta, globalno. Budućnost? možda..

 

mario.L_hr kaže...

Budućnost je vjerojatno električna (ako ne ostvare već tu teleportaciju) ali sadašnjost nije. Bolje rečeno nije za većinu običnih ljudi koji žive od plaće. Električni automobili nisu jeftini i kupuju ih oni koji imaju novaca. To je tužna činjenica. Vjerujem da svi željno iščekuju napredak u baterijskoj tehnologiji. Ne neki simbolični već stvarni i veliki napredak koji će omogućiti električnu sadašnjost (u automobilskom svijetu).

- da, dubućnost (možda), sadašnjost samo na forumu :)

.. pri tome, nisam protiv el.auta, lajkam Teslu.. ali, brojke, realnost, budućnost. Smiješno mi je kad jedan lobi izbaci brojke pa drugi lobi suprotne brojke.. i kad se to odnosi na štajaznam 'Mars'. :))

 

- prijedlog, referirati na EU-kontinent s brojkama (cijena automobila, goriva i sl.) i u 'čarobnim formulama' koristiti neke prihvatljive brojke, neke koje neće biti duple od globalnih.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr
  1. 1. Vecina elektricne energije proizvodi se iz ugljena, plina i obnovljivih izvora.

2. Ucinak elektrana je od 33% do 45% (ugljen, nuklearna, plin, nafta). Vecina energije se izgubi u obliku topline.

3. Gubitak u vodovima od 1% do 4,5% na 100 milja.

 

Buducnost bi trebala biti usmjerena prema hibridnom motoru na plin, ali o tome se malo prica. Tesla je veca fora.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jazz99 kaže...
  1. 1. Vecina elektricne energije proizvodi se iz ugljena, plina i obnovljivih izvora.

2. Ucinak elektrana je od 33% do 45% (ugljen, nuklearna, plin, nafta). Vecina energije se izgubi u obliku topline.

3. Gubitak u vodovima od 1% do 4,5% na 100 milja.

 

Buducnost bi trebala biti usmjerena prema hibridnom motoru na plin, ali o tome se malo prica. Tesla je veca fora.

 

 

 

Meni se sviđaju ovi japanci s vodikovim gorivim ćelijama na kojima s prekidima rade desetljećima. Vodik je praktički neiscrpan, a "zelena" elektroliza vode ima manji ugljični otisak od proizvodnje litijskih baterija i za razliku od litija kojega postoje ograničene količine i nalazišta i strateški je materijal, vodik je svugdje dostupan. 

 

Plin je isto relativno jednostavno i brzo rješenje s minimalnim preradama postojeće infrastrukture i čim imaš hibrid možeš plinski motor pokretati u uvijek idealnom režimu najviše iskoristivosti, a iz spojenog generatora dobivati struju za pokretanje i spremanje manjeg dijela u daleko manje, jeftinije i ekološki smisljenije baterije.

This space for rent!
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jazz99 kaže...
  1. 1. Vecina elektricne energije proizvodi se iz ugljena, plina i obnovljivih izvora.

2. Ucinak elektrana je od 33% do 45% (ugljen, nuklearna, plin, nafta). Vecina energije se izgubi u obliku topline.

3. Gubitak u vodovima od 1% do 4,5% na 100 milja.

 

Buducnost bi trebala biti usmjerena prema hibridnom motoru na plin, ali o tome se malo prica. Tesla je veca fora.

 

 Budućnost (bar bliža) bi trebala biti usmjerena prema električnim automobilima. Samo problem isplativosti (ekološke/ekonomske) nije u razvoju automobila nego u razvoju proizvodnje i transporta energije. Dok god su baterije u autu to nije to.

Auto se ne treba puniti nego energiju treba primati usput.

6 godina
protjeran
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
kristofor kaže...

Galić dakle roka, nevjerojatno.

 

(...)

 

Nikako da zaboravim intervju novog CEO-a HT-a pred koje dvije godine. Upitan za komentar "kako to da HT ima najrašireniju i najkvalitetniju infrastrukturu u RH a još uvijek trpi kritiku visokih cijena i nezadovoljnih korisnika" isti odgovara nešto u stilu "naplaćujemo više našim korisnicima, istina je - no zato naši korisnici mogu očekivati najbržu nadogradnju na 4g/5g, mogu očekivati najstabilniju uslugu i vrhunsku podršku.

NA AMISU IMAM SVOJIH 35MBPS, KOLEGA NA T-COMU ( striktni centar ZG-a) 12mbps max, 4G SE OGRANIČAVA VRLO AKTIVNO, SZK JE SMIJURIJA. Pomislih. 

 

g. Galiću, ovo je tip razmišljanja koji biste mogli razmisliti ubuduće zadržati za sebe. Nije imperativ, novinar jeste, pravo izražavanja postoji. No ako u nečemu faktualno nisi u pravu, ne objavljuješ to javno ako ne očekuješ barem poneki (a ima ih u ovom threadu vidim) faktualni šamar.

 

 

 

Musku skidam kapu jer ima (svoju) viziju, a usto i hrabrosti raditi na nekoliko područja istodobno (dok drugi samo pričaju). Space X nije dovoljan uspjeh? Pa što ako ne isporuči Teslu na vrijeme? Sve je to jedan veliki eksperiment. Ljudi koji su investirali u njegove pothvate svjesni su rizika.

 

Jadno je da industrija baterija napreduje tako sporo.

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Nekako mi se čini da je ovako izgledala rasprava prije 120 godina između kočijaša koji su gorljivo objašnjavali kako konjska zaprega je bolja, brža, učinkovitija, društvenija, tradicionalnija, ...... nego neke nove kočije koje nemaju konja, moraju se puniti gorivom samo na nekim mjestima, sporo idu, ne čuju se kao konjska zaprega pa će ljudi stradavati, ne zna se tko je odgovoran (za razliku od konjske kočije), mogu eksplodirati (što konjska kočija ne može), mogu prestati raditi svakog trenutka a konjska kočije ne može . . . . . . i tako dalje, i tako dalje. 

 
18 0 hvala 0
16 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Drago svratio do Forum.hr, pa vas je počeo opasno trolat 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Auto_walker kaže...

.. konjska zaprega je bolja, brža, učinkovitija, društvenija, tradicionalnija,..

 -profit. To je ono što je kriterij u bizu-industriji. Kad je neki drugi kriterij (važniji) tad se može i roverom na Mjesec.. sve ostalo je stvar boje (izbor, crna-fordovska..)

-Musk za sad (firma-biz) nije profitabilan, osim sponzoriran-donacije i sl. dok se oko potrošnje ili derivata brblja.. bez 'pravih' cifri :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 17:50 (ihush).
11 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mycroft kaže...

idući auto neće biti električni? U Hrvatskoj, naravno da neće sve dok jednog dana ne počnu stizati rabljeni električni auti iz Njemačke.

 bogme, nekoliko mojih sugrađana već voze električni auto

doduše, služi im kao drugi auto, no vozikaju ga non-stop jer im po gradu ne treba ništa bolje i mogu ga parkirati bilo gdje

čak ih nije puno ni koštao, negdje oko 70 keka kuna, ako se dobro sjećam

 

skoro svaki dan vidim ih po gradu, potrošnja - kikiriki i pune ga jednom u 2-3 dana, ostave na običnom produžnom kabelu preko noći i ujutro vozi dalje

svakako nije ništa lošiji od nekog smarta, vozio sam ga i ja par dana

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 17:58 (picajzla0707).
10 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Mogao je Drago staviti studiju iz 1985 i tvrditi da el. auta nisu bolja za okoliš. Električna energija se sve više i više dekarbonizira, a i da je sve skoro na ugljen bi opet bili bolji u co2 smislu. Također kad se usporedi ekološka šteta koju izaziva ekstrakcija nafte, svo zagađenje koje standardna auta ispuste u vožnji bez obzira na co2 jasno je da čak i ekološki loš proces proizvodnje baterija je opet bolja opcija. To dobro znaju u Kini.

 

Drastični pad cijena Li-ion baterija koji se približa mitskim $100kWh je razlog ev. hypa uz najave velikih auto kompanija. Jedna gubitaška tvrtka ne čini hype.

 

Međutim istina je, većini hrvata idući auto neće biti EV.

 

 

 

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mark Robins kaže...

Mogao je Drago staviti studiju iz 1985 i tvrditi da ..

..

Međutim istina je, većini hrvata idući auto neće biti EV.

 

 

 

- jel Drago stavio studiju iz '85te? Argument ''da je..'' onda bi ... što? :) pa završetak, dakle u pravu je (?). :))

- dodatni problem, što sa studijama dizelskih emisija.. i dizelgejtom.. koju studiju uzeti kao činjenicu (bez lobija i natezanja cifri..).

 

- naftni biz, nije samo gorivo. To je kompletna kem. industrija, SVE (karikiram), ali bezbroj proizvoda, osim goriva, npr asfalt, plastika. Dok su ti proizvodi potrebni, dok nema alternative-zamijene, trebamo naftu (čak i da motori troše jednu kap i da ne zagađuju..).

- baterije su problem, kad se to riješi, vidjet ćemo.. dok cijena el.energije ili energenata.. i to ćemo vidjeti. Pošto EU ide prema izjednačavanju, može struja poskupjeti.. može biti svašta.

- hybrid, vjerojatniji, optimalniji.. nešto kao vodik.. a zapravo postojeći benzinci su (opet, karikirano) i električni, samo što se za sad generator koristi za klimu i podizače stakla. To je na korak do dizel-elektro lokomotive koja se koristi već desetljećima. Zašto onda u auto-ind razmišljati 'samo' o (čisto) el.vozilu? Logičniji-predvdljiviji je hybrid. (a to implicira da će i postojeće gorivo ostati, kao i CO2..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr
 
0 1 hvala 1
14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Naravno da mi sljedeći auto neće bit električni. Dapače, nadam se da nikad neću morat vozit usisavač. Kužim ja da se ljudi kao brinu za ekologiju, je moš mislit. Nego će postati "in"/"cool" reć u biritji da si došao usisavačem na pivo. Ono, pokazat se u ekipi da ti ipak imaš mogućnosti pratiti sve zadnje trendove, a oni luzeri se pate sa dizelima i benzincima. Činjenica je da ne postoji mali jeftini automobil solidnog rangea da si ga prosječni hrvat može priuštiti. O ovim teslama nema smisla ni pričati u RH, 35-40k€(bez poreza) za usisavač s 4 kotača, sjedala i volanom, ili 100k € za malo jači usisavač, doduše taj je malo veći i ima 2 tableta, ovaj mali ima 1.

Dakle, takvim trenutnim cijenama mogu si ih kupiti bogatunčići iz 4. rečenice. Da ne kažem da je retardirano davat poticaje i povlastice za kupnju vozila od 40k€, a kamoli za ono 100k€. To može ić za el. auto do 20k€ i to obiteljima koje spadaju u određenu financijsku skupinu i imaju staro vozilo te planiraju zamijeniti novim/jeftinijim za održavanje/sigurnijim.  No i dalje su el. vozila, a bit će duže vrijeme, na razini statističke pogreške u RH.

 

 

 

Ajmo malo pogledat stanje u RH s brojkama. 2016. je bilo registrirano 1,55 miljuna osobnih automobila.

Registriranih električnih 224, hibrida 1843. Znači zanemariv udio. Ne znam udio vozila koje koriste plin, rekao bih oko 5%, ajmo uzet da ih je s zajedno s prethodnima 100k.

Dakle na benzin/dizel otpada 1450000 osobnih vozila i mislim da je tu negdje 50/50. Prosječna kilometraža vozila M1 kategorije je 12,706km. Uzet ću da je prosječna potrošnja goriva 7 litara na 100km. Jasno, postoje oni koji troše 4,5-5, postoje i oni koji troše 9-10. Za cijenu goriva ću uzeti prosjek 9kn. Od tih 9kn, državi ide minimalno 4kn od svih poreza, trošarina i poreza na poreza. Znam da se  1kn izdvaja za ceste, točnije HC i HAC. Dakle,cca 1000kn godišnje po vozilu država ubere za ceste iz goriva, ili ti, 1,5mlrd kn. Još 4,5 mlrd od PDVa i ostlaih trošarina.

Što u slučaju da eto, pola ovih vozila se zamijeni sa električnim? Naravno, ne preko noći, ali u jako jako optimističnih 10 godina. To će rezultirati padom od nekih 2,5-3mlrd kn prihoda. 750mil za HAC i HC. 

Čisto neki mali uvid u brojke. Sad, da li stvarno smatrate da će država povećanjem broja el. vozila i dalje ići ekstremno na ruku, davati povlastice, poticaje, ne uzimat lovu za održavanje prometnica koje jednako koristite kao i vozila s ICE, gradovi financirat besplatni parking na jako dobrim lokacijama uz besplatnu struju i slične stvari? 
Ja znam da neće.

Nisam računao teretna, radna vozila, autobuse ni motocikle. Prva 3 ionako neće na struju duplo duže nego osobna vozila.

 

 

Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
ihush kaže...
Mandor kaže...

..

Točim malo više od dva puta mjesečno. Recimo da je 1200 kn i recimo da je ušteda samo pola, a ne tri puta. Još uvijek bih štedio 600 kn mjesečno na gorivu, odnosno 7200 kn godišnje. 

...

 

- dobra matematika.. pomalo netagnuta ali uzmimo kao OK. :)

ako mogu malo 'protresti' brojke? .. navedeno, rezervar=1200km=600kn i tošiš 2x mjesečno? 2.400km mjesečno? Tad radiš recimo duplu kilometražu od prosjeka, uračunaj to u formulu isplativosti.

evo jedan link, jedna brojka, prvo što je google izbacio, možemo je uzeti kao relevantnu? 12.757km/god. .. OK? Dakle, jedan rezervar, dakle, 600kn.. dakle, koliko godina za povrat razlike u cijeni goriva-potrošnji i početnoj cijeni automobila. (?) koje su cijene automobila, kod nas? USA?

- kolika je cijena goriva, koda nas, EU, USA? hint, u članku se spominje 300$, cifra nije pala s kruške..

Što tad s računicom? Može na prste (seljački), 1.000km/mjesec (prosječna potrošnja cca 7/100) = 70l goriva vs tvoja cifra 7.200kn/god. cca 1.000€? .. ti uštediš godišnje/mjesečno koliko prosječan vozač potroši? Imaš tad efikasniju štednju, bicikliraj, zdravije je a ušteda je 100% na gorivu :))

- koliko CRO auto industrija (sarkazam) proizvede automobila, koliko je to na globalnoj razini.. koliko štajaznam, USA? Koje cijene su tad relevantne u formuli? .. btw, autoindustrija nema koristi od manje potrošnje, to je samo ušteda kupca, dovoljan razlog da ih to ne zanima, uz to prodaja SUV klase pokazuje da prosječnog vozača ne zanima potrošnja osim na forumskoj razini.. kupovao bi se štajaznam, twingač ... :)

- subvencije.. priča za sebe, mulj, interesi, lobiji.. na kraju, porezom se plaća, netržišno (i smrdljivo-nelegalno.. sve što je povezano s naftom i elektro ind.). Tržišno, tek za budućnost.. Proizvođači će proizvoditi ono na čemu zarađuju (više), + patenti-licence koje posjeduju (na postojeću tehnologiju ili na neku buduću.. a to možda posjeduje netko drugi-treći.. kao Musk?).. Biz nije romantika a statistika 'nas i rusa' .. može svašta. zato uvijek pripaziti na kruške i jabuke. :)

- sve ostalo (mjenjač-ulje..) se slažem, samo ne s formulom isplativosti (a to se promovira)..

 Gle. Ja ne kažem da su električni auti isplativiji. Nisu. Točka.

Ali.... :-D

Najviše kritiziram Dragu jer je on napisao sve što ne voli, a nije vidio nijednu prednost. Ljudi žele taj auto. Neki zato što ne smrdi, neki zato što se malo zavaravaju da ispuštaju nula ugljičnog dioksida u atmosferu, neki zbog odličnih ubrzanja, neki zbog prestiža, neki jer vole biti drugačiji, neki jer vole isprobavati gadgete... a vjerojatno im je svima zajedničko da su financijski vrlo dobro stojeći. Kako god bilo, tržište postoji i raste. Ja bih kupio električni auto kad bih mogao, ali isplativost bi mi igrala ogromnu ulogu. Nemam tako veliku plaću.

Ali ako se ide gledati koliko imaju učinka litijeve baterije na okoliš (a bez konkretnih podataka) fer je spomenuti i koliko je jednostavnija konstrukcija električnog auta i da to isto ima pozitivan ekološki učinak. Odakle struja? Možda i iz nafte, ali ali lakše je postaviti velike filtere na tvornicu nego milijune filtara čestica na automobile i bit će učinkovitije. Neće biti nula emisija, ali pokušajmo biti realni.

Jednom sam gledao što znači servis na Tesli S. Naravno ne mijenjaju svjećice, ulje, filter zraka, remenje, zatezače, vodene pumpe... ono stavka im je promjena baterije u ključu i pregled automobila. I onda to naplate 700Ł. Naravno da je to enormno puno. Ali to je sada. To je temelj za budućnost. Sve te cijene će padati. Muskova goga tvornica već sad snižava cijene baterija. Tesla još uvijek ove godine neće biti ni profitabilan. Sve to stoji. 

Moje mišljenje je da su električni auti super i svi ćemo ih voziti za 10-20 godina. Ovo je početak i počeci su teški itd, bla truć bla :-)

 

E, da. Moje brojke jesu nategnute, ali su realne. Nategnute su za oba auta. U passatu mogu 1200km prijeći ako se 80% km vozim 100km/h u 6. brzini. Tako je i 400 km za teslu ne znamm baš, onaj švabo ministar je rekao da mu je bliže 300. Ovisi kako se vozi. Ipak, razvidno je da je struja prilično jeftinijai to malo smanjuje investiciju u auto. Malo. Nisam rekao da je magično isplativ.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 18:56 (Mandor).
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
bruno1026 kaže...

od tolike filozofije, nitko da napiše ukupan trošak električnog i benzinskog od kupnje, pa do, recimo, 20.000km godišnje, na period od 10g godina. ta računica je jedina relevantna. bez državnih poticaja, olakšica i slično. takve stvari su ionako kategorija besplatnog zdravstva. kao besplatno je, a sa svake prosječne plaće se skida 1000 kuna. netko je također dao primjer HEP-a.

nekako sumnjam da ćemo vidjet računicu, ali filozofije neće nedostajati.

 Ja ne mislim raditi takvu računicu dok neću ozbiljno razmatrati kupnju električnog auta. Dakle još jedno 10 godina :-)

Međutim, ako tebe zanima, zašto ne napraviš takvu računicu pa ju postaš ovdje?

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jazz99 kaže...
  1. 1. Vecina elektricne energije proizvodi se iz ugljena, plina i obnovljivih izvora.

2. Ucinak elektrana je od 33% do 45% (ugljen, nuklearna, plin, nafta). Vecina energije se izgubi u obliku topline.

3. Gubitak u vodovima od 1% do 4,5% na 100 milja.

 

Buducnost bi trebala biti usmjerena prema hibridnom motoru na plin, ali o tome se malo prica. Tesla je veca fora.

 

 http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Net_electricity_generation,_EU-28,_2015_(%25_of_total,_based_on_GWh)_YB17.png

2015. godina

48% iz goriva

Čak 26% nuklearno.

Čak bi se moglo reći da se većina struje NE proizvodi iz goriva (52%)

Sve ovisi kako prezentiraš podatke

13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

čisto trolanje ... :D  pokrenulo se, benzin i dizel su prošlost, osim možda još neko vrijeme za teretne automobile tj kamione.

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Auto_walker kaže...

1. Gustoću namjerno iskazuje Wh/kg (jer je to u korist nafte i benzina) a ne u Wh/lit, što bi bilo istinitije jer zauzimaju isti prostor/volumen. 1 litra li-po baterije ima, naravno, puuuuuno veću masu nego litra nafte. Trenutna gustoća li-po baterije je 250-730 Wh/lit., što je ipak nekoliko puta više. Isto tako možemo smatrati da je onda bezin cca 11.000 Wh/lit (jer mu specifična težina manja od vode).

S tim da tu moraš uračunati i volumen koji se gubi u prostorima između čelija, ožičenje, hlađenje, ali ok, po pitanju volumena je situacija malo bolja. Zbog manjeg pogonskog sklopa, volumen nije problem, ali isto postaje ograničenje kad dodavanje čelija počne dizati centar mase.

 

Međutim, gustoća energije bi kilogramu je sve samo ne nebitna. Što su teže baterije, to tražu i težu konstrukciju, pa značajno povećava masu auta, traži jače i kvalitetnije podvozje, kvalitetnije gume...

 

Auto_walker kaže...

2. Ne spominje se učinkovitost motora (bezin 25% - 32%, nafta 30% - 36%, el.motor 85% - 94%) što znači da 1 litar benzina je adekvatan 4 litra li-po baterije (11.000 * 0,27 = 730 * 0,90 * 4). Znači, benzin nije 50 puta bolje skladiše energije (kako sugerira u kolumni) nego samo 4 puta, u kontekstu pogonskih motora.

"samo" 4 puta? To je razlika da li ćeš od Dubrovnika do Zagreba doći s jednim rezervarom goriva ili ćeš krenuti s punim i tri puta stajati. Po meni to baš nije samo.

 

Auto_walker kaže...

A što se tiče baterije, dok ovo tipkam sigurno je nekoliko unaprijeđenja već u testnoj fazi.

Jedini problem je što su tamo već zadnjih 10 godina koliko se već najavljuje revolucija, a sve što dobijamo je evolucija na kapaljku.

 

Auto_walker kaže...

3. Priča o uštedi 300 $ godišnje valjda nitko ne može popušiti. Čak i uz američke cijene, to bi značilo da taj dotični prelazi manje od 5.000 milja godišnje. To je nestvarno. 

Pretpostavljam da je tipfeler, odnosno da fali nula, ili je to mjesečni iznos, a ne godišnji. Jedina mogućnost da se taj broj uklopi je da se pretpostavi trošak od 12000 USD nakon 6 godina za promjenu baterije (Tesla je neko vrijeme tu opciju nudio kao pre-pay opciju), što ispada 2000 USD godišnje + nešto troška struje + onih 300 USD, taman nekih realnih i mogućih 3000 - 3500 USD godišnje.

 

Auto_walker kaže...

Ja mjesečno prelazim cca 3.500 km, što uz prosječnu potrošnju od 7 lit diesela na 100 km iznosi cca 2.100 kn (više od 300$). Kako tih 3.500 km 70% potrošim na daljnja putovanja, u slučaju Tesle ne bih platio ništa. Za ostalih 1.000 km bih potrošio cca 300 Kwh (uzeo sam poveći faktor sigurnosti) što bi iznosilo cca 180 kn. Znači, ja bih "uštedio" mjesečno 300.

Računica ti ispada kako ti ispada jer ti kompanija koja posluje u gubitku sponzorira struju? To nije argument u korist električnih auta.

 

Auto_walker kaže...

4. Na moju veliku žalost, moj trenutni automobil nije električni jer je nemoguće dobiti operativni leasing za el. automobil u HR.

Nisu ludi dati električni auto na operativni leasing, to im je veliko kockanje. Kod klasičnih automobila imaju već sve uhodano, dok za električne još nemaju dovoljno podataka za procijeniti rizike i gubitak vrijednosti (razvoj tehnologije, starenje baterija i slično).

 

Auto_walker kaže...

5. To što će dotični g. Galić i dalje uživati i koristiti se propagirajući tehnologiju koja je u NESTAJANJU mu ne daje za pravo da nas ultimativno informira da naš slijedeći automobil neće biti električni. Njegov vjerojatno neće.

Koliko iznesene kritike drže vodu, jednako toliko su prožete pristranošću. 

 

Električni automobili možda jesu budućnost, ali nisu neposredna budućnost za široke mase i tu je ono o čemu članak govori.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice