Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 129.968
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Na stranu fosili i struja mene zanima kako je Drago uspio sam sebe uvjeriti da će taj članak itko shvatiti ozbiljno??

Budimo realni članak djeluje kao da je na autora utjecala Zrinka sa svojim člancima o chemtrailsima.
"Na jednoj od grupa korisnika Teslinog Modela S jedan vlasnik je zadovoljno zaključio...bla bla" Stvarno Drago???
Svaki pojedini odlomak ili ima neku nebulozu (Wh/kg) ili neki pristrani neargumentirani komentar.

Da ne nabrajam dalje....

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...

 

Auto_walker kaže...

3. Priča o uštedi 300 $ godišnje valjda nitko ne može popušiti. Čak i uz američke cijene, to bi značilo da taj dotični prelazi manje od 5.000 milja godišnje. To je nestvarno. 

Pretpostavljam da je tipfeler, odnosno da fali nula, ili je to mjesečni iznos, a ne godišnji. 

 

Nije greška - evo ti tipa n YT-u - nije 300 već 373 dolara uštede (my bad) - od 7. minute:

 

Neodgovorni pojedinci koji voze benzince ga dolje trolaju zbog te "uštede" u diskusiji...

Imaš i iskustva iz prve ruke koliko zapravo traje baterija u normalnoj vožnji (upaljena klima, svi uređaji, držiš ritam s drugim autima) - kaže neki tip za Model S (kojega isto tako obožava kao i ovaj tip) da je to 132 milje, dakle duplo manje od deklariranih 430 kilometara.

 

Meni je smiješno da uopće raspravljamo o tome koliko i čega košta bilo koja Tesla u eksploataciji kad na službenim stranicama imaš gotove izračune i predložak za vlastiti izračun.

Za autohodača koji mjesečno navodno  pravi tisuće kilometara - ne da auto s litijskim baterijama nije za tebe, nego je to točno suprotno od onoga što tebi treba. Ne zbog cijene goriva, nego zbog problema s punjenjem.

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mark Robins kaže...

Električna energija se sve više i više dekarbonizira

Njemačka već sad ima problem sa viškovima koji rješava uvozom/izvozom, što funkcionira samo onda kad susjedi nemaju takvih problema. Također, većina obnovljivih izvora traži relativno veliki backup kapacitet koji može brzo razviti snagu. Tu su najbolje HE i plinske TE. HE opet imaju svoje limite, pa se opet vraćamo na TE.

 

Mark Robins kaže...

a i da je sve skoro na ugljen bi opet bili bolji u co2 smislu.  

Da, pogotovo po pitanju radioaktivnih čestica.

 

Mandor kaže...

Ako punim teslu po noći koštat će me možda kakvih 60kn punjenje

Ako svi pune po noći, onda će te ipak koštati više.

 

Mandor kaže...

Baterije jesu skupe i zato gradi tvornicu koja je u planu da sama ima veću proizvodnju od ostatka svijeta. Tako će i sniziti cijenu baterija.

Baterije su skupe, između ostalog, i zato što je materijal skup. Otvaranje nove tvornice znači povećanu potražnju za materijalom, pa ako Musk ne uspije uvjetiti senatore da mu daju poticaje i tako spusti cijenu ispod isplative, neće značajno utjecati na cijenu.

 

Sickness kaže...

E sad, poanta je da je izgradnja koštala 100milja kruna te radi isplativosti (a i rasterećenja grada od prometa) vlasti su uvele neke kamere koje te pri ulazu/izlazu u/iz grad/a registriraju te naplate 20 kruna za samo jedan smjer. Znači, tamo i nazad, 40kruna. Dok električna vozila ne moraju platiti ništa. Tako nešto mi se kod nas čini nemoguće ma koliko života živio.

Čisti populizam ili rezultat lobiranja. Osnovna ideja je maknuti ICE vozila iz centra, a oni potiču električna da idu obilaznicom, dok ICE vozila plaćaju cestarinu i jeftinije im je ići kroz grad!? Tako nešto zvuči kao da smo mi smislili!

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 20:08 (MrBlc).
9 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

clickbait clanak tipa zavadi za vladaj :D 

ne spominje se niti jedna prednost el.auta, ali ima istine u clanku.

 

tocno, moj iduci auto nece biti elektricni, onaj iza njega mozda i bude..

ajmo reci da novci nisu problem, najveci problem (trenutno) je taj sto ne mogu "na svakom cosku" napuniti auto u roku 2 minute, kao sto mogu trenutni.

ne zelim se mjesati tu u neke ekoloske prepirke, premali smo opcenito da bi nesto tako previse utjecalo na nas i da bi mi utjecali na nesto.. iako bi vise volio da mi djeca ne udisu to sto izlazi iz auspuha kada mi masu iz dvorista dok idem na posao..

 

motori sa unutarnjim izgaranjem su umiruci, naravno, stariji su od biblije, trikova za poboljsanja je sve manje..

naravno da nece umrijeti sutra, barem ne dok se ozbiljnije ne promjeni nesto po onom gore navedenom pitanju oko punjenja/dosega..

ogroman utjecaj na to ima i kompletna industrija, i to ne samo proizvodnja, nego ponajvise odrzavanje i proizvodnja goriva. sam lanac proizvodnje / prodaje / ugradnje dijelova (servisa) je ogroman, a taj dio bi se smanjio za 80% da se svi prebace na el.aute.

to je jedna od stvari koja mi se svida kod el.auta, nema milijun dijelova motora koji su sve kompleksniji, skuplji, nepopravljiviji.. kad cujem cifru za popravak modernog automatskog mjenjaca padnem u nesvijest..

onaj tko brije na ekologiju zna i sto je staro ulje iz motora koje se cesto mijenja, i kako utjece na okolis..

 

po meni, najveci lobi je proizvodnja goriva u kojoj svi, ali bas svi od pocetka do kraja zaraduju abnormalno dobro.. svatko svoju fotelju brani jebiga..

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...
/cut

 

Nije greška - evo ti tipa n YT-u - nije 300 već 373 dolara uštede (my bad) - od 7. minute:

 

 

 

 Drago malo kasniš, ali svejedno dobrodošao u klub 

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/tesla-napuhani-balon/249539.aspx?page=1&jumpto=5360332&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
6 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Evo i ja sam se registrovao na forumu samo da dam jedan jedini komentar na ovu temu. Tema je boNba!

 

Govorim iz perspektive programera koji hljeb zarađuje u "truhloj Ameriki", i koji si može priuštiti poneki gadget tu i tamo. Moj sljedeći auto hoće biti Tesla. Ne zato što je električni, ne zato što više ili manje troši, ne zato što se više isplati (ili ne isplati). Ne. Jedini razlog je što je Tesla Model S superioran u odnosu na mog trenutnog 535i u onom u čemu BMW briljira - osjećaju nakon pritiskanju gasa!

 

A probao sam razne benbače. Odličan mi je M4, ali je ipak premalen. Vrhunski mi je M6, ali to još ne mogu priuštiti. Pa sam razmišljao o 650i. Ta mrcina košta oko 95k dolara prije poreza. I onda nedavno odem u Teslu. Uf! Tesla Model S dere guzove steroidašima tipa BMW i8 i BMW M6! Onakvo ubrzanje je neprevaziđeno, i onakva upravljivost je totalno u rangu bilo kojeg BMW-a. I sad, zašto davati brdo love za ćumuraša koji ima lošije preformanse, a skuplji je ili košta isto? Ne govorim o subjektivnim stvarima, tipa dizajna, boje, krvnih zrnaca, koječega... Govorim o čistom osjećaju nakon divljačkog pritiskanja gasa i kočenja nakon toga.

 

Sva ova priča oko isplativosti, prednosti i mana struje u odnosu na ugalj je ubleha. BMK jel na haubi piše BMW, Maserati ili Tesla. Ili jel ispod haube strašni benzinac ili električna zujalica.

 

I još da se razumijemo: I Elon i Drago imaju mišljenje o umjetnoj inteligenciji i autima. Imam i ja. Imaju svi. Ko je u pravu? A koga briga :)

 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
kristofor kaže...

Galić dakle roka, nevjerojatno.

 

Koliko vidim tehnička strana ovog članka je nadebelo pobijena od članova foruma, pa hajmo i na financijsku kritiku koja se spominje.

 

6 godina pripreme je trebalo, da bi se model s probio na tržište. teslini investitori su zajedno sa Muskom vlastitu imovinu predavali u tvrtku kako bi se mogli isporučiti kupcima plaćeni modeli. razvila se vrlo snažna struja "podbornika Muska" u tom trenutku i šinjor je spomenuto iskoristio. što je za očekivati - ovo je novi igrač u ustaljenoj industriji, što bi g. Galić trebao priznati Tesli obzirom da u IT industriji svjedočimo mnogim inovacijama i entuzijastičkim pothvatima koje će neki nagraditi potporom u želji da se isti "probiju u mainstream". 

 

Događa li se spomenuto? Rijetko. 

 

Koliko je lako ili teško ući u industriju automobila mogu svjedočiti kompanije poput Tesle i Rimca, koji traže adekvatna riješenja za usmjeravanje društva ka kvalitetnijim izvorima energije. 9 godina postojanja ove tvrtke je (prema mojem skromnom mišljenju) pokazalo kako Tesla apsolutno zaslužuje biti tu gdje trenutno jest, te zaslužuje uživati povjerenje svakog entuzijasta obzirom na POKUŠAJ pristupa. Ne mora biti ispravan pristup, ali trenutno djeluje zdravo logično. 

Dakle, proizvodnjom roadstera Tesla je upoznala javnost sa električnim vozilima preko jednog luksuznog proof-of-concept vozila. Zatim je isto vozilo uvjerovalo povećanje interesa za samu kompaniju te izrazilo jasne protivnike takvom pristupu. 
Kao skupo limitirano vozilo nije im priskrbilo dovoljno profita ali je olakšalo nabavu dijelova - komponente su se postupno pojeftinile i model S sa početnim paketom opreme je moguć za spomenutu cijenu radi uspješne kampanje roadstera.

Model S (i kasnije Model X) su zaslužni za povećanje kapitala kojeg je tvrtka uložila u izgradnju vlastite tvornice baterija - jer tako mogu osigurati da Model 3 stvarno bude široko dustupno vozilo za pristupačnu cijenu. 

 

Uzmimo u obzir rečeno - kompanija je u 9 godina - predstavila koncept električnog vozila, globalno utjecala na pad cijena komponenti istih vozila, stvorila hype koji je NATJERAO ostale proizvođače da ubace u petu i krenu sa koncept vozilima sličnih karaktera. Ista tvrtka je ispunila obećanje svojim kupcima i drži se plana i programa, raspored proizvodnje vozila i njihove isporuke trenutačno funkcionira dovoljno stabilno (koliko se da vidjeti) da se Tesla pozicionirala kao tvrtka koja utječe na samu industriju, pomaže njezinom razvoju, pa možda čak i transformaciji. Iz perspektive vozača Tesle, trenutno stanje dionica ili količine profita koja se stvara ne bi trebali biti bitni faktori. Obzirom da se dobra količina kapitala u Tesli ne tretira na klasičan način nego se poduzimaju puno veći rizici na područjima: R&D-a, marketinga, ulaganja u infrastrukturu - zbog čega novac koji stigne uvjetno rečeno nestaje istog trena - i to je u redu. 

Smatram da je pametnije biti na strani tvrtke koja riskira sa svojim kapitalom kako bi došla do kvalitetnog cilja, nego tvrtke koja ima ogromnu bazu followera, raspolaže neizmjernim kapitalom, a konačna usluga kupcu se temelji na pravilu, platiš više - dobiješ manje.

 

g. Galiću, ovo je tip razmišljanja koji biste mogli razmisliti ubuduće zadržati za sebe. Nije imperativ, novinar jeste, pravo izražavanja postoji. No ako u nečemu faktualno nisi u pravu, ne objavljuješ to javno ako ne očekuješ barem poneki (a ima ih u ovom threadu vidim) faktualni šamar.

 

 

Da sam investitor kome je profit najvažniji, te nemam baš puno lufta za ulaganje - ne bih volio Teslu. Nije profitabilna, samo joj treba novac i ulaganja su nerealno visoka unatoč gubicima jer svi jašu hajp obnovljivih ili alternativnih (ne-fosilnih) goriva. Čini mi se kako ulagači žele da im se imena spominju na kratkoj listi imena koji su - zbog javnog mijenja - protiv naftnog lobija (ilitiga gazimo profitere) ili su previše uživljeni u očuvanje okoliša ili su spušile hajp. Još uvijek stojim pri temi populizma što pokazuje i priljev javnih financija... i gdje je taj output koji se financira? Samo obećeanje u štedljivo sutra, neka inovativna inženjerska rješenja i vrlo malo tehnoloških.

 

Objektivno, Tesla je R&D kompanija kao i Rimac, te su se takvima i prozvali jedni i drugi i zadatak im je jasan - razvijanje tehnologije materijala, baterija, električnog automobila, informacijskog sustava, itd. Tu jest Galić malo "iša kontra" kako ne mogu proizvest puno vozila kao npr VW ili GM, zaboravivši reć kako to i nije Tesli bio cilj, već samo tehnološki razvoj.

 

Također objektivno, Tesla se napuvala kao dotcom balun ili ovaj hajp sa kriptovalutama. Nisu profitabilni, investitori svjesno ulaze u rizik te nema nikakve sigurne zarade, a svi se tješe tehnološkim napretkom koji je djelom i izaša iz svega toga, ali i onim što tek treba doći. Izašlo je što je izašlo, pronažena su nova tehnička rješenja i riješili inženjerski problemi, a da je došla neka pretjerana revolucija - nije. Više su u tom pogledu napravile poluvodičke kompanije koje su smanjile potrošnju i dimenzije ASIC-ova, DSP-ova i FPGA-ova kojima vrve ova auta. Ne smanjujem ja dostignuća Tesla motorsa, nego sam pažljiv prema outputu iz tog pustog novca i investicija i naravno hajpa.

 

Heh, a zapravo sam želio odogovorit na ovaj T-Com komentar - T-Com mi je 0 u životu otkad su "ukrali" parice i DTK od HPT-a (koje su građani masno platili kako bi dobili telefon), za vrijeme privatizacije proglasili sve svojim kroz ime Hrvatski Telekom te uz vrlo malo ulaganja prodali infrastrukturu Nijemcu koji je onda kadrirao i krenio kapitalistički must te iste građane. Netko je tu lijepo zaradio, a vama - stoko - parica je kratka ne možemo ništa.

Apple je samo vendor PC računala.
13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Svakih par dana nova država ili auto kompanija objavljuje da prestaje sa razvojem dizela / benzinaca ili čak da se planiraju zabrane. Cijene polovnih dizelaša počinju lagano padati, pogotovo euro 4 i starije, a i euro 5 je blizu.


https://jalopnik.com/this-is-how-fast-a-jdm-toyota-ae86-can-go-after-34-year-1800876350 - ovdje je brojka kolika je uglavnom radi troška goriva, ali i sve ostalo je manje.

 

šteta što toyota / honda nisu uspjeli izgurati vodik kao alternativu, ali sad je gotovo, struja je sasvim izvjesna budućnost. na zapadu mainstream za desetak godina, kod nas za 15-20.

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...

 

Električni automobili možda jesu budućnost, ali nisu neposredna budućnost za široke mase i tu je ono o čemu članak govori.

 

 

Električni automobili s litijskim baterijama (o čemu članak govori) su totalni promašaj i tehnološka slijepa ulica za svakoga, a ne samo za najšire narodne mase.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.9.2017 20:25 (Drago).
13 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Ne ulazeći u detalje dobivanja energije, jer se i na tome području stanje jako poboljšava (ne u HRvatskoj), želio bih reći ovo:

- kao biciklista, želim da se popravi zrak na cestama i općenito u gradovima (može se osjetiti ako odete ikada iz grada)

- auto sa 400 km dosega je dovoljan vjerojatno 90% ljudi na planeti jer idu kuća poso kuća, i sve će biti jeftiniji

- za razmišljanje: koliko se para utuko u razvoj dizela? da se bar toliko utuklo u razvoj elektrike! Sada će se utući u razvoj benzinaca? Sve tehnologija stara 100 godina. Da su se bar računala tako sporo razvijala

Hmmm...
 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Sike1000 kaže...

Ne ulazeći u detalje dobivanja energije, jer se i na tome području stanje jako poboljšava (ne u HRvatskoj), želio bih reći ovo:

- kao biciklista, želim da se popravi zrak na cestama i općenito u gradovima (može se osjetiti ako odete ikada iz grada)

- auto sa 400 km dosega je dovoljan vjerojatno 90% ljudi na planeti jer idu kuća poso kuća, i sve će biti jeftiniji

- za razmišljanje: koliko se para utuko u razvoj dizela? da se bar toliko utuklo u razvoj elektrike! Sada će se utući u razvoj benzinaca? Sve tehnologija stara 100 godina. Da su se bar računala tako sporo razvijala

 

Tesla je abnormalno sponzorirana i financirana, ako misliš da se radi o nekoj sirotinji.

 

Samo su od Nevade dobili olakšica (jednokratno) u vrijednosti od 1,4 milijarde dolara (http://dailycaller.com/2017/03/05/official-calls-for-audit-of-sweet-tax-deal-bringing-tesla-gigafactory-to-nevada/) zbog čega se protiv guvernera Nevade vodi istraga i za što svi živi kažu da nema teorije da će Nevada nadoknaditi kasnije iz poreza na plaće radnika i iz potrošnje jer se olakšice nastavljaju i dalje.

 

K tome, tvrtka koja je neprestance u gubicima, neprestano dobiva nove kredite i nova ulaganja.

 

BTW - ljudi iz nekog razloga smatraju Muska "inovatorom" na području električnih automobila. Niti je on izmislio elektromotor niti je izmislio litijske baterije. Sve tehnologije koje Tesla koristi su tu od ranije. Musk je jedino velik po svom poslovnom duhu i sposobnosti da proda priču i to već devet godina o uzletu električnih automobila s litijskim baterijama.

 

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Sve u svemu budučnost je u električnim vozilima, s naglaskom na "budučnost", jer sadašnje baterije i načini dobivanja energije još nisu dovoljno napredni da bi uspješno zamijenili klasična vozila.

Pravi zamah se očekuje tek sa funkcionalnim fuzijskim reaktorima, i baterijama koje će imati barem 10x veći kapacitet od današnjih.

scientia est potentia
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Reći ću samo par riječi...

 

Što imam razmišljati o električnoj budućnosti kad je moj budući auto (vjerojatno kao i većine vas) proizveden prije desetak godina?

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
14 0 hvala 1
11 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Koliko košta novi set baterija?

 

Da sam i dalje u RH, moj idući automobil bio bi polovan.

Vozeći se po D2 i diveći bezbrojnim nijansama zakrpa na asfaltu, zaključio sam da novi može kupiti samo ili budala ili netko tko ima viška novca.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...

 

K tome, tvrtka koja je neprestance u gubicima, neprestano dobiva nove kredite i nova ulaganja.

 

BTW - ljudi iz nekog razloga smatraju Muska "inovatorom" na području električnih automobila. Niti je on izmislio elektromotor niti je izmislio litijske baterije. Sve tehnologije koje Tesla koristi su tu od ranije. Musk je jedino velik po svom poslovnom duhu i sposobnosti da proda priču i to već devet godina o uzletu električnih automobila s litijskim baterijama.

 

 

 Osnove modernog američkog kapitalizma.

 

Amerikanci su oduvijek bili štovatelji kulta ličnosti. Musk samo glumi novog Edisona, Forda, Jobsa... politiku firme kroji država koja balansira između činjenica kako je sama "gospodar nafte" i kako se drugi trude biti što manje ovisni o toj nafti. Najgori scenario za njih je da se potražnja za naftom smanji (ili prestane rasti što u američkim mjerilima ekonomije znači pucanje balona) a autoindustrija im bude konkurentna kao što je sad. 

 

Zbog želje za brzim profitom i održavanjem standarda uništili su vlastitu privredu. U svakoj grani slabe iz dana u dan i trenutno su jedino leader u nafti i vojnoj sili. Pitanje je koliko dugo će i tu moći raditi što žele. Trump je nekakav pokušaj establišmenta da na nacionalni osjećaj (koji je živ samo u pripizdinama) vrate dio kolača. S druge strane, Trumpov nacionalizam se više svodi na mrzi tuđe nego voli vlastito a kakav će to učinak imati na vojsku koja se uglavnom sastoji od manjina i white trasha (to su oni s kukastim križevima) ostaje za vidjeti.

 

Možda je ona Obamina Nobelova nagrada za mir išla u prave ruke. Ne za mir u svijetu nego za mir u Americi. Biti će zanimljivo gledati razvoj situacije s Korejom. Šanse da Amerika tamo napravi išta osim kaosa u vlastitoj državi su nula.

 

Nedavno sam čuo jednu "teorijicu zavjere" koja kaže da su ečektrični automobili toliko ružni kako bi odbili potencijalne kupce.

 

 

13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...
BTW - ljudi iz nekog razloga smatraju Muska "inovatorom" na području električnih automobila. Niti je on izmislio elektromotor niti je izmislio litijske baterije. Sve tehnologije koje Tesla koristi su tu od ranije. Musk je jedino velik po svom poslovnom duhu i sposobnosti da proda priču i to već devet godina o uzletu električnih automobila s litijskim baterijama.

Sve je to bussiness. Nakon ovog tvog posta legitimno je postaviti pitanje: "Zašto je Musk inovator a Rimac prevara?".

 

Cijela priča oko električnih automobila je prepuna dimnih zavjesa da boli glava. S jedne strane se nameću ograničenja na automobile s fosilnim gorivima, koji su sve skuplji, jer se brine za okoliš a s druge strane nam se nude električni automobili koji su još skuplji. Nije realno očekivati da će široke mase prigrliti i početi kupovati električne automobile. Jednostavno većina nema novaca za njih a dosta njih ima drukčije navike, koje trenutni nivo razvoja baterija ne podržava. Zamisli si 4-članu obitelj iz Njemačke koja se uputi na odmor u Zadar. Špica sezone, gužve na cesti a još moraš stati minimalno četiri puta da bi napunio baterije (svaki put po 30 minuta u odnosu na maksimalnih 10 minuta kod punjenja fosilnim gorivima).

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Koliko košta novi set baterija?

 

Da sam i dalje u RH, moj idući automobil bio bi polovan.

Vozeći se po D2 i diveći bezbrojnim nijansama zakrpa na asfaltu, zaključio sam da novi može kupiti samo ili budala ili netko tko ima viška novca.

 Potpuno krivo razmišljanje ako ga nećeš primijeniti na sve. Ako kupuješ polovnu odječu, tehniku, alate... onda OK.

 

Novi automobil kojeg platim 30 000€ za 5 godina i 200 000km prodati ću za cca 12 000€

Znači to je gubitak od oko 2300-2400€ godišnje.

 

Sada ti kao vlasnik tog automobila u narednih 5 godina prijeđi 200 000km. Zanemari činjenicu kako si 5 godina vozio polovan, islužen, oslabljen, s većom potrošnjom, zastario tehnički i vizualno automobil. Koliko ćeš nakon isto vremena i isto kilometara uštedjeti? Slobodno uračunaj iznos koji ćeš dobiti kada ga ti s 400 000km prodaš.

 

 

16 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
kristofor kaže...

Galić dakle roka, nevjerojatno.

 

Koliko vidim tehnička strana ovog članka je nadebelo pobijena od članova foruma, pa hajmo i na financijsku kritiku koja se spominje.

 

6 godina pripreme je trebalo, da bi se model s probio na tržište. teslini investitori su zajedno sa Muskom vlastitu imovinu predavali u tvrtku kako bi se mogli isporučiti kupcima plaćeni modeli. razvila se vrlo snažna struja "podbornika Muska" u tom trenutku i šinjor je spomenuto iskoristio. što je za očekivati - ovo je novi igrač u ustaljenoj industriji, što bi g. Galić trebao priznati Tesli obzirom da u IT industriji svjedočimo mnogim inovacijama i entuzijastičkim pothvatima koje će neki nagraditi potporom u želji da se isti "probiju u mainstream". 

 

Događa li se spomenuto? Rijetko. 

 

Koliko je lako ili teško ući u industriju automobila mogu svjedočiti kompanije poput Tesle i Rimca, koji traže adekvatna riješenja za usmjeravanje društva ka kvalitetnijim izvorima energije. 

 

 

U svemu se slazem osim sa doticnim koji je prodavao nasu imovinu da bi se bavio elektricnim automobilima. Dok su se ljudi iz Tesle probijali svojom mukom i trudom ,dotle je lopina i kriminalac sa ukradenim parama razvijao svoju viziju el. automobila da "opere" novce. Barem ih nije provukao kroz surlu, kaku kazu branitelji kartela Rimac.

12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže...

Sve je to bussiness. Nakon ovog tvog posta legitimno je postaviti pitanje: "Zašto je Musk inovator a Rimac prevara?".

 

 Transparentnost poslovanja i novca.

Žalosno je da što bi, da je sporni novac završio u rukama države, od njega bilo manje opće koristi nego ovako. Raščerupali bi ga uhljebi, lažni invalidi, Sanaderovi klonovi...

Ovako je pojedinac s tim novcem napravio deset puta bolji posao nego što bi ga država napravila i država bi trebala pronalaziti ljude koji su sposobni napraviti ono što država nije.

Problem je što ipak postoji razlika u tome kad ti netko da novac ili kad ga...

13 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Nepotreban naslov članka, u stilu modernog novinarstva, ali poanta je donekle pogođena. Naš idući auto neće biti električni jer još nisu ni blizu isplativi za slabije razvijene zemlje. Električni auti su trenutno igračke bogatih zemalja ili bogatijih ljudi u srednje razvijenim zemljama. Hibridi bi već trebali biti dostupniji i vjerujem da imaju zanimljiviju blisku budućnost u odnosu na električne.

Što se tiče Tesle, to je kompanija koja treba ovom svijetu jer upravo zbog Tesle je većina velikih igrača počela eksperimentirati s baterijama i tehnologijom za električne aute i hibride. To što je Tesla u minusu ne znači toliko puno koliko autor želi da znači jer je Musk takav tip, ne gleda samo na profit nego mu je cilj istraživanje i napredak; ne nužno njegov, on je ionako pun para. Eksperimentiranja nam trebaju jer su električni automobili budućnost, samo je potrebno dovoljno vremena da se usavrši tehnologija baterija, da im padnu cijene i da se izgradi infrastruktura.

Autor se osvrnuo na gorivne ćelije koje su izašle iz mode prije 10ak godina kad nije bilo rješenja za materijal koji će držati 200injak bara pretlaka bez propuštanja, a vodik je izuzetno mala molekula koja jednostavno izlazi kroz materijal. Uz to sve, vodik pod tim tlakom je opasan fluid koji može izazvati velike nesreće za razliku od električnih ili standardnih IOC automobila.

 

 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Vidim da se nitko nije dotaknuo slijedeće teze: Cijene električne energije u budućnosti kada jednog dana većina pređe na električna vozila (pa i mi). Mlađi klinci vjerojatno ne znaju da je nekada (davno) dizel gorivo bilo značajno jeftiniji od benzina. No što se dogodilo. Povećanje broja vozila nije pratilo i potrošnju  goriva (dizeli su trošili sve manje, pa još i jeftnije gorivo) pa je država odlučila intervenirati i značajno se "ugradila" u gorivo.

Danas, dok sve zemlje EU i šire u litri goriva imaju preko 50% nameta očekivati da će se odreći prihoda u korist čiste struje je teška iluzija (vidjeti odnos cijene nafte i goriva kod najviših i najnižih cijena).

Negdje sam pročitao članak (časopis EGE) da bi se EU električna mreža raspala već kod prelaska 50% automobila sa goriva na struju, i da je potrebno duplo povećati  kapacitete proizvodnje i distribucije(!) el. mreže i to sve u eri gašenja velikih prozvođača el. energije (nuklearke, termocentrale, hidroelektrane sa velikim akumulacijama - tj. sve što zelenima smeta).

Već vidim sumornu budućnost gdje je KW struje preko 10 kn, a račun za struju pola plaće i gdje se hvalimo po forumima kako klincima pratimo koliko troše struje.  Alterantiva je ukidanje kućnog punjenja pa ćemo imati dvije struje (kao plavi dizel).

 A za ekipu koja spominje Norvešku. Kada su tako ekolozi što ne prestanu vaditi naftu i izvoziti je? To mi je kao švedsko mirotvorstvo (ne ratuju preko 100 god., dijele nagrade za mir), a treći izvoznik naoružanja u svijetu i iz svakog rata izašli još bogatiji.

 
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
BlueMax kaže...

 Transparentnost poslovanja i novca.

Žalosno je da što bi, da je sporni novac završio u rukama države, od njega bilo manje opće koristi nego ovako. Raščerupali bi ga uhljebi, lažni invalidi, Sanaderovi klonovi...

Ovako je pojedinac s tim novcem napravio deset puta bolji posao nego što bi ga država napravila i država bi trebala pronalaziti ljude koji su sposobni napraviti ono što država nije.

Problem je što ipak postoji razlika u tome kad ti netko da novac ili kad ga...

A gle, cijela priča je pod hrpom pretpostavki a zbog obiteljskog zaleđa hrpa ljudi je već donijela presudu. Daleko od toga da ga branim, niti me to zanima niti imam nekog posebnog interesa.

 

Meni je zanimljiv model poslovanja koji ne pokazuje nikakve naznake da će u skorije vrijeme biti profitabilan a privlači novce ko muhe ..... Malo sofisticiranija verzija Agrokora?

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mr.potter kaže...

Vidim da se nitko nije dotaknuo slijedeće teze: Cijene električne energije u budućnosti kada jednog dana većina pređe na električna vozila (pa i mi). Mlađi klinci vjerojatno ne znaju da je nekada (davno) dizel gorivo bilo značajno jeftiniji od benzina. No što se dogodilo. Povećanje broja vozila nije pratilo i potrošnju  goriva (dizeli su trošili sve manje, pa još i jeftnije gorivo) pa je država odlučila intervenirati i značajno se "ugradila" u gorivo.

Danas, dok sve zemlje EU i šire u litri goriva imaju preko 50% nameta očekivati da će se odreći prihoda u korist čiste struje je teška iluzija (vidjeti odnos cijene nafte i goriva kod najviših i najnižih cijena).

Negdje sam pročitao članak (časopis EGE) da bi se EU električna mreža raspala već kod prelaska 50% automobila sa goriva na struju, i da je potrebno duplo povećati  kapacitete proizvodnje i distribucije(!) el. mreže i to sve u eri gašenja velikih prozvođača el. energije (nuklearke, termocentrale, hidroelektrane sa velikim akumulacijama - tj. sve što zelenima smeta).

Već vidim sumornu budućnost gdje je KW struje preko 10 kn, a račun za struju pola plaće i gdje se hvalimo po forumima kako klincima pratimo koliko troše struje.  Alterantiva je ukidanje kućnog punjenja pa ćemo imati dvije struje (kao plavi dizel).

 A za ekipu koja spominje Norvešku. Kada su tako ekolozi što ne prestanu vaditi naftu i izvoziti je? To mi je kao švedsko mirotvorstvo (ne ratuju preko 100 god., dijele nagrade za mir), a treći izvoznik naoružanja u svijetu i iz svakog rata izašli još bogatiji.

 Ja ne vidim problem u tome da RH izgradi 4-8 nuklearnih reaktora i bude lider u izvozu el. energije, naravno poduzeca u drzavnom vlasnistvu i punjenje proracuna za sufinanciranje elikrifikacije :D

 

jebi ga

 

odlucili smo se za rat '90tih a ne napredak i prosperitet :) pa imamo sto imamo, usranu drzavu i usran ekonoimski sustav.... i siromasne sugradjane, al tko im je kriv, birali su sami...

8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

1. Elon Musk: lik je odličan prodavač magle, ali to ne znači da prodaje samo maglu.
Musk je naprosto odličan prodavač. OK, to je eufemizam ali "muljator" je clickbait disfemizam.

 

2. Istina je da poslovni model naliči na Ponzijevu shemu, no srodne industrije to isto tako rade (usp. gas fracking, LNG... a opet TAP/IAP je skora realnost).

 

3. "U Hrvatskoj...(vaš idući auto)" - tipičan primjer kad po stablu mjeriš šumu. Ako (ili kada?) e-automobili postanu standard u EU i cijene postanu konkurentnije, rvati će i dalje govoriti "ne u EU"? Ne vjerujem. Sve je to zakon spojenih posuda, a i ovdje će (inercijom, ne zaslugama) standard porasti. A ako neće, da buedm ironičan, svi ćemo odseliti i tipkati ove komentare negdje iz razvijenih zemalja EU, pa će nam ionako biti svejedno za rubne dijelove.

 

4. Narod i političari su odlučili. Ljudi žele e-automobile, isplativost nije najbitniji faktor. Kretanja na burzi uvjetuju očekivanja i strahovi, tek potom ostalo.

 

5. Ako dugoročno nešto krene po zlu sa razvojem teh. e-auti, hibridna riješenja na ugljikovodicima su vrlo vjerojatna. Drugim riječima, tranzicija, a ne digitalno crno-bijelo (bemzin-lektrika). Osobno, najbolje mi zvuči kombinacija sa vodikovim (gorivim) ćelijama, no u ovoj tehnologiji također ima puno upitnika (i opasnosti) pa bi se tek trebalo vidjeti kako bi si to komplementiralo.

 

6. Čini mi se da je velika vjerojatnost rel. skore pojave (cca 15g) modela održivog i isplativog fusionog reaktora. Posljedično, to bi trebalo bitno spuštati cijenu (i raspoloživost) el. energije u nadolazećim desetljećima.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Cijena električne energije je u ovoj računici totalno nebitna - možeš računati da te mjesečno struja za punjenje baterija  ne košta ništa (na 400 km oko 25 kuna po našim cijenama struje).

 

 

This space for rent!
12 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Kako stvari stoje, ekipa u mazdi je daleko veći inovator od Muska

 

Čisto da me ne napadaju poklonici električnih automobila, ja sam (do relativno nedavno) bio poprilično fasciniran čitavom Tesla pričom, vozio sam se u modelu S i ostao apsolutno zapanjen, no moram priznati da je sveukupna računica jednostavno daleko od revolucionarne. 

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...

Cijena električne energije je u ovoj računici totalno nebitna - možeš računati da te mjesečno struja za punjenje baterija  ne košta ništa (na 400 km oko 25 kuna po našim cijenama struje).

 

 

 

Da, ako mjeriš šumu po stablu (pojedincu). Pomnožimo li to sa stotinama tisuća, nije više nebitno (ili nam se fućka je li PDV 20 ili 25%?). Također, cijena struje fluktuira (ne za krajnje korisnike!) na dnevnoj/noćnoj razini, sezonski itd. Bitni faktori su nemogućnost optimalnog skladištenja struje, odnosno - nedostatak dovoljne količine da zadovolji potražnju (kad su peakovi).
To su tipični problemi sa solarima, a ovdje bi mogli biti stotinama puta veći. za pretpostaviti je da se elektrifikacija neće zaustaviti samo na osobnim automobilima.
Dostupnost + potražnja uvjetuje cijenu struje, to sm htio reći.

12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Zechina kaže...
 

Da, ako mjeriš šumu po stablu (pojedincu). Pomnožimo li to sa stotinama tisuća, nije više nebitno (ili nam se fućka je li PDV 20 ili 25%?). Također, cijena struje fluktuira (ne za krajnje korisnike!) na dnevnoj/noćnoj razini, sezonski itd. Bitni faktori su nemogućnost optimalnog skladištenja struje, odnosno - nedostatak dovoljne količine da zadovolji potražnju (kad su peakovi).
To su tipični problemi sa solarima, a ovdje bi mogli biti stotinama puta veći. za pretpostaviti je da se elektrifikacija neće zaustaviti samo na osobnim automobilima.
Dostupnost + potražnja uvjetuje cijenu struje, to sm htio reći.

 A možda bude ko s bananama. Kad su se tek počele prodavati bile su užasno skupe. Kako je potražnja rasla pojavilo se više uvoznika i cijena je padala :)

Zamisli da ti je netko prije 40 godina rekao kako će kilo mladog krumpira biti skuplje od kila banana.

8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

A što je sa stlačenim prirodnim plinom (SPP, odn. CNG)?
Znam da neka Norveška tvrtka ulaže u to u Hr, bila je demonstracija nekog šlepera...

http://energo.hr/index.php/stlaceni-prirodni-plin-spp-eng-cng/

Veće korištenje SPP-a potaknut će i planovi EU da do 2020. udio plina u prometu bude 10 %, a to gorivo se prihvaća kao karika između klasičnih i hibridnih vozila na struju.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

ElektričnaOvca 

 

Svi smo bili fascinirani Teslom. Ja sam još prije deset godina počeo svima pričati kako ćemo "za deset godina svi voziti električne automobile" i tako jedno do prije 2-3 godine, kada mi je otac (rođen 1921.) rekao - "Pa to godinama pričaš, a uvijek ti je rok 'za deset godina'..."

 

Nema od ovoga ništa. Eventualno tanka, tanka niša na tržištu ako prije toga dugovi ne unište firmu.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.9.2017 0:47 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice