Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 131.535
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
7 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Dobro je Jakovp zaključio, s istom topologijom uvijek je veća efikasnost pri većim snagama.

Pogotovo u slučaju kad se rektifikacija na sekundarnoj strani radi normalnim ili Schottky diodama.

Ali, već dobrih 30 godina se za uvjete gdje se traži viša efikasnost koristi sinkrona rektifikacija.

Kod malih napajanja za krajnje korisnike iz "neprofi" kategorije je i dan danas ful jednostavna izvedba s Schottky diodom, a sinkrona rektifikacija je standard manje više kod industrijske opreme.

E sad, Tesla...

Nekaj mi opako smrdi kod njihovih punjača, bar po slikama kaj sam vidio na netu.

Ali opet, nisam gledao kak su ljudi radili ta testiranja, ali ako je recimo kod brzog punjenja efikasnost prek 80% to je respektabilno za trenutno stanje razvoja litijskih baterija.

A moguće da je tak jer kemija kod Teslinih članaka je takva da DC otpor znatno pada pri višim temperaturama, pa se lako baterija sama toplinski izbalansira, osim pri superchargingu, ali tad se rapali hlađenje na ful snazi.

A i koliko sam vidio, prilikom niskih temperatura se čak hlađenje i zaustavlja, i čak se i baterije dodatno griju preko klime.

E sad, bilo bi lijepo domoći se jednog punjača da vidimo o čemu se točno radi, ali sumnjam da je baš old school neefikasni pristup.

Tak da efikasnost od cca. 80% je vjerovatno u samo određenim načinima punjenja.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 21:17 (fer-de-lance).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Puno je toga tu "vjerojatno" tako da nema smisla nagađati o nepoznatom i uspoređivati različite tehnologije i pretpostavljati da je skalirano 1:1, a s druge strane ignorirati mjerenja. Mjerili su snagu na ulazu u punjač i na ulazu u bateriju - nekoliko neovisnih mjerača, neki su koristili brojilo, neki ampermetar i voltmetar, neki watmetar...

 

Efikasnost punjača nije samo efikasnost pretvarača, već kompletne opreme. Istina, tu ima nešto parazitnih trošila, ali kako ta trošila sudjeluju u procesu punjenja, oni se opravdano mogu smatrati sastavnim dijelom punjača.

 

Također, efikasnost pretvarača nije jednaka na čitavom radnom rasponu, pa moguće da to ima utjecaja u ukupnoj kalkulaciji (obično su svi završavali punom baterijom test).

 

Vjerojatno bi test 35-70% baterije na optimalnoj temperaturi dao daleko veću efikasnost, međutim, ne možemo promatrati sve optimalno:

- ako puniš do kraja bateriju, imaš manju efikasnost punjenja

- ako ne puniš do kraja, imaš manji domet

- ako puniš na brzom punjaču, baterija ubrzano stari

- ako puniš na sporom punjaču, dugo se puni.

 

Brzo i efikasno punjenje uz dug vijek baterija i velik domet ne možeš imati istovremeno.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
7 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...

1) Puno je toga tu "vjerojatno" tako da nema smisla nagađati o nepoznatom i uspoređivati različite tehnologije i pretpostavljati da je skalirano 1:1, a s druge strane ignorirati mjerenja. Mjerili su snagu na ulazu u punjač i na ulazu u bateriju - nekoliko neovisnih mjerača, neki su koristili brojilo, neki ampermetar i voltmetar, neki watmetar...

 

2) Efikasnost punjača nije samo efikasnost pretvarača, već kompletne opreme. Istina, tu ima nešto parazitnih trošila, ali kako ta trošila sudjeluju u procesu punjenja, oni se opravdano mogu smatrati sastavnim dijelom punjača.

 

3) Također, efikasnost pretvarača nije jednaka na čitavom radnom rasponu, pa moguće da to ima utjecaja u ukupnoj kalkulaciji (obično su svi završavali punom baterijom test).

 

4) Vjerojatno bi test 35-70% baterije na optimalnoj temperaturi dao daleko veću efikasnost, međutim, ne možemo promatrati sve optimalno:

5) - ako puniš do kraja bateriju, imaš manju efikasnost punjenja

6) - ako ne puniš do kraja, imaš manji domet

7) - ako puniš na brzom punjaču, baterija ubrzano stari

8) - ako puniš na sporom punjaču, dugo se puni.

 

9) Brzo i efikasno punjenje uz dug vijek baterija i velik domet ne možeš imati istovremeno.

1) ja sam samo pričao za dio vezan za punjače, a to je s današnjom tehnologijom dovedeno do toga da se ista efikasnost u pretvorbi može postići kroz cijeli raspon opterećenja, zato i kažem da su mi sumnjivi njihovi punjači.

I slažem se da je to loša efikasnost ako je bilo zaista tak, i veliki fail za Teslu, i očito su išli na štednju nauštrb efikasnosti dok još uvijek nikoga ne muči cijena struje.

2) da, naravno, nitko to ne spori, ali teško je ovak pričat na pamet, budem proučio kakva je situacija kod punjenja, sigurno je netko odradio baš i totalnu analizu u bespućima interneta.

3) vidjeti pod 1)

4) ne možemo znati ako ne znamo točnu karakteristiku baterijskih članaka i punjača i bms-a, ali načelno se slažem

5)opet pod 1) uz dodatak da se to jako dobro izbalansira pametnim softverom u punjaču.

6) uz dodatak da se svi drže onoga da nikad ne idu ispod 10% i iznad 90%, osim kad je neizbježno

7) da, ali "brzi punjači" (120 kW) zapravo pune baterije na 1,33C, što uopće nije brzo punjenje (120 kW/400V=300A, a baterija je 96s74p ak se ne varam kod 100 kWh modela, kaj daje malo iznad 4 A po serijskoj grani), i zato ni malo ne utječe na starenje baterija; dokaz: https://docs.google.com/spreadsheets/d/t024bMoRiDPIDialGnuKPsg/edit#gid=154312675 (pogledati pod charts, najbolji prikaz).

8) da, velik problem je nedostatak superchargera u svakoj ulici, ali bit će kad bude tržište veće

9) naravno, s tim da brzo punjenje s ovakvim baterijama nikad ni ne bude realnost, jer bi npr. u slučaju Tesle sa 100 kWh baterijom  to išlo već u kategoriju 1 MW i više vršne snage.

Ali efikasno punjenje je jako lako ostvarivo, u granicama fizički mogućeg.

Dug vijek baterija (ovih modernih npr. iz Tesle) je neupitan, i skoro svaka bude i itekako iskoristiva i nakon milijun kilometara.

Velik domet bude realnost ubrzo u skupljim modelima, dok će jeftiniji uvijek kaskati bar nekih 50%.

Naravno, najveći problem je i dalje visoka cijena baterija, ali tu je Musk napravio pravi podvig, i već su u rangu 100$/kWh, a interna projekcija je jako optimistična unutar par godina.

Čitao sam neke analize; očekuje se 55$/kWh do kraja 2018., kad bude 2170 format baterije dopeljan do normalne proizvodne razine, jer su trenutno još dosta loši po optimiziranju trokova proizvodnje tih ćelija.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 23:33 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...

 

Ne ignoriram ja ništa nego se tu priča o različitim stvarima. Sam punjač u autu kao uređaj ima efikasnost tu negdje, o ostalome nisam ni govorio. Ne mogu to "dokazati" za teslu (i mislim da to nitko nije napravio jer bi trebalu ubosti ampermetar i voltmetar na izlaz teslinog punjača koji je unutar auta). Nisam ja kriv što većina ovdje ne razumije terminologiju.

 Hajde da se ne glupiramo ovdje. Namjerno sam ti ponudio izlaz s "punjačem u automobilu" da vidim hoćeš li se uloviti.

Kad se govori o efikasnosti punjenja onda se govori o odnosu struje povučene iz mreže i one spremljene u baterije. Možemo jedino govoriti o energiji isporučenoj na cestu. Efikasnost punjenja nije preko 80%.

 

Treba paziti i na čestu zamku zagovaratelja električnih automobila po kojoj oni uspoređuju efikasnost električnih motora s efikasnošću motora s unutarnjim izgorjevanjem.

Mislim da bi pošteno bilo uspoređivati efikasnost "od nule" tj. ne uzimati struju zdravo za gotovo već u računicu ubaciti gubitke i zagađivanje nastalo pri proizvodnji goriva/energenta. 

14 godina
odjavljen
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Punjači rade u CC-CV modu (superpunjači ne, ali pustimo za sada njih) s time da je CC mod aktivan nekih 90 ili 95 % punjenja, a tu je struja konstantna i napon raste, pa je malo bezveze pričati o nekim radim parametrima, većinu vremena su isti. Naravno da pri kraju CV moda pada efikasnost malo, ali pada i snaga, pa je sveukupni gubitak zbog toga malen.

 

No ne možemo pričati o toliko različitim radnim parametrima da bi se drastično mijenjala efikasnost. Isto vrijedi i za temperaturu okoline, jer kao što je rečeno punjači imaju neki vid aktivne regulacije temperature.

 

Ok, onda sjekira it is, samo kad uhvatim malo vremena, prvo moram dovršiti auto.

 

E da, i moja "nepoznata metoda u manjoj skali" nije niti nepoznata, niti u manjoj skali. To je jedina ispravna metoda, mjerenje snage na ulazu u punjač, i na izlazu iz punjača (mjerenje napona i struje na oba kraja), i to mogu dokumentirati ako treba. A nije ni manja skala jer kao što sam rekao, u autu imam punjač od 3 kw što je "prvi" standard. Na tomosu je zbilja manja skala za auto (imam 0.32 kw, ali moglo bi do 1 kw bez problema), ali je normalna skala za takvo el vozilo. Iako, kao što sam rekao, u toj manjoj skalu su uobičajene manje efikasnosti.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
BlueMax kaže...

 Hajde da se ne glupiramo ovdje. Namjerno sam ti ponudio izlaz s "punjačem u automobilu" da vidim hoćeš li se uloviti.

Kad se govori o efikasnosti punjenja onda se govori o odnosu struje povučene iz mreže i one spremljene u baterije. Možemo jedino govoriti o energiji isporučenoj na cestu. Efikasnost punjenja nije preko 80%.

 

Treba paziti i na čestu zamku zagovaratelja električnih automobila po kojoj oni uspoređuju efikasnost električnih motora s efikasnošću motora s unutarnjim izgorjevanjem.

Mislim da bi pošteno bilo uspoređivati efikasnost "od nule" tj. ne uzimati struju zdravo za gotovo već u računicu ubaciti gubitke i zagađivanje nastalo pri proizvodnji goriva/energenta. 

 Ok, hvala na ponudi, ali zna se o čemu se pričalo, nemojmo se sada izmotavati. Pričalo se o efikasnosti punjača (tako je napisao jure i na to sam reagirao), koja je sigurno u rangu oko 95% kod modernih punjača. A same baterije gube zanemarivu količinu energiju pri punjenju normalnom brzinom (gube nešto sitno zbog unutarnjeg otpora, i nešto potpuno zanemarivo zbog nesavršenosti kemijskog procesa, za razliku od olobnih baterija koje i tu gube, puekertov efekt), tako da ne možeš reći da je ukupna efikasnost punjenja (u autu) manja od 80%. Naravno da ne pričamo sada o distribuciji struje, trafostanicama, generatorima u elektranama itd.

 

Sveukupna efikanost el auta, od utičnice do gume (ceste) je jedna druga tema, ako te zanima možemo i o tome.

 

A možemo i o ukupnoj efikanosti cijelog lanca od proizvodnje energije za kretanje do ceste, gdje su el auti superiorniji klasičnima i to dosta.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
fer-de-lance kaže...

1) ja sam samo pričao za dio vezan za punjače, a to je s današnjom tehnologijom dovedeno do toga da se ista efikasnost u pretvorbi može postići kroz cijeli raspon opterećenja, zato i kažem da su mi sumnjivi njihovi punjači.

I slažem se da je to loša efikasnost ako je bilo zaista tak, i veliki fail za Teslu, i očito su išli na štednju nauštrb efikasnosti dok još uvijek nikoga ne muči cijena struje. 

Jakovp kaže...

To je jedina ispravna metoda, mjerenje snage na ulazu u punjač, i na izlazu iz punjača (mjerenje napona i struje na oba kraja), i to mogu dokumentirati ako treba.

Jakovp kaže...

Pričalo se o efikasnosti punjača (tako je napisao jure i na to sam reagirao), koja je sigurno u rangu oko 95% kod modernih punjača. 

Razlika je u tome što oni mjere ulaz u punjač i ulaz u bateriju, a ne izlaz iz "punjača". Tu ima nešto parazitnih trošila i kao elektroničar bih volio znati efikasnost samog pretvarača, ali me kao (potencijalnog) korisnika zaboli briga za sami pretvarač i zanima me koliko struje iz utičnice završi u bateriji dok na autu radi samo ono što je nužno za proces punjenja. Da li je loša efikasnost pretvarača ili ima previše parazitnih potrošača, mene kao korisnika ne zanima - meni, kao korisniku, je punjač kompletno sve što mora biti u pogonu da bi se auto punio.

 

Jakovp kaže...

A same baterije gube zanemarivu količinu energiju pri punjenju normalnom brzinom (gube nešto sitno zbog unutarnjeg otpora, i nešto potpuno zanemarivo zbog nesavršenosti kemijskog procesa, za razliku od olobnih baterija koje i tu gube, puekertov efekt), tako da ne možeš reći da je ukupna efikasnost punjenja (u autu) manja od 80%.

Brojka od 80-86% se odnosi na omjer struje koja je ušla u bateriju i struje koja je napustila utičnicu i predstavlja, kao što sam već gore napisao, efikasnost pretvarača umanjenu za ostale gubitke i parazitna trošila bez kojih punjenje nije moguće. To što se neki od tih dijelova koriste i u druge svrhe nije bitno. Da baterije vadiš iz auta i puniš na punjaču, punjač bi i dalje morao imati te dijelove. Međutim, ta brojka se ne odnosi na samu energiju u bateriji, već uključuje i energiju koja se izgubila u obliku topline generirane unutar baterije, što znači da je efikasnost samog punjenja, uključujući i gubitke unutar baterije i manja.

 

Jakovp kaže...

Sveukupna efikanost el auta, od utičnice do gume (ceste) je jedna druga tema, ako te zanima možemo i o tome.

To je također bitan aspekt. Meni, ako auto prijavljuje 9 l/100 km, onda to znači da ću sa plaćenih 36 litara preći 400 km.

 

Na Tesli to nije tako:

 

That means that if your dashboard is telling you that you are using 345 Wh/mile, the real from-the-wall usage is more like 490 Wh/mile.

 

Jakovp kaže...

A možemo i o ukupnoj efikanosti cijelog lanca od proizvodnje energije za kretanje do ceste, gdje su el auti superiorniji klasičnima i to dosta.

Ekonomski ili ekološki? Ako ćemo ekonomski, onda bi trebali pogledati bez trošarina i poticaja. Ekološki je teško dati realnu procjenu jer proizvodnja struje značajno varira. Također, kod proizvodnje goriva imaš hrpu drugih korisnih nusproizvoda koje bi ionako morali proizvoditi, pa je tu teško pripisati određeni iznos zagađenja samom gorivu.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.9.2017 9:29 (MrBlc).
8 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...

 

Zapeo sam za litijske baterije i Teslu jer je to moja teza. Moja teza nije protiv bilo kojega električnog automobila.  Dapače, u tekstu koji komentirate sam napisao:

 

"U  tom smislu daleko se vjerojatnijim čine električni automobili s gorivim ćelijama koje koriste vodik spremljen na 700 atmosfera, s tim da ostaje problem elektrolize, spremanja i transporta vodika koji je izuzetno hlapljiv i njegove male molekule s lakoćom napuštaju spremnike i kroz najmanje rupice."

 

Dakle, ja imam problem s Teslom i litijskim baterijama, a ne s idejom električnih automobila uopće, iako ni ove druge tehnologije ne izgledaju kao da će se tako skoro omasoviti.

 

Zato sam zapeo.

 Tesla (i svi ostali trenutno dostupni EA) su pogonjeni litijskim baterijama. Na vidiku nema ničeg osim nekakve vrste elektrifikacije cesta. Tekuća i plinska goriva, biogoriva, baterije, vodik - sve su to mediji za skladištenje i prijenos energije s mjesta proizvodnje do mjesta korištenja. Električna energija je posebna jer se može izvravno koristiti za pogon bilo čega, svega. Vodik je, osim u vrlo uskom krugu specifičnih namjena slijepa ulica. Kompresijom na 700 bara troši se, u realnim uvjetima oko 25% specifične energije. Dobivanje vodika? Reformiranjem metana? Iz perspektive ekologije i učinkovitosti naprosto suludo. Elektrolizom vode? Toliko neefikasno da bi imalo smisla samo u slučaju da iskoristive toplinske ili električne energije imamo toliko da nam je svejedno kako je koristimo.

 

Na stranu dugoročna dobavljivost litija, reciklaža itd, tehnologija FN panela je toliko uznapredovala da je trenutno bez subvencija isplativo proizvoditi struju za svoje potrebe na taj način, s tim da je zbog varijabilnosti generacije potrebno imati i rezervni izvor ili spremnik (bateriju) koja se sada ne isplati ali automobili sa svojim baterijama se idealno uklapaju u takav sustav te omogućavaju, što se same tehnologije tiče, smanjenje potrošnje fosilnioh goriva za 50% i praktičnu energetsku neovisnost, odnosno samodostatnost.

 

 

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...
Drago kaže...

 

...

 Tesla (i svi ostali trenutno dostupni EA) su pogonjeni litijskim baterijama. 

 

Ne. Toyota desetljećima radi na autima s gorivim ćelijama koji su dostupni u Kaliforniji, ali samo na leasing od njih.

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Gorive ćelije imaju ograničen broj paljenja i efikasnost im vremenom pada , osim toga kad su nove gotovo pola ode u toplinu...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

evo novi sajam u Frankfurtu i svi proizvođači se kunu u struju ... do 2019, 2020, 2025 svi glavni će imati po deset, dvadeset, neki i 50 modela na struju. Meni to izgleda kao gotova stvar.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Kunu se i svi političari prije izbora u smanjenje poreza, rast BDP-a, podizanje poduzetničke klime, smanjenje nezaposlenosti, poboljšanje zdravstvene skrbi.

Gotova stvar nije kad obećaju, već kad to obećanje izvrše.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Kunu se i svi političari prije izbora u smanjenje poreza, rast BDP-a, podizanje poduzetničke klime, smanjenje nezaposlenosti, poboljšanje zdravstvene skrbi.

Gotova stvar nije kad obećaju, već kad to obećanje izvrše.

 jeje, samo privatno i državno nije ista stvar ;)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Nije privatno i državno isto, ali je marketing marketing.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Nije privatno i državno isto, ali je marketing marketing.

 ok, hoćeš reći da lupetaju napamet i da nisu upregli milijarde već u razvoj svih mogućih modela na struju + portati što se da na hibrid. ja bih rekao da su skontali da im tesla biježi gadno jer 2-3 godine za prve prave EV mačiće je jako dugo vremena. pa neće tesla sjedit skrštenih ruku.

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

+ poticaji/fondovi koji se za takve buduće projekte mogu izmusti. To će svaki vlasnik vrlo rado.. no to ne mijenja činjenicu, da je Musk (dobar) muljator, ostatak ozbiljne auto ind je nešto drugo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Da, Musk, koji ovo radi da smanji zagađenje (i 'glup' je jer gubi novac) je muljator, a ostatak autoindustrije, koji je odavno imao električna vozila, pa ih uništio, a danas varaju na eko testovima, to su pošteni igrači. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

-poštenje ostatka globusa nije tema, nego maglovitost budućnosti (kolokvijalno, muda pod bubrege).. istina to rade svi, pa? ..

evo, kinezi (opet! ... ne još jednom..) imaju EM, teleportiraju.. još samo mr.Spock, dok se za EV ipak govori o budućnosti, o godinama kao 2025-30.. i 'samo što nije'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
grzzi kaže...

 ok, hoćeš reći da lupetaju napamet i da nisu upregli milijarde već u razvoj svih mogućih modela na struju + portati što se da na hibrid. ja bih rekao da su skontali da im tesla biježi gadno jer 2-3 godine za prve prave EV mačiće je jako dugo vremena. pa neće tesla sjedit skrštenih ruku.

Ne lupetaju napamet, već govore ono što im donosi medijski prostor, a time i besplatnu reklamu.

 

Dovoljno ti je pogledati sajamske konceptualne prikaze vizije budućnosti, pa odmah shvatiš koliko ih ozbiljno treba shvatiti.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
grzzi kaže...

 ok, hoćeš reći da lupetaju napamet i da nisu upregli milijarde već u razvoj svih mogućih modela na struju + portati što se da na hibrid. ja bih rekao da su skontali da im tesla biježi gadno jer 2-3 godine za prve prave EV mačiće je jako dugo vremena. pa neće tesla sjedit skrštenih ruku.

Ne lupetaju napamet, već govore ono što im donosi medijski prostor, a time i besplatnu reklamu.

 

Dovoljno ti je pogledati sajamske konceptualne prikaze vizije budućnosti, pa odmah shvatiš koliko ih ozbiljno treba shvatiti.

 mislim da ipak iza najava stoje i marketinški planovi i tehnološka podloga. Činjenica je da se već zna da su ogromna sredstva osigurana za prelazak an nove tehnologije i da su sve ove državne regulacije, na dobro ili loše, prelazak na EV učinila obavezom.

 

koncept ili vizija je samo to, koncept. EV vozila jesu najavljivana odavno i sve se to usporeno kretalo, međutim zamah je krenuo, određene tvrtke, prije svega tesla poka

zale su da tržište itekako postoji i stvorile su značajnu prednost. EV nije više pitanje prestiža nego opstanka.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2017 11:36 (grzzi).
14 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
ihush kaže...

a je Musk (dobar) muljator, ostatak ozbiljne auto ind je nešto drugo.

 je da muljator, mnogi nisu vjerovali ni u ponovno iskoristive rakete ,pa eto ti ga falcon 9

13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
loky4i4 kaže...
ihush kaže...

a je Musk (dobar) muljator, ostatak ozbiljne auto ind je nešto drugo.

 je da muljator, mnogi nisu vjerovali ni u ponovno iskoristive rakete ,pa eto ti ga falcon 9

 upravo tako.

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

-kakve veze ima raketa s Teslom? Musk je hype, osoba koja zna skupiti sredstva-novac, tad je sve moguće. Deset godina je prošlo, još toliko za EV? .. i kad se već spominje, usporedi to s raketom (vremenski razvoj do uspijeha). Da je tako s Teslom, danas bi već EV bio uobičajena stvar na cestama, ovako je samo najava na autoshowu u nekoj.. 2025toj..

 

ili, upravo to što autor teksta piše, razvoj litijske baterije... ako se to suporedi s raketom? Svaka raketa, svakih par mjeseci, je bila korak naprijed (ili u visinu)... kako je njemačka s fau-1-2.. itd. Ovo traje već koliko i kakvi si pomaci?

-sam argument da je uspješan u x-poslu, nije nikakav argument da je jednako u y-poslu, to je sindrom velikog vođe, sigurno najbolje kuha, igra nogomet itd.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2017 14:11 (ihush).
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
ihush kaže...

-kakve veze ima raketa s Teslom? Musk je hype, osoba koja zna skupiti sredstva-novac, tad je sve moguće. Deset godina je prošlo, još toliko za EV? .. i kad se već spominje, usporedi to s raketom (vremenski razvoj do uspijeha). Da je tako s Teslom, danas bi već EV bio uobičajena stvar na cestama, ovako je samo najava na autoshowu u nekoj.. 2025toj..

 

ili, upravo to što autor teksta piše, razvoj litijske baterije... ako se to suporedi s raketom? Svaka raketa, svakih par mjeseci, je bila korak naprijed (ili u visinu)... kako je njemačka s fau-1-2.. itd. Ovo traje već koliko i kakvi si pomaci?

-sam argument da je uspješan u x-poslu, nije nikakav argument da je jednako u y-poslu, to je sindrom velikog vođe, sigurno najbolje kuha, igra nogomet itd.. :))

 ne mora bit uspješan u svim poslovima, ali da je muljator je malo jači strech. Koliko vidim sve što je pokrenuo ide dalje, boring company/hyperloop, spacex, paypall nekad, tesla je ozbiljna tvrtka sa ozbiljnim automobiliima itd. zaboravio sam i baterije za doma tesla, solar panel kupe itd itd

 

 

frankfurt show je kompletno u znaku EV vozila. već dogodine idu neki modeli, a korz 2-3 godine je najavljeno valjda preko 50 modela. najava za 2019 ili 2020 znači da su automobili u poodmakloj fazi razvoja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2017 14:18 (grzzi).
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
grzzi kaže...
..

 ne mora bit uspješan u svim poslovima, ali da je muljator je malo jači strech. Koliko vidim sve što je pokrenuo ide dalje, boring company/hyperloop, spacex, paypall nekad, tesla je ozbiljna tvrtka sa ozbiljnim automobiliima itd. zaboravio sam i baterije za doma tesla, solar panel kupe itd itd

 

 

frankfurt show je kompletno u znaku EV vozila. već dogodine idu neki modeli, a korz 2-3 godine je najavljeno valjda preko 50 modela. najava za 2019 ili 2020 znači da su automobili u poodmakloj fazi razvoja.

- ignoriraš text, proširuješ na ostatak autoindustrije EV, dok je text konkretno Musk-Tesla-Baterija. Frankfurt nema veze s Muskom tj sadržajem texta, jednako kao raketa..

- Musk je pokretač biznisa, ok. (i da, nije muljator.. stilska figura..) :) .. no vidi, biz je stvar profita, a Tesla nije profit, odnosno nije tržište i sl. jer bez donacija-sponzoriranja bi već bio ključ u bravi.

- je pokretač, ali u posljednje vrijeme je postao ''guru'' za sve, očekujem i kuharski dvoboj uskoro.. :) .. mediji mu gurnu mikrofon i on zna sve o svemu.. (istina, i ja.. forumaši općenito, znamo sve..) :)) -jal, štoš + kad je počeo o AIu. Nastranu to, Tesla je tu već desetljeće, još toliko.. dok to od koncepta dođe do RL, i ono što Drago u tekstu navodi, baterija ili hybrid ili vodik ili... nešto treće, ali tad to nije Tesla. Može se doći do Mjeseca/Marsa, no biznis je stvar profita, tržišta i realnih ograničenja fizike, tehnologije. Tesla već duže vrijeme stoji u mjestu (stvarno, usporediti s raketom.. koji su pomaci s Teslom? Rasprava se svodi na to koliko s punjenjem pređe km ili koliko brzo se puni..).

 

EV su (vjerojatno) budućnost, no hoće li to biti Musk/Tesla ili neki drugi..? Trenutno je problem rezervoar, koji god bio oblik energije u njemu, ne sam motor. Musk biz s Teslom bazira na bateriji (patenti i sl.), da to uspije, da to postane 'glavni' igrač, tad bi on zarađivao na svakom autu-brandu prodajući pamet (ne aute). To ostali igrači ne žele, svatko radi svoje, jednako kao u doba memorijskih kartica ili usb-a (dok ne ostane samo jedan).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
ihush kaže...
grzzi kaže...
..

 ne mora bit uspješan u svim poslovima, ali da je muljator je malo jači strech. Koliko vidim sve što je pokrenuo ide dalje, boring company/hyperloop, spacex, paypall nekad, tesla je ozbiljna tvrtka sa ozbiljnim automobiliima itd. zaboravio sam i baterije za doma tesla, solar panel kupe itd itd

 

 

frankfurt show je kompletno u znaku EV vozila. već dogodine idu neki modeli, a korz 2-3 godine je najavljeno valjda preko 50 modela. najava za 2019 ili 2020 znači da su automobili u poodmakloj fazi razvoja.

- ignoriraš text, proširuješ na ostatak autoindustrije EV, dok je text konkretno Musk-Tesla-Baterija. Frankfurt nema veze s Muskom tj sadržajem texta, jednako kao raketa..

- Musk je pokretač biznisa, ok. (i da, nije muljator.. stilska figura..) :) .. no vidi, biz je stvar profita, a Tesla nije profit, odnosno nije tržište i sl. jer bez donacija-sponzoriranja bi već bio ključ u bravi.

- je pokretač, ali u posljednje vrijeme je postao ''guru'' za sve, očekujem i kuharski dvoboj uskoro.. :) .. mediji mu gurnu mikrofon i on zna sve o svemu.. (istina, i ja.. forumaši općenito, znamo sve..) :)) -jal, štoš + kad je počeo o AIu. Nastranu to, Tesla je tu već desetljeće, još toliko.. dok to od koncepta dođe do RL, i ono što Drago u tekstu navodi, baterija ili hybrid ili vodik ili... nešto treće, ali tad to nije Tesla. Može se doći do Mjeseca/Marsa, no biznis je stvar profita, tržišta i realnih ograničenja fizike, tehnologije. Tesla već duže vrijeme stoji u mjestu (stvarno, usporediti s raketom.. koji su pomaci s Teslom? Rasprava se svodi na to koliko s punjenjem pređe km ili koliko brzo se puni..).

 

EV su (vjerojatno) budućnost, no hoće li to biti Musk/Tesla ili neki drugi..? Trenutno je problem rezervoar, koji god bio oblik energije u njemu, ne sam motor. Musk biz s Teslom bazira na bateriji (patenti i sl.), da to uspije, da to postane 'glavni' igrač, tad bi on zarađivao na svakom autu-brandu prodajući pamet (ne aute). To ostali igrači ne žele, svatko radi svoje, jednako kao u doba memorijskih kartica ili usb-a (dok ne ostane samo jedan).

 gle, muljator definitivno nije. Sve njegove tvrtke su inovativne i rade velike proboje u svojim područjima. Naravno da je preduvijet dignuti lovu, fund raising, i tu je majstor, kao što je bio i Jobs, i u stvaranju teama i motivaciji, opet kao Jobs. 

baterija je trenutno drag, to stoji, ali bit će i sa postojećom tehnologijom uz dorade moguće doć do 600, 700, a možda i više km sa jednim punjenjem. to je dovoljno. Uz mrežu brzih punionica koja se gradi, ulaganje u infrastrukturu, kućne baterije i solarne ćelije, sve područja u koja tesla intenzivno ulaže ( i mercedes i mnogi drugi ) 2020 - na dalje je desetljeće booma EV i autonomne vožnje.


12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
grzzi kaže...

evo novi sajam u Frankfurtu i svi proizvođači se kunu u struju ... do 2019, 2020, 2025 svi glavni će imati po deset, dvadeset, neki i 50 modela na struju. Meni to izgleda kao gotova stvar.

 Gotova stvar će biti kada se većina godišnje prodanih automobila bude na struju a to će se dogoditi kada u nekakvom eksploatacijskom periodu od 5-6 godina ~ 200 000km automobil donese uštedu a ne trošak uz uvjete bolje mobilnosti nego što je danas tj. 3 minute punjenja - 1000km.

Tada će na tržištu biti puno jači igrači od Tesle kojima je proizvesti električni automobil jeftinije nego klasični pa će i cijene biti u sladu s milijunima prodanih primjeraka a firme kao Tesla će prestati prodavati automobile klase Forda Mondeo po cijeni Mercedesa S klase. Ili ih neće biti.

Za sada Tesla računa na ekskluzivnost (ne brkati s inovativnošću) i pokriva one kupce koji imaju novac a žele nešto drugačije.

12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
grzzi kaže...

 gle, muljator definitivno nije. Sve njegove tvrtke su inovativne i rade velike proboje u svojim područjima. Naravno da je preduvijet dignuti lovu, fund raising, i tu je majstor, kao što je bio i Jobs, i u stvaranju teama i motivaciji, opet kao Jobs. 

baterija je trenutno drag, to stoji, ali bit će i sa postojećom tehnologijom uz dorade moguće doć do 600, 700, a možda i više km sa jednim punjenjem. to je dovoljno. Uz mrežu brzih punionica koja se gradi, ulaganje u infrastrukturu, kućne baterije i solarne ćelije, sve područja u koja tesla intenzivno ulaže ( i mercedes i mnogi drugi ) 2020 - na dalje je desetljeće booma EV i autonomne vožnje.


 Šta misliš tko će platiti ovo boldano? Tu se i krije razlog zašto "vaš idući auto neće biti električni". S tim da bi u naslov dodao "osim ako ste idiot".

 

Što se kućne proizvodnje struje tiće, sjećam se jedne rasprave na tu temu. Sada, 30 godina nakon te rasprave nije puno toga promijenilo. samo je entuzijazam daleko manji.

13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

Ajmo svesti stvari na realno korištenje. Prosječno zadržavanje za tankanje spremnika i plaćanje je 5 do 10 minuta (punjenje spremnika do vrha, polazno stanje skoro prazan spremnika). S tako napunjenim spremnikom se pređe od 500 do 900 km (ovisi da li je spremnik 55, 65 ili 75 l). Da bi električni automobili postali konkurentni moraju smanjiti vrijeme punjenja i povećati domet vozila s jednim punjenjem. Uz to im cijena treba biti prihvatljiva (na razini trenutnih automobila na fosilna goriva). Nekako mi se ne čini da je to skora budućnost.

 

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže...

Ajmo svesti stvari na realno korištenje. Prosječno zadržavanje za tankanje spremnika i plaćanje je 5 do 10 minuta (punjenje spremnika do vrha, polazno stanje skoro prazan spremnika). S tako napunjenim spremnikom se pređe od 500 do 900 km (ovisi da li je spremnik 55, 65 ili 75 l). Da bi električni automobili postali konkurentni moraju smanjiti vrijeme punjenja i povećati domet vozila s jednim punjenjem. Uz to im cijena treba biti prihvatljiva (na razini trenutnih automobila na fosilna goriva). Nekako mi se ne čini da je to skora budućnost.

 

 Ako svedeš problematiku na ono što se tebi čini nemogućim i isključiš sve druge mogućnosti, lako ćeš doći do zaključka da je nešto nemoguće. Povijest je prepuna stručnjaka koji su dokazivali da je nešto nemoguće, zato jer je bilo nemoguće pod njihovim uvjetima.

 

Zamjena baterija može biti rješenje za one koji se žure. U većini slučajeva noć je dovoljno duga za napuniti bateriju, ali na autoputevima bi mogle biti stanice za zamjenu.
patent

 

Zabrana prometovanja fosilcima u velikim gradovima, uz dodatno naplaćivanje zbog zagađivanja van njih, bi lako moglo EV učiniti prihvatljivima, a vidimo da političari guraju u tom smislu.

 

Dakle opcija je više nego što se tebi čini.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice