Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

poruka: 16
|
čitano: 3.458
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije".
12 godina
neaktivan
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

Ovo je fenomenalno. Siguran sam da će otkriti i način proizvodnje membrana koje su nužne za komercijalnu primjenu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

Jos jedno znanstveno preseravanje i kurvanje po medijima, da mi je 5 kuna za svaki znanstveni rad koji mijenja svijet, samo postoje neki sitni probemi sa stavljanjem u masovnu produkciju...

jel se neko sjeca onoga sranja sa supervodljivosti na sobnim temperaturama genijalnih hrvatskih znanstvenika?

http://eskola.hfd.hr/informacije/komentar_1.htm

 
5 10 hvala 0
15 godina
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Zoidberg kaže...

Jos jedno znanstveno preseravanje i kurvanje po medijima, da mi je 5 kuna za svaki znanstveni rad koji mijenja svijet,...

 I dalje bi bio jadan, iskopleksiran i mali čovjek upitnog intelektualnog dosega.

 

Ima već neko vrijeme od kada nisam niti blizu akademskog života, ali kada sam se bavio znanstvenim radom jedan od gorućih pitanja je bila baza neuspješnih projekata. Zašto? Zato jer bez obzira da li je nešto potvrdilo premisu ili ne, ukoliko je projekt kvalitetno odrađen, on može biti zlatni rudnik informacija i podataka koje tebi kao znanstveniku mogu poslužiti za postavljanje nove hipoteze ili za skraćivanja vremena vlastitog projekta (što kada si državi zadnja rupa na sviralu i baca ti mrvice, znači nevjerojatno puno).

 

Nevezano uz gore - uopće nema veze da li će ovo biti na kraju komercijalno uspješan ili ne projekt, već sama stvar da se za naše znanstvenike čuje u jednom od najprestižnijih časopisa nije nimalo mala stvar - a kao što možemo pročitati, potencijalni ulagači već kucaju na vrata.

 

Meni osobno članak kao takav je veoma zanimljiv, zgodna digresija uz nedjeljnu kavicu, i smatram da ovakvi članci su definitivno svjetla točka ovog foruma.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
online
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

Jiandong Feng 1*, Michael Graf 1*, Ke Liu 1*, Dmitry Ovchinnikov 2*, Dumitru Dumcenco 2*, Mohammad Heiranian 3*, Vishal Nandigana 3*, Narayana R.Aluru 3*, Andras Kis 2* & Aleksandra Radenovic 1*

1* Laboratory of Nanoscale Biology, Institute of Bioengineering, School of Engineering, EPFL, 1015 Lausanne, Switzerland

2* Laboratory of Nanoscale Electronics and Structures, Institute of Electrical Engineering and Institute of Materials Science and Engineering, School of Engineering, EPFL, 1015 Lausanne, Switzerland

3* Department of Mechanical Science and Engineering, University of Illinois at Urbana-Champaign, USA

 

Neću ulaziti u to koliko su to "naši" a koliko "njihovi", ali nadam se da će uspjeti industrijalizirati proizvodnju ovoga - zvuči zanimljivo.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.7.2016 11:03 (Elles D.).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Zoidberg kaže...

Jos jedno znanstveno preseravanje i kurvanje po medijima, da mi je 5 kuna za svaki znanstveni rad koji mijenja svijet, samo postoje neki sitni probemi sa stavljanjem u masovnu produkciju...

jel se neko sjeca onoga sranja sa supervodljivosti na sobnim temperaturama genijalnih hrvatskih znanstvenika?

http://eskola.hfd.hr/informacije/komentar_1.htm

 Sazem se s ovim. Inace. . 1MW po kvadratu... Bolje nek provjere si digitronom jos jednom tu brojku... Cini se nerealno. Milijun wata po kvadratu.... Netko se tu gadno zahebo

15 godina
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

jedino što su "naši" sigurno razvili je sustav otuđmanjivanja za vlastitu i korist rodbine/tazbine/stranačkih kolega "baveći" se politikom. svojedobno smo na faksu iz ekonomske povijesti učili kako je gotovo 300 godina u srednjem vijeku jedino čime su se stanovnici "ovih prostora" bavili bilo pljačkanje prolaznika na putu sa sjevera na jugoistok (dakle, ništa ratarstvo, stočarstvo, proizvodni zanati). to što tu i tamo koji pojedinac (slučajno) rođen na "ovim prostorima" postigne nešto čovječanstvu bitno (jasno, vani. ne bu valjda tu!) znači samo da je pametan i ništa drugo. tko zna, možda bi i poneki pigmej nadmašio einsteina da je dobio priliku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

Žalosno je koliko je nama važno to da je netko 'naš'. I znanstveno otkiće je zbog nečega zanimljivije ako su tu 'naši'. Kad bi nam bila bitnija kvaliteta nečijeg rada, a ne krvna zrnca, možda bi na pravim pozicijama imali prave ljude. Poput tih vanjskih instituta kojima nije problem da im rade Hrvati ili Indijci, ako su kvalitetni.

 

Iako se čini bezazlenim, veselje zbog 'naših' je oblik nepotizma i pokazatelj mentaliteta koji nas koči.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
13 0 hvala 4
9 godina
neaktivan
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Aldo kaže...
Zoidberg kaže...

Jos jedno znanstveno preseravanje i kurvanje po medijima, da mi je 5 kuna za svaki znanstveni rad koji mijenja svijet, samo postoje neki sitni probemi sa stavljanjem u masovnu produkciju...

jel se neko sjeca onoga sranja sa supervodljivosti na sobnim temperaturama genijalnih hrvatskih znanstvenika?

http://eskola.hfd.hr/informacije/komentar_1.htm

 Sazem se s ovim. Inace. . 1MW po kvadratu... Bolje nek provjere si digitronom jos jednom tu brojku... Cini se nerealno. Milijun wata po kvadratu.... Netko se tu gadno zahebo

 

Da dobiju 1kW/m2 trebalo bi odmah ubit svu lovu za istraživanje u taj projekt. Riješen energetski problem svijeta. Koliko tek struje od rasola kiselog kupusa, kakva pišalina, kakvi bakrači
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Bukva kaže...
Zoidberg kaže...

Jos jedno znanstveno preseravanje i kurvanje po medijima, da mi je 5 kuna za svaki znanstveni rad koji mijenja svijet,...

 I dalje bi bio jadan, iskopleksiran i mali čovjek upitnog intelektualnog dosega.

 

Ima već neko vrijeme od kada nisam niti blizu akademskog života, ali kada sam se bavio znanstvenim radom jedan od gorućih pitanja je bila baza neuspješnih projekata. Zašto? Zato jer bez obzira da li je nešto potvrdilo premisu ili ne, ukoliko je projekt kvalitetno odrađen, on može biti zlatni rudnik informacija i podataka koje tebi kao znanstveniku mogu poslužiti za postavljanje nove hipoteze ili za skraćivanja vremena vlastitog projekta (što kada si državi zadnja rupa na sviralu i baca ti mrvice, znači nevjerojatno puno).

Ad hominem znanstvenice? Vidim da sam taknuo u zivac.

Takoder vidim da nisi opovrgnuo to sto sam napisao nego samo si napisao da nije bitno da li su projekti komercionalno uspjesni ili ne. Sto je tragikomicno jer u trzisnom gospodarstvu komercijalizacija znaci da nesto zaista poboljsava kvalitetu zivota ljudi.

 

13 godina
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

recimo da je stvarno moguće 1MW po kvadratu. Ali nisu rekli koji napon, ako je visoki napon imamo vodljivu vodu (slana), ako je niski imamo veliku struju za što trebamo debele sabirnice na koje treba nekako prenjeti svu tu struju sa materijala debljine par atoma... 

 
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Zoidberg kaže...

Takoder vidim da nisi opovrgnuo to sto sam napisao nego samo si napisao da nije bitno da li su projekti komercionalno uspjesni ili ne. Sto je tragikomicno jer u trzisnom gospodarstvu komercijalizacija znaci da nesto zaista poboljsava kvalitetu zivota ljudi.

 

  Rekao bih da je gotovo svaki znanstveni projekt komercijalno uspješan direktno ili indirektno.

Ako se pokaže da se ovo ne može skalirati da bi bilo isplativo, idemo dalje, probat nešto drugo...

Šta ti želiš reći? Da ne treba ni probati? Pa kako bi znali onda da ne valja?

Zvučiš kao neki dežurni serator...

 

Po meni je znanost pogonjena ljudskom radoznalošću i željom za znanjem neprocjenjiva,

Čak i da je vjerojatnost komercijalizacije mala opet volim pročitati ovako nešto, da bar toga ima više i u dnevnom tisku.

Bolje čitati to znanstveno preseravanje koje možda i može promijeniti svijet nego političko preseravanje kojim se

obećavaju sve moguće promjene a na kraju se svede na jednu jedinu promjenu, onu debljine nečijeg džepa.

16 godina
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Byron kaže...

recimo da je stvarno moguće 1MW po kvadratu. Ali nisu rekli koji napon, ako je visoki napon imamo vodljivu vodu (slana), ako je niski imamo veliku struju za što trebamo debele sabirnice na koje treba nekako prenjeti svu tu struju sa materijala debljine par atoma... 

 naravno da to nije moguce, bar ne u kontinuitetu. moguce je jedino ako se radi o vrsnoj snazi u trajanju od npr. 1 ato sekunde. zalosno da autor ovog clanka, po vokaciji fizicar, to nije uvidio. neznas vise tko je blesaviji u cijeloj prici, kvazi znanstvenici koji objavljuju nebuloze samo da neki k objave ili retardirana rulja koja pusi te bajke. 

15 godina
odjavljen
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

- Wow, we made something amazin

- We really did

- Lets pee on it

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
PaleRider kaže...
Zoidberg kaže...

Takoder vidim da nisi opovrgnuo to sto sam napisao nego samo si napisao da nije bitno da li su projekti komercionalno uspjesni ili ne. Sto je tragikomicno jer u trzisnom gospodarstvu komercijalizacija znaci da nesto zaista poboljsava kvalitetu zivota ljudi.

Ako se pokaže da se ovo ne može skalirati da bi bilo isplativo, idemo dalje, probat nešto drugo...

Šta ti želiš reći? Da ne treba ni probati?

 Ne zelim da se preseravaju po novinama sa senzacionalisticim tvrdnjama dok se to ne pokaze da radi...

16 godina
offline
Naši razvili revolucionaran izvor čiste energije

A zašto ne piše u koliko vremena proizvede određenu količinu struje i koliko je to dugo održivo!? Bez toga mi cijeli članak ima puno manje značenje...

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Naši razvili revolucionaran izvor čiste energi
Zoidberg kaže...
PaleRider kaže...
Zoidberg kaže...

Takoder vidim da nisi opovrgnuo to sto sam napisao nego samo si napisao da nije bitno da li su projekti komercionalno uspjesni ili ne. Sto je tragikomicno jer u trzisnom gospodarstvu komercijalizacija znaci da nesto zaista poboljsava kvalitetu zivota ljudi.

Ako se pokaže da se ovo ne može skalirati da bi bilo isplativo, idemo dalje, probat nešto drugo...

Šta ti želiš reći? Da ne treba ni probati?

 Ne zelim da se preseravaju po novinama sa senzacionalisticim tvrdnjama dok se to ne pokaze da radi...

 

Pa pokazali su da radi, hoćeš reći da se ovo treba pojaviti u novinama tek kad naprave prototip od 1MW ?

 

J. Feng:

 

First, I must say this number is an estimation (''estimated power density'' in the paper). Regarding how this is done,

As a standard in this nanofluidic field: the density estimation is done via dividing the obtained power by the cross-section pore area and it has been widely used with single pore systems. For example, 4k W/m2 obtained in the nanotube Nature 2013 paper (ref 5), 7.7 W/m2 obtained in the single channel work ref 22.

In our work:

On a large scale (let's assume the individual pore performance doesn't change), it is convenient to fabricate porous membranes with porosity (25% to 95%, defined as ratio of the total pore volume to the apparent volume ) using electrochemical etching technique, eg in porous silicon. Due to similar fabrication mechanism, we could further assume single layer MoS2 membrane with homogeneous pore size of 10 nm and porosity of 30%, resulting in a pore density of 4x10^15/m2. By exploiting parallelization with such nanoporous membranes, the estimated power density would be 10^6 W/m2 with the KCl salt gradient (1M KCl/1mM KCl, pH11).

The number is high because the area of the nanopore is very small. Compared to the 2013 nanotubes work, due to the thickness difference (0.7 nm vs 1 um), the low resistance of our thin membrane results in higher generated current, and therefore the power density values exceed—by two to three orders of
magnitude—the results obtained with boron nitride nanotubes.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice