.NET tehnologija odsada otvorenog koda

poruka: 42
|
čitano: 6.887
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ".NET tehnologija odsada otvorenog koda".
11 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Ahahaha, pa mi se onda smiju (dezurni bug strucnjaci ilitiga RH ofce) kada govorim kako je Balmer bio id*ot, ostao id*ot i unazadio microsoft :D Smiju mi se kada vrijedjam debilcinu nesposobnu da ista smisleno kaze i uradi i ujedno pokusavaju ga malo nahvaliti, obicno je to reakcija potaknuta sindromom ništavrijendosta a to je sveprisutno u nasem narodu :D :D :D

 

 

Nadella pokazuje znakove realnog CEOa s idejom, vizijom i rjesenjem i jedini je u stanju da posrnulog diva, MS, vrati u tracnice a time i na put za ponovi uspon.

Bravo za Nadella :D

 

 
5 5 hvala 0
16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Mislim da je ovo najbolji Microsoftov potez u zadnjih 10 godina! {#}

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
23 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
Dado_ZG78 kaže...

Mislim da je ovo najbolji Microsoftov potez u zadnjih 10 godina! {#}

lako je sada kad su se rjesili debi*cine kreten*ice :D al nesmijes to da kazes :D

9 godina
protjeran
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
LudaRajcica kaže...

Ahahaha, pa mi se onda smiju (dezurni bug strucnjaci ilitiga RH ofce) kada govorim kako je Balmer bio id*ot, ostao id*ot i unazadio microsoft :D Smiju mi se kada vrijedjam debilcinu nesposobnu da ista smisleno kaze i uradi i ujedno pokusavaju ga malo nahvaliti, obicno je to reakcija potaknuta sindromom ništavrijendosta a to je sveprisutno u nasem narodu :D :D :D

 

 

Nadella pokazuje znakove realnog CEOa s idejom, vizijom i rjesenjem i jedini je u stanju da posrnulog diva, MS, vrati u tracnice a time i na put za ponovi uspon.

Bravo za Nadella :D

 

Ne znam na cemu temeljis ovu svoju pretpostavku?? Radi se o korporaciji,koja za sitnis kupi tvoju drzavicu i to u kešu...sto se tice burze... http://finance.yahoo.com/q/hp?s=MSFT  jako dobro stoje..

15 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

ne slažem se da je ballmer bio idiot. on je to još uvijek i nema naznaka promjene. {#} slažem da je ovo rijetko pametan potez ms-a no jednako i da ga je izazvala pojava poznata i kao "sila boga ne moli". {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Bespla visual studio {#}

Prije koji dan pogledao kad ono i visualsvn je isto bespla za pojedince. Napokon možeš iz ničega i mirne duše razvijati .NET softver. Još da devex vrati onaj paket bespla komponenti... UH!

Freak Show Inc.
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Reklo bi se, konacno "doslo iz guzice u glavu".

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Microsoft today announced that it plans to take .NET to both the Mac and Linux soon and that it is open-sourcing most of the full server-side .NET core stack (not client-side .NET), starting with the next version.

 

Ne sve.

 

Bold: Ne hvala.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 4 hvala 0
16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Nemojte zaboraviti da je .NET kod otvoren "za gledanje" vec duze vrijeme, a cijeli web stack (mvc, webapi, razor, webpages, ef) i za kontribuciju. Otvaranje Core CLRa i RyuJIT  pod MIT licencom je bitnije za Xamarin, koji ce sada moci integrirati to u Mono, bez bojazni od napada horde pomahnitalih odvjetnika.

Ovime se MS obavezuje da sve sto napravit sa .NETom ce biti testirano na Linuxu i Macu, a tooling support vise nece biti vezan iskljucivo sa VSom nego na komandnu liniju. Sto znaci u prijevodu pisanje .net solucija/projekata iz drugih editora (uz malo pomoc omnisharpa za autocomplete/intellisense), ili pak putem nekog web editora (VS Online vec radi to jako dobro u Azureu)

Olaksali su posao Xamarinu, ali rekli i nesto u stilu "ako vi ne isporucite, mi cemo preuzet inicijativu, jer smo se obvezali". Dobro za nas programere u svakom slucaju.

 

Kroz sljedecih godinu dana jako se veselim vidjeti:

 - potpuno novi web stack, baziran na K Runtimeu i OWINu

 - refresh web-a bez potrebe za rekompajliranjem, zahvaljujuci Roslynu

 - Kestrel, novi lightweigh web server

 - bundlanje .net-a u samoj aplikaciji. Iako nisam 100% siguran sto dobivamo sa time

 - EF7. Potpuni rewrite monstruoznog EF-a i 10 godina legacy odluka

 - ryuJit, native .net, konacno neko ubrzanje na razini VMa

 - native i hibridni Android i iOS support! Ovo je meni posebno interesantno, za "jeftin" ulazak u mobile dev.

 - MS ima bolji Android emulator od Goola LOL!

 - support za docker

 - poplavu .net supporta u raznim editorima (atom, sublime, vim, emacs)

 - VS Community == free VS Pro. Ako ne brijete na text editore nego na prave IDE-e, ovo je odlicno

 - command line, a ne kliketanje u VSu

 - community. Nadam se da ce se hipsterska raja zainteresirati za .net, i koncano poceti producirati biblioteke i frameworke, kao sto je slucaj u nodejs i ruby svijetu.

 

Do sada je dosta ovoga moglo napraviti sa postojecim alatima, ali je bilo potrebno puno rucnog strikanja, konfiguriranja, kompajliranja. Kada neka velika firma poput MSa kaze da se supportat, to znaci da ce ispeglati "korisnicko iskustvo", gdje su u ovom slucaju korisnici programeri. I to je odlicna stvar u ovome!

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
6 1 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda

Slažem se u potpunosti. Mene osobno najviše veseli .Net na Androidu i iOSu. Finally!

 

P.S. Pozdrav iz AA {#}

My name is Legion... For we are many!
15 godina
neaktivan
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

"To znači da će se, osim za operativni sustav Windows, takve aplikacije moći, razvijati i za Mac OS X te Linux sustave.". Znaci li da cu onda moci razvijati aplikacija u .NET-u za OS X umjesto u Objective C / Swiftu? Kolege s posla me uvjeravaju da ce se moci razvijati samo aplikacije bez GUI-a.

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda

Netko će kad-tad portati čitav framework na OSX/iOS/Android/štogod

 

Daj pitaj te svoje kolege na koju onda magiju Mono radi aplikacije sa GUIjem...

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Microsoft napokon krece u pravom smijeru sa svojim dev odjelom. Nadam se da ce se i drugi departmenti probuditi. Pogotovo marketing department.

Rvat katolik!
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Pretpostavljam da Mono koristi svoje bibliteke za GUI. Nisam se previse bavio time, sve sto znam je onako iz "prolaza" {#}

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
Lion King kaže...

"To znači da će se, osim za operativni sustav Windows, takve aplikacije moći, razvijati i za Mac OS X te Linux sustave.". Znaci li da cu onda moci razvijati aplikacija u .NET-u za OS X umjesto u Objective C / Swiftu? Kolege s posla me uvjeravaju da ce se moci razvijati samo aplikacije bez GUI-a.

 

Moci ces pokretati CoreCRL na nekom pingvinu. Za GUI stvari netko treba napraviti UI framework, a to nece biti Microsoft. Xamarin o tome kaze ovo: http://www.mono-project.com/docs/gui/gui-toolkits/

 

Xamarinom poslovni model je opensource mono + proprietary iOS/Android UI/OS wrapper libs. Znaci, sada mozes vec razvijati iphone/android apps u .net-u, ali ne i desktop aplikacije, osim ako ne uzmes neki open source kao ovaj gtk#.

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
15 godina
neaktivan
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
hudo kaže...

Moci ces pokretati CoreCRL na nekom pingvinu. Za GUI stvari netko treba napraviti UI framework, a to nece biti Microsoft. Xamarin o tome kaze ovo: http://www.mono-project.com/docs/gui/gui-toolkits/

 

Xamarinom poslovni model je opensource mono + proprietary iOS/Android UI/OS wrapper libs. Znaci, sada mozes vec razvijati iphone/android apps u .net-u, ali ne i desktop aplikacije, osim ako ne uzmes neki open source kao ovaj gtk#.

Odlican odgovor, sada mi je sve jasno! {#}

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Zanimljiva trivia: svi smo pomislili da je Silverlight mrtav (osim sto se i dalje koristi na Bug forumu za upload fajlova), ali upravo on je sluzio kao baza za izgradnju CoreCLRa, iz razloga sto je SL radio na Macu i dizajniran je kao smanjena verzija punog .NETa (smanjili 200MB .NETa na nekih 5-10MB!), tocno ono sto CoreCLR treba biti!

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
hudo kaže...

 

 - VS Community == free VS Pro. Ako ne brijete na text editore nego na prave IDE-e, ovo je odlicno

 

 

Da li to znaci da ce se moci razvijati server side aplikacije na Visual Studiu, a onda hostati na Linuxu?

16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
knight kaže...
hudo kaže...

 

 - VS Community == free VS Pro. Ako ne brijete na text editore nego na prave IDE-e, ovo je odlicno

 

 

Da li to znaci da ce se moci razvijati server side aplikacije na Visual Studiu, a onda hostati na Linuxu?

 

To se moglo i zadnjih 10tak i kusur godina, razvijati u VSu na windowsima, i onda deployat to na linux, uz pomoc Monoa. Samo ce sada kompatibilnost biti veca, jer je Mono .NET bio podskup MS .NETa (nema WPF, WinForms, djelove WebFormsa, i slicno). Sada ce CoreCLR biti 100% cross-platform.

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 16:41 (hudo).
14 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
hudo kaže...

Zanimljiva trivia: svi smo pomislili da je Silverlight mrtav (osim sto se i dalje koristi na Bug forumu za upload fajlova), ali upravo on je sluzio kao baza za izgradnju CoreCLRa, iz razloga sto je SL radio na Macu i dizajniran je kao smanjena verzija punog .NETa (smanjili 200MB .NETa na nekih 5-10MB!), tocno ono sto CoreCLR treba biti!

Imaš možda neki link koji podrobnije opisuje kako je Silverlight postao CoreCLR?

16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
Eol kaže...
hudo kaže...

Zanimljiva trivia: svi smo pomislili da je Silverlight mrtav (osim sto se i dalje koristi na Bug forumu za upload fajlova), ali upravo on je sluzio kao baza za izgradnju CoreCLRa, iz razloga sto je SL radio na Macu i dizajniran je kao smanjena verzija punog .NETa (smanjili 200MB .NETa na nekih 5-10MB!), tocno ono sto CoreCLR treba biti!

Imaš možda neki link koji podrobnije opisuje kako je Silverlight postao CoreCLR?

 

Procitao to na twitter i cuo na podcastovima od MS ekipe, tako da nemam pri ruci link nazalost. Ali da, SL kod je reusan za pocetak gradnje CoreCLRa, ali nezna se nista vise od toga. Known fact.

 

Kao npr, jos jedna trivia: EntityFramework, popularni ORM, koncepte i korijene vuce iz Longhorna i WinFS file systema, projekta koji je propao, a dijelovi su "prezivjeli" u Visti i EFu. Koncepti govore od odvajanju konceptualnog od fizickog modela podataka. Code reuse on steroids:)

 

Vidim da mi ekipa down votea ove trivie, sto mi uopce nije jasno zasto posto su meni superzanimljive, pa eto necu vise;)

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 16:53 (hudo).
15 godina
odjavljen
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Valjda sam jedini koji ovdje vidi i neke probleme... Ah, dobro, barem ćemo dobiti neku alternativu JVM-u na nixovima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
hudo kaže...
Eol kaže...
hudo kaže...

Zanimljiva trivia: svi smo pomislili da je Silverlight mrtav (osim sto se i dalje koristi na Bug forumu za upload fajlova), ali upravo on je sluzio kao baza za izgradnju CoreCLRa, iz razloga sto je SL radio na Macu i dizajniran je kao smanjena verzija punog .NETa (smanjili 200MB .NETa na nekih 5-10MB!), tocno ono sto CoreCLR treba biti!

Imaš možda neki link koji podrobnije opisuje kako je Silverlight postao CoreCLR?

 

Procitao to na twitter i cuo na podcastovima od MS ekipe, tako da nemam pri ruci link nazalost. Ali da, SL kod je reusan za pocetak gradnje CoreCLRa, ali nezna se nista vise od toga. Known fact.

 

Kao npr, jos jedna trivia: EntityFramework, popularni ORM, koncepte i korijene vuce iz Longhorna i WinFS file systema, projekta koji je propao, a dijelovi su "prezivjeli" u Visti i EFu. Koncepti govore od odvajanju konceptualnog od fizickog modela podataka. Code reuse on steroids:)

 

Vidim da mi ekipa down votea ove trivie, sto mi uopce nije jasno zasto posto su meni superzanimljive, pa eto necu vise;)

a downvotaju ofce koje ne mogu shvatiti osnovne cinjenice :) tak ti je to na ovom forumu :D

 

Tonči kaže...

Valjda sam jedini koji ovdje vidi i neke probleme... Ah, dobro, barem ćemo dobiti neku alternativu JVM-u na nixovima.

ima ih, mnogo :D ali ako MS da dobar support za ovo, zajednica ce se potruditi vecinu bitnoga popeglati pa jednoga dana, mozda, zaista .net bude nesto poput jave :D

16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Upao sam danas u neku diskusiju gdje neki kolege tvrde da bi ovaj Microsoftov potez mogao značajnije smanjiti udio Java aplikacija, no mislim da je to pretjerano zaključiti.

Java je toliko raširena i ukorjenjena u mnoge velike i male sustave (pa i u sam Android na primjer..) i teško da će se to u skorije vrijeme mjenjati.

Uostalom, nove verzije Visual Studia su dobile podršku za Java development stoga nema straha još za Javu ;)

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
Dado_ZG78 kaže...

Upao sam danas u neku diskusiju gdje neki kolege tvrde da bi ovaj Microsoftov potez mogao značajnije smanjiti udio Java aplikacija, no mislim da je to pretjerano zaključiti.

Java je toliko raširena i ukorjenjena u mnoge velike i male sustave (pa i u sam Android na primjer..) i teško da će se to u skorije vrijeme mjenjati.

Uostalom, nove verzije Visual Studia su dobile podršku za Java development stoga nema straha još za Javu ;)

sumnjam da ce java primjetiti ista, njezin community i ekosistem su preveliki da ih ugrozi neka nova razvojna platforma.

 

Iako c# mozda preuzme dio jave na androidu, i ako uspije postat "cool", mozda vidimo vecu upotrebu u startupovima. Takodjer, ove novosti bi mogle uvelike sprjeciti egzodus programera sa MS platforme na Go, Ruby, Python, Scalu ...

 

BTW, Visualstudio nikada nije imao niti ce imati podrsku za Javu. Mislim da si mislio Javascript?.

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 18:19 (hudo).
16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Mozda konta na vec "penzionisani" J#, ali to je bio samo Java like jezik za .NET, a ne podrska za Java platformu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

Ne, mislim Javu...

 

evo slika new project-a u Java-i....

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
.NET tehnologija odsada otvorenog koda

.NET kasni na OSX i Linuxe. To su trebali napraviti prije 13 godina. Da su tada to napravili, sad bi MSDN i VS prodavali daleko većem broju developera i imali kandže dublje. Ovako su prisiljeni na ovo, moraju hvatati mnogo više. VS mora biti proizvod za sve platforme kao i .NET da se konačno riješimo Jave i Oraclea.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda
hudo kaže...

Procitao to na twitter i cuo na podcastovima od MS ekipe, tako da nemam pri ruci link nazalost. Ali da, SL kod je reusan za pocetak gradnje CoreCLRa, ali nezna se nista vise od toga. Known fact.

 

Kao npr, jos jedna trivia: EntityFramework, popularni ORM, koncepte i korijene vuce iz Longhorna i WinFS file systema, projekta koji je propao, a dijelovi su "prezivjeli" u Visti i EFu. Koncepti govore od odvajanju konceptualnog od fizickog modela podataka. Code reuse on steroids:)

 

Vidim da mi ekipa down votea ove trivie, sto mi uopce nije jasno zasto posto su meni superzanimljive, pa eto necu vise;)

Koje to podcaste pratis, na kojim se jos podcastima osim Windows Weekly pricalo o tome?

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 22:54 (frx).
16 godina
offline
Re: .NET tehnologija odsada otvorenog koda

Prekasno moj Microsofte... prekasno... Nema teorije da sustignu vise JAVA-u.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.11.2014 23:31 (Aldo).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice