Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

poruka: 15
|
čitano: 2.288
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv".
15 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

usprkos zdravoj prehrani, ne pušenju, disanju čistog zraka, bavljenju sportom i takvim (meni potpuno nepoznatim) stvarima, moj je susjed i prijatelj (veterinar) umro od raka na plućima navršivši samo 40. prije toga, od raka dojke umrla mi je prijateljica zubarica (supruga od frenda), jednako mlada, jer su joj pogrešno očitali markere u jednoj od naših vrlih bolnica. oboma je trebalo samo tjedan dana da zgasnu. svaka čast nobelarima no kasno marko na kosovo stiže. ne samo za navedene, već i za mnoštvo ostalih. a ja, trujući se svime i svačime još od osnovnjaka, živim i dalje/dulje i osjećam se izvrsno (osim pomalo kriv što sam debelo stariji od njih a još se ne nazire parcela na mirogoju) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2015 19:20 (Ajar).
Moj PC  
4 1 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

Dobar članak, ali loša oprema. Obje slike prikazuju spiralu koja se frče ulijevo, dok je u stvarnosti udesno http://www.theguardian.com/science/blog/2013/apr/30/dna-twist-to-right

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

Zanimljiv članak...

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
Visak kaže...

Dobar članak, ali loša oprema. Obje slike prikazuju spiralu koja se frče ulijevo, dok je u stvarnosti udesno http://www.theguardian.com/science/blog/2013/apr/30/dna-twist-to-right

 

Postoje različite strukture DNA, a jedna od njih je i Z-DNA koja je lijeva zavojnica. Također, za razliku od B-DNA (strukture koju su predložili Watson i Crick), Z-DNA ima gotovo jednake velike i male utore, pa joj prikazane zavojnice po tim dvjema karakteristikama zapravo sliče ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2015 20:24 (Doc).
12 godina
neaktivan
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

RNA u usporedbi sa DNA ima uracil (U) umjesto timina (T), a ne citozina (C).

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
Ajar kaže...

usprkos zdravoj prehrani, ne pušenju, disanju čistog zraka, bavljenju sportom i takvim (meni potpuno nepoznatim) stvarima, moj je susjed i prijatelj (veterinar) umro od raka na plućima navršivši samo 40. prije toga, od raka dojke umrla mi je prijateljica zubarica (supruga od frenda), jednako mlada, jer su joj pogrešno očitali markere u jednoj od naših vrlih bolnica. oboma je trebalo samo tjedan dana da zgasnu...... a ja, trujući se svime i svačime još od osnovnjaka, živim i dalje/dulje i osjećam se izvrsno (osim pomalo kriv što sam debelo stariji od njih a još se ne nazire parcela na mirogoju) 

Moja sućut, ali moram te pitati, jesi uopće pročitao članak? Jedan od dobitnika nagrade je upravo zaslužan za otkriće zašto je to tako.

 

Ajar kaže...

svaka čast nobelarima no kasno marko na kosovo stiže. ne samo za navedene, već i za mnoštvo ostalih. 

Za kolike je penicilin kasno stigao? Da li je to razlog za odustati od istraživanja ili za nedodijeliti nobelovu nagradu? Za gotovo svako otkriće možemo reći da bi bilo bolje da je došlo ranije.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
Doc kaže...
Visak kaže...

Dobar članak, ali loša oprema. Obje slike prikazuju spiralu koja se frče ulijevo, dok je u stvarnosti udesno http://www.theguardian.com/science/blog/2013/apr/30/dna-twist-to-right

 

Postoje različite strukture DNA, a jedna od njih je i Z-DNA koja je lijeva zavojnica. Također, za razliku od B-DNA (strukture koju su predložili Watson i Crick), Z-DNA ima gotovo jednake velike i male utore, pa joj prikazane zavojnice po tim dvjema karakteristikama zapravo sliče ;)

Z-DNA nije pravilo, nego izuzetak, i to nepravilan - nimalo nalik ilustracijama, a u članku koji sam linkao razmotrili su i tu mogućnost ;)

 

Biology is a science beset by annoying exceptions: there is a left-screw version – Z-DNA – which is rare and its biological significance is not robustly established. Let's face it, the picture editors are not referring to this.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

Kao prvo čestitam dobitnicima nagrade što su naš svijet učinili bar malo boljim mjestom za život. Elem, pišem komentar iz jednog drugog razloga. Pretpostavljam da je uvaženi profesor Paul L. Modrich naše gore list pa sam se sjetio jedne zanimljive priče koje se ne sjećam sasvim i pokušaću ukratko da je prepričam:

 

Početkom 20. stoljeća u okolici Trebinja živio je momak kojeg ćemo zvati Mile. Jednog dana Mile, odluči da siđe u Trebinje i potraži nekakav posao. I tako on hodao od radnje do radnje ali posla nije bilo sve dok ga netko nije uputio u lokalnu policijsku stanicu jer se čulo da se primaju novi žandarmi. I stvarno tamo ga pregledaju i izmjere i kao zadovolji on sve uslove i donesu mu još papir da potpiše da pristupa u žadndarmeriju. Kad su pred njega stavili papir i olovku on prizna kako je nepismen i ne zna da piše. Onda su mu fino objasnili kako iz tog razloga ne može raditi kao žandarm. Ode Mile kući i razmišlja šta će i odluči da emigrira u Ameriku. I stvarno, kupi kartu i pravac Teksas. Mjesto u koje je doselio bilo je u začetku pa je u njemu rasla i tekstilna industrija. Odluči Mile da nabavi stado ovaca i ulovi priliku kad je država davala poticaj stočarima te ugrabi na stotine hektara zemlje besplatno kako bi razvio stada i čuvao ovce. Kako je stado naraslo poveća se potreba za vodom za piće i odluči Mile da iskopa bunar. I tako kopajući bunar kako bi napojio stoku, bunar pođe da se puni naftom. ispostavilo se da je zemlja koju je Mile dobio od države prebogata naftom pa su se kompanije obrušile na Mileta kako bi im prodao zemlju i napravili ga milionerom. I tako za vrijeme jednog poslovnog ručka kad je Mile opet trebao da potpiše papir, morao priznati da je nepismen. Na to njegov odvjetnik je da ljubazan kompliment Miletu:"Gospodine Mile, vi ste nepismeni izgradili ovo bogatstvo. Što biste postigli tek da ste pismeni?" "Bio bih žandarm u Trebinju." odgovori Mile.

 

Hoću da kažem da zbog groznog sustava obrazovanja veliki broj talentirane djece kod nas na žalost propada.

Moj PC  
8 0 hvala 3
8 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
Hvala na ispravci. Nekako mi je promaklo. Pa ipak mi je na neki način drago da mi je promaklo, jer vidim da čitatelji pažljivo čitaju
ono što sam napisao.
A u pogledu onog (prvog) čitatelja koji veli da je zdrav unatoč "nezdravog" života (dok oni koji zdravo žive mladi umiru) rekao bih ovo:
ako čovjek ode u rat i živ se i zdrav vrati, ne znači da treba hodati po minskom polju i uživati dok bombe padaju. Pametan se čovjek
ne izlaže nepotrebnom riziku, ma kakav on bio. A mi smo Hrvati, čini mi se, svjetski rekorderi u lakoumnosti.
Ja bih sa svoje strane dao kontra-primjer: moj je otac umro u 66. godini života od moždanog udara kao posljedice visokog tlaka
i šećerne bolesti (pušio je, debljao se i nije se kretao). Ja sada imam 65 i sve su mi nalazi u redu, šećer mi je 5,5 a tlak 120/80.
Imam 85 kila na 180 cm visine. Nikad nisam pušio, a pijem vrlo umjereno i to većinom crno vino (bogato vitaminima, mineralima a
naročito flavonoidima). Hodam svaki dan barem jedan sat, brzim hodom. Gotovo svaki dan idem na posao pješke, od
Trešnjevačkog placa do Ksaverske cesti (oko 7 km) pješke, treba mi 55 minuta do Cmroka. A imam astmu i spušteni svod stopala!
Eto toliko od autora ovoga članka,
14 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
phoenix2003 kaže...

Kao prvo čestitam dobitnicima nagrade što su naš svijet učinili bar malo boljim mjestom za život. Elem, pišem komentar iz jednog drugog razloga. Pretpostavljam da je uvaženi profesor Paul L. Modrich naše gore list pa sam se sjetio jedne zanimljive priče koje se ne sjećam sasvim i pokušaću ukratko da je prepričam:

 

Početkom 20. stoljeća u okolici Trebinja živio je momak kojeg ćemo zvati Mile. Jednog dana Mile, odluči da siđe u Trebinje i potraži nekakav posao. I tako on hodao od radnje do radnje ali posla nije bilo sve dok ga netko nije uputio u lokalnu policijsku stanicu jer se čulo da se primaju novi žandarmi. I stvarno tamo ga pregledaju i izmjere i kao zadovolji on sve uslove i donesu mu još papir da potpiše da pristupa u žadndarmeriju. Kad su pred njega stavili papir i olovku on prizna kako je nepismen i ne zna da piše. Onda su mu fino objasnili kako iz tog razloga ne može raditi kao žandarm. Ode Mile kući i razmišlja šta će i odluči da emigrira u Ameriku. I stvarno, kupi kartu i pravac Teksas. Mjesto u koje je doselio bilo je u začetku pa je u njemu rasla i tekstilna industrija. Odluči Mile da nabavi stado ovaca i ulovi priliku kad je država davala poticaj stočarima te ugrabi na stotine hektara zemlje besplatno kako bi razvio stada i čuvao ovce. Kako je stado naraslo poveća se potreba za vodom za piće i odluči Mile da iskopa bunar. I tako kopajući bunar kako bi napojio stoku, bunar pođe da se puni naftom. ispostavilo se da je zemlja koju je Mile dobio od države prebogata naftom pa su se kompanije obrušile na Mileta kako bi im prodao zemlju i napravili ga milionerom. I tako za vrijeme jednog poslovnog ručka kad je Mile opet trebao da potpiše papir, morao priznati da je nepismen. Na to njegov odvjetnik je da ljubazan kompliment Miletu:"Gospodine Mile, vi ste nepismeni izgradili ovo bogatstvo. Što biste postigli tek da ste pismeni?" "Bio bih žandarm u Trebinju." odgovori Mile.

 

Hoću da kažem da zbog groznog sustava obrazovanja veliki broj talentirane djece kod nas na žalost propada.

Nije on telentiran nego je samo imao sreće. U niti jednom dijelu vlastitog života nije pokazivao nikakav talenat. Počevši od traženja posla brute force metodom, hodanjem o radnje do radnje (bulk/spam), emigracija trbuhom za kruhom, bavljenje stočarstvom jer je to bilo in, dobivanje zemlje besplatno.

I mislim da je krivit obrazovni sustav/okolinu za vlastiti neuspjeh svakako potpuno pogrešno.

 

...

Ontopic, članak je super, hvala! Možda ćemo svi uskoro ići na NER/BER tretmane, poboljšanje rada enzimskog korektora ili razdvajanje T baza.

 

...

Preporučujem svima ovih 5 DNA dokumentaraca - ponaravno epizoda 5/5.

Koliko će još morati proći vremena prije nego što počnemo modificirati svoj DNA i upravljati vlastitom evolucijom...

http://eu.battle.net/sc2/en/profile/294395/1/Chef/ http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/Chef_cr0/
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2015 10:00 (KIKI3ooo).
15 godina
neaktivan
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv

DNA seen through the eyes of a coder:

http://ds9a.nl/amazing-dna/

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
KIKI3ooo kaže...

Koliko će još morati proći vremena prije nego što počnemo modificirati svoj DNA i upravljati vlastitom evolucijom...

 

Što prije to bolje što se mene tiče... Pod uvjetom da tu tehnologiju ne monopoliziraju bogati (kao što vjerovatno hoće) i da zbog toga ne izbiju eugenički ratovi kao u Star Treku... Ja bi stvarno volio sebi DNA inženjeringom ugraditi mogućnost disanja ispod vode, infracrvenog vida, kosti od bio-proizvedenih karbonskih nanocijevi, mišiće sa povećanom snagom i izdržljivosti, kamuflažnu kožu u stilu hobotnica i takve fine stvari...

14 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
Enkidu kaže...
KIKI3ooo kaže...

Koliko će još morati proći vremena prije nego što počnemo modificirati svoj DNA i upravljati vlastitom evolucijom...

 

Što prije to bolje što se mene tiče... Pod uvjetom da tu tehnologiju ne monopoliziraju bogati (kao što vjerovatno hoće) i da zbog toga ne izbiju eugenički ratovi kao u Star Treku... Ja bi stvarno volio sebi DNA inženjeringom ugraditi mogućnost disanja ispod vode, infracrvenog vida, kosti od bio-proizvedenih karbonskih nanocijevi, mišiće sa povećanom snagom i izdržljivosti, kamuflažnu kožu u stilu hobotnica i takve fine stvari...

 Da :)

ali najzanimljivije je što oni već imaju tehnički dio riješen, vidi se u dokumentarcu, imaju već alate da naprave mutaciju (znaju napraviti kombinaciju za napravit točno određenu stvar, recimo da miš ne može pomicati mišiće lica - i tako po principu pokušaj-pogreška traže kombinacije i gledaju što koja radi, samo to su strojevi koji te pokušaj-pogreška operacije radu po ogroman broj po sekundi...), i čak točnu metodu da tu mutaciju ponište, ako se na kraju ipak pokaže negativnom, i vrate se step back. Imaju teoriju, praktično znanje, imaju pokusne subjekte - miševe, koji imaju DNA sličan našemu i u svim eksperimentima sa miševima su se svi rezultati mogli reproducirati na ljudima i tako na njima mogu raditi pokuse da usavrše tehniku. Dakle već se sutra praktički može napraviti prva evolucijska nit :)

http://eu.battle.net/sc2/en/profile/294395/1/Chef/ http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/Chef_cr0/
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječi sv
Uspio sam saznati - pitajući izravno ovogodišnjeg nobelovca Paula L. Modrića - da je on našega
podritla. Djed mu je naime Hrvat, a baka Crnogorka.
Toliko da znate. Možemo bismo (na neki način) reći da je to treći Hrvat koji je dobio Nobelovu nagradu
za kemiju (druga dvojica su Ružička i Prelog).
Nenad Raos
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju: kako stanica liječ
danen kaže...
Uspio sam saznati - pitajući izravno ovogodišnjeg nobelovca Paula L. Modrića - da je on našega
podritla. Djed mu je naime Hrvat, a baka Crnogorka.
Toliko da znate. Možemo bismo (na neki način) reći da je to treći Hrvat koji je dobio Nobelovu nagradu
za kemiju (druga dvojica su Ružička i Prelog).
Nenad Raos

 

Znači 1/4 je Hrvat, 1/4 Crnogorac, a 1/2 neka vrsta Amera? Ne može se na nikakav način reći da je on Hrvat. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2015 18:15 (PetarCroc).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice