Novi dokazi za teoriju Velikog praska

poruka: 53
|
čitano: 11.998
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi dokazi za teoriju Velikog praska".
15 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili. no kako se galaksije međusobno udaljavaju i sve brže, to nekako nalikuje na mnoštvo "big bangova", moguće zbog dodira dvaju svemira (i na tim "točkama"). no ako sve baš i nije supersimetrično onda ježi ga {#} u svakom slučaju, nekako mi je suludo uopće pretpostaviti da se čitav (naš) svemir proširio samo iz jedne točke. ako jest, gdje je bila ta točka? {#}

Moj PC  
5 13 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Misliš gdje je centar svemira? Nigdje i svugdje. Cijeli svemir je ta točka, samo veća

15 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Kak bi jedan moj prof. rekao na nekaj kaj ne kuži :"Da,da,da,da,da"...

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili.

Nije postojala svjetlost tada, prvi fotoni su CMB, 380000 god. nakon big banga.

11 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

kako ćeš tako nešto ogromno skužiti i naći polaznu točku, na osnovu njegove veličine mi smo valja veličine atoma ili manji

Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Meni je fasinantno da je barba Albert dosao do ovoga pomocu papira i olovke!

Pre pre pre veliki genij!!!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
47 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
KIKI3ooo kaže...

Nije postojala svjetlost tada, prvi fotoni su CMB, 380000 god. nakon big banga.

Zar je to bitno? Mi laici kada spominjemo brzine veće od svjetlosti uglavnom ne mislimo na gibanje brže od fotona, nego na dolazak sa točke a na točku b brže nego što bi se postiglo kretanjem 300k km/s :P

 

Ali nekako imam osjećaj da će odgovor biti takav da se ništa nije gibalo nego se samo prostor širio :D

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
11 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

To su umovi koji vide nešto što obični svjet nevidi niti će kad vidjeti

Moj PC  
5 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili. no kako se galaksije međusobno udaljavaju i sve brže, to nekako nalikuje na mnoštvo "big bangova", moguće zbog dodira dvaju svemira (i na tim "točkama"). no ako sve baš i nije supersimetrično onda ježi ga  {#}  u svakom slučaju, nekako mi je suludo uopće pretpostaviti da se čitav (naš) svemir proširio samo iz jedne točke. ako jest, gdje je bila ta točka?  {#}

Prije velikog praska nisu postojali prostor ni vrijeme, pa tako nije ni moguće govoriti o točci ni o brzinama neposredno nakon praska.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
syncmaster245b kaže...

Meni je fasinantno da je barba Albert dosao do ovoga pomocu papira i olovke!

Pre pre pre veliki genij!!!

Da, i meni najjače što nalaze fizičke dokaze za ono što su piskarali 50-100 god.

Ali teorija inflacije je u biti zakrpa (i sad dokazana) za standardni model, a autor teorije je Alan Guth :)

15 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

E sad, ako je svemir prije Big Bang-a bio jedna "tocka" gdje i unutar cega se ta "tocka" nalazila? Ili gdje, unutar cega se svemir i dan danas nalazi iako se prosirio?
I kako je ta "tocka" uopce nastala prije tog Big Bang-a?

 
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska

By Sheldon.

Zarada klikanjem http://bettingev.wix.com/neobuxiprobux
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Sve su to teorije opisane matematikom da bi se na kraju pokusalo experimentalno dokazat. Kako stvari postaju tricky tako i experimenti postaju zeznutiji.
Ima jako puno stvari koje je matematicki, a to znaci i danasnjom fizikom, nemoguce opisat. Svega, od duhovnjastva, vidovitosti, Saibabe, magije do bioenergije. Danasnja znanost to ne priznaje jer nikako ne moze objasnit. Puno ljudi ne priznaje jer se boje (bilo svijesno ili podsvjesno).
Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta, pa tako i to da je sve krenulo iz jedne beskrajno male tocke, beskrajno velike gustoce u "beskrajno" kratkom vremenu. Kada nesto pocme unistavat teoriju odmah se "izmisljaju" nove stvari, ala dark matter i energy. Onda se traze nacini da se postojecom tehnologijom dokazu.... Ne kazem da to nije dobro, ali postoje druge, alternativne, teorije koje se zanemaruju.
Mene su na faksu ucili (PMF fizika) da nam um razmislja po jednoj spranci od koje se nikako ne mozemo odvojit. Primjer je kada nikako ne mozemo riesit neki problem, pa tek kada ga zaboravimo na neko vrijeme onda nam sine ideja. Mislim da je tako i danas. Postojeca znanstvena zajednica radi svoje "zastite" ne dozvoljava pristup novim idejama. Isto kao i crkva. Treba proc vremene.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
KIKI3ooo kaže...
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili.

Nije postojala svjetlost tada, prvi fotoni su CMB, 380000 god. nakon big banga.

lol, pa normalno da je postojala. nisam particle fizičar niti kozmolog ali oni su nastali negdje unutar prve sekunde nakon big banga (kao i sve elementarne čestice). to što si ti naveo je trenutak kada je svemir postao proziran za EM zračenje, jer je prije toga to sve bila gusta kaša koječega (zato ne možemo vidjeti dalje od (T_bigbang - 380000)ly

let's put a smile on that face
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Drazen kaže...
Sve su to teorije opisane matematikom da bi se na kraju pokusalo experimentalno dokazat. Kako stvari postaju tricky tako i experimenti postaju zeznutiji.
...
Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta, pa tako i to da je sve krenulo iz jedne beskrajno male tocke, beskrajno velike gustoce u "beskrajno" kratkom vremenu. Kada nesto pocme unistavat teoriju odmah se "izmisljaju" nove stvari, ala dark matter i energy. Onda se traze nacini da se postojecom tehnologijom dokazu.... Ne kazem da to nije dobro, ali postoje druge, alternativne, teorije koje se zanemaruju.  
Mene su na faksu ucili (PMF fizika) da nam um razmislja po jednoj spranci od koje se nikako ne mozemo odvojit. Primjer je kada nikako ne mozemo riesit neki problem, pa tek kada ga zaboravimo na neko vrijeme onda nam sine ideja. Mislim da je tako i danas. Postojeca znanstvena zajednica radi svoje "zastite" ne dozvoljava pristup novim idejama. Isto kao i crkva. Treba proc vremene.

Nisam baš siguran da možeš način funkcioniranja uma pojedinca preslikati na kolektiv. Znanost ima jasno definiran način funkcioniranja: ako se nešto ne uklapa u radnu teoriju ona se nadograđuje, ako se pojavi dokaz da je pogrešna i ne može se nadograditi/modificirati, ona se odbacuje. Ako ima više teorija, ona koja ima najviše indicija da je točna, a najmanje kontradikcija se uzima kao radna, a ostale stoje u rezervi ukoliko netko ne osmisli nadogradnu koji bi je podigao iznad radne ili eksperiment kojim bi je nadogradio.

 

Drazen kaže...
Ima jako puno stvari koje je matematicki, a to znaci i danasnjom fizikom, nemoguce opisat. Svega, od duhovnjastva, vidovitosti, Saibabe, magije do bioenergije. Danasnja znanost to ne priznaje jer nikako ne moze objasnit. Puno ljudi ne priznaje jer se boje (bilo svijesno ili podsvjesno). 

Ovom si se izjavom diskvalificirao iz daljnje rasprave. Znanost prihvaća bez problema ono što ne može objasniti jer objašnjivost nije uvjet, već dokazivost. Za sve ove kategorije koje si nabrojao postoji raspisana nagrada od 1 000 000 USD tko dokaže u kontroliranim uvjetima (samo dokaz postojanja pojave, ne treba objasniti).

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili. no kako se galaksije međusobno udaljavaju i sve brže, to nekako nalikuje na mnoštvo "big bangova", moguće zbog dodira dvaju svemira (i na tim "točkama"). no ako sve baš i nije supersimetrično onda ježi ga {#} u svakom slučaju, nekako mi je suludo uopće pretpostaviti da se čitav (naš) svemir proširio samo iz jedne točke. ako jest, gdje je bila ta točka? {#}

Zapravo, vrijeme je tada tek nastalo i teklo je puno sporije nego što se danas događa, tako bar fizičari vjeruju. Mada danas mnogi od njih tvrde kako vrijeme uopće ne postoji, već da je samo iluzija.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Makavelii kaže...

E sad, ako je svemir prije Big Bang-a bio jedna "tocka" gdje i unutar cega se ta "tocka" nalazila? Ili gdje, unutar cega se svemir i dan danas nalazi iako se prosirio?
I kako je ta "tocka" uopce nastala prije tog Big Bang-a?

heh, mislim da je đabe razmišljati u okvirima 3D prostora. Sada su jako popularne teorije o više dimenzija i paralelnim svemirima. Npr. jedna od teorija za big bang je da je to zapravo bio sudar dvaju paralelnih svemira (ako se čitav svemir zamisli kao jedna 2D vrpca, sudar takve dvije vrpce je bio big bang).

 

BTW kog zanimaju ovakve stvari, preporučio bih dokumentarac Through the wormhole. Dotiću se zbilja svega, a u njemu sudjeluju svjetski top fizičari (i onda tek skužiš koliko različitih teorija imaju te kakva rivalstva među njima postoje)

let's put a smile on that face
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2014 21:30 (whysoserious).
10 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Da, potvrđeni je veliki prasak odnosno inflacija. Još važnije je da su potvrđeni i gravitacijski valovi, a najvažnije je da su napokon opća teorija relativnosti i kvantna fizika napokon našle dodirnu točku, odnosno kvantna fizika i opća relativnost imaju duboku povezanost (što smo pretpostavljali ali nikako nismo mogli eksperimentalno ili opažanjem potvrditi).

 

S ovime su praktički dokazane sve Einsteinove pretpostavke, tj. jesu dokazane sve(zadnje je bilo gravitacijski valovi), tako da sad već možemo izbaciti "teorija" iz teorija relativnosti.  Možemo reći zasad i zakoni relativnost.

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
MrBlc kaže...
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili. no kako se galaksije međusobno udaljavaju i sve brže, to nekako nalikuje na mnoštvo "big bangova", moguće zbog dodira dvaju svemira (i na tim "točkama"). no ako sve baš i nije supersimetrično onda ježi ga {#}  u svakom slučaju, nekako mi je suludo uopće pretpostaviti da se čitav (naš) svemir proširio samo iz jedne točke. ako jest, gdje je bila ta točka? {#}

Prije velikog praska nisu postojali prostor ni vrijeme, pa tako nije ni moguće govoriti o točci ni o brzinama neposredno nakon praska.

Ok a kaj je bilo prije toga,Izlanuo se dakle šta je bilo prije velikog praska i vremena ako neko zna nek javi ili suma sumarum nemaju poima.{#}

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2014 21:33 (rambox).
16 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Kako znamo da ove varijacije u polarizaciji nisu rezultat djelovanja npr. tamne materije (za koju još ne znamo na što sve utječe i koliko)?

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Makavelii kaže...

E sad, ako je svemir prije Big Bang-a bio jedna "tocka" gdje i unutar cega se ta "tocka" nalazila? Ili gdje, unutar cega se svemir i dan danas nalazi iako se prosirio?
I kako je ta "tocka" uopce nastala prije tog Big Bang-a?

To je pravo pitanje, moramo shvatiti da nije sve po našim zakonima i da ne možemo shvatiti kako je Bog "oduvijek". Kad se ta pitanja pitaš shvatiš da smo mali i da smo stvoreni. Amen

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
10 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
DigiMagic kaže...

Kako znamo da ove varijacije u polarizaciji nisu rezultat djelovanja npr. tamne materije (za koju još ne znamo na što sve utječe i koliko)?

 

Misliš na tamnu materiju za koju još ni ne znam da li postoji?

 

Da odgovorim, takva polarizacija nastaje samo kad se prostor širi i skuplja (gravitacijski valovi). 

Samomrzeći hrvat
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Drazen kaže...
Sve su to teorije opisane matematikom da bi se na kraju pokusalo experimentalno dokazat. Kako stvari postaju tricky tako i experimenti postaju zeznutiji.
Ima jako puno stvari koje je matematicki, a to znaci i danasnjom fizikom, nemoguce opisat. Svega, od duhovnjastva, vidovitosti, Saibabe, magije do bioenergije. Danasnja znanost to ne priznaje jer nikako ne moze objasnit. Puno ljudi ne priznaje jer se boje (bilo svijesno ili podsvjesno).
Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta, pa tako i to da je sve krenulo iz jedne beskrajno male tocke, beskrajno velike gustoce u "beskrajno" kratkom vremenu. Kada nesto pocme unistavat teoriju odmah se "izmisljaju" nove stvari, ala dark matter i energy. Onda se traze nacini da se postojecom tehnologijom dokazu.... Ne kazem da to nije dobro, ali postoje druge, alternativne, teorije koje se zanemaruju.
Mene su na faksu ucili (PMF fizika) da nam um razmislja po jednoj spranci od koje se nikako ne mozemo odvojit. Primjer je kada nikako ne mozemo riesit neki problem, pa tek kada ga zaboravimo na neko vrijeme onda nam sine ideja. Mislim da je tako i danas. Postojeca znanstvena zajednica radi svoje "zastite" ne dozvoljava pristup novim idejama. Isto kao i crkva. Treba proc vremene.

Ova teorija postoji dugi niz desetljeća.

Ovo je dokaz koji ju potvrđuje s 5 sigma ili vjerojatnosti od 99.9999426697%

Teorije su to da se pokušaju uništiti to je i jedan od principa znanosti, a stvari poput tamne energije nisi ništa više nego trenutna najbolja objašnjenja, odnosno nisu ništa manje "izmišljotine" od gravitacije, jedno što ih trenutno ne možemo objasniti jednako dobro.

Usput ovo otkriće potvođuje postojanje tamne energije.

 

 

Xanzzu jer je danas teško biti orginalan.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
rambox kaže...
MrBlc kaže...
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili. no kako se galaksije međusobno udaljavaju i sve brže, to nekako nalikuje na mnoštvo "big bangova", moguće zbog dodira dvaju svemira (i na tim "točkama"). no ako sve baš i nije supersimetrično onda ježi ga {#}  u svakom slučaju, nekako mi je suludo uopće pretpostaviti da se čitav (naš) svemir proširio samo iz jedne točke. ako jest, gdje je bila ta točka? {#}

Prije velikog praska nisu postojali prostor ni vrijeme, pa tako nije ni moguće govoriti o točci ni o brzinama neposredno nakon praska.

Ok a kaj je bilo prije toga,Izlanuo se dakle šta je bilo prije velikog praska i vremena ako neko zna nek javi ili suma sumarum nemaju poima.{#}

Zašto bi se tebi javio?

Tko god da odgovor na to pitanje s dovoljnom količinom dokaza ne gine mu nobelova nagrada.

Xanzzu jer je danas teško biti orginalan.
10 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

I,jeste se dogovorili?Tko je prdno?!

fra Krsto Narkoman
Moj PC  
1 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
rambox kaže...

Ok a kaj je bilo prije toga,Izlanuo se dakle šta je bilo prije velikog praska i vremena ako neko zna nek javi ili suma sumarum nemaju poima.{#}

Ono isto što je iza granice svemira - jedno pravo, nepojmljivo, ništa, možda. Možda implozija nekog drugog vremena i prostora, možda....

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Neukim ljudima je puno lakše povjerovati u nekakve magije i vrađbine nego u znanstvene teorije koje su desetljećima potvrđivali i dopunjavali najpametniji pripadnici naše vrste. Reci čovjeku da je stvoren čarobnim štapićem i povjerovat će ti. Pokušaj mu objasniti prostor i vrijeme pa će te blijedo gledati. Onaj tko ne vjeruje znanstvenim teorijama jednostavno nije dovoljno pametan da ih shvati pa traži sebi jednostavnije objašnjenje. Probajte djetetu od 5 godina dokazati teoriju relativnosti. Lakše ćete ga uvjeriti u postojanje djeda mraza.

Is it weird that this gave me an orgasm?
 
14 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
DragonShit kaže...

Probajte djetetu od 5 godina dokazati teoriju relativnosti. Lakše ćete ga uvjeriti u postojanje djeda mraza.

Zapravo, dijete će lakše shvatiti teoriju relativnosti (recimo opću) nego odrastao čovjek jer je otvorenih svjetonazora i bez ikakvih predrasuda. Barem je tako bilo prije 50-ak ili koliko već godina. Danas to vrijedi za neke druge, nešto modernije teorije.

A što se tiče dokazivanja teorije relativnosti to ne može napraviti nitko od ovdje prisutnih nikome od ovdje prisutnih {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2014 0:51 (DexCro).
15 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
DexCro kaže...

A što se tiče dokazivanja teorije relativnosti to ne može napraviti nitko od ovdje prisutnih nikome od ovdje prisutnih {#}

mene su od malena učili da relativno trajanje minute ovisi o tome s koje se strane vrata od WC-a nalaziš kad ti je sila.  {#}

13 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
rambox kaže...

Ok a kaj je bilo prije toga,Izlanuo se dakle šta je bilo prije velikog praska i vremena ako neko zna nek javi ili suma sumarum nemaju poima.{#}

Krećeš se po površini Zemlje ravno prema sjeveru. I onda dođeš do sjevernog pola. Kuda dalje? U kojem smjeru u toj točki je sjever? Ne postoji taj smjer. Geometrija kugle to ne dozvoljava.

 

Isto tako i vrijeme. Ideš unatrag u vremenu prema BB-u. I dok dođeš do njega, nema dalje, vrijeme ne postoji. Vrijeme i prostor su nastali u BB-u. Nema smisla govoriti o vremenu prije BB-a. Geometrija prostorvremena to ne dozvoljava.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2014 6:59 (Nole).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice