Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

poruka: 134
|
čitano: 17.654
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi problemi za Uber u Hrvatskoj".
12 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Abomb kaže...

Dobar dio velikih Hrvatina se zali na te licence, a ne znaju da jednom kada taksist kupi/dobije od svog rodjaka tih desetak licenci, da on moze licencu prodati/iznajmiti dalje drugim taksistima.

To je normalna stvar u taksi zajednici.

Zato i postoji odredjeni broj licenci. Onaj tko ih daje,dobije postotak od preprodanih licenci.

 

Nema drugog razloga zasto grad ne bi mogao zaradjivati duplo/troduplo na licencama. 

 

Postoji razlog zasto se zove Taxi mafija.

 

 

I onda dodju ovce koji kazu da Uber ne posluje po zakonu.uglavnom se radi o ljudima koji imaju nekog taksista u obitelji pa im je naprica gluposti.

 

 

 

 

 Jedno bezakonje ne možeš pravdati drugim. A ovo o taksistima u obitelji je isto kao da ja napišem kako svi koji su tu na strani Ubera imaju Uberovca u obitelji. Jel da je to glupo?

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...

 Baš si smiješan. Ti očito ne znaš. Ti samo govoriš "zna se". Ja ne znam što je to jer kao ni sada, nikad nisam dobio odgovor. Zašto odgovaraš na moja pitanja bez da si išta smisleno rekao? Koji su to zakoni ili propisi i ako ti ne znaš, koga mogu pitati? Uvijek postavim ista pitanja i uvijek ne dobijem odgovor. Baš bih volio vidjeti kaznene ili prekršajne prijave protiv uber vozača.

Nije mi jasno čemu ovakva pitanja.

Što u osnovi krše? Zakon o prijevozu u cestovnom prometu. Nakon toga brdo drugih stvari.

Sve ti je već objavljivano n puta i na raznim forumima i na raznim službenim stranicama.

Na osnovu svega toga vršene su zapljene, naplaćivane kazne i slično.

Nije ti jasno? Stvarno? Pa želim znati tko je pravu. Želim znati oblik prijevoza radije koristim. Želim znati da li trebam zagovarati poštivanje propisa ili borbu za promjenu propisa.

Ja sam očito zaobišao tih n foruma i čitao neke druge forume na kojima sam vidio ravno nula argumenata boljih od krši se zakon.

Nije mi jasno kako je normalno da su oduzeli nekih pet ili koliko vozila, a ima ih sasvim dovoljno ostalih da dobiješ uber za pet minuta u Zagrebu. Zar je carini problem pozvati još 20 puta uber, ustanoviti tko ga vozi i zaplijeniti taj auto kad dođe? Zar je problem podnijeti prekršajne prijave, sudski tražiti uber da da popis vozača i opet oduzeti aute i što god?

Trebat će mi malo više da proučim zakon, ali baš želim znati.

11 godina
online
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...

@maxim

Širiš dezinformacije. Niti se vožnje ravnomjerno raspoređuju na sve taksiste, niti na taksi stajalištu moraš sjesti u prvi taksi koji je na redu. Možeš i ne moraš. Niko me nemre natjerati da se vozim s žutom tablom. Čak ni ne sjedam kod radio taksija, ako imam izbor i ako vozaća ne poznam. Redovito su kod mene sjedali ljudi u Masarykovoj, iako nisam bil ni blizu prvom. Ja sam ih, zbog solidarnosti, upozoril na to da nisam prvi na redu (to je ko neki kodeks između taksista), ali ako baš inzistiraju na tome da ih ja vozim, kaj je u biti njihovo pravo, da ih mogu voziti. 

 nisam se kod nas vozio godinama taxijem, čak desetljećima

no, zanimljivo da sam nedavno u amsterdamu htio sjesti u jedan taxi koji je stajao predzadnji u redu i lik me nije htio voziti, nego me poslao prema prvom taksiju do kojeg sam se morao probijati s hrpom kofera kroz gužvu jer je u redu bilo jedno 20-ak taxija (na autobusnom kolodvoru na sloterdijku)

 

i još sam mu rekao da hoću baš njegov taxi i ništa - lik neće, pa neće

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...

@maxim

Širiš dezinformacije. Niti se vožnje ravnomjerno raspoređuju na sve taksiste, niti na taksi stajalištu moraš sjesti u prvi taksi koji je na redu. Možeš i ne moraš. Niko me nemre natjerati da se vozim s žutom tablom. Čak ni ne sjedam kod radio taksija, ako imam izbor i ako vozaća ne poznam. Redovito su kod mene sjedali ljudi u Masarykovoj, iako nisam bil ni blizu prvom. Ja sam ih, zbog solidarnosti, upozoril na to da nisam prvi na redu (to je ko neki kodeks između taksista), ali ako baš inzistiraju na tome da ih ja vozim, kaj je u biti njihovo pravo, da ih mogu voziti.

 

 

Gle, jasno mi je da većina taksista ima svoje vizitke i nastoje se maksimalno izreklamirati,ali to da ne moraš sjesti u prvi taksi po redu, stvarno nisam znao. Taxi u svom gradu koristim jako rijetko, možda 1-2 puta godišnje, ali koliko vidim kada prođem pored taxi stajališta, uvijek svi korisnici ulaze u prvi taxi po redu.U gradu u kojem živim većinu zarade taksisti ostvare od prijevoza turista, a teško da turist ima prreferenciju prema određenom vozaču ili vozilu. Većina hotela također ima obavezu ravnomjenog pozivanja svih triju taxi udruženja tako da je rijetkost da recepcioner pozove 'svog' taksista.

 

Poanta je u tome da, kada poželim nešto negdje pojesti, sam odaberem restoran i uvijek idem tamo gdje sam bio zadovoljan, a ako idem na neko novo mjesto, uvijek se raspitam kod prijatelja i kolega. S druge strane, kad se vozim taksijem, kako nemam nekog 'svog' takista, vozim se sa onim kojeg mi dodjeli dispečer, i nemam ama baš nikakvu mogućnost izbora.

16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Mandor kaže...

Nije ti jasno? Stvarno? Pa želim znati tko je pravu. Želim znati oblik prijevoza radije koristim. Želim znati da li trebam zagovarati poštivanje propisa ili borbu za promjenu propisa.

Ja sam očito zaobišao tih n foruma i čitao neke druge forume na kojima sam vidio ravno nula argumenata boljih od krši se zakon.

Nije mi jasno kako je normalno da su oduzeli nekih pet ili koliko vozila, a ima ih sasvim dovoljno ostalih da dobiješ uber za pet minuta u Zagrebu. Zar je carini problem pozvati još 20 puta uber, ustanoviti tko ga vozi i zaplijeniti taj auto kad dođe? Zar je problem podnijeti prekršajne prijave, sudski tražiti uber da da popis vozača i opet oduzeti aute i što god?

Trebat će mi malo više da proučim zakon, ali baš želim znati.

Država je u pravu, Uberova poslovna politika i je "uleti i probaj natjerati da popuste", zato i imaju probleme u većini država.

Država ne može odjednom svima sjesti na leđa, mora imati sve dokaze, odraditi akcije, zaplijenili su 15-20 auta i odredili milijuna kuna kazni.

Treba li se možda liberalizirati tržište? Ako i treba, svi moraju imati iste uvjete, ne jedni jedne, a drugi druge.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
BlueMax kaže...
Abomb kaže...

 

 

 

 

 Jedno bezakonje ne možeš pravdati drugim. A ovo o taksistima u obitelji je isto kao da ja napišem kako svi koji su tu na strani Ubera imaju Uberovca u obitelji. Jel da je to glupo?

 Zakon podlijeze manjoj skupini ljudi, na racun svih gradjana.

 

Uber i da zeli biti pod standardnim Taksi zakonima i regulacijama, ne moze, jer nece dobiti licencu. 

 

Uber samo koristi rupu u zakonu.Ni prvi ni zadnji

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
maxym kaže...
kepmip kaže...

@maxim

Širiš dezinformacije. Niti se vožnje ravnomjerno raspoređuju na sve taksiste, niti na taksi stajalištu moraš sjesti u prvi taksi koji je na redu. Možeš i ne moraš. Niko me nemre natjerati da se vozim s žutom tablom. Čak ni ne sjedam kod radio taksija, ako imam izbor i ako vozaća ne poznam. Redovito su kod mene sjedali ljudi u Masarykovoj, iako nisam bil ni blizu prvom. Ja sam ih, zbog solidarnosti, upozoril na to da nisam prvi na redu (to je ko neki kodeks između taksista), ali ako baš inzistiraju na tome da ih ja vozim, kaj je u biti njihovo pravo, da ih mogu voziti.

 

 

Gle, jasno mi je da većina taksista ima svoje vizitke i nastoje se maksimalno izreklamirati,ali to da ne moraš sjesti u prvi taksi po redu, stvarno nisam znao. Taxi u svom gradu koristim jako rijetko, možda 1-2 puta godišnje, ali koliko vidim kada prođem pored taxi stajališta, uvijek svi korisnici ulaze u prvi taxi po redu.U gradu u kojem živim većinu zarade taksisti ostvare od prijevoza turista, a teško da turist ima prreferenciju prema određenom vozaču ili vozilu. Većina hotela također ima obavezu ravnomjenog pozivanja svih triju taxi udruženja tako da je rijetkost da recepcioner pozove 'svog' taksista.

 

Poanta je u tome da, kada poželim nešto negdje pojesti, sam odaberem restoran i uvijek idem tamo gdje sam bio zadovoljan, a ako idem na neko novo mjesto, uvijek se raspitam kod prijatelja i kolega. S druge strane, kad se vozim taksijem, kako nemam nekog 'svog' takista, vozim se sa onim kojeg mi dodjeli dispečer, i nemam ama baš nikakvu mogućnost izbora.

 Dok pogledaš malo te teksije, pola ih je poluispravno (informaciju vadim iz guzice), ovi kaj imaju žute table su preskupi, neki likovi puše u autu.... Zakaj si ja sad ne bi mogel izabrati taksi koji meni odgovara? Imaju taksisti taj neki svoj kodeks kojeg se li-la drže, ovi stariji likovi koji su vozili dok su monopol imali više od drugih, al iz iskustva ti velim da na tu foru prvog u redu nasjedaju samo stranci i ljudi koji taksi usluge ne koriste često.

16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...

 

Zakaj si ja sad ne bi mogel izabrati taksi koji meni odgovara?

Ovisno kako ga naručuješ. Ako dođeš na stajalište uzmeš prvi, ako ga naručuješ možeš i tražiti nešto specifično, direktno ga zvati ako imaš kontakt itd.

16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Abomb kaže...

 Zakon podlijeze manjoj skupini ljudi, na racun svih gradjana.

 

Uber i da zeli biti pod standardnim Taksi zakonima i regulacijama, ne moze, jer nece dobiti licencu. 

 

Uber samo koristi rupu u zakonu.Ni prvi ni zadnji

 

 

 

 

Nema tu "manje skupine ljudi" i "na račun svih građana".

Koliko je Uber (u stvarosti, Uberovci) zatražio licenci ovo proljeće u Zagrebu? Na stranu što Uber ni ne može tražiti licence.

Rupe u zakonu nema.

 

* Isprika na dva posta.

14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

O stajalištu i govorim. Zakaj bi uzimal po redu? idem tam gdi mi paše. Zakaj bi plačal vožnju x puta više?

16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...

O stajalištu i govorim. Zakaj bi uzimal po redu? idem tam gdi mi paše. Zakaj bi plačal vožnju x puta više?

Zato jer ti na stajalištu možda neće izaći u susret.

No ne shvaćam ovo s x puta većom cijenom.

14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Tipa, prva 3 su žute table, (oni su puno skuplji od radio taxia, camea i eko taxia), 4. je eko taxi. Jel da ja sad zbog tog "pravila" idem u prvi i platim 100 kuna za nekaj kaj bi u eko taxiu 30? (karikiram)

Naglasak na tvoje "možda". Događa se da te odbiju, ali prije ili poslije te uzme neko.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2017 11:50 (kepmip).
16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...

Tipa, prva 3 su žute table, (oni su puno skuplji od radio taxia, camea i eko taxia), 4. je eko taxi. Jel da ja sad zbog tog "pravila" idem u prvi i platim 100 kuna za nekaj kaj bi u eko taxiu 30? (karikiram)

Naglasak na tvoje "možda". Događa se da te odbiju, ali prije ili poslije te uzme neko.

Pa odeš u eko taksi ili Cameo, to je skroz druga firma, ne razumijem te.

I dalje ne razumijem s cijenom.

14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
kepmip kaže...

Tipa, prva 3 su žute table, (oni su puno skuplji od radio taxia, camea i eko taxia), 4. je eko taxi. Jel da ja sad zbog tog "pravila" idem u prvi i platim 100 kuna za nekaj kaj bi u eko taxiu 30? (karikiram)

Naglasak na tvoje "možda". Događa se da te odbiju, ali prije ili poslije te uzme neko.

Pa odeš u eko taksi ili Cameo, to je skroz druga firma, ne razumijem te.

I dalje ne razumijem s cijenom.

Malo prije si govoril da na stajalištu uđeš u prvi taksi, sad govoriš da odeš u eko ili cameo... Sad ja tebe ne kužim. Oćeš reči da ne postoji vjerojatnost da se na istom stajalištu u isto vrijeme nalaze taksiji različitih firmi?

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2017 11:59 (kepmip).
16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...
Old Iggy kaže...

Pa odeš u eko taksi ili Cameo, to je skroz druga firma, ne razumijem te.

I dalje ne razumijem s cijenom.

 Ja sad tebe više ne kužim. Malo prije si govoril da na stajalištu uđeš u prvi taksi, sad govoriš da odeš u eko ili cameo... Sad ja tebe ne kužim. Oćeš reči da ne postoji vjerojatnost da se na istom stajalištu u isto vrijeme nalaze taksiji različitih firmi?

Ako imaš više firmi - odeš u koju želiš. Pa sam navodiš da ih je više?!?

Obično vozači istih firmi traže da ideš u po redu.

14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
kepmip kaže...
Old Iggy kaže...

Pa odeš u eko taksi ili Cameo, to je skroz druga firma, ne razumijem te.

I dalje ne razumijem s cijenom.

 Ja sad tebe više ne kužim. Malo prije si govoril da na stajalištu uđeš u prvi taksi, sad govoriš da odeš u eko ili cameo... Sad ja tebe ne kužim. Oćeš reči da ne postoji vjerojatnost da se na istom stajalištu u isto vrijeme nalaze taksiji različitih firmi?

Ako imaš više firmi - odeš u koju želiš. Pa sam navodiš da ih je više?!?

Obično vozači istih firmi traže da ideš u po redu.

 E, ovo si tek sad rekel. Do sad nije bilo riječi da moreš preskakati taksije, ako nisu iz iste firme. Ja od početka navodim različite firme.


Ako ne znate kaj su žute table pitajte. Ne znam na koji način su dobili žute table, znam samo rekla-kazala priče, al znam da se likovi ne žele držati pravila i dogovora, pa voze po svojim tarifama, koje su 'divne'.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2017 12:06 (kepmip).
16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kepmip kaže...
Old Iggy kaže...

Ako imaš više firmi - odeš u koju želiš. Pa sam navodiš da ih je više?!?

Obično vozači istih firmi traže da ideš u po redu.

 E, ovo si tek sad rekel. Do sad nije bilo riječi da moreš preskakati taksije, ako nisu iz iste firme. Ja od početka navodim različite firme.


Ako ne znate kaj su žute table pitajte. Ne znam na koji način su dobili žute table, znam samo rekla-kazala priče, al znam da se likovi ne žele držati pravila i dogovora, pa voze po svojim tarifama, koje su 'divne'.

I nisam vidio različite firme, samo stajališta. Na većini stoji samo radio taxi, nisam baš vidio da se miješaju (valjda su se ujedinili pod napadom Ubera pa smirili).

15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
Abomb kaže...

 

 

 

Nema tu "manje skupine ljudi" i "na račun svih građana".

Koliko je Uber (u stvarosti, Uberovci) zatražio licenci ovo proljeće u Zagrebu? Na stranu što Uber ni ne može tražiti licence.

Rupe u zakonu nema.

 

* Isprika na dva posta.

 zasto gradovi ne izdaju vise licenci? i kolika je cijena regularne licence koju se direktno dobije,a kolika je cijena za preprodanu licencu?

 

sve mozes naci samo ako u domace oglasnike upises Taxi licenca

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2017 15:52 (Abomb).
15 godina
neaktivan
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

A kaj se radio taxi i cammeo više ne lemaju? Sad su si frendaći?

Maybe you should stay with yo mama She could do your laundry and cook for you
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Sto se tice stajalista po zagrebu, nije tako jednostavno. Postoji dogovor medju taxistima da musterije moze uzeti samo prvi po redu. Ako pitas nekog iz sredine, nece te uzeti nego uputiti na prvog.

Problem je , po centu zagreba, zute table, kako navodi kolega iznad. To su privatnici van udruzenja i mogu lupat tarife kako zele. Za moju uobicajenu rutu obicno uzimaju 60-70kn naspram cameovih cca 35kn.

Doticna gospoda inace ljepe naljepnice i logotipove skoro identicne radio taxiju pa ih mozda nisi ni primjetio .

Enivej, situacija, subota 3am, teslina, ja i zena trazimo taxi, krepani, samo hocemo sjesti u prvi taxi, neda nam se ni ubera zvat. I prvi taxi zutotablas, iza njega eko. Znam da ce me prvi odrati duplo skuplje, prolazimo kraj njega, tip nas gleda, dolazim do eko taksija, priblizimo se vratima, tip iz prvog taxija izlazi van, pocne se nesto derati na nas, pa se nastavlja derati na eko taxi. Izlazi van eko vozac, mi lagano pjeske prema doma , ovi su se ostali svadjati iza nas.. :)
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
Mandor kaže...

 Baš si smiješan. Ti očito ne znaš. Ti samo govoriš "zna se". Ja ne znam što je to jer kao ni sada, nikad nisam dobio odgovor. Zašto odgovaraš na moja pitanja bez da si išta smisleno rekao? Koji su to zakoni ili propisi i ako ti ne znaš, koga mogu pitati? Uvijek postavim ista pitanja i uvijek ne dobijem odgovor. Baš bih volio vidjeti kaznene ili prekršajne prijave protiv uber vozača.

Nije mi jasno čemu ovakva pitanja.

Što u osnovi krše? Zakon o prijevozu u cestovnom prometu. Nakon toga brdo drugih stvari.

Sve ti je već objavljivano n puta i na raznim forumima i na raznim službenim stranicama.

Na osnovu svega toga vršene su zapljene, naplaćivane kazne i slično.

 Da je sve tako kako ti kažeš već bi im odavno zabranili rad a vidimo da baš nije tako. Što zakon o cestovnom prometu kaže o iznajmljivanju vozila s vozačem?  Ima li itko saznanja što se dogodilo s uber vozačima kojima je zaplijenjeno vozilo? Kako su ti predmeti završili na sudu? Trajnom zaplijenom ili isprikom i vraćanjem vozila? Ako je sve već opisano u zakonu, čemu onda najave da će se zakon mijenjati i usklađivati te donositi novi propisi? Zašto po postojećem zakonu uberu nije zabranjen rad i zašto se zakonodavac nije pozvao na isti te onemogućio ilegalnu djelatnost? Zašto je uber vozačima data mogučnost otvaranja firmi i obrta za obavljanje tjelatnosti taksiranja? Normalna država bi ovaj problem brzo riješila dok je za slučajnu državu ovo prevelik zalogaj s kojim se nesposobni ministar ne može nositi. 

16 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Abomb kaže...
Old Iggy kaže...

 

Nema tu "manje skupine ljudi" i "na račun svih građana".

Koliko je Uber (u stvarosti, Uberovci) zatražio licenci ovo proljeće u Zagrebu? Na stranu što Uber ni ne može tražiti licence.

Rupe u zakonu nema.

 

* Isprika na dva posta.

 zasto gradovi ne izdaju vise licenci? i kolika je cijena regularne licence koju se direktno dobije,a kolika je cijena za preprodanu licencu?

 

sve mozes naci samo ako u domace oglasnike upises Taxi licenca

Licence su jeftine i nisu prenosive. Kad ih uhvate uzimaju se licence i naplaćuju kazne.

Taksi prijevoz je javni prijevoz, nije "slobodna aktivnost". zato gradovi to reguliraju - ne reviše konkurencije koja bi potencijalno smanjila i cijene i kvalitetu transporta.

Zekoslavko kaže...

A kaj se radio taxi i cammeo više ne lemaju? Sad su si frendaći?

Kad je Uber u pitanju, itekako su frendovi (jer su pravi taksisti, za razliku od Ubera).

mcf kaže...
Sto se tice stajalista po zagrebu, nije tako jednostavno. Postoji dogovor medju taxistima da musterije moze uzeti samo prvi po redu. Ako pitas nekog iz sredine, nece te uzeti nego uputiti na prvog.

Nemam pojma, obično ga naručujem, ali nisam nikad ni vidio na standardnim taksi stajalištima probleme između jednih, drugih i trećih.

movie kaže...
Old Iggy kaže...

Nije mi jasno čemu ovakva pitanja.

Što u osnovi krše? Zakon o prijevozu u cestovnom prometu. Nakon toga brdo drugih stvari.

Sve ti je već objavljivano n puta i na raznim forumima i na raznim službenim stranicama.

Na osnovu svega toga vršene su zapljene, naplaćivane kazne i slično.

 Da je sve tako kako ti kažeš već bi im odavno zabranili rad a vidimo da baš nije tako. Što zakon o cestovnom prometu kaže o iznajmljivanju vozila s vozačem?  Ima li itko saznanja što se dogodilo s uber vozačima kojima je zaplijenjeno vozilo? Kako su ti predmeti završili na sudu? Trajnom zaplijenom ili isprikom i vraćanjem vozila? Ako je sve već opisano u zakonu, čemu onda najave da će se zakon mijenjati i usklađivati te donositi novi propisi? Zašto po postojećem zakonu uberu nije zabranjen rad i zašto se zakonodavac nije pozvao na isti te onemogućio ilegalnu djelatnost? Zašto je uber vozačima data mogučnost otvaranja firmi i obrta za obavljanje tjelatnosti taksiranja? Normalna država bi ovaj problem brzo riješila dok je za slučajnu državu ovo prevelik zalogaj s kojim se nesposobni ministar ne može nositi. 

Svakom koga uhvate zabrane rad (tj., ne mogu ga trajno zabraniti jer ga nisu ni trajno odobrili, iliti radili su nelegalno). Kazne su obično na kraju oko 50.000 kn, koliko im Uber pomogne prema obećanjima ne znam. Nema tu nikakvih "isprika", ne shvaćam kakve bi isprike netko tko kažnjava trebao davati?

Uber nije najam vozila s vozačem (bez obzira što tupio), po zakonskoj definiciji (a ona je jedino bitna) je najobičniji taksi.

Priče o donošenju novih propisa su samo priče dok se nešto ne riješi. Kako se praktički nigdje u svijetu nije išlo na ruku Uberu (a ne vidim ni zašto bi kao ni zašto bi naši bitnije liberalizirali to tržište) nada u nekakvu liberalizaciju može ići ili u smjeru ukidanja sadašnjih obaveza taksista (uključujući i dodatne stvari tipa osiguranja, teh. pregleda i slično) ili "ubacivanja" Uberovaca u standardnu taksi uslugu (koju opet dirigiraju lokalne samouprave).

Malo brkaš termine, no nisi jedini.

13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
"liberalizaciju može ići ili u smjeru ukidanja sadašnjih obaveza taksista (uključujući i dodatne stvari tipa osiguranja, teh. pregleda i slično) "

Mh.. vec sam dosadan sam sebi sa ponavljanjem.. taksist nema nikakvih dodatnih obaveza u odnosu na uber, osim komada papira, licence. Tehnicki, osiguranje, vrijede ista stvar kao i za uber (sto se tice osiguranja, i jedni i drugi moraju imati obaveznu policu koja pokriva vozaca i cetiri putnika).

Nekad je postojao nekakav ispit poznavanja grada vezan uz licencu, ali to se vec dugo ne polaze.
13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Cijeli problem ne bi postojao kada ne bi bio ograničen broj licenci.
Trenutno do licence ne možeš doći i to je problem.
robimarko@gmail.com
15 godina
neaktivan
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Mene samo jedno zanima... ukoliko taksisti prosvjeduju jer vlada nje ništa napravila, zašto ne blokiraju gornji grad, markov trg, nego gnjave obične ljude?

Maybe you should stay with yo mama She could do your laundry and cook for you
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Zato što bi im tamo policija napisala par kazni i odšlepala aute
robimarko@gmail.com
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...

Svakom koga uhvate zabrane rad (tj., ne mogu ga trajno zabraniti jer ga nisu ni trajno odobrili, iliti radili su nelegalno). Kazne su obično na kraju oko 50.000 kn, koliko im Uber pomogne prema obećanjima ne znam. Nema tu nikakvih "isprika", ne shvaćam kakve bi isprike netko tko kažnjava trebao davati?

Uber nije najam vozila s vozačem (bez obzira što tupio), po zakonskoj definiciji (a ona je jedino bitna) je najobičniji taksi.

Priče o donošenju novih propisa su samo priče dok se nešto ne riješi. Kako se praktički nigdje u svijetu nije išlo na ruku Uberu (a ne vidim ni zašto bi kao ni zašto bi naši bitnije liberalizirali to tržište) nada u nekakvu liberalizaciju može ići ili u smjeru ukidanja sadašnjih obaveza taksista (uključujući i dodatne stvari tipa osiguranja, teh. pregleda i slično) ili "ubacivanja" Uberovaca u standardnu taksi uslugu (koju opet dirigiraju lokalne samouprave).

Malo brkaš termine, no nisi jedini.

Ne brkam ja ništa, malo slušam jedne pa malo druge. Svatko si objašnjava kako njemu paše i vodu tjera na svoj mlin. Znam lika iz naselja koji fura za uber, uzeli mu vozilo, vratili, ponovno vozi. On i dalje tvrdi da on ne taksira već pruža uslugu najma vozila s vozačem što je po definiciji nešto sasvim drugo. On ne kupi nasumično ljude po cesti niti mu ljudi prilaze i traže vožnju. Dolazi samo po pozivu stranke koja unajmljuje vozilo s vozačem preko njihove aplikacije. To je rupa u zakonu koju mu nitko ne može osporiti i očito je tako ako opet radi... možeš ti mene sada ubjeđivati u suprotno ali očito nigdje u zakonu nije definirano što je najam vozila s vozačem, jer da je država bi davno riješila ovaj problem.

 

U svakom slučaju taxi služba je prespavala dva desetljeća, totalno se zapustila, nije se modernizirala u skladu s vremenom i potrebama građana te je ostala na nivou sačekuša po ugibalištima trenirajući šah dok čekaju putnika. Samo bih dodao, poznanik svaki dan naruči taxi do birtije. To je otprilike 400 m. Uredno svi dođu osim klasičnog zagrebačkog taxia jer gospoda ne voze tako kratke rute. I sada bi mi trebali imati razumijevanja za sve vas koji čekaju naivnog stranca kojeg će oderati u jednoj vožnji a ostatak dana igrati šah. Jednostavno vrijeme vas je pregazilo i borba protiv konkurencije samo dodatno urušava ono što je ostalo od te službe... kako kažu stari, kako ste sijali tako sada žanjete..

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
robimarko kaže...
Cijeli problem ne bi postojao kada ne bi bio ograničen broj licenci.
Trenutno do licence ne možeš doći i to je problem.

 Broj licenci je neograničen (tko god želi može ispuniti uvjete za vožnju taksija, i dobiti licencu), broj dozvola za obavljanje taxi prevoza na u određeoj lokalnoj samoupravi je ograničen, i one se ne izdaju pojedinačno kada netko to želi, nego grupno i u periodu prije isteka važećih taksi dozvola.

 

Ovdje nije problem (samo) u taksi dozvolama, nego u slijedećem:

 

- Uber ne priznaje da obavlja taxi uslugu, iako je njihovo poslovanje, po karakteristikama najbliže taxi poslovanju

 

- taksisti su se osjetili ugroženima jer im uber zbog dosta nižih cijena odnosi veliki dio financijskog 'kolača' u vrijeme špice (čitaj vožnje gostiju za vrijeme turističke sezone)

 

- država, agilna kakva inače jest, nije niti nakon 1-2 godine od pojave Ubera napravila ništa da njihovo poslovanje svede u zakonske okvire, to će napraviti tek na jesen (tako barem kažu) ili kada ih EU na to prisili

 

- taksisti su zbog dugogodišnjeg uživanja u povlaštenom položaju (previsoke cijene, neizdavanje računa, vožnje bez taximetra, bahatost u vožnji, voženje dužom trasom i sl.) navukli na sebe bijes javnosti, tako da je uber dočekan sa simpatijama

 

- uber je zbog 'tržišnog ponašanja' znatno jeftiniji od taxi usluge u uvjetima kada ima puno vozača, međutim, kada je broj vozača mali, cijena ubera raste, i može biti i znatno viša od cijene taxi usluge

 

- taxi je, s druge strane, javna usluga (zato i postoji ograničeni broj dozvola), pa je obavezan kontinuirano poslovati, dok uber tu obavezu nema

 

 

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Radio taksisti su još butthurtani od 2008.

Tad su mogli za jednu trasu do aerodroma iz centra ubrat 300 kuna (šta i sad rade čim sjedne Britanac ili Švicarac) i nazad isto.


2h posla, malo čekanja na aerodromu i imaš 600 kn. Odbiješ bengu, ajmo reć imaš 550 kn dnevnicu.

Tko lud se ne bi bunio protiv Cammea i Ubera...



Ali baš ništa dobro ne želim tim seljačinama nakon svakakvih provoda i prevara kakve sam imao s njima...nek padne Uber, al neka padnu i ovi krimosi.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
maxym kaže...

1. Broj licenci je neograničen (tko god želi može ispuniti uvjete za vožnju taksija, i dobiti licencu), broj dozvola za obavljanje taxi prevoza na u određeoj lokalnoj samoupravi je ograničen, i one se ne izdaju pojedinačno kada netko to želi, nego grupno i u periodu prije isteka važećih taksi dozvola.

 

Ovdje nije problem (samo) u taksi dozvolama, nego u slijedećem:

 

2.- Uber ne priznaje da obavlja taxi uslugu, iako je njihovo poslovanje, po karakteristikama najbliže taxi poslovanju

 

3.- taksisti su se osjetili ugroženima jer im uber zbog dosta nižih cijena odnosi veliki dio financijskog 'kolača' u vrijeme špice (čitaj vožnje gostiju za vrijeme turističke sezone)

 

4.- država, agilna kakva inače jest, nije niti nakon 1-2 godine od pojave Ubera napravila ništa da njihovo poslovanje svede u zakonske okvire, to će napraviti tek na jesen (tako barem kažu) ili kada ih EU na to prisili

 

5- taksisti su zbog dugogodišnjeg uživanja u povlaštenom položaju (previsoke cijene, neizdavanje računa, vožnje bez taximetra, bahatost u vožnji, voženje dužom trasom i sl.) navukli na sebe bijes javnosti, tako da je uber dočekan sa simpatijama

 

6- uber je zbog 'tržišnog ponašanja' znatno jeftiniji od taxi usluge u uvjetima kada ima puno vozača, međutim, kada je broj vozača mali, cijena ubera raste, i može biti i znatno viša od cijene taxi usluge

 

7- taxi je, s druge strane, javna usluga (zato i postoji ograničeni broj dozvola), pa je obavezan kontinuirano poslovati, dok uber tu obavezu nema

 

 

1. samouprava odredjuje kome dati i kome ne dati dozvolu.Daje se odredjenim osobama,koje naknadno prodaju drugima. Sto sam vec dokazao.

2. Uber nudi uslugu koja je dovoljna za 90% gradjana koja trazi tu uslugu. isto tako su ograniceni jer ne smiju koristiti taksi stajalista niti povlastene pozicije kao npr aerodrom

3. Uzimaju zato sto se taksisti ne zele prilagoditi.A pogotovo u jeku sezone kada cijena taksija skace vrtoglavo. 

4. Drzava nije nista napravila da se kazni ne izdavanje racuna u taksi sluzbama.Niti da se kaznu preprodavaci dozvola.

5.  amen

6.svaki taksist moze biti Uberovac. Nema razloga da ne postane kada se cijena digne....specificni slucajevi u manjim gradovima kada cijena raste... rijetkost.

7. mogli bi ograniciti i broj autobusa jer je to javna usluga.Ne vidim razliku. Kolicina prijevoznika se povecaje, cijena pada.Nece nikad pasti ispod margine profitabilnosti jer se inace ne bi vozilo. Ako cijena padne, vise se koristi. Economy 101.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2017 12:18 (Abomb).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice