Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

poruka: 19
|
čitano: 6.158
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!".
16 godina
offline
Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

 

EDIT:

"Roaming se ne ukida u potpunosti nego imate pravo na 90 dana u stranoj drzavi u trajanju od 24 sata. Znaci odes u Sloveniju na izlet i na vecer se vratis u maticnu mrezu bez da se gubi dan roaminga. To je jako bitno radi ljudi koji zive u pogranicnim podrucjima i telefoni im automatski skacu sa maticne u roaming mrezu, na taj nacin mogu cijelu godinu telefonirat bez straha ili potrebe za paljenjem i gasenjem roaming opcije. Isto tako operateri imaju pravo zatrazit povratak na maticnu mrezu nakon 30 dana konstatno provedenih u roamingu. Kaj to tocno znaci ne znam, mozda imaju pravo deaktivirat free roaming dok se ponovo ne vratite kuci tj. na maticnog operatera."

Izgleda da nema nikakvih 90 dana i da je bez limita pod uvjetom da promet ostvaren u drugoj mrezi ne premasuje onaj od maticne mreze ali vas operater prije nego bilo sto poduzme mora upozorit i zatrazit povrat u maticnu mrezu.

 

Jako bitno je da uslugu koju imate u maticnoj drzavi morate imat u roamingu, ako imate 4G onda to isto morate imate kad ste negdi vani.

 

Meni to sve skupa taman odgovara jer sam nesto ispod 90 dana godisnje u hr a nikad duze od 20 dana u komadu. Nije totalno ukidanje roaminga ali je prihvatljivo za veliku vecinu. Veselim se tome jer vise ne budem brinul brigu ako imam love na prepaidu kad sam u hr ili ne, jednostavno dva put godisnje uplatim pedesetak kuna i gg.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2017 12:23 (NEW_MAN).
Moj PC  
3 0 hvala 2
15 godina
offline
Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

Pretpostavljam da ako netko ima kakav paket koji uključuje gigabajte, poruke i pozive, da se gigabajti, pozivi i poruke u roamingu naplaćuju kao da tih paketa nema (ili da su potrošeni do kraja).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

Ima jedna stvar koju je bitno znati, ako ste u Njemackoj i zovete njemacki broj onda je to isto kao od kuce, ali ako zovete engleski onda se to zove Internacionalni poziv i kosta uzasno puno (7-10 kn po minuti). Isto tako kad se vratite u Hrvatsku, svaki poziv u EU kosta jako puno.

 
0 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

Ako idete na dan, dva izvan zemlje neće vas ubiti  roaming. Za neki duži period, 7-15 dana,  imate u svakom većem dućanu lokalne data i call prepaid kartice. Čak i trgovački lanci imaju svoje brand kartice. Cijena od 5 do 12 eura, flat - vremenski ograničene najčešće 7 dana ili neka druga kombinacija.

 

Na Wi-Fi se nemojte previše oslanjati, premda je sad puno bolje nego ranije sa spotovima

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
zoki.zlikowski kaže...

Ima jedna stvar koju je bitno znati, ako ste u Njemackoj i zovete njemacki broj onda je to isto kao od kuce, ali ako zovete engleski onda se to zove Internacionalni poziv i kosta uzasno puno (7-10 kn po minuti). Isto tako kad se vratite u Hrvatsku, svaki poziv u EU kosta jako puno.

 Onda uzmes tarifu sa pozivima u inozemstvo. Kod mene imas zove se TOP L 19 € sa 7 GB (2 GB mogu koristit u EU roamingu) i unlimited pozivi sms u sve zemlje EU. Sa takvom tarifom mogu nakon ukidanja roaminga bauljat po EU ko da sam doma.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2017 9:57 (NEW_MAN).
15 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
zoki.zlikowski kaže...

Ima jedna stvar koju je bitno znati, ako ste u Njemackoj i zovete njemacki broj onda je to isto kao od kuce, ali ako zovete engleski onda se to zove Internacionalni poziv i kosta uzasno puno (7-10 kn po minuti). Isto tako kad se vratite u Hrvatsku, svaki poziv u EU kosta jako puno.

 

ako sam sa hrv brojem u njemackoj je li onda bez roaminga zovem i hrv brojeve ili samo njemacke?

16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
vacs kaže...
zoki.zlikowski kaže...

Ima jedna stvar koju je bitno znati, ako ste u Njemackoj i zovete njemacki broj onda je to isto kao od kuce, ali ako zovete engleski onda se to zove Internacionalni poziv i kosta uzasno puno (7-10 kn po minuti). Isto tako kad se vratite u Hrvatsku, svaki poziv u EU kosta jako puno.

 

ako sam sa hrv brojem u njemackoj je li onda bez roaminga zovem i hrv brojeve ili samo njemacke?

 Onda ispada ko da si u hr. Znaci hr brojeve zoves po cijeni ko i doma a poziv na njemacki broj je po tarifi koju placas kad zoves iz hr. Roaming je naplata uspostave poziva u stranoj mrezi a koju mrezu zoves placas po tarifi koja je fixna. Znaci ako nema roaminga placas samo tarifu koju ima hrvatski broj prema njemackom.

9 godina
odjavljen
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
Znači kad na ljeto odem na festival u Austriju i tamo sam 4 dana, nebi trebao problema s nekim dodatnim troškovima? Nije da bi visio online, već za pogledat na brzinu prognozu, neke vijesti i eventualno upload koje slike i videa? S obzirom da imam tarifu s 3 gb neta, pretpostavljam da bi mi s toga skidalo, jel bi bilo nekih novčanih troškova?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
kbenzema kaže...
Znači kad na ljeto odem na festival u Austriju i tamo sam 4 dana, nebi trebao problema s nekim dodatnim troškovima? Nije da bi visio online, već za pogledat na brzinu prognozu, neke vijesti i eventualno upload koje slike i videa? S obzirom da imam tarifu s 3 gb neta, pretpostavljam da bi mi s toga skidalo, jel bi bilo nekih novčanih troškova?

 Ne bude problema s nicim. Jednostavno se ponasas ko da si doma i gg.

16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
NEW_MAN kaže...

Roaming se ne ukida u potpunosti nego imate pravo na 90 dana u stranoj drzavi u trajanju od 24 sata. 

 Netočno. Postojao je takav prijedlog, ali je odbačen. Operater te može isključiti s mreže ako smatra da je došlo do nekakve zloupotrebe, ali konkretne brojke ne postoje. 

zoki.zlikowski kaže...

Ima jedna stvar koju je bitno znati, ako ste u Njemackoj i zovete njemacki broj onda je to isto kao od kuce, ali ako zovete engleski onda se to zove Internacionalni poziv i kosta uzasno puno (7-10 kn po minuti). Isto tako kad se vratite u Hrvatsku, svaki poziv u EU kosta jako puno.

NEW_MAN kaže...

 Onda ispada ko da si u hr. Znaci hr brojeve zoves po cijeni ko i doma a poziv na njemacki broj je po tarifi koju placas kad zoves iz hr. Roaming je naplata uspostave poziva u stranoj mrezi a koju mrezu zoves placas po tarifi koja je fixna. Znaci ako nema roaminga placas samo tarifu koju ima hrvatski broj prema njemackom.

 Apsolutno netočno. Ako si u Njemačkoj s hrvatskim brojem, možeš zvati bilo koju EU državu (uključujući i Hrvatsku) po istoj cijeni koju plaćaš doma. A ako zoveš iz Hrvatske bilo koju državu u Europi ili svijetu, onda plaćaš taj međunarodni poziv koji je oko 5 kn/min.

It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society
16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

Gle fakat nema 90 dana limit. Zadnje kaj sam cital je bilo kao prijedlog koji sam ocekivao da je ili bude prosao jer ono lobiranje od telekoma je jako.

Nema limita na to kolko mozete koristiti free roaming ukoliko u periodu od cetiri mjeseca vas promet vani nije veci od onog doma. Na taj nacin budu regulirali fair use i u slucaju da vise prometa radite vani moraju vam nakon trideset dana poslat upozorenje prije nego nesto poduzmu.

Ovo s hr brojem u njemackoj i kolko se placa se nismo razumjeli ili ja tebe ne razumijem. Trenutno kad sam u Austriji i nazovem sa hr brojem austrijski broj onda placam roaming plus tarifu koju vip ima prema to austrijskom broju. Kak bude u buduce? Tretiralo me bude kao lokalni poziv?

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2017 12:20 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
NEW_MAN kaže...

 Tretiralo me bude kao lokalni poziv?

 Da.

It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society
15 godina
offline
Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

a je l' roaming ako s trešnjevke odem zubaru u dubravu (samo na početak, kod borongaja. bez panike!)? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 6 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
NEW_MAN kaže...

Nema limita na to kolko mozete koristiti free roaming ukoliko u periodu od cetiri mjeseca vas promet vani nije veci od onog doma. Na taj nacin budu regulirali fair use i u slucaju da vise prometa radite vani moraju vam nakon trideset dana poslat upozorenje prije nego nesto poduzmu.

 To je preloše rješenje. Dakle, ako sam puno u roamingu, morat ću si doma downloadati gluposti, samo da nabijem promet. Jer doma mora biti potrošeno više. Bezveze :/

9 godina
neaktivan
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

To je stavljeno iz vrlo dobro razloga, a to je da ljudi ne bi iskorištavali to previše, sto bi dovelo do povećanja cijena tarifa.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!

Naravno da treba ograničiti mogućnost zlouporabe, ali ovakva metoda mi nema smisla. Dovoljno je da se jednom u četiri mjeseca spojiš u svoju mrežu, nabiješ hrpetinu prometa (uz pretpostavku da imaš flat) i možeš sljedeća četiri mjeseca bezbrižno surfati u inozemstvu.

Ograničenje od 90 dana mi je puno logičnije.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
cinco44 kaže...

 Apsolutno netočno. Ako si u Njemačkoj s hrvatskim brojem, možeš zvati bilo koju EU državu (uključujući i Hrvatsku) po istoj cijeni koju plaćaš doma. A ako zoveš iz Hrvatske bilo koju državu u Europi ili svijetu, onda plaćaš taj međunarodni poziv koji je oko 5 kn/min.

 Jedino ako su nesto mijenjali jer trenutno ako si u Njemackoj mozes zvati po povlastenoj cijeni samo u Njemacku i Hrvatsku, ali ne i u Austriju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2017 9:25 (zoki.zlikowski).
14 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
Dubrava je dio Albanije a ona nije u EU.
14 godina
offline
Re: Oprezno s ukidanjem roaminga u EU!
zoki drkas pojmove. Ovo jos nije na snazi. Dakle trenutno stanje nije tema.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice