Oracle tuži Google

poruka: 43
|
čitano: 14.913
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Oracle tuži Google".
16 godina
neaktivan
offline
Oracle tuži Google

Nije mi do kraja jasno na što Oracle misli s kršenjem prava ali ja sam nekako bio uvjeren da je Java besplatna stvar - i da je to i dalo inicijalni poticaj da se koristi, no očito sam se prevario.

 

Baš me zanima što će sada biti s Javom ako Oracle zaista počne forsirati prava i licenciranje. A "najgora" je činjenica što je Java zastupljena na ogromnom broju sustava - od mobitela do velikih enterprise riješenja! Sve mi ovo smrdi na ubrzano umiranje Jave ako Ellisson počne glumiti Jobsa - i ubrzanu promjenu na neka druga rješenja.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Oracle tuži Google

Lari i Stiv su vrlo dobri prijatelji, ovo je dobar napad na Google.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Larry_Ellison

On 18 December 2003, Ellison married Melanie Craft, a romance novelist, at his Woodside estate. His friend Steve Jobs (CEO of Apple, Inc) was the official wedding photographer.[13]

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

koja gamad!

Dolje Matija Gubc
16 godina
offline
RE: Oracle tuži Google

Oracle vs. Google... to bi moglo biti zanimljivo...

Ono sto mi bas nije jasno je kako si neka ozbiljna kompanija kao Google moze dozvoliti da: "svjesno, direktno i neprekidno krši intelektualno vlasništvo vezano za Javu". Propust ili bahatost?

 

Think locally, act globally...
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 8:47 (SupremeCommander).
16 godina
online
Oracle tuži Google

pa Android je besplatan. Što će Oracle tražiti 50% zarade od Androida? :D

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Oracle tuži Google

Ništa čudno. Tako je Sun svojevremeno zabranio Microsoftu izradu i distribuciju vlastitog JVM-a.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
SupremeCommander kaže...

Oracle vs. Google... to bi moglo biti zanimljivo...

Ono sto mi bas nije jasno je kako si neka ozbiljna kompanija kao Google moze dozvoliti da: "svjesno, direktno i neprekidno krši intelektualno vlasništvo vezano za Javu". Propust ili bahatost?

 

niti jedno, niti drugo. vjerovatno neki prešutni dogovor suna i googlea. sun je nekad bio perjanica open-sourcea, a i današnji googleov ceo eric schmidt je bio nekadađšnji sunov ceo.  no preuzimanje od strane oraclea sve je promijenilo. mislim i da su projekti virtualbox, openoffice i mysql pred nesigurnom budućnošću. ok, svaki se može forkat i nalijepit novo ime, al imak je u sunu bila uigrana ekipa

JA:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 10:30 (hrvooje).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

Kad čitaš još Googleove ideje da se napravi selekcija prometa i da prednost premium(plaćenom) sadržaju nekako se čini da open source odumire.
Malo mi je sve ovo smješno jer sam svodedobno trpio pranje mozga zadrtih Javaša o prednosti njihove platforme, nezavisnosti od bilo koga bla bla..

Sad ispada da je jedina za sada stvarno free platforma Apache - PHP ?:-)))

15 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
Tako i treba... Google ima novaca, i prekrsio je licencu...

Java mozda je besplatna ali procitajte njenu licencu (free to use, specific implementation required)...

Google je drugacije implementirao javu, onako kako nije dopusteno licencom...

I drugo, tko god je rekao da google ne zaradjuje svojim androidom i da je on besplatan... Je kako ne... Mozda za end usera je besplatan... ali ni za njega zapravo nije...

Iskreno ne podnosim google otkako se poceo nekotrolirano siriti i drzi tolike podatke o nama... Ja sam mozda paranoican... ali sam lijepo sve zivo izbrisao s njihovih servisa...

Tako da... drzim stranu Oracle-u... samo naprijed...

Samo je zafrknuto sto ce i HTC i Verizon i ostali vjerojatno nadrapati...
In Control
16 godina
neaktivan
offline
Oracle tuži Google

Ne znam što vas čudi? Sun je i od Microsofta već izvukao bio $1.6M, zašto ne i od Googlea?

 

Također, ne znam odakle vam ideja da je Java besplatna? - Nije ništa besplatnija od C#/.NET-a. Dapače, .NET pod imenom Mono, daleko je slobodniji od Jave, jer je implementacija slobodnija, kao i pravila o licenciranju tj. .NET je standardiziran po ISO-u i ECMA-i, a Microsoft se odrekao naknada za sve patente osim ADO-a, i ASP-a, a Oracle (Sun) nije nikada ničega.

 

.NET već stiže na Android, a i centralni je dio WP7 platforme. Ovakvim razvojem događaja, još jednom je prikazano kakva je firma Oracle i da se od Jave, MySQL-a i ostalih Oracleovih "open source" proizvoda treba maknuti što prije.

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
EnlightenedPhoenix kaže...
Tako i treba... Google ima novaca, i prekrsio je licencu...

Java mozda je besplatna ali procitajte njenu licencu (free to use, specific implementation required)...
Google je drugacije implementirao javu, onako kako nije dopusteno licencom...,
I drugo, tko god je rekao da google ne zaradjuje svojim androidom i da je on besplatan... Je kako ne... Mozda za end usera je besplatan... ali ni za njega zapravo nije... 
Što se tiče samo tužbe, nije Google prekršio licencu, nego (navodno) korisiti neke Sunove, odnosno Oraclove patente (a softverski patenti su ionako smeće). Neće se Google zahebati s krivim čitanjem licence kod tako velikih projekata kao što je Android. Google zarađuje na Androidu, nije ga napravio za opću dobrobit ljudi diljem svijeta, nego zbog svojog poslovnog roadmapa - dominacija svijetom Cool Kako točno zarađuje, to je više-manje tajna... (oglasi?)
Što se tiče same Jave, onda je većim dijelom slobodan softver (odnosno, licenca dopušta: bilo kakvu implementaciju, modifikaciju, distribuciju, naplatu i sl.)

Iskreno ne podnosim google otkako se poceo nekotrolirano siriti i drzi tolike podatke o nama... Ja sam mozda paranoican... ali sam lijepo sve zivo izbrisao s njihovih servisa...

Tako da... drzim stranu Oracle-u... samo naprijed...
Ni ja ne volim Google zbog sve te sveprisutnosti (i potencijalne moći koju imaju ljudi iza Googlea), ali Oracle je puno veći negativac, barem prema postupcima (ugušio je OpenSolaris, a i brdo ostalih Sunovih projekata, doprinosi FLOSS-u mu teže nuli itd.) A ovaj Larry je uvijek bio pain-in-the-ass.


Samo je zafrknuto sto ce i HTC i Verizon i ostali vjerojatno nadrapati...

100% rješenje ove parnice neće biti na štetu korisnicima - tu Google preuzima odgovornost (Oracle hoće samo para "izmust", što će ovi platiti, ako izgube). Ako ništa drugo, dosadašnja praksa je uvijek bila takva.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

Ne, nije Google upotrijebio neke patente. Patnetni napad je tu isključivo zato što je to jedina pravna osnova.

 

Google je, da nebi platio Oracleu licencu za Javu, napravio svoj JVM i modificirao jezgrene Java klase te svoj novi JVM nazvao Dalvik. Time je direktno izbjegao plaćanje licenci Oracleu, jer Android tehnički ne koristi Oracleovu Javu tj. Oracleov JVM (Micro JVM).

 

Ovima u Oracleu su valjda popucale kapilare u očima od bijesa, s obzirom na ionako slabo profitabilnu Javu (jedina prava zarada bila je od tužbe Microsofta).

 

Ovo nije nikakva opasnost za Android, a kamoli za HTC ili slično. Ili će Google platiti (90% šanse) Oracleu neku lovu (nekoliko milijardi), ili će povući Javu iz Androida i ostati samo na C++u (osjetno brži od Jave na Androidu) i nadolazećem MonoDroidu (.NET) koji će također biti brži od Jave (ako je suditi po sličnim ranim WP7 uređajima).

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
16 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
naxeem kaže...

Ne, nije Google upotrijebio neke patente. Patnetni napad je tu isključivo zato što je to jedina pravna osnova.

Nije mi jasno što si mislio sa ovom prvom rečenicom. Objavljeno je i koji su to patenti: http://tirania.org/blog/archive/2010/Aug-13.html

6125447

6192476

6530080

6910205

6061520

7426,720

RE38,104

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
16 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
naxeem kaže...

Ovakvim razvojem događaja, još jednom je prikazano kakva je firma Oracle i da se od Jave, MySQL-a i ostalih Oracleovih "open source" proizvoda treba maknuti što prije.

Hahaha, zar si i ti MS-fan-boy....?! Cool

 

Ako zbog ovog slučaja treba napustiti sve opensource projekte koje si nabrojao (+ostalih), onda Microsofru zbog ove stvari ne treba nikad više vjerovati da će postupati u korist standarda, a kamo li slobode i besplatnosti.

 

Nažalost, svi oni gledaju kako dioničarima udijeliti što veće dividende...

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
16 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
4ndY kaže...
naxeem kaže...

Ne, nije Google upotrijebio neke patente. Patnetni napad je tu isključivo zato što je to jedina pravna osnova.

Nije mi jasno što si mislio sa ovom prvom rečenicom. Objavljeno je i koji su to patenti: http://tirania.org/blog/archive/2010/Aug-13.html

6125447

6192476

6530080

6910205

6061520

7426,720

RE38,104

 Naxeem je rijec "neke" vjeroajtno trebao staviti u navodnike, onda bi ti recenica bila jasnija. Dakle, Google nije upotrijebio neke tamo bezveze patente, nego je isao kopirati/modificirati Javu, tj. raditi nesto svoje sto radi i izgleda kao Java, ali kao nije Java (pa nemoraju nis platiti). Naravno da je tada prekrsio hrpu patenata vezanih uz Javu. To je kao da ja ne zelim kupiti novi Mercedes (jer cijena naravno ukljucuje i razvoj), nego ga iskopiram i napravim u pola cijene. Zato i postoje patenti da se to sprijeci.

 

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
naxeem kaže...

 

Google je, da nebi platio Oracleu licencu za Javu, napravio svoj JVM i modificirao jezgrene Java klase te svoj novi JVM nazvao Dalvik. Time je direktno izbjegao plaćanje licenci Oracleu, jer Android tehnički ne koristi Oracleovu Javu tj. Oracleov JVM (Micro JVM).

 

Nije li licenca za koristenje Jave nepotrebna? Google je napravio nekompatibilnu implementaciju Jave i za hebanje po standardu je dobio po prstima bas kao i MS svojevremeno, tako sam ja to barem shvatio.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 15:17 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

Evo i kako me nece nervirati...

I meni i supreme comanderu TD zato sto imamo potpuno legitimna misljenja...
A ne objasni zasto...

Boze dragi...

 

I da... btw iz tuzbe:


46. As a direct and proximate result of Google’s direct and indirect willful copyright infringement, Oracle America has suffered, and will continue to suffer, monetary loss to its business, reputation, and goodwill.

In Control
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 15:28 (EnlightenedPhoenix).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

Micanje Jave bi značilo 5 koraka nazad za Android! To bi eventualno Google mogao učiniti postepeno sa recimo programskim jezikom 'Go' ili nečim od prije navedenoga. Iako, smatram da C / C++ nikako ne bi bio dobro rješenje jer bi broj developera drastično pao a vrijeme razvoja aplikacija bi se također drastično produžila. Sljedeće, brzina Jave ovisi o 3 čimbenika (ako izuzmemo hardversku podlogu): 1. kvaliteta implementacije JVM, 2. kvaliteta implemetacije dostupnih librarija, 3. kvaliteta programskog koda koje piše krajnji developer.

E sad, da bi .NET bio brži to znači da bi ukupnost ta 3 čimbenika morala nadilaziti Javu. Ne možeš uspoređivati .NET na Windowsima i .NET na nečemu što još niti ne postoji (Android), kao što ne možeš uspoređivati Javu na Windowsima sa Javom na Linuxu, Solarisu ili recimo Androidu. Također koliko znam MonoTouch za Iphone je bio samo translator iz .NET u Objective C te se onda to kompajliralo za IPhone, jer kao što znamo na Iphoneu ne postoji niti .NET framework niti JVM. Mislim da će slična situacija biti i s Androidom (možda se varam, možda stave framework na Android). Java se također djelom interpretira, a djelom kompjlira tjekom izvođenja, dok recimo C# u potpunosti koristi JIT kompajlere i to možda daje neku prednost C# - u. Kako je implemetiran Dalvik točno neznam pa ne mogu o tome u detalje. Također, kao što znamo .apk fajlovi (Android Java aplikacije) su dodatno kompajlirani za Dalvik, odnosno tu nemamo bajtkod kao u standardnim Javinim Jar fajlovima tako da je jako teško to sve međusobno uspoređivati.

Također, što se tiče razvoja aplikacija izuzetno su bitna razvojna sučelja i kvaliteta dostupnih biblioteka, a to nije nimalo lagan posao da se samo tako prijeđe s recimo Jave na C++ ili nešto drugo. Ako gledate Objective C (Xcode) za IPhone i njegove Cocoa Touch lajbrerije vidit ćete da su napisani na način da veoma olakšavaju programiranje. Ako zanemarite memory management (i neprirodnu small talk sintaksu), objective c nije ništa kompliciraniji od Jave a to je izuzetno bitno da za vrijeme razvoja. Pa da rezimiram, jako je teško da će se Java maknuti s Androida, a ako će se to i napraviti proces će biti postupan.. Živi bili pa vidli..

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 16:18 (Vuk7).
15 godina
protjeran
offline
Oracle tuži Google

Oracle je jedna od najbezveznijih, najtromijih, tehnoloski najnazadnijih tvrtki u IT industriji, imaju JEDAN jedini poizvod, koji je eto uspio i od kojeg crpe lovu prodajom licenci.... i to je to... uski, spori, tromi, nesposobni... Ne razumijem kako je Google mogao dozvoliti da takva "bezvrijedna" tvrtka kupi tehnoloskog inovatora, diva... SUN!

 

Ovdje Oracle pokusava kapitalizirati patente koje je dobio akvizicijom SUNa, posto su shvatili da bas i nemaju previse materijala za kapitalizirat, ovo im je jedini nacin za povrat uloznog... ali ne shvacaju da bi koji milioncek kojeg ce im, mozda google i platiti, visestruko narusiti ugled a samim time dugorocno djelovati na samu tvrtku...

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
TranceMight kaže...

Oracle je jedna od najbezveznijih, najtromijih, tehnoloski najnazadnijih tvrtki u IT industriji, imaju JEDAN jedini poizvod, koji je eto uspio i od kojeg crpe lovu prodajom licenci.... i to je to... uski, spori, tromi, nesposobni...  Ne razumijem kako je Google mogao dozvoliti da takva "bezvrijedna" tvrtka kupi tehnoloskog inovatora, diva... SUN!

 

Ovdje Oracle pokusava kapitalizirati patente koje je dobio akvizicijom SUNa, posto su shvatili da bas i nemaju previse materijala za kapitalizirat, ovo im je jedini nacin za povrat uloznog... ali ne shvacaju da bi koji milioncek kojeg ce im, mozda google i platiti, visestruko narusiti ugled a samim time dugorocno djelovati na samu tvrtku...

  Na ovo zuto mogu samo lol...

 

neinformiran si totalno... daj molim te pogledaj njihov portfolio produkta pa onda nesto reci...

In Control
16 godina
neaktivan
offline
Oracle tuži Google

bit cu brz...

 

 

tuzba je vezana za specifikaciju. JAVU cete UVIJEK moci koristiti besplatno, ali ako zelite izmjene specifikacija morate platiti.

 

Primjer Google zezne nesto u svom JVM, kriva ce biti java.

 

Microsft je pokusao prekopirati, posto to jedino znaju, ali su povrijedili licencu. Odmah ste morali koristiti VM od microsofta koji nije u potpunosti podrzavao javu, a takodjer ni j#, normalna stvar u microsoftu. (naravno kad je to palo u vodu dosao nam je c#).

 

Za nove stvari u specifikacijama u javi ceka se jako dugo, jer te specifikacije moraju biti odobrene i biti 100% sigurne da ce biti podrzane stare stvari, te da su potrebne. Posto govorimo o ozbiljnim sustavima.

 

A sada nesto osobno. NAXEEM ako ti budem placao mjesecno 3000-4000 kn ces pocet govoriti u ime Oracle-a i JAVE. Zalosno.

 

A ostalima naucite i javu i .net i koristite sto vam bolje lezi. Ne dopustite da vas "placeni" spoticu u vasem ucenju.

 

Jos jednom NAXEEM zalosno, jako zalosno.

 

 

Pozdrav svima i uzivajte

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Oracle tuži Google

Oracle želi ugrabit dio kolača,to je sve,ništa novo u svijetu IT-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
EnlightenedPhoenix kaže...

  neinformiran si totalno... daj molim te pogledaj njihov portfolio produkta pa onda nesto reci...

 

Jesi ti koristio što od ostalih Oracleovih "produkata"? Ti "produkti" nisu zavrijedili da ikada izađu iz laboratorija a kamoli da se plasiraju na tržište.

15 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
ferdy kaže...

bit cu brz...

 

 

tuzba je vezana za specifikaciju. JAVU cete UVIJEK moci koristiti besplatno, ali ako zelite izmjene specifikacija morate platiti.

 

Primjer Google zezne nesto u svom JVM, kriva ce biti java.

 

Microsft je pokusao prekopirati, posto to jedino znaju, ali su povrijedili licencu. Odmah ste morali koristiti VM od microsofta koji nije u potpunosti podrzavao javu, a takodjer ni j#, normalna stvar u microsoftu. (naravno kad je to palo u vodu dosao nam je c#).

 

Za nove stvari u specifikacijama u javi ceka se jako dugo, jer te specifikacije moraju biti odobrene i biti 100% sigurne da ce biti podrzane stare stvari, te da su potrebne. Posto govorimo o ozbiljnim sustavima.

 

A sada nesto osobno. NAXEEM ako ti budem placao mjesecno 3000-4000 kn ces pocet govoriti u ime Oracle-a i JAVE. Zalosno.

 

A ostalima naucite i javu i .net i koristite sto vam bolje lezi. Ne dopustite da vas "placeni" spoticu u vasem ucenju.

 

Jos jednom NAXEEM zalosno, jako zalosno.

 

 

Pozdrav svima i uzivajte

Bwahaha... daj drug ne lupetaj.

I'm going woo woo
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
4ndY kaže...
naxeem kaže...

Ovakvim razvojem događaja, još jednom je prikazano kakva je firma Oracle i da se od Jave, MySQL-a i ostalih Oracleovih "open source" proizvoda treba maknuti što prije.

Hahaha, zar si i ti MS-fan-boy....?! Cool

 

Ako zbog ovog slučaja treba napustiti sve opensource projekte koje si nabrojao (+ostalih), onda Microsofru zbog ove stvari ne treba nikad više vjerovati da će postupati u korist standarda, a kamo li slobode i besplatnosti.

 

Nažalost, svi oni gledaju kako dioničarima udijeliti što veće dividende...

Ne, nisam ničiji fan-boy, ali činjenice idu u prilog mojim tvrdnjama. Oracle uništava MySQL i Javu. Pohlepni su i žele ono što ni Sun nije mogao - zaraditi masne novce na Javi, kao što zarađuju na Oracle bazama koje su debelo precijenjene. Link ti je smiješan. Volim Wikigumente.

 

No, svakako, da ne radi se konkretno o patentima. Moraš malo više zagrebati po pravu i pravnim igrama, da bi znao procijeniti o čemu se tu radi. Ne moraš, ali očito ne čitaš između redaka i ne vidiš o čemu se radi.

Google je svojim JVM-om tehnički izbjegao odgovornost za licenciranje. Oracleu ne preostaje ništa, nego da pokuša pronaći patente, čiju upotrebu može natovariti na leđa Googleu, a koji se tiču Jave, te barem na taj način dobiti novac, koji je izgubio na neplaćenim licencama.

 

Što se MySQL-a tiče, da, mnogi ljudi koje poznajem (koji odlučuju), još u vrijeme kupnje Suna, instantno su prešli s MySQL na PostgreSQL i to upravo iz razloga što je Oracle novi vlasnik. U vrijeme kada su to napravili, meni nije bilo jasno zašto imaju tako malo povjerenja u šansu da MySQL ostane kakav jest, ali ti ljudi smatraju da će MySQL postati drastično skuplji pod kapom Oraclea i prijelaz na PostgreSQL smatraju jeftinijom alternativom.

Također, s Javom je slična stvar. Nisu baš oduševljeni specifikacijama v7 i također im smeta Oracle koji mnogi organski ne podnose. Neki su (s webom) prešli na Ruby@Rails, neki na PHP, neki na C#, neki na QT (C++) (desktoptaši), a tek su dvojica od 11 ljudi koje mogu napamet izbrojati, ostali na Javi, a gdje uključujem frenda koji radi u velikoj kompaniji u kojoj su odluke jako spore i gdje takav potez on ne smije napraviti (a i voli Javu).

 

rustweaver kaže...
naxeem kaže...

 

Google je, da nebi platio Oracleu licencu za Javu, napravio svoj JVM i modificirao jezgrene Java klase te svoj novi JVM nazvao Dalvik. Time je direktno izbjegao plaćanje licenci Oracleu, jer Android tehnički ne koristi Oracleovu Javu tj. Oracleov JVM (Micro JVM).

 

Nije li licenca za koristenje Jave nepotrebna? Google je napravio nekompatibilnu implementaciju Jave i za hebanje po standardu je dobio po prstima bas kao i MS svojevremeno, tako sam ja to barem shvatio.

Pa to sam i napisao. Molim te, pročitaš tekst prije nego ga citiraš i odgovoriš.

 

Vuk7 kaže...

Micanje Jave bi značilo 5 koraka nazad za Android! ....... Kako je implemetiran Dalvik točno neznam pa ne mogu o tome u detalje. Također, kao što znamo .apk fajlovi (Android Java aplikacije) su dodatno kompajlirani za Dalvik, odnosno tu nemamo bajtkod kao u standardnim Javinim Jar fajlovima tako da je jako teško to sve međusobno uspoređivati.

Također, što se tiče razvoja aplikacija izuzetno su bitna razvojna sučelja i kvaliteta dostupnih biblioteka, a to nije nimalo lagan posao da se samo tako prijeđe s recimo Jave na C++ ili nešto drugo. Ako gledate Objective C (Xcode) za IPhone i njegove Cocoa Touch lajbrerije vidit ćete da su napisani na način da veoma olakšavaju programiranje. Ako zanemarite memory management (i neprirodnu small talk sintaksu), objective c nije ništa kompliciraniji od Jave a to je izuzetno bitno da za vrijeme razvoja. Pa da rezimiram, jako je teško da će se Java maknuti s Androida, a ako će se to i napraviti proces će biti postupan.. Živi bili pa vidli..

Odličan post. Citirao, pa komentiram samo zato jer je tako odličan. :)

TranceMight kaže...

Oracle je jedna od najbezveznijih, najtromijih, tehnoloski najnazadnijih tvrtki u IT industriji, imaju JEDAN jedini poizvod, koji je eto uspio i od kojeg crpe lovu prodajom licenci.... i to je to... uski, spori, tromi, nesposobni... Ne razumijem kako je Google mogao dozvoliti da takva "bezvrijedna" tvrtka kupi tehnoloskog inovatora, diva... SUN!

 

Ovdje Oracle pokusava kapitalizirati patente koje je dobio akvizicijom SUNa, posto su shvatili da bas i nemaju previse materijala za kapitalizirat, ovo im je jedini nacin za povrat uloznog... ali ne shvacaju da bi koji milioncek kojeg ce im, mozda google i platiti, visestruko narusiti ugled a samim time dugorocno djelovati na samu tvrtku...

Skoro, pa je tako. Oracle jest trom, loš, spor i odvratan parazit IT industrije, ali Sun već dugo, dugo nije nikakav inovator i zbog toga je i propao.

 

ferdy kaže...

bit cu brz...

 

 

tuzba je vezana za specifikaciju. JAVU cete UVIJEK moci koristiti besplatno, ali ako zelite izmjene specifikacija morate platiti.

 

Primjer Google zezne nesto u svom JVM, kriva ce biti java.

 

Microsft je pokusao prekopirati, posto to jedino znaju, ali su povrijedili licencu. Odmah ste morali koristiti VM od microsofta koji nije u potpunosti podrzavao javu, a takodjer ni j#, normalna stvar u microsoftu. (naravno kad je to palo u vodu dosao nam je c#).

 

Za nove stvari u specifikacijama u javi ceka se jako dugo, jer te specifikacije moraju biti odobrene i biti 100% sigurne da ce biti podrzane stare stvari, te da su potrebne. Posto govorimo o ozbiljnim sustavima.

 

A sada nesto osobno. NAXEEM ako ti budem placao mjesecno 3000-4000 kn ces pocet govoriti u ime Oracle-a i JAVE. Zalosno.

 

A ostalima naucite i javu i .net i koristite sto vam bolje lezi. Ne dopustite da vas "placeni" spoticu u vasem ucenju.

 

Jos jednom NAXEEM zalosno, jako zalosno.

 

Pozdrav svima i uzivajte

Rekla mi je tvoja cura da si uvijek brz. :)

Šalim se, ne poznajem tvoju curu.

 

No, dobro...

 

Odakle tebi pravo da tvrdiš da će se Java uvijek moći koristiti besplatno? S obzirom na patente i situaciju, bojim se da to nitko nema pravo reći.

 

Ako mi budeš plaćao 3-4k hoću li govoriti u ime Jave i Oraclea? Hoću, ako to odobri Oracle, ali sumnjam da njihovi glasnogovornici imaju više plaće.

Možda si mislio pitati hoću li govoriti u korist Jave i Oraclea? - U korist Jave hoću, ali ne i u korist Oraclea. Za Oracle bih trebao 2000 eura.

 

Ako si za, pošalji privatnu poruku pa ćemo se dogovoriti. Pošaljem ti tekući.

 

Posljednja rečenica, u kojoj demagoškim tehnikama muljanja o vlastitoj otvorenosti i općoj dobroti pokušavaš "skupiti bodove" je, baš takva, jadna i jeftina.

 

 

Dodano: što kaže James Gosling o svemu:

Don't interpret any of my comments as support for Oracle's suit. There are no guiltless parties with white hats in this little drama. This skirmish isn't much about patents or principles or programming languages. The suit is far more about ego, money and power.
It's a sad comment on the morality of large modern software companies that Microsoft, while I don't think they've gotten any better since Sun sued them, probably has the high ground.

 

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2010 19:54 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

jer kad pricamo o javi.

 

pricamo o IBM-u, HP-u, NASA-i, SAP-u.....

 

ne pricamo o firmicama koje rade knjigovodstvene programcice .

 

a ovo za curu, stari ja hebem, barem i brzo....ti ? :)

 

Nego reci mi da li mislis da bi Microsoft mogao isto traziti dio kolaca od MONO zajednice :).

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

pa cek kad citas NAXEEM-a pa sta ne zvuci ti kao da je placenik kao iz HDZ-a ona ekipa :).

 

 

15 godina
offline
RE: Oracle tuži Google
ferdy kaže...

pa cek kad citas NAXEEM-a pa sta ne zvuci ti kao da je placenik kao iz HDZ-a ona ekipa :).

 

 

Rofl koji si ti lik!

I'm going woo woo
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google
ferdy kaže...
Nego reci mi da li mislis da bi Microsoft mogao isto traziti dio kolaca od MONO zajednice :).

 

 

Ma ne budi komičan.

 

Dam li ti ja HDZ...

Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2010 11:33 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Oracle tuži Google

Zaboravim da ste vi mladi :) pa niste nikad bili u HDZ-u, e to su bila vremena :)

 

ali ozbiljno sada naxeem.

 

sad mi reci po tebi da li vise sanse ima da.

 

Oracle zatvori javu i trazi placanje od svih, npr IBM-a.

 

ili

 

Microsoft kaze deckima da ne mogu vise kopirati .NET.

 

 

Ali iskreno.

 

 

p.s. caca i mater su bili u HDZ-u :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice