Pola ima, pola nema

poruka: 26
|
čitano: 3.880
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pola ima, pola nema".
16 godina
moderator
offline
Pola ima, pola nema

Kao što si i sam rekao - problem je što su to podaci od prije skoro tri godine. U tom smislu je i svaka druga procjena "na reprezentativnom uzorku EU metodologijom" ili "oči u oči" podjednako validna ili bezvrijedna.

 

Dio je to šireg društvenog problema što ne znamo gdje idemo, s čime idemo ni kako bismo tamo stigli, ali svejedno svi zajedno guramo "naprijed", a zapravo napamet. Samo dokaz da informatička era ne znači i dobro informirano društvo i to na svim razinama - od prosječnog komentatora portala koji ni ne zna što komentira, ali marljivo lupka po tipkovnici, do državne administracije koja barata podacima starim tri godine. 

 

Smijati se ili plakati? Bolje je smijati se, makar na vlastiti račun.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2013 20:01 (Drago).
 
10 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pola ima, pola nema
Jedini relevantni podatak je broj korisnika dobijen od providera.
16 godina
neaktivan
offline
Pola ima, pola nema

"oči u oči" je isto upitan.  masu ljudi se željelo riješit popisivača što prije.  neki su ciljano skrivali svoj manjinski/vjerski identitet, neki su prešutali ćenifu iza kuće i naveli da imaju wc školjku.

znam ljude koji su se mučili sa pitanjem "koje je vaše zanimanje"...pitaju popisivača "što tu treba odgovorit"...to su ispovijedi popisivača.

 

glede interneta...na kosovu se točno zna da ide pola lopte po glavi stanovnika, tako i ovdje mora ići formula priključak po kućanstvu, nezgodno je izvuć računicu wifi router po kućanstvu.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na bol-u.
 
8 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Pola ima, pola nema

Možda u Hrvatskoj 70% kućanstava ima pristup internetu prema online anketi :-P

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
27 0 hvala 0
14 godina
offline
Pola ima, pola nema

Ma koliko se krade u ovoj državi, valjda su i ovo popalili.. Nebi mi bilo čudno. {#}

EUW: FerritinCRO
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pola ima, pola nema
Drazen kaže...
Jedini relevantni podatak je broj korisnika dobijen od providera.

HAKOM skuplja podatke dobivene od providera i po njima je u lipnju 2011 bilo 837.380 fiksnih širokopojasnih priključaka. Tu su ubrojani i priključci kućanstava i priključci pravnih subjekata (firme, škole, institucije itd). Ne mogu precizno reći koliko je tih "pravnih" priključaka, ali procrijenimo da ih je 30.000. Ostaje 807.380 "kućnih" priključaka, a u travnju 2011. godine (kada je proveden popis) bilo je 1.519.038 kućanstava. To bi dalo postotak od 53% kućanstava sa Internet priključkom. Dakle, slično kao i prema popisu stanovništva (2% bolje).

 

Najnoviji podatak, iz lipnja 2013. kaže da ima 909.444 priključka. Oduzmimo ponovo nekih 30.000 "pravnih", ostaje 879.444 priključka. Ako se broj kućanstava u Hrvatskoj nije u ove dvije i pol godine puno povećao ili smanjio, danas  oko 58% kućanstava ima Internet konekciju.

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pola ima, pola nema
Očito sam nehotično prevario popis, internet koristim preko mobitela, a rekao sam da imam internet.
Pitanje je onda trebalo glasiti da li imate fiksni internet?
Inače u tom trenu sam imao mislim ip4 sada imam ip5s, komp mi je složen oko i7, a pošto šaljem ovu poruku mislim da imam internet.
Kaj se tiče popisa zašto već ne priznaju da su sa tim papirima zapalili roštilj? :-)
16 godina
odjavljen
offline
Pola ima, pola nema

Meni je nevjerojatno da su oni toliko dugo te podatke obrađivali. Pa to je možda 100 MB podataka, ne?

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pola ima, pola nema
Pa ne znam baš, excel tablica sa 7000 unosa preko desetak stupaca meni baca skoro 4MB, OK, nije možda excel učinkovit u sažimanju, ali imam dojam da je ta baza podataka ipak zero veća
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pola ima, pola nema
rex251 kaže...
Pa ne znam baš, excel tablica sa 7000 unosa preko desetak stupaca meni baca skoro 4MB, OK, nije možda excel učinkovit u sažimanju, ali imam dojam da je ta baza podataka ipak zero veća

Ima baza vjerojatno 10-tak GB, ali neovisno o tome izvještaj se može izvući za 10-tak minuta (koliko ti treba da napišeš query).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Pola ima, pola nema
MrBlc kaže...

Možda u Hrvatskoj 70% kućanstava ima pristup internetu prema online anketi :-P

To bi tek bila porazna, ali i realna statistika. 30% korisnika Interneta ne zna da koristi Internet. Seems legit za Hrvatsku, sudeći po inteligenciji nekih komentatora na mnogim forumima. {#}

Aron kaže...
Drazen kaže...
Jedini relevantni podatak je broj korisnika dobijen od providera.

HAKOM skuplja podatke dobivene od providera i po njima je u lipnju 2011 bilo 837.380 fiksnih širokopojasnih priključaka. Tu su ubrojani i priključci kućanstava i priključci pravnih subjekata (firme, škole, institucije itd). Ne mogu precizno reći koliko je tih "pravnih" priključaka, ali procrijenimo da ih je 30.000. Ostaje 807.380 "kućnih" priključaka, a u travnju 2011. godine (kada je proveden popis) bilo je 1.519.038 kućanstava. To bi dalo postotak od 53% kućanstava sa Internet priključkom. Dakle, slično kao i prema popisu stanovništva (2% bolje).

 

Najnoviji podatak, iz lipnja 2013. kaže da ima 909.444 priključka. Oduzmimo ponovo nekih 30.000 "pravnih", ostaje 879.444 priključka. Ako se broj kućanstava u Hrvatskoj nije u ove dvije i pol godine puno povećao ili smanjio, danas  oko 58% kućanstava ima Internet konekciju.

 

 

Dakle, sasvim je jasno da je popis "točan".

zoki.zlikowski kaže...
rex251 kaže...
Pa ne znam baš, excel tablica sa 7000 unosa preko desetak stupaca meni baca skoro 4MB, OK, nije možda excel učinkovit u sažimanju, ali imam dojam da je ta baza podataka ipak zero veća

Ima baza vjerojatno 10-tak GB, ali neovisno o tome izvještaj se može izvući za 10-tak minuta (koliko ti treba da napišeš query).

Količina informacija u popisu je smiješna. Prošle sam godine vodio razvoj (i ove prodao tehnologiju) sustava koji transferira 12 gigabajta (ne gigabita) podataka po sekundi u realnom vremenu izvodeći kompleksna modeliranja i projekcije u klasteru. Dakle, ako je našem timu od <10 ljudi trebalo godinu dana za razviti kompleksnu komercijalnu tehnologiju koja takvu količinu obradi u 1 sekundi i na tome izvodi svašta, ne vidim zašto oni nisu mogli i drastično brže obaviti par statističkih upita na relativno malenoj bazi makar i ručno da su radili, pogotovo s resursima kakve ima jedan zavod... barem kakve bi trebao. Brzina računala im sigurno nije bila problem, a da su platili jednog inženjera, sve potrebne upite bi napisao unutar kratkog vremena. 

 

Plašenje ljudi gigabajtima i brojkama je smiješno, pogotovo kad se tako nešto stavi u kontekst stvarnih mogućnosti. Babi sa sela koja nije računalo vidjela, može proći "desete bljubabaita" kao nešto strašno, ali...

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
16 godina
offline
Re: Pola ima, pola nema
Tonči kaže...

Količina informacija u popisu je smiješna. P

 

Plašenje ljudi gigabajtima i brojkama je smiješno, pogotovo kad se tako nešto stavi u kontekst stvarnih mogućnosti. Babi sa sela koja nije računalo vidjela, može proći "desete bljubabaita" kao nešto strašno, ali...

Ček, jel ti stvarno misliš da se to skenira za par dana i baza izgrađena?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Pola ima, pola nema
Ako su uzimali papire s pravilnim kućicama, pretpostavljam da se skeniralo? Ako se radi o 5.000.000 papira, ako uzmemo da solidan skener skenira 80 stranica u minuti s feederom, imamo po jednoj jedinici skenera u 7 sati radnog vremena (gdje operater svake minute izmijeni novu hrpu papira) 33600 skeniranih papira (još ne znam jel' papir po građaninu). Računalo može obraditi ovom brzinom i OCR. Ovom brzinom jedna radna jedinica treba oko 150 radnih čovjek-dana da skenira 5M papira i OCR-a ih. Dakle, da se zaposlilo samo 50 ljudi na 3 dana, stvar je gotova. Dodajmo tome još 500% vremena za eventualne probleme, ponovljena skeniranja, transfere i sl. 50 ljudi s opremom stvar obavi za manje od mjesec dana, 25 ljudi za dva mjeseca, 10 ljudi za četiri do pet mjeseci (s 500% dodatnog posla). Svakako, cijeli ovaj posao na suvremenoj opremi ne bi trebao trajati dulje od 6 mjeseci skupa s obradom, jer dok se sve unosi, statističari odavno imaju pripremljene algoritme, a inženjeri riješene upite za bazu.

Dakle...
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
16 godina
offline
Re: Pola ima, pola nema
Tonči kaže...


Dakle...

Jao Tonči... ;)

Ne ide to tako.

 

Prije svega, nakon završenog popisa ide postpopisna anketa (kontrolni popis, post enumeration survey - PPA, PES) koja se bazira na uzorku od oko 1% popisnih krugova i koja služi za kontrolu kvaliteta obuhvata i kvaliteta sadržaja, odnosno utvrđuju se greške u popisu. Bez nje ti popis ne vrijedi ništa.

Znači, tu opet imaš obuku učesnika, terenski rad i novu gomilu obrazaca za transport i obradu.

 

Koliko je država imala skenera, to ne znam, ali to nisu obični skeneri koje možeš nabaviti u prodavnici ;) Samo skeniranje ti je moglo potrajati par mjeseci (gledam Malawi cenzus, 6 skenera i potrebno osoblje): skeniranje 3,5 miliona obrazaca je urađeno u 10 sedmica/tjedana, a korekcije na 80% materijala još dodatnih 18 sedmica.

 

Dalje, tu opet imaš pripremu obrazaca iz PPA, pa njihovo upoređivanje sa odgovarajućim iz popisa, pa tek onda možeš ići dalje obrađivati bazu i vaditi rezultate.

 

Napominjem: nije to stvar Hr, već općenito takvih projekata u svijetu.

 

Budući da si ti na prošloj temi zagovarao popisivanje (terenski rad) sa tabletima/ručnim računalima, da ne bi opet počeo o tome ovdje (da opravdaš tezu da se to može ubrzati), evo ti jedan link jer se u SAD-u 2010. jedan dio popisivanja tako proveo. Naučene lekcije, poteškoće i zaključak možeš vidjeti:

 

http://unstats.un.org/unsd/censuskb20/Attachments/USA.e-GUID29123d594b714967b8cd6295bc538204.pdf

 

Nije da nema budućnost, ali to je veliki projekt koje će puno većim državama biti izazov.

 

E sad, na tebi je dal ćeš imati razumjevanja za takve projekte općenito (tako da uzmeš u obzir gore navedeno ili sam još istražiš materiju) ili ćeš i dalje govoriti o svojim nekim projektima koji su potpuno nevezani za tematiku i govoriti kako je kvaliteta rasprava na forumima loša.

14 godina
offline
Re: Pola ima, pola nema

Ako sam dobro shvatio izvješće, zapravo također ima problema no ipak je korak naprijed?

 

Slovenci su odradili popis na način da su sakupili aktualne podatke po raznim bazama i tako ušparali nemalo milijuna. Iako jeftino, opet ima nedostataka.

 

Popisi gdje te susjeda pita "kad si zadnji put imo hemeroide" će uvijek bit problem, kao što torente kaže. A obično se tu uvale najveće loko babe pa ti baš nije svejedno da ti šnjofa po kući. A mene još pred materom pita jesam li katolik, a nisam, al ajd ti reci pred materon da nisi. Još izvadila kolače i križeve stavila na stol kao da pop dolazi u posvetu... Dobio bi krunicom i opet bi me tjerala na krizme i krštenja.

 

Možda treba osmislit sustav u kombinaciji s OIBom, internetom, pa za tih 180M kuna koliko nas košta popis, povuć internet u svaku kuću, ili da ljudi mogu kao na izbore doć negdje u općinu i ispunit anketu sami na tako nekom tabletu, pristupiš s oibom i osobnom, djeca budu pod "profilom" roditelja.. i neka stave češći interval. Za deset godina ko živ ko mrtav, kad i dobiju rezultate više nisu točni.

 

A za okvirne podatke kakve zapravo sad i imamo možemo uzet google earth pa rukom i džepnim klakulatorom izračunat broj kuća puta broj stanovnika i eto.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
16 godina
offline
Re: Pola ima, pola nema
ivan dragi kaže...

Ako sam dobro shvatio izvješće, zapravo također ima problema no ipak je korak naprijed?

 

Za deset godina ko živ ko mrtav, kad i dobiju rezultate više nisu točni.

 

 

Da, korak naprijed, ali velike poteškoće su im stvorile neke najjednostavnije stvari kad se koristi papir. U biti, ta iskustva će neko drugi ili oni sami primjeniti na neki drugi popis, pa opet stečeno znanje iskoristiti dok se možda ne osmisli sistem koji će omogućiti potpuno popisivanje sa ručnim računalima, odnosno bez papira.

 

Nije da rezultati nisu tačni, popis je slika države u određenom trenutku (kritičnom momentu). Normalno da ta slika nije ispravna nakon tri godine ali to ne treba tako posmatrati već kao podlogu na koju se vežu daljnja statistička izvještavanja.

Kroz mjesečne izvještaje možeš pratiti npr demografsko kretanje pa uzmeš statistički bilten za taj mjesec i nađeš, a to nije ništa drugo nego dopuna baze na osnovu tih kasnijih izvještaja (npr broj stanovnika).

15 godina
offline
Pola ima, pola nema

DrNasty, to su samo birokratska opravdanja.

 

Nakon 100% popisa treba napraviti još 1% ? I onda to usporediti s ovim prvim popisom ?

 

Uh, stvarno opako. Još puunih 1% posla, ima tu rađe, nije to sam tak...

 

Nema opravdanja za ovakvu sporost koja je u današnje doba smiješna.

Unaprijed se znaju svi parametri, sve procedure i svi resursi. Stvar je suvisle organizacije posla da se to obavi u kratkom roku.

 

Ovdje je problem, očigledno, što se diletantski išlo u posao i o mnogo preoblema razmišljalo tek kada su podaci skupljeni i obrada počela.

 

Ovi se podaci mogu obraditi za mjesec dana. Ali to možda znači godinu ili 2 pripreme, i to je OK.

Tako se stvari rješavaju u efikasnom svijetu.

 

Ali u taj svijet sigurno ne spada DZS, i to ne samo po ovoj blamaži.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pola ima, pola nema
DrNasty kaže...
...

 

Mislim da nisi razumio moj komentar. Inače, kako i iz PDF-a vidim, digitalizacija im je svakako bila prednost, a problemi isključivo logistički po pitanju obuke i baratanja velikim volumenom. Hrvatska ima 0,057 milijuna km2, SAD 10 milijuna km2 i 320 milijuna ljudi naspram naših 4,2.

 

Ja govorim o obradi podataka. Kako sam radio i to, znam da digitalizacija (skeniranje, OCR i sl. obrada) traju Tpriprema + Tskeniranje + Tobrada vremena. Kasnija obrada u smislu izvlačenja raznih statistika (uz paralenu pripremu potrebnog) ne traje dulje od... trenutno.

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.11.2013 18:16 (Tonči).
12 godina
neaktivan
offline
Pola ima, pola nema

Evo ja nemam fiksan internet, pa upravo ne šaljem ovu poruku i ne čitam komentare svojih vrlih sugrađana (i inih vrlih ljudi, ajd..). 

Od početka milenija sam na sticku (ovo zvuči nekako.. ilegalno..) i još uvijek nikako da mi se poklope zvijezde za stalnu vezu (Ni stalan internet), pa mi svejedno dobro. Opcija beskrajnog surfanja za dodatnih 50 kn na Vipu mi, doduše, tek sad u zadnjih pola godine zbilja omogućava pravi flat feeling. Počeo si praviti pravu Steam bazu, skidati MMO igre...

You are in a dark musty temple. The shadows seem to play tricks with your eyes and you can hear the faint sound of movement.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pola ima, pola nema
Tonči kaže...

 

Mislim da nisi razumio moj komentar. Inače, kako i iz PDF-a vidim, digitalizacija im je svakako bila prednost, a problemi isključivo logistički po pitanju obuke i baratanja velikim volumenom. Hrvatska ima 0,057 milijuna km2, SAD 10 milijuna km2 i 320 milijuna ljudi naspram naših 4,2.

 

Ja govorim o obradi podataka. Kako sam radio i to, znam da digitalizacija (skeniranje, OCR i sl. obrada) traju Tpriprema + Tskeniranje + Tobrada vremena. Kasnija obrada u smislu izvlačenja raznih statistika (uz paralenu pripremu potrebnog) ne traje dulje od... trenutno.

Na stranu popisivanje bez papira, taj link sam dao jer si se zalagao za taj način popisivanja pa sam ti samo htio pokazati da se radi na tome i dokle je došlo (a rade veći igrači od ovh balkanskih isprdak država).

Problem površine i broja stanovnika se riješi proporcionalnim povećavanjem ljudstva u projektu, a organizacija i koordinacija se napravi po regijama/općinama. Tako turska velikim ljudstvom popiše 80 mil. stanovnika za dan, to sam već rekao prije. Znači 4 dana za SAD (dan gore-dole zbog terena i naseljenosti ;))

 

 

Sad da se vratim na obradu. Upravo taj period (T+T+T) treba jako puno vremena da bi se jednostavno sredio taj nered i da bi imao bazu da izvlačiš ovo ili ono. Ne ide sve na optičko čitanje, a i ono što ide zbog rukopisa zna dosta otežati rad pa onda operateri gube puno vremena na ispravljanje (vidiš gore podatak o samom skeniranju i podatak o ispravljanju skeniranog).

Treba to sve uporediti sa PPA i utvrditi greške.

Nije to samo kod vas u Hr, tako je kod nas u BiH odnosno svugdje gdje se primjenjuju te metode i sredstva prikupljanja i obrade. Nikakva nesposobnost ni mazanje očiju (možda malo ;)).

 

Btw, ovakvi skeneri se koriste (bar u nekim zemljama):

http://www.omrsolutions.com/omr_readers_scanners/drs/

 

Dal ih ima u prodavnicama i koliko koštaju, ne znam, evo tražim u online trgovinama u sekciji ''računalna periferija'' ;)

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Pola ima, pola nema
Ja sam koristio Fujtisu F seriju (500pcs feeder, 120 SPM) i bilo je dosta za 35 godina dokumentacije u par dana. OCR uključen. Što se "rukopisa" tiče, ovisi, ali popis stanovništva ne bi trebao uključivati previše bajki, već se svoditi na zaokruživanje i eventualne iznimke koje se dopisuju velikim slovima. Svaki će OCR softver danas uredno prepoznati pravilno upisana velika slova (opet, edukacija popisivača je ok).
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
16 godina
odjavljen
offline
Pola ima, pola nema

Kako god da se radi i kakvi god da su skeneri u pitanju obrada ne može trajati dvije yebene godine! U te dvije godine par ljudi bi to već prekucalo gledajući u papire...

Freak Show Inc.
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Pola ima, pola nema

"The bureaucracy is expanding to meet the needs of the expanding bureaucracy"

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
Moj PC  
4 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Pola ima, pola nema

Ako se tko još sjeća, problem nije u višku birokracije koja se bavila popisom, već u manjku ljudstva i drugih sredstava, a sve zato što se tadašnja premijerka ljutnula na šefa Zavoda za statistiku što njoj osobno nije prvo priopćio rezultate, već ih objavio javnosti (http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/zasto-zapravo-kasni-popis-stanovnistva--). 

 

Količina ega vrlo je često inverzno proporcionalna nečijoj općoj inteligenciji (sposobnosti shvaćanja problema) pa je tako nešto što bi bio logistički i birokratski problem postao inat uvrijeđene (prazne) taštine. 

 

Popis, dakle, ne kasni slučajno i zbog "obične" neorganiziranosti, već je od početka namjerno opstruiran rad onih koji su na njemu radili. 

This space for rent!
 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pola ima, pola nema
Drago kaže...

Ako se tko još sjeća, problem nije u višku birokracije koja se bavila popisom, već u manjku ljudstva i drugih sredstava, a sve zato što se tadašnja premijerka ljutnula na šefa Zavoda za statistiku što njoj osobno nije prvo priopćio rezultate, već ih objavio javnosti (http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/zasto-zapravo-kasni-popis-stanovnistva--). 

 

Količina ega vrlo je često inverzno proporcionalna nečijoj općoj inteligenciji (sposobnosti shvaćanja problema) pa je tako nešto što bi bio logistički i birokratski problem postao inat uvrijeđene (prazne) taštine. 

 

Popis, dakle, ne kasni slučajno i zbog "obične" neorganiziranosti, već je od početka namjerno opstruiran rad onih koji su na njemu radili. 

Dakle manjak sredstava i ljudi, a ne opća nemogućnost kao rezultat manjkavosti tehnologije ili znanosti. :)

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
15 godina
offline
Pola ima, pola nema

Američki IBM je 1940ih godina prodao nacistima sustav za obradu podataka koji je radio na principu bušenih kartica. Radio je odlično i Hićo je imao sve moguće (obrađene) podatke koji su mu tada trebali. U 21om stoljeću 2 godine "obrađivat" podatke je u najmanju ruku smiješno.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice