Pouzdanost čvrstih diskova

poruka: 96
|
čitano: 10.667
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pouzdanost čvrstih diskova".
11 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Kakvo je stanje s refurbished diskovima?

 

Poprilično su jeftiniji. Što je to zapravo refurbished hard disk?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Refurbished mogu imati kraću garanciju a i osobno ne bih uzeo. Obično ode kontroler ili čak motor/ploče su mijenjane u tvorničkim uvjetima. Bolje uzeti nove. Što se dogodi sa diskovima obično se događa kao primjer na videu "tear down" zapis:

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.2.2015 16:45 (marin_sagovac).
Moj PC  
2 0 hvala 5
15 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Onjegin kaže...

Kakvo je stanje s refurbished diskovima?

 

Poprilično su jeftiniji. Što je to zapravo refurbished hard disk?

 teorijski, to je vraćanje HD-a u "tvorničko stanje" no u praksi to baš i nije tako. načelno, promijene elektroniku (tiskanu pločicu) i filtar prašine (+ otpuhnu postojeću). eventualno pokrenu chkdsk radi provjere ima li "loših" sektora". ako nema, onda se disk smatra "obnovljenim" (refurbished). jasno, to nije to (dovoljno) za povrat u stanje kakav je bio kao nov (tu su ležajevi, magneti, ploče ...) pa se zbog toga prodaju bitno jeftinije no na rizik kupca. da ne ulazim u tehnološke pojedinosti 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
odjavljen
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Jebo mater, kod mene nikad više seagate. Imam još uvijek jednu barakudu od pola tera koja je u pogonu od 2008 ali sve drugo je pocrkavalo. Proljetos sam uzeo novi NAS i 3TB WD red. U pogonu je od onda uz svega par gašenja od par sati. Bez hibernacije, bez zajebancije (gore je torrent klijent, DLNA server i mrežni backup - disk SKROZ nešto radi). Pa da vidimo koliko će. Ima 5 godina garancije, ima da mu dušu počupam!

Freak Show Inc.
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

Ako sam u krivu, ispravite me ;)
Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
indig0F10w kaže...

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

 sljažem sebe. ja, primjerice nikad ni trunčice problema sa SG-om. rade dan i noć u kućnim kompovima (ne gasim strojeve a i diskovi se nikad ne prestaju vrtjeti), godinama. s osme strane, imao sam davno ozbiljan problem s WD-om, u tolikoj mjeri da ga više nikad neću kupiti (niti uzeti ako mi ga daju badava). hitachi i toshiba imaju izvrsne diskove - "mazge" za sve. imam i dobro iskustvo i sa samsungom spinpoint (5400 rpm). razlika je i u diskovima za laptope (koji moraju biti jednaki u performansama a bar duplo manji i manje osjetljivi na vibracije i bla), što dodatno komplicira ionako složenu tehnologiju) i desktope, makar se radilo o istoj firmi. prtljava tematika i dozlaboga osobna iskustva i mišljenja. možda pretjerano sve uzimamo zdravo za gotovo, ne razmišljajući što ni kako ni zašto. na koncu konaca, ljudi i te kako paze kakvo će gorivo uliti u auto a u želudac trpaju smeće da ti pamet stane. a i jamstvo ne znači niš ako s umrlim diskom nestanu podaci na njemu (koji mogu vrijediti "z" puta više na treću). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Potpisujem da Seagate redovito mijenjam, Hitachi radi b3zprijekorno, btw. profesionalni diskovi imaju "potpuno" drugacije dijelove :)
14 godina
odjavljen
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

WD je prije bio katastrofa, ali sad su puno bolji. Imao 2 manja WD Bluea u starom kompu, nikakvih problema (sada također 1 veliki Blue).

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova

s druge strane u poslovnom okruzenju totalno druga prica.. moze malo o tome ako imate kakvih informacija?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova

No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani.

 

 

Sto se mene tiće, meni su testovi oke, znači kupujem onaj koji je mogao izdržati te uvjete. Jer vjerujem da će taj isti i trajati duže (godinama)  od onog koji su pocrkali. 

Ja sam sada na jednom externom 1tb hardisku, no plan mi je kada bude para kupiti dva hdd od 3-4 tb i spojit ih u radi mod. Uglanvom želim imati podatke na sigurnom :) 

Već sam se jednom opekao i ostao bez podataka, pa ne želim opet. 

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
indig0F10w kaže...

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

 

Isplati se, vjeruj mi. Radim sa jednom bankom koja uglavnom koristi neke ne baš najsjajnije diskove u serverima. Isplati se. Svakih godinu-godinu i pol dio diskova crkava i oni ih zamjene. Opet im je financijski isplativije s obzirom na to koliko pravi npr SAS diskovi koštaju.

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
indig0F10w kaže...

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

A što misliš kako se rade ubrzani testovi starenja?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Friday kaže...

 

Isplati se, vjeruj mi. Radim sa jednom bankom koja uglavnom koristi neke ne baš najsjajnije diskove u serverima. Isplati se. Svakih godinu-godinu i pol dio diskova crkava i oni ih zamjene. Opet im je financijski isplativije s obzirom na to koliko pravi npr SAS diskovi koštaju.

 Samo reci koja je banka da ih se klonim...

12 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

moram priznati da sam ranije imao hitachi-a,točnije 8 punih godina koji je zaista istrpio kod mene i rad 24h/7 dana u tjednu s gaženjem te redukcije nappona i ostao živ.(čitaj kao običan korisnik) nakraju otišao drugom vlasniku. Za Hitachi-a za kojeg onda kad je kupljen 2k4te nije mi bilo poznato da štancaju HDD-ove. U mene eto sad wd 1 green upravo 3TB koji mi bez problema crnči gotovo godinu dana i jedan plavac u pogonu preko  dvije godine;bez problema rade besprijekorno. 

M
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.2.2015 21:50 (Igor150).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Friday kaže...
indig0F10w kaže...

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

 

Isplati se, vjeruj mi. Radim sa jednom bankom koja uglavnom koristi neke ne baš najsjajnije diskove u serverima. Isplati se. Svakih godinu-godinu i pol dio diskova crkava i oni ih zamjene. Opet im je financijski isplativije s obzirom na to koliko pravi npr SAS diskovi koštaju.

Da, ali prosječno kućanstvo nije banka.

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
16 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Old Iggy kaže...

 Samo reci koja je banka da ih se klonim...

 

Zbog?

Pa imaju pusta RAID polja, i gro off-site backupa. Podaci su sigurni da ne mogu biti sigurniji. Osobno sam im na jednom serveru napravio (za ne daj Bože) log backup na svakih 10 minuta.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

 Samo reci koja je banka da ih se klonim...

 

Zbog?

Pa imaju pusta RAID polja, i gro off-site backupa. Podaci su sigurni da ne mogu biti sigurniji. Osobno sam im na jednom serveru napravio (za ne daj Bože) log backup na svakih 10 minuta.

Nisu u pitanju samo podaci već i sve što ide uz to.

Diskovi su danas kikiriki, posebno po cijenama koje banke imaju. "Obični" kućni diskovi se ni po čemu ne mogu nositi s ozbiljnom konkurencijom, da bi ostvario sve što ti treba s njima trebaš ih puno više, kraće traju, trebaš puno više održavanja, gnjavaže i ostalog.

Sve u svemu, početnici samo takvi.

15 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Kad sam rekao da je seagate obično smeće i da crkava svaki 3 disk onda su me svi napali. Nije mi jasno kako takav proizbod može uopće završiti na tržištu.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
zeroname kaže...

Kad sam rekao da je seagate obično smeće i da crkava svaki 3 disk onda su me svi napali. Nije mi jasno kako takav proizbod može uopće završiti na tržištu.

 Nemogu suditi za ove postoječe seagate diskove jer ih nisam imao, imao sam jedino seagate u prvom kompu, 20 gigabajta :) Odlično me služio, ali je znao skripucati ponekad, mislim da je to bio njegov mod za čiščenje glave sa drot četkom. 5 godina je radio oke ali sam ja kasnije zamjenio disk sa mislim wd od 80 gb. 

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Evo ovdje na Youku (aka YT) sam našao proizvodni proces sa Seagate: http://v.youku.com/v_show/id_XNTEyMjc1Nzky.html

Ako netko ima vremena naći će i softver kako testiraju diskove. pa možda i nađe jer na YT nisam našao.

 

Inače Seagate na njihovom jeziku je 希捷 (Xījié) pa tko voli neka traži po toj frazi proizvodne procese koje nećete naći na YT.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
indig0F10w kaže...

Čitanje s razumijevanjem...

 

"No ove rezultate treba uzeti s rezervom jer su diskovi korišteni u okruženju za koje nisu predviđeni, odnosno riječ je o diskovima za kućnu upotrebu koji su korišteni u profesionalnim sustavima za pohranu gdje su bili izloženi znatno većem opterećenju i vibracijama od onoga za što su projektirani."

 

Nekako mi se cijeli koncept ovakvog čuvanja podataka na diskovima koji za to nisu namjenjeni čini promašenim. Ne mislim da je najskuplje ujedno i najbolje ali činjenica je da su "kućni" diskovi kao dan i noć naspram profi diskova.

 

Pa od sve 3 firme su kućni diskovi

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova

Kupil privatno Synology i WD Red diskove. Na poslu imamo tri Synologyja sa po cetiri WD Red diska svaki i sluze za backup backupa. Svaki tjedan gore dolje par terabajta i nakon nekih godinu dana ni brige ni pameti.
Na kraju krajeva mi je privatni backup backupiran na externi disk i cloud.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.2.2015 8:40 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Ne znam ako ste procitali blog?

The assumption that “enterprise” drives would work better than “consumer” drives has not been true in our tests. I analyzed both of these types of drives in our system and found that their failure rates in our environment were very similar — with the “consumer” drives actually being slightly more reliable.
15 godina
offline
Pouzdanost čvrstih diskova

Takodjer vozim Synology i 3TB WD Red, za sada godinu dana skoro pa 24/7, nikakvih problema.

Rvat katolik!
 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
tnakir kaže...

Takodjer vozim Synology i 3TB WD Red, za sada godinu dana skoro pa 24/7, nikakvih problema.

 

Svi volimo tu kombinaciju

Freak Show Inc.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova

Dajte mi reci koja je aplikacija najbolja za provjeru hardiska, reicmo da svaki tjedan provjeri automatski moje hardove koje budem zadao.  Bolje da prije skuzim kada dolazi do kvara tj gubitka podataka nego kasnije . 

 

15 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Friday kaže...
tnakir kaže...

Takodjer vozim Synology i 3TB WD Red, za sada godinu dana skoro pa 24/7, nikakvih problema.

 

Svi volimo tu kombinaciju

 Za Synology sam dobio preporuku od par ljudi. Odusevio me, i brzina, i support, prosirenja etc etc... Zbilja nema konkurencije.

 

A sto se tice WD Red-a, sa WD imam dobra iskustva (kod sebe sa Black serijom, kod frendova Green), a kao za NAS preporucuju Red pa kud svi turci...

Rvat katolik!
11 godina
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Friday kaže...
tnakir kaže...

Takodjer vozim Synology i 3TB WD Red, za sada godinu dana skoro pa 24/7, nikakvih problema.

 

Svi volimo tu kombinaciju

 

Šta sam jedini siromašni koji to ganja REDove na Z77?

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
16 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
Jovanka kaže...

 

Šta sam jedini siromašni koji to ganja REDove na Z77?

 

Jadan nebio

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Pouzdanost čvrstih diskova
tnakir kaže...

 Za Synology sam dobio preporuku od par ljudi. Odusevio me, i brzina, i support, prosirenja etc etc... Zbilja nema konkurencije.

 

 

 

Koji si uzeo?

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice