Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

poruka: 50
|
čitano: 5.314
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze".
16 godina
odjavljen
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

Kakve veze ima gdje je server lociran? To je kao da se ispostavi da HT ne može dati ispis poziva jer im je server u njemačkoj...

Freak Show Inc.
 
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani

Zapravo, upravo je tako. 

Da li bi hteo da ti država ima uvid u bankovne račune koji se nalaze u drugoj državi? Ili još gore, da moraš plaćati porez u hrvatskoj zato što imaš novac u banci u Nemačkoj?

15 godina
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

pitanje u naslovu je veoma nespretno postavljeno, jer nije jasno odnosi li se to na pravnu (ako da, kojeg/čijeg prava) ili moralnu kategoriju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
smajli kaže...

Zapravo, upravo je tako. 

Da li bi hteo da ti država ima uvid u bankovne račune koji se nalaze u drugoj državi? Ili još gore, da moraš plaćati porez u hrvatskoj zato što imaš novac u banci u Nemačkoj?

Puste želje, pusti snovi.. Ja bih imao račun na Kajmanskom otocima i da nitko ne zna za njega, a još manje želim plaćati porez na to. Čekaj, pa neki su se već sjetili toga, a zločestoj državi se to baš nije svidjelo, sram ih bilo..

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
smajli kaže...

Zapravo, upravo je tako. 

Da li bi hteo da ti država ima uvid u bankovne račune koji se nalaze u drugoj državi? Ili još gore, da moraš plaćati porez u hrvatskoj zato što imaš novac u banci u Nemačkoj?

 

Sam uvid u račune i plaćanje poreza nema veze jedno s drugim. Ne znam koliko ti je poznato da se goleme količine podataka mogu bez problem prebacivati s mjesta na mjesto gotovo u trenu. Tako da je "fizička" lokacija podataka posve besmislen argument. Ti podaci su u njihovoj mreži i to je to!

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani

fora je u tome kaj dosta tih firmi ima podruznice/filijale po drugim drzavama i pitanje je kak je to pravno rjeseno..

al sami podaci mogu u trenu zavrsit na drugom kontinentu (vjerojatno tih podataka ima i u SADu, sumnjam da sve cuvaju u jednom clusteru).

ovdje se vise radi o tome da microsoft "brine o privatnosti korisnika" i vade se na geografske zavrzlame i zbog toga cijela strka.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 13:53 (nixass).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
nixass kaže...

fora je u tome kaj dosta tih firmi ima podruznice/filijale po drugim drzavama i pitanje je kak je to pravno rjeseno..

al sami podaci mogu u trenu zavrsit na drugom kontinentu (vjerojatno tih podataka ima i u SADu, sumnjam da sve cuvaju u jednom clusteru).

ovdje se vise radi o tome da microsoft "brine o privatnosti korisnika" i vade se na geografske zavrzlame i zbog toga cijela strka.

 

A ovo govori čovjek koji radi u data centru u Dublinu

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani

"

Zapravo, upravo je tako. 

Da li bi hteo da ti država ima uvid u bankovne račune koji se nalaze u drugoj državi? Ili još gore, da moraš plaćati porez u hrvatskoj zato što imaš novac u banci u Nemačkoj?"

 

 

 

Prvo ako u zadnje vrijeme nisi  čitao novine ili neke druge izvore informacija znao bi da ovo što tvrdiš je već tu tj. Hrvatska već zna da li ti imaš novac u banci u Njemačkoj ,a u budućnosti će vjerojatno znati i više jer se skapaju takvi sporazumi da se takvi podaci razmjenjuju. Druga je stvar da li je to udar na našu privatnost ili bolje rečeno na mogućnost da neki od nas koji imaju novce iz sumljivih izvora i  to lakše mogu sakriti ili mogućnosti da netko utaji porez .

Zanimljivo će biti vidjeti ako ovo prođe Amerikancima kako će oni reagirati kada netko npr. iz Irske isto zatraži ali za server u Americi.Isto tako autor tekst bi trebao razmisliti o pitanju-da li Amerikanci traže ove podatke putem naloga da ih mogu iskoristi u sudskom postupku te da li samo ta činjenica govori o njihovim mogućnostima da dodu do tih podataka. Ja imam neko razmišljanje da su im mogućnosti puno veće da dođu do tih podataka,ali pitanje je samo legalnosti tih mogućnosti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 14:01 (Radoznali).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
Friday kaže...
smajli kaže...

 

Sam uvid u račune i plaćanje poreza nema veze jedno s drugim. Ne znam koliko ti je poznato da se goleme količine podataka mogu bez problem prebacivati s mjesta na mjesto gotovo u trenu. Tako da je "fizička" lokacija podataka posve besmislen argument. Ti podaci su u njihovoj mreži i to je to!

 

Oni "jesu" u njihovoj mreži, međutim, oni se nalaze u mreži Microsoft Irska ili kako se već zove. A MS Irska je posebno pravno telo i posluje po zakonima Irske. 

 

Kada potpisuješ ugovor za Azure usluge, da li ti potpisuješ ugovor sa MS Ireland a ne MS USA. 

 

http://azure.microsoft.com/en-us/support/legal/subscription-agreement/?country=hr

 

This Microsoft Online Subscription Agreement is between the entity you represent, or, if you do not designate an entity in connection with a Subscription purchase or renewal, you individually ("you" or "your"), and Microsoft Ireland Operations Limited ("Microsoft", "we", "us", or "our").

 

Džabe što se informacije sele sa jednog na drugi kraj sveta ukoliko ti posluješ sa kompanijom koja je iz Irske, podleže njihovim zakonima i sa Amerikom ima poveznice samo preko vlasnika i imena. 

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
16 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
Friday kaže...
nixass kaže...

fora je u tome kaj dosta tih firmi ima podruznice/filijale po drugim drzavama i pitanje je kak je to pravno rjeseno..

al sami podaci mogu u trenu zavrsit na drugom kontinentu (vjerojatno tih podataka ima i u SADu, sumnjam da sve cuvaju u jednom clusteru).

ovdje se vise radi o tome da microsoft "brine o privatnosti korisnika" i vade se na geografske zavrzlame i zbog toga cijela strka.

 

A ovo govori čovjek koji radi u data centru u Dublinu

 iako jest tako () jako me zanima pravni aspket svega toga, jer "fizicki" sve izgleda prilicno jednostavno.

i moja firma ima iste probleme s vladom ko i MS ako se dobro sjecam

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 14:02 (nixass).
15 godina
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

U članku fali informacija da li se traže podaci o američkim državljanima ili nekim drugim. Mislim da je Microsoft u pravu kada kaže da ne postoji legalan način da se to napravi a drugi par rukava je što bi to USA "preko koljena" riješio zbog nekih drugih razloga.

 

Microsoft Irska i Microsoft USA su dvije "neovisne firme" koje posluju sukladno zakonima države u kojoj se nalaze (iako su vlasnički gledano jedna te ista firma).

Irski zakoni mogu propisati način ophođenja i dostavljanja osobnih podataka svojih građana (što vjerojatno imaju kao što i mi imamo zakon o zaštiti osobnih podataka u RH) međutim ovdje je situacija malo kompliciranija jer se radi o dilerima droge i nejasno je zašto USA ne traži podatke direktno od Iraca ako postoji taj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći kao što je autor spomenuo u članku.

 

 

Očito je ovo drugo u pitanju gdje ameri želi napraviti presedan kako bi u budućnosti mogli tražiti podatke i od drugih država s kojima nemaj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 14:12 (JackIsBack).
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
Friday kaže...

Kakve veze ima gdje je server lociran? To je kao da se ispostavi da HT ne može dati ispis poziva jer im je server u njemačkoj...

Ti si malo izgubio konce :D

 

Pa pravni sustav i pravo se na tome zasniva. Sto, hoces reci da ja kao stanovnik RH moram svugdije u svijetu biti sudjen po zakonima RH? jelda da ne? e pa molim te onda dozvoli da  isto vrijedi i za digitalne podatke. Zasto bi USA imala pristup informacijama skladistenim u RH npr? Te informacije spadaju pod RH zakonske okvire i to da li ce doci na uvid USA treba ovisiti o nasim zakonima a ne njihovima.

11 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
Friday kaže...
smajli kaže...

Zapravo, upravo je tako. 

Da li bi hteo da ti država ima uvid u bankovne račune koji se nalaze u drugoj državi? Ili još gore, da moraš plaćati porez u hrvatskoj zato što imaš novac u banci u Nemačkoj?

 

Sam uvid u račune i plaćanje poreza nema veze jedno s drugim. Ne znam koliko ti je poznato da se goleme količine podataka mogu bez problem prebacivati s mjesta na mjesto gotovo u trenu. Tako da je "fizička" lokacija podataka posve besmislen argument. Ti podaci su u njihovoj mreži i to je to!

vidim, tvrdoglavost ti je urodjena mentalna mana :D

 

Nije tako. Ako EU kaze Facebooku da podatke stanovnika EU trebaju i moraju drzati skladistene na teritoriju EU, tada je posve jasno da EU zeli zastititi (kako god gledali na to) svoje stanovnike i da bi FB legalno poslovao na teritoriju EU, mora skladistiti podatke tih korisnika unutar EU, sto ce USA sili dati potrebu da te podatke zatrazi pravnim kanalima a ne lokalnim mafijaskim metodama, koje USA preferira :D

 

Ti zivi svoj virtualni zivot kao prostitutka, nemoj nametati svoj stav cijelokupnom stadu, nisu svi ofce, ima i krava :P

hvala :D

16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
LudaRajcica kaže...
...

 

 

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

Analitičari pretpostavljaju da se radi o svjesnom pokušaja uspostave presedana (kojima se anglosaksonski sudovi vode u svojim odlukama) koji će u budućnosti jamčiti pristup informacijama na dislociranim serverima i u drugim zemljama koje nemaju ovakve sporazume s SAD-om.

 

S obzirom na ono što su do sada pokazali u istjerivanju bilo kakve pravde, prilično sam siguran da se radi o ovome.

Iz svega također nije jasno bi li američka strana dopustila drugim zemljama čije tvrtke imaju svoje servere s osjetljivim podacima na njihovom ozemlju da ove s sudskim nalozima svojih sudova pristupaju tim podacima.

 

E da ne bi..

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
JackIsBack kaže...

U članku fali informacija da li se traže podaci o američkim državljanima ili nekim drugim. Mislim da je Microsoft u pravu kada kaže da ne postoji legalan način da se to napravi a drugi par rukava je što bi to USA "preko koljena" riješio zbog nekih drugih razloga.

 

Microsoft Irska i Microsoft USA su dvije "neovisne firme" koje posluju sukladno zakonima države u kojoj se nalaze (iako su vlasnički gledano jedna te ista firma).

Irski zakoni mogu propisati način ophođenja i dostavljanja osobnih podataka svojih građana (što vjerojatno imaju kao što i mi imamo zakon o zaštiti osobnih podataka u RH) međutim ovdje je situacija malo kompliciranija jer se radi o dilerima droge i nejasno je zašto USA ne traži podatke direktno od Iraca ako postoji taj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći kao što je autor spomenuo u članku.

 

 

Očito je ovo drugo u pitanju gdje ameri želi napraviti presedan kako bi u budućnosti mogli tražiti podatke i od drugih država s kojima nemaj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći.

Nisu, Microsoft Irska je obicna lokalna poslovnica Microsofta kao i Microsoft Hrvatska, Microsoft Njemacka itd. i u vlasnistvu je Microsofta USA. Kada bi zaista bile dvije neovisne firme, onda FBI ne bi imao zakonske osnove traziti MS USA podatke iz Irske. MS je u Kini pogon svojih Azure centara outsource-ao jednoj cisto kineskoj firmi upravo iz tog razloga, odn. to je bio preduvijet da uopce dobiju dozvolu od kineske vlade da tamo postave svoje racunske centre, Kinezi nisu ludi da svoje podatke pohranjuju na racunalima u vlasnistvu neke americke kompanije.

 

Ako ovo prodje, onda ce ne samo MS, nego i svi drugi cloud provideri iz USA (Google, Amazon, Apple, IBM, Oracle, VMWare...) ubuduce morati bez pogovora davati FBI-u podatke svojih korisnika pohranjene u centrima van USA, sto i jest ultimativni cilj ovog postupka (da je FBI-u zaista bilo stalo do tih podataka, vec bi ih 100 puta drugim putevima dobili).

11 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani

Ne piše jesu li to državljani SAD i kako su njihovi mailovi završili u Irskoj. Ili je možda riječ o državljanima neke druge zemlje.

14 godina
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

Nije to meni bas najjasnije. Ja na internet i cloud gledan kao na nesto iznad drzava i granica, kad posaljem mail uopce ne razmisljam o fizickoj lokaciji, a logicno mi je da je lokacija na nekoliko mjesta zbog backupa i sl. Ne kuzim onda sve te zavrzlame oko drzave i lokacije podataka. Kako se to uopce moze provjeriti gdje su neciji podaci smjesteni, na kojem hard disku? 

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
RobertS kaže...
JackIsBack kaže...

U članku fali informacija da li se traže podaci o američkim državljanima ili nekim drugim. Mislim da je Microsoft u pravu kada kaže da ne postoji legalan način da se to napravi a drugi par rukava je što bi to USA "preko koljena" riješio zbog nekih drugih razloga.

 

Microsoft Irska i Microsoft USA su dvije "neovisne firme" koje posluju sukladno zakonima države u kojoj se nalaze (iako su vlasnički gledano jedna te ista firma).

Irski zakoni mogu propisati način ophođenja i dostavljanja osobnih podataka svojih građana (što vjerojatno imaju kao što i mi imamo zakon o zaštiti osobnih podataka u RH) međutim ovdje je situacija malo kompliciranija jer se radi o dilerima droge i nejasno je zašto USA ne traži podatke direktno od Iraca ako postoji taj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći kao što je autor spomenuo u članku.

 

 

Očito je ovo drugo u pitanju gdje ameri želi napraviti presedan kako bi u budućnosti mogli tražiti podatke i od drugih država s kojima nemaj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći.

Nisu, Microsoft Irska je obicna lokalna poslovnica Microsofta kao i Microsoft Hrvatska, Microsoft Njemacka itd. i u vlasnistvu je Microsofta USA. Kada bi zaista bile dvije neovisne firme, onda FBI ne bi imao zakonske osnove traziti MS USA podatke iz Irske. MS je u Kini pogon svojih Azure centara outsource-ao jednoj cisto kineskoj firmi upravo iz tog razloga, odn. to je bio preduvijet da uopce dobiju dozvolu od kineske vlade da tamo postave svoje racunske centre, Kinezi nisu ludi da svoje podatke pohranjuju na racunalima u vlasnistvu neke americke kompanije.

 

Ako ovo prodje, onda ce ne samo MS, nego i svi drugi cloud provideri iz USA (Google, Amazon, Apple, IBM, Oracle, VMWare...) ubuduce morati bez pogovora davati FBI-u podatke svojih korisnika pohranjene u centrima van USA, sto i jest ultimativni cilj ovog postupka (da je FBI-u zaista bilo stalo do tih podataka, vec bi ih 100 puta drugim putevima dobili).

Ma da.

Da li MS Irska radi po Irskim ili po USA zakonima?

Kakva obična podružnica. Da je i najobičnija štala moraš raditi sukladno zakonima države u kojoj posluješ a ne odakle ti je matična kompanija.

11 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
RobertS kaže...
JackIsBack kaže...

U članku fali informacija da li se traže podaci o američkim državljanima ili nekim drugim. Mislim da je Microsoft u pravu kada kaže da ne postoji legalan način da se to napravi a drugi par rukava je što bi to USA "preko koljena" riješio zbog nekih drugih razloga.

 

Microsoft Irska i Microsoft USA su dvije "neovisne firme" koje posluju sukladno zakonima države u kojoj se nalaze (iako su vlasnički gledano jedna te ista firma).

Irski zakoni mogu propisati način ophođenja i dostavljanja osobnih podataka svojih građana (što vjerojatno imaju kao što i mi imamo zakon o zaštiti osobnih podataka u RH) međutim ovdje je situacija malo kompliciranija jer se radi o dilerima droge i nejasno je zašto USA ne traži podatke direktno od Iraca ako postoji taj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći kao što je autor spomenuo u članku.

 

 

Očito je ovo drugo u pitanju gdje ameri želi napraviti presedan kako bi u budućnosti mogli tražiti podatke i od drugih država s kojima nemaj sporazum o uzajamnoj pravnoj pomoći.

Nisu, Microsoft Irska je obicna lokalna poslovnica Microsofta kao i Microsoft Hrvatska, Microsoft Njemacka itd. i u vlasnistvu je Microsofta USA. Kada bi zaista bile dvije neovisne firme, onda FBI ne bi imao zakonske osnove traziti MS USA podatke iz Irske. MS je u Kini pogon svojih Azure centara outsource-ao jednoj cisto kineskoj firmi upravo iz tog razloga, odn. to je bio preduvijet da uopce dobiju dozvolu od kineske vlade da tamo postave svoje racunske centre, Kinezi nisu ludi da svoje podatke pohranjuju na racunalima u vlasnistvu neke americke kompanije.

 

Ako ovo prodje, onda ce ne samo MS, nego i svi drugi cloud provideri iz USA (Google, Amazon, Apple, IBM, Oracle, VMWare...) ubuduce morati bez pogovora davati FBI-u podatke svojih korisnika pohranjene u centrima van USA, sto i jest ultimativni cilj ovog postupka (da je FBI-u zaista bilo stalo do tih podataka, vec bi ih 100 puta drugim putevima dobili).

 

Microsoft Hrvatske je d.o.o. i registiriran u Hrvatskoj, po hrvatskim zakonima, a u vlasništvu Microsoft LLC. Dakle zasebna firma u stranom vlasništvu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
gordan0810 kaže...

Ne piše jesu li to državljani SAD i kako su njihovi mailovi završili u Irskoj. Ili je možda riječ o državljanima neke druge zemlje.

U ovom slucaju se radi o drzavljaninu Evropske unije. Microsoft podatke drzavljana EU (OneDrive, Outlook.com, Skype) sprema na serverima u Irskoj i Nizozemskoj.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
JackIsBack kaže...
RobertS kaže...

Nisu, Microsoft Irska je obicna lokalna poslovnica Microsofta kao i Microsoft Hrvatska, Microsoft Njemacka itd. i u vlasnistvu je Microsofta USA. Kada bi zaista bile dvije neovisne firme, onda FBI ne bi imao zakonske osnove traziti MS USA podatke iz Irske. MS je u Kini pogon svojih Azure centara outsource-ao jednoj cisto kineskoj firmi upravo iz tog razloga, odn. to je bio preduvijet da uopce dobiju dozvolu od kineske vlade da tamo postave svoje racunske centre, Kinezi nisu ludi da svoje podatke pohranjuju na racunalima u vlasnistvu neke americke kompanije.

 

Ako ovo prodje, onda ce ne samo MS, nego i svi drugi cloud provideri iz USA (Google, Amazon, Apple, IBM, Oracle, VMWare...) ubuduce morati bez pogovora davati FBI-u podatke svojih korisnika pohranjene u centrima van USA, sto i jest ultimativni cilj ovog postupka (da je FBI-u zaista bilo stalo do tih podataka, vec bi ih 100 puta drugim putevima dobili).

Ma da.

Da li MS Irska radi po Irskim ili po USA zakonima?

Kakva obična podružnica. Da je i najobičnija štala moraš raditi sukladno zakonima države u kojoj posluješ a ne odakle ti je matična kompanija.

To je tvoje vidjenje stvari. FBI i sve sudske instance do sada u USA imaju suprotno misljenje - svi podaci, bez obzira na to gdje su geografski pohranjeni pripadaju maticnoj firmi, u ovom slucaju Microsoft USA i ista je - obzirom da posluje u USA, podatke duzna staviti americkim vlastima na uvid ako to ovi zatraze. To i jest okosnica ovog spora koji se izmedju MSa i vlade USA vodi vec nekoliko godina, vec su stotine milijuna potrosene na odvjetnike na obje strane i tvoje krajnje simplificirano rezoniranje u stilu "malog Ivice" je u cijeloj prici potpuno nebitno. Da je sve tako jednostavno kao sto ti i jos neki ovdje ocito misle, do spora nikad ne bi niti doslo ili isti ne bni trajao vec vise od dvije godine i zavrsio na vrhovnom sudu USA.

 

Microsoft i ostali cloud provideri - ako zele izbjeci ovakve sporove u buducnosti - moraju pogon svojih centara van USA kompletno prebaciti na lokalne firme koje nemaju nikakve pravne veze sa Microsoftom (kao sto su napravili u Kini prebacivsi ga na firmu "21Vianet"). Problem je sto to onda kosta (dakle poskupljuje pogon i prakticki potpuno anulira dobit maticne firme) i sa sobom povlaci jos citav niz tehnickih, pravnih i financijskih ogranicenja koja udaraju direktno u temeljna nacela cloud computing-a. Tako da je ishod ovog procesa izuzetno vazan za buducnost cloud computing-a generalno.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
CalvinRi kaže...

Nije to meni bas najjasnije. Ja na internet i cloud gledan kao na nesto iznad drzava i granica, kad posaljem mail uopce ne razmisljam o fizickoj lokaciji, a logicno mi je da je lokacija na nekoliko mjesta zbog backupa i sl. Ne kuzim onda sve te zavrzlame oko drzave i lokacije podataka. Kako se to uopce moze provjeriti gdje su neciji podaci smjesteni, na kojem hard disku? 

U tome i jest problem, drzave ne zele dopustiti da internet postane podrucje gdje je sve dozvoljeno i gdje ne vrijede nikakvi zakoni, dakle cilj je postojece geografske i zakonske granice preslikati i na internet i sigurno ce ovako ili onako uspjeti u tome, sa svim pozitivnim i negativnim posljedicama i svidjalo se to korisnicima ili ne.

16 godina
neaktivan
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

Nije mi jasno otkud dotični autor teksta traži informacije

ali je poprilično naivan,kao i 99,99 posto populacije planeta 

SAD-u nije potrebna nikakva dozvola,i to znaju i mala dječica 

ako vas žele,dobit će vas i ne postoji prepreka u svemiru koja će im zabraniti isto 

gdje živite vi ljudi? vaša privatnost je bačena u septičku i to već odavno 

a kako vi gledate na to sve,to je vaš izbor,lol

vidim ljudi koji su u dubokom snu i dalje traže info na mass media for sheepless people 

o m g,where have I stuck my God? ):

 

 

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis...
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 15:53 (mad_zyx).
Moj PC  
0 2 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
Friday kaže...
LudaRajcica kaže...
...

 

 

ima jedna prigodna za tebe:

blago budalama koje ne razumiju....

 

onako, idealno :D pokazujes fundamentalno neznanje vrlo cesto u zadnje vrijeme :D

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
nixass kaže...

 iako jest tako () jako me zanima pravni aspket svega toga, jer "fizicki" sve izgleda prilicno jednostavno.

i moja firma ima iste probleme s vladom ko i MS ako se dobro sjecam

Cloud computing je pravno siva zona i postoji gomila nerjesenih otvorenih pitanja u tom smislu. Zbog toga se cloud provideri (tvoja firma i MS npr.) nalaze izmedju dvije vatre i u ovakvim slucajevima moraju birati cije ce zakone krsiti, EU - ako daju podatke EU gradjanina vlastima USA - ili americke - ako odbiju dati podatke u vlasnistvu americke firme americkim vlastima. Srednje rjesenje izgleda ne postoji.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
RobertS kaže...

To je tvoje vidjenje stvari. FBI i sve sudske instance do sada u USA imaju suprotno misljenje - svi podaci, bez obzira na to gdje su geografski pohranjeni pripadaju maticnoj firmi, u ovom slucaju Microsoft USA i ista je - obzirom da posluje u USA, podatke duzna staviti americkim vlastima na uvid ako to ovi zatraze. To i jest okosnica ovog spora koji se izmedju MSa i vlade USA vodi vec nekoliko godina, vec su stotine milijuna potrosene na odvjetnike na obje strane i tvoje krajnje simplificirano rezoniranje u stilu "malog Ivice" je u cijeloj prici potpuno nebitno. Da je sve tako jednostavno kao sto ti i jos neki ovdje ocito misle, do spora nikad ne bi niti doslo ili isti ne bni trajao vec vise od dvije godine i zavrsio na vrhovnom sudu USA.

 

Microsoft i ostali cloud provideri - ako zele izbjeci ovakve sporove u buducnosti - moraju pogon svojih centara van USA kompletno prebaciti na lokalne firme koje nemaju nikakve pravne veze sa Microsoftom (kao sto su napravili u Kini prebacivsi ga na firmu "21Vianet"). Problem je sto to onda kosta (dakle poskupljuje pogon i prakticki potpuno anulira dobit maticne firme) i sa sobom povlaci jos citav niz tehnickih, pravnih i financijskih ogranicenja koja udaraju direktno u temeljna nacela cloud computing-a. Tako da je ishod ovog procesa izuzetno vazan za buducnost cloud computing-a generalno.

FBI i sve sudske instance u SAD-u nemaju nadležnost nad Microsoft Irska jer se ne nalaze u SAD-u. Oni od vlasnika kompanije koji je u SAD-u traže da dostave podatke firme koja je u njihovom vlasništvu, a registrirana je u drugoj državi, podliježe zakonima te države i velika je vjerojatnost da bi ispunjavanjem tog zahtjeva KRŠILA ZAKON države u kojoj je registrirana (ovisno o Irskom zakonodavstvu i prirodi traženih podataka).

 

Ekvivalent bi bio da Njemačka od DT-a traži podatke HT-a (primjerice popis poruka koje je Milanović poslao Pusićki, što bi bio i diplomatski skandal).

 

Na osnovu navedenog, jedini logičan zaključak koji se nameće je da je mišljenje suda SAD-a irelevantno, te da jedina presuda koja bi Microsoft mogla obvezati na takav zahtjev, a da mu pri tom ne ugrozi prava, je presuda međunarodnog suda. Sve ostalo spada pod onu narodnu "Kadija te tuži, kadija te sudi".

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani

Super, vidim da je Bug forum pun eksperata za medjunarodno pravo. Umjesto da meni i ovdje objasnjavas, predlazem da jednostavno prvim letom odletis USA i tamo maestralno, u stilu odvjetnika iz B-prod serija u dvije recenice ponizis vrhovni sud ovim svojim tumacenjem i usput pokupis koji milijun za troskove pravnog savjetovanja. Javi kako je proslo.

16 godina
offline
Re: Ima li SAD pravo prčkati po serverima u strani
RobertS kaže...

Super, vidim da je Bug forum pun eksperata za medjunarodno pravo. Umjesto da meni i ovdje objasnjavas, predlazem da jednostavno prvim letom odletis USA i tamo maestralno, u stilu odvjetnika iz B-prod serija u dvije recenice ponizis vrhovni sud ovim svojim tumacenjem i usput pokupis koji milijun za troskove pravnog savjetovanja. Javi kako je proslo.

 vau, vrhunski argument. ko da velis, otidji u srediste ISIL-a pa objasni njima tamo da nije dobro to kaj rade :D

 

nego, laicima nije lako na forumima.. ima toliko oprecnih misljenja i toliko se zestoko ta misljenja brane da covjek i dalje ostane bedast nakon svega.

 

 

 

btw, ja nekako naginjem misljenju da podruznice na drugim kontinentima nemaju nikakvu obvezu davanja podataka vlastima u USA.

argumenata nemam, nitko ih ne bi ni uvazio al eto, usudim se napisati :D

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Ima li SAD pravo prčkati po serverima u stranim ze

jednostavno neka naprave kakvu datacentar-plutaču, puknu je u međunarodne vode i problem riješen. ne podlježu onda nikome!

 

edit: a back up  podataka koji nemora biti u recimo Irskoj?!

 

po svoj prilici će izaći na to ako si građanin SAD-a i tamo si otvorio npr.mail, znači podlježeš njihovim zakonima a samim time i tvoji podaci,privatnost i baratanje istima. bez obzira gdje se oni fizički nalazili.

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2015 16:31 (sokre).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice