Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji

poruka: 24
|
čitano: 2.172
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji".
10 godina
offline
Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji

" ...uvezena roba velike vrijednosti poput pametnih telefona ili tableta sustavno se deklarira s manjom cijenom ili se daje krivi opis u uvoznim dokumentima kako bi se prodavatelj okoristio oslobođenjem od PDV-a. Stoga je EK odlučila ukinuti to oslobođenje."

 

Znaci li ovo da i paketi do 22€ ce se sad operezovati?

 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji

PDV -  socijalistička izmišljotina da bi grabili više od građana i privatnika. Samo ime mu je glupost. Platiš visoke poreze i ostala davanja u bio kojoj državi EU i onda još platiš XY% na svaku uslugu i proizvod koji kupiš. Pljačka ništa drugo.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 4 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji

Porez nije socijalistička izmišljotina nego svih sistema i stalno se izmišlja novi.

Najbolja izjava EU birokrata je kako godišnje "gube"milijarde eura , haha

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 9:16 (saberrider).
6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Entry Point kaže...

PDV -  socijalistička izmišljotina da bi grabili više od građana i privatnika. Samo ime mu je glupost. Platiš visoke poreze i ostala davanja u bio kojoj državi EU i onda još platiš XY% na svaku uslugu i proizvod koji kupiš. Pljačka ništa drugo.

 Zapravo ne, PDV je porez na potrošnju, što više imaš, više trošiš, više daješ državi. Najpoštenije, mada je 25% svakako previše. Ali mi svakako imamo hrpetinu poreza, nameta i trošarina kojima je svrha financiranje uhljeba iz ogromnog javnog sektora. Zapravo ekonomsko uređenje je skoro kao i u  omraženoj Jugoslaviji, pola ekonomije je državna potrošnja, a hrpa privatnih firmi živi od države. Hrvati dokazano vole socijalizam.

15 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
10alex kaže...

" ...uvezena roba velike vrijednosti poput pametnih telefona ili tableta sustavno se deklarira s manjom cijenom ili se daje krivi opis u uvoznim dokumentima kako bi se prodavatelj okoristio oslobođenjem od PDV-a. Stoga je EK odlučila ukinuti to oslobođenje."

 

Znaci li ovo da i paketi do 22€ ce se sad operezovati?

 

Po svemu sudeći da, jer su shvatili da gube ogromne novce (150.000.000 paketa * cca 15-20 EUR * PDV).

 

Doduše, efekti od uvođenja poreza na sve pakete neće biti ni blizu tako velik kako oni računaju, jer će većina država zaposliti nove djelatnike (što znači dodatne troškove), s druge strane. povećanje cijena će utjecati na smanjenje broja uvezenih paketa, a od uprihodovanog novca firme unutar EU neće imati nikakve direktne koristi, samo će država povećati izvore svojih prihoda pod "firmom" 'ogrmonih poremećaja na tržištu na štetu poduzeća iz EU'. U nekim državama EU to će vjerovatno značiti više novca za poticanje domaće proizvodnje, ali u većini država novce će podijeliti 'uhljebima'.

15 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Ja svakim mjesec potrošim na sitnarije koje naručim iz kine oko 300 kn, ako mi na to nabiju PDV, i još trošak carinjenja (čak i bez njega) , nema smisla kupovati jer če biti preskupo za takve sitnarije, a našim lihvarima ne dam duplo. Znači smanjit će se na 50 kn, ako ne i manje.

A zanimljivo mi je i kako su došli do brojki koliko gube novaca, kao i kada se broji gubitke od piratstva. Kada je EK tražila studiju o štetnosti piratstva, i dobili rezultat koji kaže da je šteta ne znatna, stave ju pod tepih ako da se nije nikada desilo (-_-). A sa dodatnim novcima kako kolega keže samo uhljebe da hrane.
S budalama se ne isplati svađati.Prvo te spuste na svoj nivo,a onda te dotuku s iskustvom ! ! !
10 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...

 Zapravo ne, PDV je porez na potrošnju, što više imaš, više trošiš, više daješ državi. Najpoštenije, mada je 25% svakako previše. Ali mi svakako imamo hrpetinu poreza, nameta i trošarina kojima je svrha financiranje uhljeba iz ogromnog javnog sektora. Zapravo ekonomsko uređenje je skoro kao i u  omraženoj Jugoslaviji, pola ekonomije je državna potrošnja, a hrpa privatnih firmi živi od države. Hrvati dokazano vole socijalizam.

 Zašto bi ja davao "državi" ako imam više? To je čisti socijalistički konstrukt da se uzme poduzetnima, a nagradi nesposobne i ljenčine. U tu skupinu ne ubrajam potrebite, ali za njihove potrebe ne treba tako visoki porez. Samo pogledaj EU države koliko krpelja imaju na socijali koji ne žele raditi, žive sasvim u redu (čak i putuju po Europi - znam iz osobnih poznanstva), a sve plaćaju privatnici. To je ta "solidarnost". Hvala lijepa, ja ne želim takvu "solidarnost".

 

 

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
maxym kaže...

 

Po svemu sudeći da, jer su shvatili da gube ogromne novce (150.000.000 paketa * cca 15-20 EUR * PDV).

 

Doduše, efekti od uvođenja poreza na sve pakete neće biti ni blizu tako velik kako oni računaju, jer će većina država zaposliti nove djelatnike (što znači dodatne troškove), s druge strane. povećanje cijena će utjecati na smanjenje broja uvezenih paketa, a od uprihodovanog novca firme unutar EU neće imati nikakve direktne koristi, samo će država povećati izvore svojih prihoda pod "firmom" 'ogrmonih poremećaja na tržištu na štetu poduzeća iz EU'. U nekim državama EU to će vjerovatno značiti više novca za poticanje domaće proizvodnje, ali u većini država novce će podijeliti 'uhljebima'.

 Nitko ništa ne gubi, samo ne grabe novce. U tome je stvar.

Samomrzeći hrvat
6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Entry Point kaže...
Paolo Maldini kaže...

 Zapravo ne, PDV je porez na potrošnju, što više imaš, više trošiš, više daješ državi. Najpoštenije, mada je 25% svakako previše. Ali mi svakako imamo hrpetinu poreza, nameta i trošarina kojima je svrha financiranje uhljeba iz ogromnog javnog sektora. Zapravo ekonomsko uređenje je skoro kao i u  omraženoj Jugoslaviji, pola ekonomije je državna potrošnja, a hrpa privatnih firmi živi od države. Hrvati dokazano vole socijalizam.

 Zašto bi ja davao "državi" ako imam više? To je čisti socijalistički konstrukt da se uzme poduzetnima, a nagradi nesposobne i ljenčine. U tu skupinu ne ubrajam potrebite, ali za njihove potrebe ne treba tako visoki porez. Samo pogledaj EU države koliko krpelja imaju na socijali koji ne žele raditi, žive sasvim u redu (čak i putuju po Europi - znam iz osobnih poznanstva), a sve plaćaju privatnici. To je ta "solidarnost". Hvala lijepa, ja ne želim takvu "solidarnost".

 

 

 Krivo si razumio. Socijalistčki konstrukt je ovo što mi danas imamo, da skoro 50% plaće daješ državi (bruto 2 - neto). Oporezivanje rada kod nas je ogromno za razliku od npr. Amerike. PDV ili eng. VAT postoji u svim državama i trebao bi biti glavni izvor prihoda države.

10 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...

 Krivo si razumio. Socijalistčki konstrukt je ovo što mi danas imamo, da skoro 50% plaće daješ državi (bruto 2 - neto). Oporezivanje rada kod nas je ogromno za razliku od npr. Amerike. PDV ili eng. VAT postoji u svim državama i trebao bi biti glavni izvor prihoda države.

 U Americi ne postoji VAT, nego sales tax i kreće se od 3-8% ovisno o državi. Porezna opterećenja na plaću idu od ispod 20% do nekih 30 i nešto posto ovisno o državi. Nema progresivnog poreza. Renti i 1000 ostalih gluposti.

 

Socijalističko uređenje postoji u svim članicama EU, i zbog visokih davanja "državi", previsoke regulacije,  većina država EU (zapadnih, odnosno starih demokracija) ima mizeran porast BDP-a, osim tradicionalne Njemačke koja leti na krilima jeftine radne snage.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 13:28 (Entry Point).
6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Entry Point kaže...

 U Americi ne postoji VAT, nego sales tax i kreće se od 3-8% ovisno o državi. Porezna opterećenja na plaću idu od ispod 20% do nekih 30 i nešto posto ovisno o državi. Nema progresivnog poreza. Renti i 1000 ostalih gluposti.

 Ne postoji VAT na razini cijelog SADa već svaka država propisuje svoje stope. Taj sales tax je ustvari PDV

16 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...
Entry Point kaže...

 Zašto bi ja davao "državi" ako imam više? To je čisti socijalistički konstrukt da se uzme poduzetnima, a nagradi nesposobne i ljenčine. U tu skupinu ne ubrajam potrebite, ali za njihove potrebe ne treba tako visoki porez. Samo pogledaj EU države koliko krpelja imaju na socijali koji ne žele raditi, žive sasvim u redu (čak i putuju po Europi - znam iz osobnih poznanstva), a sve plaćaju privatnici. To je ta "solidarnost". Hvala lijepa, ja ne želim takvu "solidarnost".

 

 

 Krivo si razumio. Socijalistčki konstrukt je ovo što mi danas imamo, da skoro 50% plaće daješ državi (bruto 2 - neto). Oporezivanje rada kod nas je ogromno za razliku od npr. Amerike. PDV ili eng. VAT postoji u svim državama i trebao bi biti glavni izvor prihoda države.

Danas nemamo socijalistički več socijalni "konstrukt".

Kad na američku plaću nadodaš (odnosno oduzmeš) samo osnovna davanja za zdravstvo ili mirovinsko osiguranje, situacija je puno lošija.

Isto tako je pitanje što je država i što su davanja / prihodi pojedinog dijela "države".

15 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...
Entry Point kaže...

 U Americi ne postoji VAT, nego sales tax i kreće se od 3-8% ovisno o državi. Porezna opterećenja na plaću idu od ispod 20% do nekih 30 i nešto posto ovisno o državi. Nema progresivnog poreza. Renti i 1000 ostalih gluposti.

 Ne postoji VAT na razini cijelog SADa već svaka država propisuje svoje stope. Taj sales tax je ustvari PDV

 

VAT i sales tax su dvije potpuno različite stvari.

6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Old Iggy kaže...

Danas nemamo socijalistički več socijalni "konstrukt".

Kad na američku plaću nadodaš (odnosno oduzmeš) samo osnovna davanja za zdravstvo ili mirovinsko osiguranje, situacija je puno lošija.

Isto tako je pitanje što je država i što su davanja / prihodi pojedinog dijela "države".

 

Socijalistički konstrukt = zapošljavanje preko svake mjere i potrebe, država glavni poslodavac. Šta tu nije jasno?

Također u SADu kada platiš privatno zdravstveno dobiješ kvalitetnu uslugu kakvu u nas ne možeš ni zamisliti. Zamsli što bi dobio da 1 200kn mjesečno ili 28 800  14 400 kn godišnje (gornja slika) daješ nekoj privatnoj poliklinici umjesto rupi bez dna zvanoj HZZO?

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 15:44 (Paolo Maldini).
16 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...
Old Iggy kaže...

Danas nemamo socijalistički več socijalni "konstrukt".

Kad na američku plaću nadodaš (odnosno oduzmeš) samo osnovna davanja za zdravstvo ili mirovinsko osiguranje, situacija je puno lošija.

Isto tako je pitanje što je država i što su davanja / prihodi pojedinog dijela "države".

 

Socijalistički konstrukt = zapošljavanje preko svake mjere i potrebe, država glavni poslodavac. Šta tu nije jasno?

Također u SADu kada platiš privatno zdravstveno dobiješ kvalitetnu uslugu kakvu u nas ne možeš ni zamisliti. Zamsli što bi dobio da 1 200kn mjesečno ili 28 800 kn godišnje (gornja slika) daješ nekoj privatnoj poliklinici umjesto rupi bez dna zvanoj HZZO?

Ništa od toga nema veze sa socijalizmom. Mi sad imamo bitno više zaposlenih na državnim jaslama nego u socijalizmu, recimo.

Sama struktura davanja je praktički europska tekovina s počecima u 19 stoljeću.

A ako želiš dobra zdravtsvena osiguranja u SAD (za koja prosječni amer nema para) moraš plaćati n puta više nego ovdje.

Za tu lovu ne dobiješ - ništa. Apsolutno ništa, dobiješ samo osrednje stomatološko.

6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
maxym kaže...

 Ne postoji VAT na razini cijelog SADa već svaka država propisuje svoje stope. Taj sales tax je ustvari PDV

 

VAT i sales tax su dvije potpuno različite stvari.

 Za krajnjeg potrošača to dvoje je gotovo isto.

10 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...
Entry Point kaže...

 U Americi ne postoji VAT, nego sales tax i kreće se od 3-8% ovisno o državi. Porezna opterećenja na plaću idu od ispod 20% do nekih 30 i nešto posto ovisno o državi. Nema progresivnog poreza. Renti i 1000 ostalih gluposti.

 Ne postoji VAT na razini cijelog SADa već svaka država propisuje svoje stope. Taj sales tax je ustvari PDV

Pa baš i nije ali je slično i daleko manje na daleko jefitiniju robu. 

 

 

Paolo Maldini kaže...

 

Socijalistički konstrukt = zapošljavanje preko svake mjere i potrebe, država glavni poslodavac. Šta tu nije jasno?

Također u SADu kada platiš privatno zdravstveno dobiješ kvalitetnu uslugu kakvu u nas ne možeš ni zamisliti. Zamsli što bi dobio da 1 200kn mjesečno ili 28 800 kn godišnje (gornja slika) daješ nekoj privatnoj poliklinici umjesto rupi bez dna zvanoj HZZO?

Upravo tako. Čak su i u Jugoslaviji obrtinici imali svoj privatan zdravstveni fond koji se mjerio u miljardama dolara i koristili ga da bi dobili najkvalitetniju uslugu u državi. Taj fond je promptno integriran u državni budžet u 90-tim, odnosno ukraden i opljačkan. 

 

 

 

Old Iggy kaže...

Ništa od toga nema veze sa socijalizmom. Mi sad imamo bitno više zaposlenih na državnim jaslama nego u socijalizmu, recimo.

Sama struktura davanja je praktički europska tekovina s počecima u 19 stoljeću.

A ako želiš dobra zdravtsvena osiguranja u SAD (za koja prosječni amer nema para) moraš plaćati n puta više nego ovdje.

Za tu lovu ne dobiješ - ništa. Apsolutno ništa, dobiješ samo osrednje stomatološko.

Glupost. Prosječni amerikanac ima zdravstveno osiguranje, i poprilično su zadovoljni svojim sustavom. Bilo kakvo predlaganje "soildarnog" zdravstvenog sustava se glatko odbija na svim razinama. Da li je savršen? Nije, naravno, ali je bolje nego bacati novce u rupu bez dna, dobivati ispod prosječnu uslugu (večinom lošu) i pokrivati osiguranje svim onima koji ga nisu ni "z" od zaslužili. Da ne govorimo o drugim benificijama koje debelo plaćamo razno raznim ljudima koji to iskorištavaju. To ti je socijalizam da veći ne može biti. Loš nakaradni sustav koji doslovno nigdje na svijetu u povijesti nije funkcionirao.

 

 

 

 

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Entry Point kaže...

Old Iggy kaže...

Ništa od toga nema veze sa socijalizmom. Mi sad imamo bitno više zaposlenih na državnim jaslama nego u socijalizmu, recimo.

Sama struktura davanja je praktički europska tekovina s počecima u 19 stoljeću.

A ako želiš dobra zdravtsvena osiguranja u SAD (za koja prosječni amer nema para) moraš plaćati n puta više nego ovdje.

Za tu lovu ne dobiješ - ništa. Apsolutno ništa, dobiješ samo osrednje stomatološko.

Glupost. Prosječni amerikanac ima zdravstveno osiguranje, i poprilično su zadovoljni svojim sustavom. Bilo kakvo predlaganje "soildarnog" zdravstvenog sustava se glatko odbija na svim razinama. Da li je savršen? Nije, naravno, ali je bolje nego bacati novce u rupu bez dna, dobivati ispod prosječnu uslugu (večinom lošu) i pokrivati osiguranje svim onima koji ga nisu ni "z" od zaslužili. Da ne govorimo o drugim benificijama koje debelo plaćamo razno raznim ljudima koji to iskorištavaju. To ti je socijalizam da veći ne može biti. Loš nakaradni sustav koji doslovno nigdje na svijetu u povijesti nije funkcionirao.

 

Ne postoji izraz "prosječni amerikanac i zdravstveno osiguranje".

Prosječno osiguranje (obiteljsko) amerikance košta od cca 850 USD/mj naviše, dobra su od oko 1100 USD/mj do "nebo je granica".

Usluga je ovisna o osiguranju i lancu bolnica koje se koriste. Neka su vrhunska, neka ispod naše razine.

U prosjeku imamo daleko bolji zdravstveni sustav u odnosu na uplate. A naš sustav je identičan sustavima u zapadnim zemljama, kao što su i problemi slični.

6 godina
protjeran
offline
Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji

Gruba računica. Recimo da obitelj čine otac i majka, oboje rade i primaju prosječne plaće u RH i SADu. Kod nas je to bruto za njih dvoje u RH 14 500 kn a u SADu 63 800 kn. U RH na zdravstveno odvajaju 2 400 kn (gornja tablica) iliti 16,5% plaće. U SADu na zdravstveno odvajaju 7000 kn iliti 11%. 

Kako sam rekao ugruba računica, ali amer sa svojom plaćom može podmiriti zdravstveno i ostat će mu relativno više plaće za druge stvari, a kvaliteta usluge je nemjerljivo bolja nego kod nas.

 

Old Iggy kaže...

U prosjeku imamo daleko bolji zdravstveni sustav u odnosu na uplate. A naš sustav je identičan sustavima u zapadnim zemljama, kao što su i problemi slični.

 Za uplate od 14 400 kn godišnje prosječna osoba imam lošu, sporu uslugu, u neadekvatnim uvjetima, a sam sustav se ne može pokriti, zbog raznih nebuloza. Dodajmo tu i 70kn mjesečno za dopunsko kao šlag na kraju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 15:46 (Paolo Maldini).
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...

Gruba računica. Recimo da obitelj čine otac i majka, oboje rade i primaju prosječne plaće u RH i SADu. Kod nas je to bruto za njih dvoje u RH 14 500 kn a u SADu 63 800 kn. U RH na zdravstveno odvajaju 2 400 kn (gornja tablica) iliti 16,5% plaće. U SADu na zdravstveno odvajaju 7000 kn iliti 11%. 

Kako sam rekao ugruba računica, ali amer sa svojom plaćom može podmiriti zdravstveno i ostat će mu relativno više plaće za druge stvari, a kvaliteta usluge je nemjerljivo bolja nego kod nas.

Naravno, no plaćaju iz neta, ne bruta.

No fali ti još i mirovinsko plus dosta drugih stvari.

Edit: plaćaj kao amer pa ćeš vidjeti koliko bi bilo u zdravstvu para.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 15:47 (Old Iggy).
6 godina
protjeran
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Old Iggy kaže...

Naravno, no plaćaju iz neta, ne bruta.

No fali ti još i mirovinsko plus dosta drugih stvari.

Edit: plaćaj kao amer pa ćeš vidjeti koliko bi bilo u zdravstvu para.

 Nisam primjetio da ljudi bježe u RH dok bi se u Ameriku išlo da se može (viza). Srećom imam tamo prijatelje iz prve ruke (oženili amerikanke), svima im je bolje nego tu.

16 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Imam i ja puno prijatelja i rodbine (dosta medicinara), idem svako malo i skoro ostao dvaput. No kad se sve stavi na papir inicijalno opterećenje na plaću je čak i malo više nego ovdje. Zato nema smisla gledati EU vs SAD samo u omjeru bruto - neto.
Dapače, kad se općenito gledaju osiguranja (svih vrsta) SAD su noćna mora u odnosu na EU, ne računajući stvari tipa poreza na nekretnine i slično.
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...

 Zamsli što bi dobio da 1 200kn mjesečno ili 28 800  14 400 kn godišnje (gornja slika) daješ nekoj privatnoj poliklinici umjesto rupi bez dna zvanoj HZZO?

 Dobio bi zemlju u kojoj moraš preskakati preko leševa onih koji nemaju tih 1200 kn mjesečno.

 

Zapošljavanje rođaka i stranačkih kolega u državnim firmama i univerzalno zdravstveno osiguranje su dvije vrlo različite stvari i ne treba ih trpati u isti koš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Prilagođavanje PDV-a digitalnoj ekonomiji
Paolo Maldini kaže...
Entry Point kaže...

 U Americi ne postoji VAT, nego sales tax i kreće se od 3-8% ovisno o državi. Porezna opterećenja na plaću idu od ispod 20% do nekih 30 i nešto posto ovisno o državi. Nema progresivnog poreza. Renti i 1000 ostalih gluposti.

 Ne postoji VAT na razini cijelog SADa već svaka država propisuje svoje stope. Taj sales tax je ustvari PDV

 

Pa i nije baš, sales tax se odnosi samo na retail, PDV se odnosi na apsolutno sve.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice