Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

poruka: 41
|
čitano: 6.638
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš".
15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

A što ako koristim Tab tipku pa editor pretvori \t u razmake?

Jesam li ja normalan?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 19:44 (Bitanga).
Moj PC  
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Tab for life.

 

Možda je iz lijenosti ali mi je puno ugodnije tabove koristiti nego poravnavati kod razmacima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 19:56 (Alkaline).
Moj PC  
12 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova

Thus spake the Lord: Thou shalt indent with four spaces. No more, no less. Four shall be the number of spaces thou shalt indent, and the number of thy indenting shall be four. Eight shalt thou not indent, nor either indent thou two, excepting that thou then proceed to four. Tabs are right out. -- Georg Brandl

16 godina
neaktivan
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova

:)
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš
Za rezulatat ankete imam logično (uvjerljivo) objašnjenje: onaj tko se služi tabovima je profesionalac, što se prepoznaje i u drugim aspektima njegova posla. Iz toga proizlazi veća efkikasnost, a iz veće efikacnosti bolja zarada.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
danen kaže...
Za rezulatat ankete imam logično (uvjerljivo) objašnjenje: onaj tko se služi tabovima je profesionalac, što se prepoznaje i u drugim aspektima njegova posla. Iz toga proizlazi veća efkikasnost, a iz veće efikacnosti bolja zarada.

Problem je u tome što su "tabaši" po istraživanju manje plaćeni, dakle ovaj zaključak nije valjan. Drugo, navedeni se rezultati odnose samo na developere koji su se izjasnili kao profesionalci, pa ni sam autor izvorne analize nije načisto s razlozima ovakve korelacije.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
16 godina
moderator
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
danen kaže...
Za rezulatat ankete imam logično (uvjerljivo) objašnjenje: onaj tko se služi tabovima je profesionalac, što se prepoznaje i u drugim aspektima njegova posla. Iz toga proizlazi veća efkikasnost, a iz veće efikacnosti bolja zarada.

LOL - tekst govori upravo suprotno, da "spejseri" više zarađuju. 

 

 

Ja bih rekao da tabovi na nekoliko načina ometaju (osim, eventulano, ako nisu složeni na širinu od dva-tri razmaka - onda je jedan razlog manje):

 

  • tabovi su često složeni na 8 znakova, što je preveliki skok i onda na ekranu vidiš manje koda, moraš više horizontalno skrolati ako imaš dulje linije koda - to mi se ujedno čini manje nepregledno, s takvim rupama
  • s razmaknicama si staviš onoliko razmaka (dva-tri-četiri) koliko ti treba za određeni komad koda da ti je vizualno najpregledniji, da lijepo hijerarhijski sjeda
  • tab ti nije normalno pod prstima i teže je dosegljiv od razmnaknice pa to čovjeka može pomalo izbaciti iz takta 
15 godina
neaktivan
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Iz višegodišnjeg iskustva mogu reći da je svaki kvalitetan kôd s kojim sam se susreo bio uredno formatiran s razmacima, dok je onaj nekvalitetan uvijek sadržavao miješane tabove i razmake. Jako rijetko sam vidio kôd koji je sadržavao samo tabove.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Ustase i partizani, svuda....

and the heavens shall tremble
Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Tom69 kaže...

Iz višegodišnjeg iskustva mogu reći da je svaki kvalitetan kôd s kojim sam se susreo bio uredno formatiran s razmacima, dok je onaj nekvalitetan uvijek sadržavao miješane tabove i razmake. Jako rijetko sam vidio kôd koji je sadržavao samo tabove.

 Ja baš suprotno. Svaki profesionalniji i dokumentiraniji kod (Python, JS, C#) kojeg sam u zadnje vrijeme gledao bio je indentiran tabovima.

 

Tab i Shift Tab je bitno brža i jednoličniija metoda.


Barem meni.

11 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Ova podjela je bitna onima koji su zaostali u kamenom dobu (vi, emacs) ili OKP podrumašima (linuksaši)

Ostatak svijeta se ne zamara time, jer im se editor automatski prilagođava, ovisno o tome što se koristi u datoteci koja se trenutno obrađuje.

Inače bih odavno šenuo jer istovremeno radim na Linux kernelu/U-bootu (1 tab=8 razmaka), nečemu što koristi razmake i nečemu što koristi tab veličine 4 razmaka.

 

Jednako kao što maksimalna dužina linije od 80 znakova već desetljećima nema smisla, ali se i dalje forsira.

Kao i što sve varijable moraju imati kriptična i kratka imena, iako već 10 godina svi koji ne kucaju u faking terminalu imaju "autocomplete".

 
9 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
RonoN kaže...

Ustase i partizani, svuda....

 

"Newline" CR+LF, LF ili CR rasprava uključuje i četnike, domobrane i belogardejce.

Vječita C-ovska rasprava K&R ili Allman na sreću polako odlazi u prošlost.

13 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
mbaksa kaže...
danen kaže...
Za rezulatat ankete imam logično (uvjerljivo) objašnjenje: onaj tko se služi tabovima je profesionalac, što se prepoznaje i u drugim aspektima njegova posla. Iz toga proizlazi veća efkikasnost, a iz veće efikacnosti bolja zarada.

LOL - tekst govori upravo suprotno, da "spejseri" više zarađuju. 

 

 

Ja bih rekao da tabovi na nekoliko načina ometaju (osim, eventulano, ako nisu složeni na širinu od dva-tri razmaka - onda je jedan razlog manje):

 

  • tabovi su često složeni na 8 znakova, što je preveliki skok i onda na ekranu vidiš manje koda, moraš više horizontalno skrolati ako imaš dulje linije koda - to mi se ujedno čini manje nepregledno, s takvim rupama
  • s razmaknicama si staviš onoliko razmaka (dva-tri-četiri) koliko ti treba za određeni komad koda da ti je vizualno najpregledniji, da lijepo hijerarhijski sjeda
  • tab ti nije normalno pod prstima i teže je dosegljiv od razmnaknice pa to čovjeka može pomalo izbaciti iz takta 

1. Linus pretjeruje, 4 spejsa tab je taman

2. Dva? Tri spejsa??? O muke ti... :)

3. Znaci 2, 3(?), 4 pritiska na tipku umjesto jednog je brze?

15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Ti divljaci tapcu po spejsu cijeli dan ko da su neubavni, znam nekoliko..

Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Imal statistike za one koji ne koriste ni tabove ni razmake?

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
exec kaže...
1. Linus pretjeruje, 4 spejsa tab je taman

Ovisi kak je podešeno. Nekad je bilo normlano 8 spejsova. To je i ovaj u Silicon Valleyu rekao. 

 

exec kaže...
2. Dva? Tri spejsa??? O muke ti... :)

Problem? Osobno koristim dva spejsa (bar mislim, jer o tome uopće nisam razmišljao do ovog članka ), a nekad sam koristio tri recimo za petlju if, npr.: LOL ili nisam  kažem da sam koristio tri, a onda dam primjer s dva spejsa... Ts-ts-ts. Dva spejsa su mi ostala još od dana Pascala.

 

if (uvjet) {

  prva linija;

  druga linija;

  treća linija;

}

 

Pa ti je sve ispod "if " prazno - hijerarhija se lijepo vidi.

 

exec kaže...
3. Znaci 2, 3(?), 4 pritiska na tipku umjesto jednog je brze?

Nisam to rekao - rekao sam "tab ti nije normalno pod prstima i teže je dosegljiv od razmnaknice pa to čovjeka može pomalo izbaciti iz takta". A tab ti je posebno teže dosegljiviji na ergonomskoj tipkovnici (razdvojenoj pod kutem i uzdignutoj na sredini) tak da tab jednostavno mrrrrrrrzim stiskati i stiščem ga samo ako nemam drugog izbora. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.6.2017 20:13 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
H4X0R kaže...

Imal statistike za one koji ne koriste ni tabove ni razmake?

Nema, jer su ti bez posla.

11 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
mbaksa kaže...
 A tab ti je posebno teže dosegljiviji na ergonomskoj tipkovnici (razdvojenoj pod kutem i uzdignutoj na sredini) tak da tab jednostavno mrrrrrrrzim stiskati i stiščem ga samo ako nemam drugog izbora. 

 

Ummm, imam baš takvu. Lijevi mali prst na tabu, palac na razmaknici.

Jednako tako mi je i na neergonomskoj.

A nemam ruku-lopatu.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Djuro von Prekoplotovich kaže...
mbaksa kaže...
 A tab ti je posebno teže dosegljiviji na ergonomskoj tipkovnici (razdvojenoj pod kutem i uzdignutoj na sredini) tak da tab jednostavno mrrrrrrrzim stiskati i stiščem ga samo ako nemam drugog izbora. 

 

Ummm, imam baš takvu. Lijevi mali prst na tabu, palac na razmaknici.

Kakvu konkretno? Ja imam Logitech Cordless Desktop Comfort (prije sam imao onu prvu Microsoft Natural) i kad probam napraviti to što si rekao, iskrivljavam si lijevu ruku i odižem lijevi lakat, što će reći da je to neergonomični položaj ruke na ergonomičnoj tipkovnici.  

 

Ako ti je lijevi mali prst na tabu, to znači da ne koristiš svih 10 prstiju za tipkanje? Ili da ignoriraš pravilni (osnovni) položaj ruke na tipkovnici?

11 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Djuro von Prekoplotovich kaže...
Inače bih odavno šenuo jer istovremeno radim na Linux kernelu/U-bootu (1 tab=8 razmaka), nečemu što koristi razmake i nečemu što koristi tab veličine 4 razmaka.

 

Jednako kao što maksimalna dužina linije od 80 znakova već desetljećima nema smisla, ali se i dalje forsira.

Linusu bi ja jednu zidarsku... tab je 8 znakova, a max. linija 80 znakova. Identiras tijelo funkcije i odmah u startu si na 72 max.

I mene isto zanima isto i Bitangu na pocetku: ako konvencija u firmi zahtjeva razmake, uglavnom svi imaju postavljene editore da pretvaraju tab u N znakova. Kud to spada...

7 godina
neaktivan
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Ne razumjem anketu niti anketirane, osobno više od 10g godina koristim autoformatiranje. Moj najdraži IDE to sve pretvara u spaceove,  Još ako su u dokumentu jedni i drugi ljepo me pita želim li to popraviti.

 

E sad zanimljivije bi mi bilo vidjeti istraživanje o kraju linije,

ex. Programko
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova

1 - Treba znati u program u kojem radiš. Dam si rezat ruku da svaki ozbiljnij program ima opciju uređivanja koliko će razmaka biti dodano kad pritisneš tab. Također, ima nešto što se zove Word Wrap(barem Sublime tako zove tu opciju).

2 - Isto i s tabom možeš 😉

3 - Dođe ti na isto, lupao po spaceu sekundu, ili malkoc odmaknuo ruku. Meni nije problem odmaknut ruku pet milimetara, jer već ionako imam velike šake.

 

 

Btw... Smiješni su mi ti što koriste space umjesto taba, a još smješniji su oni koji umjesto da drže space, lupaju po njemu 

15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Čitav ovaj, pomalo debilni članak se de facto svodi na ovo:

 

Naravno, korelacija ne znači nužno i uzročno-posljedičnu vezu, niti odgovara na pitanje zašto ljubitelji razmaka zaista imaju veće prihode. Stoga, uzmite ovaj podatak tek kao kuriozitet, a ne kao naputak da odmah, u cilju veće zarade, s tipkovnice iščupate tipku Tab i prebacite se isključivo na razmaknicu.

 

Sezona kiselih krastavaca je očito u punom tijeku.

 
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Na tab je podešeno da idu 2 spacea

He who is brave is free.
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš
Kad smo . već kod korelacije, neki je časopis objavio korelaciju između čokolade i Nobelove nagrade. Naime, zemlje koje imaju troše više čokolade po stanovniku, imaju i veći broj nobelovaca.
Korelacije mogu nastati: (1) zbog uzročne veze y o x, (2) uzročne veze x o y, (3) uzročne veze x i y o nekoj trećoj, skrivenoj varijabli, (4) čisto slučajno, kao rezultat statističkih oscilacija, nereprezentativnog uzorka, malog broja ispitanika i sl. Stoga sve što se kaže o ovom rezultatu ostaje u području nagađanja. Nedostaju podaci.
 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Prije 2 mjeseca sam saznao da netko koristi space umjesto tabova, a navodno je to i standard za php.

 

Radio sam krivo cijelo vrijeme

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
CyberK kaže...

Linusu bi ja jednu zidarsku... tab je 8 znakova, a max. linija 80 znakova. Identiras tijelo funkcije i odmah u startu si na 72 max.

I mene isto zanima isto i Bitangu na pocetku: ako konvencija u firmi zahtjeva razmake, uglavnom svi imaju postavljene editore da pretvaraju tab u N znakova. Kud to spada...

 To je čovjek koji preferira C naspram c++

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
9 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

ako nisam jucer pao s marsa, onda smo u 21. stoljecu, pa editor brine o tome da sve fino bude uvuceno i poslozeno... 

dobro, nekad i sam moram pisat u raznim editorima tipa notepad, ali halo.. jos i o tome da brinem..

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

svi koji ne zarađuju manje

   zarađuju više u odnosu na

     one koji zarađuju manje od njih

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice