Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

poruka: 29
|
čitano: 19.181
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi".
11 godina
neaktivan
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Kako je bitcoin sada na nekih 54 USD i dalje pada (a bio je na preko 260 USD prije dvanaest dana!), nekako mi se čini kako će potrošnja energije za "rudarenje" polako opadati...

 

Btw, je li netko napravio izračun koliko se struje troši (u nekoj zemlji/svijetu) na screensavere, u odnosu na gašenje osvjetljenja ekrana na notebookovima / zatamnjenje ekrana na vanjskim monitorima?

Ili u odnosu na odlazak računala u sleep mode nakon 10 ili 15 minuta neaktivnosti?

Brijem kako je potrošnja el. energije na screen savere za red ili dva reda veličine veća u odnosu na potrošnju za "rudarenje" bitcoina.

 
9 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

E kakva koincidencija da je danas osvanuo ovaj članak. Neki dan meni drugar predlaže da rudarimo bitcoine i ja kontam kakvo je to trošenje procesorske moći na budalaštinu (jer sam prilično siguran da neće zaživjeti niti bih ja ikom nešto dao za bitcione) umjesto da se koristi za Folding@Home ili Seti programe koji služe u naučna istraživanja. Tužno je kuda ide ovaj svijet

Moj PC  
5 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Ja sam se igrao s time, čak mi nije toliko niti žao struje, nego koliko mi je žao samom kompa i lapotpa na kojem sam to bio radio. 


Grafička radi na 99% konstantno napajanje to moram napojiti. Jako dobro vuče internetsku vezu, kad sam bio spojen s dva kompa u isto vrijeme moja veza od 10Mb se pretvorila u nemogućnost surfanja po netu.

 

Kad se uzme u obzir da bi ti komp mora raditi 0-24, ne isplati se jer s takim opterećenjem neće dugo izdržati.

 

Igranje igrica na kompu koji rudari je nemoguće, ja sam pokušavao igrati diablo, dok sam rudario. Em veza je užasna, em grafička ne odrađuje dobro svoj posao. 
A i što nikad u životu nisam vidio, imao sam latenciju 9999ms, nisam niti znao da zakucava do tog broja.

 

E imam čak i sliku :)

 

 

 

Đuro#2155,
Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Khm, kad je SETI@home izašao, ljudi su se pitali pretražujemo li zaista datasetove u potrazi za kandidatima za "onaj pravi" signal, ili čerečimo enkriptirane podate za FBI.
Obzirom da se radi o "valuti" koja se i koristi za tako, čudnovate transakcije, pitam se što se u stvari rudari.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
17 0 hvala 2
11 godina
protjeran
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
Dolaze oni ASIC strojevi sto znaci manje utrosene el. energije i vise Gh/s. :) Pustite
ove sto pricaju protiv Bitcoin-a, njima BTC nije u interesu.
If you have a garden and a library, you have everything you need.
12 godina
online
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Ako je dobit četiri puta veća od potrošnje, onda je valjda svima jasna isplativost "rudarenja" bitcoinova.

Kao što je kolega iznad rekao, daleko više energije se troši na gluposti ili na istraživačke programe bez nikakve direktne dobiti. 

Učestvujem već nekoliko mjeseci u istraživačkom programu SETI@home sa non stop 50% rada svog procesora i grafičke kartice samo sa uvjerenjem da učestvujem u nečemu društveno korisnom bez po mene direktno nikakvog dobitka, osim većeg računa za struju svaki mjesec.

 

Moj PC  
1 10 hvala 0
15 godina
online
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

koji je ovo LOL: uposli ovce da svojim kompovima i svojim resursima odrade posao špijunsko-masonsko-NWO-nadzornih institucija i za to ih plati - ničime...

kako je rekao jedan informatičar: "ne postoji stvarni randomizirani slijed na računalima" pa se tako i to "rudarenje" u stvari može sasvim komotno zamjeniti "štancanjem" al eto, nekome tko je osmislio sustav to očito nije u interesu

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 11:14 (Ges).
 
8 11 hvala 0
16 godina
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Koliko sam ja skužio to rudarenje nije bezvezno ecryptanje/decryptanje. Rudarenjem se zapravo provjeravaju transakcije i na taj način se provjerava da cijeli sustav radi dobro ... I za to je "rudar" nagrađen s bitcointovima koje je nalazio unutar tih enkripcija. Mislim zanimljiv je to koncept stvaranja novca ...

King in the castle, king in the castle ...
 
8 3 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi
Ali opet to stampanje funkcionira na kapitalistickom sistemu. Oni bogatiji s mocnim grafama u SLI-u ce tiskati vise para od onih manje bogatih. :D Nitko ne zna sta donosi buducnost, ali trenutno ne bi prihvatio bitcoin ni za 50 kn.
http://isvijet.com.hr
 
1 3 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
tjodalv kaže...

Koliko sam ja skužio to rudarenje nije bezvezno ecryptanje/decryptanje. Rudarenjem se zapravo provjeravaju transakcije i na taj način se provjerava da cijeli sustav radi dobro ... I za to je "rudar" nagrađen s bitcointovima koje je nalazio unutar tih enkripcija. Mislim zanimljiv je to koncept stvaranja novca ...

da zanimljivo je,

stvara se nista iz nicega,

a pri tome se trosi jako puno stvarne energije

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
Sulejman kaže...
Brijem kako je potrošnja el. energije na screen savere za red ili dva reda veličine veća u odnosu na potrošnju za "rudarenje" bitcoina.

Krivo briješ. Ogromna većina screensavera je računski neintenzivna (u tome i jest bit), dok je rudarenje računski intenzivna radnja koja fino uposli centralni i grafički procesor, pa i mrežni kontroler...

 

Jedino što može biti upitno kod screensavera jest koliko energije troše sami ekrani koji prikazuju taj screensaver. No dvije stvari treba imati na umu. Prvo, LCD je već odavno zamijenio CRT a to sa sobom nosi i nižu potrošnju električne energije. Drugo, koliku popularnost screensaveri danas imaju? Tko ih uopće koristi? Ja već odavno ne, "prerastao" sam ih, sada mi je računalo jednostavno podešeno da ugasi monitor nakon 15 minuta neaktivnosti.

 

No to nije bit, bit je u namjeri. Ljudi ne prisiljavaju namjerno monitor da radi tih 15 minuta neaktivnosti, nego ih jednostavno nije briga (glavno da se njima ne gasi usred rada). Stoga se smišljaju kojekakve inteligentne power management sheme koje pokušavaju držati korak sa onime što kojekakva regulatorna tijela diktiraju, a istovremeno ne smetati koisniku u radu. Znači ako se tim regulatornim tijelima dosadašnji power management učini neučinkovit, jednostavno će smisliti još rigorozniji.

 

S druge strane rudarenje je namjeran proces. Korisnici svjesno svoja računala upošljavaju rudarenjem, što je sa stajališta nekih čisto rasipanje energije na računsku operaciju upitne korisnosti. Nikakve regulatorne agencije, niti borci za ekologiju tu nemaju svoj input. Njih se ništa ne pita. Korisnici će jednostavno na svojim računalima raditi ono što im se prohtje.

 

Zato bi bilo bolje usporediti bitcoin rudarenje sa ostalim distributed computing projektima, koji dijele mnogo sličnosti sa rudarenjem (korisnik ih također svjesno izvršava na svom računalu) uz jednu iznimku: ti ostali projekti se uglavnom bave nečime što je, ajmo reći, od velike globalne važnosti (odnosno percipira se kao korisno). Pa se nitko ne buni previše.

 

Dakle problem leži u percepciji bitcoina kao nečeg beskorisnog na što se nepotrebno bacaju resursi.

0xBADC0DE
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 15:13 (rustweaver).
12 godina
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Špekulativna dobit, bez stvaranja ikakve nove vrijednosti... 

Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en

I sada se novac stvara iz ničega ... Bitcoin je sustav koji sam se provjerava i takav sustav nitko ne regulira. Ima stvari koje su ugrađene u njega i to je to ... Ne kažem da je to super sustav, ali svaki monetarni sustav mora imati nekakav mehanizam štampanja novca. Po meni je bolje da tko želi stvoriti novac provjerava sustav i na taj način sve održava pravednim i transparentnim i za to biva nagrađen i tako stvara nove bitcoinove, nego ovakav monetarni sustav kakav imamo danas da ne znaš tko pije tko plaća i di si veliki štampaju novce kak im odgovara, pa onda malima daju kredite s kojim porobljavaju vlade, države i kontinente s nečime što se naziva kamata. Ovdje toga nema.

King in the castle, king in the castle ...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
abraham kaže...
tjodalv kaže...

Koliko sam ja skužio to rudarenje nije bezvezno ecryptanje/decryptanje. Rudarenjem se zapravo provjeravaju transakcije i na taj način se provjerava da cijeli sustav radi dobro ... I za to je "rudar" nagrađen s bitcointovima koje je nalazio unutar tih enkripcija. Mislim zanimljiv je to koncept stvaranja novca ...

da zanimljivo je,

stvara se nista iz nicega,

a pri tome se trosi jako puno stvarne energije

 

 

Pa danas se novac isto stvara posudjivanjem u postojanje iz nicega. Novac kreiraju banke (privatne korporacije) i kreiranje novca ih nista ne kosta, par bitova u racunalu. Jedina vrijednost iza tog novca je obecanje duznika da ce biti vracen uz kamate, znaci necije duznicko ropstvo. Duznik kroz svoj mukotrpan rad mora vratiti posudjeni novac. Problem je jedino sto je kreiranog novca uvijek manje nego duga (zbog kamata), pa da bi duznik mogao zaraditi novac i vratiti dug netko drugi mora otici u jos veci dug. Kako razina duga raste, ljudi se uplase i prestaju se zaduzivati, pocnu stediti i otplacivati dugove. Ali posto je novca manje nego duga samo najspretniji uspiju vratiti svoje dugove. Ostali propadaju, a banke pocnu pljeniti stvarno bogatsvo (sto je stvarno bogatstvo?). Sustav koji jako pogoduje bogatima i vlastodrscima i koji se upravo urusava i zato ga razno raznim stimulacijama pokusavaju odrzati. Nema se novaca za bolnice, ali za dokapitaliziranje banaka uvijek ima dovoljno.....

 

Ovi bitcoini su alternativa (jedna od), jako ih je tesko nakreirati, ogranicena ih je kolicina i velika su prijetnja trenutnom vladajucem bankarskom sustavu koji se polako urusava. Treba ga unistiti u startu i manipulacijama obezvrijediti. Isto se dogadja sa zlatom i srebrom.

 

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

I ja sam jedan od tih raspinika električne energije rudarenjem bitcoinova.

Nije mi to problem jer meni računalo već godinama radi od 0/24h -- tj jako rijetko ga gasim. Po noći ostaje upaljen i sl.
Ali ipak rudarenje traži da GPU ili CPU rade na 99-100% što je u svakom slučaju tjera CPU ili GPU da troše skoro pa maximum el. energije za koju su predvidjeni.
I osim toga što više troše, žao mi je samog računala. Upitno je koliko će se skratiti vijek računala i njegovih komponenti ako računalo radi u prosjeku 12h pod maksimalnim opterećenjem?
Kolika je uopće isplatljivost jer koliko vidim potrebno je mnogo više od 72h rudarenja da bi se zaradio 1 pišljivi BTC? 
U tih X h se vijek komponenti skratio za X, i potrošeno je X el. energije da bi se dobio jedan BTC vrijednosti oko 80 USD....

Smatram da je 72h miniranje BTC-a mnogo isplatljivije od mučenja računala za igranje igrica 72h.

Btw. dali itko zna neku od ovih X vrijednosti? Npr koliko je vremena potrebno da bi se dobio jedan BTC? 

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb Hvala ili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 16:27 (xZero).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en

Koliko ti mhashova imas pa u 72 sata coin dobijes?

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 17:53 (Chosenone1).
13 godina
protjeran
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Bitcoin su napale financijska središta jer im se ne sviđa nekontrolirani (od njih) monetarni sustav, koji je još k tome i privatan.

 

A sad i medijske sluge nastavljaju posao s laprdanjima o potrošnji energije.

 

Bez uvrede, igranje igara troši daleko više energije globalno, pa i nije baš korisno, tak da sere bezveze.

Ad astra peronospora
 
10 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Baksa, bitcoini se ne stvaraju, bitcoini se traže (odatle i termin 'rudarenje'), pool je ograničen (21 milion, ako se ne varam) kao i kod zlata. Prouči malo problematiku.

 

 

a ovima što ovdje komentiraju nakon pokušaja rudarenja sa cpu, intel hd 4000 ili nvidia grafikom i koji se čude ko pura dreku što ne mogu igrat "igrice" dok se rudari mogu samo reč: {#}

 

isplati se. itekako se isplati... do kad će, to nitko ne zna. ljudska priroda je nepredvidiva.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 18:08 (Lipac).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

LOL

Kad ostanem budan do 4 ujutro i pogledam kroz prozor, uvijek se zapitam čemu tolika svjetla/zagrijavanje/potrošnja i sve to na račun običnih smrtnika (navodno zbog nekolicine ljudi koja radi noćne i "sigurnosti").

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
zbuzanic kaže...

LOL

Kad ostanem budan do 4 ujutro i pogledam kroz prozor, uvijek se zapitam čemu tolika svjetla/zagrijavanje/potrošnja i sve to na račun običnih smrtnika (navodno zbog nekolicine ljudi koja radi noćne i "sigurnosti").

 tek da vidiš moju 3,5kW klimu kad potegne kakvo je to tek nerasipanje električne energije...  civilizacija se samo diže, resursi se štede. sve u službi napretka ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 21:00 (Lipac).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
Chosenone1 kaže...

Koliko ti mhashova imas pa u 72 sata coin dobijes?

 

To je bila pretpostavka. Vrtio sam to jedan dan i sad isprekidano kad nisam na računalu (a to je rijetkost). 

Moja HD6770 OC-ana na 900MHz postize 136 MHash/s


Iskreno niti neznam koliko bi trebalo. Još iskrenije još manje znam koliko je potrebno sati neprekidnog rada za 1 BTC?
Nadam se da će se naći neki koji kuži malo više pa da pojasni koliko je h neprekidnog rada potrebno za 1 BTC, ako je hash rate X (npr. moj od 136MHash/s)...
Ako se nevaram otkako sam počeo prije 5 dana, imam ukupno 20h miniranja, i imam tek 0.00600689 BTC {#}


 

 

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb Hvala ili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 21:32 (xZero).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
xZero kaže...
Chosenone1 kaže...

Koliko ti mhashova imas pa u 72 sata coin dobijes?

 

To je bila pretpostavka. Vrtio sam to jedan dan i sad isprekidano kad nisam na računalu (a to je rijetkost). 

Moja HD6770 OC-ana na 900MHz postize 136 MHash/s


Iskreno niti neznam koliko bi trebalo. Još iskrenije još manje znam koliko je potrebno sati neprekidnog rada za 1 BTC?
Nadam se da će se naći neki koji kuži malo više pa da pojasni koliko je h neprekidnog rada potrebno za 1 BTC, ako je hash rate X (npr. moj od 136MHash/s)...
Ako se nevaram otkako sam počeo prije 5 dana, imam ukupno 20h miniranja, i imam tek 0.00600689 BTC {#}


 

 

a što si očekivao od niti jednog punog dana rudarenja na retro grafici? 100 evra?

13 godina
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en

http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator
0.00600689 btc je 2.37kn XD

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2013 22:00 (Chosenone1).
14 godina
neaktivan
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

ne očekujte da ćete prije od tjedan dana 0-24 rudarenja iskopati nešto, jer jednostavno razina težine kopanja sve teža i teža. 

I na kraju se ne isplati pogotovo ako su to primarne mašine na kojima se misli i nešto osnovno raditi. A kad se kopa, možeš zaboravti da će ti taj komp dobro služiti.  

Đuro#2155,
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
Lipac kaže...

Baksa, bitcoini se ne stvaraju, bitcoini se traže (odatle i termin 'rudarenje'), pool je ograničen (21 milion, ako se ne varam) kao i kod zlata. Prouči malo problematiku

dakle, oni već znaju koji "hashevi" su dobitni... pa to je identično ko loto samo što nema jackpota već isključivo uvijek najslabiji dobitak.

dakle i dalje ostaje pitanje "zašto je njima potrebna tolika računalna snaga da bi "našao" nešto što je već predodređeno?"

ono što ja vidim kao korist za onoga tko promovira taj sustav:

OSOBNO:

- ogromna računalna snaga onome tko izdaje te "blokove" za rudarenje a koju se može uposliti u bilo što

- besplatna ogromna računalna snaga na razini superračunala što je ogroman bonus s obzirom koliko košta iznajmljivanje profesionalnih superračunala

- velika mogućnost profita od iskorištavanja tolike računalne snage

 

NA CIJELO GOSPODARSTVO:

odličan pokretač gospodarstva jer:

- ne košta ništa da bi stvarao vrijednosti

- kao nusprodukt ima povećanje potrošnje energije što automatski znači i povećanje profita energetskim kompanijama te općenito gospodarstvu pošto ljudi moraju od nekuda nabaviti prave novce kako bi platili struju i samo računalo

 

već vidim da je neki SAD "Linić" iza ovakvog šupljeg pokretača gospodarstva

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.4.2013 8:27 (Ges).
16 godina
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

Rudnici mogu raditi i na solarnu energiju. U krajnjem slučaju je i nebitno koliko struje se troši na rudarenje, jer trošak plaćaju korisnici. Očigledno da nekome smeta valuta koju ne mogu kontrolirati, pa ju žele uništiti prije nego zaživi, odnosno na početku naglog rasta popularnosti.

 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
Chosenone1 kaže...

Odusevljen sam cifrom u kunama. Hvala xD

Franjo15 kaže...

ne očekujte da ćete prije od tjedan dana 0-24 rudarenja iskopati nešto, jer jednostavno razina težine kopanja sve teža i teža. 

I na kraju se ne isplati pogotovo ako su to primarne mašine na kojima se misli i nešto osnovno raditi. A kad se kopa, možeš zaboravti da će ti taj komp dobro služiti.  


Koliko vidim, poptpuno neisplatljivo. Za to vrijeme dok se skupi 1 BTC, više će doći račun za struju....... Baah :@

Najvise se isplati kupiti kad padne cijena pa cekad da poraste i prodati.... Kao dionice neke firme....

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb Hvala ili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.4.2013 14:23 (xZero).
11 godina
protjeran
offline
Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne energi

di ima taj program za rudarenje za skinut, kako se zove??

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rudarenje bitcoinova - rasipanje električne en
habs kaže...

di ima taj program za rudarenje za skinut, kako se zove??

Imas ih puno, čak ima i zasebna Linux distribucija (operativni sustav) - SMOS Linux.

 

I don't care that they stole my idea . . I care that they don't have any of their own. — Nikola Tesla
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice