Sandy Bridge E bez hladnjaka

poruka: 30
|
čitano: 4.082
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sandy Bridge E bez hladnjaka".
14 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Ja vec mislio da ce moci radit bez hladnjaka. Ili da su koristili neku napredniju tehnologiju za otklanjanje ili reguliranje temperature. Moš si mislit {#}

 

Ovako ce ostavit iste cijene procesora, a manje ce ih koštat jer nece morat isporucivat ono što je dolazilo u paketu.

Ovako još imaju dodatnu zaradu na onima koji se odluce za njihove hladnjake. Banda jedna...

Ali šta ceš, kad mogu zašto nebi.

Ne dozvolite da vas obeshrabre oni koji su razočarani životom i koji su postali gluhi za najdublje i iskonske želje svoga srca - IVAN PAVAO II
Moj PC  
21 0 hvala 0
12 godina
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Premda je TDP deklariran na 130 W, neki izvori upućuju da je potrošnja bliža 180 W i to bez overclockiranja.

 

Nije TDP isto što i potrošnja električne energije.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
 
8 3 hvala 3
15 godina
protjeran
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Ranko Kukumar kaže...

Premda je TDP deklariran na 130 W, neki izvori upućuju da je potrošnja bliža 180 W i to bez overclockiranja.

 

Nije TDP isto što i potrošnja električne energije.

Istina,riječ je o rasipanju energije u vidu pretvorbe iz struje u toplinu.

16 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Mislim da je ovo odlučeno zato što će se sandy-e grijati poprilično puno pa im je pametnije ne stavljati nikakav cooler u paketu nego da sad

moraju pokretat proizvodnju boljih tvorničkih coolera(što nije jeftino).

Ionako većina ljudi baci stockove i stavi nešto normalno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2011 14:27 (Penryn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
dobar potez...kao da bi netko takav procesoru drzao i na stock brzini a i stock cooleru, a i ako ima para za proc ima i za cooler...(to svi govore glupo i je ali je istina)
Respect the Raise...!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Ranko Kukumar kaže...

Premda je TDP deklariran na 130 W, neki izvori upućuju da je potrošnja bliža 180 W i to bez overclockiranja.

 

Nije TDP isto što i potrošnja električne energije.

Već odavno se zna da ne misle na "Thermal Design Power" već na potrošnju električne energije samog procesora. wiki

16 godina
online
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Otkud znam... Ionako retko koji entuzijasta zaista želi njihove hladnjake (mada sam stekao utisak da su oni sa heatpipeovima koji idu na top modele sasvim solidni). Ali stoji to što je rekao Alen, najverovatnije će ovo iskoristiti da samo povećaju profit, jer se na svakom koraku trude da to urade (kao i većina firmi).

 

Zanimljiva je priča sa problemima pri hlađenju novih procesora, verujem da će Intel i AMD naći neki način da zauzdaju TDP, jer obavezno vodeno hlađenje, čak i na high-end modelima, mnogima nije prihvatljivo, a i mala self-contained vodena hlađenja ionako po pravilu zaostaju za high end "klasičnim" hladnjacima. Uostalom, bilo je i priče da će za Intelove Pentium D (dvojezgarni Prescott) termoelektrično hlađenje biti standard, pa se to nije desilo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2011 14:34 (Ivan(4)).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

svako normalan nece koristiti stock cooler, tako da dođe na isto

Moj PC  
0 3 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Penryn kaže...
Ranko Kukumar kaže...

Premda je TDP deklariran na 130 W, neki izvori upućuju da je potrošnja bliža 180 W i to bez overclockiranja.

 

Nije TDP isto što i potrošnja električne energije.

Već odavno se zna da ne misle na "Thermal Design Power" već na potrošnju električne energije samog procesora. wiki

A u šta se pretvorila ta električna energija nego u toplinsku? Pa nije u mehaničku valjda? Ili procesori skakuću po kućištu dok mi ne gledamo?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
zoki.zlikowski kaže...

A u šta se pretvorila ta električna energija nego u toplinsku? Pa nije u mehaničku valjda? Ili procesori skakuću po kućištu dok mi ne gledamo?

Pa ako je potrošnja el. energije 180W ne znači da je tolika i toplinska disipacija.

Iman doma Pentium 4 sa TDP-om od nekih 90W, ne ide preko 40C sa stock coolerom pod full opterećenjem dok

mi i7-2600 sa nekih 60W(undervoltan) uz Zalman Performu dođe do 50C.

Kako to objašnjavaš?

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2011 15:08 (Penryn).
16 godina
online
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Tako što je TDP "šarena laža", svaka kompanija ga meri na svoj način + taj način se menja sa vremenom i odavno se zna da ne predstavlja maksimalnu toplotnu disipaciju.

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

sam ''muzu'' lovu,sva sreća pa prelazim na bagera. {#}

Live to win!!
Moj PC  
2 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

ma debilana, umjesto što manje sranja oni komponente umnažaju, na kraju ću morat kupovati posebno podnožje, pa radijator, pa ventilator, regulator broja okretaja i ko zna što sve ne, umjesto da u paketu prodaju i priručnu matičnu skupa sa hladnjakom... ionako košta ko svetog petra kajgana

ne drzim ga. Sa izdajicama se ne rukujem... by Lazarus long aka. lazo
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Penryn kaže...
zoki.zlikowski kaže...

A u šta se pretvorila ta električna energija nego u toplinsku? Pa nije u mehaničku valjda? Ili procesori skakuću po kućištu dok mi ne gledamo?

Pa ako je potrošnja el. energije 180W ne znači da je tolika i toplinska disipacija.

Iman doma Pentium 4 sa TDP-om od nekih 90W, ne ide preko 40C sa stock coolerom pod full opterećenjem dok

mi i7-2600 sa nekih 60W(undervoltan) uz Zalman Performu dođe do 50C.

Kako to objašnjavaš?

Šta ti pričaš? Kakve to veze ima? Mogu oni pisati pod TDP šta god hoće, ali sva energija koju troši procesor troši na zagrijavanje i na ništa drugo. Nema mehaničke energije, nema svijetla, nema X zraka, ništa iz procesora ne izlazi osim topline.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
zoki.zlikowski kaže...

Šta ti pričaš? Kakve to veze ima? Mogu oni pisati pod TDP šta god hoće, ali sva energija koju troši procesor troši na zagrijavanje i na ništa drugo. Nema mehaničke energije, nema svijetla, nema X zraka, ništa iz procesora ne izlazi osim topline.

Točno, ali neki misle da je TDP, kojeg proizvođač daje, količina toplinske disipacije.

Da je to točno onda bi mi Pentium od 90W proizvodio veću količinu toplinske energije od jednog i7 od nekih 60W. A u biti je skroz drugačije.

 

12 godina
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Pročitao sam svakakvih gluposti u onoj nick_01 temi, ali ovo je vrh vrhova. Za Hall of Shame pravac. Djeco vatajte se knjige i manje blebećite i nemojte se sramotiti za boga miloga čak i kad ste pod anonimnim nickom.

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
 
8 4 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Ranko Kukumar kaže...

Pročitao sam svakakvih gluposti u onoj nick_01 temi, ali ovo je vrh vrhova. Za Hall of Shame pravac. Djeco vatajte se knjige i manje blebećite i nemojte se sramotiti za boga miloga čak i kad ste pod anonimnim nickom.

Udijeli nam malo znanja doktore. Zapravo, još bolje, napravi temu o tome, vidim da ti to ide dobro u zadnje vrijeme. (Samo bi bilo dobro bez copy-pastea sa drugih stranica)

Onda ću ti na kraju lupiti TU i "Hvala" i svi ćemo biti zadovoljni.

15 godina
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Ionako tko ovo kupi i izdvoji 1000 dolara kako je najavljeno teško da neće potražiti neko drugo riješenje glede hladnjaka ...  znači, sve je pod kontrolom .. ovi koji se bune ionako nisu kupci ovog proizvoda ..

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Fala dragom Bogu. Sad ce barem pakiranje biti manje, a i nece biti stock šrota da skuplja prašinu tamo negdi u kutiji. Ionako nitko normalan nece kupiti ovako cijenovno rangiran procesor i ostaviti ga na stock šrotu.

I'll be back
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Intel

And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

fala qrcu vise.. tko kupuje takav procesor niti ne pogleda stock hladnjak.. imam ih jedno 2-3 u kutiji jos mirisu na novo.. lol

xfact
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Penryn kaže...
Ranko Kukumar kaže...

Pročitao sam svakakvih gluposti u onoj nick_01 temi, ali ovo je vrh vrhova. Za Hall of Shame pravac. Djeco vatajte se knjige i manje blebećite i nemojte se sramotiti za boga miloga čak i kad ste pod anonimnim nickom.

Udijeli nam malo znanja doktore. Zapravo, još bolje, napravi temu o tome, vidim da ti to ide dobro u zadnje vrijeme. (Samo bi bilo dobro bez copy-pastea sa drugih stranica)

Onda ću ti na kraju lupiti TU i "Hvala" i svi ćemo biti zadovoljni.

 

Evo da i ja potvrdim da je Ranko u pravu. TDP je "glupost" koja jako opcenito kaze koliko procesor "trosi". Tocno je: sto veci TDP to veca potrosnja. Razlika izmedju ulazne i izlazne struje pretvara se u toplinu. Ok, ne 100% vec 99% radi internih kapaciteta u chipu. Danas je vrlo tesko odredit tocnu potrosnju CPUa jer postoje razne "power save" varijante koje gase neiskoristene dijelove CPUa. Kao sto i kazu u clanku, deklarirani TDP je 130W, a stvarni 180W.

 

Usporedjuje se Pentium 4 i i7. Nemojmo zaboraviti da je prije 10 godina bilo drugacije i da proizvodjaci nisu toliko lagali kao danas. Dal je i jedan proizvodjac naveo sto se vrtilo na procesoru dok je mjeren TDP? Nije! Pogledajte samo kineske mega turbo zvucnike od 50kn snage 100W, a ispravljac 100mA.

 

Dokaz da proizvodjaci lazu sto se tice potrosnje CPUa su smartphonovi i tableti. Malo jace optereti CPU i ode akumulator u trenu.

 

 

12 godina
protjeran
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Kao da je netko ko je kupio nelheme tolko koristio tvornički hladnjak (moja procjena jer većina odmah radila overclock) većina ljudi kolko znam je kupovala nove hladnjake. Tako da tvornički hladnjaci uz Sandy E Intelu zadaje više love za potrošit jer moraju dodat mnogo novca za to tako da kriza je Intel mora štedit barem na tome.

Živjeti za BUG i umrijeti za BUG
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Drazen kaže...

Ne kažem ja da je TDP točna električna potrošnja, nego da TDP ne označava količinu toplinske disipacije.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2011 18:39 (Penryn).
15 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Uz ovakve procesore stvarno nema smisla davat one šroteks stock hladnjake. Dakle u svakom slučaju bolje da ih nema. Mada iskreno rečeno uz tu cijenu procesora bi trebao dolazit Noctua-in NH-D14.

I'll be back
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Penryn kaže...
Drazen kaže...

Ne kažem ja da je TDP točna električna potrošnja, nego da TDP ne označava količinu toplinske disipacije.

 

 

Napisao sam slijedece: "Razlika izmedju ulazne i izlazne struje pretvara se u toplinu", te sam spomenuo da potrosnja ovisi o tome sto radi CPU. Da bi stvari izgledale lijepse (manji brojevi) proizvodjaci su se dosjetili (dogovorili) i izmislili TDP - "thermal design power". TDP je kolicina topline koju hladnjak mora izraciti (uzeti od CPUa da se ovaj ne skuha) kada CPU izvrsava neki posao. Ovo "neki posao" je jako rastezljivo i smatra se neki standardni posao koji radi korisnik. TDP nema nikakve veze sa maximalnom potrosnjom CPUa! Kao sto sam napisao, kada procesor radi nekakvi standardni posao.

Drugim rijecima, ako neki CPU ima TDP od 100W i stavis hladnjak od 100W PC bu radio tako dugo dok je sobna temperatura ili dok ne zavrtis nesto sto optereti CPU (npr floating point matematiku). Naravno, CPU nece odmah krepati jer mu treba vremena da se zagrije, ali ce se to dogoditi. Zato je bolje uzeti duplo "jaci" hladnjak od TDPa.

 

Naravno, to nije sve. Kolicina topline koju moze neki hladnjak izraciti ovisi o temperaturnoj razlici hladnjaka i okoline. Nista ne vrijedi ogroman hladnjak ako unutar kucista nema cirkulacije zraka (zrak u kucistu se zagrijava, pada iskoristivost hladnjaka i raste temperatura CPU). Ali, uvijek ima ali, to nije sve. Za svaki chip definiraju se dva termicka otpora, od chipa do kucista i od kucista prema okolini. Prvi nije bitan i na njega nemamo utjecaj, ali drugi je jako bitan. Da bi se on smanjio CPU se maze termo pastom ili se stavlja termo folija. Njihova uloga je smanjiti temperaturni otpor i sto vise povecati povrsinu zracenja (povrsine su hrapave). Termo paste imaju vodljivost reda 0.5 - 10 dok termo folije 0.2 - 1. Drugim rijecima, bolje koristiti termo foliju nego pastu. Pasta ima problem sto se nakon nekog vremena stvrdne i pocme se trusiti (i zmaze prste). Uvijet da bi dobro funkcioniralo je dobro ucvrscenje hladnjaka na CPU i dobra ventilacija kucista!

 

Malo sam zabrijao od TDPa ali se nadam da sam pomogao u razumjevanju.

 

 

 

12 godina
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka

Najveći je problem što se ne želi da nauči. I ja kada u jednoj temi reknem da se vrati u 7. razred osnovne škole i nauči šta je toplina, šta je električna energija, šta je temperatura, meni se daje TD. I onda mi se govori da opet objašnjavam. Po 100.-put da ponavljam neću. To što je netko prespavao 7. razred i nije naučio tada nije problem, problem je što se ne želi ni sada da nauči već se trabunjaju gluposti ravno onoj nick_01 temi koji kaže da energija nestaje.

 

Šta je toplina?

 

Šta je električna Energija?

 

Šta je Električna Struja?

 

Fakat nam je školstvo u banani kada ovakvi dođu u srednju školu ili nedaj bože na faks a ne znaju razlikovat nešto najosnovnije u životu.

 

I za kraj, opet neki nisu u pravu (Jedino je Drazen). TDP je maksimalna disipacije topline koju CPU može da izdrži prije pregaranja. Nema blage veze sa potrošnjom el. struje. Niti zagrijavanjem. Jedno je temperatura, potpuno druga stvar je toplina. Prema TDP-u se proizvode cooleri. On je jako bitan podatak i ne laže se i ne piše se bezveze na glavu već ga računaju termodinamičari tjekom proizvodnje procesora prije izlaska na tržište. Isti slučaj je i sa grafičkim karticama i sa svime drugim. Brkate 3 gornja pojma i ovo mi je zadnji put da ponavljam.

 

Najbolja mi je ona gore da se energije pretvara u mehaničku pa procesori skaču po kućištu{#}

 

 

{One death is tragedy, but a million deaths is statistics} Molim forumaša Penryna da ne odgovara na moje poruke jer nema potrebe buduci da ga ignoriram.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.8.2011 7:48 (Ranko Kukumar).
16 godina
neaktivan
offline
Sandy Bridge E bez hladnjaka

Ajde dobro je Rankec. Dražen je lijepo objasnio i hvala mu na tome. Da, falio sam.

A sve što si ti znao reći je dat linkove sa wikipedije, tako da te molim da se suzdržiš glupih komentara.

I nakon što je Dražen sve lijepo rekao, ponovio si njega. Nuff said.

Btw, nikad neću zaboravit ovo. Toliko o tome kakav si čovjek.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.8.2011 12:12 (Penryn).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
Penryn kaže...

Ajde dobro je Rankec. Dražen je lijepo objasnio i hvala mu na tome. Da, falio sam.

A sve što si ti znao reći je dat linkove sa wikipedije, tako da te molim da se suzdržiš glupih komentara.

I nakon što je Dražen sve lijepo rekao, ponovio si njega. Nuff said.

Btw, nikad neću zaboravit ovo. Toliko o tome kakav si čovjek.

ajde, ajde, smirite strasti.

 

nisam siguran, al' brijem da si na ignore listi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Sandy Bridge E bez hladnjaka
ATiGamer kaže...

ajde, ajde, smirite strasti.

 

nisam siguran, al' brijem da si na ignore listi.

Bio ili ne bio, znam da čita sve postove.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice