Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

poruka: 16
|
čitano: 2.423
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti".
14 godina
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Ovo au vijesti kakve želim čitati na BOL-u. Izvorni novinarski doprinos, šire relevantna tema, kvantitativni i kvalitativni pokazatelji i usporedbe, stvaran prikaz, malo autorskoga stilskog "štiha" i temeljno usmjerenje prema konstruktivnosti.

 
10 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Primjer lijenosti da se IT sektoru pomogne od strane drzave je i to kako ih nije briga sto smo jedini u EU koji licence za Adobe moramo preko preprodavaca kupovati, sto nas automatski kosta 50% vise nego da mozemo direktno kroz njihov webshop (https://www.adobe.com/content/dam/Adobe/en/products/creativecloud/cc/pdfs/cc-availability-matrix.pdf).

I sumnjam da je problem u tome sto im nismo dovoljno veliko trziste jer Slovenija, Slovacka ili Cipar na primjer nisu nista veci od nas.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
meu_clone kaže...

Primjer lijenosti da se IT sektoru pomogne od strane drzave je i to kako ih nije briga sto smo jedini u EU koji licence za Adobe moramo preko preprodavaca kupovati, sto nas automatski kosta 50% vise nego da mozemo direktno kroz njihov webshop (https://www.adobe.com/content/dam/Adobe/en/products/creativecloud/cc/pdfs/cc-availability-matrix.pdf).

I sumnjam da je problem u tome sto im nismo dovoljno veliko trziste jer Slovenija, Slovacka ili Cipar na primjer nisu nista veci od nas.

 Kod HSM-a je cijena Creative Clouda za 12 mjeseci 4710 kn + PDV:

http://hsm.hr/o-nama/novosti-i-ponude/1026-promo-adobe-cc-do-2-9-2016?gclid=CPLQraHe7c0CFe8W0wodePoIfg

 

Na Adobe.si je cijena  827 EUR (6227 kn) + DDV 

http://adobe.si/adobe_creative_cloud_2015_opis.asp

 

 

A na Adobe.de je cijena CC-a za 12 mjeseci 599 EUR (4523 kn) + MwSt

https://creative.adobe.com/de/plans?store_code=de

 

Na Adobe.com je cijena 69,99USD/mj, što bi bilo cca 5880kn godišnje. 

 

Koliko ja vidim, trenutno Hrvatska ima najnižu cijenu Adobe CC-a.  

11 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Kakve ja imam korsti od ljetnog popusta ako meni istice licenca u sijecnju i tada ju moram obnoviti. I ako se pozivas na nase popuste zasto se ne pozivas i na njihove? Adobe ima isto povremnene popuste na web shopu. Kad sam ja uzimao, u Sloveniji je bila ukupna cijena sa porezom oko 5000kn, a ja sam platio ukupno sa porezom 8000kn. Ne zaboravimo da Slovenija ima i 3% manji pdv.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Zaboravih navesti i da treba prouciti uvijete te promotivne cijene. Ona se odnosi samo na prelazak sa CS5, CS5.5 i CS6 licenci, ne na produljenje postojecih ili kupnju novih.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
meu_clone kaže...

Primjer lijenosti da se IT sektoru pomogne od strane drzave je i to kako ih nije briga sto smo jedini u EU koji licence za Adobe moramo preko preprodavaca kupovati, sto nas automatski kosta 50% vise nego da mozemo direktno kroz njihov webshop (https://www.adobe.com/content/dam/Adobe/en/products/creativecloud/cc/pdfs/cc-availability-matrix.pdf).

I sumnjam da je problem u tome sto im nismo dovoljno veliko trziste jer Slovenija, Slovacka ili Cipar na primjer nisu nista veci od nas.

Kakve veze ima država s prodajnom politikom Adobe-a ili bilo koje druge strane tvrtke? Jedino što bi država mogla učiniti da Hrvatsko tržište učini atraktivnijim za tvrtke poput Adobe-a jest da puno žešće udari na pirate i one koji koriste piratski software, jer dokle god većina tržišta bude koristila piratski software, softverske firme poput Adobe-a neće imati posebnog financijskog interesa investirati u razvoj prodajne i logističke mreže (support) u ovim krajevima. To sigurno nije jedini, ali je jedan od bitnijih razloga zašto nas zaobilaze. No kada bi država zaista to učinila, tek onda bi svi kukali da ih država sputava u njihovoj "poduzetničkoj slobodi", tako da...

16 godina
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Otišao Karamarko, pa nije uspio provesti digitalizaciju.

www.petvolta.com
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Znaci tvrdis da u zemljama iz mog primjera ima manje piratluka i da su atraktivniji od nas kao trziste? Ne tvrdim da mozda i nisu, ali nekako sumnjam u to.

15 godina
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

normalno da nismo konkurentni kad debela većina tzv. IT-tvrtki prodaje magluštinu i muda pod bubrege (tzv. "solutions"). kadra ima dovoljno i kvalitetnog, samo ga treba platiti i (kao i ostalim radnicima) omogućiti im ljudsko i radničko dostojanstvo. uz nezasitnu i neuređenu nadridržavu koja je vreća bez dna i na vrhu piramide pohlepe, nije ni čudo. o tzv. "poduzetnicima" ne vrijedi trošiti riječi. još smo i visoko.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
Ajar kaže...

normalno da nismo konkurentni kad debela većina tzv. IT-tvrtki prodaje magluštinu i muda pod bubrege (tzv. "solutions"). kadra ima dovoljno i kvalitetnog

 IT sektor nam je inertan i s malo rješenja za svakodnevni život. Većinu aplikacija za PC i za mobitel moram tražiti u inozemstvu i moliti boga da takvu aplikaciju mogu koristiti u Hrvatskoj i da nije previše prilagođena npr. američkom tržištu. Gdje su im rješenja za bolji javni i svaki drugi promet u gradovima, informacijski sustavi na cestama, medicinske aplikacije za obične smrtnike (zašto moram čekati Apple da nešto smisli i pusti aplikaciju koja nadzire zdravlje) koje funkcioniraju s raznim senzorima za tlakaše (https://ihealthlabs.com/blood-pressure-monitors/wireless-blood-pressure-wrist-monitor/), dijabetičare (https://ihealthlabs.com/glucometer/wireless-smart-gluco-monitoring-system/) i sl., javnoj upravi, školstvu...

 

Čast pojedincima koji rade konkretna rješenja za industriju ali to je jedan uski segment.

11 godina
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Maknite sa liste sve one koji zarađuju novce direktno ili indirektno iz državnog proračuna i koliko tvrtki vam ostane onda u igri, a da su još uvijek prijavljene u RH?

Jedna kojoj je glavni biznis SMS spam, nekoliko "outsorcing"/sweatshop posrednika srednje veličine (100-200 zaposlenih), poveći broj manjih studia s nekoliko zaposlenih i nekoliko ovih što šarafe po mobilnim aplikacijama i slično.

Kikiriki.

 

O konkurentnosti hrvatskog ICT-a naučio sam nedavno u praksi.

Ima već popriličan broj mjeseci kako me kontatirala jedna vrlo poznata lokalna d.d. tvrtka.

Pogodili su posao s jednom multinacionalkom i trebali su kadrove koji su to u stanju razviti i natjerati da radi na terenu tamo negdje u bespućima Azije, a kasnije i Afrike.

Kada su spomenuli iznos plaće, nisam znao jel' me trolaju, ili oni stvarno misle da je inženjer sa 10-15 godina iskustva spreman pristati na tu cifru.

Prije nepunih mjesec dana me kontaktirao jedan poslodavac iz Škotske koji također radi za tu multinacionalku na drugom projektu, a on sada treba ljude s iskustvom iz te grane industrije, za freelance rad na projektu. Tvrtka je mala (manje od 20 ljudi), no svi imaju dugogodišnje praktično iskustvo.

Da skratim priču, netto plaća za osmosatni rad od kuće, čak i uz deranje kože od preko 50% za naše mirovinsko i zdravstveno (ugovor o djelu) je na kraju oko 150% veća nego u toj našoj tvrtki koju naši mediji poprilično vole.

 

Gospodo iz HUP-a, unaprijed se veselim vašim grafikama za iduću godinu, jer će se državna pipa još više zavrnuti, a po najavama financijalaca, biti će tarapana u državnom i javnom sektoru.

Za to vrijeme ostati ćete i bez popriličnog broja robova, jer odosmo u Honduras.

 
8 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
meu_clone kaže...

Znaci tvrdis da u zemljama iz mog primjera ima manje piratluka i da su atraktivniji od nas kao trziste? Ne tvrdim da mozda i nisu, ali nekako sumnjam u to.

Pa u Sloveniji, Slovačkoj i na Cipru definitivno ima manje piratluka nego u Hrvatskoj. Imaš na http://globalstudy.bsa.org/2016/downloads/studies/BSA_GSS_InBrief_US.pdf aktuelni pregled piratluka po državama pa vidi. Ne kažem da je piratluk jedini razlog, ali je jedan od. U svakom slučaju im se očito financijski ne isplati pokretati posao u Hrvatskoj direktno nego samo preko posrednika. Na Cipru se recimo govore Turski i Grčki, pa ne moraju organizirati posebno support nego mogu koristiti postojeću infrastrukturu u Grčkoj i Turskoj. Oni vjerojatno imaju interno računicu koliko moraju uložiti u pokretanje lokalnog businessa u nekoj zemlji i koliko vremena im je potrebno za povrat tih troškova (RoI). Dokle god taj RoI ne odgovoara njihovim očekivanjima, neće otvarati lokalne podružnice.

 

Kako bilo, ne vidim što bi država tu trebala ili mogla učiniti, osim da još jače progoni pirate i tako indirektno poveća prihode Adobe-u i drugima, ali možda nešto propuštam. Što bi to konkretno po tvom mišljenju država (dakle vlada, sabor) trebali učiniti da bi ti mogao kupiti Adobe CC u Hrvatskoj? Što konkretno čine vlade Slovačke, Slovenije i Cipra u tom smislu, a što Hrvatska ne čini (osim što imaju manje piratluka)?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
RobertS kaže...
meu_clone kaže...

Znaci tvrdis da u zemljama iz mog primjera ima manje piratluka i da su atraktivniji od nas kao trziste? Ne tvrdim da mozda i nisu, ali nekako sumnjam u to.

Pa u Sloveniji, Slovačkoj i na Cipru definitivno ima manje piratluka nego u Hrvatskoj. Imaš na http://globalstudy.bsa.org/2016/downloads/studies/BSA_GSS_InBrief_US.pdf aktuelni pregled piratluka po državama pa vidi. Ne kažem da je piratluk jedini razlog, ali je jedan od. U svakom slučaju im se očito financijski ne isplati pokretati posao u Hrvatskoj direktno nego samo preko posrednika. Na Cipru se recimo govore Turski i Grčki, pa ne moraju organizirati posebno support nego mogu koristiti postojeću infrastrukturu u Grčkoj i Turskoj. Oni vjerojatno imaju interno računicu koliko moraju uložiti u pokretanje lokalnog businessa u nekoj zemlji i koliko vremena im je potrebno za povrat tih troškova (RoI). Dokle god taj RoI ne odgovoara njihovim očekivanjima, neće otvarati lokalne podružnice.

 

Kako bilo, ne vidim što bi država tu trebala ili mogla učiniti, osim da još jače progoni pirate i tako indirektno poveća prihode Adobe-u i drugima, ali možda nešto propuštam. Što bi to konkretno po tvom mišljenju država (dakle vlada, sabor) trebali učiniti da bi ti mogao kupiti Adobe CC u Hrvatskoj? Što konkretno čine vlade Slovačke, Slovenije i Cipra u tom smislu, a što Hrvatska ne čini (osim što imaju manje piratluka)?

 

Ne mora sabor tu nista raditi. Za takve stvari bi u ovom slucaju na primjer mogli nesto uciniti ministarstva (npr. poduzetnistva i obrta) i udruge (HUP, HGK, HOK) da lobiraju za nase interese. U potpunosti se slazem sa tobom da Adobe nema niti jedan razlog sam od sebe kontaktirati nas i pitati nas jel zelimo da se to rjesi. Bas zato mi moramo njih kontaktirati i pokrenuti cijelu stvar, pitati sto, kako i zasto. Imam osjecaj da se kod nas nitko oko takvih stvari ne trudi nego svi cekaju da se stvari same dese i da sve dode k nama, jer mi smo bogom dani.

 

Cisto za primjer kako Berlin trenutno u cijeloj ovoj Brexit situaciji pokusava preoteti dio kolaca Londonu. Ne cekaju da se tvrtke same premisljaju i odluce, nego su krenuli kontaktirati i lobirati (http://www.bbc.com/news/business-36642560). Paradoks je tim veci sto su takve stvari njima bitne i na razini grada, a nama nisu bitne na razini drzave.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
meu_clone kaže...
RobertS kaže...
meu_clone kaže...

Znaci tvrdis da u zemljama iz mog primjera ima manje piratluka i da su atraktivniji od nas kao trziste? Ne tvrdim da mozda i nisu, ali nekako sumnjam u to.

Pa u Sloveniji, Slovačkoj i na Cipru definitivno ima manje piratluka nego u Hrvatskoj. Imaš na http://globalstudy.bsa.org/2016/downloads/studies/BSA_GSS_InBrief_US.pdf aktuelni pregled piratluka po državama pa vidi. Ne kažem da je piratluk jedini razlog, ali je jedan od. U svakom slučaju im se očito financijski ne isplati pokretati posao u Hrvatskoj direktno nego samo preko posrednika. Na Cipru se recimo govore Turski i Grčki, pa ne moraju organizirati posebno support nego mogu koristiti postojeću infrastrukturu u Grčkoj i Turskoj. Oni vjerojatno imaju interno računicu koliko moraju uložiti u pokretanje lokalnog businessa u nekoj zemlji i koliko vremena im je potrebno za povrat tih troškova (RoI). Dokle god taj RoI ne odgovoara njihovim očekivanjima, neće otvarati lokalne podružnice.

 

Kako bilo, ne vidim što bi država tu trebala ili mogla učiniti, osim da još jače progoni pirate i tako indirektno poveća prihode Adobe-u i drugima, ali možda nešto propuštam. Što bi to konkretno po tvom mišljenju država (dakle vlada, sabor) trebali učiniti da bi ti mogao kupiti Adobe CC u Hrvatskoj? Što konkretno čine vlade Slovačke, Slovenije i Cipra u tom smislu, a što Hrvatska ne čini (osim što imaju manje piratluka)?

 

Ne mora sabor tu nista raditi. Za takve stvari bi u ovom slucaju na primjer mogli nesto uciniti ministarstva (npr. poduzetnistva i obrta) i udruge (HUP, HGK, HOK) da lobiraju za nase interese. U potpunosti se slazem sa tobom da Adobe nema niti jedan razlog sam od sebe kontaktirati nas i pitati nas jel zelimo da se to rjesi. Bas zato mi moramo njih kontaktirati i pokrenuti cijelu stvar, pitati sto, kako i zasto. Imam osjecaj da se kod nas nitko oko takvih stvari ne trudi nego svi cekaju da se stvari same dese i da sve dode k nama, jer mi smo bogom dani.

 

Cisto za primjer kako Berlin trenutno u cijeloj ovoj Brexit situaciji pokusava preoteti dio kolaca Londonu. Ne cekaju da se tvrtke same premisljaju i odluce, nego su krenuli kontaktirati i lobirati (http://www.bbc.com/news/business-36642560). Paradoks je tim veci sto su takve stvari njima bitne i na razini grada, a nama nisu bitne na razini drzave.

 

Dakle ti sugeriraš da bi predstavnici jedne države (njezinih tijela) morali ići moliti Adobe da počne prodavati svoje proizvode u Hrvatskoj? Dakle ne da otvori svoje razvojne centre ovdje ili na drugi način investira (to je ono što radi Berlin prema engleskim startupovima), nego da na svojoj web stranici omogući kupnju iz Hrvatske? Zašto, čemu? Jel Njemačka slala svoju delegaciju? Slovačka, Slovenija, Cipar...? Jel Adobe CC toliko bitan da države trebaju slati državna izaslanstva i poklone da bi ga smjeli kupovati? Ponavljam, da bi Adobe ili bilo tko drugi u Hrvatskoj ili bilo gdje drugdje počeo prodavati i pružati podršku za svoje proizvode i usluge nužan i dovoljan im je odgovarajući business case, show me the money. Nikakva lobiranja niti delegacije, samo novac. A država se treba što je moguće manje uplitati u sve, a ne slati delegacije i osnivati povjerenstva i urede za svaku glupost. Inače, interesi Berlina su interesi Njemačke i obratno. 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti
RobertS kaže...

 

Dakle ti sugeriraš da bi predstavnici jedne države (njezinih tijela) morali ići moliti Adobe da počne prodavati svoje proizvode u Hrvatskoj? Dakle ne da otvori svoje razvojne centre ovdje ili na drugi način investira (to je ono što radi Berlin prema engleskim startupovima), nego da na svojoj web stranici omogući kupnju iz Hrvatske? Zašto, čemu? Jel Njemačka slala svoju delegaciju? Slovačka, Slovenija, Cipar...? Jel Adobe CC toliko bitan da države trebaju slati državna izaslanstva i poklone da bi ga smjeli kupovati? Ponavljam, da bi Adobe ili bilo tko drugi u Hrvatskoj ili bilo gdje drugdje počeo prodavati i pružati podršku za svoje proizvode i usluge nužan i dovoljan im je odgovarajući business case, show me the money. Nikakva lobiranja niti delegacije, samo novac. A država se treba što je moguće manje uplitati u sve, a ne slati delegacije i osnivati povjerenstva i urede za svaku glupost. Inače, interesi Berlina su interesi Njemačke i obratno. 

Ne znam da li je ovdje jasno da je slucaj sa Adobe-om samo primjer generalnog ponasanja nasih drzavnih institucija. Ali ajmo po redu...

 

Kao prvo kako ocekujes da se dogovori neki posao ako ne posaljes delegaciju ili lobiste ili kako god to zvali? Naravno da ih svi salju. Kao drugo ne moramo mi otvarati nikakva nova povjerenstva, jer ih imamo vec sasvim dovoljno koja ne rade nista. Samo kazem da bi njih trebalo malo zaposliti da koriste necemu za promjenu. I naravno da sam za to da se tu prica o vecim stvarima kao sto su razvojni centri npr. Ali kako ce se to dogoditi ako netko ne ode tamo i pocne pricati sa ljudima. To da imamo ista prava kao i sve ostale zemlje EU bi mogao biti prvi korak.

 

Sto se tice drzavnih interesa... Ako uspijes postici da ti je cijena nekog software-a niza, nije li to sansa da odredeni postotak korisnika odluci kupiti taj software? Nije li to put prema manjem postotku piratizacije u zemlji? Nije li to drzavni interes? Ako je, zasto se drzava ne bi uplitala i potrudila oko toga?

 

Tema ovog clanka je bila konkurentnost nase ICT scene. Ako placamo jeftiniji software, ne otvara li nam to mogucnost za ustedu i konkurentnije cijene? I nemoj se opet hvatat samo za Adobe i rec kako to moze pomoc. Ovdje je rijec o nizu takvih stvari gdje smo zakinuti u odnosu na ostalje zemlje EU. Ali cak i da se samo Adobe-a drzis i ako imas 5 licenci u firmi i da na svakoj ustedis 2k kuna to ti je 10k kuna i za to mozes dati bonus radnicima (o kulturi nasih firmi ne bih sada). I kako to nije interes ove drzave?

 

Na kraju krajeva, drzava se redovito uplice u poslovanje, sto porezima, sto nametima, sto poticajima, sto regulatornom politikom, pa zasto ne bi i tako da potakne nasu konkurentnost na trzistu na nacin da lobira kod velikih tvrtki da ustedi novce svojim poslovnom sektoru? I koja je svrha svih tih HUP-ova, HGK-ova i HOK-ova koje placamo, nego da nam pomognu da se zastite nasi interesi i prava unutar te cuvene EU. Za sto ih placamo? Pa vise znaci njihov mail nego moj.

 

Za Berlin je savim jasno da su interesi tog grada i interesi Njemacke. Poanta zasto sam to spomenuo je da su oni sposobni na razini grada lobirati, a mi nismo sposobni niti na razini drzave.

13 godina
neaktivan
offline
Stagniranje hrvatske ICT konkurentnosti

Ne razumijem šta ste se nakačili na usrani Adobe, kakve on veze ima sa temom.

Nemaš 8K za Adobe paket? 5k bi te spasilo? Kukaj negdje drugdje.

 

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice