Štedljivi avioni u formacijama za 2050.

poruka: 6
|
čitano: 2.446
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Štedljivi avioni u formacijama za 2050.".
16 godina
offline
Štedljivi avioni u formacijama za 2050.

interesantna tema..

 

treba više toga na bugu

kao ovo dole npr..

 

arstechnica link..

50 years to orbit: Dream Chaser's crazy Cold War backstory

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.9.2012 16:43 (nixass).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Štedljivi avioni u formacijama za 2050.

Drago ti si radoholičar za liječenje kad pišeš članke u 23:00... {#}

Ontopic, mislim da su neka od ovih predviđanja malo više na strani PR fantaziranja nego realnih znanstvenih predviđanja. Formacijsko letenje radi uštede goriva bi bilo jednostavno preopasno čak i uz korištenje superbrzih superpreciznih kompjutera, jer i elektroničke i mehaničke komponente uvijek mogu zakazati a na toj udaljenosti posljedice bi bile katastrofalne (lančani sudar jumbojetova = big bang).

Realnije mi pari (šta je isto ovdje nekad spominjano čini mi se) razvijanje tehnologije za let na velikim visinama (suborbital) tako da avion izbjegne atmosferu i time trenje zraka pa može letjeti brže sa manjom potrošnjom goriva. Jasno onda bi mora kombinirati raketne i mlazne motore (mlazni motor ne radi bez zraka).

 
4 0 hvala 3
12 godina
protjeran
offline
Re: Štedljivi avioni u formacijama za 2050.
Enkidu kaže...

Drago ti si radoholičar za liječenje kad pišeš članke u 23:00... {#}

Ontopic, mislim da su neka od ovih predviđanja malo više na strani PR fantaziranja nego realnih znanstvenih predviđanja. Formacijsko letenje radi uštede goriva bi bilo jednostavno preopasno čak i uz korištenje superbrzih superpreciznih kompjutera, jer i elektroničke i mehaničke komponente uvijek mogu zakazati a na toj udaljenosti posljedice bi bile katastrofalne (lančani sudar jumbojetova = big bang).

Realnije mi pari (šta je isto ovdje nekad spominjano čini mi se) razvijanje tehnologije za let na velikim visinama (suborbital) tako da avion izbjegne atmosferu i time trenje zraka pa može letjeti brže sa manjom potrošnjom goriva. Jasno onda bi mora kombinirati raketne i mlazne motore (mlazni motor ne radi bez zraka).

potpis na ovo, imamo potpuno jednako misljenje

 

p.s. da bar Galic cesce zareda s ovako nekim svojim clancima, pun kufer mi je kvartalnih izvjesce, procjena analiticara te hush hush gluposti o Apple-u i slicnima...

Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti
16 godina
neaktivan
offline
Re: Štedljivi avioni u formacijama za 2050.

Ovo bi svakako trebala biti praksa, nove tehnologije i fantaziranje o njima.

Suborbital avioni bi trebali biti budučnost, Skylon je jedan od primjera razvoja nečega takvoga. Letenje u zbijenoj formaciji nikada neće zaživjeti, previše bi trajalo da se formaciji pridruže svi avioni, to bi rezultiralo dugim čekanjem, zračni promet bi bio još zagušeniji i to bi možda bilo moguće na 3-4 glavna huba gdje je intenzitet promjeta u jednom smjeru dovoljno velik.

16 godina
neaktivan
offline
Štedljivi avioni u formacijama za 2050.

Krasno! I onda kad se nabere nekoliko olujnih oblaka sa tučom veličine naranđe na prilazu aerodromu, pa se formacija razleti kud koji, pa ti onda izbjegavaj bliske susrete. I ovako je gužva na prilazu kad je loše vrijeme, a kamoli kad ti dotutnji formacija, a na pisti wind-shear.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Štedljivi avioni u formacijama za 2050.
R4sput1n kaže...

p.s. da bar Galic cesce zareda s ovako nekim svojim clancima, pun kufer mi je kvartalnih izvjesce, procjena analiticara te hush hush gluposti o Apple-u i slicnima...

 

Dabogme, moram reć da u odnosu na neke druge izvore informacija (Ars Technica recimo, ili čak portal od mog faksa) Bug malo premalo servira novosti iz svijeta tehnologije (note to Bugmen - mi jesmo uglavnom IT geekovi ali to ne znači da nas zanima samo razvoj IT tehnologije - što se mene tiče slobodno servirajte što više vijesti iz fizike, kemije, astronomije, geologije, arheologije, biologije, medicine, čega god oćete dok je znanstveno) a daleko previše burzovna izvješća (skoro svaki dan vidim vijesti pale dionice ove kompanije, narasle dionice one kompanije, malo narastao ovaj ili onaj sektor kao i svake od zadnjih 10 godina, ovo preteklo po prodaji ono itd.) kao da je neki site za financijske špekulante i burzovne mešetare, i previše nebitnih fanboy vijesti o Facebooku / Appleu / Samsungu (Facebook ima jedno 5-10 vijesti tjedno na Bugu, pa to je stvarno manijakalno !).

Drago ako čitaš ovo daj reci onome ko organizira te ankete da nabaci jednu o tome kakvog bi sadržaja posjetitelji ovog sitea više htjeli (znanost, ekonomija, glasine i skandali, pure IT, estradno žutilo...). Ja definitivno glasam za bilo šta znanstveno / tehnološko VS financijski izvještaji.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice