Stižu telefoni s Firefox OS-om

poruka: 45
|
čitano: 4.696
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stižu telefoni s Firefox OS-om".
15 godina
odjavljen
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Zaboga, ne još jedan...

:)
Moj PC  
17 7 hvala 0
15 godina
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Bude li brz kao i browser, blago nama.

Rvat katolik!
 
15 10 hvala 0
16 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om

što ih je više to bolje po nas... Cijene smartphonea su prevelike. Kada najjači mobitel bude bio oko 2000 kuna onda će ih biti dovoljno na tržištu.

magistar prava (diplomu još nisam poderao)
14 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Korny1603987 kaže...

što ih je više to bolje po nas... Cijene smartphonea su prevelike. Kada najjači mobitel bude bio oko 2000 kuna onda će ih biti dovoljno na tržištu.

Naravno da su cijene najboljih mobitela visoke, pa oduvijek je tako bilo.

Swedish latin super funk.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
sirka666 kaže..

Naravno da su cijene najboljih mobitela visoke, pa oduvijek je tako bilo.

Ne znači da će zauvijek tako biti.

14 godina
protjeran
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Pa zapravo znaci.
11 godina
neaktivan
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Koliko su prije 10 godina koštali laptopi, a koliko koštaju danas? Ja se nadam da će slično biti i sa smartphonima. Realno bi i danas cijene trebale biti puno niže, Apple i Samsung previše zarađuju, a takvi profiti se ne mogu održati u dužem razdoblju. Mislim da bi kinezi mogli uskoro izači sa mobitelima iste kvalitete za trečinu cijene.

 
5 5 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

:)
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

I nije bas tako. Cijena samog LCD ekrana je toliko pala da danas mozes kupiti laptop za onoliko koliko je prije samo ekran kostao. Danas jedan dobar mid range laptop sa i3, 4GB RAM, 500GB HDD.. kosta 3.700kn.  Low end se moze naci ispod 2.500. 2003. za toliko novca nisi mogao kupit nista.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2013 9:53 (BlueMax).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...

Zaboga, ne još jedan...

Zašto?

 

tnakir kaže...

Bude li brz kao i browser, blago nama.

 

A browser kao nije brz? Uporedi v18 i v21 i videćeš da ima napretka. Konstantno napreduje.

 

 

Datum izdavanja ova dva modela se očekuje tokom sledećeg meseca. Ja bih najverovatnije trebao da dobijem Keon model.

 

Dobra stvar je što ovaj OS može bolje da radi na hardveru od 600Mhz i 256 rama, nego Android na istom. Zato se i nadam da će cena biti pristupačna.

15 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
icecold kaže...

 

tnakir kaže...

Bude li brz kao i browser, blago nama.

 

A browser kao nije brz? Uporedi v18 i v21 i videćeš da ima napretka. Konstantno napreduje.

 

Ako im treba 3 godine da dovedu obican browser u stanje upotrebljivosti, kakva ocekivanja imas od njihovog OS-a?

Rvat katolik!
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
tnakir kaže...

 

Ako im treba 3 godine da dovedu obican browser u stanje upotrebljivosti, kakva ocekivanja imas od njihovog OS-a?

Koliko je trebalo Microsoftu?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...
Tonči kaže...

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

I nije bas tako. Cijena samog LCD ekrana je toliko pala da danas mozes kupiti laptop za onoliko koliko je prije samo ekran kostao. Danas jedan mid range laptop sa i3, 4GB RAM, 500GB HDD.. kosta 3.700kn.  Low end se moze naci ispod 2.500. 2003. za toliko novca nisi mogao kupit nista.

Previše si ti to pojednostavnio. LCD ekrani nisu jedini faktor, a i kvaliteta im je znatno lošija, što je zapravo i jedan od faktora koji je omogućio dostupnost prijenosnika za 2500kn. Istina, takav prijenosnik je bolji od nekadašnjih, ali to ima veze s razvojem tehnologije i protokom vremena.

 

LCD ekrani sve do nekih 10.000 kuna su prosječne kvalitete, s time da su ovi od oko tri tisuće apsolutno smeće. Tek negdje u razini iznad 7 tisuća postoji šansa (koja raste s cijenom) da se na prijenosniku dobije nešto kvalitetniji panel, u rijetkim (ako uopće) slučajevima IPS. Performanse također nisu pretjerano dobre u odnosu na ponudu tržišta. Tek i5 procesori mogu se smjestiti u sredinu ponude, 8GB memorije i nekakav brži tvrdi disk. SSD nećeš vidjeti u prijenosniku ispod nekih 6-7 tisuća kuna i tada vjerojatno oko 32 ili 64 GB prostora, neupotrebljivo za bilo što osim da bude cache za klasični disk. O težini i autonomiji baterije te kvaliteti izrade ne treba ni raspravljati.

   Vrh ponude po performansama i kvaliteti i dalje košta oko 12-30 tisuća kuna, kao i tada. Vrh ponude danas su i7 procesori, posebne grafičke kartice visoke klase, mnogo radne memorije i SSD diskovi sa 128 ili više GB prostora. Srednja klasa i dalje košta od približno 7-12 tisuća kuna, a sve ispod toga je "kompromisno" rješenje. Činjenica da je tehnologija sama po sebi napredovala da je moguće proizvesti nešto i niže kvalitete, nego smo navikli, ne znači da nije niske kvalitete ili da je nešto postalo dostupno.

 

Danas smo čak svjedoci da je jako teško uopće doći do vrha ponude i kvalitete. Nekoć si mogao za 15-tak tisuća kuna (upravo 2003. godine) doći do tada najboljeg LCD-a u prijenosniku (izuzev rezolucije za koju si trebao više novca), a danas većina modela i do 15 tisuća kuna koristi TN matrice koje nisu tehnološki vrh, a lošije su od MVA/PVA rješenja.

 

Kao i sve ostalo, primjerice i grafičke kartice, cijene su ostale iste po kategorijma (pogotovo ako se sjetimo i inflacije). Ista stvar je i s telefonima. Najbolji telefoni već dugo godina koštaju jednako i vjerojatno će koštati i dalje. Povećanje ponude jeftinih telefona ne znači da je kvaliteta dostupnija niti da nije točna tvrdnja da se cijene najboljih telefona neće mijenjati.

:)
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2013 10:16 (Tonči).
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...
BlueMax kaže...
Tonči kaže...

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

I nije bas tako. Cijena samog LCD ekrana je toliko pala da danas mozes kupiti laptop za onoliko koliko je prije samo ekran kostao. Danas jedan mid range laptop sa i3, 4GB RAM, 500GB HDD.. kosta 3.700kn.  Low end se moze naci ispod 2.500. 2003. za toliko novca nisi mogao kupit nista.

Previše si ti to pojednostavnio. LCD ekrani nisu jedini faktor, a i kvaliteta im je znatno lošija, što je zapravo i jedan od faktora koji je omogućio dostupnost prijenosnika za 2500kn. Istina, takav prijenosnik je bolji od nekadašnjih, ali to ima veze s razvojem tehnologije i protokom vremena.

 

LCD ekrani sve do nekih 10.000 kuna su prosječne kvalitete, s time da su ovi od oko tri tisuće apsolutno smeće. Tek negdje u razini iznad 7 tisuća postoji šansa (koja raste s cijenom) da se na prijenosniku dobije nešto kvalitetniji panel, u rijetkim (ako uopće) slučajevima IPS. Performanse također nisu pretjerano dobre u odnosu na ponudu tržišta. Tek i5 procesori mogu se smjestiti u sredinu ponude, 8GB memorije i nekakav brži tvrdi disk. SSD nećeš vidjeti u prijenosniku ispod nekih 6-7 tisuća kuna i tada vjerojatno oko 32 ili 64 GB prostora, neupotrebljivo za bilo što osim da bude cache za klasični disk. O težini i autonomiji baterije te kvaliteti izrade ne treba ni raspravljati.

   Vrh ponude po performansama i kvaliteti i dalje košta oko 12-30 tisuća kuna, kao i tada. Vrh ponude danas su i7 procesori, posebne grafičke kartice visoke klase, mnogo radne memorije i SSD diskovi sa 128 ili više GB prostora. Srednja klasa i dalje košta od približno 7-12 tisuća kuna, a sve ispod toga je "kompromisno" rješenje. Činjenica da je tehnologija sama po sebi napredovala da je moguće proizvesti nešto i niže kvalitete, nego smo navikli, ne znači da nije niske kvalitete ili da je nešto postalo dostupno.

 

Danas smo čak svjedoci da je jako teško uopće doći do vrha ponude i kvalitete. Nekoć si mogao za 15-tak tisuća kuna (upravo 2003. godine) doći do tada najboljeg LCD-a u prijenosniku (izuzev rezolucije za koju si trebao više novca), a danas većina modela i do 15 tisuća kuna koristi TN matrice koje nisu tehnološki vrh, a lošije su od MVA/PVA rješenja.

 

Kao i sve ostalo, primjerice i grafičke kartice, cijene su ostale iste po kategorijma (pogotovo ako se sjetimo i inflacije). Ista stvar je i s telefonima. Najbolji telefoni već dugo godina koštaju jednako i vjerojatno će koštati i dalje. Povećanje ponude jeftinih telefona ne znači da je kvaliteta dostupnija niti da nije točna tvrdnja da se cijene najboljih telefona neće mijenjati.

Top klasa ce uvijek imati svoju cijenu zato jer postoje ljudi koji ce je platiti bez puno pitanja. Naravno da je nemoguce direktno usporedjivati laptop iz 2013. i 2003.

Bitna stvar je da danas mozes supit solidan laptop za 3500kn a prije to nisi ni priblizno mogao. Ja sam bas tu negdje oko 2003. iskesirao 15 000 kn za laptop koji je odgovarao mojim potrebama. Danas je ovaj kojeg sam linkao sasvim dovoljan. Naravno da ih necu medjusobno usporedjivati.

 

Znaci stvar je u tome koliko je neka stvar adekvatna u svom vremenu. Istina da nove high end graficke kostaju ko i prije ali za 1500kn mozes kupit graficku s kojom sve najnovije igre mozes igrati na max postavkama a prije si za to morao kupit karticu od 3000kn.

 

Tako i ovaj forumas kaze da jedvo ceka kad ce za 1000kn moci kupiti smartphone koji odgovara njegovim potrebama. Ne high end smartphone. Danas za smartphone od 1000kn ne valja nista. Ne valja ni mom sinu od 4 godine dok laptop od 3500kn zadovoljava mene kao tehnicku osobu i nadmasuje potrebe 99% korisnika. Za pozive i poruke bolji je obicni dummy phone a cim se odmaknes od toga smartphone od 1000 kn ne zadovoljava. Mozemo mi pricati o laptopima sa i7, Xeonima, retina ekranima... to je druga sfera.

15 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...
Tonči kaže...

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

I nije bas tako. Cijena samog LCD ekrana je toliko pala da danas mozes kupiti laptop za onoliko koliko je prije samo ekran kostao. Danas jedan dobar mid range laptop sa i3, 4GB RAM, 500GB HDD.. kosta 3.700kn.  Low end se moze naci ispod 2.500. 2003. za toliko novca nisi mogao kupit nista.

Uz dužno poštovanje, za 3.700 Kn ne možeš kupiti ni pošteni desktop (sa monitorom), a kamoli laptop. O.K. možeš kupiti laptop (i dekstop) za tu cijenu, ali po kojoj kvaliteti?

 

Za desktope je dugo vremena vrijedilo nepisano pravilo da kvalitetan uređaj možeš kupiti za 2.000 DEM ili 1.000 EUR. Danas je to i nešto malo niže, ali ispod 5.000 Kn ne možeš kupiti kompjuter za kojeg si siguran da te 'neće boliti glava'.

 

Kod laptopa je nešto drugačija stvar, jer sve što je jeftinije od 10.000 Kn (ili 1.000 - 2.000 Kn niže, ovisno o prodavaču) je de-facto kupnja mačka u vreći. Ili jednostavnije rečeno, ako proizvođač daje tri godine garancije na uređaj (bez doplate) onda možeš biti donekle siguran da se radi o kvalitetnijem uređaju. 

 

Znaš li možda kako izgleda laptop od 3.500 Kn nakon godinu dana svakodnevne upotrebe? Kao da ga je pregazio vlak.

 

P.S. Svojevremeno su IBM-ovi desktopi koštali preko 10.000 Kn (ništa posebno, uredske mašine) i osim visoke cijene (ekvivalentni 'tajvanac' se mogao nabaviti za skoro duplo manje novaca) imali su još samo jednu manu, nisu se kvarili, godinama... A onda je IBM odlučio 'prilagoditi' kvalitetu, spustiti cijenu, i pridružiti se masi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...

Bitna stvar je da danas mozes supit solidan laptop za 3500kn a prije to nisi ni priblizno mogao.

Ne možeš kupiti solidan laptop. Možeš kupiti laptop, ali "solidan" ne možeš, osim ako "solidan" ne definiraš kao "prijenosnik s očajnim ekranom katastrofalnih boja, kuteva gledanja i rezolucije, s procesorom slabih performansi, neupotrebljivom grafičkom karticom i premalo memorije, koji je usto jako težak i slabašne baterije".

BlueMax kaže...

Istina da nove high end graficke kostaju ko i prije ali za 1500kn mozes kupit graficku s kojom sve najnovije igre mozes igrati na max postavkama a prije si za to morao kupit karticu od 3000kn.

Ne možeš. Osim, ako mi možeš pokazati takvu grafičku karticu? 7970/GTX680 jedva može vrtjeti BF3 na maksimalnim postavkama v1440 uz prihvatljiv framerate, a taj opet nije uvijek na idealnih 60 FPS. 60 FPS je standard, 30 je apsolutni minimum igrivosti, što postižem tek na 1920x1080+Ultra. Takva kartica ne košta 1500kn.

BlueMax kaže...

Tako i ovaj forumas kaze da jedvo ceka kad ce za 1000kn moci kupiti smartphone koji odgovara njegovim potrebama. Ne high end smartphone. Danas za smartphone od 1000kn ne valja nista. Ne valja ni mom sinu od 4 godine dok laptop od 3500kn zadovoljava mene kao tehnicku osobu i nadmasuje potrebe 99% korisnika. Za pozive i poruke bolji je obicni dummy phone a cim se odmaknes od toga smartphone od 1000 kn ne zadovoljava. Mozemo mi pricati o laptopima sa i7, Xeonima, retina ekranima... to je druga sfera.

Nikako da shvatim kako si došao do 99% korisnika i prema kojim to podacima, ali možda 3500kn prijenosnik zadovoljava tebe, većinu ipak ne, u to sam uvjeren. Niti je dovoljno dobar za ozbiljan rad. Rezolucija je premala za produkciju u duljem trajanju, raširena je na velikih 15,6" pa je točka ogromna i slika je ružna, matrica je lošiji TN koji drastično mijenja boje i svjetlinu ovisno o kutu gledanja, težak je čak 2,45 kg, što je poprilično, a baterija mu traj u najboljem slučaju 3,5 sata, što je opet, jako loše i to pogotovo u vrijeme kada baterije traju i do 12 sati na snažnijim računalima. O igranju (većina casual korisnika) ne moraš puno razmišljati s HD4000 - vrti StarCraft II na low detaljima. Jedva.

:)
15 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Pero71 kaže...

Koliko su prije 10 godina koštali laptopi, a koliko koštaju danas? Ja se nadam da će slično biti i sa smartphonima. Realno bi i danas cijene trebale biti puno niže, Apple i Samsung previše zarađuju, a takvi profiti se ne mogu održati u dužem razdoblju. Mislim da bi kinezi mogli uskoro izači sa mobitelima iste kvalitete za trečinu cijene.

 

Vrhunski laptop i danas košta puno!  Po tom pitanju nije se ništa promijenilo osim mali milijun modela u velikon novčanom rasponu... tako je i s mobitelima..

15 godina
odjavljen
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Solidan prijenosnik početne kategorije je oko 1000 eura: http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=thinkpad+t530 i to inačica s i3 procesorom. To je solidan laptop koji može biti upotrijebljen i za neki posao. Nažalost, nije nešto posebno snažan, ali je solidan. Kako ti je i maxym rekao, jednostavno je tako. Istina, Lenovo (IBM) je počeo proizvoditi i škart, ali...

 

Telefoni su ovdje tema. Vjerujem da će vrh ponude (kako je gore rečeno) biti i dalje u vrhu s cijenom. Ono što se meni ne sviđa je ponovna diverzifikacija platformskih mogućnosti i standarda. Kao da već nije dovoljna fragmentacija Androida i uređaja svih mogućih karakteristika, stiže i Ubuntu, Firefox...

:)
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...

A što se promijenilo u cijeni laptopa iz 2003. do danas? Baš ništa. To što si danas u mogućnosti kupiti veće govno za manje novca, nije promijenilo činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

Da te opet citiram.

 

Da li je laptop koji sam linkao iz najnize klase? - Ni blizu.

Da li je laptop koji sam linkao dovoljno dobar za 99% korisnika? - Da.

Da li taj laptop po kvaliteti izrade (o tehnologiji je besmisleno pricati) losiji od laptopa iz 2003? - Ne

Kakav laptop si 2003. mogao kupiti za 3500kn? - Nikakav ni za duplo vise novca. Ni najnizu klasu.

 

Kako onda iste kategorije kostaju jednako onda i danas? Top klasa da, ostalo ne. 

 

O tome pricamo.

_________________________________

 

Malo on topic

 

Zasto negativna reakcija u uvodnom postu na novi mobilni OS?

Moje misljenje da novi OS moze samo donijeti pozitivne pomake na trzistu mobilnih OS-ova. Ili nikakve. Naskoditi nece.

Da li je ta reakcija iz neovjerenja prema Firefox zajednici? Nitko te ne tjera koristiti njihov software pa tako ni telefon, ali priznat ces da su donijelii puno toga dobrog u IT i 10 godina su imali browser kakvom se gigant kao MS nije uspio pribliziti. A bili su puno manji nego danas.

Ja ne ocekujem nista spektakularno od njihovog OS-a ali itekako mi je drago da se pojavljuje potpuno otvoreni OS. To moze donijeti samo dobro.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...
Tonči kaže...

... činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

Da li je laptop koji sam linkao iz najnize klase? - Ni blizu.

 

Da, vrlo je blizu. Nije baš za tući orahe njime, ali je blizu.

 

BlueMax kaže...
Tonči kaže...

... činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

Da li je laptop koji sam linkao dovoljno dobar za 99% korisnika? - Da.

Ne, nije. I dalje stoji pitanje odakle vadiš postotke? Iz kojih podataka?

 

BlueMax kaže...
Tonči kaže...

... činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

Da li taj laptop po kvaliteti izrade (o tehnologiji je besmisleno pricati) losiji od laptopa iz 2003? - Ne

Kakav laptop si 2003. mogao kupiti za 3500kn? - Nikakav ni za duplo vise novca. Ni najnizu klasu.

 

I sam si zaključio da je besmisleno. Pitanje ti nema smisla. Pojava automobila lošijeg i jeftinijeg od Yuga 45 ne znači da je tržište napredovalo ili je bogatije, nego samo da je moguće napraviti jeftiniji automobil.

 

BlueMax kaže...
Tonči kaže...

... činjenicu da iste kategorije onda koštaju jednako i danas.

Kako onda iste kategorije kostaju jednako onda i danas? Top klasa da, ostalo ne. 

Gore ti je odgovoreno i napisano. Solidan laptop košta oko 1000 eura, +/- stotinjak.

BlueMax kaže...

Zasto negativna reakcija u uvodnom postu na novi mobilni OS?

Zbog niza razloga. Možda ih spomenem u službenom tekstu.

 

BlueMax kaže...

Da li je ta reakcija iz neovjerenja prema Firefox zajednici? Nitko te ne tjera koristiti njihov software pa tako ni telefon, ali priznat ces da su donijelii puno toga dobrog u IT i 10 godina su imali browser kakvom se gigant kao MS nije uspio pribliziti. A bili su puno manji nego danas.

Ja ne ocekujem nista spektakularno od njihovog OS-a ali itekako mi je drago da se pojavljuje potpuno otvoreni OS. To moze donijeti samo dobro.

 

O podebljanome bi se dalo raspravljati i to je ono problematično. Ovo gore o laptopima neću više dirati, jer očito ne čitaš nikoga osim sebe.

 

 

 

:)
13 godina
protjeran
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Malo sam se informirao o tim novim OS-evima, HTML5 i linux im je poveznica. Imaju neke šanse ako udruže snage za zajednički app store. Tizen i FirefoxOS bi trebali imat iste aplikacije nek se još tome pribroji ubuntu. Samostalno nijedan nema resurse da uspije što se vidi iz liste propalih os-eva ili muke koju MS prolazi da bi uspio pored duopola Google-Apple.

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...

 

Telefoni su ovdje tema. Vjerujem da će vrh ponude (kako je gore rečeno) biti i dalje u vrhu s cijenom. Ono što se meni ne sviđa je ponovna diverzifikacija platformskih mogućnosti i standarda. Kao da već nije dovoljna fragmentacija Androida i uređaja svih mogućih karakteristika, stiže i Ubuntu, Firefox...

Ma da, najbolje bi bilo da imamo samo iOS a kome padne na pamet nesto drugo odmah ga u konc logor poslat.

Sta je dobrog donio WP7 kojeg si toliko hvalio i cak bio toliko pametan i vidovit da kupis taj mobitel. A lijepo ti je barba govorio...

 

I jos malo o laptopima. Htio ti priznati ili ne, danas za 3500 kn skoro svak si moze priustit funkcionalan laptop koji mu je dobar za sve njegove potrebe. 2003 to nisi mogao ni za duplo vise novca.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
chemmy kaže...

Malo sam se informirao o tim novim OS-evima, HTML5 i linux im je poveznica. Imaju neke šanse ako udruže snage za zajednički app store. Tizen i FirefoxOS bi trebali imat iste aplikacije nek se još tome pribroji ubuntu. Samostalno nijedan nema resurse da uspije što se vidi iz liste propalih os-eva ili muke koju MS prolazi da bi uspio pored duopola Google-Apple.

 firefox os, tizen, meebo, hp web-os su mali igraci. Ne ubrajaj u to Ubuntu. Kontam da ce ubuntu pregazizi sve te male i zauzeti znacajno mjesto medju velikima. Ulazimo u zanimljivo razdoblje :)

Ovaj nas Bug forum sadrzi trust mozgova koji imaju rjesenje za sve svjetske krize, znaju ono o cemu Thompson Reuters moze sanjati i mogu se ukostac uhvatiti s bilo kojim problemom danasnjice.
13 godina
protjeran
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči, sorry al ga sereš s tim da je solidan laptop vrijedan 7500kn...Razumijem da se neki ljudi bave programiranjem ili nekim drugim poslom pa trebaju skuplje računalo ali za nekog školarca,srednjoškolca ili studenta je ovaj od 3500kn sasvim dovoljan...Sjecam se dok je prijatelj kupio laptop gericom za 18 000kn,tak da shvaćam mišljenje od Bluemaxa...
Moj PC  
7 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om

BlueMax, na WP sam zaradio dovoljno da ih kupim 30, što je meni bilo dovoljno da kupim 1, dakle isplativo je i isplativije od većine poslova u Hrvatskoj, primjerice brodogradnje. Također, imaj na umu da ja kupujem svaki mobitel koji smatram bitnim i koji znači nekakav skok na tržištu. Trenutno imam SGS3, iPhone 4 i 5, spomenutu Omniu 7, a planiram i Lumiu 920 kad bude dostupna na lokalnom tržištu (ili ranije, kad je dobijem od partnera). To nema veze s time što ja koristim (trenutno SGS3, a uskoro iPhone 5).

 

iOS i Windows Phone imaju veliku prednost u konzistentnom sučelju, visokoj kvaliteti kontrole i unificiranoj razvojnoj okolini koja je pouzdana i stabilna, a deployment je vrlo jednostavan i bezbrižan. To rezultira kvalitetnijom ponudom aplikacija, boljim aplikacijama, sigurnijem korištenju itd. Android je simpatičan, ali broj inačica ozbiljno otežava i poskupljuje razvoj, koči razvoj u kontekstu mogućnosti posljednjih inačica sustava zbog pretjerano raspršene baze, nema gotovo nikakvu kontrolu tržišta i kvalitete, što sveukupno rezultira lošijim korisničkim iskustvom.

Još jedan OS bi mogao biti koristan, ali to je upitno. Ubuntu je Linux, Ubuntu je poznat po tome da je "bloat" i da ima slabašnu kontrolu kvalitete. Mozilla je za OS još premlada platforma za mobitele koji najviše traže pouzdanost, a to se teško može dobiti tako rano od takve platforme.

 

@gin.tonic: Hvala na lijepim riječima. :) Svakako, kriteriji kod kupovine prijenosnika su različiti, ali mogućnost prijenosnika da bude jeftin nije glavni kriterij. Svaki mobilni uređaj može se koristiti za pristup internetskim web-stranicama i elektronskoj pošti. Ja ne znam za što bih drugo koristio slabašan prijenosnik od 2,5kg kojem baterija traje 3 sata i ima HD rezoluciju. Ah, da, može ga se koristiti u uredima državne uprave. Za pasijans.

:)
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2013 13:27 (Tonči).
12 godina
offline
Stižu telefoni s Firefox OS-om

Di si ti sad otisao? Koga briga koliko si zaradio? Mozda netko na laptopu od 3500 kn zaradjuje vise nego ti na MacBooku. Kakve to veze ima s cinjenicom da vecina WP7 kupaca, medju kojima si i ti u par tema na Bug onlineu, danas place po forumima?

Ja nikad na izlazak WP7 nisam reagirao sa "o ne!" kao ti ovdje. Zakljucio sam da je to mrtav OS prije nego sto je i zazivio i odlucio da ga necu kupiti.

 

 
4 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...

Sta je dobrog donio WP7 kojeg si toliko hvalio i cak bio toliko pametan i vidovit da kupis taj mobitel...

Tonči kaže...

BlueMax, na WP sam zaradio dovoljno da ih kupim 30, što je meni bilo dovoljno da kupim 1...

BlueMax kaže...

Di si ti sad otisao? Koga briga koliko si zaradio? ... Kakve to veze ima s cinjenicom da vecina WP7 kupaca, medju kojima si i ti u par tema na Bug onlineu, danas place po forumima?

Gubiš se? Najprije postaviš pitanje, dobiješ odgovor, a onda se čudiš odgovoru? Zbunio si se? I kakve veze to ima? Pa baš nikakve. Kakvo plakanje po forumima? Ne kužim ti taj dio. Mene telefoni zanimaju isključivo kao platforme za zaradu. Kao korisnik, koristim isključivo telefon koji mi u nekom trenutku odgovara, a kad mi neki ne odgovara, jednostavno ga prodam i to je to, a kupim ga isključivo ako ću biti zadovoljan korištenjem i zaradom najmanje vratiti uloženo. Stoga ne vidim zašto bi mi uopće bilo bitno što je s WP7 platformom od kad sam ga prestao koristiti.

:)
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
gin.tonic kaže...
Tonči, sorry al ga sereš s tim da je solidan laptop vrijedan 7500kn...Razumijem da se neki ljudi bave programiranjem ili nekim drugim poslom pa trebaju skuplje računalo ali za nekog školarca,srednjoškolca ili studenta je ovaj od 3500kn sasvim dovoljan...Sjecam se dok je prijatelj kupio laptop gericom za 18 000kn,tak da shvaćam mišljenje od Bluemaxa...

Ja se bavim projektiranjem i 3D vizualizacijama. Tehnicki jedna od najzahtjevnijih stvari. Prije sam kupovao laptope po 15-20k kn ali sam shvatio da je to besmisleno. Koliko god laptop skup bio to nije render masina. Danas lijepo kupim laptop za 4000kn i koristim ga za puno vise stvari nego vecina korisnika a kad zelim nesto renderirati onda to posaljem na kucno/poslovno racunalo, izrenderiram i skinem nazad na laptop. Puno brze od najbrzeg laptopa. Imam novca ali ne patim od svijetlece jabuke ili karbonskog thinkpada. Vjerujem da je laptop koji je dovoljno dobar meni dovoljno dobar i vecini. Nazalost za smartphone se to ne moze reci jer smartphone od 2000kn ne radi dobro ono za sto je smartphone namjenjen.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
BlueMax kaže...

Ja se bavim projektiranjem i 3D vizualizacijama. Tehnicki jedna od najzahtjevnijih stvari. Prije sam kupovao laptope po 15-20k kn ali sam shvatio da je to besmisleno. Koliko god laptop skup bio to nije render masina. Danas lijepo kupim laptop za 4000kn i koristim ga za puno vise stvari nego vecina korisnika a kad zelim nesto renderirati onda to posaljem na kucno/poslovno racunalo, izrenderiram i skinem nazad na laptop. Puno brze od najbrzeg laptopa. Imam novca ali ne patim od svijetlece jabuke ili karbonskog thinkpada. Vjerujem da je laptop koji je dovoljno dobar meni dovoljno dobar i vecini. Nazalost za smartphone se to ne moze reci jer smartphone od 2000kn ne radi dobro ono za sto je smartphone namjenjen.

Živo me zanima što ti to projektiraš na 1366x768 i ako moraš i raditi nešto kompleksno na i3 i HD4000, kako to izgleda? Koje alate koristiš na tom prijenosniku i što projektiraš? Smartphone od 2000kn ne radi dobro? A što to?

 

P.S. "Puno brže od najbržeg laptopa" je opet izjava u rangu one o "99,9%"

:)
12 godina
offline
Re: Stižu telefoni s Firefox OS-om
Tonči kaže...

 

P.S. "Puno brže od najbržeg laptopa" je opet izjava u rangu one o "99,9%"

Bas seruckas. Evo poslat cu ti render koji ce bit gotov za par minuta. Preliminarni, finalno ce to izgledat puno bolje.

 

Laptop koristim za ono sto se na laptopu moze raditi. Rezolucija je najmanje bitna u projektiranju, pa ne bavim se obradom fotografije da mi to znaci. Ogranicenje mi je jedino povrsina ekrana a tu mi nimalo ne znaci da li imam laptop od 4 ili 24 000kn.

 

Puno brze od najbrzeg laptopa znaci - puno brze od najbrzeg laptopa. Render koji cu ti poslati je jednostavna scena kja mi sluzi samo za utvrdjivanje koje cu materijale i boje fasade koristiti. Na mom poslovnom racunalu gotov je za par minuta. Na tvom Macbooku trajalo bi 3X.

To i nije problem kad se govori o tako jednostavnom renderu ali kad se radi o virtual walkthroughu koji ovo racunalo vrti 15-20h onda je itekako jasno.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice