Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

poruka: 28
|
čitano: 4.502
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?".
10 godina
suspendiran
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

 .

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2016 20:49 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
suspendiran
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Moje znanje o znanosti seže uglavnom do ovdje 

 

ali svejedno tekst djeluje kao nesto cool, pa...

 

 

Moj PC  
8 0 hvala 0
13 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Znanstveni dio BOL-a se razvija u odličnom smjeru. TU uredništvu i pohvala autoru članka.

Stručnjak za odmaganje...
 
42 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Bas to, stvarno pun pogodak
Moj PC  
8 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Pitanje za autora i/ili nekoga tko je voljan odgovoriti.

 

Zašto se Gravitacijska sila ne smatra temeljnom silom? Jer razlog tome što nije još definirana čestica koja ju i ako ju omogućuje?

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Hvala na tekstu!
Kao i uvijek, prava poslastica :-)
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Ikarus01, zato što gravitacija nije dio standardnog modela, tek trebaju pronaći teoriju koja će ukomponirati gravitaciju unutra. Unified field theory kandidata već imaš, teorija struna npr...

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.6.2016 7:20 (Chip Whitley).
14 godina
neaktivan
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Zahvaljujem na pohvalama :) Dakle gravitacija je temeljna sila, al ko sto je komentirano ne znamo koje prosirenje odgovara ovom svemiru, a koje je matematički model. U tome je i caka, neki kandidati za ovu česticu su Kaluza-Klein graviton ... Dakle, strpljen spašen ;)

 
6 0 hvala 8
7 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Sve su to nagadanja..
Moj PC  
0 8 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Foz-matija kaže...
Samo velim da je to sve jedna velika glupost,a sad jel bolje..

Ajde neka ti bude, ali nemoj zaboraviti da upravo 'toj jednoj velikoj gluposti' dugujes to sto imas racunalo na kojem si to napisao, mrezu komunikacijskih kanala preko koje si to poslao, te jos racunala (jacih, posluzitelja) na kojima se to pohranilo da bi mi svi mogli taj vrli zakljucak procitati.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

znači, čekićem i batom ipak nećemo razbiti atom? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Mislim da bih trebao čitatelje ovog članka upozoriti na smisao znanstvene teorije. Znanstvena teorija nije konačna istina, pa čak ni nešto što kao takvo postoji u realnom svijetu. Znanstvena teorija je samo sustav za spajanje i sistematiziranje rezultata  pokusa. Stoga i više teorija može biti "istinito", samo je pitanje koja je bolja, koja  da može predvijdjeti više ishoda pokusa. No to su već pitanja iz filozofije znanosti, o kojima je mnogo pitanja i teorija izvedeno...

U jednom se ipak svi filozofi slažu: nijedna znanstvena teorija ne može biti konačna i nijednu se, ma kako dobra bila, ne može smatrati apsolutnom istinom.

 

 
7 0 hvala 4
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Upravo zato se i zove model :) i govorimo o nadogradnji modela :)

13 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

ispravak netočnog navoda: zbrajanjem CMY ne dobiva se bijela nego CRNA boja, jer je CMY supstraktivni sustav, a RGB aditivni. (crna K se dodaje zbog većeg kontrasta)

 
8 0 hvala 0
11 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Sjajan tekst.

 

Fala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Pazi, frajer cak ima i account na forumu vec 6 godina. I aktivan oglas...

Dakle, pravi bugovac pise za Bug. 

Freak Show Inc.
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

krugarice i krugovi,

dobih napadaj razmišljitisa te očekujem proces II - kafka uzvraća udarac.

 

naime, kaj. šerlokholmsovskom dedukcijom se iz ovoga može zaključiti kako je u "prastanju" iliti špekuli prije velikog buuuuuum postojala nakratko (!) samo jedna sila i nepravda, koja je svu raspoloživu tvar nabila u tako malen prostor da nije bilo nikakvih uobičajenih razmaka (ustvari, enormnih prostora) između fermionof pa niti sila koje bi valjalo sveudilj savladati za daljnje prešanje. ovo govori u prilog dinamike svemira (ako je giga-buuuum točan) jer je ta špekula mogla postojati samo skoro pa beskrajno malen odsječak vremena, nako sveopćeg zipanja. kad je došlo do kraja i vidjelo se da dalje ne može, sve je bubnulo natrag. i, bogami, jope će, kad doćeramo cara do duvara. elem, kad to sve pukne, smanjuju se tenzije i nastaju sile koje danas (i sutra isto a i jučer smo) imamo. ovo bi trebala biti jednadžba s jednom nepoznanicom: zbroj svih sila bila je ta jedna koja je nabila sve u kuglicu. kad je to puklo (šteta da nije bilo prostora kroz koji bi se zvuk širio jer bi čitav svemir oglušio), pet je sila odlučilo proglasiti odcjepljenje sa samoodređenjem i političkom neovisnošću. četiri imamo plus X = ona početna. X = početna minus ove četiri. no što ako ih je 6 ili, apage!, više od toga? hoćemo se praviti blesavi ili ...? 

 

pritužbe i pohvale (m-da) molim upisati u tekicu na šanku. fala. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Chip Whitley kaže...

Ikarus01, zato što gravitacija nije dio standardnog modela, tek trebaju pronaći teoriju koja će ukomponirati gravitaciju unutra. Unified field theory kandidata već imaš, teorija struna npr...

 Pa dobro no što onda daje tijelima masu, zašto gibanje određenih tijela uzrokuje gibanje drugih, špekulacije su da je domet gravitacijske sile beskonačan, međutim energija izmjerena nije. Nadalje ako nema gravitacijske sile da da predmetima masu koja je onda interakcija nedavno potvrđenog Higgsovog bozona koji daje masu W i Z bozonima i tvarima koje su u generiranom kvantnom polju?

 

Što se tiče teorije struna, nekako mi je teško u to vjerovati. Nisam u to u previše ulazio međutim ako postoje i otvorene i zatvorene strune, a njihovim pokretačima se smatraju tahioni i gravitoni(oba nedokazane čestice) čini se da i ta teorija ima puno rupa. :)

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
15 godina
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Ikarus01 kaže...
 

Što se tiče teorije struna, nekako mi je teško u to vjerovati. Nisam u to u previše ulazio međutim ako postoje i otvorene i zatvorene strune, a njihovim pokretačima se smatraju tahioni i gravitoni(oba nedokazane čestice) čini se da i ta teorija ima puno rupa. :)

 teorija svega svodi se na ementaler: ima sira ali ima i ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Ajar kaže...
Ikarus01 kaže...
 

Što se tiče teorije struna, nekako mi je teško u to vjerovati. Nisam u to u previše ulazio međutim ako postoje i otvorene i zatvorene strune, a njihovim pokretačima se smatraju tahioni i gravitoni(oba nedokazane čestice) čini se da i ta teorija ima puno rupa. :)

 teorija svega svodi se na ementaler: ima sira ali ima i ... 

 Te rupe ponekad toliko smetaju, da ih moraš izvaditi iz svakog lista, posebno skupiti, da bi ih na kraju bacio.

 

Međutim drago mi je što pitaš jer sam se htio nadovezati na rečeno(al mi se ne da pisat :P). Naime svi prikazi polja struna pokazuju površine koje su uređene tako da su linije okomite jedna na drugu što na kraju rezultira kvadratnom mrežom, nije bitno je li kvadrat ili mnogokut nastao obrubom, bitno je da uvijek ostane prostora. Moje pitanje je onda što je između u tom međuprostoru? Nije valjda Wheelerova kvantna pjena? Također kad ne bi bilo rupa i sve bi to bilo povezano kao kumičin ručno šivan stolnjak, u tom slučaju interakcija bilo čega bi imalo nekakav domino efekt na cijelo prostor-vrijeme 'tkanje'.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
qwwerty11 kaže...

ispravak netočnog navoda: zbrajanjem CMY ne dobiva se bijela nego CRNA boja, jer je CMY supstraktivni sustav, a RGB aditivni. (crna K se dodaje zbog većeg kontrasta)

 CMYK-ovac znači? Ajde barem nisi linuksaš. Još ima šanse za tebe u Irskoj. :)

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
11 godina
offline
Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

E, kad jednom znaš vjerojatnost primjeniti u ovoj grani fizike, onda s figom u džepu rasturaš po ekonomiji

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
Ikarus01 kaže...
Ajar kaže...
Ikarus01 kaže...
 

Što se tiče teorije struna, nekako mi je teško u to vjerovati. Nisam u to u previše ulazio međutim ako postoje i otvorene i zatvorene strune, a njihovim pokretačima se smatraju tahioni i gravitoni(oba nedokazane čestice) čini se da i ta teorija ima puno rupa. :)

 teorija svega svodi se na ementaler: ima sira ali ima i ... 

 Te rupe ponekad toliko smetaju, da ih moraš izvaditi iz svakog lista, posebno skupiti, da bi ih na kraju bacio.

 

Međutim drago mi je što pitaš jer sam se htio nadovezati na rečeno(al mi se ne da pisat :P). Naime svi prikazi polja struna pokazuju površine koje su uređene tako da su linije okomite jedna na drugu što na kraju rezultira kvadratnom mrežom, nije bitno je li kvadrat ili mnogokut nastao obrubom, bitno je da uvijek ostane prostora. Moje pitanje je onda što je između u tom međuprostoru? Nije valjda Wheelerova kvantna pjena? Također kad ne bi bilo rupa i sve bi to bilo povezano kao kumičin ručno šivan stolnjak, u tom slučaju interakcija bilo čega bi imalo nekakav domino efekt na cijelo prostor-vrijeme 'tkanje'.

 taj ementaler je teža prevara, kupiš kilu sira, a oni ti prodaju 20-30 posto rupa u njemu

16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
picajzla0707 kaže...

taj ementaler je teža prevara, kupiš kilu sira, a oni ti prodaju 20-30 posto rupa u njemu

Cim vise sira, tim vise rupa.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?

Hvala :)  na tom mjestu sam se lomio da krenem u objašnjavanje mezona i daljni raspis analogije, al reko drži se teme. Ponata je bila da boja nestane kao naboj

14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
1domagoj1 kaže...
picajzla0707 kaže...

taj ementaler je teža prevara, kupiš kilu sira, a oni ti prodaju 20-30 posto rupa u njemu

Cim vise sira, tim vise rupa.

 

Više sira više rupa, vise rupa manje sira = Više sira, manje sira

16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
A kad vidiš koliki je prazan prostor između jezgri i elektrona u tom siru, to je tek prevara.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li stvarno otkrivena peta temeljna sila?
1domagoj1 kaže...
picajzla0707 kaže...

taj ementaler je teža prevara, kupiš kilu sira, a oni ti prodaju 20-30 posto rupa u njemu

Cim vise sira, tim vise rupa.

 Mislim da se ovdje može izvući dobar zaključak.

Znači što manje rupa, kvalitetniji sir? Mora da jest jer Parmigiano Regiano, Prošek među sirevima nema ni jednu veću rupu.

U tom slučaju ako je žena kao sir, i ona je najbolja bez rupa...

Visak kaže...
A kad vidiš koliki je prazan prostor između jezgri i elektrona u tom siru, to je tek prevara.

 Uz to još se ti elektroni znaju slobodno micati, putovati među sirnim ljuskama i gubiti se. Vjerojatno zato su najbolji 'plemeniti' sirevi :-)

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2016 13:18 (Ikarus01).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice