Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

poruka: 14
|
čitano: 2.422
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor".
16 godina
odjavljen
offline
Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

To je taj opservatorij koji je skoro otpisan jer nešto nije dobro na njemu radilo pa su ga spasili nekom "cakom", ne?

Inače, ne znam jel greška ali u tekstu piše da je svemir zapravo stariji nego što se mislilo a da su prve zvijezde 100 milijuna godina mlađe?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
Friday kaže...

To je taj opservatorij koji je skoro otpisan jer nešto nije dobro na njemu radilo pa su ga spasili nekom "cakom", ne?

Inače, ne znam jel greška ali u tekstu piše da je svemir zapravo stariji nego što se mislilo a da su prve zvijezde 100 milijuna godina mlađe?

 Nebih rekao... koliko ja znam uredno je on bio smješten u L2 poziciji i odradio posao i negdje 2013. bio isključen(jer je potrošio hlađenje instrumenata)
i maknut odande da ne smeta slijedećim misijama (L2 je jedno dragocjeno mjesto).
Mislim i da nije greška... glede starosti svemira i prvih zvijezda. Jednostavno je sad utvrđeno da je dulje vremena trebalo da se vodikov plin kondenzira u prve zvijezde.
Lijepa usporedba razlučivosti triju generacija instrumenata kosmičkog mikrovalnog zračenja.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
Friday kaže...

To je taj opservatorij koji je skoro otpisan jer nešto nije dobro na njemu radilo pa su ga spasili nekom "cakom", ne?

Inače, ne znam jel greška ali u tekstu piše da je svemir zapravo stariji nego što se mislilo a da su prve zvijezde 100 milijuna godina mlađe?

 Teleskop sa greškom je bio Hubble. Nastala je greška kod poliranja zrcala te je zrcalo bilo krivog oblika. Rješenje problema je blio pravo inženjersko remek djelo.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hubble_Space_Telescope#Origin_of_the_problem

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.2.2015 8:06 (ROADRUNNER).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
ROADRUNNER kaže...
Friday kaže...

To je taj opservatorij koji je skoro otpisan jer nešto nije dobro na njemu radilo pa su ga spasili nekom "cakom", ne?

Inače, ne znam jel greška ali u tekstu piše da je svemir zapravo stariji nego što se mislilo a da su prve zvijezde 100 milijuna godina mlađe?

 Teleskop sa greškom je bio Hubble. Nastala je greška kod poliranja zrcala te je zrcalo bilo krivog oblika. Rješenje problema je blio pravo inženjersko remek djelo.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hubble_Space_Telescope#Origin_of_the_problem

 

Ma nije hubble, nego neki drugi uređaj i to relativno nedavno.

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
Friday kaže...
ROADRUNNER kaže...
Friday kaže...

To je taj opservatorij koji je skoro otpisan jer nešto nije dobro na njemu radilo pa su ga spasili nekom "cakom", ne?

Inače, ne znam jel greška ali u tekstu piše da je svemir zapravo stariji nego što se mislilo a da su prve zvijezde 100 milijuna godina mlađe?

 Teleskop sa greškom je bio Hubble. Nastala je greška kod poliranja zrcala te je zrcalo bilo krivog oblika. Rješenje problema je blio pravo inženjersko remek djelo.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hubble_Space_Telescope#Origin_of_the_problem

 

Ma nije hubble, nego neki drugi uređaj i to relativno nedavno.

 Kepler.
Nekakav zupčanik mu je zakazao...

16 godina
neaktivan
offline
Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

Da stvarno i kod Keplera je nedavno bio problem . U Bugu je bio članak o tome. I opet su super riješili problem. Doduše ne može raditi više onako kako je prije radio.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.2.2015 8:12 (ROADRUNNER).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

E to je, da

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
ROADRUNNER kaže...

Da stvarno i kod Keplera je nedavno bio problem . U Bugu je bio članak o tome. I opet su super riješili problem. Doduše ne može raditi više onako kako je prije radio.

 Zapravo problem nije riješen nego je kepler osuđen na proučavanje samo jednog dijela "neba" zbog nemogućnosti rotiranja valjda zrcala ili tako nešto...

15 godina
offline
Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

Jos jednom genijalan tekst!!!

 

btw., cudi me kako do sada nismo imali komentar "...bolje da su nahranili gladne nego......"

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Svemirski opservatorij Planck – kozmološki revizor

Odličan tekst! Ja bih dodao još samo korisnu informaciju da je Planck bio najhladnije mjesto u univerzumu!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
overhaul kaže...

Lijepa usporedba razlučivosti triju generacija instrumenata kosmičkog mikrovalnog zračenja.

 Cobe je stari coravi deda.

Drasticna razlika. ko ekran sa 2x2 rezolucijom naspram nekog 640x480 (karikira

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
syncmaster245b kaže...

Jos jednom genijalan tekst!!!

 

btw., cudi me kako do sada nismo imali komentar "...bolje da su nahranili gladne nego......"

 to ti je zbog toga jer su svi obilato prezalogajili prije pisanja komentara (a sit gladnom ionako...). osim mene ali i ja ću sad. 

 

o temi: moj je cucak nanjušio pozadinsko zračenje ali navodno nitko ga ne doživljava kad laje o tome. u napisu i upada u oči pravilna uporaba vokativa za tuđice (oj, Planče, Kinže Konže, Žače Širače itd.) te ono što sam nedavno napisao - kako je big bang zapravo nastao dodirom dvaju svemira i može mu se odrediti ishodišna točka (ako je to uopće zbog ičega bitno), kao i da su znanstvenici (apage!) praznovjerni ("crni mačor prešo mi preko puta, odbit će mi teoriju u znanstvenoj zajednici. aaaarghhh!") 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.2.2015 13:18 (Ajar).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev

Tekst je kao i uvijek dobar, intrigantan. Nisam baš siguran koliko je kvantna fizika temelj za mikroelektroniku, internet i pametne telefone, ali dobro.. Zanimljiv mi je zapravo običaj ne imenovanja satelita po ljudima dok nisu uspješno lansirani. Kaže autor - običaj na rubu praznovjerja. Eh, radi li se o rubu, preko ruba i kako to fizičari uopće koketiraju s praznovjerjem? Ako Bohr kaže da promatratelj činom promatranja uzrokuje promjene u onome što promatra (kopenhaška interpretacija KF), možda tu ima i nešto više od praznovjerja? Rado bih vidio kakav članak na tu temu..

 

16 godina
online
Re: Svemirski opservatorij Planck – kozmološki rev
bed kaže...

Nisam baš siguran koliko je kvantna fizika temelj za mikroelektroniku, internet i pametne telefone, ali dobro..

 

 

Sve to se temelji na tranzistoru, a FET (Field Effect Transistor) teško da bi bio izumljen bez razumijevanja kvantne mehanike. MOSFET (varijanta FET-a) se kao dio CMOS-a koristi praktički svuda, u procesorima, memoriji...

 

Fermijevi nivoi, vodljivi pojasevi, tuneliranje - sve to dolazi iz kvantne mehanike, a ključno je za razumijevanje rada poluvodiča, a time i tranzistora.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice