Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

poruka: 18
|
čitano: 4.379
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja".
16 godina
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

Jako dobro razumijem kako USB radi i tvrdim da je ovo teški bullšššššššššiiiiiit! Možda neki od USB kontrolera i ima propust u firmware-u zato jer mu se da reprogramirati endpoint, no tvrditi da svi su podložni, jako je neozbiljno, pogotovo jer je velika većina USB kontrolera ASIC (Application Specific Integrated Circuits) i NEMA NIKAKVOG načina da postanu išta drugo od onog za što su prvotno namijenjeni. Ovakve senzacionalističke objave samo uzrokuju paniku... što bi sad trebali napraviti? Napraviti prelazak na Thunderbolt možda?

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 14:07 (Aldo).
Moj PC  
12 4 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

*Svi uređaji s Firmware-om su sigurnosna prijetnja

 

There i fix'd it for ya :)

 

To sto su usb-stickovi najpoznatiji uredaji je pomoglo da se ova vijest prosiri na ovakav nacin, ali ako se poznaje imalo hardware onda je moguce sve uredaje "okititi" malicioznim kodom (iako je spomenuto u clanku "...pa čak i tipkovnica, mobitel, pisač ili miš, posjeduje firmware čip koji se može zaraziti "BadUSB" malware programom...").

U to spadaju graficke, zvucne, itd. (Backdoor u chipsetu... najbolje ne spominjat..?)

 

Takoder, barem po ovome sto sam uspio saznat vezano za ovu vijest, mora se imati fizicki pristup odredenom usb-u da bi se firmware mogao preurediti. Iako to nije problem za veliku bracu, samo malo "popricaju" s proizvodacima o svojim zeljama.

 

Ovo sigurno nije nikakva vijest za one koji se godinama bave programiranjem mikrokontrolera i sl., samo za mainstream je "šokantno".

 

EDIT: aldo je bio malo brzi, a ovo s ASIC mi nije bas poznato, ali cisto sumnjam da bi netko propustio priliku (ako je moguce - a ja mislim da je) da ubaci dodatne funkcijonalnosti u neki firmware.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 14:10 (ant_p).
 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

Da kolega forumaš nije jailbreakao firmware externog diska,još sada ne bi znali za to :P

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
ant_p kaže...

*Svi uređaji s Firmware-om su sigurnosna prijetnja

 

There i fix'd it for ya :)

 

To sto su usb-stickovi najpoznatiji uredaji je pomoglo da se ova vijest prosiri na ovakav nacin, ali ako se poznaje imalo hardware onda je moguce sve uredaje "okititi" malicioznim kodom (iako je spomenuto u clanku "...pa čak i tipkovnica, mobitel, pisač ili miš, posjeduje firmware čip koji se može zaraziti "BadUSB" malware programom...").

U to spadaju graficke, zvucne, itd. (Backdoor u chipsetu... najbolje ne spominjat..?)

 

Takoder, barem po ovome sto sam uspio saznat vezano za ovu vijest, mora se imati fizicki pristup odredenom usb-u da bi se firmware mogao preurediti. Iako to nije problem za veliku bracu, samo malo "popricaju" s proizvodacima o svojim zeljama.

 

Ovo sigurno nije nikakva vijest za one koji se godinama bave programiranjem mikrokontrolera i sl., samo za mainstream je "šokantno".

 

EDIT: aldo je bio malo brzi, a ovo s ASIC mi nije bas poznato, ali cisto sumnjam da bi netko propustio priliku (ako je moguce - a ja mislim da je) da ubaci dodatne funkcijonalnosti u neki firmware.

čak ako i ne uzmemo ASICs i FPGA u obzir i ako se samo baci oko na manju listu proizvodjaca public dostupnih USB interface kontrolera i njihovih modela, svakom je jasno da "BadUSB" malware nije samo tak napraviti... previše je to različitih arhitektura i servisnih protokola za reprogramiranje... a da ne zaboravimo i one full glupe kontrolere koji ionak imaju popunjenu internu memoriju do ibera...

 

http://hr.mouser.com/Semiconductors/Integrated-Circuits-ICs/Interface-ICs/USB-Interface-IC/_/N-6j756

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 14:27 (Aldo).
10 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Aldo kaže...

Jako dobro razumijem kako USB radi i tvrdim da je ovo teški bullšššššššššiiiiiit! Možda neki od USB kontrolera i ima propust u firmware-u zato jer mu se da reprogramirati endpoint, no tvrditi da svi su podložni, jako je neozbiljno, pogotovo jer je velika većina USB kontrolera ASIC (Application Specific Integrated Circuits) i NEMA NIKAKVOG načina da postanu išta drugo od onog za što su prvotno namijenjeni. Ovakve senzacionalističke objave samo uzrokuju paniku... što bi sad trebali napraviti? Napraviti prelazak na Thunderbolt možda?

Kolega u zabludi ste. Ne zovu se ljudi bezveze istraživači pa pišu gluposti u svojim člancima. 

 

Da i ne postane ništa drugo nego za što je i namjenjen, samo širi malware usput.

 

http://www.wired.com/2014/07/usb-security/

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 14:53 (Entry Point).
11 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Aldo kaže...

čak ako i ne uzmemo ASICs i FPGA u obzir i ako se samo baci oko na manju listu proizvodjaca public dostupnih USB interface kontrolera i njihovih modela, svakom je jasno da "BadUSB" malware nije samo tak napraviti... previše je to različitih arhitektura i servisnih protokola za reprogramiranje... a da ne zaboravimo i one full glupe kontrolere koji ionak imaju popunjenu internu memoriju do ibera...

 

 

 

Kada se ide na masovnu proizvodnju nećeš baš u svakom komadu periferije dobiti nekakav CPU/mikrokontroler sa programskom memorijom koja nije ROM i koja je uz to otključana, pa možeš napraviti dump i modificirati firmware.

 

Pristup na USB za kamere, memorije i sličnu sitnu periferiju bez dodane funkcionalnosti odrađuje uglavnom nekakav 8051 kompatibilan čip, tako da sam 99% siguran kako su išli na to.

 

Pošto je članak "žutilo" uključujući i onaj na Wiredu, ne radi se o virusu koji ide okolo i širi zarazu, nego o tome da uzmu komad USB periferije, i prerade firmware koji je unutra.

https://srlabs.de/badusb/

Nakon toga kod enumeracije uređaja taj firmware pokušava instalirati dodatnu periferiju (emulacija klase uređaja), možda injektirati shellcode ili slično.

No, to će objaviti za par dana.

 

Ali dobro sam se nasmijao, jer sam se sjetio koliko sam se gnjavio na AT90USB1287 i pokušavao uštedjeti zadnji faking byte memorije nakon što sam stavio LUFA stack (jer se ono Atmelovo g*ovno od demoa rušilo ako ga krivo pogledaš) i pokušavao odraditi još nešto korisno uz to.

Isto bih tako volio vidjeti majstora koji bi napisao virus koji se sudeći po napisima i komentarima materijalizira od nikuda, otključava flash memoriju na STM32 Cortexima i prepržava firmware.

Pa to mi ne prođe svaki put uspješno niti sa JTAG-om.

 

No, ovo sve je mala beba naspram onoga što se moglo sa FireWireom, on je naime davao direktan pristup DMA kontroleru - dakle, pristup hardveru, dump kompletne memorije bez ikakvog problema i ostala čudesa.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 15:03 (Djuro von Prekoplotovich).
14 godina
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=vILAlhwUgIU#t=3183

 

Evo prezentacije od ekipe koja zna što radi, i koja je upoznata sa čime imaju posla.

 

Toplo preporučam da pogledate cijeli video.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 5 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Colossus7 kaže...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=vILAlhwUgIU#t=3183

 

Evo prezentacije od ekipe koja zna što radi, i koja je upoznata sa čime imaju posla.

 

Toplo preporučam da pogledate cijeli video.

nakon letimično odgledanog videa, mogu samo pitati: WTF? Lik je stvarno predan tome kaj prdi, ali... stvarno? Teoretičari zavjera su pi*din dim prema ovom liku... psihijatrijski slučaj...

14 godina
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

Očito nisi upoznat sa prošlošću, sposobnostima i širenju poruke Jacoba Applebauma i njegovih kolega, niti si upoznat od kud su ti materijali došli.

 

Uostalom što te košta, pogledaš 3 videa od sat vremena vidiš što su prezentirali, u najgorem slučaju, uzimajući u obzir tvoje stavove i razmišljanja, dobro ćeš se nasmijati, u najboljem slučaju naučit ćeš zanimljive i nove stvari.

 

Kad nadješ volje pogledaj sva 3 od početka do kraja :)

 

evo ovaj

 

i ovaj

 

 

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Koja glupost!
Za memory stickove mogu kuzit ali puno drugog nema sanse. Recimo moji uredjaji imaju USB stack koji ja uprogramiram u FLASH i zastitim da NITKO ne moze nista. Kamoli putem USBa! Sva komunikacija izmedju USBa ide preko mene i samo ja znam di su USB descriptori i jednostavno nema sanse. Vrlo slicno je i za miseve i keyboard gdje je USB stack u hardwareu.
Izuzetak su razni FDTC chipovi (recimo USB-RS232) ili neki Cyrixi koji se mogu izvana mjenjat.ako nisu zasticeni ili zastita nije probijena.
FPGA takodje tesko jer hrpa njih se boota iz vanjskog EEPROMa tako da pristup istom preko USBa zahtjeva uprogramiranu funkcionalnost.
Izuzetak su razni linuxoidi kojima bi se USB stack mogao probit ali to opet zahtjeva mogucnost upisa/promjene FLASHa.
Jedino sto je stvarno opasno je moj Seagateov NAS koji vrti Sambu snimljenu na HDDu.
10 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Aldo kaže...

nakon letimično odgledanog videa, mogu samo pitati: WTF? Lik je stvarno predan tome kaj prdi, ali... stvarno? Teoretičari zavjera su pi*din dim prema ovom liku... psihijatrijski slučaj...

Lik??? Da li ti znaš tko je Applebaum?

 

Sramotiš se.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Entry Point kaže...
Aldo kaže...

nakon letimično odgledanog videa, mogu samo pitati: WTF? Lik je stvarno predan tome kaj prdi, ali... stvarno? Teoretičari zavjera su pi*din dim prema ovom liku... psihijatrijski slučaj...

Lik??? Da li ti znaš tko je Applebaum?

 

Sramotiš se.

Znam da se deklarira kao anarhist... to mi je dovoljno...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

...

 

Ali dobro sam se nasmijao, jer sam se sjetio koliko sam se gnjavio na AT90USB1287 i pokušavao uštedjeti zadnji faking byte memorije nakon što sam stavio LUFA stack (jer se ono Atmelovo g*ovno od demoa rušilo ako ga krivo pogledaš) i pokušavao odraditi još nešto korisno uz to.

Isto bih tako volio vidjeti majstora koji bi napisao virus koji se sudeći po napisima i komentarima materijalizira od nikuda, otključava flash memoriju na STM32 Cortexima i prepržava firmware.

Pa to mi ne prođe svaki put uspješno niti sa JTAG-om....

Znaci (ako sam dobro pohvatao tvoj post) najvaznije je da se odabere cip s dovoljno velikom memorijom da se moze u njega strpati zeljeni kod.

I naravno, nije potrebno spremit Stuxnet-klon u firmware niti nesto posebno, mislim da je sasvim dovoljno da se "otvore vrata" prema vani i da se ostatak ubaci naknadno... I bez obzira na reinstalaciju OS-a, kad se taj zarazeni uredaj opet spoji, igra krece iznova.

 

I da napomenem, ovo sve govorim od informacija koje ovako pokupim s interneta i po forumima (i nesto "zdravog" razuma), nisam strucnjak niti sam ikad programirao ikakav Firmware. -> mogao bih ovako nesto stavit u potpis, da me neko s zadovljstvom moze korigirat ako grijesim a ne da ljudi pomisle kako samo pametujem i kako se pravim da sve znam.

11 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
ant_p kaže...

Znaci (ako sam dobro pohvatao tvoj post) najvaznije je da se odabere cip s dovoljno velikom memorijom da se moze u njega strpati zeljeni kod.

I naravno, nije potrebno spremit Stuxnet-klon u firmware niti nesto posebno, mislim da je sasvim dovoljno da se "otvore vrata" prema vani i da se ostatak ubaci naknadno... I bez obzira na reinstalaciju OS-a, kad se taj zarazeni uredaj opet spoji, igra krece iznova.

 

I da napomenem, ovo sve govorim od informacija koje ovako pokupim s interneta i po forumima (i nesto "zdravog" razuma), nisam strucnjak niti sam ikad programirao ikakav Firmware. -> mogao bih ovako nesto stavit u potpis, da me neko s zadovljstvom moze korigirat ako grijesim a ne da ljudi pomisle kako samo pametujem i kako se pravim da sve znam.

 

OK - evo pojednostavljeno:

 

- Moraš imati USB uređaj na kojem je moguće reprogramiranje firmwarea (flash ili EEPROM memorija na kojoj je fimware). Pošto je cijena uređaja u masovnoj proizvodnji vrlo bitna, uglavnom se nakon završetka razvoja ide na tehnologije koje su jeftinije, pa to i više nije tako lako izvesti (koristi se nekakav oblik ROM memorije).

 

- Moraš imati nekakav način pristupa tom dijelu memorije gdje je firmware (hardverski adapteri i lemljenje po elektronici), kao i alat da bi ga izvukao van (software za čitanje)

 

- Ako je firmware zaštićen od čitanja, morati ćeš to nekako zaobići (komplicirano ako nemaš opremu za to koja je stvarno skupa i koriste se kemikalije s kojima stvarno treba biti oprezan) da bi izvukao to van i dekompajlirao. Ili ako ne možeš zaobići zaštitu, na nekima možeš ipak sve obrisati i ubaciti nešto svoje napisano "od nule".

 

- USB radi tako da uređaj kod uštekavanja kaže ja sam ta-i-ta klasa uređaja, pričam na toliko-i-toliko kanala po toj-i-toj brzini. Kod složenijih (composite) uređaja prijavi se i registrira u sustavu nekoliko različitih uređaja koji žive i rade na istom "štekeru".

 

- Ovi izgleda koriste baš to. Ti uštekaš miš, a on usput registrira mrežnu karticu (koja naravno nema stvarnu funkciju) i pokuša malo prepraviti mrežne postavke (npr. DNS i ostalo).

Fora je u tome da operativni sustav vjeruje uređaju, pa on teoretski može raditi stvari koje korisnik danas (Windowsi nakon Viste, moderniji Linuxi) ne može bez nekakve dodatne autorizacije (UAC na Windowsima ili nekakav oblik "sudo" komande na Linuxu). Za to niti jedan operativni sustav danas nema protumjeru. Isto tako, pošto OS-ovi imaju generičke drivere za podosta uređaja (npr. HID, slušalice, mikrofoni...), ovaj hack ne treba niti instalaciju nekakvog dodatnog softvera. Jedino što ćeš ti čuti je više puta onaj zvuk koji dobiješ kada ti OS prepozna uređaj i na Windowsima balončić s porukom o instalaciji nekog tamo hardvera.

 

- Teoretski - ako imaš npr. tako modificiranu Bluetooth tastaturu ili nekakav drugi komad bežične periferije , tada je moguće i preusmjeravanje prometa (prisluškivanje) direktno sa tastature drugim prijemnicima u blizini i slične stvari. Operativni sustav naravno ne vidi kako se išta događa, jer sve se odvija na procesoru u periferiji.

 

- Postoji gomila međusobno nekompatibilnih uređaja raznih proizvođača, pa sam zato komentirao ono što se implicira u članku i u komentarima da postoji tamo neki virus koji prepravlja firmware USB uređaja.

 

Na nekome forumu pronašao sam članak iz 2005. godine u IEEE Xplore časopisu - potraži na Internetu "IEEE Xplore bad peripherals", jer ovo i slične varijante poznate su već dugo.

9 godina
protjeran
offline
Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

Nevjerojatno je kolika se količina šita može pročitati na ovoj stranici! (di je smajlić za bljuvanje?)

A čuj ovog zadnjeg, usb pali mrežnu i mijenja joj postavke..LOOOL. Pa koji to njubara korisnik mora bit da mu tak šta promakne.

Sve, al zaista SVE što se događa na/u računalu se može spriječiti interakcijom korisnika, tako da je ova čitava tema teorija zavjere, panika za njubare i izgovor novinarima u nedostatku pravih vijesti.

•sometimes•
 
1 8 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
everlook kaže...

Nevjerojatno je kolika se količina šita može pročitati na ovoj stranici! (di je smajlić za bljuvanje?)

A čuj ovog zadnjeg, usb pali mrežnu i mijenja joj postavke..LOOOL. Pa koji to njubara korisnik mora bit da mu tak šta promakne.

Sve, al zaista SVE što se događa na/u računalu se može spriječiti interakcijom korisnika, tako da je ova čitava tema teorija zavjere, panika za njubare i izgovor novinarima u nedostatku pravih vijesti.

 

Ha, to mozda manji broj nas pripazi na sve i svasta sto se dogada na racunalu, ali vecina korisnika nezna niti ih je briga - glavno da radi. I upravo zato je ovako nesto problem, zbog one vecine koja (poptuno opravdano) se ne zeli zamarat tehnickim detaljima nego to zeli koristiti na sto brzi i jednostavniji nacin. (je li se i ti zapitas za svaki sastojak od hrane/tableta koje uzimas, svaki komadic koji je u tvom autu - cisto sumnjam)

 

EDIT: za one koji razume njemacki, evo zasad (sluzbeno od Karsten Nohl-a) kratki opis za heise http://www.heise.de/newsticker/meldung/BadUSB-Wenn-USB-Geraete-boese-werden-2281098.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.8.2014 12:09 (ant_p).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja

Ajmo ovak. Kod USBa postoje razne klase koje definiraju ustekani uredjaj i njegov nacin komunikacije sa masterom (PC u ovom slucaju). Postoje standardom definirane klase ala HID (mis, tastatura...), CDC (emulacija serijskog porta), MSD (usb memorije) i korisnicke klase kojih nema u standardu i nisu nigdje objasnjene.
Danasnji PCi prepoznaju sve HID klase definirane standardom pa tako svi mozemo zastekati miseve i tastature i ove odmah rade. Naravno, postoje i custom HID klase koje PC prepozna ali one zahtjevaju user software za rad (nema potrebe za driverima jer PC podrzava HID).
CDC je zgodan primjer. Winsi imaju sve potrebne drivere ali tu klasu ne podrzavaju automatski. Sve sto treba je inf file koji poveze PID/VID (brojevi koji jedinstveno odredjuju uredjaj) sa driverom.
MSD je u potpunosti podrzan.

Komunikacija medju uredjajima je serijska tako da se svakom uredjaju dodijeli neko vrijeme, tzv time slot. Vrlo slicno GSMu. Ovisno o protokolu moze se dodijeliti vise time slotova. Recimo MSD koristi bulk protokol koji omogucava prijenos vece kolicine podataka zauzimajuci vise time slotova.

Komunikacija se obavlja putem end pointova, nesto slicno portovima kod Etherneta. EP0 je kontrolni end point prek kojega ide sva systemska komunikacija, npr podaci o identifikaciji uredjaja ili kasnije komande. Svaki uredjaj dodatno otvara EP za svoju komunikaciju s tom razlikom da jedan EP moze biti ulaz ili izlaz. Recimo CDC (serijski port) tako otvara 3 EPa, kontrolni, in i out.

Svaki uredjaj "opisuje" se descriptorima koji su definirani standardom. Od strane USB konzorcija dodijeljuje se jedinstveni broj koji definira proizvodjaca (VID - vendor ID) te od proizvodjaca definirani broj koji definira uredjaj (PID - product ID).
Registracija vlastita VIDa kosta nekih 3000 USD + godisnji fee. Osim navedenog uredjaj jos daje neko svoje ime. Koji ce se driver ucitat ovisi o klasi ali i o PID/VID.
EPovi definiraju se putem descriptora. Radi se o dobro definiranim strukturama podataka od strane standarda. Kao sto rekoh, svaki uredjaj mora imat EP0.

Sto znaci onda "preprogramiravanje" USBa? Znaci promijenu descriptora kako bi se uredjaj drugacije prijavio. Npr da se neki memory stick (MSD) prijavi kao CDC. To zahtijeva da znamo gdje i kako su u uredjaju spremljeni descriptori te dal ima mjesta za dodavanje novih. Nimalo trivijalan zadatak koji zahtijeva source firmwarea.
PC ima sigurno bugova u svom USB stacku (mozemo to nazvati USB driverom) pa ga se moze zblesnut. Npr kao sto je to otkriveno u Ethernetu slanjem vise podataka od dopustenog. Ili neki drugi nacin koji bi injektirao neki kod (radilo se putem stacka) i nastao je DEP da to sprijeci. Mozda najjednostavniji nacin je da se uredjaj pretvori u MSD i PCu posalje autorun.inf koji izvrsi neki kod sa uredjaja. Takovi uredjaji nazivaju se composite devices, imaju nekoliko USB klasa. Recimo razni 3G USB stickovi imaju drivere na sebi tj implementiraju MSD ili ti ga externi disk koji ima instalacioni software.


Zakljucite sami koliko je to jednostavno ili moguce napravit. Na nekima je moguce ali...
Mislim da se tu vise radi o bugovima u PC softwareu/driveru nego u promjeni firmwarea uredjaja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.8.2014 13:20 (Drazen).
15 godina
offline
Re: Svi uređaji s USB-om su sigurnosna prijetnja
Drazen kaže...

<cut>

 

Ovakav sam post čekao. Puno hvala na objašnjenju!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice