Je li Tesla napuhani balon?

poruka: 87
|
čitano: 13.982
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li Tesla napuhani balon?".
10 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Zanimljiva tema. Treba još vidjeti kako će se ovo sve razvijati.

Međutim, na burzi se počesto i lako mogu izgubiti pare. Sve je na razini vjerojatnosti procjene.

 

Al' tak' je to i u životu. Ziheraši, nikad ne riskiraju, pa zato nikada i ne napreduju.

Treba imati životne kružanosti se bacii ponekad na glavu, ne znajući kako ćeš se dočekati....

Sreća prati hrabre!

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Lijep komentar, u kojem je autor indirektno i potvrdio da se radi o balonu jer je lijepo opisao odakle dolazi ta vrijednost tvrtke. Iz dionica u koje ulagači vjeruju.

 

Bilo bi lijepo da balon ne pukne, a od toga ga može spasiti tek dobra baterija koja nikako da se ukaže na horizontu revolucionarnih otkrića.

Istina Bog nemam pojma kako tvrtka stoji sa patnetima, možda su samoevidentne i logične sustave zaštitili, pa će fino živjeti i od njih sljedećih desetljeća.

 

 
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Feudalac kaže...
Vjerojatno neće postojati ni brojači već će se plaćati samo fiksna cifra za održavanje priključka, nešto kao flat internet

 

Heh, nerd :) koji vjeruje u bolju budućnost.

 

Manje više struja je i sada "besplatna" tj iznimno jeftina. Veći dio cijene kao i kod pogonskih goriva su nameti koji idu nekamo i negdje u nekakve nezasitne crne rupe iz kojih se financira bog te pitaj što, navodno socijala, ali to je čista laž.

Dakle ako i dođe do toga da će, masovno, kućanstva imati tehnologiju za "besplatnu" električnu energiju, povoljni utjecaj na kućni budžet će se već kompenzirati nekom "socijalno-ekološko-moralnom mjerom kroz dobrovoljno izdvajanje za bolje sutra" tj. - porez.

 

8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Sroljo the second kaže...
Feudalac kaže...
Vjerojatno neće postojati ni brojači već će se plaćati samo fiksna cifra za održavanje priključka, nešto kao flat internet

 

Heh, nerd :) koji vjeruje u bolju budućnost.

 

Manje više struja je i sada "besplatna" tj iznimno jeftina. Veći dio cijene kao i kod pogonskih goriva su nameti koji idu nekamo i negdje u nekakve nezasitne crne rupe iz kojih se financira bog te pitaj što, navodno socijala, ali to je čista laž.

Dakle ako i dođe do toga da će, masovno, kućanstva imati tehnologiju za "besplatnu" električnu energiju, povoljni utjecaj na kućni budžet će se već kompenzirati nekom "socijalno-ekološko-moralnom mjerom kroz dobrovoljno izdvajanje za bolje sutra" tj. - porez.

 

 Dovoljno sam star da budem, opravdano!, skeptik.

A gdje sam ja to napisao da će cijeli paket biti besplatan? :)

Ja rekoh
13 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Jedno pomalo laičko pitanje! 

 

U teoriji, struja u autima je kao budućnost, ali očekuje se prije svega razvoj baterija, u svim aspektima, sve pet! 

Ali, pitam ja, kako su danas problem baterije za mobitele, pogotovu ako se samozapale, baterije za laptop-ove, tablete i ostale mobilne gadgete, za svaki mobilni uređaj koji dela na struju!? 

Kuda će se sa "starim" istrošenima TESLA-nim baterijama, obzirom su one povelikih dimenzija/gabarita a tendencija je sve većoj uporabi?! 

Jedan je kolega pitao, ima li dosta silicija za sve te baterije, a što ako ga ne bude dovoljno dok sve to ne postane mainstream?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Kalkulaciju sam radio za autoput, peak promet u sezoni kad ti broj vozila diktira broj punionica. Nijemac koji dolazi na more će u Hrvatskoj puniti barem 3 puta ako ne bude previše mobilan tijekom boravka tu, a od toga su sigurno 2 punjenja na autoputu. Taj Nijemac nema opciju puniti u garaži, a boravak na punionici dulji od sat vremena (čekanje i brzo punjenje) znač da imaš nezadovoljnog gosta. Ako se na benzinskoj stvaraju gužve, opet dođeš na red za 15 minuta, dok kod punionica to traje dulje jer je punjenje daleko sporije, pa ako nemaš kapaciteta, nastane kolaps sustava.

Što se tiče trošarina, to je trošak koji je sad u cijeni goriva, a vlasnici el auta su oslobođeni istog. To može funkcionirati dok nema puno el auta, ali treba uzeti u obzir mogućnost dodatnog troška.

O cijeni i proizvodnji struje smo već pričali, ali negativna cijena u Njemačkoj je znak problema, a ne rješenja. Ako želiš iskoristiti tu struju za punjenje auta, trebaš imati pojačanu infrastrukturu tamo gdje se auti nalaze preko dana, a to su zone u kojima su radni prostori i inače pojačana potrošnja i opterećena infrastruktura tijekom dana. Naravno, rješenja ima, ali i ta rješenja imaju svoju cijenu koju treba uzeti u kalkulaciju.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Eto kako onda raspravljati i sudjelovati u ovakvim temama, dakle tesla je sve svoje patente dao vani besplatno.

Za atjlucko, sve baterije se mogu reciklirati i recikliraju se uglavnom.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Eto kako onda raspravljati i sudjelovati u ovakvim temama, dakle tesla je sve svoje patente dao vani besplatno.

Za atjlucko, sve baterije se mogu reciklirati i recikliraju se uglavnom.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Jakovp kaže...
Ok, a otkud bi dolazila energija za pogon? Iz ceste?

 Da. Ne samo energija za pokretanje nego i navigacija tj. autonomno upravljanje.

13 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Jesti ti procitao clanak o ferrariju? Zakljucak je koliko malo taj auto kosta. Glavnina ovih 13k su gubitak vrijednosti auta i nove gume.
A mozda tesle ne treba niti gume?
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc:
Punionice na autoputu: turizam je priča za sebe. Dalmacije obiluje suncem, neće biti nikakav problem lokalno puniti automobile. Svaki apartman će si priuštiti panele, ljudi će se općenito mrvicu prilagoditi novom pogonu i to je to. Sve to pričamo imajući u vidu sadašnju tehnologiju, za 20-30 godina kada to bude problem, vjerojatno će panela biti toliko da nećemo znati kamo sa strujom. U svakom slučaju, predaleko i previše nepoznanica za bilo kakvo ozbiljno Razmatranje.

Sto se tiče negativne cijene u Njemačkoj, ona je potpuno realna i ekonomski opravdana. Jednom instalirani panel ima marginalni trošak proizvodnje dodatnih kilovata praktično ravan nuli, za razliku od bilo kojeg klasičnog generatora. Stoga je besplatna struja imanentna solarnoj tehnologiji i zato je, tehnologiju, nitko ne želi. S vremenom će skladištenje biti riješeno, možda bas korištenjem el. automobila kao glavnog međuspremnika
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Punionice na autoputu su nužne i nemaju veze s Dalmacijom, već prvenstveno s Likom. Što se tiče apartmana, zvučiš kao jedan od onih pametnih koji o turizmu zna više od onih koji od turizma žive, a u životu nisi s turizmom imao kontakta. U apartmaniziranom okruženju nemaš dovoljno prostora za solare ni uz maksimalnu teoretsku iskoristivost, a danas je daleko isplativije koristiti sunce za toplu vodu nego za struju. Dodatno, čim se naoblači, 75% gostiju je u autima i lutaju bez cilja i plana, što povlači dodatnu potrebu za energijom kad je sunca manje.

I na kraju, očekivati od gosta da se "malo prilagodi" znači o turizmu ne imati pojma.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...
Punionice na autoputu su nužne i nemaju veze s Dalmacijom, već prvenstveno s Likom. Što se tiče apartmana, zvučiš kao jedan od onih pametnih koji o turizmu zna više od onih koji od turizma žive, a u životu nisi s turizmom imao kontakta. U apartmaniziranom okruženju nemaš dovoljno prostora za solare ni uz maksimalnu teoretsku iskoristivost, a danas je daleko isplativije koristiti sunce za toplu vodu nego za struju. Dodatno, čim se naoblači, 75% gostiju je u autima i lutaju bez cilja i plana, što povlači dodatnu potrebu za energijom kad je sunca manje.

I na kraju, očekivati od gosta da se "malo prilagodi" znači o turizmu ne imati pojma.

 Već sam ti napisao da ti je matematika dobra, ali nema logike u tvom primjeru. Zamisliti da će Hrvatska biti problem Nijemcu koji je el. automobilom dometa 200-300 km krenuo iz 1400 km dalekog Stuttgarta (do Splita, nekakve sredine našeg morskog područja) je u najmanju ruku neozbiljno u scenariju potpune elektrifikacije cestovnog prometa. Btw, sad malo zajebancije, mi smo na našim autocestama već ugradili predimenzionirane trafostanice hehe.

 

Nastavno, ako el. automobili zavladaju u Njemačkoj ili općenito u svijetu (a svakako je Njemačka prva obzirom na povijest, utjecaj, proizvodnju i posljednje iskazane namjere) i ako ostane sustav neizmjenjive baterije, korisnici automobila će POTPUNO SIGURNO promijeniti navike. Na to sam mislio, a ne o zavlačenju u analni otvor svakog gosta koji će biti u istoj situaciji u bilo kojoj državi, u takvom scenariju, pa mu mi nećemo biti ni gori niti lošiji.

 

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.4.2017 21:33 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
A ja ti pokušavam objasniti, ako taj isti Nijemac na svakoj punionici u Njemačkoj može napuniti auto za pola sata bez prethodnog čekanja na red, čekanje u Hrvatskoj će mu biti problem. Ako je navikao na noćno punjenje, voditi računa o punjenju po danu će mu biti problem.

Pričamo o ljudima koji, iako su doma savjesni građani, kad dođu na godišnji, isključe mozak, hodaju po sred ceste i ne pada im na pamet maknuti se u stranu kad ide auto.

Naravno, ne kažem da su svi ti problemi nerješivi, ali je činjenica da postoje i da na njih treba računati jer bilo kakva projekcija koja ih ne uzima u obzir spada u wishful thinking.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Slazem se u potpunosti.Mi i bez elektrifikacije vozila imamo problem sa proizvodnjom energije.Dodje li do naglog booma imamo veliki problem.A s obzirom da nasa vlada razmislja o termoelektranama(?!) i nuklearnim elektranama,ne vidim kako cemo u svemu proci bolje.Obnovljivi izbori su kap u moru potreba.Treba racionalizirati potrosnju el. energije u globalu.U jedno sam siguran,prosjecan korisnik ce tesko proci jeftinije kad se sve zbroji i oduzme.
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

MrBlc:

kako razgovarati s nekim tko uopće ne percipira tvoje argumente? Problem uopće ne postoji. U najboljem scenariju, el. automobili će zavladati za 20 godina. Očekivati da do tada nećemo moći potegnuti par megavata do svake benzinske je u najmanju ruku smiješno. Problem el. Automobila je cijena( baterija). Sve ostalo će se dogoditi samo od sebe, ne postoje nikakvi tehnički problemi niti posebno velika financijska ogranicenja.  

 

Sto se tiče turizma, nije bitno da li se razlikujemo od Njemačke već koliko se razlikujemo od konkurencije. Očekivati da će nas Turci, Grci, Crnogorci, Egipćani ili bilo tko drugi tući po bilo kojem parametru je bez ikakve osnove. svi startamo iz iste pozicije. 

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

Stip3:

odmah u startu: mi nemamo problem s generacijom el. energije. Krško je naš, uvozimo svega par postotaka pa nismo ništa lošiji od njemačke ili bilo koga drugog. Potpunom elektrifikacijom prometa sto je scenarij koji se može dogoditi za minimalno 20 godina, trebamo dodatnih 20% struje. Slovima - dvadeset posto. Očekivati da za dva desetljeća ne možemo osigurati toliko malo dodatne generacije je ukratko rečeno - naivno na način da je sramota to pitanje uopce potegnuti u ozbiljnoj raspravi. Danas, doslovce danas, FN paneli su već dovoljno povoljni da se isplate bez ikakvih subvencija ako možeš potrošiti na licu mjesta ono sto generiraju. Za 20 godina...

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Feudalac kaže...

kako razgovarati s nekim tko uopće ne percipira tvoje argumente? Problem uopće ne postoji. U najboljem scenariju, el. automobili će zavladati za 20 godina. Očekivati da do tada nećemo moći potegnuti par megavata do svake benzinske je u najmanju ruku smiješno. Problem el. Automobila je cijena( baterija). Sve ostalo će se dogoditi samo od sebe, ne postoje nikakvi tehnički problemi niti posebno velika financijska ogranicenja.  

A kako razgovarati s nekim tko uopće ne percipira problem? Ja ne kažem da je problem dealbreaker niti da će nužno biti nerješiv ili teško rješiv. Ja samo kažem da isti POSTOJI i da na njega treba računati. Čitava država nam se temelji na tvom načinu razmišljanja i, koliko vidim, ne možeš reći da funkcionira. Malo planiran ja unaprijed nas ne bi ubilo za promjenu.

 

Feudalac kaže...

odmah u startu: mi nemamo problem s generacijom el. energije. Krško je naš, uvozimo svega par postotaka pa nismo ništa lošiji od njemačke ili bilo koga drugog. Potpunom elektrifikacijom prometa sto je scenarij koji se može dogoditi za minimalno 20 godina, trebamo dodatnih 20% struje. Slovima - dvadeset posto. Očekivati da za dva desetljeća ne možemo osigurati toliko malo dodatne generacije je ukratko rečeno - naivno na način da je sramota to pitanje uopce potegnuti u ozbiljnoj raspravi. Danas, doslovce danas, FN paneli su već dovoljno povoljni da se isplate bez ikakvih subvencija ako možeš potrošiti na licu mjesta ono sto generiraju. Za 20 godina...

Čitavo vrijeme govoriš o 20 godina u budućnosti, a gledaš današnju kilometražu.

 

Da se razumijemo, ja itekako navijam za električne aute, ali očekivati da će se svi problemi "sami" rješiti i raditi projekcije na temelju toga mi spada pod naivno razmišljanje.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

kako razgovarati s nekim tko uopće ne percipira tvoje argumente? Problem uopće ne postoji. U najboljem scenariju, el. automobili će zavladati za 20 godina. Očekivati da do tada nećemo moći potegnuti par megavata do svake benzinske je u najmanju ruku smiješno. Problem el. Automobila je cijena( baterija). Sve ostalo će se dogoditi samo od sebe, ne postoje nikakvi tehnički problemi niti posebno velika financijska ogranicenja.  

A kako razgovarati s nekim tko uopće ne percipira problem? Ja ne kažem da je problem dealbreaker niti da će nužno biti nerješiv ili teško rješiv. Ja samo kažem da isti POSTOJI i da na njega treba računati. Čitava država nam se temelji na tvom načinu razmišljanja i, koliko vidim, ne možeš reći da funkcionira. Malo planiran ja unaprijed nas ne bi ubilo za promjenu.

 

Feudalac kaže...

odmah u startu: mi nemamo problem s generacijom el. energije. Krško je naš, uvozimo svega par postotaka pa nismo ništa lošiji od njemačke ili bilo koga drugog. Potpunom elektrifikacijom prometa sto je scenarij koji se može dogoditi za minimalno 20 godina, trebamo dodatnih 20% struje. Slovima - dvadeset posto. Očekivati da za dva desetljeća ne možemo osigurati toliko malo dodatne generacije je ukratko rečeno - naivno na način da je sramota to pitanje uopce potegnuti u ozbiljnoj raspravi. Danas, doslovce danas, FN paneli su već dovoljno povoljni da se isplate bez ikakvih subvencija ako možeš potrošiti na licu mjesta ono sto generiraju. Za 20 godina...

Čitavo vrijeme govoriš o 20 godina u budućnosti, a gledaš današnju kilometražu.

 

Da se razumijemo, ja itekako navijam za električne aute, ali očekivati da će se svi problemi "sami" rješiti i raditi projekcije na temelju toga mi spada pod naivno razmišljanje.

 Ti si taj "problem" s megavatima po benzinskoj predstavio kao ne znam kakvu prepreku a imamo par tisuća el. auta u cijeloj evropi. Nije tehnički, a ni posebno financijski. I bez zafrkancije, naši su na autocestama pretjerali sa trafostanicama tako da rezerve ima dosta već sada.

 

Prosječna kilometraža se jako malo mijenja. Obzirom kako nam ekonomija na zapadu ide u smjeru izumiranja srednje klase, mi je nikad nismo ni imali, teško da će se nešto značajno promijeniti. S druge strane, ti si se u ovoj raspravi postavio s premisom projektanta... a zapravo trkeljamo neobavezno o tome kuda bi tehnologija mogla otići. U tom smislu ja volim pogledati gdje su stvarne prepreke, a ono što se može riješiti sa dva štefeka i lopatom ću rado ignorirati, to je stvar koja se napravi kad je potrebno i kad se ima s čime/kad se ima razlog

 

 

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Imamo par tisuća električnih automobila u čitavoj Europi, ali pričamo o mogućnosti da postanu mainstream, pa ti taj argument ne drži vodu.

Dva stefeka i lopata nisu rješenje većih infrastrukturnih problema, već se radi o problemu kojem je potrebno sustavno pristupiti. To što se tebi ne sviđa činjenica da je to problem u kojeg treba uložiti poprilično znanja i resursa, ne znači da ga treba ignorirati.

Kolika je to instalirana snaga na autoputu? Možda je predimenzionirana, ali to su i dalje komične brojke u odnosu na punu elektrifikaciju prometa.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...
Imamo par tisuća električnih automobila u čitavoj Europi, ali pričamo o mogućnosti da postanu mainstream, pa ti taj argument ne drži vodu.

Dva stefeka i lopata nisu rješenje većih infrastrukturnih problema, već se radi o problemu kojem je potrebno sustavno pristupiti. To što se tebi ne sviđa činjenica da je to problem u kojeg treba uložiti poprilično znanja i resursa, ne znači da ga treba ignorirati. 

 Razgovarajmo o ozbiljnim preprekama, a ne o tehničkim, izvedbenim stvarima koje će doći na red postupno i o kojima ćemo moći ozbiljno razgovarati tek kad vidimo koji smjer su zauzeli el. automobili. Možda ćemo imati bežično punjenje iz same autoceste, možda posebne trake; možda ćemo imati domet od 600-700 km, možda ćemo imati standardne izmjenjive baterije pa problem Like neće postojati. Zbilja inzistiraš na jednoj nebitnom detalju - kako dovući 5-10-20 MW do 3 benzinske pumpe kao da je to kraj svijeta i kao da to prosječni štefek iz elektre ne može odraditi u tri ujutro sa jednim napola otvorenim okom bez ikakvih inženjerskih zavrzlama. A to baziraš na današnjim takoreći prototipovima el. vozila. Ostani ozbiljan, molim te.

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Feudalac kaže...

Ostani ozbiljan, molim te.

Hvala Bogu, pa takve "ozbiljnosti" u ovoj državi ne nedostaje. Zahvaljujući njoj je stefek napravio Omištu obilaznicu, brzom cestom Trogir-Split se vozimo već desetak godina...

 

P.S. Već sam napisao, ali ponovno ističem jer mi se čini da si me krivo shvatio: ne kažem da će to sigurno biti problem niti da će biti nerješiv. To je potencijalni problem na kojeg treba računati i uzimati ga u obzir prilikom dugoročnih projekcija i dugoročnih planiranja. Posebno ga ističem upravo zato što se to kod nas obično ne radi, pa poslije bude panika.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 12:44 (MrBlc).
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

Ostani ozbiljan, molim te.

Hvala Bogu, pa takve "ozbiljnosti" u ovoj državi ne nedostaje. Zahvaljujući njoj je stefek napravio Omištu obilaznicu, brzom cestom Trogir-Split se vozimo već desetak godina...

 

P.S. Već sam napisao, ali ponovno ističem jer mi se čini da si me krivo shvatio: ne kažem da će to sigurno biti problem niti da će biti nerješiv. To je potencijalni problem na kojeg treba računati i uzimati ga u obzir prilikom dugoročnih projekcija i dugoročnih planiranja. Posebno ga ističem upravo zato što se to kod nas obično ne radi, pa poslije bude panika.

 OK, a francuzi napravili solarnu cestu. Ameri napravili nevidljivi F35 koji nit leti niti je naoružan. Stvarno ti moram reći da pretjeruješ u suprotnom smjeru - ti bi o praktičnim detaljima elektrodistribucije, a zec ne da nije u šumi nego se tek mućka u tatinim jajcima.

Ja rekoh
8 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

"Nakon 2025. slijedi drastičan pad broja vozila na klasična pogonska goriva" (Doc.dr.sc. Ankica Kovač)

https://is.gd/ctt_fsb

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Zechina kaže...

"Nakon 2025. slijedi drastičan pad broja vozila na klasična pogonska goriva" (Doc.dr.sc. Ankica Kovač)

https://is.gd/ctt_fsb

 Svaka joj čast ali mnogo je luda što je zabrijala na vodik.

 

 

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Feudalac kaže...

 Ti si taj "problem" s megavatima po benzinskoj predstavio kao ne znam kakvu prepreku a imamo par tisuća el. auta u cijeloj evropi. Nije tehnički, a ni posebno financijski. I bez zafrkancije, naši su na autocestama pretjerali sa trafostanicama tako da rezerve ima dosta već sada.

 

Prosječna kilometraža se jako malo mijenja. Obzirom kako nam ekonomija na zapadu ide u smjeru izumiranja srednje klase, mi je nikad nismo ni imali, teško da će se nešto značajno promijeniti. S druge strane, ti si se u ovoj raspravi postavio s premisom projektanta... a zapravo trkeljamo neobavezno o tome kuda bi tehnologija mogla otići. U tom smislu ja volim pogledati gdje su stvarne prepreke, a ono što se može riješiti sa dva štefeka i lopatom ću rado ignorirati, to je stvar koja se napravi kad je potrebno i kad se ima s čime/kad se ima razlog

 

 

 Misliš li par desetaka tisuća, ili pokoju stotinu tisuća, ili misliš doslovno par tisuća? jer u europi ima po onome što čitam u zadnje vrijeme puno više od par tisuća el auta...svakako ih ima par stotina tisuća...ili više.

 

EDIT: Evo malo preciznije, sa Wiki...

As of December 2016, about 637,500 plug-in electric passenger cars and vans have been registered in Europe...

Of these, more than 212,000 light-duty vehicles were registered in Europe in 2016.

Znači na kraju 2016 je bilo 637 500 el vozila u europi, s tim da je samo u 2016. novih 212 000. Što je za pretpostaviti da bi ih do kraja ove godine u europi mogli lako vidjeti ukupno cca 1M.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.4.2017 15:08 (miki1981).
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
miki1981 kaže...

 Misliš li par desetaka tisuća, ili pokoju stotinu tisuća, ili misliš doslovno par tisuća? jer u europi ima po onome što čitam u zadnje vrijeme puno više od par tisuća el auta...svakako ih ima par stotina tisuća...ili više.

 

EDIT: Evo malo preciznije, sa Wiki...

As of December 2016, about 637,500 plug-in electric passenger cars and vans have been registered in Europe...

Of these, more than 212,000 light-duty vehicles were registered in Europe in 2016.

Znači na kraju 2016 je bilo 637 500 el vozila u europi, s tim da je samo u 2016. novih 212 000. Što je za pretpostaviti da bi ih do kraja ove godine u europi mogli lako vidjeti ukupno cca 1M.

 Malo pretjerujem radi dojma, ali brojke koje citiraš nisi baš to što misliš da jesu.

U cijelom svijetu je do sada proizvedeno oko 750 tisuća električnih vozila. Oni su ti gore zbrojili i hibride koji se mogu puniti a njih je znatno više i po meni ne predstavljaju nikakav infrastrukturni problem.

 

Da se vratim na ove potpuno električne - od tih je 250 tisuća leafova s kojima nitko zdravog razuma ne bi krenuo iz njemačke put mora, dodaj e-golf i ostale gradske varijante, ostane nam brat bratu desetak tisuća tesli u evropi i možda koji bolt koje možemo očekivati na našim autocestama.

 

Prosto ko+ pasulj

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice