Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

poruka: 24
|
čitano: 2.818
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB".
10 godina
neaktivan
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Plan mi je kasnije nabaviti 2x takva (raid mod), neznam točno, koji kapacitet ovisi o mojim financijama. pa ču moci zamjeniti eksterni koji imam. Nevjerujem cloudu, ma koliko veliki kapacitet nudili ne vjerujem u to. 

 

 

Inače volio bih čuti od iskusnih forumaša mišljenje, jesu li takvi diskovi skloniji više kvarovima recimo ako usporedimo sa 1tb diskove ???. Imam osječaj da je tehnika kod HDD da bi ostvarili toliko velika kapacitete  kompliciranija, pa i k tome povlači problem a to je rizičnost za gubitak podataka i kvarove. 

Ja sam davno razgovarao  sa kumom,spomenuo je komp kakav je on imao, ja ga pitao koliko je gb imao :D a on meni kaže da je imao 45megabajta :D  Ja to sada nemogu zamisliti kako nesto tako teško i veliko može imati toliki kapacitet :D Znam da su u to vrijeme bili tada ti kapaciteti veliki pa se činilo kao da imate plesnu dvoranu. 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Prema specifikacijama ti manje-više svi diskovi imaju jednaku izdržljivost. Pogotovo ako govorimo o diskovima namijenjenim jednakom tržišnom razredu. 

 

Problem s diskovima u kontekstu čuvanja podataka je što će prije ili kasnije prestati raditi. Što dulje rade, to se povećava šansa da se pokvare. To u praksi znači da bi svakih par godina trebalo kupiti nove diskove ili disk te na njih prebaciti podatke, a stare diskove koristiti za neku manju kritičnu namjenu. 

 

Zato se danas najviše isplati bitne podatke pohraniti u nekakav cloud servis. Čak i ako se isti plaća, u konačnici ispada jeftinije držati tamo podatke nego se brinuti o obnavljanju diskova. 

 

U cijeloj priči RAID ne pomaže puno. Premda su podaci sigurniji, invesiticija je osjetno veća jer svaki put treba kupiti minimalno dva nova diska. 

14 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

A tko ti garantira da ce ti podaci na cloudu biti sigurni? Odnosno da ne mogu nestati samo tako.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

A zašto bi disku uopće bio upaljen osim kada ti trebaju podaci. Ima danas jeftinih HDD docking stationa koji rješavaju problem dugotrajnosti za večinu kućnih korisnika osim onih koji moraju imati sve dostupno u svakom trenutku.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
XXX kaže...

A zašto bi disku uopće bio upaljen osim kada ti trebaju podaci. Ima danas jeftinih HDD docking stationa koji rješavaju problem dugotrajnosti za večinu kućnih korisnika osim onih koji moraju imati sve dostupno u svakom trenutku.

eto, upravo to - na takav disk prebaciš sve što ti je drago, a ne treba ti baš svakodnevno i pohraniš sa strane

na drugi disk u kompu staviš stvari koje ti trebaju svakodnevno, plus ssd za ubrzani rad najčešćih aplikacija i mir

15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Markić7 kaže...

(1) Plan mi je kasnije nabaviti 2x takva (raid mod), * * *.

 

(2) Nevjerujem cloudu, ma koliko veliki kapacitet nudili ne vjerujem u to. 

 

 

(3) Inače volio bih čuti od iskusnih forumaša mišljenje, jesu li takvi diskovi skloniji više kvarovima recimo ako usporedimo sa 1tb diskove ???. Imam osječaj da je tehnika kod HDD da bi ostvarili toliko velika kapacitete  kompliciranija, pa i k tome povlači problem a to je rizičnost za gubitak podataka i kvarove. 

 

(4) Ja sam davno razgovarao  sa kumom,spomenuo je komp kakav je on imao, ja ga pitao koliko je gb imao :D a on meni kaže da je imao 45megabajta :D  Ja to sada nemogu zamisliti kako nesto tako teško i veliko može imati toliki kapacitet :D Znam da su u to vrijeme bili tada ti kapaciteti veliki pa se činilo kao da imate plesnu dvoranu. 

 

(1) Na ovaj svoj plan zaboravi. Ovo su Enterprise HDD diskovi, i namjenjeni za, pazi ovo: Enterprise tržište a ne za Client HDD (koji tebi treba). Dva su razloga zašto nećeš kupiti ovaj disk a tu su a) cijena b) sama tehologija ,tj ako odeš na stranice proizvođača vdijet ćeš da imaju statičnu brzinu vrtnje tj. 7200 rpm što automatski povlači buku sa sobom. Ako ti kažem da jedan od najtiših HDD-a (jedan WD-ov ) na svijetu, kod mene je najbučnija komponenta, onda ti je jasno da ljubiteljima tišine niti jedan HDD nije opcija (kada kažem buka en mislim na onaj dio kada disk 'drobi', nego sama buka od elktromotra koji okreće ploče), tako da ja uskoro planiram zamjeniti sva tri moja (500,250,160GB) sa jednim 256GB SSD-om, a ova tri pogurati negdje na neki NAS preko Etherneta, vjerojatno u garažu (jer mi je ostavljeno 10 metara UTP kabla do garaže).

 

(2) Počni vjerovati Cloudu, ali Cloudu od Microsofta i Googla, a ne od clauda tipa Rapidshare, Mega i sličnih servisa. Ovi potoniji niču kao gljive poslije kiše, postaju isto tako popularni, a nestanu u sekundi kao da ih Zemlja proždere. Tako jedan predmet na Fakultetu Elektrotehnike, ostao je na nemilost Rapidsharea kada se isti ugasio, a tamo su nam bile sve skrpite, skrenirane knjige, sveske i zadaće. Malo offtopica ali ni Google mi nije bajan, njihovo proljetnje čišćenje je noćna mora tko god zna politiku Googla biće mu sve jasno. Tako da lično sam cijelu jednu organizaciju od par stotina ljudi preselio sa Facebooka na G+, sada slušam moguće tračeve da se G+ zatvara. To bi bio veliki šok za tu organizaciju. Isto tako  sjećam se jnihovog Wavea, čekalo se pozivnice, konačno se ušlo na servis, počeo isti koristiti da bi nakon ni manje od godine istio bio ugašen. Kao i Google News ima ih more. Ali stabilni su u pretraživaču (ipak je to dio core poslovanja googla kao i Gmailu (na čemu se bazira G Drive, cloud koji tebi treba).

 

Lično imam 15 GB od Microsofta (već nekoliko godina) i sada 25 GB od Googla, na MS prebacujem sve važno, integracija sa Live ID računom mi je odlična, kada kupim novi comp sve se uredno sinhornizuje (čak i aplikacije sa Store, pozadinska slika, postavke miša itd itd). Ako imaš nekih privatnih filmića kao Seve primjerice, isti možeš kripitrati primjerice TrueCryptom i uploadat takav fajl na cloud... ali znam da nisi od tih :D

 

(3) Što se tiče iskutava dovoljno je par ljudi sa ovog da ti nekoliko knjiga napiše.Neko će ti reći da mu je pocrkalo na 10-tke HDD-ova a netko (kao ja) da mu nikada nije crkao niti jedan HDD. Glupo je i reći "ja vjerujem HDD-u" dok isti ne crkne i ne opeče se čovjek. Imao sam od onih MB-jtnih pa 10,20,40,80,160,250 do sadašnjeg 500. Programom HDD Sentinel Pro (po meni najbolji) možeš kompletno zdravlje provjeriti. Koliko je sati radio, koliko mu je maximalna (ili minimalna temperatura bila tokom cijelog života) i gro drugih budalaština kao primjerice koliko mu je života ostalo. Za novije uvijek piše 1000+ dana (to ti je nešto manje od 3 godine) a kod mene iako nema niti jednog Bad setora (postoje bad sectori na tek novom disku ali oni se 'premjeste' na Spare (rezervisani dio HDD-a, za koje nije uračuant kapacitet kada kupuješ HDD) sektor tako da kada isti taj HDD foramtiraš, normalno pisat će ti da nema bad sectora.

Tako da se vratim na iskustvo ovog mog WD-a od 500GB. Dakle iako isti gazi neokliko godina, nema niti jednog bad sectora vidljivih niti onih premješteinh u Spare sector, piše da mu je ostalo oko 350+ radnih dana. Hm.. sada tko ovo može protumačiti, da li je zaista toliko dana teško je reći. Možda ti pomogne iskustvo sa ovim mojim drugim HDD-om od 250GB (isto WD)

Dakle podvalio mi tip pokvaren HDD (sa ovim gore programom sam uvidio šta mu je), i čim sam prije 5 godina, provejrio stanje pisalo mi 75% zdravlja, preostalo 100+ radnih dana, Sentinel Pro preporučuje konstantno nadgeldanje HDD-a. Međutim isti nakom 5 godina i dalje je na 75% zdravlja i dalje mu je preostalo 100+ radnih dana a ja svaki dan premjesti sa njega na treći od 160 GB 2,5" i ponovo na njega preko 50 GB dnevno. 

A sada malo o HDD-ovima. Doduše morat ćžeš googlati ali čisto da razbijem neke mitove:

- nemam vremena da googlam sada ali postoji tehnoligija koji glavu diska pomjera nekom čudom putanjom i na taj način smanjuje seek time a to znači = brži HDD.

- postoji tehnologija koja glavu, ili rampu koja drži glavu, odvoji od ploča kada disk počinje da pada (primjerice sa cca 0,5m visine, ili 10cm visine ako netko uzme cijelo kućište od račuanra da primjerice usisa ispod i ispadne mu račuanr dok isti radi) na taj način sprečava skoro fatalno oštećenje kako samih podataka tako i samog diska.

- 7200 su brži od 5200 rpm diskova. Totalno netačno. Ovo ti je čista matematika. Današnji diskovi imaju tako zgusnut prostor da kada ploča napravi jedan krug daleko više glava diska očita podataka na 5200 rpm nego na diskovima od prije 10 odian čija je brzina bila 7200rpm ili čak 10.000 rpm. Tako da trži diskove sa varijabilnom brzinom okretanja. Kod WD-a ona se zove IntelliPower, kod drugih proizvođača drugo ime. Btw: imao sam IBM-ov HDD od 9.6 GB koji se vrtio na frapidnih 15.000 rpm, SCSI sučelje, ribboni k'o šake, vjeruj mi ako nisi znao šta je buka (nema veze čak da radiš na Aerodromu ili željezničkoj stanici) sa tim diskom bi vrlo brzo naučio. Zamisli samo da kada ja siđem sa potkrovlja u donji sprat kuće, muziku koju sam pojačao ne čujem više, ali to čudno pištanje se čulo. Ne ponovilo se nikada više.

 

Uglavnom netko je ovdje rekao da će doći vrijeme da se HDD-ovi zamjene SSD-ovima. Bio sam skeptičan, ali sada se slažem sa tim forumašem, i isto to vrijeme već je pred vratima. I još bi dodao da je budućnost u Cloud-u. Lučno da imam bolju DSL vezu (makar 50/10) već danas bi se pretplatio na Office365 koji ti nude 10TB prostora (negdje piše da je neograničeno) za mjesečno oko 5 ili 7€ ako se ne varam. I naravno to je samo bonus, ti kupuješ full Office paket. Ehh dosta o diskovima ako te zanima povijest isti imaš ovdje:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_hard_disk_drives Obratu pažnju na ovaj IBM-ov prvi Gigabajtni disk, težak kao frižider, i koštao je u današnjim parama preko $144.000,00. kompletan članak o njemu imaš ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_IBM_magnetic_disk_drives#IBM_3380

 

(4) Vrijeme kada su HDD-ovi bili oko 100-tinja MB je bilo najljepše vrijeme IT-a (ovo će ti reći svaki forumaš koji je prešao 30-tu). Čitav OS, primjerice DOS 6.22 stao je na par disketa (ili jednu) a 1 disketa ili FDD (Floppy Disk Drive) imala je ako se ne varam 1,44 MB. Igrice su bile prelijepe. Doom je dolazio na 4 diiskete, prvi Need For Speed isto. Aladin na jednoj.. bila su to dobra vremena.

 

l.p.

16 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Kupiš 2 diska, jedan veliki, jedan manji, možeš i isti ako ćeš backupirat sve. Jedan ti služi za backup najbitnijih podataka. Naravno da nećeš backupirat tonu muzike i filmova, nego bitne podatke koje ne možeš nadomjestiti...

 

Onaj na koji backupiraš ti stoji ili u ladici, ili u kučištu, ali iskopčan... Šansa da ti riknu 2 u isto vrijeme su ravna nuli, pogotovo ako ovog drugog držiš u ladici.

 

Tak ja imam složeno već godinama. Diskove sinkroniziraš svakih pol godine ili po potrebi. Ak si baš veliki paničar napraviš istu stvar s 3 diska.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.12.2014 14:49 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
lllnuclearlll kaže...

* * * nego bitne podatke koje ne možeš nadomjestiti...

 

* * * Šansa da ti riknu 2 u isto vrijeme su ravna nuli, * * *

 

Tak ja * * *

Tako je i moj kolega u Šamcu, paničar sve k'o apoteku sredio, Bosna se izlila iz korta, u roku od 15minuta jedva da je dijete uspio na balkon od potkrovlja iznijeti, zahvaljujući susjedima iz Hrvatske (prebačen sa helikopterom). Računar je mala sića od štete koju je imao. Kuhinja od cca 20k kuna, parket hrastov sve u drva isjeckano.

 

Tako da o 'šansama ravnim nula'.. ne pričaj.. nego držite se Clouda koji je trenutno bog za arhiviranje važnih podataka. 

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Envy kaže...
lllnuclearlll kaže...

* * * nego bitne podatke koje ne možeš nadomjestiti...

 

* * * Šansa da ti riknu 2 u isto vrijeme su ravna nuli, * * *

 

Tak ja * * *

Tako je i moj kolega u Šamcu, paničar sve k'o apoteku sredio, Bosna se izlila iz korta, u roku od 15minuta jedva da je dijete uspio na balkon od potkrovlja iznijeti, zahvaljujući susjedima iz Hrvatske (prebačen sa helikopterom). Računar je mala sića od štete koju je imao. Kuhinja od cca 20k kuna, parket hrastov sve u drva isjeckano.

 

Tako da o 'šansama ravnim nula'.. ne pričaj.. nego držite se Clouda koji je trenutno bog za arhiviranje važnih podataka. 

 

Da idem prebacivat pol terabajta podataka u cloud?

 

Ako se i desi nekakva katastrofa, iako ne znam kakva, no nikad se ne zna kao što kažeš, nema mi ništa lakše nego uzet disk iz ladice i ponjet sa sobom.

 

Al sve OK, da imam neke bitne poslovne podatke, neki važan projekt ili nešto, tad bi taj dio bio i u cloudu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.12.2014 15:49 (lllnuclearlll).
16 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

@ Envy

 

Daj ne lupetaj gluposti.

Dobro pa nisi erupciju vulkana ili invaziju vanzemaljaca ubrojao u mogućnosti {#}

 

 

Čovjek priča o šansama da ti istovremeno riknu dva diska tijekom regularnog korištenja, ne uslijed djelovanja neke više sile - jer ti u tom slučaju ni cloud neće pomoći.

Što ako gorespomenuti vulkan eruptira i sprži obližnji Mirosoftov server koji čuva baš tvoje podatke?

Split your lungs with Blood and Thunder
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.12.2014 15:45 (fler).
15 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Je li netko čitao što piše u članku? Mislio sam da je samo pisac članka nepismen, kad ono, nitko ni na forumu ne spominje, pa moram ja.

Brina zapisivanja 200MB/sec postignuta SAS sučeljem... halooo? SATA sučelje podržava do 550 MB/sec (6 Gbit), provjereno s mojim SSD-om!

A i matematikom osnovne škole: 6 Gbit/s = malo više od 600 GBajt/sec minus headeri i loša izvedba = 550 MB/sec.

Ne treba ti SAS sučelje za "postići" 200 MB/sec {#}

 

Što se backupa tiče:

1) odaberi od čega se želiš štititi: disk failure (ovo je očito), server failure (kad ti rikne uređaj, recimo matična ploča), site failure (npr. prirodna katastrofa poput vulkana, požara, poplave)

2) Prioretiziranje podataka. Nećeš sve podatke štititi jednakom snagom, a neke nećeš štititi uopće. Moraš znati što ti je važno, a što je manje važno (recimo, ono što opet možeš skinuti s neta poput filmova, ne bi ti smjelo biti jako važno).

 

Ako štitiš protiv site failure, moraš imati barem jednu dislociranu kopiju. To može biti cloud ako je količina podataka mala, i ako imaš vremena čekati upload te količine podataka (traje par dana za veće količine). Obično se radi za malu količinu samo najbitnijih podataka.

Ako štitiš protiv server failure, moraš imati još jedan uređaj na kojem je kopija, recimo vanjski usb disk.

Ako štitiš protiv disk failure, dovoljan ti je RAID (mirror, RAID5, RAID10). Ali to nije backup. Recimo, ako puknu 2 diska u raid-u 5, izgubio si podatke.

Moraš ih imati još negdje.

Ja imam podatke u računalu, kopija na vanjskom USB3 disku, plus još jednu kopiju u cloud-u ali samo najbitnijeg. Najvažniji podaci su na sve tri lokacije (u tri primjerka), najmanje važni su samo na vanjskom disku, a srednje važni su na vanjskom disku i lokalnom disku od kompa.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Ja ti u firmi imam NAS koji visi na 1Gb Ethernetu i u sebi ima 3 3TB diska u RAIDu. Diskovi su serverski predvidjeni za 24/7 rad (Seagate). Nakon 5 godina 24/7 rada, silnih grmljavina, strujnih udara poceli su krepavati diskovi. Prvo je krepo jedan, pa kada sam ga zamjenio nakon cca 1 - 2 mjeseca krepao je drugi. Treci je jos ziv.

Ono sto ti zelim reci je da ne stedis i radje kupi 3 diska i mirno spavaj. Sanse da ti krepaju 2 diska istovremeno ili u kratkom roku su vrlo male. Naravno, ako kupis kvalitetne diskove.

Kupi diskove koji su predvidjeni za NASove (mislim WD Red) koji su bas predvidjeni za non-stop rad. Njihova cijena nije toliko veca od obicnih jedino je pitanje dal ih ima u ogromnim kapacitetima.

 

Ali, NASovi imaju par problema. Jedan je brzina. Moj bome nije olicje brzine pa pripazi sto kupujes.

Drugi problem je kvaliteta NASa. Ako NAS krepa gubis sve podatke. E sad, neki NASovi vrte Linux i do podataka bi se moglo doc - nadam se - pomocu PCa koji vrti Linux. Moj savijet bi ti bio da radje zemes nekakvi PC i sam si slozis NAS. Ako krepa PC lako ga mozes popravit (zamjenit) i mirno ces spavati. Ima danas malih PCa za male novce jedino kaj moras zmislit nekakvu kutiju. Za software mozes ili vrtit puni OS ili neko od besplatnih NAS rijesenja - FreeNAS, itd.

 

Price tipa, WD ne vredi jer je meni krepal, ostavi drugima jer ces od drugog cut da Seagate ne vrijedi, pa ovaj ne vrijedi...

Da bi bio siguran odluci se za serverske ili NAS diskove. Diskovi ogromnih kapaciteta, npr 6TB, obicno su polaganiji od manjih, a moras biti svijestan da nisu ni posteno ispitani jer se radi o najnovijoj tehnologiji. Ja bi radje isao na 3, 4TB.

Kao sto je gore napisano, buka moze bit problem. Neki diskovi zuje radi broja okretaja, nekima se cuju glave... Obicno oni na 5400 su tisi, a ako je NAS preko Etherneta onda ti brzni nisi ni potrebniji.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Hmmm, kakve veze ima cloud sa recimo obradom filmova od 40, 50 ili 200 GB ili brzinama čitanja od 200MB/s koje ovdje spominju? Pobrkali ste lončiće, govori se o disku, znači primarno pohrana podataka i trošenje, a ne neki cloud koji je ionako nedostupan, jer što ću ja sa brzinom od 30KB/s. Osobno sam prije imao par od 2TB, jedan na kojem sam radio, drugi je bio za backup, ali ne RAID već sync koji se radio preko noći jer sam trebao i za neke druge stvari disk jer nije bio krcat pa da korisno popuniš prostor :) Uglavnom, čim bih primjetio neke probleme u SMART-u ili bi došlo 6 mjeseci prije isteka garancije, prodaš za 30-40% manju cijenu i sve pet, kupiš naravno nove prije prodaje i tako već x godina radim, sad imam diskove od 4TB i ista strategija koja se isplati, gubitak tih par sto kuna je zanemariv. Niti jedan mi se nije pokvario, ali ne znači da se neće kad tad, zato uvijek imaš backup :)

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
lllnuclearlll kaže...
Envy kaže...
* * *

 

Da idem prebacivat pol terabajta podataka u cloud?

Ako se i desi nekakva katastrofa, iako ne znam kakva, no nikad se ne zna kao što kažeš, nema mi ništa lakše nego uzet disk iz ladice i ponjet sa sobom.

Al sve OK, da imam neke bitne poslovne podatke, neki važan projekt ili nešto, tad bi taj dio bio i u cloudu.

Radio sam Analizu Stanja preko jedne nevladine organizacije finansirana od USAID-a. Meni je pao Šamac (jedan od gorih gradova). Tko nije doživio tu situaciju, pa makr i par dana da uđe u grad taj ne bi mogao vjerovati ovo što vam ja sada pričam. Situacija u 7h ujutru je bila poput horror filmova, ja sam pukim slučajem pršao "stožer za nesreće" tu sam trebao gume od auta dezinfektovati i onda sam ušao u grad (a stožer je 3 km od grada). Situacija je dolslovce kao u Horror filmovima, grad je pust, nema psa na cesti, rojevi komaraca su takvi da sam morao pobjeći u autu... utd itd.. nije tema ovdje ako netko želi da opišem (imam i slike jer sam morao slikati šta sam radio, ali ne i ljude) može otvoriti post u nekom drugom dijelu foruma.

 

Uglavnom želim ti reći da u toj situaciji kada je gradska svirena zasvirala svi su mislili da nije ništa opasno. Bosna kako se izlila iz korta u roku od 20 minuta prvi spratovi svih kuća bili su poplavljeni. I ono što želim reći da ti u tom trenutku ti ni na kraj pameti nije HDD iz neke ladice. Ljuti su žive glave spasavali.

 

fler kaže...

@ Envy

 

* * *

Dobro pa nisi erupciju vulkana ili invaziju vanzemaljaca ubrojao u mogućnosti 

 

* * *

Što ako gorespomenuti vulkan eruptira i sprži obližnji Mirosoftov server koji čuva baš tvoje podatke?

Pod jedan odmah da ti kažem da MS drži na dvije odvojene geografske lokacije svoj Cloud servis.

A drugo da te pitam jesi li ti ovo ljeto na Marsu možda živio? Je li uopšte sjećaš kakvu je katastrofu najviše Srbija, BiH pa HR doživjela? Ne sjećaš se evo ti slike:

 

Poplave 2014. Poplave 2014.
 
Poplava u Šamcu Poplava u Šamcu
 
Poplave u HR i BiH Poplave u HR i BiH
Sad kada si vidio da te pitam kada bi imao porodicu bi li ti palo na pamet da tražiš diskove po ladicama ili da spasiš malu bebu? Vjeruj HDD je zadnja stvar koja ti pada na pamte, jer vidio sam kombajne pod 100k € u mulju pjeska.

I odmah da vam kažem, priče oko toga kako bi netko skočio . preplivao i sl. sve pada u vodu. Zamisli da je voda bila zagađena sa 5 šlepera uginulom stokom... itd itd..  

Osvjestite se malo, fantatija oko invazije vanzemaljaca je jedno a stvarnost sasvim drugo, ili si ti neki klinac koji se brine da mu hrpu ISO sliak sa videogricama ne propadnu.

Because anything Korea does, Japan does it better.
15 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Preporuka: Synology 214se za 1150kn. Uređaj radi brzo, praktički je nečujan, troši skoro ništa (5W, a u punom pogonu 10W). Ima odličan, stabilan softver. Staviš dva 3TB diska u mirror. Sve skupa oko 2 500kn. Podesiš ga da radi backup najbitnijih mapa u cloud (on je komp, može to raditi nezavisno, kad je tvoj glavni komp ugašen) i miran si. A može samostalno raditi backup i na vanjski USB disk. Tako da što god staviš na njega, on se sam pobrine da ti učetverostruči podatke koje treba. Za relativno malu lovu, a možeš mirno spavati.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Molim samo konkretne odgovore od onih koji su to i stvarno isprobali.

 

Recimo, NAS ima Linux formatirane diskove (RAID 1, 5) i krepa NAS. Dal se diskovi mogu bez problema citati na nekoj Linux kanti? Dal ce Linux sam prepoznati diskove, tj koji je prvi, ...?

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Vjerojatno je formatiran u ext3/4, to čita svaka linux distra. A repair RAID polja... Ugl nema problema.

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Drazen kaže...

Molim samo konkretne odgovore od onih koji su to i stvarno isprobali.

 

Recimo, NAS ima Linux formatirane diskove (RAID 1, 5) i krepa NAS. Dal se diskovi mogu bez problema citati na nekoj Linux kanti? Dal ce Linux sam prepoznati diskove, tj koji je prvi, ...?

-po samom pitanju, za sad ti nije potreban ozbiljan backup. (da je, znao bi koliko je pitanje nepotrebno).

-kontorler (ovisnost o HWu), u slučaju razmišljanja što-ako, jednostavno ne smije biti problem, KISS.

-FS još manje, pa npr umjesto ext4 koristiš ext3 ili NTFS ili... OS bi morao biti najsporednija 'sitnica' (pa i aplikacija koju korisitš ako je moguće, npr po KISSu je to 7z batch, radi, sve ostalo 'možda'..). Tako i RAID (zapravo nije problem, pogotovo soft) tj odluka dali ga uopće koristiti, tj koristi ga se kad je potreban, ali ne iz razloga backupa. (drugi konkretan razlog)

 

-backup, nije RAID. RAID nije backup. Mirror je samo redundancija..

-mehanički HDD nije SSD, još manje teoretska propustnost standarda SATA-3/600 ili SAS.. + chipset iz jeftikaner ili server klase. (isčuđavanje raznim brojkama? LOL, npr mehanički HDD tek u RAID polju može dostići nazivnu propustnost SATA3 kontrolera, jedan HDD je daleko ispod tog kao o jeftikaner-sporiji SSDovi).

-enterprise ima cijenu, RL i konkretne potrebe/želje juzera su tko-zna-što..

-Cloud? khm.. da, nekome sasvim prihvaljtivo, nekome nije. Envy dobro navodi poplavu kao primjer, za to postoji predviđeni scenarij if-then, .. i kad je to bitno, tako se radi, min 50km dislocirano (hr ima problem 'kifle').

dosking ili ext.USB diskovi su vjerojatno za konkretnu temu dovoljno dobro (sigurno) rješenje, NAS nešto manje, pa do tog da se sve strpa u radni PC pod rajdanjima (mislim na gamerski rajding.. kao karikiran RAID), posloženo po nekoj sigurnosnoj krivulji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
fler kaže...
Čovjek priča o šansama da ti istovremeno riknu dva diska tijekom regularnog korištenja, ne uslijed djelovanja neke više sile - jer ti u tom slučaju ni cloud neće pomoći.

Što ako gorespomenuti vulkan eruptira i sprži obližnji Mirosoftov server koji čuva baš tvoje podatke?

Ti ne lupetaj... Pa nisu u MSu šalabajzeri koji nemaju pojma o backupu pa da podatke drže u jednoj kopiji i na jednoj lokaciji.

 

YT drži minimalno 3 kopije svakog videa i sigurno nisu u jednoj zgradi u Mućićima...

My name is Legion... For we are many!
12 godina
offline
Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

Ja sam u uredu kupio Zyxel NSA 325 v2 kao NAS uređaj, a zbog manjka financija sam iskoristio diskove koji su bili u starom NAS-u i koji se još uvijek drže bez problema. U neka sretnija vremena u njega će ići novi WD Red diskovi.

 

NAS nudi pregršt opcija (kao i većina malo boljih NAS-ova), instalaciju dodatnih programa, remote access, ftp server, cloud upload, apple time machine, backup i sl, integraciju sa Dropboxom itd.

 

Svaki dan mi je podešen backup onih najvažnijih podataka na HDD koji je spojen USB-om na NAS. Pokreće se u 6 ujutro svaki dan, s time da su najstariji podatci stari 7 dana, a onda ih prepisuje novima.

 

Drugi backup mi je u cloudu, preko SpiderOak-a. Digao sam virtualku i instalirao debian (jer sam došao u situaciju da sam mijenjao računalo, a onda mi je bio malo problem vraćanje podataka i sl.) pa je sad on zadužen za sve. Ima oko 100 gb u cloudu. Trajalo je dugo ali je isto tako i završilo. Dok sam si razmišljao jel bi trebao dići u cloud ili ne i koliko će mi trebati vremena dok sve završi - već sam i prije mogao to sve obaviti. Najgore je razmišljati - trebat će mu 100 godina. Ako sad kreneš, neka ide polako, ne košta te ništa. Odabrao sam SpiderOak iz razloga što nude garanciju na privatnost. Koliko danas nešto može biti privatno - to je pitanje, ali odlučio sam povjerovati im.

 

Tako sada imam dvije vrste backupa na dnevnoj razini + SpiderOak mi čuva historical verzije dokumenata. Malo je možda skuplji (oko 500 - 600 kuna godišnje za 100 GB, ali sam uletio u akciju i dobio flat za stalno). Bolje i to nego izgubiti kompletnih 18 godina poslovanja i onda se snalaziti za povrat podataka.

 

Razmišljao sam i na OneDrive sve pohraniti, kao treću opciju ali to ću još razmisliti, kao što je netko iznad napomenuo - lupiti u TrueCrypt i miran si.

 

Iako, za kakav god backup se odlučiš - bolje nego da ga nemaš.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 13:56 (skoosha).
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Sum_of_all_fears kaže...

Ti ne lupetaj... Pa nisu u MSu šalabajzeri koji nemaju pojma o backupu pa da podatke drže u jednoj kopiji i na jednoj lokaciji.

 

YT drži minimalno 3 kopije svakog videa i sigurno nisu u jednoj zgradi u Mućićima...

 

Su to Mučići kraj Jušića? {#}

Svi smo mi Mentalist.
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Kako itko može vjerovati više nečemu što je udaljeno virtualnim i običnim miljama od njega, a ne onome što stoji pored?


BTW, bolje imati 3x2TB nego 1x6TB.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hrhttp://500px.com/mihovilm
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB

@ Mitch, lako.. jer ljudi su takvi. Dobar dio podataka uzmu kao 'vjeru' bez potrebe provjere-dokaza ...

npr spomenut je TrueCrypt.. (ugašen, pa pitanja koja s tim imaju veze..) nekome daje 'sigurnost'.

jednako potreba za backupom i predvidljivim katastrofa-scenarijima koje netko mora predvidjeti, sanirati, tad je dislokacija mandatorna, višestruke kopije.. just in case.

-uptime-downtime, nekome je samo to kriterij itd..

 

ukratko, backup, podaci, zaštita, sigurnost... se razlikuju kod svake osobe u ovoj temi, pa tako i odgovori. Na kraju svatko napravi 'po svome', dok se ovdje samo traži 'odobravanje' kao dobar plan.

Vjera? Svi smo zapravo subjektivni, bar smo ljudi... (i griješimo, dok nas backup treba spasiti u tom slučaju). Možemo vjeru proširiti u npr teh.spec-deklaracije npr MFT-a od 1.4mil sati rada, možemo vjerovati brandu-kvaliteti, možemo vjerovati svom (ne)znanju ili 'ma neće se to meni desiti'... na kraju smo veći 'vjernici' nego oni koji su jutros bili na misi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Toshiba predstavila novi HDD od 6 TB
Slazem se, ali stvarno ima glupih kriterija za pouzdanost, pogotovo fizičkih medija.

Nažalost tehnologija je još uvijek takva da se oslanjamo na lako oštetivu mehaniku, a i postoje puke slučajnosti.

Recimo meni se dogodila neviđena stvar, WD Caviar Black 1TB - imao sam doslovno vrlo cijenjene stvari gore što se tiče posla, na kraju završio na smetlištu i dobio novi besplatno potpuno retardiranim razlogom - kad sam ga dobio već je unutra bilo koje zrnce nečega, znači još iz tvornice je izašao s time, i što su se više vrtile ploče, više su se i grebale same od sebe...
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hrhttp://500px.com/mihovilm
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice