Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu

poruka: 37
|
čitano: 3.913
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu".
15 godina
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
ante_etna kaže...
ihush kaže...
MrBlc kaže...
A ako ti dam svoj auto i tražim da samo uliješ goriva koliko si potrošio?

 robna razmijena, kompenzacija i sl., tu je već kršenje zakona, novac je zakonsko sredstvo plaćanja, ako je posao-djelatnost, tad je to protuzakonito (po više osnova) počevši od tog da je na crno (neregistrirana djelatnost)..

 Nije ni kompenzacija ni robna razmjena protuzakonita i provodi se svakodnevno u milijunskim iznosima i postoje za to propisani obrasci. Na sve te prihode moraš državi dati kune, država ne prima krumpire, ali ti ih možeš primiti od kupca, samo državi idu kune.

-kažem negdje da je kompenzacija/robna razmiena nezakonita? Ne. :) primijeti zareze i na što se odnosi koji dio rečenice. (uh... da, zbrčkano) :))

-sredstvo plaćanja je novac, valuta, u HR kuna (+€).. svi računi su isključivo u valuti i kupac mora platiti novcem, izuzetak je dogovor kupoprodajni kad se dogovori drugačije (kompenzacija). To potvrđuju i obrasci u linku itd.. jednako tako je međunarodna trgovina, novac-valuta, sredstvo plaćanja se dogovara (jer po logici dvije države-dvije valute, moraju se dogovoriti oko valute na računu, može i bilo koja vrijednost-kompenzacija, ali je osnovno novčana vrijednost+valuta). Tako, nitko ne mora za naplatu svoje usluge primiti krumpire-kompenzaciju, zakonom je to uvijek novčano tek dogovorom kupac može platiti krumpirima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.9.2017 14:23 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
ante_etna kaže...

Sa stanovišta države i poreznih zakona je bitno koliko ta usluga prosječno vrijedi na tržištu. Znači porezna osnovica za korištenje tvog auta na relaciji od 20 km je ono koliko moram platiti rent-a caru ili ako me ti voziš koliko uzima taksi. Nebitno jesam li ti točio gorivo, dao novce ili ti nisam dao ništa. To što ti nisam platio u kunama nego u gorivu ne igra nikakvu ulogu.

 

Ako si mi posudio bušilicu preko oglasa, porezna osnovica je ono što poreznici procjene da vrijedi ta usluga na tržištu iznajmljivanja alata.  Ako sam trošio svoju struju, u osnovicu ide samo najam alata. Ako si mi ti iznajmio svoj agregat, to je dodatna usluga koja uvećava poreznu osnovicu.

E sad si ga izvalio. Ako sam obveznik PDV-a, onda PDV plaćam na cijenu koju tebi naplatim, ali mi se prizna PDV koji sam platio pri nabavci sredstava za rad i materijala kojim trgujem. Ako sam više PDV-a platio pri kupovini nego naplatio svojim korisnicima, onda nisam državi ništa dužan platiti jer se prebija.

 

Porez na dobit se plaća na dobit koja je definirana kao primitci - izdaci, pa ako poslujem na nuli ili s negativnom dobiti, porez ne plaćam.

 

Ono o čemu ti pričaš se odnosi na neke posebne poreze, tipa porez na promet nekretnina ili promet na premet motornih vozila.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
MrBlc kaže...

E sad si ga izvalio. Ako sam obveznik PDV-a, onda PDV plaćam na cijenu koju tebi naplatim, ali mi se prizna PDV koji sam platio pri nabavci sredstava za rad i materijala kojim trgujem. Ako sam više PDV-a platio pri kupovini nego naplatio svojim korisnicima, onda nisam državi ništa dužan platiti jer se prebija.

 

Netočno. Kao obveznik plaćaš PDV ako povezanoj osobi ustupiš svoje sredstvo ili pružiš uslugu premda nisi naplatio ništa - Zakon o PDV-u članak 33. Ako ustupaš robu bez naknade ili ispod nabavne cijene nepovezanoj osobi kršiš Zakon o trgovini članak 63.

 

MrBlc kaže...

 

Porez na dobit se plaća na dobit koja je definirana kao primitci - izdaci, pa ako poslujem na nuli ili s negativnom dobiti, porez ne plaćam.

 

Netočno. Dobit se definira kao prihodi - rashodi što nije isto kao primici - izdaci. Zakon o porezu na dobit čl. 5.

 

MrBlc kaže...

Ono o čemu ti pričaš se odnosi na neke posebne poreze, tipa porez na promet nekretnina ili promet na premet motornih vozila.

 

Netočno. Više Zakona regulira ustupanje resursa bez naknade. Zakon o PDV-u, Zakon o porezu na dohodak, Zakon o porezu na dobit, Zakon o trgovini. Duh svih tih propisa je u cilju ubiranja nameta po tržišnim vrijednostima, tako da ako ti firma daje auto ili bušilicu ili svoje prostorije na privatno korištenje dužna je obračunati PDV ili poreze i doprinose za plaću u naravi u vrijednosti isporučenih usluga ili dobara.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2017 10:48 (ante_etna).
15 godina
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
ante_etna kaže...
..

Netočno. Kao obveznik plaćaš PDV ako povezanoj osobi ustupiš svoje sredstvo ili pružiš uslugu premda nisi naplatio ništa - Zakon o PDV-u članak 33. Ako ustupašrobu bez naknade ili ispod nabavne cijene nepovezanoj osobi kršiš Zakon o trgovini članak 63.

..

 

 -točno, ključna je riječ roba (bilo koje materijalno dobro, namijenjeno tržištu, ne za osobnu potrošnju i sl., tad je automatski u pitanju biz..), jer cijena nije stvar zakona (teoretski negativna, nula, bilo koja) + izbjegavanje malverzacija 'doniranjem'.. promet usluga-roba, upravo zato se tako naziva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
ante_etna kaže...

Netočno. Kao obveznik plaćaš PDV ako povezanoj osobi ustupiš svoje sredstvo ili pružiš uslugu premda nisi naplatio ništa - Zakon o PDV-u članak 33. Ako ustupaš robu bez naknade ili ispod nabavne cijene nepovezanoj osobi kršiš Zakon o trgovini članak 63.

Boldano je jako bitno za shvatiti značenje napisanog. Povezana osoba nije osoba s kojom te neki servis povezao ;-)

 

Zakon o trgovini se ne odnosi na djelatnosti koje nisu trgovina.

 

ante_etna kaže...

Netočno. Dobit se definira kao prihodi - rashodi što nije isto kao primici - izdaci. Zakon o porezu na dobit čl. 5.

Da, krivo sam se izrazio jer ne baratam knjigovostvenim pojmovima toliko dobro, ali i dalje nisi obranio svoju tvrdnju o plaćanju poreza na dobit ako nemaš dobiti.

 

ante_etna kaže... 

Netočno. Više Zakona regulira ustupanje resursa bez naknade. Zakon o PDV-u, Zakon o porezu na dohodak, Zakon o porezu na dobit, Zakon o trgovini. Duh svih tih propisa je u cilju ubiranja nameta po tržišnim vrijednostima, tako da ako ti firma daje auto ili bušilicu ili svoje prostorije na privatno korištenje dužna je obračunati PDV ili poreze i doprinose za plaću u naravi u vrijednosti isporučenih usluga ili dobara. 

Svi ti propisi koje navodiš se odnose na situaciju kad firma nešto ustupa zaposleniku, vlasniku, članu obitelji zaposlenika i slično (općenito, povezanoj osobi). Tad se to smatra isplatom, što u naravi i jest. Firma ti kupi pršut za Božić - to je Božićnica.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
MrBlc kaže...

 

 Što se tiče dobiti. Čim si izvršio uslugu ili isporučio robu, to ti ulazi u prihod i diže ti osnovicu poreza za dobit. Neovisno o tome je li ti plaćeno i to što si nekome besplatno ustupio robu. Ako dijeliš besplatno, a da ne spada u izuzetke tipa reklamni materijel, uzorci itd. to ti je nepriznati trošak i diže ti osnovicu poreza na dobit, a zahtjeva i popratnu dokumentaciju da se vidi o čemu se uopće radi

jer jedino povezanim osobama ima i smisla njima davati resurse bez naknade. Ako si dao bušilicu besplatno na korištenje, to ti diže prihod za (lupam) 200 kn koje nikada nećeš dobiti ali ti ulaze u osnovicu. Ti možeš drugim troškovima umanjiti osnovicu, telefon, grijanje, fiksni nameti itd. Ako dostigneš 200 kn, ne plaćaš porez ali to nema veze s onim prvim događajem gdje ti ustupaš bormašinu jer ona ti je prihod.

Da se vratimo na prijevoz. Uberu se prigovara jer ne plaća neke namete (ne znam koje, valjda te neke licence) koje plaćaju taksisti ali plaćaju pdv i poreze na dohodak. Carpooling je onda iz tog aspekta skoro pa ratni zločin jer tu država ne dobije ni lipe. Meni osobno je carpooling dar s neba ako me prevezeš i moju obitelj ti za 20 kuna ili dvije litre supera spram 180-200 kn taksi ili busa ili štajaznam koliko ubera. Čak nemam ništa protiv da dobiješ i koju kunu tringelta, ostavim ti i pet banki pa popij nešto. Tu se onda opet približavamo uberu i to crnom. Taksisti je svejedno je li mu furu izbio uber, carpooling ili te Majka Terezija nosila na leđima, usput tu država ima najveću korist jer ima najmanje dima i šteta na cesti. I kada bi se carpooling proširio onako kako ja to želim, na svaki ćošak ići će ti blokada prometnica i ministar Marić će na Dnevniku najaviti novi zakon i porez. Nema veze što su nama namjere svete i ne želimo vrtiti nikakav profit (što očigledno tebe zbunjuje kad su porezni propisi u igri) i što se samo želimo čim povoljnije prebaciti iz točke a u točku b.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Uber ustrajan u borbi za licencu u Londonu
Opet nastavljaš tumačiti zakone kako tebi paše jer tebi ima smisla po tvojoj viziji povezanih osoba. To ti ne drži vodu. Vidim da argumenti ne prolaze, pa te pozdravljam...
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice