Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

poruka: 133
|
čitano: 14.607
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak".
11 godina
online
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

http://www.index.hr/Vijesti/clanak/mirovinski-sustav-pred-kolapsom-cak-80-tisuca-umirovljenika-ima-manje-od-14-godina-staza/875100.aspx

 

Od ukupno 1,2 milijuna umirovljenika, sa 40 i više godina staža samo je 159 tisuća umirovljenika.

 i? ...kakva ti je to matematika

da ponovimo - prvo si bubnuo, da citiram - "Pola Hrvatske se umirovilo do 40-ete godine", a sad govoriš o onima ispod 40 godina staža

 

prema tim podacima, imaš tri skupine sa godinama staža do 20 godina i takvih je 202 tisuće, što bi donekle mogli biti ovi do 40 godina starosti, jer nisu valjda iz pelena počeli nakupljati radni staž

imaš i ovu skupinu sa 20-24 godine staža i tih je još 130 tisuća, no dobar dio njih ima i preko 40 godina starosti

 

u najboljem slučaju za tvoju računicu možeš reći da je prije 40-te u mirovinu otišlo između 200 i 300 tisuća ljudi, što opet nije niti blizu istine iz jednostavnog razloga - masa ljudi radila je na crnjaka, poput mene koji imam preko 40 godina starosti i jedva 10 godina staža - a radim neprekidno od svoje 20-ete, onda tu imaš i dobar dio poljoprivrednih mirovina koje spadaju u tu grupu jer su plaćali neredovito doprinose i otišli su u mirovinu s minimalno staža, a godinama starosti itekako za mirovinu i uglavnom dobivaju mizeriju od penzije

 

uglavnom, lupetanje i bacanje izraza poput "pola hrvatske" je kontraproduktivno u bilo kojoj normalnoj raspravi 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Lupetanje da će ti netko davati lovu za ništa je kontraproduktivno,i bacanje fraza u bilo kojoj normalnoj raspravi. Sama ideja je degenerativna, pa te to ne sprječava da je opravdavaš.

 

Već sam prije napisao da sam karikirao, ako ti je izraz karikiranje nepoznat potraži ga, google sve zna.

 

Kažeš radiš na crno, hoćeš onda u budućnosti primati UBI i raditi na crno ? Onaj tko legalno plaća sve poreze uzimat će mu se, a na kraju će imati 100 kn veću penziju od onoga tko prima UBI ? Kako cijenimo rad s ovim mjerama ?

 

Nadalje, jasno ti je da bi se nekome UBI isplatio da se porezno opterećenje mora dodatno povećati, a i ovako je suludo visoko.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:24 (Kobe24).
15 godina
online
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Meni osobno nema logike temeljni dohodak iz razloga jer se može trošiti nenamjenski što dovodi do problema zloupotrebe.

To bi se dalo riješiti micanjem novca iz računice na način da se umjesto temeljnog dohotka dobiva kartica sa namjenskim bodovima koji traju samo taj mjesec i s kojima se neke stvari ne mogu platiti (npr. alkoholna pića) te koja vrijedi samo kod određenih djelatnosti (tipa da se nemože plaćati u birtijama već samo u certificiranim dućanima)

Na taj način bi se poprilično isfiltrirao dio ljudi koji bi to trošili kao istinsku pomoć svom životu kako bi onda zarađene novce mogli trošiti na druge stvari gdje čak i da zarađene novce onda troše na gluposti tipa drogu i alkohol bi ipak morali raditi kako bi mogli trošiti za to

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:25 (Ges).
 
4 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

@maxym Je pričao sam, takva vrsta priča zove se karikiranje.

 

...

 

Pogrešno.

 

Takva vrsta priče se zove: lupetanje. Lupneš, i ostaneš živ.

 

Naravno da nitko pametan ne voli nešto što mora, pa ni raditi. Ali oni malo pametniji, koji znaju da moraju raditi, pa onda još odluče raditi ono što vole, e vidiš, to je dobitna kombinacija: radiš jer moraš, ali zato radiš ono što voliš i ne pada ti teško.

 

Ako radiš nešto što ne voliš, ali eto radiš samo zato što moraš, to je onda patnja.

 

Upravo tu 'upada' osnovni dohodak, koji ti daje minimum za preživljavanje, tako da onda imaš mogućnost izbora, tj. možeš raditi ono što voliš (drugim riječima, ne moraš raditi nešto što mrziš, jer znaš da nećeš ostati gol i bos i umrijeti od gladi).

 

A zašto bi radio pored osnovnog dohotka, pa zato što svi mi volimo imati, a to ti omogućava jedino rad.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
maxym kaže...
Kobe24 kaže...

@maxym Je pričao sam, takva vrsta priča zove se karikiranje.

 

...

 

Pogrešno.

 

Takva vrsta priče se zove: lupetanje. Lupneš, i ostaneš živ.

 

Naravno da nitko pametan ne voli nešto što mora, pa ni raditi. Ali oni malo pametniji, koji znaju da moraju raditi, pa onda još odluče raditi ono što vole, e vidiš, to je dobitna kombinacija: radiš jer moraš, ali zato radiš ono što voliš i ne pada ti teško.

 

Ako radiš nešto što ne voliš, ali eto radiš samo zato što moraš, to je onda patnja.

 

Upravo tu 'upada' osnovni dohodak, koji ti daje minimum za preživljavanje, tako da onda imaš mogućnost izbora, tj. možeš raditi ono što voliš (drugim riječima, ne moraš raditi nešto što mrziš, jer znaš da nećeš ostati gol i bos i umrijeti od gladi).

 

A zašto bi radio pored osnovnog dohotka, pa zato što svi mi volimo imati, a to ti omogućava jedino rad.

 

Tko će onda raditi ono što nitko ne voli ? Tko će biti blagajnik ? Tko će čisiti po ulici ? Tko će ispumpavati crne jame ? Tko će raditi u polju po hladnoći i vrućini ? Tko će tuči bauštelu ?

 

Vaša vrsta govora se zove LAPRDANJE. Filozofiranje bez ikakvih argumenata i praktičnosti provođenja. Netko mora raditi poslove koje nitko ne želi raditi. To se zove ŽIVOT i ODRASTANJE.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:26 (Kobe24).
11 godina
online
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

 Pola Hrvatske se umirovilo do 40-ete godine. Zato danas imaš ovoliko umirovljenika koji dobijaju temeljni dohodak - nezasluženu mirovinu. Hrvatska ti je u zadnjih 20 g. primjer temeljnog dohotka pa vidi dokle smo došli.

Sve puca od inovacija tih genijalaca po garažama. Rade, izmišljaju, potiču gospodarstvo. Sve to u onih 5 minuta kada nisu u lokalnoj birtiji i ne troše 3000 kn mirovine koju su stekli preko veze 2000-ete godine.

Garantiram ti da 99% ljudi ako budu imali dovoljno da mogu uredno živjeti, a ne moraju raditi, neće raditi crno ispod nokta. Ujutro će se probuditi bez ikakvog cilja, i onda se okreću lošim navikama. 1% motiviranih, ultra sposobnih hoće raditi, ali lokalni Šime i Manda neće.

Kobe24 kaže...

Lupetanje da će ti netko davati lovu za ništa je kontraproduktivno, lupetanje i bacanje fraza u bilo kojoj normalnoj raspravi. Sama ideja je degenerativna, pa te to ne sprječava da je opravdavaš.

 

Već sam prije napisao da sam karikirao, ako ti je izraz karikiranje nepoznat potraži ga, google sve zna.

 oprosti ako sam te krivo shvatio, no zanimalo bi me gdje ti u ovom svojem gornjem postu navodiš da si "karikirao" - niti si to napomenuo, niti si izraz "pola hrvatske" stavio u navodnike da bi se moglo bar donekle pomisliti da karikiraš, dakle radi se o tvrdnji koju si iznio bez ikakvog znaka karikiranja, tvrdnji koja je klasično lupetanje i nema razloga da se pizdiš što ti je netko ukazao na to

 

btw., nigdje nisam rekao da opravdavam ovo ili ono, već sam samo htio istaknuti da se razbacuješ brojkama i pojmovima bez ikakve konkretne podloge

 

 

7 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

 

Tko će onda raditi ono što nitko ne voli ? Tko će biti blagajnik ? Tko će čisiti po ulici ? Tko će ispumpavati crne jame ? Tko će raditi u polju po hladnoći i vrućini ? Tko će tuči bauštelu ?

 

Vaša vrsta govora se zove LAPRDANJE. Filozofiranje bez ikakvih argumenata i praktičnosti provođenja. Netko mora raditi poslove koje nitko ne želi raditi. To se zove ŽIVOT i ODRASTANJE.

 Roboti, možda? 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Cimet kaže...
Kobe24 kaže...

 

Tko će onda raditi ono što nitko ne voli ? Tko će biti blagajnik ? Tko će čisiti po ulici ? Tko će ispumpavati crne jame ? Tko će raditi u polju po hladnoći i vrućini ? Tko će tuči bauštelu ?

 

Vaša vrsta govora se zove LAPRDANJE. Filozofiranje bez ikakvih argumenata i praktičnosti provođenja. Netko mora raditi poslove koje nitko ne želi raditi. To se zove ŽIVOT i ODRASTANJE.

 Roboti, možda? 

Gdje ti je taj robot koji to radi za tebe ? Imaš li ga, je li već izmišljen ? Jesi ga kupio ?

Idem svaki dan na posao, ne vidim te robote po ulicama ? Živimo li u 21 ili u 23 stoljeću ?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe, nigdje se ne prica da to stupa na snagu sutra lol. Smiri malo dozvljaje :D.

Realno doci ce vrijeme kada ce postojati roboti za skoro sve, to je neminovno jer jako brzo napredujemo kao rasa. Jedino nas moze zajebat je neki rat vecih razmjera da nas uspori ili unazadi..

Sistem o kojem zuki prica dolazi... Da, mozda ne za naseg zivota ali sigurno dolazi jer trenutni sistemi nisu odrzivi.

I vjeruj mi, pametni ljudi ce radije placati takav porez u kojem ako im se nesto desi imaju obezbjedene osnove dostojne ljudskog zivota nego ove trenutne od kojih ak ti se nes desi nemas apsolutno nis.

A i u odredenoj mjeri takav sistem vec postoji godinama i daje se samo najugrozenijima, definitivno nije dovoljan i zove se socijalna pomoc...
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...
maxym kaže...
Kobe24 kaže...

@maxym Je pričao sam, takva vrsta priča zove se karikiranje.

 

...

 

Pogrešno.

 

Takva vrsta priče se zove: lupetanje. Lupneš, i ostaneš živ.

 

Naravno da nitko pametan ne voli nešto što mora, pa ni raditi. Ali oni malo pametniji, koji znaju da moraju raditi, pa onda još odluče raditi ono što vole, e vidiš, to je dobitna kombinacija: radiš jer moraš, ali zato radiš ono što voliš i ne pada ti teško.

 

Ako radiš nešto što ne voliš, ali eto radiš samo zato što moraš, to je onda patnja.

 

Upravo tu 'upada' osnovni dohodak, koji ti daje minimum za preživljavanje, tako da onda imaš mogućnost izbora, tj. možeš raditi ono što voliš (drugim riječima, ne moraš raditi nešto što mrziš, jer znaš da nećeš ostati gol i bos i umrijeti od gladi).

 

A zašto bi radio pored osnovnog dohotka, pa zato što svi mi volimo imati, a to ti omogućava jedino rad.

 

Tko će onda raditi ono što nitko ne voli ? Tko će biti blagajnik ? Tko će čisiti po ulici ? Tko će ispumpavati crne jame ? Tko će raditi u polju po hladnoći i vrućini ? Tko će tuči bauštelu ?

 

Vaša vrsta govora se zove LAPRDANJE. Filozofiranje bez ikakvih argumenata i praktičnosti provođenja. Netko mora raditi poslove koje nitko ne želi raditi. To se zove ŽIVOT i ODRASTANJE.

 

Takve poslove će raditi uglavnom ista populacija koja ih radi i sad, zato što nemaju kvalifkacija i/ili nisu u mogućnosti naći bolji posao, ali će i dalje imati mogućnost izbora: preživljavati bez rada, ili raditi i imati prihode dovoljne za normalan život. Sada rade i preživljavaju.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
maxym kaže...

Takve poslove će raditi uglavnom ista populacija koja ih radi i sad, zato što nemaju kvalifkacija i/ili nisu u mogućnosti naći bolji posao, ali će i dalje imati mogućnost izbora: preživljavati bez rada, ili raditi i imati prihode dovoljne za normalan život. Sada rade i preživljavaju.

Neće, jednostavno neće. Poslovi blagajnice, tekstilni poslovi, svi neugodni poslovi i poslovi na minimalcu će biti napušteni. Ako već netko može preživljavati neradom, on će to i odabrati. Zašto bi teta u Konzuma radila na blagajni ako će dobiti UBI, a kvaliteta života će joj biti nezamislivo bolja s UBI-jem jer neće raditi subotom, nedjeljom, smjenski itd.

 

Garantiram ti da većina neće raditi, a to sve moraju plaćati uzdržavatelji. Nekog će se oporezovati još brutalnije nego do sada, samo da bi netko mogao živjeti od nerada. Osim toga tko će ti onda pružiti te usluge ?? Besposlena glava uz to smisli mnogo bedastoća, to će na kraju dovesti do kolapsa društva.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 15:03 (Kobe24).
14 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

 

Tko će onda raditi ono što nitko ne voli ? Tko će biti blagajnik ? Tko će čisiti po ulici ? Tko će ispumpavati crne jame ? Tko će raditi u polju po hladnoći i vrućini ? Tko će tuči bauštelu ?

 

Vaša vrsta govora se zove LAPRDANJE. Filozofiranje bez ikakvih argumenata i praktičnosti provođenja. Netko mora raditi poslove koje nitko ne želi raditi. To se zove ŽIVOT i ODRASTANJE.

Lol, ja baustelu tucem ne zbog zarade nego kao kondicione pripreme. Neki placaju teretanu a baustela je teretana gdje tebi placaju i ti kazes ko bi to radio? 

16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
asusdvd kaže...

 

 Prijatelju to je zato što nam nitko nije dužan omogućiti da živimo, samo smo za sebe odgovorni.

 

Samo radi i napreduj, pa ćeš moći tražiti sve bolje uvjete.

 

A bajka je sa letećim medvjedićima da će odnekud padati lova (iz tuđeg rada), a ja i ti se baviti hobijem u radionici. :)

 Nazalost, jako mali dio radnog covjecanstva dozivi nekakvo napredovanje i ako dozivi - to je minorno, samo da mozes reci da se desilo. Sansa da ja tako nesto dozivim je skoro ravna nuli. Znas zasto? Jer ne mislim dati zivot poslodavcu. Imam obitelj i oni su mi na prvom mjestu. Ovaj sustav me koci i ne dozvoljava da se razvijam, da zivim slobodno. Rob sam svakodnevno 8 sati koje moram odraditi ko neki zatvorenik na robiji. Zasto? Da prehranim obitelj (u ovoj drzavi mi cak ni to nije dosta).

Ja ne trazim da netko radi za mene, ali ako mi vec ne zelis dati osnovni dohodak, onda me nemoj i tjerati da placam nepotrebne stavke poput poreza i slicno. Trenutno zivimo u parazitskom i ovisnickom sustavu. Imas na desetine tisuca zaposlenika u hrvatskom javnom sektoru koji ne rade "nista"(nesto rade ali jos nismo skuzili sto), imaju vece place nego u privatnom sektoru, imaju fleksibilnije radno vrijeme, nisu toliko pod pritiskom i stresom (makar oni misle da jesu)... i sve to placaju porezni obveznici koji sljakaju kod privatnika. Onda imas situaciju privatnog sektora koji ima diktatorski odnos prema radniku, pritisci, place male, nemas prostora za napredovanjem, depresija, stres, nezadovoljstvo... pa hrpetina nezaposlenih koji bi radili za kikiriki i zbog njih te poslodavac zamjeni preko pauze...

 

Jel to u redu? Mislim da nije. Da li ce biti ikaj bolje? Sumnjam.

Osobni dohodak je trenutno samo mašta i sumnjam da ce se ikad desiti na ovim prostorima. Prije ce nas meteor roknut. :)

15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...
maxym kaže...

Takve poslove će raditi uglavnom ista populacija koja ih radi i sad, zato što nemaju kvalifkacija i/ili nisu u mogućnosti naći bolji posao, ali će i dalje imati mogućnost izbora: preživljavati bez rada, ili raditi i imati prihode dovoljne za normalan život. Sada rade i preživljavaju.

Neće, jednostavno neće. Poslovi blagajnice, tekstilni poslovi, svi neugodni poslovi i poslovi na minimalcu će biti napušteni. Ako već netko može preživljavati neradom, on će to i odabrati. Zašto bi teta u Konzuma radila na blagajni ako će dobiti UBI, a kvaliteta života će joj biti nezamislivo bolja s UBI-jem jer neće raditi subotom, nedjeljom, smjenski itd.

 

Garantiram ti da većina neće raditi, a to sve moraju plaćati uzdržavatelji. Nekog će se oporezovati još brutalnije nego do sada, samo da bi netko mogao živjeti od nerada. Osim toga tko će ti onda pružiti te usluge ?? Besposlena glava uz to smisli mnogo bedastoća, to će na kraju dovesti do kolapsa društva.

 

 

U uvjetima osnovnog dohotka neke stvari će se, naravno, iz temelja okrenuti, jer će manje atraktivni poslovi morati biti bolje plaćeni, pa će slijedom toga biti i onih koji će biti motivirani raditi takve poslove.

 

Evo ti primjer 'blagajnice' ili 'tete u dućanu', s jedne strane imaš razne Konzume, Tommye, i slične koji 'teti na blagajni' daju 3.000 - 3.500 Kn mjesečno, i ista za taj iznos mora raditi po 10-12 sati dnevno, bez petka i svetka, slobodnog dana, i sl., a  druge strane imaš recimo DM, u kojem je ta ista 'teta' za sličlan posao plaćena 6.000-6.500 Kn, odradi svoju smjenu, ima jedan slobodan dan tjedno, 13. plaću i td. Dakle, nije da se ne može, nego se neće, jer zašto bi netko plaćao blagajnicu 6.000 Kn ako može proći i duplo jeftinije. U uvjetima implementiranog osnovnog dohotka, poslodavac ne bi imao mogućnost izbora (osim eventualno uvoza radne snage iz inozemstva, što su već i sada počeli raditi) pa bi morao ponuditi višu plaću, a onda zainteresiranih ne bi manjkalo.

 

Primjer drugi, prije nekih 10-ak godina, lokalno komunalno poduzeće je oglasilo natječaj za radno mjesto komunalnog radnika (popularno zvanog: smećar), i onda su pojedinci potezali veze skoro pa do Vlade RH, zašto? Zato što je neto plaća navedenog radnika bila 6.000 Kn. Kad ponudiš odgovarajuću plaću i radne uvjete, onda kandidata ne fali.

 

Primjer treći, evo nedavno su lokalni ugostitelji kukali preko svih mogućih medija kako u gradu nema dovoljno radnika, da nitko od lokalnih ne želi raditi, a da im je veliki problem naći smještaj za sezonce koje dovode iz Slavonije, a dogodine će im još veći problem biti to što neće imati koga dovesti iz Slavonije pa će se morati orijentirati na Rumuniju, Bugarsku ili malo istočnije. U cijelom tom kukanju, nije im palo na pamet da ponude veću plaću svojim djelatnicima, jer se valjda podrazumijeva da njihovi djelatnici moraju raditi za kikiriki.

11 godina
online
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
maxym kaže... 

Evo ti primjer 'blagajnice' ili 'tete u dućanu', s jedne strane imaš razne Konzume, Tommye, i slične koji 'teti na blagajni' daju 3.000 - 3.500 Kn mjesečno, i ista za taj iznos mora raditi po 10-12 sati dnevno, bez petka i svetka, slobodnog dana, i sl., a  druge strane imaš recimo DM, u kojem je ta ista 'teta' za sličlan posao plaćena 6.000-6.500 Kn, odradi svoju smjenu, ima jedan slobodan dan tjedno, 13. plaću i td. Dakle, nije da se ne može, nego se neće, jer zašto bi netko plaćao blagajnicu 6.000 Kn ako može proći i duplo jeftinije. U uvjetima implementiranog osnovnog dohotka, poslodavac ne bi imao mogućnost izbora (osim eventualno uvoza radne snage iz inozemstva, što su već i sada počeli raditi) pa bi morao ponuditi višu plaću, a onda zainteresiranih ne bi manjkalo.

 

Primjer drugi, prije nekih 10-ak godina, lokalno komunalno poduzeće je oglasilo natječaj za radno mjesto komunalnog radnika (popularno zvanog: smećar), i onda su pojedinci potezali veze skoro pa do Vlade RH, zašto? Zato što je neto plaća navedenog radnika bila 6.000 Kn. Kad ponudiš odgovarajuću plaću i radne uvjete, onda kandidata ne fali.

 

Primjer treći, evo nedavno su lokalni ugostitelji kukali preko svih mogućih medija kako u gradu nema dovoljno radnika, da nitko od lokalnih ne želi raditi, a da im je veliki problem naći smještaj za sezonce koje dovode iz Slavonije, a dogodine će im još veći problem biti to što neće imati koga dovesti iz Slavonije pa će se morati orijentirati na Rumuniju, Bugarsku ili malo istočnije. U cijelom tom kukanju, nije im palo na pamet da ponude veću plaću svojim djelatnicima, jer se valjda podrazumijeva da njihovi djelatnici moraju raditi za kikiriki.

 upravo ovo

problem je mizernih plaća i štednje na radniku, ne samo kod nas

 

sve je veći jaz između bogatih i siromašnih, ponajviše radi pohlepe bogatih, pa čak i famozna jamerika ima potpuno obrnutu situaciju u podjeli bogatstva u odnosu na prije nekih 50 godina kad je srednji sloj držao veliku većinu nacionalnog bogatstva

 

razlog je u nezasitnoj grabeži za lovom, gdje je nakupljanje milijardi postao sport sam po sebi

no, prije ili kasnije to će im se obiti o glavu

11 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lllnuclearlll kaže...

 

 Puno više mi se sviđa ideja da svaki čovjek ima posao i da se trudi na svom poslu nego da dobije nešto samo tako...

 

 Meni je previse do ducana po hranu skocit, kamoli jos da moram radit i trudit se na poslu.

 

ansha kaže...

Lol, ja baustelu tucem ne zbog zarade nego kao kondicione pripreme. Neki placaju teretanu a baustela je teretana gdje tebi placaju i ti kazes ko bi to radio? 

 Prije bi rekao kancerogena priprema.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 16:17 (steelman).
9 godina
neaktivan
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Univerzalni osnovni dohodak će neminovno doći kao civilizacijska tekovina. Prije stotinjak godina većina vas bi se zgražala i na ideju socijalne pomoći jer "što će njima to kad ne žele raditi ili su nesposobni, imaju ubožnice ili nek krepaju"

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
@Kobe24 izmedju socijalizma i komunizma je razlika koju ti očito ne znaš.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Ja prvi neću radit.

 

1) ne želim plaćat porez za druge,
2) mogu se odreći i računala i mobitela, a bome i auta
3) ako imam krov nad glavom, hranu i zdravstvo koje mi druga budala plaća mogu dugo igrati igru nerada, a ja mogu hvatati zjake na klupi u parkiću dok "budaletine" rade

Sad sam počeo razmišljat, kad mi već onaj tko radi plaća UBI, zašto ne bih svaki dan došao na doručak, ručak i večeru kod njega kad me ionako on hrani. Možda najbolje da se svakom tko prima UBI odmah dodijeli i skrbnik, da se zna imenom i prezimenom tko ga hrani.

 Apsolutno točno i pošteno od tebe i to je bit osobnog dohotka. Da ti pokrije osnovne životne potrebe. 12 kvadrata i zajedničku kupaonicu u kojima ćeš živjet i 3 nutritivno dovoljna obroka. Kome je to dosta što se mene tiče ne mora raditi uopće. Leži u hladovini cijeli dan, stvarno nemam ništa protiv. 

 

Oni koji budu za sebe i svoju djecu htjeli će uz osobni dohodak naći nekakv posao pa će imat i računalo i internet i auto i vlastiti WC, ako to žele. Opet kažem ako žele. 

 

Tvoja mamutica sa 5000 po 12m2 stanova s 2 tuša na 50 ljudi i nečim hranjivim što sliči na paštetu tri puta dnevno stvarno neće puno koštat društvo. 

 

Znači osobni dohodak služi da iskorjeni ono najteže siromaštvo, beskučnike i gladne (toga u principu kod nas i ostatku europe ionako nema). Drugi cilj osnovnog dohotka je da olakša velikoj masi ljudi koja radi one poslove koji su plaćeni negdje između minimalca (koji ti nije dovoljan za normalan život) i recimo kod nas nekih 3500kn s kojima ljudi preživljavaju, ali samo to, preživljavaju. 

 

Ono što će biti največi problem nisu ti kao što si ti što će ležat u hladu nego će najveći problem biti oni koji bi ležali u hladu, a imali sve ono što si ti nabrojao (mobitel, internet, računalo). Onda će se takvi sjetiti da je internet temeljno ljudsko pravo, da je vlastiti tuš temeljno ljudsko pravo, da je auto i parkirališno mjesto temeljno ljudsko pravo, da svako od sedmero djece mora imat svoju sobu jer je to temeljno ljudsko pravo. I da sve to njima mora omogučiti osnovni dohodak, a da oni i dalje nastave ležat u hladovini. Ili ne misle da je osnovno ljudsko pravo, nego da je jednostavno to njihovo pravo, pa se okrenu kriminalu.

 

Dok se ne nađe rješenje za to do tad osnovni dohodak nikad neće profunkcionirati. A to da će ljudi vegetirat dok im ja plaćam zdravstveno i nekakvu kutiju u kojoj žive tog me nije strah.

14 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
@ BlackDog potpisujem svaku
7 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
picajzla0707 kaže...

problem je mizernih plaća i štednje na radniku sve je veći jaz između bogatih i siromašnih, ponajviše radi pohlepe bogatih razlog je u nezasitnoj grabeži za lovom, gdje je nakupljanje milijardi postao sport sam po sebi no, prije ili kasnije to će im se obiti o glavu

 Svaka riječ ti je na mjestu,kod nas dosta toga se može opisati jednom riječju - Agrokor

15 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Zanimljivo je da svi intelektualci i bogati ljudi iz 'naroda' jako zagovaraju sve što je blisko socijalizmu/komunizmu.

 

 

Ali jedino našim ovcama to nije jasno

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

U pravu ste. Može se ali nitko neće. Ako uzmemo u obzir da je agrokor sigurno veća i moćnija firma od DM-a a radnicima daju mizerne plače. Ako uzmemo za primjer da britvice gillette i npr nivea dezodorans koštaju isto i u Agrokoru i u DM čak je i u DM-u jeftiniji opet se postavlja pitanje kako da u DM-u imaju veće plaće.

16 godina
protjeran
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Svi bulazne o univerzalnom temeljnom dohodku a države sve dublje u dugovima... gladne godine dolaze, dragi moji. Potražite na internetu pojmove: homesteading, prepping, tiniy houses, off the grid living, etc. Uz ovakve gluposti koje se vrte na MSM-u nije ni čudno da BTC leti u stratosferu. Tko se uzda u državnu sisu taj jedino što može očekivati je život na točkice i neminovni soylent green lifestyle.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 20:10 (Mayo).
 
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
zeroname kaže...

U pravu ste. Može se ali nitko neće. Ako uzmemo u obzir da je agrokor sigurno veća i moćnija firma od DM-a a radnicima daju mizerne plače. Ako uzmemo za primjer da britvice gillette i npr nivea dezodorans koštaju isto i u Agrokoru i u DM čak je i u DM-u jeftiniji opet se postavlja pitanje kako da u DM-u imaju veće plaće.

 ima tu više faktora, između ostalih svakako i niska profitabilnost trgovine kao biznisa, loše poslovanje agrokora zbog kojeg su bili prezaduženi i samim time su bili prisiljeni plaćati visoke kamate, a to dodatno smanjuje profitabilnost i mogućnost većih plaća, previše preskupog i nesposobnog menadžmenta zaposlenog radi rodbinskih, kumskih i ostalih veza itd

 

ali naveći je problem što im je politika prema zaposlenicima katastrofa, dijelom radi klasične bahatosti novovalnih bogataša, uvjerenosti da oni daju ljudima plaću umjesto da se to smatra poslovnom transakcijom po ugovoru - novac za rad, uz sve ostalo što u ugovorima piše, a ne poštuje se (a u isto vrijeme pizde kad njihov ugovor netko ne poštuje), što su im zaposlenici zadnja rupa na svirali, osim kad treba štediti i možda najvažnije - zato jer ova usrana država to dopušta, pogotovo velikim igračima poput agrokora

 

dm ima sasvim drukčiju politiku poslovanja, gdje je zaposlenik kao jedan od najvažnijih faktora poslovanja (zbog njegova direktnog kontakta s kupcem), u najmanju ruku jednako toliko cijenjen kao i ostali faktori trgovanja - marketing, uređenje prostora itd., jer zadovoljan trgovac radi sa smiješkom, ljubazan je, ima motiva pomoći kupcu i širi dobru vibru koju kupci vole - nitko ne voli iscrpljene i nadrkane blagajnice i nezainteresirane trgovkinje koje moraš tražiti po trgovini kad ti treba pomoć - zato se ljudi vraćaju u dm, zato ima stalne kupce i stabilno poslovanje (uz naravno pametniju poslovnu politiku bez pretjeranog zaduživanja, sigurnost umjesto rizika)

 

stvar je, ponavljam, u odnosu prema radnicima, odnosu prema novcu (ne samo kod nas) čije je zgrtanje postalo samo sebi svrha - prije više godina jedan od rothschilda se pohvalio da su trenutno "teški" preko 100 milijardi dolara, a da im je kratkoročni cilj doći do 150 milijardi - danas se procjenjuje da je to oko 400 milijardi dolara

uvjeren sam da niti sami ne znaju čemu tolike pare - jer da svaki od pripadnika obitelji do kraja života svaki dan slupa po jednog ferarrija, ne bi potrošili niti dio tolikog bogatstva - zgrtanje love im je postala opsesija 

16 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
BlackDog22 kaže...
Kobe24 kaže...

Ja prvi neću radit.

 

1) ne želim plaćat porez za druge,
2) mogu se odreći i računala i mobitela, a bome i auta
3) ako imam krov nad glavom, hranu i zdravstvo koje mi druga budala plaća mogu dugo igrati igru nerada, a ja mogu hvatati zjake na klupi u parkiću dok "budaletine" rade

Sad sam počeo razmišljat, kad mi već onaj tko radi plaća UBI, zašto ne bih svaki dan došao na doručak, ručak i večeru kod njega kad me ionako on hrani. Možda najbolje da se svakom tko prima UBI odmah dodijeli i skrbnik, da se zna imenom i prezimenom tko ga hrani.

 Apsolutno točno i pošteno od tebe i to je bit osobnog dohotka. Da ti pokrije osnovne životne potrebe. 12 kvadrata i zajedničku kupaonicu u kojima ćeš živjet i 3 nutritivno dovoljna obroka. Kome je to dosta što se mene tiče ne mora raditi uopće. Leži u hladovini cijeli dan, stvarno nemam ništa protiv. 

 

 

Mda, ja ću šljakati ko konj 16 sati dnevno kako bi 70% svog dohodka prepustio nekome tko mi nije ni u krvnom srodstvu.... sav sam lud... Neuter the bastars and put them in a cage!

 

 

 

11 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

"Nešto je krivo u našem sustavu kada ja mogu otići odavde i zaraditi milijarde dolara u 10 godina, dok milijuni studenata ne mogu otplatiti niti studentske zajmove, a kamoli pokrenuti posao"

 

Čovjek govori istinu.

https://www.theguardian.com/technology/2011/jun/23/winklevoss-twins-end-facebook-lawsuit

https://en.wikipedia.org/wiki/Facebook_IPO#Legal

 

Da, stvarno je nešto krivo u tom sustavu.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Koliko god se na prvu loptu čini kao dobra ideja, univerzalni dohodak bi možda podigao osnovne troškove života.

Pohlepa nije zanemariva stvar u toj jednadžbi.

Već viđeno u nekim EU zemljama.

U slučajevima kada država poreznim olakšicama subvencionira nabavu nečega svojim građanima, to nekim čudom poskupi za barem 10-20%, ovisno o tipu proizvoda.

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Djuro von Prekoplotovich kaže...

"Nešto je krivo u našem sustavu kada ja mogu otići odavde i zaraditi milijarde dolara u 10 godina, dok milijuni studenata ne mogu otplatiti niti studentske zajmove, a kamoli pokrenuti posao"

 

Čovjek govori istinu.

https://www.theguardian.com/technology/2011/jun/23/winklevoss-twins-end-facebook-lawsuit

https://en.wikipedia.org/wiki/Facebook_IPO#Legal

 

Da, stvarno je nešto krivo u tom sustavu.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 21:31 (Mayo).
16 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

I tako je većina poslova izmišljena i potpuno nepotrebna, npr. naša državna, županijska, općinska uprava koja bi se dala zamijeniti malo boljim softverom. Za par godina će sav prijevoz biti automatiziran. Svi ti ljudi ne moraju raditi ništa, samo da ne prave štetu.

Meni nebi bilo problem dati 90% zarade ostatku društva. S današnjom tehnologijom je dovoljno da 10% ljudi radi poslove koji su korisni za društvo. No problem je u samom društvu i glavam ljudi koji žive po pravilima pretprošlog stoljeća.

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
4 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice