Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

poruka: 133
|
čitano: 14.587
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Mitch kaže...

 

Ne brini se ti za Nordički model. Nije skroz fool-proof, nije 100% siguran, ali ni ne ovisi o sirovinama, nego o ljudima koji žive u tim zemljama.

Bojim se da nisi u pravu. Naime sustav u kojem su primanja jako visoka, porezi još viši a o troškovima da ne govorim nije održiv sustav.
Finski (čisto za primjer) sindikati su sami došli do zaključka da su im plaće previsoke i da industrija propada jer se ne isplati proizvoditi u takvim uvjetima.
To vrijedi čak i za zemlje srednje Europe koje su još koliko toliko povoljne za investicije, nordijske zemlje well..
Njihov sustav je najidealniji od svih postojećih te dugoročno kao što sam rekao nije održiv i toga su oni svjesni, ali i dalje ovisi o sirovinama.
Norveška nafta, švedski čelik, finske šume..

16 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Mitch kaže...
Mayo kaže...

 

 Socijalni sustav postoji kako bi se pomoglo potrebitima (netko tko je certificirano debilitiran) , a ne da se neradnici mogu šlepati na račun društva non-stop. Ti očito imaš jači desničarski mindset od mene jer tako razmišljaju svi koji su na državnoj sisi. Ništa protiv mama-države! Čisto sumnjam da postoji razlika između tvog mentalnog sklopa i mentalnog sklopa lažnog vojnog invalida sa plinskom bocom u ruci.

Ja to baš mislim za tebe. Samo lopovi i 'tajkuni' se teško odriču bogatstva, a ti baš i pričaš tim tonom. Ja pripadam jednom od najviših slojeva (imovinsko) pa svejedno znam kako je to biti na nuli i da uvijek treba svima pomoći. Ljudi poput tebe su bili primarni razlog zašto sam napustio ovaj dio Europe općenito.

 

No tvoje mišljenje se neće promijenit sve dok ne doživiš taj krah sam. Imaš svako pravo ne dijeliti ništa svoje s drugima, ali iskreno bi se razočarao kad bi netko to isto napravio tebi.

 

 

 

Glavni ključ problema svih Hrvata i onih koji podržavaju HDZ je ispran mozak i ne prihvaćanje situacije kakve jest.

Financijski gledano, socijalna pomoć i taj dio hrvatskog proračuna je smiješan. Svađaš se sa zidom tako reć. Lažne penzije itd. su nikakva lova prema onoj koju grabe političari i 'agencijski' sektor. Tako da se jednostavno fokusiraš na glupe stvari. I zato HDZ redovito dobiva izbore uz zbor svojih 'Rvatina.

 

Zamisli da makneš samo 20 zastupnika. To je 400000 kuna godišnje. U socijalnoj pomoći upravo si pomogao 133 samohranih majki. Zemlja od 4 milijuna ljudi nema što imati 151 zastupnika koji grabe lovu.

 

I da, btw, uopće nije problem maknut uhljebe. Problem je što nećeš imat s njima gdje nakon što ih makneš.

 

Ti si valjda jedan od onih koji na fejs komentarima ispod članaka odmah komentira 'pa vi pustite izbjeglice', koje nisu do sad bile povezane baš s niti jednim terorističkim napadom.

 

No naučio sam da se s takvim ljudima uopće ne treba svađat.

 

 

 

 

Ma da, ti misliš na siromašne koliko i Milanović misli na siromašne dok ždere platu velikih jadranskih škampi. Vidi se da nikada u životu nisi podigao ništa teže od srebrne vilice. Sav taj vaš elitizam se nama malim ljudima odbija o glavu i iz tog razloga sve više nas odlazi trbuhom za kruhom.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.5.2017 8:25 (Mayo).
11 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Mitch kaže...

....i onih koji podržavaju HDZ je ispran mozak i ne prihvaćanje situacije kakve jest.

mislim da je ispran mozak jednak problem adezejovih i esdepejovih birača

adeze je lopovska stranka, ali esdepe nije ništa bolji

 

zanimljivo kako jedna i druga strana uopće ne razmišlja kritično, pri čemu su esdepejovci daleko gori jer se smatraju "pametnijima" od adezejovih krkana, ali kritičnosti za svoje nemaju niti mrve

mitologija govori kako adeze rasprodao hrvatsku, a činjenice kažu da su rasprodavali podjednako, mitologija govori da nas je adeze upropastio, a činjenice da su nas upropastili jednako

 

jednostavno - naši političari brinu isključivo za vlastitu guzicu, što nije daleko od političara u drugim zemljama, ali najbitnije da kod nas ne postoji sustav odgovornosti koji bi ih natjerao na pozitivan rad - ako zajebu, stranka ih gurne u neku drugu fotelju, slično kao što crkva rješava problem popova pedofila - samo ih prebaci u drugu župu

8 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

 

Apropo onoga koji je prije rekao da ćeš dočekati malu mirovinu, amo mi smanjiti drastično poreze, pa ću ja sam štediti za mirovinu. Ne želim da mi to ušljiva država radi, jer ona moju mirovinu potkrade i ja je nikad neću dobiti koliko sam uplatio. Daj ti meni da ja 20% spremam u banku ili ulažem kroz neke fondove, više vjerujem sebi neki lopovima u državi.

 Mislim da se poprilično varaš. Iznad određene razine primanja ti je svejedno koliko država za obveznu mirovinu, ali većini ljudi privatna mirovina je preveliki rizik. Banke uredno propadaju, fondovi također. U tom primjeru ti si socijalni slučaj a ja ću ti tada hladno, kao ti sada, reci: odje.i, nemaš pravo na socijalnu pomoć, zdravstveno Itd. Plati si sam. 

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Feudalac kaže...

 Mislim da se poprilično varaš. Iznad određene razine primanja ti je svejedno koliko država za obveznu mirovinu, ali većini ljudi privatna mirovina je preveliki rizik. Banke uredno propadaju, fondovi također. U tom primjeru ti si socijalni slučaj a ja ću ti tada hladno, kao ti sada, reci: odje.i, nemaš pravo na socijalnu pomoć, zdravstveno Itd. Plati si sam. 

Odlično, to i hoću. Moja je odgovornost da se pobrinem za starost, imam cijeli život da to napravim.

 

Evo ti primjer čovjeka koji 40 godina uplaćuje 20% plaće. Nek je prosječna plaća 10 000 bruto, što nije velik iznos.

Mirovinsko osiguranje od 20% jest 2 000 kn.

 

2 000 kn * 12 mjesec * 40 godina = 960 000 kuna.

 

Međutim, ovaj iznos nije potpun, jer da to staviš u banku uz prosječnu kamatu od 3% u tih 40 godina, iznos će biti viši od 1,8 milijuna kuna.

 

Kalkulator, izračunaj sam:

http://www.bankrate.com/calculators/savings/simple-savings-calculator.aspx

 

Ti te novce nećeš nikad vidjeti. Mirovina će ti biti 2 500 kn ako si sretan.

 

Uzmimo da mirovinu primaš od 65 do 85 g., 2 500 * 12 mjeseci * 20 godina koliko si u mirovini, to je 600 000 kn. Znači dobio si jednu trećinu uplaćenog.

Pojeo vuk magare, ostalo je otišlo uhljebima.

 

Što veću plaću imaš, više te potkradaju, netko s 20 000 kn bruto neće nikad dobiti ni 1/5 onog što je uplatio.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

 

 Što veću plaću imaš, više te potkradaju, netko s 20 000 kn bruto neće nikad dobiti ni 1/5 onog što je uplatio.

Poanta mirovinskog sustava nije samo da ti se taj novac vrati kroz mirovinu nego da se država iz toga financira.

Svima je jasno da novac koji su uplatili tijekom staža nikada neće vidjeti nazad.

Jer, da je svrha mirovinskog sustava isključivo za mirovine, onda bi svatko recimo mogao zamijeniti mirovinski sustav, s privatnim.

Ali to nije dopušteno, možeš imati privatni ali uz mirovinski.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.5.2017 16:10 (lovacmaki).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lovacmaki kaže...

Poanta mirovinskog sustava nije samo da ti se taj novac vrati kroz mirovinu nego da se država iz toga financira.

Svima je jasno da novac koji su uplatili tijekom staža nikada neće vidjeti nazad.

Jer, da je svrha mirovinskog sustava isključivo za mirovine, onda bi svatko recimo mogao zamijeniti mirovinski sustav, s privatnim.

Ali to nije dopušteno, možeš imati privatni ali uz mirovinski.

Poanta mirovinskog sustava nije financiranje države, za to služe porezi opće namjene. Namjena mirovinskog sustava je isplata mirovina. Nažalost to je samo još jedna u nizu timačina koju trpimo.

15 godina
online
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

ajmo zamislit situaciju kad bi se ovo uvelu u hrvatsku i iznosilo 3500 kn. zasto ljudi koji imaju toliku a i manju placu nebi odma svi dali otkaz? dobivat ce iste pare, zivot ce im ostat isti a nece radit ama bas nista, cak i ako zele radit mogu se okrenut poslovima na crno tipa kosenje trave, uredivanje vrtova, neki pomocni poslici gdje nece opet placat porez za taj osnovni dohodak. po tome ispada da ce osnovni dohodak financirat ljudi s placama od 6000+ kn, a oni koji nemogu nac posao s tolkom placom(velik broj ljudi u rh) ce primat lovu od drzave i mozda radit dodatno na crno.

mom starom se nebi isplatilo davat otkaz zbog ovog, ali mami npr potpuno bi, ona radi za 4000 kn, vec 25 godina taj isti posao, i da joj sad neko veli dat cemo ti 3500 kn da nemoras nista radit, pa ona bi rekla dobro moze, otkaz sutra dajem. i nebi se ni opijala ni drogirala i trosila te novce na gluposti, nego bi jednostavno bila doma, zabavljala se s necim sto ju zanima i primala "placu" za to.

ovo po meni moze opstat samo u drzavama koje imaju velik postotak radnika s placama vecim od prosjecne.

 

ali opet, taj dohodak ako utvrdimo na nekih 1500-2000 kn, mislim da nitko nebi odabrao ne radit, jer ovo ti moze pokrit samo naj naj osnovnije potrebe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Poanta mirovinskog sustava nije financiranje države, za to služe porezi opće namjene. Namjena mirovinskog sustava je isplata mirovina. Nažalost to je samo još jedna u nizu timačina koju trpimo.

I porezi dakako. Kako mu to može biti namjena kada taj novac nećeš vidjeti nazad. Ako misliš da se taj novac koristi za isplaćivanje mirovina danas, slažem se, to znači da se država koristi tim novcem kako bi drugim ljudima isplatila mirovine.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
mar123 kaže...

ali opet, taj dohodak ako utvrdimo na nekih 1500-2000 kn, mislim da nitko nebi odabrao ne radit, jer ovo ti moze pokrit samo naj naj osnovnije potrebe.

Opet na tih 2000 kn rade ekstra recimo na crno.

16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lovacmaki kaže...
Kobe24 kaže...

Poanta mirovinskog sustava nije financiranje države, za to služe porezi opće namjene. Namjena mirovinskog sustava je isplata mirovina. Nažalost to je samo još jedna u nizu timačina koju trpimo.

I porezi dakako. Kako mu to može biti namjena kada taj novac nećeš vidjeti nazad. Ako misliš da se taj novac koristi za isplaćivanje mirovina danas, slažem se, to znači da se država koristi tim novcem kako bi drugim ljudima isplatila mirovine.

To je smisao mirovinskih sustava zadnjih preko stotinu godina, od Bismarcka.

Sad je dvostruki problem, taj sustav je prestao biti samoodrživ, a želimo se prebaciti i u fondovski.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Old Iggy kaže...

To je smisao mirovinskih sustava zadnjih preko stotinu godina, od Bismarcka.

Sad je dvostruki problem, taj sustav je prestao biti samoodrživ, a želimo se prebaciti i u fondovski.

Svi (intelektualno, mentalno i fizički sposobni) bi si sami trebali uplaćivati mirovinu.

16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lovacmaki kaže...
Old Iggy kaže...

To je smisao mirovinskih sustava zadnjih preko stotinu godina, od Bismarcka.

Sad je dvostruki problem, taj sustav je prestao biti samoodrživ, a želimo se prebaciti i u fondovski.

Svi (intelektualno, mentalno i fizički sposobni) bi si sami trebali uplaćivati mirovinu.

Lako je to napisati u jednoj rečenici.

Problem je što je to neizvedivo.

15 godina
neaktivan
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Zuckerbergova motivacija je jasna, besposleni ljudi će imati više vremena za visiti na facebooku.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Sve dok ne budedemo radili za covjecanstvo i planetu a ne za proklete pare ne valja. Kakav Šećerko i qurac,  ćelo je to rek'o ovako :) 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
esko kaže...

Sve dok ne budedemo radili za covjecanstvo i planetu a ne za proklete pare ne valja. Kakav Šećerko i qurac,  ćelo je to rek'o ovako :) 

 Ti radiš za planetu ?

14 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...
esko kaže...

Sve dok ne budedemo radili za covjecanstvo i planetu a ne za proklete pare ne valja. Kakav Šećerko i qurac,  ćelo je to rek'o ovako :) 

 Ti radiš za planetu ?

 Ne radim. A da procitas post ponovo? 

15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lovacmaki kaže...

Bojim se da nisi u pravu. Naime sustav u kojem su primanja jako visoka, porezi još viši a o troškovima da ne govorim nije održiv sustav.
Finski (čisto za primjer) sindikati su sami došli do zaključka da su im plaće previsoke i da industrija propada jer se ne isplati proizvoditi u takvim uvjetima.
To vrijedi čak i za zemlje srednje Europe koje su još koliko toliko povoljne za investicije, nordijske zemlje well..
Njihov sustav je najidealniji od svih postojećih te dugoročno kao što sam rekao nije održiv i toga su oni svjesni, ali i dalje ovisi o sirovinama.
Norveška nafta, švedski čelik, finske šume..

Nitko ne govori da će stalno biti takav. Kako puše vjetar idućih 20 godina, stalno će se šaltat između vlada koje će štedit i one koje će trošit na "welfare" programe.
Ovisi o sirovinama, ali ni blizu da su te zemlje zbilja ovisne o njima. Pogotovo ne Danska i Švedska koje zarađuju dosta love npr. na tuđem smeću. Norveška recimo dosta love puni od turizma i sve to ide u obrazovanje.

Mayo kaže...

 

Ma da, ti misliš na siromašne koliko i Milanović misli na siromašne dok ždere platu velikih jadranskih škampi. Vidi se da nikada u životu nisi podigao ništa teže od srebrne vilice. Sav taj vaš elitizam se nama malim ljudima odbija o glavu i iz tog razloga sve više nas odlazi trbuhom za kruhom

Zbilja jadan komentar. I to mi sve govori o tebi. Jako si ugrožen. Vjerojatno si nesiguran u sebe ili svoju struku (koja će se možda zamjeniti nečim modernijim/mlađim) ili nisi došao do radne pozicije na sasvim pošten način. Zato želiš zadržat status quo i zato se bojiš više za sebe nego za druge.

Bitnije ti je kako ćeš ti živit u penziji i nakon penzije nego tvoja (potencijalna) djeca.

 

P.S. Izašao sam iz sobička od 14 kvadrata s četveročlanom obitelji kod jedine bake u nekoga tko je dobio 70000$ godišnju stipendiju. Stari mi je branitelj i nikad nije ništa tražio za to. Nikad nije ništa ni dobio jer je zbilja valjda bio u ratu, a ne protestirao uz 180 kila janjetine i plinskim bocama na Savskoj. Nisam odrasao na zlatnoj wc školjci, nego jednostavno znam kako je to biti na nuli, kako je to kad ti se stara od 50 godina ne može zaposlit s pravim faksom, i kako je to biti trenutno stažist okružen kapitalističkim smećem od ljudi na Wall Streetu.

 

Ponašaš se kao da je Zuckerberg izašao kao bankarska pijavica (Wall Street ili LSE), a ne kao dečko iz srednjeg sloja. Nikad nećeš čuti ovakav komentar poput tvog od nekoga tko se nije obogatio na recimo nafti, dionicama ili izlobiranim natječajima, nego na intelektualnim rješenjima za mase.

 

Ljudi poput Gatesa, Muska, Zuckerberga itd. doniraju jer nisu navikli imati toliko novaca. Osjećaju da nije pošteno da imaju više novaca nego što će ikad oni i njihove 4 post-generacije moći potrošit. I to je sasvim razumno.

picajzla0707 kaže...

mislim da je ispran mozak jednak problem adezejovih i esdepejovih birača

adeze je lopovska stranka, ali esdepe nije ništa bolji

 

zanimljivo kako jedna i druga strana uopće ne razmišlja kritično, pri čemu su esdepejovci daleko gori jer se smatraju "pametnijima" od adezejovih krkana, ali kritičnosti za svoje nemaju niti mrve

mitologija govori kako adeze rasprodao hrvatsku, a činjenice kažu da su rasprodavali podjednako, mitologija govori da nas je adeze upropastio, a činjenice da su nas upropastili jednako

 

jednostavno - naši političari brinu isključivo za vlastitu guzicu, što nije daleko od političara u drugim zemljama, ali najbitnije da kod nas ne postoji sustav odgovornosti koji bi ih natjerao na pozitivan rad - ako zajebu, stranka ih gurne u neku drugu fotelju, slično kao što crkva rješava problem popova pedofila - samo ih prebaci u drugu župu

Slažem se. HDZ nas i je upropastio privatizacijom. SDP je prodavao, ali toliko bitnih stvari nije pustio u krive i povlaštene ruke kao HDZ. Sanader je napravio nepopravljivu štetu, bilo to soma kuna ili 150 milijuna što je sebi uzeo, on je uništio srednji sloj kao domino.

 

HDZ i SDP su jednostavno jedan aparat koji se ne može skinuti dolje na pošten način. Iza njih stoji hrpa penzića kojima je bitnije da idućih 3-4 godine žive ko bubreg u loju jer su tako navikli. To je masa ljudi koja je navijala za Titu, pa onda za one koji su ih ostavili na pozicijama na kojima su bili preko veze. Ili samo ljudi ispranih mozgova koji odbijaju prihvatit činjenice i čitaju samo politički upravljane medije.

 

Hrvatska neće moći živjeti od turizma.

Hrvatska gubi mlade svaki dan, a time gubi na poreznim obveznicima, aka gubi lovu i tone dublje. Nitko neće biti ovdje tko će moći zaradit tvoju penziju. To ti mora biti jasno.

 

HDZ najviše krivim ne zbog onoga što se dogodilo prije 10ak godina. Nego zbog onoga što se događa sada. Dvije godine stojimo na mjestu. Dvije godine se nismo pomakli.

8 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Kobe24: 

tvoja računica je malo prejednostavna za obračun financijskih tokova na tako dugo razdoblje. Koju god brojku staviš, pogriješiti ćeš. Npr., kamata na oročenu štednju je duplo manja od te koju si stavio i zapravo je manja od prosječne stope inflacije kako kod nas tako i na zapadu. Penziju koju si uzeo da ćeš primati si gotovo prepolovio: s 10000 bruto plaće da sada ideš u mirovinu i da imaš 40/65, mirovina bi bila 3800.  U cijeli tvojoj računici fali inflacija i indeksacija, nije isto spremiti novac u čarapu (ili u banku s kamatom koja je manja od inflacije) pa ga izvuci 40 godina kasnije kad ne vrijedi ni četvrtinu u odnosu na mirovinu koja prati prosjek primanja i trenutnog standarda. I dodatno na to rizik da banka može propasti a tebi ostane čvarak od onog sto si mislio da je debeli komad pancete. Umišljaš si stvari jer si sada zdrav, sposoban raditi, dan je sunčan i misliš da te NETKO pljačka. Dan vrlo lako može postati krvavo oblačan, a šansa za to u 40 godina je otprilike 1/1. Kad je u pitanju egzistencija, to je neprihvatljiv rizik čak i da je samo 10% 

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Feudalac kaže...

Kobe24: 

tvoja računica je malo prejednostavna za obračun financijskih tokova na tako dugo razdoblje. Koju god brojku staviš, pogriješiti ćeš. Npr., kamata na oročenu štednju je duplo manja od te koju si stavio i zapravo je manja od prosječne stope inflacije kako kod nas tako i na zapadu. Penziju koju si uzeo da ćeš primati si gotovo prepolovio: s 10000 bruto plaće da sada ideš u mirovinu i da imaš 40/65, mirovina bi bila 3800.  U cijeli tvojoj računici fali inflacija i indeksacija, nije isto spremiti novac u čarapu (ili u banku s kamatom koja je manja od inflacije) pa ga izvuci 40 godina kasnije kad ne vrijedi ni četvrtinu u odnosu na mirovinu koja prati prosjek primanja i trenutnog standarda. I dodatno na to rizik da banka može propasti a tebi ostane čvarak od onog sto si mislio da je debeli komad pancete. Umišljaš si stvari jer si sada zdrav, sposoban raditi, dan je sunčan i misliš da te NETKO pljačka. Dan vrlo lako može postati krvavo oblačan, a šansa za to u 40 godina je otprilike 1/1. Kad je u pitanju egzistencija, to je neprihvatljiv rizik čak i da je samo 10% 

Na internetu se jako teško diskutirati jer uvijek se nađe neki pametnjaković.

 

Kamata na štednju je sada manja od 3%, ali kamata na štednju je prije 20 godina išla i preko 10%. Konzervativno sam uzeo da je u 40 godina prosjek 3%, i to je realna pretpostavka.

http://www.bankrate.com/banking/cds/historical-cd-interest-rates-1984-2016/

 

Da sada ideš u mirovinu ne vjerujem da bi bila 3800 kuna, jer znam koliko mirovine mi roditelji imaju, a oboje imaju 40 godina staža, propitaj se rađe malo. Također mi je jasno da kada mi budemo išli u mirovinu da će biti dobro ako mirovina bude i 1000 kn po sadašnjoj vrijednosti.

 

Ne umišljam si ništa, netko me stvarno pljačka. Banka može propasti, ali govorim o mizernih 2 milijuna kuna koji se daju uštedjeti ako se 20% stavlja svaki mjesec za strane po akumulativnoj kamatnoj stopi štednje, štednja u bankama je osigurana do 100 000 eura, staviš 2 milijuna kuna u 3 banke i rizik je 0%.

 

Mnogo je veći rizik kad ti netko drugi upravlja novcem, recimo država koja je spalila naše mirovine i kojih neće biti. To je rizik od 100% i ostvario se. Zapitaj se i što se drugog stupa tiče koliko su ti mirovine spalili fondovi upravo sada s propašću Agrokora. Spaljen naš novac zato što nekog nije briga za novce za koje se nije oznojio.

Hoću sustav gdje u svakom trenutku mogu na svoj rizik iskeširati štednju i sam se brinuti za sebe. To je jedini moralno prihvatljiv sustav, u kojem je pojedinac odgovoran sam za sebe. Zašto se ja ne bih umirovio s 60 godina ako procjenim da sam dovoljno uštedio ?? Nego mi država daje kaznu ako se umirovim "prerano", te mi nikad ne vraća ono što je zapravo uplaćeno, to te nije briga ? Nije te ni briga što država sebi daje za pravo da diže dob za umirovljenje po slobodnoj volji ?? Nećeš na kraju dobiti ni 10% uplaćenog kad ti dob za umirovljenje bude 75 g., a odapet ćeš s 80 g. Nažalost previše mi i tuđih nezasluženih penzija plaćamo, i koječega drugog, državnih plaća i povlastica, i to je UBI koji je nama na snazi od doba Jugoslavije.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.5.2017 23:11 (Kobe24).
8 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Imaš pravo, na internetu je puno pametnjakovića. Lijepo si bacio povijesne kamate na štednju u USA, a nisi se sjetio taj isti grafikon usporediti s grafikonom inflacije da vidiš da je inflacija uvijek veća. I da, osamdeset četvrte je bila preko 10% čak i u USA. Trkeljaš o 2000 kuna mirovine s punim stazom i godinama i na tome gradiš kule, a ne želiš prihvatiti činjenicu da bi s 10000 bruto plaće stvarno u tim uvjetima dobio mirovinu od oko 3800. Ne bi se uklopilo u tvoju veličanstvenu pamet, znanje i uvrijeđenost sto je NETKO tvojim starcima ukrao mirovinu. Da su bili pametni kao ti pa na banku stavljali 20 plaće, sve sto su stavili do 1994. bi pojela inflacija i pretvorila u nulu. Doslovce. Penzija nije štednja, ti i ja danas radimo za današnju penziju naših roditelja. ako ti se ne sviđa ovaj evropski sistem, sretno ti u Enronu, GM-u, a bogami i gradskoj službi u Šikagu ili Detroitu.

Eto da ti malo osobnije odgovorim... inače, htio sam samo primjetiti da ti je računica bazirana na previše netočnih odnosno kibidabi pretpostavki
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Feudalac kaže...
Imaš pravo, na internetu je puno pametnjakovića. Lijepo si bacio povijesne kamate na štednju u USA, a nisi se sjetio taj isti grafikon usporediti s grafikonom inflacije da vidiš da je inflacija uvijek veća. I da, osamdeset četvrte je bila preko 10% čak i u USA. Trkeljaš o 2000 kuna mirovine s punim stazom i godinama i na tome gradiš kule, a ne želiš prihvatiti činjenicu da bi s 10000 bruto plaće stvarno u tim uvjetima dobio mirovinu od oko 3800. Ne bi se uklopilo u tvoju veličanstvenu pamet, znanje i uvrijeđenost sto je NETKO tvojim starcima ukrao mirovinu. Da su bili pametni kao ti pa na banku stavljali 20 plaće, sve sto su stavili do 1994. bi pojela inflacija i pretvorila u nulu. Doslovce. Penzija nije štednja, ti i ja danas radimo za današnju penziju naših roditelja. ako ti se ne sviđa ovaj evropski sistem, sretno ti u Enronu, GM-u, a bogami i gradskoj službi u Šikagu ili Detroitu.

Eto da ti malo osobnije odgovorim... inače, htio sam samo primjetiti da ti je računica bazirana na previše netočnih odnosno kibidabi pretpostavki

Tvoj odgovor nije potkrepljen činjenicama nego trkeljanjima. Sve što ti ne odgovara, proizvoljno dizanje dobi umirovaljenja, pržione novaca od strane države i obveznih fondova si preskočio. Sretno i tebi u Hrvatskoj, novoj Grčkoj. Tvoja veličanstvena pamet seže do tog nivoa da ti teško padne na pamet da se ne mora štedjeti u domaćoj valuti, i da štednja nikako ne bi bila pretvorena u nulu. A sad kad si to već spomenuo veliki Einsteine, čovjek koji raspolože s tih 20% može kupiti jedan stan, a ostatak dati u štednju, a stan rentati. Opet mnogo pametnije nego da neki trla baba uhljeb sličan tebi upravlja tuđim novcem.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.5.2017 23:56 (Kobe24).
8 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...
Feudalac kaže...

Tvoj odgovor nije potkrepljen činjenicama nego trkeljanjima. Sve što ti ne odgovara, proizvoljno dizanje dobi umirovaljenja, pržione novaca od strane države i obveznih fondova si preskočio. Sretno i tebi u Hrvatskoj, novoj Grčkoj. Tvoja veličanstvena pamet seže do tog nivoa da ti teško padne na pamet da se ne mora štedjeti u domaćoj valuti, i da štednja nikako ne bi bila pretvorena u nulu. A sad kad si to već spomenuo veliki Einsteine, čovjek koji raspolože s tih 20% može kupiti jedan stan, a ostatak dati u štednju, a stan rentati. Opet mnogo pametnije nego da neki trla baba uhljeb sličan tebi upravlja tuđim novcem.

 Moj odgovor ima točno onoliko činjenica koliko je potrebno da se odgovori na tvoju prvu poruku u ovoj podtemi. Niti jednu. Ti si ničim potkrijepljeno naveo izračune da dokažeš koliko bi bolje prošao kad bi sam štedio. Ja znam kolika je mirovina u kojim uvjetima, ali ne moram te podatke navoditi da bih dokazao TVOJU tezu. Dakle, stručnjak velestručni, bas prava hrvatina ko' stvorena da 10k bruto u hrk pretvori u nekoliko stanova za rentanje, gdje ti je izvor za iznos penzije na kojoj počiva cijela ova tirada o tvojoj velikoj i teškoj borbi protiv nas vječnih uhljeba koji spržismo penziju oca i matere ti

 

btw, ti koji si protiv državne penzije bi ipak pristao da ti država u tri banke osigura i jamči za 100.000 ojrića i to će država znati i moći, ali s penzijama ne zna? Fyi, država svaki mjesec dodaje u mirovinski pozamašnu svaku na onih tvojih i mojih 20% kako bi tvoji starci dobili i to sto dobivaju

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.5.2017 0:35 (Feudalac).
11 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Mitch kaže...

Slažem se. HDZ nas i je upropastio privatizacijom. SDP je prodavao, ali toliko bitnih stvari nije pustio u krive i povlaštene ruke kao HDZ. Sanader je napravio nepopravljivu štetu, bilo to soma kuna ili 150 milijuna što je sebi uzeo, on je uništio srednji sloj kao domino.

vidiš kako se zaboravljaju neke stvari - privatizirali su jedni i drugi

- jedan od poteza koji su nas ukopali je prodaja banaka čije smo roblje postali zadnjih 20 godina, a koja je počela tek 1999., manje od pola je prodao hdz do 2001., ostatak je rasprodao sdp

- istih godina sdp je prodao i kontrolni paket dionica ht-a tajnim ugovorom, iste godine prodan je i kontrolni paket plive, a prodavalo se i prodavalo - imaš na stranicama vlade rh sve sjednice i odluke od 2000. naovamo, pa prekopaj što te zanima

- da ti pomognem - malo je teško guglati to vrijeme jer su mediji slabo koristili internet, no evo ti članak iz tog vremena - najava velikih privatizacija odmah po račanovom osvajanju vlasti

 

pa iako se može reći da je to vrijeme "davne" prošlosti, pa ljudi pomalo i zaboravljaju, ništa bolje nije niti danas

samo za primjer pljačke i upropaštavanja iz novijeg doba - jedna od prvih odluka milanovićeve vlade bila je dizanje cijena električne energije i plina za 20%, navodno radi omogućavanja investicija elektre, a ustvari su profit vukli za krpanje proračuna

elektra je tada imala profit od nekoliko desetaka milijuna kuna, od tada profit raste na milijarde kuna - (2013. oko 2,4 mlrd, 2014. oko 2,3 mlrd) u 2015.-oj su imali oko 2 mlrd kuna dobiti - najveća dobit bilo koje firme u hrvatskoj, javne ili privatne, zamisli - javna tvrtka i ima najveći profit u državi, a po defoltu bi javne tvrtke trebale davati što veću uslugu za što manju cijenu, kao komunalne tvrtke, a ovi ganjaju profit i još sam nekidan slušao direktora hep-a kako za 2017. najavljuje rekordni profit

 

dakle političkom odlukom stvoren je profit hep-a, profit kojim je posljednjih 5-6 godina nama iz džepa maznuto 7-8 MILIJARDI kuna (koliko nas ono košta otkup ine?)

napadalo se linića zbog poreza na nekretnine kojim je predvidio godišnji prihod od oko 500 milijuna kuna, ovdje su nam uzeli milijarde kuna poreza i nikom ništa - zašto porez, pa zato jer su tu lovu ionako povukli u proračun, a što je najgore tim su opleli po svima, jer struju trošimo svi, dok bi linićev porez zakačio samo one koji imaju dvije ili više nekretnina

- a koliko su nam uzeli povećanjem pdv-a, koliko su državnog duga napucali u te četiri godine, koji će i naša djeca vraćati itd. itd. itd?

 

poanta je - esdepe i adeze su naša nemeza već 20 godina

16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
picajzla0707 kaže...
Mitch kaže...

Slažem se. HDZ nas i je upropastio privatizacijom. SDP je prodavao, ali toliko bitnih stvari nije pustio u krive i povlaštene ruke kao HDZ. Sanader je napravio nepopravljivu štetu, bilo to soma kuna ili 150 milijuna što je sebi uzeo, on je uništio srednji sloj kao domino.

vidiš kako se zaboravljaju neke stvari - privatizirali su jedni i drugi

- jedan od poteza koji su nas ukopali je prodaja banaka čije smo roblje postali zadnjih 20 godina, a koja je počela tek 1999., manje od pola je prodao hdz do 2001., ostatak je rasprodao sdp

- istih godina sdp je prodao i kontrolni paket dionica ht-a tajnim ugovorom, iste godine prodan je i kontrolni paket plive, a prodavalo se i prodavalo - imaš na stranicama vlade rh sve sjednice i odluke od 2000. naovamo, pa prekopaj što te zanima

- da ti pomognem - malo je teško guglati to vrijeme jer su mediji slabo koristili internet, no evo ti članak iz tog vremena - najava velikih privatizacija odmah po račanovom osvajanju vlasti

Naravno da su privatizirali, od poduzeća koja su stalno bila u minusu i trebala sanacije došlo se do profitabilnih tvrtki s većom ponudom (posebno za građane).

Nije tu ništa crno - bijelo.

16 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Mitch kaže...

Zbilja jadan komentar. I to mi sve govori o tebi. Jako si ugrožen. Vjerojatno si nesiguran u sebe ili svoju struku (koja će se možda zamjeniti nečim modernijim/mlađim) ili nisi došao do radne pozicije na sasvim pošten način. Zato želiš zadržat status quo i zato se bojiš više za sebe nego za druge.

Bitnije ti je kako ćeš ti živit u penziji i nakon penzije nego tvoja (potencijalna) djeca.

 

P.S. Izašao sam iz sobička od 14 kvadrata s četveročlanom obitelji kod jedine bake u nekoga tko je dobio 70000$ godišnju stipendiju. Stari mi je branitelj i nikad nije ništa tražio za to. Nikad nije ništa ni dobio jer je zbilja valjda bio u ratu, a ne protestirao uz 180 kila janjetine i plinskim bocama na Savskoj. Nisam odrasao na zlatnoj wc školjci, nego jednostavno znam kako je to biti na nuli, kako je to kad ti se stara od 50 godina ne može zaposlit s pravim faksom, i kako je to biti trenutno stažist okružen kapitalističkim smećem od ljudi na Wall Streetu.

 


 

 

Ti si očito pravi živozidaš... Tu, tu, tu, nema ti pomoći....

16 godina
protjeran
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
lovacmaki kaže...
Kobe24 kaže...

 

 Što veću plaću imaš, više te potkradaju, netko s 20 000 kn bruto neće nikad dobiti ni 1/5 onog što je uplatio.

Poanta mirovinskog sustava nije samo da ti se taj novac vrati kroz mirovinu nego da se država iz toga financira.

Svima je jasno da novac koji su uplatili tijekom staža nikada neće vidjeti nazad.

Jer, da je svrha mirovinskog sustava isključivo za mirovine, onda bi svatko recimo mogao zamijeniti mirovinski sustav, s privatnim.

Ali to nije dopušteno, možeš imati privatni ali uz mirovinski.

 

Poanta mirovinskog sustava je prelijevanje "iz šupljega u prazno." Kratkovidnost naroda i političara nas je dovela u slijepu ulicu. Ja sam lijepo rekao svojim roditeljima: "za 10-15 godina prosječna mirovina će biti u rangu današnjih 500 kn." Ja na mirovinu ni ne računam. Ako po stare dane postanem socijala, ili čuvanje ovaca na Velebitu ili metak u slijepoočnicu. Pamet u glavu, rad i štednja... malo u keš, malo u nekretnine, malo u dionice, malo u zlato; a najbolje je biti sam svoj šef ako za to imate afiniteta.  Nemojte postati američki prosjek.

 

http://www.zerohedge.com/news/2017-05-28/millennials-choose-spend-money-travel-dining-and-fitness-save-retirement-survey

15 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Vi se tu prepirete oko mirovina, a mi mlađi koji smo tek počeli raditi ni ne budemo doživjeli mirovinu jer para nema. Ne samo mi nego i dobar dio starije generacije. 

A vjerujem da nas čeka i neki rat jer nas je kakti previše na Zemlji, tako da se ništa ne uzbuđivajte.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Crljo kaže...

Vi se tu prepirete oko mirovina, a mi mlađi koji smo tek počeli raditi ni ne budemo doživjeli mirovinu jer para nema. Ne samo mi nego i dobar dio starije generacije. 

A vjerujem da nas čeka i neki rat jer nas je kakti previše na Zemlji, tako da se ništa ne uzbuđivajte.

Zato i uplaćuješ u stupove.

11 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Old Iggy kaže...

Naravno da su privatizirali, od poduzeća koja su stalno bila u minusu i trebala sanacije došlo se do profitabilnih tvrtki s većom ponudom (posebno za građane).

Nije tu ništa crno - bijelo.

 pa da, osim što je prije prodaje banke sanirala država

za pbz, splitsku i riječku banku koje je prodao sdp smo dobili "čitavih" 400-tinjak milijuna eura, za one dvije koje je prodao adeze prije još i manje

u međuvremenu strane banke izvlače iz hrvatske na desetke milijardi kuna svake godine - svake godine nekoliko puta više od onoga što su investirale u taj biznis 1999. i 2001., ovdje ti je brzinskim guglanjem iz 2012. članak - 27 milijardi kuna izneseno godinu ranije iz hrvatske, par godina kasnije sjećam se da je novi list objavio 40 i nešto milijardi da je izneseno te godine itd. itd.

a ponuda za građane nikad veća, naravno

 

hoću reći - neprestano se vuče mantra kako je adeze 90-tih rasprodao hrvatsku i kako su nas upropastili, a činjenica je da su rasprodavali jednako jedni i drugi, da su nas jednako upropastili jedni i drugi

 

samo iz primjera poskupljenja struje u 2012.-oj možeš vidjeti kako nam iz džepova mogu izvući 7-8 milijardi kuna bez da itko trepne, a koliko su nam uzeli poskupljenjem plina, koliko je industrija skviknula radi toga jer njima su poskupili plin za 30% (hint - petrokemija) i tko je profitirao na tome nemamo pojma (osim činjenice da je upravo od 2012. prvo plinarsko društvo pavla vujnovca najbrže rastuća tvrtka u hrvatskoj te je danas najveći domaći distributer plina - slučajno ili ne?)

 

naravno da tu nije ništa crno - bijelo, radi se o velikom sivilu do kojeg su nas doveli političari koje biramo već 25 godina

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice