Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i dalj

poruka: 70
|
čitano: 13.977
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i dalj".
15 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
ivanm75 kaže...
Mozda ne treba sad, ali nakon 2-3 veca updatea treba.
Umjesto toga oni smanje takt procesora i uspore mob da bi sacuvali bateriju. Omg.
Mislim imam ipad jer mi treba i mislim uzet novi, 10.5 (obicni, ne pro) za cca 350$ ali u djepu nrmrem imat tu jabuku. Imo sam par mjeseci Sedmicu ali to je bilo toliko okljastreno. Baterija se puni satima, satima, ekranic 4.5 inca. Nema notifikacija. Moras imat pametni sat da uhvatis koju si propustio. Doduse imam i sa androidom. Mogao bih probati sa ovim jeftinijim modelom ali iphonei su narihtani tak kak jesu i nema drukcije. Iste ikone 10 godina. Mrtvi notch. Tema samo jedna. No, sad imaju i tamnu. To je stvarno uredjaj za ljude sa smanjenim iq.

 Sve napredni korisnik moze imati kao i android kad ga jailbreaka...a danas je jailbreak sveden da doslovno odes u preglednik upises neznam ajmo reci chimera(jedan od jailbreaka) i preko samog preglednika ti nudi instalaciju unutar telefona, stisnes ok, pokrenes aplikaciju stisnes start jailbreak i za doslovno 2 minute je jailbreakan, mozes promjenit sve do malog zrna...ikone,animacije,tipkovnice, dobijes download manager, file manager, od kodi-a(multimedijalnog centra) sve do dos emulatora itd... To ce onaj kojega zanima znati

battletag:MasnaKrvavic#2275
12 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Znaci pogledam video i gledam kako pali mobitel,Samsung se upalio prije,bas je stisnuo u isti sekund,pa onda otvaranja prve aplikacije,phone i iPhone otvori brze a lik govori"kao sto vidite Samsung je nesto brze otvorio"wtf
Btw ovo je tako glupo i nekonzistentno testiranje za oba mobitela!
AUDIOFIL
7 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i

Krivo si vidio, kod otvaranja prve aplikacije Samsung stvarno otvori prije, na iphoneu još traje animacija dok je na samsungu dialer već otvoren.

 

 

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
volegradele kaže...
Znaci pogledam video i gledam kako pali mobitel,Samsung se upalio prije,bas je stisnuo u isti sekund,pa onda otvaranja prve aplikacije,phone i iPhone otvori brze a lik govori"kao sto vidite Samsung je nesto brze otvorio"wtf
Btw ovo je tako glupo i nekonzistentno testiranje za oba mobitela!

 Teški /facepalm

5 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
dado16 kaže...
ivanm75 kaže...
Mozda ne treba sad, ali nakon 2-3 veca updatea treba.
Umjesto toga oni smanje takt procesora i uspore mob da bi sacuvali bateriju. Omg.
Mislim imam ipad jer mi treba i mislim uzet novi, 10.5 (obicni, ne pro) za cca 350$ ali u djepu nrmrem imat tu jabuku. Imo sam par mjeseci Sedmicu ali to je bilo toliko okljastreno. Baterija se puni satima, satima, ekranic 4.5 inca. Nema notifikacija. Moras imat pametni sat da uhvatis koju si propustio. Doduse imam i sa androidom. Mogao bih probati sa ovim jeftinijim modelom ali iphonei su narihtani tak kak jesu i nema drukcije. Iste ikone 10 godina. Mrtvi notch. Tema samo jedna. No, sad imaju i tamnu. To je stvarno uredjaj za ljude sa smanjenim iq.

 Sve napredni korisnik moze imati kao i android kad ga jailbreaka...a danas je jailbreak sveden da doslovno odes u preglednik upises neznam ajmo reci chimera(jedan od jailbreaka) i preko samog preglednika ti nudi instalaciju unutar telefona, stisnes ok, pokrenes aplikaciju stisnes start jailbreak i za doslovno 2 minute je jailbreakan, mozes promjenit sve do malog zrna...ikone,animacije,tipkovnice, dobijes download manager, file manager, od kodi-a(multimedijalnog centra) sve do dos emulatora itd... To ce onaj kojega zanima znati

 Sve u duhu just works....

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Ovaj video me uvjerio da bacim iPhone i uzmem S10, šteta da nisam prije vidio možda sam i mogao osvojiti ga na tom kanalu jer odmah na početku najavljuje da poklanjanju Samsung. Toliko o objektivnosti.

Što se tiče brzine iz ovoga se vidi da neke bitnije razlike nema, osim što u par igrica S ima brzi load i start aplikacije, no gadno kasni kod zahtjevnijih akcija poput obrade i eksporta slike.

Što se refesha aplikacije nakon stavljanja u BG za pitanje da li će aplikacija napraviti reload se prvo pita developere jer za to postoji hook koji treba definirati i koji to prvi određuje.

Ovakav video može napraviti bilotko, to je način na koji mali Ivica vidi svijet, uz primjetno favoriziranje Samsunga. Rade ga likovi koji dobe od Samsunga besplatno uredjaj da blogaju o tome i propovijedaju “samsungovo evanđelje”.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
14 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...
Ovaj video me uvjerio da bacim iPhone i uzmem S10, šteta da nisam prije vidio možda sam i mogao osvojiti ga na tom kanalu jer odmah na početku najavljuje da poklanjanju Samsung. Toliko o objektivnosti.

Što se tiče brzine iz ovoga se vidi da neke bitnije razlike nema, osim što u par igrica S ima brzi load i start aplikacije, no gadno kasni kod zahtjevnijih akcija poput obrade i eksporta slike.

Što se refesha aplikacije nakon stavljanja u BG za pitanje da li će aplikacija napraviti reload se prvo pita developere jer za to postoji hook koji treba definirati i koji to prvi određuje.

Ovakav video može napraviti bilotko, to je način na koji mali Ivica vidi svijet, uz primjetno favoriziranje Samsunga. Rade ga likovi koji dobe od Samsunga besplatno uredjaj da blogaju o tome i propovijedaju “samsungovo evanđelje”.

 Da to je načina na koji mali Ivica vidi svijet al to ne mijenja činjenicu da je samsung u svim pokretanjima aplikacija koje sam vidio (nisam cijeli video pogledao) bio brži, jasno se vidi, crno na bijelo, nebitno koga on favorizira, tko mu je sponzor, hoće li ga kasnije poklanjat itd.

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5-Mix2
13 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i

Takvih videa ima na stotine i ni na jednom iPhone nije brži, ne samo vs Samsung već i druge marke, očito vas ne zanima istina pa ne gledate dalje od jednog videa koji sam samo dao kao primjer. Inače dnevno slažem strankama i iPhone i Samsung i druge telefone i sam sam preso na Samsung, i definitivno je brži Netreba mi nikakav video da to vidim.

 

EDIT:To je bila poanta mojeg  gore posta, i naslov ove teme, možda bi trebao Apple početi "mariti" o ramu pošto je iphone nekad bio kralj po fluidnosti, startanju aplikacija i brzini multitaskanja, a danas ga lagano pobjedi u tome kineski flagship za trećinu cijene.Ili da možda ubace brži NAND u taj novi telefon od 500gb koji košta 14000kn u našim krajevima, pa bi se i na njemu brže loadale igrice i startale aplikacije kao na recimo jeftinim mid range Samsung telefonima koji koštaju jednu osminu cijene...

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.9.2019 18:34 (ivicask).
8 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...

 Da li je Android runtime baziran na Javi?

 

NE.

NE NE NE NE NE NE NE NE NE i NE! 

 

Source može biti pisan u bilo kojem programskom jeziku za koji postoji Android kompajler. Preporučen je Kotlin, U najširoj upotrebi su Kotlin, Java, C++ (Android Studio SDK & NDK; Unreal Engine, AIDE...), C# (Unity, Xamarin), HTML5... a imaš i  C, Lua, Pascal, Basic...

 

Zbog backward kompatibilnosti, kompajlirani byte code (nazovimo ga neoptimiziranim binary kodom, odn. optimiziranim za Dalvik) je u dex formatu (i za ART!), koji je ujedno "exe" file za Dalvik VM (JIT).

JIT Android .apk (aplikacija) je de facto zipani .dex.

 

dex nije Java već "neoptimizirani" binary za ART. Koji se prilikom instalacije kompajlira u "pravi" binary.

 

Ono što tebe muči je da se nekada isključivo Java kod (za Java VM) kompajlirao u .dex za (Dalvik VM).

 

"AOT" odnosno ART (Android RunTime) kompajlira dex u "pravi" binary ELF ("exe"):

https://en.wikipedia.org/wiki/Android_Runtime
Once an application is compiled by using ART's on-device dex2oat utility, it is run solely from the compiled ELF executable

Ako si ikad išta kompajlirao, onda znaš da u postavkama kompajlera možeš optimizirati kompajliranje točno (optimalno) za tvoj komp/uređaj. E, pa zato se aplikacija distra u dex (byte code) a ne elf (exe binary) formatu, kako bi se prilikom instalacije prilagodila tvom uređaju. 

 

 

southy kaže...

Čak i Kotlin koji spominješ se prekompajlirava

 

Ne prekompajlirava se :D već kompajlira, jednako kao i C, C++, C#... praktički svaki prog. jezik danas se kompajlira - ako se ne vrti u interpreteru (virtualnoj mašini). A počesto i tada (> JIT).

 

southy kaže...

Da li je JIT generalno sporiji od AOT compilea za isti kod? Ti tvrdiš da nije...

 

Ovisi o aplikaciji/namjeni(pisanju/kompajleru. Odnosno:

Aplikacija odn. program koji je optimiziran za neki hardware će brže raditi od onog koji za njega nije optimiziran, bez obzira je li riječ o JIT ili ART.

Ovako to zvuči logično i prebanalno, ali razmisli o tome. Android apk su, za razliku od iPhonea, namjenjene (i primjenjive) za stotine proizvoda desetina proizvođača. Buduće ART aplikacije namijenjene (i optimizirane) za budući hardver će raditi lošije na današnjem (tada starom) hw nego li JIT aplikacije optimizirane za taj stari hw.

 

Detaljno:

 

odex je optimizirani dex byte code (JIT). To je binary ("byte code"), ali nije elf već je optimiziran za Dalvik VM.

Usporavanje može biti zbog ove just-in-time kompilacije i interpretera (VM). Naravno, i zbog lošeg koda, lošeg hardwarea, sunčevih pjega...


JIT i byte code je "hibrid", nešto između klasičnog interpretera (VM), npr za Javu ili Python i "pravog" runtime. On je binary (mašinski kod), ali je "polu-preveden", točnije optimiziran za dinamičko izvršavanje u interpreteru.

 

Ovisno o optimizaciji (namjeni), JIT može biti jednako brz kao "pravi exe", odnosno čak i brži ako je potonji loše napisan.

 

Drugo potencijalno usporavanje je zbog same prirode interpretera (interpretacije/emulacije), koje je povijesno bilo sporije nego li klasični kompajlirani izvršni kod.

No to više ne mora biti slučaj. Virtualne mašine u slučaju Jave, Pythona, Androida... nisu klasične VM, gdje npr DosBOX (software!) na ARMu emulira x86 hardware.
Ne postoji originalni "Java CPU" (hardware) kojeg treba emulirati. To nije tako ni zamišljeno.

Virtualke su (odn. mogu biti) na ovakvim mobile SOCovima hardver, a ne softver (grubo pojednostavljeno). 

Posljedično, kao pravi hardware, mogu biti jednako brze kao i pravi hardware (jer to i jesu - nisu više interpreteri već ehm koprocesori)
Današnji SOCovi su hardverski ("koprocesorima", npr GPU) optimizirani za sve moguće i nemoguće zadatke.
Tipičan primjer ti je gdje neki prastari Raspberry Pi potpuno glatko vrti Full HD video. Ali zato jedva pogoni Chrome.

Ili: iPhone vrši "multitasking" pomoću hardware optimized "fast switchinga" (kao i npr sliku u slici itd).

Ili: Microsoft pokreće x86 Windowse na ARM SOCu pomoću specijalnog hardverski implementiranog emulatora na Snapdragon kojem-li-već SOCu.

Ili: Huawei MATE 10 "Kirin" SOC sad ima osim 5G, GPU i "NPU" - neural processing unit.

 

No, kako se opet radi o dodatnoj "emulaciji" (vrlo diskutabilan termin za npr Javu), pa makar i hardverskoj, interpreter / VM je, u teoriji, uvijek sporija od nativnog mašinskog koda, pa makar samo mjerljivo u mikrosekundama. No, za korisnika to može biti nemjerljivo maleno.

 

 

southy kaže...

A loš kod koji ne oslobađa memoriju je i dalje prisutan u brojnim aplikacijama na Google Playu.

 

Trololo. A moj tata je jači od tvog. :D

Gle, imaš milijune aplikacija za Android, stotine tisuća više nego li za iOS. Zakonom velikih brojeva, statistički ako želiš, neke aplikacije su loše napisane.

Ili: tolliko je apsa za Android da su brojne i te loše napisane. Kao i za svaki široko rasprostranjeni sustav.

Ako misliš da Apple svojom fašistoidnom kontrolom radi bolju selekciju - pa gle, ja sam se na iPhoneu igrao na gameboy emulatoru skrivenom u drugoj aplikaciji koja je na iStoreu bila gotovo godinu dana prije nego li je to Apple skužio (i zabranio je). Sad zamisli kolika je i kakva stvarna kontrola iOS aplikacija, izvan PRa i "religije".  

JIT aplikacije, logikom stvari (namijenjene su za vrtiti se od smart TVa do ...Chromebooka), ne oslobađaju "garbage" idealno za svaki uređaj. No opet - JIT aplikacije su prošlost.

 


southy kaže...

Znači iOS nema multitasking? Što je onda to kad razgovaram na telefon i koristim GPS u isto vrijeme? To što MT na iOS-u razlikuje BG i FG aplikacije ne znači da nema MT, koji je između ostaloga znatno efikasniji nego ovo što ima Android

 

NE.

Odgovorio sam ti gore (kao i u prethodnom postu).

Kad imaš hardware accelerated fast switching, razlike za korisnika na iPhoneu gotovo da i nema (od pravog multiaskinga). Samo što je onda takav uređaj, logično, bitno skuplji. Ali opet ne možeš činiti paralelno stvari koje možeš sa pravim multitaskingom.

To što ti koristiš GPS u isto vrijeme jednako je multitasking kao i da kažeš da puniš mobitel istovremeno dok slušaš muziku na njemu - da, formalno je i to multiasking. 

 

Na telefonu ti to možda nije bitno, ali to ti je npr razlog zašto iPad nikad neće zamijeniti laptope - jer iOS nije zamišljen kao desktop sustav. Doduše nije ni Android, ali može tako raditi.

FYI: ja sam doista, odavno, na mobitelu skidao preko torrenta stvari na mobitelu dok sam paralelno apgrejdao appse i surfao po netu, a jednom prilikom čak i 7-zipao u pozadini nešto za backup.

Ili:

pogledaj kako radi AIDE  (ili Aide Web): piši kod na Androidu (samom uređaju kojem je namijenjen), izvršavaj ga, kompajliraj i koristi - sve na istom smartfonu / tabletuJava/xml, C/C++ (za Android) HTML5, CSS, JavaScript (za web).

("real-time error checking, refactoring and smart code navigation, run your app with a single click and use the Java debugger to find bugs.")

Na iOSu - iPadu (kamo li iPhoneu) to naprosto ne možeš. Ni blizu. Odnosno, može pretvoriti skupi iPad u *nix SSH terminal (tehnologija kao prije xx godina)  i spajati se na Google Cloud.

Iskustvo iOS "opsesivca" (his words) iz prve ruke:

https://andrewbrookins.com/tech/can-you-write-code-on-an-ipad/

https://andrewbrookins.com/technology/coding-on-ipad-pro-2019/

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 4:03 (Zechina).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
to kao da kupim auto i dobijem samo tri tocka jer eto ne treba mi vise. a uredno naplaceno, po max cijeni
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
A kak su izveli da skida iz applestore-a aplikaciju i instalira dok igram ili neznam koristim safari.... jer tu ga ne smrzne, i dalje radi u pozadini
battletag:MasnaKrvavic#2275
7 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i

Sistemski procesi rade zasebno u pozadini, to tak mora biti, inače ne bi dobivao ni poruke ni pozive, itd.

Ali kad neka 3rd party aplikacija hoće raditi dok je u backgroundu, onda ne može.

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
goxon kaže...
to kao da kupim auto i dobijem samo tri tocka jer eto ne treba mi vise. a uredno naplaceno, po max cijeni

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 

 

dado16 kaže...
A kak su izveli da skida iz applestore-a aplikaciju i instalira dok igram ili neznam koristim safari.... jer tu ga ne smrzne, i dalje radi u pozadini

 

Sistemske (predinstalirane) aplikacije i servisi IMAJU multitasking. No  bilo koja od 2+ milijuna aplikacija koju kupiš u iStoreu ne može direktno komunicirati s drugom (razmjenjivati podatke) u realnom vremenu. Također, nema pristup jedinstvenom file-sustavu (ne može ga direktno dijeliti).

 

Probaj na iPadu skidati film sa npr Amazona ili muziku sa Spotify (a ne iStorea  /dedicated apps) i staviti to u bkg.

Download će se prekinuti. 

(aplikacija + download se nakon par minuta neaktivnosti pauzira. No, druga strana, npr Spotify, će nakon dovoljno vremena neaktivnosti prekinuti komunikaciju)

Ovo je pak normalno za Android:
https://www.androidauthority.com/best-torrent-apps-android-711563/

 

Napominjem, zvuči groznije nego li je, u praksi cca 90% iKorisnika neće biti ničim "oštećeno". S druge strane, baterija će im vjerojatnije duže trajati jer neće (točnije ne može, ne smije) biti dužih aktivnih procesa u pozadini (osim sistemskih, dozvoljenih).

 

Riječ je o nakaradnom, ali funkcionalnom pristupu - dok dobro radi, briga te što se dešava unutri.

 

Btw: jailbreakani iPhone IMA (dopušten) pravi multitasking :)

npr: EasyAccess je odličan ali radi samo na jailbreakon iPhoneu//iPadu:

https://www.idownloadblog.com/2018/12/14/easyaccess/

S druge strane, Tasker je normalna stvar za Android (i neizvedivo na ne-jailbreakanom iPhoneu//iPadu). 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.dinglisch.android.taskerm

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 15:40 (Zechina).
5 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...
goxon kaže...
to kao da kupim auto i dobijem samo tri tocka jer eto ne treba mi vise. a uredno naplaceno, po max cijeni

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 

 

....

 

 Nije. Mercedes ti je isporucio auto koji moze ici 340 km/h a blokira te zakon. Apple ti da auto koje moze ici 340 km/h i sam ga blokira.....

6 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 Autobahn ?

Trust nobody, become the best !
8 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Mr.ddevil kaže...
Zechina kaže...

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 Autobahn ?

 

Naravno; brojke sam izvukao iz gujce - da sam napisao 130 iKorisnici bi se uvrijedili; također - nemaš ni Mercedes koji može potegnuti 340 afaik.
Ali možemo onda postaviti i paralelu da li se ajfon kupuje kako bi preko noći postao ponešto ograničeni Njemac? :D

 

Inače, njemčija je iznimka: na autobahnu nema ograničenja, ali u EU je svugdje 120-130 koliko se sjećam (wiki check: samo Bugarska i Poljska i djelomično Austrija 140). Pa ti je 180 dosta i za "iznimne situacije", recimo.

Neka krajnja psihološka granica sigurnog upravljanja vozilom, po nekim studijama, je u stvari 200kmh. 

13 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Dex.pwn kaže...
Nek mu netko kaže da za takav skup telefon očekuješ više RAMa. Očigledno mu to nije jasno. Ili možda misli da iPhone nije dovoljno skup?

 Jel vi kupujete telefon na temelju toga kako radi u svakodnevnom korištenju ili na temelju specifikacija na papiru? 

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
13 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
VladRi kaže...

Da budem iskreni nije mi bas previse jasan ovaj frenzy sa ramom... Koj k ce ti vise od 4gb rama na mobu (ne trollam, iskreno pitanje)... dok recimo prostor vidim kao problem...

 

Ja kao nekakav joe average koristim mob za surfanje, tu i tamo koja igrica za wc :), telefon... app....

 

Nikad nisam dobio "not enough memory"....

Dobro pitanje, u svakom slučaju.

 

Postoje aplikacije koje troše više i manje RAM-a, a veći RAM je tu da ti omogući multi tasking s velikim brojem aplikacija. Ako koristiš par aplikacija, koju jednostavnu igricu i slično, tebi je 4 GB RAM-a i više nego dosta (ako ne i previše). No imaj na umu kako ima ljudi koji doslovno imaju mobitel pun igara, te drugih zahtjevnih aplikacija. Neki ljudi žele da istovremeno mogu imati više otvorenih zahtjevnih aplikacija i ti korisnici biraju uređaj koji ima što više RAM-a.

 

Ja sam osobno na starom HTC Desire 610 iskusio nedostatak memorije. Mobitel ima 1 GB RAM-a i pokreće ga Android Kit Kat. Kada ažuriraš sve aplikacije na najnovije verzije (što je preporučeno, što zbog najnovijih mogućnosti, što zbog sigurnosti), primjetit ćeš da su aplikacije sve zahtjevnije i teže kako dobivaju nove mogućnosti. Pogledaj Chrome za Android ili YouTube na primjer; dok na slabijim mobitelima starije verzije će raditi normalno i brzo, novije verzije će dosta lagati, a možda se i prisilnog gasiti. Na spomenutom HTC-u (kojeg još imam, ali ga koristim kao daljinski za Chromecast) više ne možeš imati otvoreno više od dvije aplikacije. Ovisno o njihovim zahtjevnostima, nekada jedva jednu aplikaciju. Recimo, više ne možeš koristiti Chrome i u pozadini slušati FM radio (da, FM radio koji doslovno ne troši ništa RAM-a). Odeš li na težu stranicu ili otvoriš li tri kartice u Chrome-u, radio se gasi, a njegovim ponovnim pokretanjem, Chrome se ponovno ispočetka otvara. Zbog toga je meni RAM jedna od bitnijih stvari jer volim multi tasking. Volim nastaviti raditi u aplikaciji gdje sam stao.

 

Što se tiče gaming mobitela s 8 ili 16 GB RAM-a, mislim da je to overkill. Bar za sada, dok aplikacije nisu još toliko zahtjevne, ali jednoga dana će nam to postati sasvim normalno. Just for reference, moja računala doma imaju po 8 GB RAM-a, moj mobitel ima 4.

Sasoon kaže...

iOsu treba duplo manje memorije nego Androidu, jer je Android baziran na Javi i što drukčije hendla background aplikacije.

S obzirom da radi toga iOs uređaji imaju duplo manje memorije, Apple nigdje to ne reklamira, jer bi kupci onda uspoređivali količinu memorije s Androidom, a to je generalno nebitan podatak.

Smatram da je 4 GB RAM-a dovoljno za sada, ali pošto su svi Apple-ovi proizvodi već toliko overpriceani, ne bi im pala kruna s glave da su dodali veći RAM; ako zbog ničeg drugog, bar zbog boljeg multi taskinga. I da stave više RAM-a uređaj bi opet bio overpriced zbog Appleovog poreza.

5 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...
Mr.ddevil kaže...
Zechina kaže...

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 Autobahn ?

 

Naravno; brojke sam izvukao iz gujce - da sam napisao 130 iKorisnici bi se uvrijedili; također - nemaš ni Mercedes koji može potegnuti 340 afaik.
Ali možemo onda postaviti i paralelu da li se ajfon kupuje kako bi preko noći postao ponešto ograničeni Njemac? :D

....

 340 ne ali preko 300 nekoliko serijskih modela. Siguran sam da ih puno vise moze preko 300 ali su elektronski ograniceni radi sigurnost....

12 godina
odjavljen
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Oboje
5 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
antimadridista kaže...
Dex.pwn kaže...
Nek mu netko kaže da za takav skup telefon očekuješ više RAMa. Očigledno mu to nije jasno. Ili možda misli da iPhone nije dovoljno skup?

 Jel vi kupujete telefon na temelju toga kako radi u svakodnevnom korištenju ili na temelju specifikacija na papiru? 

 Ja kupujem da dobijem sto vise za sto manje.... A iphone je upravo suprotno od toga.....

15 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...
goxon kaže...
to kao da kupim auto i dobijem samo tri tocka jer eto ne treba mi vise. a uredno naplaceno, po max cijeni

 

Ne.

To je kao da kupiš skupi Mercedes koji može potegnuti 340km/h (i zato je između ostalog skup), ali ti je blokiran na 180km/h - jer ti realno, brže ne treba (nigdje nije dopušteno brže voziti).  

 

 

dado16 kaže...
A kak su izveli da skida iz applestore-a aplikaciju i instalira dok igram ili neznam koristim safari.... jer tu ga ne smrzne, i dalje radi u pozadini

 

Sistemske (predinstalirane) aplikacije i servisi IMAJU multitasking. No  bilo koja od 2+ milijuna aplikacija koju kupiš u iStoreu ne može direktno komunicirati s drugom (razmjenjivati podatke) u realnom vremenu. Također, nema pristup jedinstvenom file-sustavu (ne može ga direktno dijeliti).

 

Probaj na iPadu skidati film sa npr Amazona ili muziku sa Spotify (a ne iStorea  /dedicated apps) i staviti to u bkg.

Download će se prekinuti. 

(aplikacija + download se nakon par minuta neaktivnosti pauzira. No, druga strana, npr Spotify, će nakon dovoljno vremena neaktivnosti prekinuti komunikaciju)

Ovo je pak normalno za Android:
https://www.androidauthority.com/best-torrent-apps-android-711563/

 

Napominjem, zvuči groznije nego li je, u praksi cca 90% iKorisnika neće biti ničim "oštećeno". S druge strane, baterija će im vjerojatnije duže trajati jer neće (točnije ne može, ne smije) biti dužih aktivnih procesa u pozadini (osim sistemskih, dozvoljenih).

 

Riječ je o nakaradnom, ali funkcionalnom pristupu - dok dobro radi, briga te što se dešava unutri.

 

Btw: jailbreakani iPhone IMA (dopušten) pravi multitasking :)

npr: EasyAccess je odličan ali radi samo na jailbreakon iPhoneu//iPadu:

https://www.idownloadblog.com/2018/12/14/easyaccess/

S druge strane, Tasker je normalna stvar za Android (i neizvedivo na ne-jailbreakanom iPhoneu//iPadu). 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.dinglisch.android.taskerm

 

 Kontam, al tunein radio(aplikacija) kad pustis i spustis on i dalje svira, a to je 3rd aplikacija, i radi cak dok surfas...

battletag:MasnaKrvavic#2275
7 godina
protjeran
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...
Ovaj video me uvjerio da bacim iPhone i uzmem S10, šteta da nisam prije vidio možda sam i mogao osvojiti ga na tom kanalu jer odmah na početku najavljuje da poklanjanju Samsung. Toliko o objektivnosti.

Što se tiče brzine iz ovoga se vidi da neke bitnije razlike nema, osim što u par igrica S ima brzi load i start aplikacije, no gadno kasni kod zahtjevnijih akcija poput obrade i eksporta slike.

Što se refesha aplikacije nakon stavljanja u BG za pitanje da li će aplikacija napraviti reload se prvo pita developere jer za to postoji hook koji treba definirati i koji to prvi određuje.

Ovakav video može napraviti bilotko, to je način na koji mali Ivica vidi svijet, uz primjetno favoriziranje Samsunga. Rade ga likovi koji dobe od Samsunga besplatno uredjaj da blogaju o tome i propovijedaju “samsungovo evanđelje”.

 Neznalica se vise ne javlja. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...

Toliko si toga napisao da mi je naporno samo pročitati, a kamoli odgovoriti. Zato ukratko:

1. Android ne može bez Jave, većina Androida je napisana u Javi, većina aplikacija se piše u Javi, sve se vrti oko Jave. Ti možeš napraviti aplikaciju u nečem drugom, no većina tih alata radi tako da to prebaci prvo u Javu i onda radi build i većina ih je u .dex formatu. To što možeš pisati kod u Pythonu ili nečem drugom je stvar toolinga i što egzotičnije tehnologije koristiš to je rezultat neizvjesniji i imaš više problema. Iako je moguće koristiti desetke raznih jezika, ako radiš aplikacija za Android ne bih preporučio ništa drugo osim Jave i Kotlina (zadnjih par godina je postao ozbiljna opcija za razvoj), a najmanje bih ikome preporučio razne alate bazirane na HTML5 ili Xamarin - ostalo nisam isprobavao.

2. Loš kod je loš kod i nema smisla uspoređivati performanse loše aplikacija na ART i idealno optimiziranog koda na JIT. Ako se svede na isto codebase ART je gotovo uvijek bolji, postoje neki slučajevi gdje je čak bolje koristiti JIT, no to je dosta specifično i to je "iznimka koja potvrđuje pravilo".

3. MT ne znači imati sve aplikacija u foreground i trošiti jednako resurse na aplikaciju koju koristiš i aplikaciju koju si zatvorio prije par dana i uopće si zaboravio da si je otvarao. S druge strane, ako iOS nema MT onda su je****o dobar posao napravili da ne primjećuješ to u radu. I nije uopće memory management više bauk - od kada je RAM jeftin i Androidi funkcioniraju da čovjek dobije dojam da je OS optimiziran.

4. Zašto bih ikada pisao kod na iPadu ili nekom drugom tabletu? To nije namjena tableta i pokušaji da nađeš "silver bullet" su uzaludni - pokušavao sam sa raznim kombinacijama doći do onoga što zovu konvergencija i da bi to imao moraš puno kompromisa prihvatiti pa stoga radije to rješavam na način da koristim cloud sync i opet na svim uređajima imam sve. Telefon i table ne može zamijeniti računalo (bar ne u developmentu), isto kao što za neke stvari nećeš koristiti laptom umjesto mobitela.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i

Neki imamo život i redovne obaveze pa ne stignemo visiti na forumu i pokušavati obrazovati bubuljičaste srednjoškolce.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
7 godina
protjeran
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...

Neki imamo život i redovne obaveze pa ne stignemo visiti na forumu i pokušavati obrazovati bubuljičaste srednjoškolce.

Bas si mi odgovorio. 

Zali boze tko tebe zaposli.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
O_O_O kaže...
southy kaže...

Neki imamo život i redovne obaveze pa ne stignemo visiti na forumu i pokušavati obrazovati bubuljičaste srednjoškolce.

Bas si mi odgovorio. 

Zali boze tko tebe zaposli.

Mislim da je odgovor puno bolji od tvojeg pitanje. Ne volim se spuštati na takvu razinu, no kad me povučeš za jezik...

 

Čisto radi fore me zanima što ti radiš u životu? Pretpostavljam neki županijski ured ili nešto takvo?

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
7 godina
protjeran
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...
O_O_O kaže...
southy kaže...

Neki imamo život i redovne obaveze pa ne stignemo visiti na forumu i pokušavati obrazovati bubuljičaste srednjoškolce.

Bas si mi odgovorio. 

Zali boze tko tebe zaposli.

Mislim da je odgovor puno bolji od tvojeg pitanje. Ne volim se spuštati na takvu razinu, no kad me povučeš za jezik...

 

Čisto radi fore me zanima što ti radiš u životu? Pretpostavljam neki županijski ured ili nešto takvo?

Odrzavanje, nadziranje i unaprijedjenje vmware, azure infrastrukutre. Analiziranje securitya i jos miljun malih i velikih gluposti. 

8 godina
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
southy kaže...

1. Android ne može bez Jave, većina Androida je napisana u Javi, većina aplikacija se piše u Javi, sve se vrti oko Jave. Ti možeš napraviti aplikaciju u nečem drugom, no većina tih alata radi tako da to prebaci prvo u Javu i onda radi build i većina ih je u .dex formatu. To što možeš pisati kod u Pythonu ili nečem drugom je stvar toolinga i što egzotičnije tehnologije koristiš to je rezultat neizvjesniji i imaš više problema. Iako je moguće koristiti desetke raznih jezika, ako radiš aplikacija za Android ne bih preporučio ništa drugo osim Jave i Kotlina (zadnjih par godina je postao ozbiljna opcija za razvoj), a najmanje bih ikome preporučio razne alate bazirane na HTML5 ili Xamarin - ostalo nisam isprobavao.

2. Loš kod je loš kod i nema smisla uspoređivati performanse loše aplikacija na ART i idealno optimiziranog koda na JIT. Ako se svede na isto codebase ART je gotovo uvijek bolji, postoje neki slučajevi gdje je čak bolje koristiti JIT, no to je dosta specifično i to je "iznimka koja potvrđuje pravilo".

3. MT ne znači imati sve aplikacija u foreground i trošiti jednako resurse na aplikaciju koju koristiš i aplikaciju koju si zatvorio prije par dana i uopće si zaboravio da si je otvarao. S druge strane, ako iOS nema MT onda su je****o dobar posao napravili da ne primjećuješ to u radu. I nije uopće memory management više bauk - od kada je RAM jeftin i Androidi funkcioniraju da čovjek dobije dojam da je OS optimiziran.

4. Zašto bih ikada pisao kod na iPadu ili nekom drugom tabletu? To nije namjena tableta i pokušaji da nađeš "silver bullet" su uzaludni - pokušavao sam sa raznim kombinacijama doći do onoga što zovu konvergencija i da bi to imao moraš puno kompromisa prihvatiti pa stoga radije to rješavam na način da koristim cloud sync i opet na svim uređajima imam sve. Telefon i table ne može zamijeniti računalo (bar ne u developmentu), isto kao što za neke stvari nećeš koristiti laptom umjesto mobitela.

 

1) OK; napišeš aplikaciju u C++ (Android NDK) i kompajliraš to u .dex. Gdje ti je tu Java?

ponovit ću: .dex nije java. Možeš pljuvati po Dalviku, to bi bar okvirno imalo smsila.

 

Ti nisi trol nego imaš neki žešći denial problem. Je li ti Java učinila nešto ružno u djetinjstvu? :D

 

2. ART vs JIT (AOT vs DVM):  "ART je gotovo uvijek bolji" - naravno, ali BIG ALI: razlika je često zanemariva a lomiš kompatibilnost sa milijunima postojećih uređaja koji ART ne podržavaju.

Inzistiranje na tome je analogno identično inzistiranju na mikrokernelu vs "monolitnom" (makar je i XNU u konačnici bio prisiljen biti hibridni "polumonolitni" kernel). Zbog te teoretske prednosti (i fanatizma, odn. nemogućnosti auto-deniala kod Jobsa), Jobs je jalovo spiskao cca 1/4 milijarde $ (danas valjda vrijedno pola milje) samo u NeXT i uspio ugraditi taj akademski atavizam i u iOS, koji - pojednostavljeno - iziskuje specijalno prilagođen hardware kako bi imao jednake performanse "standardnom" kernelu a potencijalno veću stabilnost i sigurnosni (i modularni, što god to kod iPhonea značilo) benefit.

Kod Huaweia (Harmony OS) pa čak i Googlea (Fuchsia), mikrokernel ima smisla - ali kad će to Apple proizvoditi IoT pametne perilice, "fližidere", radijatore, pegle ili pećnice? 

 

3 "ako iOS nema MT onda su je****o dobar posao napravili da ne primjećuješ to u radu." - s time se slažem. Ali je "riješenje" ... bizarno. "Ajmo vezati ruke korisnicima da bi imali bolje iskustvo" - tako to ja vidim. Problem je da je tih cca 10% "naprednih" LOL korisnika prisiljeno jailbreakati uređaj kako bi zaobišlo ograničenja. Što dovodi do dodatne  negativne selecije iOS korisnika u "nazadne" korisnike.

 

4. Naprosto, Tasker na Androidu (telefonu!) je običan alat - ne smatram to nužno privilegijom nekih geekova.

Ovo "zašto bi korisnici" je bio argument ajfonaša i za nfc, notifikacije... pun kufer tehologija koje nisu imali - da bi kasnije rekli "amazing".
Ispravno pitanje je "zašto ne bi" (ako ti to skupo plaćeni hw dozvoljava).
Real multitasking i pristup filesystemu je... čudno da to moram u XXI  stoljeću napisati ... normalna stvar. Standard. Pretpostavka bilo čeg ozbiljnog. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 16:45 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Apple ne mari previše za RAM, iPhone 11 Pro i
Zechina kaže...

1) OK; napišeš aplikaciju u C++ (Android NDK) i kompajliraš to u .dex. Gdje ti je tu Java?

ponovit ću: .dex nije java. Možeš pljuvati po Dalviku, to bi bar okvirno imalo smsila.

 

Ti nisi trol nego imaš neki žešći denial problem. Je li ti Java učinila nešto ružno u djetinjstvu? :D

 

2. ART vs JIT (AOT vs DVM):  "ART je gotovo uvijek bolji" - naravno, ali BIG ALI: razlika je često zanemariva a lomiš kompatibilnost sa milijunima postojećih uređaja koji ART ne podržavaju.

Inzistiranje na tome je analogno identično inzistiranju na mikrokernelu vs "monolitnom" (makar je i XNU u konačnici bio prisiljen biti hibridni "polumonolitni" kernel). Zbog te teoretske prednosti (i fanatizma, odn. nemogućnosti auto-deniala kod Jobsa), Jobs je jalovo spiskao cca 1/4 milijarde $ (danas valjda vrijedno pola milje) samo u NeXT i uspio ugraditi taj akademski atavizam i u iOS, koji - pojednostavljeno - iziskuje specijalno prilagođen hardware kako bi imao jednake performanse "standardnom" kernelu a potencijalno veću stabilnost i sigurnosni (i modularni, što god to kod iPhonea značilo) benefit.

Kod Huaweia (Harmony OS) pa čak i Googlea (Fuchsia), mikrokernel ima smisla - ali kad će to Apple proizvoditi IoT pametne perilice, "fližidere", radijatore, pegle ili pećnice? 

 

3 "ako iOS nema MT onda su je****o dobar posao napravili da ne primjećuješ to u radu." - s time se slažem. Ali je "riješenje" ... bizarno. "Ajmo vezati ruke korisnicima da bi imali bolje iskustvo" - tako to ja vidim. Problem je da je tih cca 10% "naprednih" LOL korisnika prisiljeno jailbreakati uređaj kako bi zaobišlo ograničenja. Što dovodi do dodatne  negativne selecije iOS korisnika u "nazadne" korisnike.

 

4. Naprosto, Tasker na Androidu (telefonu!) je običan alat - ne smatram to nužno privilegijom nekih geekova.

Ovo "zašto bi korisnici" je bio argument ajfonaša i za nfc, notifikacije... pun kufer tehologija koje nisu imali - da bi kasnije rekli "amazing".
Ispravno pitanje je "zašto ne bi" (ako ti to skupo plaćeni hw dozvoljava).
Real multitasking i pristup filesystemu je... čudno da to moram u XXI  stoljeću napisati ... normalna stvar. Standard. Pretpostavka bilo čeg ozbiljnog. 

Možeš napisati aplikaciju u C++-u, ali 95% ih nije napisano nego su Java, isto kao što možeš napraviti Windows aplikaciju u assembleru, ali vrlo malo ljudi to radi. Ako radiš za Android onda je gotovo izvjesno da ćeš raditi u Javi, eventualno Kotlinu, makar koliko sam vidio još uvijek se nije toliko "zalovio" za produkciju. Ako koristiš Xamarin onda si stvarno mazohist.

Ne znam da li si bio u ovom poslu krajem 90-ih pa da se sjećaš koji je "gušt" bio raditi u Javi? Da, javno priznajem da imam frustracije uzrokovane Javom 

 

Osobno sam spreman žrtvovati dio funkcionalnosti (pogotovo one koja mi ne treba) za to da imam stabilniji i sigurniji sustav. Sve bitne MT funkcionalnosti na iOS-u su implementirane, a koliko god moćan telefon bio NE može zamijeniti računalo jer mu to nije shvrha. Pokušavao sam nešto slično postići u prošlosti i to je put koji je za mene završio frustracijama i nadalje imam čistu podjelu što je telefon, što tablet, a što računalo. Da kodiram na mobitelu? Ne, hvala, pa makar u iOS 14 izađe XCode u punkrvnoj verziji.

 

A kad mi zatreba takva neka funkcionalnost koju spominješ vrlo lako se prebacim na Android ako će mi trebati. Do sad nisam naišao na razlog za promjenu platforme, a tko voli nek izvoli. Aplikacije poput Taskera nekima su bitne, meni osobno ni najmanje. A nekima su samo argument da Android nešto može, a iOS ne može. Ok, nemam problema s time. Možda je to posljedica toga što sam se jedno vrijeme bavio sistemaškim poslovima, no više cijenim "minimalizam" i ako nešto ne želim koristiti onda "zašto ne bi to imao" nije neki argument. Ista stvar s Windows 10 - frustriraju me više nego me Java nekad jer mrzim imati hrpu nepotrebnih featurea s razlogom "ako hardver podržava zašto ne bi imao".

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice