Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

poruka: 311
|
čitano: 465.756
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
dejo6 kaže...

Imam LG s onim direct drive motorom. Zakon stvar. Da sad kupujem, opet bi uzeo takvu.

 +1

 

Naša je ušla u sedmu godinu, radi kao prvi dan. Najbolje je što je gotovo bešumna, samo se čuje kad uzima vodu i kad se stvari u njoj okreću. Prije toga smo imali nekakvu Whirlpool, ta kad bi ušla u centrifugu probudila bi pola susjedstva. 

15 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Gorenje, ah da, 5 godina garancije, promjenili mi citavu perilicu barem dva puta, jedino je kuciste isto. Garancija istekla ove godine.

 

Da kupujem ponovo vjerojatno bih opet uzeo Gorenje. Zasto? Garancija i servis! Nazovem, napomenem da ne zelim lokalnog jebivjetra jer cu ga izbaciti kroz prozor van, trazim servis 3 grada dalje, frajer dodje, pokupi ako treba ili na licu mjesta zamijeni i gotovo.

 

Zasto ne, za primjer, miele? Jer mi je gorenje perilica ravno 50% jeftinija od miele za istu kolicinu vesa, miele treba imat 10 godina garancije jer inace mogu jednostavno kupiti dvije gorenje u tom periodu svaku s 5 godina garancije. Najeftinija gorenje je 2000kn, a najjeftinija miele 6000kn. Miele treba dat 15 godina garancije ili vesmasina mora izdrzat 15 godina da se to isplati, alo?

Linux, Arch Linux.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
ddarknessfairyy kaže...
nicky.sl kaže...

Gorenje ima 5 godina gare kao i Končar

Samsung, Candy, Electrolux, whirlpoil imaju 2+3 odnosno dvije godine i dobiju se još tri nakon registracije uređaja na njihovim stranicama.

Ako tebi mašina traje samo tri godine zapitaj se što krivo radiš ??? 

 Obožavam ovakve pametne konstatacije. Da, mašina je kvantna fizika pa moraš biti inženjer da bi ju "pravilno" koristio.  "Krivo" radim to što mašinu koristim više puta tjedno(nekad i više puta dnevno) i ne stoji mi u kupaoni da bi popunila prazan prostor pa ju upalim jednom tjedno. Dodatna garancija ne pokriva sve dijelove a i da pokriva ne isplati se i točka.

 

Daš 5000kn za "dobru" mašinu koja će radit 5 godina i onda će otić lageri jer su rađeni za određen broj ciklusa pranja. Pa ti onda majstor kaže da popravak dođe 1500-2000kn jer se lageri ne mijenjaju nego ide van komplet bubanj i lageri. Pa onda kupiš novu sa većim bubnjem u koji stane veća količina veša da ne rondaš previše puta mašinu da se ne potroši brzo. Ali će ti ta prdnut još brže od one od 5kg jer se koristi apsolutno isti materijal za onu koja ima 8-12kg kao i za onu koja ima 5kg. Pa na kraju ispadne da si u 6 godina pljunuo 10 000kn na mašinu a mogao si kupit dvije jeftine  za 4000kn koje bi ti durale isti vremenski period. Been there, done that. Jednostavno se ne isplati. Ako nemaš love za profesionalnu perilicu na koju ti daju garanciju na ležajeve 10 godina(ako je garancija na ležajeve dugačka onda mašina vrijedi) onda se ne isplati kupovati skuplje mašine već kupiš najjeftiniju od onih koja pokriva sve što ti treba.

 

Meni je bitno da mi mašina ima bar 2 kratka programa(osvježavanje omekšivačem 30 min, neki za jednom nošenu odjeću do sat vremena), program za ručno pranje, program sa kuhanjem za čovjekove mandure, da sama mogu namještat temperaturu a ne da su striktno zadane temperature po programima i da mogu smanjiti broj okretaja, to tražim i uzimam onu koja to sve ima a najjeftinija je i boli me dupe čija je i dal "lijepo" izgleda. Sad imam Končarovu 1500kn ju platila i baš me briga dal bude durala 3 ili 5 godina. Kad krepa kupim novu do 2000kn i ne moram razmišljati dal ću ju uzeti na 24 ili 36 rata. 

 

Problem zbog kojeg ležaji odu uvjek uzrokuje korisnik perilice. A problem su vibracije koje nastaju zbog nebalansiranog bubnja. To se dešava kad je previše robe pa se ista dobro ne okreće te se ne može dobro izbalansirati, ili, što je još gore, ako je premalo, onda se (kod centrifugiranja) sva navali na jednu stranu bubnja i opet ga izbaci iz balansa. Nebalansirani bubanj uzrokuje vibracije, a vibracije su smrt za ležaje. Bez vibracija ležaji bi izdržali "miljun" godina.

 

Nije kvantna fizika, ali je fizika koju malo ljudi razumi. 

42
15 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Želiš kupiti novu perilicu?

Uđeš u dućan, pogledaš koja ima 5 godina garanciju i od njih odabereš najjeftiniju. Kraj priče.

Ljudi moji, pa to je perilica. Ubaciš gaće unutra i ona ih opere.

Ništa drugo mi ne treba
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Želiš kupiti novu perilicu?

Uđeš u dućan, pogledaš koja ima 5 godina garanciju i od njih odabereš najjeftiniju. Kraj priče.

Ljudi moji, pa to je perilica. Ubaciš gaće unutra i ona ih opere.

Ništa drugo mi ne treba
 
1 2 hvala 0
8 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Gorenje. Nemojte gluposti preporučivati ljudima. Za gorenje ima rezervnih djelova koliko hod hoćete.

Twitch-Duxcro
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Što nije Gorenje Hisense filijala od prije godinu dvije? Meni je upravo otišla Gorenje perilica nakon isteka 5 godina jamstva. Ima kakva preporuka do 3 keka? Beko iz elipsa? Što znači to 2+3 godine osiguranje ???
vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Koji Miele i Bosch,sve to precjenjeno i preskupo koje krepa nakon 3 godine isto kao i ostale perilice.
 
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

ljudi moji, nije pokazatelj cjelokupne kvalitete nekog imena , jedan pojedinačni korisnik.

 

Gorenje majka svih majki na jugoistoku Europe. ovi što su ushićeni južnokorejskim limunadama su u stvari generacije koje nisu ni odrasle uz gorenje.

meni svaka gorenje makina radi između 12 i 15 godina. evo sada ova zadnja 8g.. i ne sumnjam da će dogurat do 12-15.

 

PAZI SAD OVO..pošto će te tržište nemilosrdno prožderat na sceni ako ne uskočih u filozofiju jeftinijeg procesa proizvodnje (što je Gorenje i napravio) OPET drže primat u kvaliteti dok igraju u utakmici "štancaj nemilice".

znači, ponavljam...scenu ti sa jeftinoćom okupiraju jeftinaši sa istoka i ti se prilagodiš,ali opet tu jeftinoću oštancaš što kvalitetnije sa gomilom slične plastike i onim bubnjem.

 

za kraj. mašina se kupuje što jednostavnija tj da obavi osnovne radnje, primi vodu, prokuha, ispere i zavrti centrifugu. ostalo su sve budalaštine wifi, BT, google app i sl.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
torrente kaže...

za kraj. mašina se kupuje što jednostavnija tj da obavi osnovne radnje, primi vodu, prokuha, ispere i zavrti centrifugu. ostalo su sve budalaštine wifi, BT, google app i sl.

 mozda su tebi budalastine, nekome drugome nisu. u zivotu postoje i drugaciji kriteriji od proci najjeftinije...

 

14 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Ja imam Bosch neku koja guta 7kg, evo već 8 godina radi ko vurica, nikakvi servisi nisu trebali. Cijena joj je bila mislim nekih 500€. Ja nikad ne bi kupio najjeftinije (ali ni najskuplje) jer mi nešto znači i moje vrijeme. Šta ti vrijedi 5 godina garancije kod najjeftinijih (mada je i moja Bosch imala 5) ako u tih 5 godina moraš 5 puta zvati servisera, zajeb**ati se zvanjem, čekanjem da dođu i u tom vremenu nemožeš koristiti dok ne poprave. Meni to diže živac. Rađe malo skuplje pa da mi ne vise majstori po stanu svako malo za drugi uređaj.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
gmit kaže...

 mozda su tebi budalastine, nekome drugome nisu. u zivotu postoje i drugaciji kriteriji od proci najjeftinije...

 

 nabrojane radnje su SVRHA postojanja tog aparata. on nije najjeftiniji, on sa svojim sklopovljem točno opravdava svojih cca 2200kn. sve ostalo je SUVIŠNO,ali zapakirano u "amejzing" celofan. app koji ti pomaže da pratiš okretaje centrifuge dok na kauču gledaš tv.

inženjeri imaju timove koji u razvojnim centrima izmišljaju budalaštine kako svrsishodnu stvar od 2200kn podići na "amejzing" od 7000kn. budalaštinama.

na osnovni model od 2200kn može se samo korigirat skuplje i učinkovitije saće na bubnju, prijenos, motor i okretaji...eventualno malo fensi radnji na programatoru.  dođeš u vrh glave do 3500kn.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
torrente kaže...
gmit kaže...

 mozda su tebi budalastine, nekome drugome nisu. u zivotu postoje i drugaciji kriteriji od proci najjeftinije...

 

 nabrojane radnje su SVRHA postojanja tog aparata. on nije najjeftiniji, on sa svojim sklopovljem točno opravdava svojih cca 2200kn. sve ostalo je SUVIŠNO,ali zapakirano u "amejzing" celofan. app koji ti pomaže da pratiš okretaje centrifuge dok na kauču gledaš tv.

inženjeri imaju timove koji u razvojnim centrima izmišljaju budalaštine kako svrsishodnu stvar od 2200kn podići na "amejzing" od 7000kn. budalaštinama.

na osnovni model od 2200kn može se samo korigirat skuplje i učinkovitije saće na bubnju, prijenos, motor i okretaji...eventualno malo fensi radnji na programatoru.  dođeš u vrh glave do 3500kn.

 

uopce te ne pratim s ovim cijenama. lupetas

 

nemoj zaboraviti da je svrha zivota reprodukcija, nakon cega mozes umrijeti. kako stojis s tim?

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
gmit kaže...

 

uopce te ne pratim s ovim cijenama. lupetas

 

nemoj zaboraviti da je svrha zivota reprodukcija, nakon cega mozes umrijeti. kako stojis s tim?

 

 

 ne pratiš s cijena jer ti vjerojatno mama kupuje aparat i pere tvoje mudante na 90.

opovrgni bilo koje moje lupetanje u okviru navedenog ( aparat, svrha aparata, dijelovi, okvirna cijena entering levela i smart bullshita).

reprodukcijski dio sam odradio tri puta i mogu ti reći da je Gorenje bio fantastičan oko prokuhavanja tetra pelena (googlaj što je tetra), a odličan je i za mekano +40 kratko kada je šarena robica u pitanju..ona svakodnevna.

ostatak novca koji sam mogao isparat na smart centrifugirtanje utrošio sam na oboritu ribu..za tu razliku možeš jest lubine i komarče dvije godine ( i to goooglaj).  to je recimo SVRHOVITIJE značenje života.

nooo, nitko tebi ne brani jest rio mare...pardon, K+ tunjevinu dok smart mašina prokuhava tvoje mudante.

* ide spot paytonovaca Always Look on the Bright Side of Life dok ispod križa prokuhava Gorenjka

 

ajde prođi me se

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
14 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
torrente kaže...
gmit kaže...

 

uopce te ne pratim s ovim cijenama. lupetas

 

nemoj zaboraviti da je svrha zivota reprodukcija, nakon cega mozes umrijeti. kako stojis s tim?

 

 

 ne pratiš s cijena jer ti vjerojatno mama kupuje aparat i pere tvoje mudante na 90.

 

ne bi se trebao baviti vjerojatnostima jer ti ne idu

 

14 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Crnku sa velikim dudama. Ako se pokvari ili crkne promijeniti brand i uzeti brinetu ili plavušu ali da je jaka u rukama.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Imam Samsungovu perilicu, jedini problem sto moram stavljati detrđent (i to malo jer ima Eco Bubble) i omekšivač , tri godine koristim i radi super. Prije toga imao Gorenje, sva sreća da je imala garanciju, jedino bubanj nisu promjenili. Nekoliko programatora (tvornička kreška cijele serije i novih iz servisa, u Sloveniji u Gorenju šutili mada su znali), posudu za doziranje, gumu vrata, komletno kućište... Tako da mislim kakve si sreće i kako postupaš s njom tako ćeti i biti.

These Days
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
markoBT kaže...

 

 

Problem zbog kojeg ležaji odu uvjek uzrokuje korisnik perilice. A problem su vibracije koje nastaju zbog nebalansiranog bubnja. To se dešava kad je previše robe pa se ista dobro ne okreće te se ne može dobro izbalansirati, ili, što je još gore, ako je premalo, onda se (kod centrifugiranja) sva navali na jednu stranu bubnja i opet ga izbaci iz balansa. Nebalansirani bubanj uzrokuje vibracije, a vibracije su smrt za ležaje. Bez vibracija ležaji bi izdržali "miljun" godina.

 

Nije kvantna fizika, ali je fizika koju malo ljudi razumi. 

Je da, samo kaj je velika razlika u kvaliteti i robusnosti ležajeva starih jeftinih vešmašina vs ovog današnjeg modernog smeča.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/koju-perilicu-kupili-nekome-preporuili/270721.aspx?page=1&jumpto=5980644&sort=asc&view=flat

 

Možda bude ovo zvučalo čudno, ali realno s obzirom na kvalitetu jefitnih vešmašima to treba prihvatit bez prigovora.Bez obzira o kojem se brendu radi, jefina vešmašima=ne prati više od 3kg rublja i vrtiti samo minimalnu opciju centrifuge ili samo do 600 okretaja.S obzirom da i najeftinije perilice imaju po par programa pranja do maksimalno 2 ili 3kg rublja, tu nema problema sve je ok."Preporuka dolazi od iskusnog dugogodišnjeg servisera, ali to ti niko javno neče reč jer bi zvučalo malo čudno."Konkretan primjer, Končar perilica od 1400kn, servis ležajeva je 600-700kn. Pa ti vidi jel se to isplati, i to na vešmašini staroj recimo šest godina dakle izvan garancije.

 

Realna situacija je vrlo jasna, osim ako se ne pokvari elektronika/programator izvan garancije=perilica ide u smeče.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 21:40 (rambox).
10 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rambox kaže...
markoBT kaže...

 

 

Problem zbog kojeg ležaji odu uvjek uzrokuje korisnik perilice. A problem su vibracije koje nastaju zbog nebalansiranog bubnja. To se dešava kad je previše robe pa se ista dobro ne okreće te se ne može dobro izbalansirati, ili, što je još gore, ako je premalo, onda se (kod centrifugiranja) sva navali na jednu stranu bubnja i opet ga izbaci iz balansa. Nebalansirani bubanj uzrokuje vibracije, a vibracije su smrt za ležaje. Bez vibracija ležaji bi izdržali "miljun" godina.

 

Nije kvantna fizika, ali je fizika koju malo ljudi razumi. 

Je da, samo kaj je velika razlika u kvaliteti i robusnosti ležajeva starih jeftinih vešmašina vs ovog donašnjeg modernog smeča.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/koju-perilicu-kupili-nekome-preporuili/270721.aspx?page=1&jumpto=5980644&sort=asc&view=flat

 

Možda bude ovo zvučalo čudno, ali realno s obzirom na kvalitetu jefitnih vešmašima to treba prihvatit bez prigovora.Bez obzira o kojem se brendu radi, jefina vešmašima=ne prati više od 3kg rublja i vrtiti samo minimalnu opciju centrifuge ili samo do 600 okretaja."Preporuka dolazi od iskusnog dugogodišnjeg servisera, ali to ti niko javno neče reč jer bi zvučalo malo čudno."Konkretan primjer, Končar perilica od 1400kn, servis ležajeva je 600-700kn. Pa ti vidi jel se to isplati, i to na vešmašini staroj recimo šest godina dakle izvan garancije.

 

Realna situacija je vrlo jasna, osim ako se ne pokvari elektronika/programator izvan garancije=perilica ide u smeče.

 Ti znaš zabrijat teške budalaštine al ova žuta prevazilazi sve. Peri 3 kg u mašini što prima 6 kg i izletiće ti bubanj za tri mjeseca bez obzira što je centrifuga na 600 okretaja

9 godina
odjavljen
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Ja sam zavrsio skolu prije 15-tak godina. I sjecam se dan danas kad bih pitali mog tadasljeg gazdu koju im masinu preporucuje.
UVIJEK je odgovor bio onu s najviše garancije. Kraj price.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rambox kaže...
markoBT kaže...

 

 

Problem zbog kojeg ležaji odu uvjek uzrokuje korisnik perilice. A problem su vibracije koje nastaju zbog nebalansiranog bubnja. To se dešava kad je previše robe pa se ista dobro ne okreće te se ne može dobro izbalansirati, ili, što je još gore, ako je premalo, onda se (kod centrifugiranja) sva navali na jednu stranu bubnja i opet ga izbaci iz balansa. Nebalansirani bubanj uzrokuje vibracije, a vibracije su smrt za ležaje. Bez vibracija ležaji bi izdržali "miljun" godina.

 

Nije kvantna fizika, ali je fizika koju malo ljudi razumi. 

Je da, samo kaj je velika razlika u kvaliteti i robusnosti ležajeva starih jeftinih vešmašina vs ovog donašnjeg modernog smeča.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/koju-perilicu-kupili-nekome-preporuili/270721.aspx?page=1&jumpto=5980644&sort=asc&view=flat

 

Možda bude ovo zvučalo čudno, ali realno s obzirom na kvalitetu jefitnih vešmašima to treba prihvatit bez prigovora.Bez obzira o kojem se brendu radi, jefina vešmašima=ne prati više od 3kg rublja i vrtiti samo minimalnu opciju centrifuge ili samo do 600 okretaja."Preporuka dolazi od iskusnog dugogodišnjeg servisera, ali to ti niko javno neče reč jer bi zvučalo malo čudno."Konkretan primjer, Končar perilica od 1400kn, servis ležajeva je 600-700kn. Pa ti vidi jel se to isplati, i to na vešmašini staroj recimo šest godina dakle izvan garancije.

 

Realna situacija je vrlo jasna, osim ako se ne pokvari elektronika/programator izvan garancije=perilica ide u smeče.

Stare perilice su "bile robusnije" zato jer se centrifuga vrtila na 500-600 o/min, a ove današnje se vrte na 1000-1200 o/min. Dvostruko više okretaja jednako je dvostruko više vibracija, a dvostruko više vibracija je više nego dvostruko kraći vijek ležajeva. Današnji ležajevi jesu bolji od prijašnjih, ali ne dvostruko.

 

Osim toga prije su ljudi imali strahopoštovanje prema strojevima (zamisli ženu koja prvi put u životu pušta u rad perilicu rublja) i strogo su se držali uputa proizvođača. Danas je taj strah nestao i ne samo da ne slušaju upute, nego ih ni ne čitaju. Uz to znanost je napredovala, proračuni čvrstoće i izdržljivosti su pouzdaniji pa su i koeficijenti sigurnosti znatno manji nego prije, što znaći da su proizvodi tek nešto čvršći nego što bi trebali bit, pa zato ne mogu dugo izdržat udar čvrste seljačke ruke koja sve zna i ne mora čitat upute proizvođaća.

 

Za primjer, metodom konačnih elemenata (MKE ili FEM na engleskom) danas se analiziraju gotovo svi strojevi, a to prije nije bilo moguće jer MKE nije moguća bez brzih računala. A njih imamo tek unazad tridesetak godina.

Kako izgleda analiza ležaja možeš vidjet na slici.

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 14:38 (markoBT).
9 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
ddarknessfairyy kaže...

Najjeftiniju. Veš mašine su u današnje vrijeme postale potrošna roba, uključujući Samsung, Bosh i ostale za koje se misli da su "kvaliteta". Ni jedna ako se koristi u prosječnoj obitelji neće trajat dulje od 3 godine. Garancije su im manje više svima 24mj a nakon toga prc počnu odlazit ko po špagici. Mijenjanje grijača ili pumpe ajd još se isplati, ali ako ode matična, lageri ili procuri kada uopće se ne isplati popravljat jer koštaju više dijelovi nego nova mašina. Kad odu lageri na 90% mašina treba se mijenjati kompletna kada jer se ne daju izvadit ili razvale kadu usput pa i ona procuri. 

Uglavnom izabereš koje ti značajke trebaju, veličina bubnja, koji programi i broj okretaja i biraš najjeftiniju. Sve će ionako riknut u isto vrijeme. 

 Moja Miele radi već 17god bez poteškoća. Istina, skupa je, no s obzirom na vijek trajanja, iznimno je jeftina. Osnovni model ide već od 4000kn pa na više, no perilica radi i radi.

15 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
matrix777 kaže...
ddarknessfairyy kaže...

Najjeftiniju. Veš mašine su u današnje vrijeme postale potrošna roba, uključujući Samsung, Bosh i ostale za koje se misli da su "kvaliteta". Ni jedna ako se koristi u prosječnoj obitelji neće trajat dulje od 3 godine. Garancije su im manje više svima 24mj a nakon toga prc počnu odlazit ko po špagici. Mijenjanje grijača ili pumpe ajd još se isplati, ali ako ode matična, lageri ili procuri kada uopće se ne isplati popravljat jer koštaju više dijelovi nego nova mašina. Kad odu lageri na 90% mašina treba se mijenjati kompletna kada jer se ne daju izvadit ili razvale kadu usput pa i ona procuri. 

Uglavnom izabereš koje ti značajke trebaju, veličina bubnja, koji programi i broj okretaja i biraš najjeftiniju. Sve će ionako riknut u isto vrijeme. 

 Moja Miele radi već 17god bez poteškoća. Istina, skupa je, no s obzirom na vijek trajanja, iznimno je jeftina. Osnovni model ide već od 4000kn pa na više, no perilica radi i radi.

 Prije 10 i više godina kupio zanussi perilicu i frižider,uzeo naj jeftiniji model.Radi sve bez ikakvih prublema.

Sad baš nevidim zanussi perilice po trgovinama,proizvodi li se to još ?

10 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
rambox kaže...

 

Ukratko, na Inox kadu moš zaboravit+robusni sistem ležajeva kao na recimo jeftinijoj Gorenje perilici iz 1995 godine. Model WA 904X kao nova cijena 2200kn, a danas za tu lovu dobiš hrpu smeča=nakon pet godina moli boga da nekaj ne krepa.Tak nekaj danas ne buš dobil niti na vešmašini od 1000eura.Stari sistem je bio najbolji, dakle klasičan elektromehanički programator i peri nema frke.Na modernoj perilici često završi ovako, kad krepa ležaj/raspadne se ležište ležaja koje je od plastike=popravak je neisplativ.

 Imam je..

Još svake ljetne sezone pere posteljinu, dakle najmanje tri pranja dnevno po cijelo ljeto..

 

Mijenjao RSO filter, i malo brljao oko bravice vrata..Da, i jedan grijač..

Malo je zahrđala niže dolje, zna poskočit, i nije reprezentativna za pokazat (izgleda kao odron krš smeće, jel', nasparam novih sa svojim blještavim panelima i elektronikom), ali vrti!

12 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Siemens. Je da je koštala ali 11 godina radi ko sat.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

Marketing ili ne, no stvarno rade. cca 7000kn se isplati dati ako će raditi minimum 15god. Matematika je jasna.

 

Netko kupi Opela i "tješi" se s tim da se jednako kvari kao i Mercedes. No, u matematičkom smislu, isplati se dati cca 7000kn za Miele nego 3-4 koja će riknuti kroz 5god.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 15:37 (matrix777).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Zanussi ti je sad samo jeftiniji brend Electroluxa.
10 godina
offline
Koju perilicu biste kupili ili nekome preporučili?

I gdje ima danas kupiti perilicu od 2000 kuna..

Gledao sam, nijedna da valja nije ispod 4-5 tisuća..

Gorenje, prava stvar od perilice, je 5000 kuna..

 

A ove sa điđa miđa su i skuplje..

 

Frižider da valja je 3000 kuna..

Špaker 3000 kuna, i tako dalje..I to entry level..

 

Za dvije tisuće kuna imaš Candy ili Vivax, možda..

E sa tim ćeš se tek usrećit!

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 16:12 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
markoBT kaže...

Stare perilice su "bile robusnije" zato jer se centrifuga vrtila na 500-600 o/min, a ove današnje se vrte na 1000-1200 o/min. Dvostruko više okretaja jednako je dvostruko više vibracija, a dvostruko više vibracija je više nego dvostruko kraći vijek ležajeva. Današnji ležajevi jesu bolji od prijašnjih, ali ne dvostruko.

 

Osim toga prije su ljudi imali strahopoštovanje prema strojevima (zamisli ženu koja prvi put u životu pušta u rad perilicu rublja) i strogo su se držali uputa proizvođača. Danas je taj strah nestao i ne samo da ne slušaju upute, nego ih ni ne čitaju. Uz to znanost je napredovala, proračuni čvrstoće i izdržljivosti su pouzdaniji pa su i koeficijenti sigurnosti znatno manji nego prije, što znaći da su proizvodi tek nešto čvršći nego što bi trebali bit, pa zato ne mogu dugo izdržat udar čvrste seljačke ruke koja sve zna i ne mora čitat upute proizvođaća.

 

Za primjer, metodom konačnih elemenata (MKE ili FEM na engleskom) danas se analiziraju gotovo svi strojevi, a to prije nije bilo moguće jer MKE nije moguća bez brzih računala. A njih imamo tek unazad tridesetak godina.

Kako izgleda analiza ležaja možeš vidjet na slici.

Jedna stvar koju si zaboravio je da se ležajevi bubnja na modernim vešmašinama nalaze unutar same plastike, koja ionak ima tvornički prelabavi dosjed, i već kroz kraće vrijeme korištenja se plastika potroši toliko da ležaji nisu fiksni unutar dosjeda.

Kaj se dalje događa pogodi sam...

I  to je sudbina svake s plastičnim bubnjem, a zašto ne naprave dosjed u metalnoj piksi pa da traje kao u metalnom bubnju, i onda bi imali savršeni bubanj definitivno, odgovor je preočit (nisam teoretičar zavjera).

Uglavnom,  ležajevi možda i jesu bolji nego prije (bar na skupljim modelima), ali je sve ostalo krš, tak da ništa od pouzdanosti.

Uglavnom, ima još uvijek dobrih vešmašina, ali su cifre takve da ne možeš biti siguran jel se isplati uopće (jer taman i da je sve super, ak sjebu jednu sitnicu...), i niža srednja klasa (2000-4000 kn) je  neki best buy, i nikad ne treba vjerovati ovim promo materijalima o testiranju uređaja i da ima da radi bar 20 godina po njihovu testu 

 

 

Kruha i igala...
6 godina
offline
Re: Koju perilicu biste kupili ili nekome preporuč
Ma ležajevi idu 300 000 km, ali ne podnose mješavinu sredstva za pranje i vode unutar sebe, to ih uništi, pregrijavaju se tada i za sobom povuku plastično kućište u koje su uprešani. Treba jako dobro zabrtviti oko osovine, da ležajevi ostanu suhi, a tu proizvođači kiksaju, sad da li namjerno ili je skupo, proizvođači znaju.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice