U stranu zemlju bez keša

poruka: 216
|
čitano: 40.098
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U stranu zemlju bez keša".
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
O_O_O kaže...

 Prije dvije godine bila je duplo veca porcija za 20 kuna, ova porcija od 35 kuna je cca 100-150 grama. U restoranu kilometar udaljenom imam kilo mesa + pomfrit za 55 kuna.

Za 10ak srdela trazi 90 kuna, a za istu cijenu mogu dobiti porciju oborite ribe uz prilog u drugom restoranu. Samo za usporedbu nisam nigdje u Londonu po restoranima platio za pomfirt (puno veci) vise od 25-30 kuna.


Mislim nije problem platit, ali sto tocno placam nije kvaliteta, nije kolicina, a nije ni usluga.

 Kao i svaki drugi poduzetnik i taj koji ti je prodao pomfrit bori se za uspjeh. Ako ga može prodati po 35 lud čovjek bi prodavao za 30. Ako je 35 previše onda će ili pojeftiniti ili propasti.

A to da si porciju oborite ribe s prilogom u restoranu na Visu platio 100kn..... :) Oborita riba se ne uzima na porcije nego na težinu a 100kn je orada ili brancin iz ribogojilišta tu kod nas u Makarskoj, na visu je barem 40-50% skuplje.

London nije Vis. I nemoj uspoređivati cijene fast foodova s cijenama restorana. 

16 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
SeaCucumber2 kaže...

...

shvatite da cijene formira ponuda i potraznja. isto kao i u zg recimo, koliko je kava na trgu bana j.j. ...

 

 Uz ogradu da imam vrlo ograničeno iskustvo (pre dve godine sam proveo oko nedelju dana u Zagrebu), i da se ne sećam tačnog iznosa, bio sam prijatno iznenađen cenom neke hrane koju sam pojeo na Trgu Bana Jelačića (lokal je bio nešto tipa fast fooda sa mestima za sedenje, no opet i moja očekivanja cena su bila prilagođena tome).

 

Gle, svako ima prava staviti cenu kakvu hoće, al' kad već zacepiš daj tom gostu uslugu kojom će biti zadovoljan. Jedno je kad turista kaže "Šure sa cenama, ali stvarno je bilo dobro!", a sasvim drugo kad, osim što je mnogo platio, bude nezadovoljan i onime što je dobio, pa se u potpunosti oseti kao ovca ("platio sam 5€ za porciju pomfrita veličine šake"). Onaj prvi ugostitelj može da se nada i da će mu se vratiti gost, kao i njegovi prijatelji koji vide slike iz restorana na Instagramu i sl, a onaj drugi će imati prometa dok ima neobaveštenih, a onda će shvatiti da mu se lokal ne nalazi na tako jedinstvenom mestu. Uostalom, čak se i u Veneciji nađe pristojna pizza ili lepa sveža pasta za poneti za nekoliko eura.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
5 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

pa od toliko restorana i u.o. po obali bilo bi cudno da svi posluju jednako i da su svi iste kvalitete.

da neki ce mozda imati manje prometa na osnovu lose usluge, kvalitete, cijene itd, rekao bi 'prirodna selekcija'.

dal je posteno da u sezoni dizu cijene pa na neki nacin domaci ispataju - nije. ali se gadno varate da je vecini turista skupo kod nas.

a to da je bilo manje turista, hm, mozda u predsezoni, u sezoni je bilo i viska, i nastavi li 9.mj biti donekle ok bit ce ih jos

bar u danasnje vrijeme mozes uvijek naci nesto samo treba traziti. ali kad hoces na odredenoj lokaciji koja je 'in' pojesti i popiti onda moras biti spreman to i platiti.

da ne kazem kako dosta toga mi ne naplacujemo a mogli bi. ako se ne varam mozes platiti izled na orlovo gnijezdo u austriji ali ces platiti ulaznicu za popet se liftom gore (bar je tako bilo)

 

problem je sto se kod nas na sve gleda negativno. tipa cuo sam ovo ljeto neke britanke pricaju kao ne mozes sugdje platiti kartice, kao da zivimo (mi u rh) u srednjem vijeku. ok razumijem ih, ali kad se one ili bilo koji turist razvali od alkohola i kad prave buku, rigaju po cesti ili polugoli setaju gdje hoce onda smo dobri. zasto? zato jer ih u vecini slucajeva policija ne dira ovdje, tj. gleda im se kroz prste. razvali se od alkohola u engl. teturaj ulicom ili rigaj ili povisi ton pa cu te pitati kako je tamo na otoku (metaforicko ti govorim jel)

 

kazem nismo zlatni, neke banalne stvari bi mogli popraviti, tipa kako se spominje parking aparat da se placa karticama ili  tako tipa nesto, al sad da se pretjeruje to je isto too much

a sto se tice fiskalizacije racuna, meni osobno racun ne treba, dok god poslodavac donekle i dobro placa svoje zaposlene

9 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlueMax kaže...
O_O_O kaže...

 Prije dvije godine bila je duplo veca porcija za 20 kuna, ova porcija od 35 kuna je cca 100-150 grama. U restoranu kilometar udaljenom imam kilo mesa + pomfrit za 55 kuna.

Za 10ak srdela trazi 90 kuna, a za istu cijenu mogu dobiti porciju oborite ribe uz prilog u drugom restoranu. Samo za usporedbu nisam nigdje u Londonu po restoranima platio za pomfirt (puno veci) vise od 25-30 kuna.


Mislim nije problem platit, ali sto tocno placam nije kvaliteta, nije kolicina, a nije ni usluga.

 Kao i svaki drugi poduzetnik i taj koji ti je prodao pomfrit bori se za uspjeh. Ako ga može prodati po 35 lud čovjek bi prodavao za 30. Ako je 35 previše onda će ili pojeftiniti ili propasti.

A to da si porciju oborite ribe s prilogom u restoranu na Visu platio 100kn..... :) Oborita riba se ne uzima na porcije nego na težinu a 100kn je orada ili brancin iz ribogojilišta tu kod nas u Makarskoj, na visu je barem 40-50% skuplje.

London nije Vis. I nemoj uspoređivati cijene fast foodova s cijenama restorana. 

 Kockoglavasti se uzbudio.

11 godina
neaktivan
offline
U stranu zemlju bez keša

Naš problem je da sve smatramo da je najbolje mislim nakon prolaska svih karibskih destinacija tu ima istine ali nema strategije razvoja nasa obalna mjesta su napravljena za mali broj ljudi nisu to plaze ko u americi da na plazi u bilo kojem trunutku ko u miamiju ima 200 000 ljudi...

Nema se strategije radi se stihijski i cim se stekne reputacija cijena se dize a kvaliteta pada kako ugostiteljskih obrta tako i cijelokupnog turizma... 

Na jadranu 95%ribe je ledo uzgajalista jer ribari vise zaraduju ako fresku ribu prodaju u italiju...  I to je posteno jer je kapitalizam i jer ako imas priliku vise zaradit napravit ces to ali zauzvrat jedemo otpatke europe i jos malo pa ce ti hranu na korculi visu cresu i drugdje donosit Muhamed iz sri lanke koji ce sa svima pricat engleski jer ionako nasi gosti cine 5% gostiju na jadranu.(ovo sad karikiram jer neznam postotak)...

Zasto je to tako jer opet imamo kapitalizam i gazda treba sto vise zaradit u malom vremenu... 

Slicno je i s taksistima treba zaradit u kratkom vremenu...

Kad sve vidim nekad taj turizam u mracnom dobu kad je bilo jednoumlje je bolje funkcioniralo nego danas kad pucamo od svijetla demokracije... 

Jer nije bilo ptsp branitelja sa miljama kuna na racunu koji su digli dvorce otvorili restorane i sad prodaju mida pod bubrege jer njima svake godine kapa a kapa i s drzavne sise... 

Dok je pohlepe nema napredka jer masovnost garantira da iako si i najgori neko ce doci u tebe i zaradit ces pa makar imao sve jedinice na googlu bit ce netko ko ce bit gladan a bit ce mu usput i slicno... 

Pitanje je sve dokad ce gosti trpit to krkansko ponasanje i kad se dogodi da potonemo vjerujte mi da ce bit bjezanje ko što štakori  bjeze kad se brod potapa jer naviknuti na luksuzan zivot ljubavnice žderanje i lokanje nekretnine će se panično prodavat da se takav lifestyle zadrži...

A to bi ako nas pogodi recesija moglo bit brzo a meni preostaje samo uzet kokice i promatrat iz usa sa smjeskom na licu kako mali ante mora panicno prodavat bmw vrijedan 50000e da isfinancira svoju curu koja je ko bankomat da moras u nju ubacit 1000kn za razne aktivnosti..  

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Horatio_Hornblower kaže...

Naš problem je da sve smatramo da je najbolje mislim nakon prolaska svih karibskih destinacija tu ima istine ali nema strategije razvoja nasa obalna mjesta su napravljena za mali broj ljudi nisu to plaze ko u americi da na plazi u bilo kojem trunutku ko u miamiju ima 200 000 ljudi...

Nema se strategije radi se stihijski i cim se stekne reputacija cijena se dize a kvaliteta pada kako ugostiteljskih obrta tako i cijelokupnog turizma... 

Na jadranu 95%ribe je ledo uzgajalista jer ribari vise zaraduju ako fresku ribu prodaju u italiju...  I to je posteno jer je kapitalizam i jer ako imas priliku vise zaradit napravit ces to ali zauzvrat jedemo otpatke europe i jos malo pa ce ti hranu na korculi visu cresu i drugdje donosit Muhamed iz sri lanke koji ce sa svima pricat engleski jer ionako nasi gosti cine 5% gostiju na jadranu.(ovo sad karikiram jer neznam postotak)...

Zasto je to tako jer opet imamo kapitalizam i gazda treba sto vise zaradit u malom vremenu... 

Slicno je i s taksistima treba zaradit u kratkom vremenu...

Kad sve vidim nekad taj turizam u mracnom dobu kad je bilo jednoumlje je bolje funkcioniralo nego danas kad pucamo od svijetla demokracije... 

Jer nije bilo ptsp branitelja sa miljama kuna na racunu koji su digli dvorce otvorili restorane i sad prodaju mida pod bubrege jer njima svake godine kapa a kapa i s drzavne sise... 

Dok je pohlepe nema napredka jer masovnost garantira da iako si i najgori neko ce doci u tebe i zaradit ces pa makar imao sve jedinice na googlu bit ce netko ko ce bit gladan a bit ce mu usput i slicno... 

Pitanje je sve dokad ce gosti trpit to krkansko ponasanje i kad se dogodi da potonemo vjerujte mi da ce bit bjezanje ko što štakori  bjeze kad se brod potapa jer naviknuti na luksuzan zivot ljubavnice žderanje i lokanje nekretnine će se panično prodavat da se takav lifestyle zadrži...

A to bi ako nas pogodi recesija moglo bit brzo a meni preostaje samo uzet kokice i promatrat iz usa sa smjeskom na licu kako mali ante mora panicno prodavat bmw vrijedan 50000e da isfinancira svoju curu koja je ko bankomat da moras u nju ubacit 1000kn za razne aktivnosti..  

 I kako riješiti situaciju u kojoj imaš prevelik broj turista, a želiš zaraditi isto ili više? Podignuti cijene. Naravno da bi paralelno trebalo dizati i kvalitetu ponude a to kod nas ide malo sporije, ali ide.

Ljudi kukaju kako je skupo a i sam kažeš kako se ribaru više isplati ribu prodati u Italiji. Koliko u Italiji ta riba košta u restoranu?

Što se tiče recesije, bila je i nedavno i dok je sve drugo propalo turizam je i tada bilježio rast. Ako bude gora od prošle najebat će onkoji imaju najnovije i najbolje apartmane jer ih je većina napravljena uz kredite. Onaj ko iznajmljuje šupe stare 50 godina će malo stegnuti remen i to je to.

 

A pitanje do kad će gosti trpjet krkansko ponašanje, to je dobro pitanje. Meni nije jasno kako ga i do sad trpe. Kad vidim kako se domaći odnose prema gostima, pogotovo onima koji su apartman iznajmili u susjeda, mislim da bi se ja isti sekund pokupio doma i nikad više tu ne bi došao. Dio problema sigurno leži u spomenutim PTSP-ovcima i novodoseljenoj stoci koja nikad prije nije radila s ljudima. Zato ti se i čini da je prije sve bolje funkcioniralo. Zato jer se prije turizmom nisu bavili čobani za koje rad s ljudima nije na njihovom kulturološkom nivou.

12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Pozdrav Srce Isusovo!

Govori se o ugostiteljskim objektima. Ugostitelj, ugostitelji... kafić, bar, slastičarna, restoran, konoba....
Prvi komentar od Fridaya na prvoj stranici. Molim te pročitaj.

Naravno. Kontaktirao sam ugostitelja u Pagu jer mi se izjave da 1% ugostitelja na obali i nitko (manje od sto = nitko 😃) u Pagu ne nudi kartičnu naplatu računa čine prilično nategnute. Rekao bih zlonamjerne.

Sada u odgovoru pišeš da omogućuju, a tvrdiš da ne nude tu uslugu. 😃👍

Lp
vicious
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Pozdrav Horatio!

Čitam tvoj komentar... pretjeruješ i kritiziraš sve na osnovi loših pojedinaca. Zar su druge nacije imune na takve stvari? Ili bolje?

Stvari koje se događaju u Hrvatskoj su dječija bolest u odnosu na boleštinu koju imaš vani - konkretno u SADu, Gulfu ili po tim Karibima.

Lp


vicious
11 godina
neaktivan
offline
U stranu zemlju bez keša

Slazem se ja ali treba mjenjat mentalitet mozes bit coban krkan i rvatina sa pivom u ruci na zidicu lokalne trgovine kad pricas smrdi ti iz usta ali ako imas manire oprostit ce ti ljude odredene nedostatke... 

Nasi vrli apartmanosi pricaju manje od jednog jezika apartmani su sad izgradeni kao nacisticki bunkeri na normandiji plaze su u bananama kao i kompletna infrastruktura lokalnog stanovnista koja nije izgradena za 50x povecanje ljudi u sezoni... 

 

Da istina ovi sa kreditima ako bi dosla recesija i razni financijski problemi u blizoj buducnosti mogu odmah pakirat kofere za irsku ili njemacku iako i tamo ce bit pizdarija.... 

Ne svida mi se ovo kako ide smjer naseg turizma nije dobar imas ministre agencije i razne udruge pa sve skupa izgleda ovako uhljebio sam se nije me briga radim do 3 da nista ne radim i onda idem doma... 

Postavlja se dobro pitanje sto je to turisticka zajednica zasto tamo radi hrpetina ljudi kad vecinu stvari organiziraju pojedinci ili firme koje imaju odredenu zaradu a zatim traze od tz sponzorstvo?? 

Znaci ti ko privatnik trazis xy pjevaca da ti napravi koncert i zaradujes na tome a onda u smislu promocije trazis da ti drzava sponzorira dio novaca za koncert?  Hmmm nesto tu ne stima... 

Netransparetnost opcina gradova zupanija je dovela do toga da novac curi ko vodopad ali ne u ceste parkinge muzeje i  slicne stvari nego u privatne dzepove...

I karibi su po ljepoti i vremenskim prilikama goli 🌽  za dalmaciju ali nekad djeluje da njihov masovni turizam koji je najgadljivije nesto sto sam u zivotu vidio nasi zele preslikat ovamo.... 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
viciousone kaže...
Pozdrav Srce Isusovo!

Govori se o ugostiteljskim objektima. Ugostitelj, ugostitelji... kafić, bar, slastičarna, restoran, konoba....
Prvi komentar od Fridaya na prvoj stranici. Molim te pročitaj.

Naravno. Kontaktirao sam ugostitelja u Pagu jer mi se izjave da 1% ugostitelja na obali i nitko (manje od sto = nitko 😃) u Pagu ne nudi kartičnu naplatu računa čine prilično nategnute. Rekao bih zlonamjerne.

Sada u odgovoru pišeš da omogućuju, a tvrdiš da ne nude tu uslugu. 😃👍

Lp

 

viciousone kaže...
Friday, Friday.....🤯 

Neko pravilo je da se novac ne mijenja na autobusnim kolodvorima zračnim lukama, turističkim mjestima, centrima gradova, te da se ne koriste bankomati. To bi svatko trebao znati. Provizija bankomata i korištenja kartice je razlog zašto ju ne koristim. 

Ne znam gdje se ti krećeš po Hrvatskoj, ali ja mogu svugdje platiti karticom. Trgovine, apartmani, hoteli, ugostiteljski objekti itd. Ugostitelji te uvijek pitaju kako želiš platiti. 
Kako si došao do tih 1% i zašto, samo ti znaš? To je nepošteno što si napisao. Usput je li to rezultat uzorka svih ugostiteljskih objekata na obali ili samo lupetamo? 

Lp i dobar provod na odmoru!

 Sa sigurnoću ti mogu reći da kod mene na otoku, u Pagu, nema niti jedan kafić gdje možeš platit karticom...

 

 

 

 

Aj malo bolje čitaj to što se piše... Ovo gore ti je moj odgovor na tvoj post.. Nisam ni spominjao ugostiteljstvo nego specifično kafiće...

Sve Vas Volim
14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Moje iskustvo iz prve ruke:

 

 

U Splitu SVI restorani imaju kartično plaćanje, dok u ni jednom kafiću to nisam uočio. Možda objekti tipa Bajamonti na Prokurativama koji funkcioniraju kao kombinacija restorana i kavane, ali me ni tamo nitko od konobara nije pitao za način plaćanja. Valjda je u svijest konobara ucijepljeno da se piće ne plaća karticom (ovo mi je dalo ideju da jednom probam, da vidim hoće li konobar dobiti slom živaca) - neće dobiti manču, a i gazda neće moći varati na računima za piće.

 

Inače, čak i kao sudionik turističkog procesa (mali iznajmljivač), gnušam se tokom ljeta uopće ići do centra, osim u rano jutro na pazar. Cijeli uži centar Splita prepun je turista, sve se pretvorilo u jedan ogromni restoran, na svakom kantunu se friga, poha, peče i lešaje, a cijene su enormne.

 

 

Osobno ne idem na piće (a kamo li na jelo) u gradu, a ako sam zbog nečeg prisiljen, zamolim konobara da me uhvati za sise, jer mi paše da dok me netko je*e da me za sise drži, eto što mislim o njihovim suludim cijenama.

 

Čisto kao informacija ljudima koji žele doći u Split, a ne žele biti oderani: dođite, može se bez problema pronaći i povoljan smještaj i dobra hrana ne za previše para. Samo izbjegavajte klasične turističke tokove i papilove i proći ćete dobro. Čak i ako ćete kupovati hranu po dućanima, izbjegavajte Ribolu i Tommy, držite se Lidla i Plodina. U užem centru ne ostavljajte ni centa. Sladolede kupujte u samoposluzi, umjesto na štandu za 14 kuna kugla. Ni pivo ne kupujte u trgovinama u centru jer ćete biti opljačkani. Pecivo božesačuvaj, u Bobisa u širem centru platiti ćete 8,5 kn za kroasan, a isti dobijete za 3,5 kn u maloprije spomenutoj i skupoj Riboli (o Mlinaru u kojem pecivo možete platiti karticom, ali će vam za 75g tijesta i cukra uzeti desetak kuna ne želim lamentirati, generalno, sve u području omeđenom crtom koja ide od ACY preko Meja, Zapadne obale, do Vidilice, Starog Hajdukovog, općine, preko Bačvica do Žnjana je skupo, uz još poneku zonu - obično uz more). Jedino svjetlo u tami je Spar u Šubićevoj, gdje vas neće oderati, ali ni tamo ne možete biti sigurni. Čak i pivo u trgovinama na Matejuški ćete platiti masno - Tommy (još nećete naći hladne) i Mali dućan (e, oni vam prodaju veliki asortiman piva, ali će vam ga cjenovno dobro metnuti). Ako želite otići na večeru, potegnite radije na Split 3 do Makedonske kuće, ili do Sv. Kaje u Gurmana. Na marendu u Apollo 11. Na pizzu u Ive u Stobreć. 

 

Za dobre plaže vam neću ništa reći, to ne smijem. Istražite sami.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.8.2019 9:15 (Punti).
 
3 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
SeaCucumber2 kaže...

ne kuzim u cem je problem koristiti keš za plaćanje? ako u novcaniku drzim osobnu, famoznu karticu od banke, zdravtsvenu valjda mogu i 100kn

bankomati su problem? a sto kad recimo ides u cesku, staro pravilo valjda ko biblija da citas na plakatu od mjenjacnice kolika je provizija. pa se nitko ne buni kad se prica o ceskoj

 

restorani po dalmaciji vjerujem da 95% prima kartice, pa dosta njih i prima narudžbe preko tableta kad dodes na stol. 

 

shvatite da cijene formira ponuda i potraznja. isto kao i u zg recimo, koliko je kava na trgu bana j.j., u areni ili u nekom bircu po novom zg? razlika sigurnih 6-7kn

da je svugdje bajna i posetna situacija nije, da se pokusava oderati turiste istina je, ali ne treba generalizirati

 

zanimljivo kako cemo uvijek prvo sebe popljuvati, a to sto je dobar postotak turista se ponasa ko debili to nikom nista

nismo zlatni ali valjda imamo neki kompleks manje vrijednosti...

 

Pa cekaj, problem je, kako nije? Kud su cijene stvarno besmislene (klip kuhanog kukuruza 25 kn na plazi) tu me onda jos oderu na bankomatu ili mjenjacnici. Mi ne trosimo na moru puno. U tjedan dana potrosimo mozda 1000+ eura. Na tih recimo 1000 eura mi samo na razlici tecaja uzmu 500 kn ako novce dizem ili mijenjam tamo. E jebemu mater.

Sjecam se prosle godine u Crikvenici na plazi. Bas mi se jeo sladoled. Odem do nekog oveceg bara i trazim kuglu vanilije. S obzirom kakve su kugle sladoleda svuda dalje nadao sam se normalnoj kugli. Dobio sam nesto sto je u promjeru imalo mozda nesto vise od 2 cm. Kugla je bila tolika da je vecinom upala unutra u kornet. I onda mi to sranje naplate 9 kn. Dam liku novcanicu od 10 kn i cekam kusur. E jebem mater i tebi i toj kugli pa necu ti ostaviti jos tu kunu da ga jebes. Cekao sam dobrih 5 minuta da on nadje 1 kn sitno da mi vrati jer nije imao. Puj ti mater...

 

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
mac92 kaže...
BlueMax kaže...
Visak kaže...
Može on naplaćivati pomfrit i 100 kn, al nek onda ne kuka da mu ove godine nisu došli gosti i ne traži pomoć od države.

A i taj trajekt mu je u pola cijene, dok razliku plaćamo mi koji plaćamo punu cijenu karte.

 Koji to ugostitelj traži pomoć od države?

Ti ćeš na Vis otići jednom ili dva puta godišnje dok on kad ga zaboli zub ide u Split, kad treba bilo kakav dokument ide u Split, kad treba bilo što kupiti osim ono malo preskupog jada kojeg ima u lokalnom dućanu, opet ide u Split. Jadan je i težak život tih ljudi tako da 35kn za pomfrit nije puno. Onima kojima je puno nek idu u Makarsku ili Šibenik a onima kojima je i 20kn za pomfrit puno nek stoje doma.

 

Ili nek dignu kredit :)

 

Ti sad pričaš kao da se svaki dan voze s trajektom pa mu je skupo. Ti ne radiš mjesečnu/tjednu kupovinu? 
Dokument? Imam 27 god. Jedino za što sam trebao "dokumente" osobna, putovnica, vozačka (nisam poduzetnik). Neki veliki poduzetnik kad treba ić svaki tjedan po neki papir.
Svaki drugi dan imaš vijesti da ugostitelji cvile za manjim porezom. Kad nema ljudi za radit onda cvile za radnim dozvolama za strane radnike.


 Kao stanovnik jednog od naših lijepih otoka moram priznat da 99% "ugostitelja" u svojim komentarima koje vidimo po medijima bezočno lažu i seru. Osim toga tko god Vam kaže da je život na otoku težak i ne znam kakav (pogotovo stanovnici većih otoka) lažu. A pogotovo seru i lažu kad se priča o velikim cijenama zbog trajekata i prijevoza kao da za svaku litru mlijeka moraš kupit posebnu trajektnu kartu, a ne da dovezeš odmah 4 palete. Kad trajektnu kartu podjeliš po kg tereta koju preveze jedan običan kamion dobiješ da litra mlijeka ne bi smjela koštat više od deset lipa više (a i to pretjerujem), a o drugim stvarima da ne govorimo. Ja osobno na kopno idem recimo u prosjeku 1 u mj dana, obično turistički da guzica vidi puta. 

 

Jedino što je istina o životu na otocima je da je nemoguće kupiti ili pronaći životni prostor. Problemi sa brojem stanovnika, doktorima, učiteljima i sl proizlaze prvenstveno iz toga što jedan mladi čovjek nema apsolutno nikakve šanse da s nekom prosječnom plaćom kupi išta gdje bi živio, pa čak ni trajno iznajmio jer se 1.6. sve pretvori u aparmane. A kao vlasnik apartmana paušalni porezi koje plaćamo su smijurija, opseg i težina posla oko iznajmljivanja apartmana je smijurija i tko god ima sreće da je živio na otocima, pogotovo ovim frekventnim, (ili kupio u onom ratno/poratnom razdoblju) i ima neke nekretnine koje može pretvorit u apartmane je dobio na lotu. Uz minimalan trud oko reklame i srednje do minimalan angažman oko održavanja i čišćenja s dva apartmana se tokom ljeta zaradi prosjećna hrvatska plaća čisto (cca. 60.000-70.000kn). 2 aparmana x prosjek 80-90e/dan * 70-80 dana sezone = 11.200-14.400e = odnosno 82.000 - 105.000kn, od toga odbij 20.000kn režija i amortizacije. I problem postaje da pametni ljudi (oni koji ne prokockaju ili zapiju sve) koji su imali nešt/puno imaju još više i više, cijene rastu ko blesave i netko tko bi došao radit u školu tu kod nas za 7000kn, koliko bi mi morao platit da mu ja iznajmim apartman tokom cijele godine? Mi čak ni ne iznajmljujemo ni tokom zime jer nam se ne isplati/ne da zezat s podstanarima. 

 

Tako da život na većim otocima (recimo sve više od 1500stanovnika) nije ni izbliza tako crn kako ljudi opisuju, pogotovo zato što svi oni koji su ostali su oni koji lupaju dobre pare tokom ljeta, oni koji nisu imali ništa odavno su otišli. 

 

p.s. što se tiče cijena ugostiteljskih objekata one su besramno previsoke i napuhane, a dobiveno je u 90% slučajeva daleko lošije od plaćenog, a u dobrih 40-50% slučajeva i lošije da je i normalna cijena. To je tako jer se ne moraš truditi, svi ugostitelji na frekventnim mjestima žive od gostiju koji dođu jednom. Protok novi gostiju koji nikad prije nisu bili je toliko velik da se ne mora bojat da će ga pokopat loša reklama kad mu je 99.99% mušterija prvi i jedini put tu. I da 90% svih restorana i slastičarnica se zatvara tokom zime tako da nema tu ni brige ili popustima za lokalno stanovništvo kad ionako ne žive od nas. Iznimka su kafići koji većina rade cijelu godinu jer su zime duge, a alkohol je dobra zabava. 

 

A općenito što se tiće cijena i ostalog, dokle god budale budu plaćale dotle će cijene biti visoke. Ako će netko platit 35-50-110kn za šaku krumpirića i ako takvih ima puno zašto bi ih ja prodavao po 13? Kad prestanu ljudi kupovat po 50kn onda ćemo smanjit cijene. A ako ne želiš kupit krumpiriće po 35-50kn ne moraš, cijene u trgovinama jesu više nego na kopnu, ali ne toliko veće da bi netko bankrotirao. 

 

p.s.2 kako živim na moru imam običaj "ljetovat" negdje na kopnu. Kako su to obično neke turističkije odrednice po našoj slavoniji, gorskom kotaru i sl (znači nije da sam tražio neke skrivene gastro/domaće bisere koje znaju samo lokalci nego upalim trip advisor i biram što se čini najbolje) moram priznat da cijene nisu baš toliko male da bi rekao kako je to nešto puno previše jeftinije nego na moru. Jeftinije je, ali ne sad da prođeš čabe. Jedino što je istina je da je dobiveno za tu cijenu neusporedivo bolje nego na obali. Iako kažem, ostavljam prostor za mogućnost da negdje u Bjelovaru postoji neki restoran/pizzeria/pub koji sam propustio, a da je odličan, nevjerojatno super za sitno u đepu. Govorim općenito. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.8.2019 10:12 (BlackDog22).
12 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Daleko smo jos od toga da se sve placa karticom , satom , lecom u oku vjv. bude bio standard ali ne za naseg doba.Kako je netko vec napisao cash otvara sva vrata.Mozes obrisat dupe s njim a mozes ga zataknit droci za gace isto.Sa karticom mozes naici samo na bespotrebna nadrkavanja ne moras imat sitne da ti zveckaju ali medu te kartice mozes zataknit stotku.

Sto se tice hr turizma dok se placa po tim cijenama tako ce i ostat turiste se dere na lokacijama jer se moze.Uglavnom jednom svicarcu ili englezu nije ni skupo platit ribu 15e ili cijelu riblju platu za 2 osobe 50e kada su kod njih takve cijene normalne i oni su ciljana publika a ne ja iz moslavine kojem bi i cevapi za 30kn bili preskupi ili ne daj boze dat za hamburger 60kn da sam ostao u hr.Nije nigdje med i mlijeko da se razumijemo.Dok more nije zagadeno dobro je jos.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Nije problem što su cijene visoke, ja mogu živjeti bez odlaska u restoran. Problem je što kad im ide dobro onda su oni pametni i uspješni i jedini zaslužni, pa nema smisla plaćati još i neke poreze državi koja ionako ništa za njih nije učinila, a kada ne ide onda su svi drugi krivi, a naročito država od koje se očekuje da odriješi kesu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Visak kaže...
Nije problem što su cijene visoke, ja mogu živjeti bez odlaska u restoran. Problem je što kad im ide dobro onda su oni pametni i uspješni i jedini zaslužni, pa nema smisla plaćati još i neke poreze državi koja ionako ništa za njih nije učinila, a kada ne ide onda su svi drugi krivi, a naročito država od koje se očekuje da odriješi kesu.

 Ti neke stvari krivo razumiješ. Smanjenje PDV-a ne znači da je država odriješila kesu nego da ulaže u jedini konkurentni proizvod koji ima. Najlakše je ko konj gledati pravo i ne vidjeti širu sliku. Turska kao najveći konkurent Hrvatskoj plaća 80% iznosa avionskih karata, PDV na smještaj im je 8% a na ugostiteljstvo 18%. Grčka ga spušta na 13%, hoteli i iznajmljivači će jeftinije plaćati struju, vodu, hranu... U Austriji je smještaj na 10% u Mađarskoj je na ugostiteljstvo 5% itd.

Ali ne, hrvatski jal ide u smjeru toga da treba gušiti jedinu profitabilnu granu. Treba tim bezobraznim ugostiteljima dignuti PDV na 50%! Treba pare dati seljaku u Slavoniji koji ih nikad neće vratiti u proračun. Umjesto građenja apartmana, hotela i marina treba subvencionirati tešku industriju i startupove. Da je bilo pametnih ljudi od osamostaljenja Hrvatske apsolutno sve ulaganje bi išlo u turizam (i obrazovanje) a ne u kojekakve brodogradnje, OPG-ove, kurce palce. Da su svi radnici i seljaci stavljeni na socijalu umjesto da se ulaže u njihove rupe bez dna, danas bi im iznos te socijale bio viši od plaća.

 

Oni u brodogradilištu štrajkaju a nijedan praznih džepova nikad nije sa smjene otišao kući. Kralo se šakom i kapom, na bolovanjima bilo po pola godine kako bi se moglo raditi u fušu. I sad njega brine to hoće li potencijalni kupac podijeliti otkaze, zatvoriti i srušiti brodogradilište i na njegovom mjestu napraviti hotelski kompleks?! Kamo sreće da se to dogodilo prije 20 godina. 500 parazita bi dobilo otkaz ali bi bilo zaposleno 200 radnika koji doprinose ekonomiji.

Seljaci od poticaja kupili Mercedese. Živimo zdravo, kupujmo Hrvatskoj a u voću i povrću tri puta više pesticida nego u onom iz Poljske ili Rumunjske. I kad mu ne paše cijena, a voli kapitalizam, onda prolijeva mlijeko i gazi kupus. Bože sačuvaj da pokrije bar dio troškova koje mu je i onako platila država.

 

Nisu problem ove države oni koji rade i zarađuju, makar se vama čini da previše zarađuju a da ste na njihovom mjestu bilo bi vam malo. Problem su paraziti u obliku veterana ovog i onog rata, paraziti u obliku državnih službi čiji je jedini zadatak gušenje onih koji bi htjeli nešto raditi, paraziti u obliku političara koji kradu gdje stignu i podržavaju ove ranije spomenute parazite jer ih ti održavaju na vlasti.

 

Problem je i taj hrvatski jal zbog kojeg će svak onaj koji direktno od nečega ne zarađuje po tome pljuvati. Ajde nađi u Italiji nekoga ko će reći kako je govno od pizze na trgu sv. Marka preskupa. Nećeš. Oni su svjesni da svi od toga žive mada imaju razvijenu ekonomiju i van turizma. Ovome je puno 30kn za pomfrit na Visu, onaj je u Londonu jeo jeftiniji, ovaj jede oboritu ribu za 100kn... sve izvrtanje činjenica, da ne nazovem drugačije. Pitanje je koliko bi taj pomfrit koštao da je Vis dio Italije ili Engleske.

 

15 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Problem je u tome što će kava koštati 10kn sa PDV-om bio PDV 10% ili 25%.

 

Rasterećenje krajnji korisnik (turist) neće vidit, samo će trgovac imati veću maržu. Sa tom većom maržom neće uložiti u kvalitetu usluge ni u kadrove već u auto, mobitel ili nešto slično. Tako to najčešće funkcionira u HR.

 

Znam par vlasnika apartmana kojima je prošla godina bila uspješna. Po završetku godine se išlo u banku po kredit, pa onda u Tomića po BMW. Ova godina je bila nešto slabija pa je već problem sa plaćanjem rata...

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.8.2019 14:02 (tnakir).
 
5 0 hvala 1
14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

ali sreća da ime bolje avto od susjeda... neprocjenjivo!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlackDog22 kaže...

 

p.s.2 kako živim na moru imam običaj "ljetovat" negdje na kopnu. Kako su to obično neke turističkije odrednice po našoj slavoniji, gorskom kotaru i sl (znači nije da sam tražio neke skrivene gastro/domaće bisere koje znaju samo lokalci nego upalim trip advisor i biram što se čini najbolje) moram priznat da cijene nisu baš toliko male da bi rekao kako je to nešto puno previše jeftinije nego na moru. Jeftinije je, ali ne sad da prođeš čabe. Jedino što je istina je da je dobiveno za tu cijenu neusporedivo bolje nego na obali. Iako kažem, ostavljam prostor za mogućnost da negdje u Bjelovaru postoji neki restoran/pizzeria/pub koji sam propustio, a da je odličan, nevjerojatno super za sitno u đepu. Govorim općenito. 

 A imaš li običaj otići u kino, kazalište, na neki koncert, izložbu...? I kako taj odlazak izgleda i koliko košta?

I ne bi uspoređivao Brač/Hvar ili ne daj bože Krk tj. otoke s dobrom prometnom povezanošću s Visom.

A što ako imaš dvoje djece koji idu u školu? Hoće li izabrati školu koju im otok nudi ili ići u grad? Hoće li svakodnevno putovati ili ćeš im plaćati smještaj?

 

Ovaj dio o apartmanima i ugostiteljskim objektima apsolutno stoji. Ista je stvar i s moje, obalne strane. Iznajmljivanje apartmana je najlakši novac na svijetu (pogotovo zato što meni to sve odradi mater a ja samo poberem lovu) ali šta je tu je. Ako mogu iznajmiti apartman za 100€ zašto bi ga iznajmio za 80$ i ako u mjesec dana od iznajmljivanja apartmana turistima mogu dobiti više nego da sam ga godinu dana iznajmio podstanaru, zašto bi primao podstanare? Ili da ga primim pa 01.05. izbacim na ulicu?

Ja uz to radim i dobro plaćen posao pa mogu reći - novac nije problem (iako ga uvijek fali za sve što bi čovjek htio). Totalno su u krivu oni koji misle kako je to do mentaliteta jer mnogi ljudi iz unutrašnjosti (uglavnom Zg) koji imaju novac su došli tu, napravili apartmane i otvorili restorane i ni jedan ne iznajmljuje ispod cijene ili mu je restoran jeftiniji. 

 

 

Ali ajmo sad na onu mračnu stranu. Sezona traje 3 mjeseca i to je neizdržljivo. Gužve na cestama, parkinzima, plažama, šetnicama. Buka od disko klubova i pijanih turista do 5 ujutro. Turisti iz jednog apartmana se žale jer im ovi iz drugoga pišaju na balkon. Ko radi u ugostiteljstvu smjena mu je od jutra do sutra... totalno ludilo koje nije lako izdržati ali motiv je dobar - novac. Ja sam se ovo ljeto okupao dva puta po pola sata a ne bi ni to da nemam dvoje male djece.

 

I onda dođe zima. Nigdje ništa. Za otići u kino trebam voziti u Split (150km povratno), za otići na koncert trebam voziti u Zagreb (900km povratno). Svaki dan isti. Nigdje ništa. Možeš s društvom piti ispred lokalnog dućana ili doma igrati igrice. Kad se prehladiš najbliže mjesto na kojem ti mogu analizirati krv je 70km. Svaki dan jebeno isti, tužan i žalostan. Svak svakoga zna i to zna bolje nego sebe jer bitnije što ti imaš za ručak nego što on ima doma. Razgovori se svode na vremensku i sportsku prognozu. 80% omladine je zbog toga na alkoholu i drogama. Jednostavno nemaju ništa drugo što bi im život činilo zanimljivijim. Onih 20% koji nisu, ti su pobjegli u Irsku, Njemačku i Skandinaviju. Ne trbuhom za kruhom, jer doma imaju puno više nego što gore mogu zaraditi, nego glavom bez obzira od takvog načina života. Posla preko zime jednostavno nema ali zato ima toliko slobodnog vremena da kad dođe sljedeća sezona ti u novčaniku nemaš ništa.

 

S obzirom da sam živio u Splitu i Zagrebu, a putovao po Europi slobodno mogu pozvati svakoga onoga ko misli kako je život nekog ugostitelja s Visa bolji od njegova, da proba normalan preživjeti jednu sezonu i jednu zimu. Jasno mi je da je ovima koji žive u ruralnim područjima sve isto ko i u Dalmaciji samo što uz sve to nemaju ni novca. Oni stvarno imaju samo jednu opciju i što dulje čekaju to gore po njih.

 

 

 

16 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Punti kaže...

...

Čisto kao informacija ljudima koji žele doći u Split, a ne žele biti oderani: dođite, može se bez problema pronaći i povoljan smještaj i dobra hrana ne za previše para. Samo izbjegavajte klasične turističke tokove i papilove i proći ćete dobro. Čak i ako ćete kupovati hranu po dućanima, izbjegavajte Ribolu i Tommy, držite se Lidla i Plodina. U užem centru ne ostavljajte ni centa. Sladolede kupujte u samoposluzi, umjesto na štandu za 14 kuna kugla. Ni pivo ne kupujte u trgovinama u centru jer ćete biti opljačkani. Pecivo božesačuvaj, u Bobisa u širem centru platiti ćete 8,5 kn za kroasan, a isti dobijete za 3,5 kn u maloprije spomenutoj i skupoj Riboli (o Mlinaru u kojem pecivo možete platiti karticom, ali će vam za 75g tijesta i cukra uzeti desetak kuna ne želim lamentirati, generalno, sve u području omeđenom crtom koja ide od ACY preko Meja, Zapadne obale, do Vidilice, Starog Hajdukovog, općine, preko Bačvica do Žnjana je skupo, uz još poneku zonu - obično uz more). Jedino svjetlo u tami je Spar u Šubićevoj, gdje vas neće oderati, ali ni tamo ne možete biti sigurni. Čak i pivo u trgovinama na Matejuški ćete platiti masno - Tommy (još nećete naći hladne) i Mali dućan (e, oni vam prodaju veliki asortiman piva, ali će vam ga cjenovno dobro metnuti). Ako želite otići na večeru, potegnite radije na Split 3 do Makedonske kuće, ili do Sv. Kaje u Gurmana. Na marendu u Apollo 11. Na pizzu u Ive u Stobreć. 

 

Za dobre plaže vam neću ništa reći, to ne smijem. Istražite sami.

 Arhivirano za sledeći put. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
tnakir kaže...

Problem je u tome što će kava koštati 10kn sa PDV-om bio PDV 10% ili 25%.

 

Rasterećenje krajnji korisnik (turist) neće vidit, samo će trgovac imati veću maržu. Sa tom većom maržom neće uložiti u kvalitetu usluge ni u kadrove već u auto, mobitel ili nešto slično. Tako to najčešće funkcionira u HR.

 

Znam par vlasnika apartmana kojima je prošla godina bila uspješna. Po završetku godine se išlo u banku po kredit, pa onda u Tomića po BMW. Ova godina je bila nešto slabija pa je već problem sa plaćanjem rata...

 Da je to tako onda bi svi oni odavno propali jer turizam kod nas nije od lani.

 

S obzirom na posao itekako znam koliko se ulaže i u kvantitetu i u kvalitetu smještaja. Moj ured je samo prošle građevinske godine, između ostalog, odradio 20 kuća za odmor s bazenom.

Kategorizacija nam je najstroža u Europi pa tako naši novi apartmani i hoteli s tri zvjezdice su bolji od europskih sa 5.

 

Ne trebaš se bojati za te što su kupili BMW-a. ako imaju po dva apartmana to je čistih 10 000€ po sezoni tako da će oni lako platiti taj kredit. a u pravilu ti što kukaju najviše imaju. Neće ti kukati onaj ko ima jedan apartman i imao je rupu od 10 dana nego onaj ko ima 10 apartmana i u svakom je imao rupu po 5 dana.

 

A o tima koji troše više nego što zarađuju, neovisno čime se bave, je već bilo razgovora u ovoj temi.

 

Što se ugostiteljstva tiče, svaku zimu se nude različiti opremljeni ili neopremljeni restorani i sl. u najam. Ako netko misli da se može obogatiti načinom na koji posluju postojeći restorani nek okuša sreću. Nije da prostora nema. Možda mu tada bude jasno zašto kava košta 10kn neovisno o PDV-u i zašto od te kave uz PDV od 13% opet onaj ugostitelj u Austriji ili Italiji više spremi u džep. Zašto ljudi od 100 dana sezone 90 rade za najam, plaće, poreze, namirnice... a 10 dana za sebe. Mnogi kojima restorani naizgled dobro rade propadnu.

 

Kava će uvijek koštati onoliko za koliko se na toj lokaciji može prodati. Gost ne pita koliki ti je PDV niti je to ikakav faktor u određivanju cijene.

16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
"Ako mogu iznajmiti apartman za 100€ zašto bi ga iznajmio za 80$ i ako u mjesec dana od iznajmljivanja apartmana turistima mogu dobiti više nego da sam ga godinu dana iznajmio podstanaru, zašto bi primao podstanare? Ili da ga primim pa 01.05. izbacim na ulicu?"

Ako tako razmišljaš onda je pitanje zašto ja sufinanciram sve što se dole događa, od trajektnog prijevoza nadalje. Ako vi nemate baš nikakvu socijalnu odgovornost prema ljudima s kojima dijelite državu, zašto to očekujete od njih?
Pa kad cijena trajekta u sezoni bude 150 kn, a van sezone 500, jer se vozi deset ljudi, onda broji koliko će ti gostiju doći i koliko ćeš im naplatiti.

A taj stav ti je ujedno i objašnjenje zašto nemate što raditi van sezone. Za funkcionalno društvo nije dovoljno samo brojati novac, treba imati i druge afinitete, a takve kreativce obično potjerate u Zagreb ili još dalje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
5 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

ne kuzim čemu drobljenje svakojakih tema u jednu. i cemu stalno pisanje istig fraza koje su sorry ali glupe. kao netko tko zivi na relaciji kontinent more imam uvid u situaciju. ne mozda kompletnu ali kakvu takvu.

to sto se procitaju komentari po zutim portalima ne znaci da je istina. vec kako je netko napisao hrvatski jal i nista vise. 

 

primjer sad je rita ora u zadru, ja recimo osobno ne bi nikad isao na taj koncer, jednostavno znam par pjesama i to je to ne, ne slusam doticnu. je ima svakojakih petlji oko organizacije tog koncerta ali to je ipak kakva takva promocija za grad. ali ne ljudi uporno kenjave po tome i prave drame. tko ce ici ici ce tko nece ne mora. 

 

drugo cijena hrane u restoranu, ako ces ici na janjetinu kg ti je 180-240kn, vise manje. sad na tebi je da odlucis oces neces. ta janjetina je domaca tako da jbg oces gustati plati. samo da objasnim kolegi situaciju sa ribom po restoranima. riba je iz uzgoja ali ledo tu ima slabi pofit, sto se tice ribe ne liganja i toga. to vecinom uvoze nase firme pa prodaju. ali ima i domace tipa cro maris

 

sto se tice jezika, pa vidis dode 'mutavi' francuz i ne zna nista osim francuskog. i sto sad da ja ucim mozda francuski radi njega. pa normalo da cu te na pola otkantati na ulici kad me pitas nesto jer ni ti nisi ulozio minumum da naucis nesto, da uspijes makar na bilo kojem drugom rasirenom jeziku reci nesto.

 

cijene apartmana ima svakakvih. hoces zd, ši vodice, st, primosten majestore platit ces te lokacije. uzmi apartman 20 30km od zadra ima za 50-60eura. dajte mi cijene nocenja po zagrebu? kako ne usporedujete sad cijene stanova u zg? dakle ponuda potraznja nista vise.

 

kolika bi meni provizija bila da uzmem karticu od recimo OTP banke i odes u irsku? po pricama je vjerojatno ne bi ni bilo lol

 

 

opet kazem nije da smo bajni, nije da je sve po spagi ali ne treba ni toliko crno gledati. ja sam u zg pa nije da si ne mogu prisutiti skijanje na sljemenu ali evo recite mi koliko bi me ispalo da unajmim opremu za par dana? koliko bi me ispalo zimovanje u zg, zapresicu, velikoj gorici ili velikoj mlaki? dakle cijene variraju pa stoga uvijek se moze nesto naci.

 

kad smo kod parkinga, ovo vrijedi i za domace i strane turiste, svi bi na plazu usli autom u plicak i to je to. ne ide to tako, to isto kao da hoces parkirati ispod eiffel tornja i odmah se penjati na vrh.

a kad smo kod parkinga koliko malih mjesta po dalmaciji ne naplacuje parking, ne naplacuje kratkotrajno sidrenje, prometne prekrsaje.... a to bi van sve platili. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Kad dođeš u Zg parkiraš gdje hoćeš, možeš i pod mojim prozorom, a ja ću onda sebi tražiti parking 15 minuta. Dolje se 'zna' gdje je čiji parking i nitko ne smije na javnoj površini prkirati pred nečijom kućom, jer to je 'njegovo'. Slično je i s vezovima.

Uglavnom pravilo je zgrabi sebi, odjebi druge, a poslije se žali kako je država u kurcu. Baš čudno da je pjesma 'Kako to' nastala u Splitu. Jeste li ju čuli, što mislite o kome govori, o Slavoncima i Zagorcima?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Plavi, vidim da te jebu seljaci i opgovi i poticaji.. aj mi odgovori jednu stvar. Što češ ti jest buraz kad neki agbar rokne bombu u Dubrovniku? Pričaš o tome da bi sav novac trebao ić u turizam i obrazovanje? Kroz noć bi mogao ostat bez apsolutno svega. Pa buš brzo zvao babu  u Špičkovinu nek šalje komad kruha.. Pričaš o smanjenim i ograničenim vidicima kuneš i psuješ jal a upravo si posrao  one koje ne poznaješ niti imaš pojma o njihovom krvavom radu i trudu(naravno da ne svi).. Najlakše je jebeno pametovat o tome kak bi ti ovo kak bi ti ono..  Svaka pametna drzava kada udio prihoda u proračun od turizma i usluga prijeđe preko 15 posto pali sve moguće crvene lampice.. ali eto ti si vidim ekonomski strateg...

Bezrezervno ulaganje u najlabilniju granu privrede je greška. Isto ko i generaliziranje..  Naša država nije u k... samo zbog pijavica već i zbog takvih prepametnih ko što si ti... 

 

(G)jokaCRO ingame
Moj PC  
5 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

pa evo iskreno, ne bi ti ni ja dao vez.

lijepo uzmes odjelo i bocu, konop i sidro pa kad to rijesis dobijes vez. plus toga vez se placa i samim time je rezeviran

12 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Isto ti je ulagao u turizam ako nije dobra godina i lijepo vrijeme nece biti puno turista.A kukuruze isto ako nisu pognojeni i ako nema kise nece biti puno.Stvari su se trebale mijenjat prije 20 godina sada je vec kasno.Vinjete smo trebali vec odavno napravit , nemamo ih jos , kakva je to buducnost jedne zemlje?Rusi su nam glavni na moru , rasprodali smo sve zivo (mislim opcenito) samo da se nesto pokrene na kraju ce sve stajat u zarasloj travi preko glave i nece se moci naci ni 2-3 osobe da pokose tu travu a kamol i 50-100 da se firma pokrene.Da nema stranjskih hotela kao na primjer :Falkensteiner bili bi turisticki ispod zemlje jer drzavu vodi netko sasvim peti cak ni ovi koji su zaduzeni za to oni su samo marionete.Pojedinci tko i uspije trpa sebi u dzep dok ne zavrsi iza resetaka ili ne napravi krivi potez pa se sam pokopa u dugovima kak vecina biva pa ranac na leda i put pod noge Irska,Kanada,USA,Australia,Deutschland,Schweiz...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
SeaCucumber2 kaže...

pa evo iskreno, ne bi ti ni ja dao vez.

lijepo uzmes odjelo i bocu, konop i sidro pa kad to rijesis dobijes vez. plus toga vez se placa i samim time je rezeviran

 Nisam ni tražio da mi ti daš vez, valjda je jasno da ne govorim o vezovima koji se plaćaju ni o privatnim parkinzima. Postoje lučice u kojima nema (službeno) rezerviranih vezova.

 

Korpo morto ti je ilegalan, ali jasno mi je da tebi to ne znači puno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
5 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

ako je obala uređena citaj riva ili nesto slicno onda se vezovi i placaju, kladim se u 95% donekle uredenh opcina na obali redovito salju uplatnice

a ti zaveži brod bez sidra po dalmaciji gdje puse bura ili na podrucima gdje puse jako jugo pa mi javi sto ti od broda ostane

 

kod mene na dijelu ceste gdje su na pocetku i kraju stavljeni znakovi zabrane parkiranja parkiraju i domaci i gosti i stranci bez beda, kao i po dijelu nogostupa. ok ceste po malim mjestima su 'neuredne' jer negdje jenostavno nemas gdje prosiriti cestu ili napravti nogostup ali ljude to nije briga. zasto jer komunalni redar ne radi svoj posao. daj mu fotic i uplatnice pa da vidis. ali da stavi na sajbu 250-300kn kaznu ona bi bilo a zasto a sto itd.

 

vjerujem da shvacas sto zelim reci nit opravdavam 'privatni parking' ispred kuce tj. preko puta kuce nit opravadavm ovo. a to da ides se tocno parkirati nekom na ulazna vrata to isto nema smisla

12 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Visak kaže...
"Ako mogu iznajmiti apartman za 100€ zašto bi ga iznajmio za 80$ i ako u mjesec dana od iznajmljivanja apartmana turistima mogu dobiti više nego da sam ga godinu dana iznajmio podstanaru, zašto bi primao podstanare? Ili da ga primim pa 01.05. izbacim na ulicu?"

Ako tako razmišljaš onda je pitanje zašto ja sufinanciram sve što se dole događa, od trajektnog prijevoza nadalje. Ako vi nemate baš nikakvu socijalnu odgovornost prema ljudima s kojima dijelite državu, zašto to očekujete od njih?
Pa kad cijena trajekta u sezoni bude 150 kn, a van sezone 500, jer se vozi deset ljudi, onda broji koliko će ti gostiju doći i koliko ćeš im naplatiti.

A taj stav ti je ujedno i objašnjenje zašto nemate što raditi van sezone. Za funkcionalno društvo nije dovoljno samo brojati novac, treba imati i druge afinitete, a takve kreativce obično potjerate u Zagreb ili još dalje.

 Ništa ti ne sufinanciraš, nemoj si umišljati. Ti plaćaš punu cijenu trajekta, lokalci plaćaju povlaštenu jer stalno putuju. I krumpire dobiješ jeftinije ako kupuješ veliku količinu.

 

Socijalna odgovornost? Znaš, ako mi je u životu nečega puna kapa onda je to licemjera. Kad si ti u životu rekao neću 100 daj mi 50?

Ako te baš zanima financijski pomažem ljudima težeg materijalnog stanja, ali direktno a ne putem nekih lopovskih udruga. Kupujem im lijekove, odjeću, šaljem novac. Nikad ni jedna humanitarna akcija nije bila a da u njoj nisam sudjelovao. Pa i da ništa od toga ne radim, dvostruko uplaćujem novac u proračun i preko posla kojim se bavim i kao iznajmljivač i tako hranim 80% parazita koji obitavaju u ovoj državi.

Trebao bi biti socijalno osjetljiv prema nekome ko je došao na ljetovanje iz moje države. Ma nemoj? Jednako kako su socijalno osjetljivi prema meni kad iznajmim apartman u Zagrebu. Socijalno sam osjetljiv prema onima kojima ljetovanje nije ni palo na pamet a ne prema onima koji se dolaze cigančiti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice