Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

poruka: 256
|
čitano: 63.485
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ddarknessfairyy kaže...

 Ključna dio kod svih zakona te vrste je dio koji navodi da je osoba dužna pomoći u "okviru svojih znanja i sposobnosti". To što si ti završio tečaj prve pomoći pri polaganju vozačkog te ne čini automatski sposobnim da pružiš prvu pomoć tipa CPR, imobilizacije ili zaustavljanja krvarenja. Desetak sati nikako nije "kvalifikacija" za takvo nešto. Očekivati od nekoga tko je položio vozački da automatski zna izvesti oživljavanje i da mora preuzeti na sebe takvu odgovornost samo zato što je 2 dva puta stisnuo lutku je u najmanju ruku budalaština i samo netko tko nije izvodio oživljavanje može blebnut takvo nešto. 

Kazneni zakon uopće ne spominje "u okviru svojih znanja i sposobnosti" već se radi o otklanjanju neposredne životne opasnosti. Također, nitko ne očekuje da osoba s 10 satnim tečajem bude kvalificirana poput zdravstvenih radnika, a još manje da bude i jednako odgovorna.

 

Stvar se svodi na to da napraviš sve što si u mogućnosti za otkloniti neposrednu opasnost, a da pri tom ne napraviš dodatnu štetu, ugroziš sebe ili drugoga. Pri tom te nitko ne drži odgovornim ukoliko ne ideš u potpuno suprotne ekstreme:

- ne napraviš ama baš ništa (ili primjerice nazoveš hitnu, ali odbiješ postupiti po uputama operatera ili prekineš poziv)

- napraviš nešto što je baš iracionalno i ne može se opravdati postupanjem u dobroj vjeri

 

Netko "tko je dva puta stisnuo lutku" u slučaju srčanog zastoja van bolnice će u pravilu značiti razliku između života i smrti ukoliko uspije održati ikakav dotok kisika u mozak do dolaska hitne. Svaka tebi čast na stručnosti, ali ta stručnost ne može pomoći unesrećenom ukoliko ne stigneš do njega dovoljno brzo. Amater koji je tu na licu mjesta, može napraviti razliku dok ti ne stigneš. Možda većina amatera neće uspjeti, ali ako ne pokušaju, onda ih 100% neće uspjeti.

 

Naravno, o tome da medicinski radnici preuzimaju čim stignu na mjesto nesreće nem dvojbe, kao ni o tome da uvijek treba prvo zvati hitnu i postupati po uputama operatera ukoliko je to moguće.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
sosta kaže...
Kant kaže...

Nisam bio u takvoj situaciji, nasrecu, ali mislim da bi osobno u takvoj ili slicnoj situaciji refleksno skrenuo da ne zagazim babu

 Što je u principu loša reakcija, jer nesmiješ reagirati refleksno, jer. npr. ovisno u situaciji, možeš uletiti u drugu traku, zabiti se drugi auto itd. Ostaje ti samo kočenje, sad treba vidjeti kako je autonomno vozilo reagiralo i jeli kočilo, sad vidim da su se pojavile informacije da vozilo nije kočilo.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/uberov-samovozeci-automobil-nije-kocio-prije-nego-sto-je-usmrtio-zenu/1033320.aspx

 

 Da nije refleksnih reakcija ti ne bi čitao ovaj post.

Dok god sva vozila na cesti ne budu autonomna i umrežena a bilo kakvom uljezu onemogućen pristup kolniku, dotle je vozač bolja opcija. Uberovo testiranje vozila u javnom prometu trebalo bi se okarakterizirati kao ubojstvo s namjerom. Ne vidim razliku u testiranju vozila na ulici i testiranju lijekova na ljudima koji na to nisu pristali.

 

Što se konkretne situacije tiče, do sad sam barem 10 puta imao sličnu (dijete istrči iza parkiranog automobila, pijanac u pola okuke na pola ceste...). Nažalost, ubio sam jednog psa prilikom pretjecanja. Uber bi ih pobio 10/10.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Hacker002 kaže...
Genie kaže...
 

Autonimni automobili su buducnost i da naravno da ce ubijati ljude na cesti. Poanta je da ubijanju MANJE nego sto ubijaju danasnji vozaci.  

 Kandidat za najdebilniju izjavu u temi

 

ajde bas me zanima, pojasni malo zasto?

 

ja se zalazem za manje mrtvih na cesti. ti se zalazes za vise mrtvih na cesti jer....?

Moja Android igra - Missile Storm - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Veno.MissileStorm&hl=en
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Genie kaže...

 

ajde bas me zanima, pojasni malo zasto?

 

ja se zalazem za manje mrtvih na cesti. ti se zalazes za vise mrtvih na cesti jer....?

 To što si ti rekao je ekvivalentno sljedećem primjeru - gradonačelnik/župan/ministar/premijer krade, ali krade manje nego prošli pa je to u redu.

 

Shvaćam koncept na koji misliš i slažem se s tim dijelom, samo smatram da se izjava mogla bolje formulirati. Ovo tvoje izgleda kao da svjesno puštaš ubojice na cestu. Pa poanta tog famoznog samovozećeg automobila je da broj nesretnih slučajeva svede na nulu (minimum), a ne da ubija ljude, ali ipak manje nego klasičan vozač. Krivo izražavanje je posrijedi kod tebe kolega.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
15 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Hacker002 kaže...

 To što si ti rekao je ekvivalentno sljedećem primjeru - gradonačelnik/župan/ministar/premijer krade, ali krade manje nego prošli pa je to u redu.

 

Shvaćam koncept na koji misliš i slažem se s tim dijelom, samo smatram da se izjava mogla bolje formulirati. Ovo tvoje izgleda kao da svjesno puštaš ubojice na cestu. Pa poanta tog famoznog samovozećeg automobila je da broj nesretnih slučajeva svede na nulu (minimum), a ne da ubija ljude, ali ipak manje nego klasičan vozač. Krivo izražavanje je posrijedi kod tebe kolega.

 

"To što si ti rekao je ekvivalentno sljedećem primjeru - gradonačelnik/župan/ministar/premijer krade, ali krade manje nego prošli pa je to u redu."

 

da to je napredak u svakome slucaju! jel zelis nazad onog prije koji je krao vise? druga stvar sto je to samo jedna od ITERACIJA prema Skandinavksom modelu politike (nadamo se). Sve u zivotu ide u nekim iteracijama.

 

"Shvaćam koncept na koji misliš i slažem se s tim dijelom, samo smatram da se izjava mogla bolje formulirati."

 

Zasto? Jednostavna je i straight to the point. I sto je najbolje istinita je. 

 

"Ovo tvoje izgleda kao da svjesno puštaš ubojice na cestu."

 

Upravo ono sto svaki dan rade autoskole i zakonski propisi svake drzave na svijetu. Pustaju ljude da voze automobile medju drugim ljudima - aka ubojice.

 

"Pa poanta tog famoznog samovozećeg automobila je da broj nesretnih slučajeva svede na nulu (minimum), a ne da ubija ljude, ali ipak manje nego klasičan vozač"

 

Svakako se tezi prema nuli, naravno posto zivimo u REALNOME svijetu (za razliku od tvojeg filozovskog), poprilicno smo sigurni da autonomni automobili ce uvjek ubijati ljude na cesti - ako cemo biti sikreni vjerojatno samom ljudksom krivicom - kao sto i ovaj slucaj preliminarno pokazuje. Zena je naglo iskocila pod auto koji je vozio 61km/h. Rekla policija da nije bilo sanse da se izbjegne - naime postoji ljepo snimka (dashcam). Dakle SLUZBENO nije ju samovozeci automobil ubijo nego se sama bacila pod njega.

 

Da se vratimo na tu tvoju poantu - poanta je da samovozeci automobili ubijaju MANJE ljudi nego klasicni vozaci. Sjeti se - i jedan zivot je neprocjenjiv - dakle ako mozemo imati jedan zivot vise na dnevnoj bazi (recimo) - to je odlican pocetak.

Moja Android igra - Missile Storm - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Veno.MissileStorm&hl=en
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Sroljo the second kaže...
Nilturion kaže...

 

Ja samo opovrgavam tvoju tvrdnju da u 100% slucajeva je vozac kriv jer nekad ipak nije kriv. 

 I kako si ju točno opovrgnuo? Pješaci i biciklisti nisu zavrijedili platiti životom ako se ponašaju blesavo u prometu, ili ti misliš da jesu? Sa te točke se ti slučajevi uvijek rješavaju i ako nemaš ili nisi u stanju podastrijeti dokaze bit ćeš kriv. Tj, da Iggy ne pizdi, ako uviđaj ne dokaže da nisi kriv može se slikati.

Osim toga, nisam niti tvrdio da je vozač 100% kriv nego sam dao uvjete u kojima je 100% kriv.

Pogaziš li pješaka/biciklistu u naseljenom mjestu, ogromne su šanse da si kriv.

 

Nisam ja rekao da oni to moraju platiti zivotom, nego ja govorim o dokazivanju tko je kriv. Znaci ja vozim auto po autocesti 120 km/h, fokusiran na druge sudionike u prometu koji po zakonu smiju sudjelovati u prometu, pratim znakove i ogranicenja, gledam ispred sebe, gledam mrtve kuteve, gledam retrovizore, dajem zmigavce... bam iskoci neka zivotinja ili covjek ispred... os samog soka i cinjenice da je to apsolutno neocekivana situacija i za covjeka i za autonomni sustav ne vidim nacin kako ja mogu biti kriv za to pa makar ne ucinio nista da izbjegnem nesrecu. 

 

Znaci na primjeru osobe koje krsi zakon i nekoga tko ne krsi zakon uvijek je krvi onaj tko krsi zakon, a dokazati namjeru da je netko pokusao i dao sve od sebe da izbjegne nesrecu je skoro pa nemoguce jer ovisi o mnogo faktora (soku vozaca, godinama vozaca, vidljivosti i uvijetima na cesti, da li je neki drugi auto bio u drugoj traci pa se izbjegaval veca nesreca...). A sve te stvati su tesko dokazive, ali bas sbog toga postoji zakon i pravila i uvijek je krvi onaj koji krsi zakon a ne onaj koji ga postuje. 

15 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Nilturion kaže...
.
..... bam iskoci neka zivotinja ili covjek ispred... ..

 -ne. Ne može iskočiti niotkud.. na otvorenoj cesti, vidljivost, ne može. Ako vidljivosti-preglednosti nema, tad si ipak kriv, jer si neoprezan i jer znaš da se na cesti može naći životinja, drugi automobil, meteor..

-kako radi prosječni mađioničar npr? .. ima neki stol, šešir, izvadi zeca.. bi li mogao bez 'skrivanja', izvaditi zeca? Ljudi su tog svjesni kad su savjesni, koncentrirani na vožnju i tad to ide pod famozni opis 'prilagoditi vožnju uvjetima na cesti'.. tj, ako su uvjeti takvi, stani, vozi 10kmh.. ograničenje je samo max, često su niža ograničenja na snazi (na autocestama).

Dijete ne razmišlja kao odrasla osoba, o šeširu, nego se divi zecu i čudu, kao AI vozač u ovom slučaju. To ga ruši na ''vozačkom'' i treba zabraniti dok ne dokažu suprotno (da nisu 'djeca').

 

-razlika je samo u gradaciji krivnje, visini kazne. Ili sinapsa pa si nevin što god napraviš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ihush kaže...
Nilturion kaže...
.
..... bam iskoci neka zivotinja ili covjek ispred... ..

 -ne. Ne može iskočiti niotkud.. na otvorenoj cesti, vidljivost, ne može. Ako vidljivosti-preglednosti nema, tad si ipak kriv, jer si neoprezan i jer znaš da se na cesti može naći životinja, drugi automobil, meteor..

-kako radi prosječni mađioničar npr? .. ima neki stol, šešir, izvadi zeca.. bi li mogao bez 'skrivanja', izvaditi zeca? Ljudi su tog svjesni kad su savjesni, koncentrirani na vožnju i tad to ide pod famozni opis 'prilagoditi vožnju uvjetima na cesti'.. tj, ako su uvjeti takvi, stani, vozi 10kmh.. ograničenje je samo max, često su niža ograničenja na snazi (na autocestama).

Dijete ne razmišlja kao odrasla osoba, o šeširu, nego se divi zecu i čudu, kao AI vozač u ovom slučaju. To ga ruši na ''vozačkom'' i treba zabraniti dok ne dokažu suprotno (da nisu 'djeca').

 

-razlika je samo u gradaciji krivnje, visini kazne. Ili sinapsa pa si nevin što god napraviš..

Ništa od navedenog te ne čini krivim. Nisi dužan "oćekivati neočekivano" niti to spada u "prilagođavanje uvjetima".

Velika većina vozača u takvim uvjetima ne dobije nikakvu kaznu, a oni koji i dobiju jer su dijelom krivi (npr. prekoračenjem brzine) dobiju u pravilu uvjetne kazne.

15 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko

-što god ti smanjuje vidljivost ili preglednost je razlog za prilagođavanje vožnje uvjetima na cesti.. npr magla.

-ako je nešto iz čeg 'iskoči iznenađenje' tad si to trebao preventivno anticipirati.. usporiti/zaobići .. 'puhanje na hladno'. Senzor/mrtvi kut/nepreglednost ne smije biti isprika za AI, jer nije ni za ljude. Samo kao olakotna okolnost možda.. Zašto bi AI imao blaži kriterij nego da se isti slučaj desio čovjeku? Kriv-nevin, nevažno, kriterij mora postojati.

 

-točno, ništa te ne čini krivim... ali jednako ni nevinim. Zašto je AI nevin? U večini slučajeva  99% svi prvo pomisle da je kriv vozač i on mora 'dokazivati'.. kad nema dokaza-kamera-svjedoka. Tko je kriv ili nevin? Čovjek, kriv, uber/ai ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan
Kriv je onaj koji izleti na cestu gdje ne bih trebao.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ihush kaže...

-što god ti smanjuje vidljivost ili preglednost je razlog za prilagođavanje vožnje uvjetima na cesti.. npr magla.

-ako je nešto iz čeg 'iskoči iznenađenje' tad si to trebao preventivno anticipirati.. usporiti/zaobići .. 'puhanje na hladno'. Senzor/mrtvi kut/nepreglednost ne smije biti isprika za AI, jer nije ni za ljude. Samo kao olakotna okolnost možda.. Zašto bi AI imao blaži kriterij nego da se isti slučaj desio čovjeku? Kriv-nevin, nevažno, kriterij mora postojati.

 

-točno, ništa te ne čini krivim... ali jednako ni nevinim. Zašto je AI nevin? U večini slučajeva  99% svi prvo pomisle da je kriv vozač i on mora 'dokazivati'.. kad nema dokaza-kamera-svjedoka. Tko je kriv ili nevin? Čovjek, kriv, uber/ai ne?

Nema potrebe ikakve prevencije u situacijama gdje drugi sudionik u prometu krši ZSPC.

Zakon je jasan kad se vožnja treba prilagoditi.

Izlijetanje pješaka je zakonski identično izlijetanju vozila iz sporedne ceste - nemaš obavezu "prevenirati" na bilo koji način, ako si vozio po PS-u, nisi kriv. Pješak je kršio ZSPC, to je njegov problem i obaveza postupanja.

15 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko

u opisu događaja je noć-mrak, neosvjetljeni dio ceste... kad ulećeš u nešto gdje nemaš pregled, trebao si prilagoditi.. u čemu se smisao prevencije (za bilo što, ne samo vožnju), upravo u izbjegavanju nepotrebnog rizika, svjesno. Držanje propisa ko pijan plota oslobađa od prevencije-opreza? To što je vozilo unutar ograničenja 60kmh=nevin? Ne slažem se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Ne trebaš se prilagoditi prekršajima drugih sudionika u prometu. Dok ti voziš po zakonu, miran si. Ovdje je identična situacija bilo osvijetljeno, neosvjetljeno, magla ili pao meteor. Pješak je 100% kriv, vozač bi bio djelomično kriv samo ako bi vozio prebrzo.
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
Ne trebaš se prilagoditi prekršajima drugih sudionika u prometu. Dok ti voziš po zakonu, miran si. Ovdje je identična situacija bilo osvijetljeno, neosvjetljeno, magla ili pao meteor. Pješak je 100% kriv, vozač bi bio djelomično kriv samo ako bi vozio prebrzo.

 

Dakle, ako ja imam prednost, mogu i zgazit neopreznog pjesaka? Neke stvari se tehnologiju ne moze naucit, a koliko vidim, ni neke ljude...

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Naravno da možeš, zakonski. Ako nisi vozio pijan, prebrzo, krivom trakom ili nešto slično nisi kriv i nećeš biti kažnjen. Pješaka (ako preživi) čeka kazna i eventualna tužba za naknadu štete.
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
Naravno da možeš, zakonski. Ako nisi vozio pijan, prebrzo, krivom trakom ili nešto slično nisi kriv i nećeš biti kažnjen. Pješaka (ako preživi) čeka kazna i eventualna tužba za naknadu štete.

 

i ti i zakon ste u tezoj kurcini ako tako razmisljas

16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Niti smo problematični niti je zakon imalo potrebno mojenjati. Pješak je sudionik u prometu i ima svoja prava, ali i obaveze. Nema jednog bez drugog.
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

boze bolesnika...i onda sam ja lud...ljudski zivot je svetinja...taj covjek moze bit pijan ili nadrogiran ili tkoznasto i tvoja duznost je da ucinis sve da ga ne udaris, pa makar i on bio kriv...

Moj PC  
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Za ljudski život je primarno odgovoran vlasnik istog, odnosno roditelj na različite načine u različito doba odrastanja djeteta. U prometu je pješak samo jedan od sudionika u prometu, odgovornost snosi na isti način kao i svi ostali. Želi li prijeći cestu, ide na pješački.
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

jesi li ti uopce ljudsko bice? Ono, human? Potiče od riječi humanost? Proguglaj sto to znaci.

Moj PC  
0 3 hvala 0
12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

 

Zakon o sigurnosti prometa na cestama

 

 

Članak 38.

(1) Vozač je dužan obratiti pažnju na pješake koji se nalaze na kolniku ili stupaju na kolnik.
(2) Kad prilazi obilježenome pješačkom prijelazu, vozač mora upravljati vozilom s osobitim oprezom i voziti takvom brzinom da, u slučaju potrebe, može pravodobno zaustaviti vozilo ispred pješačkog prijelaza.
(3) Na dijelu ceste po kojem se kreću djeca, osobe s invaliditetom, starije i nemoćne osobe ili su postavljeni prometni znakovi o sudjelovanju tih osoba u prometu, vozač je dužan voziti s osobitim oprezom, takvom brzinom da vozilo može pravodobno zaustaviti u slučaju potrebe.

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

jebes mi mater ko ne bih najradije otisao na neki drugi planet zivit...

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 12:46 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Gorstak79 kaže...

jesi li ti uopce ljudsko bice? Ono, human? Potiče od riječi humanost? Proguglaj sto to znaci.

Naravno da jesam. Da tako nekog zgazim, bilo bi mi žao, ali ne bi bio kriv.

Brkaš empatiju i zakonske obaveze. Zato i u ovom primjeru teško da će vozilo biti proglašeno krivim.

12 godina
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

Nije baš crno bijelo. Jedno je kad ti netko skoči iz grmlja ravno pod kotače, drugo ako dijete stoji nasred ceste, imaš bez problema mogućnost s laganim kočenjem zaustaviti auto, ne znači da ga možeš raspucati bez problema i još da ti roditelj plaća novu haubu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 12:37 (ante_etna).
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

normalno da ne bi bio kriv...iduci put kad vidis pjesaka da prelazi preko neobiljezenog prijelaza, ti opali po gasu i zgazi ga, jebe ti se...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
ante_etna kaže...

Nije baš crno bijelo. Jedno je kad ti netko skoči iz grmlja ravno pod kotače, drugo ako dijete stoji nasred ceste, imaš bez problema mogućnost s laganim kočenjem zaustaviti auto, ne znači da ga možeš raspucati bez problema i još da ti roditelj plaća novu haubu.

Naravno da ne možeš. Zato se svaki put radi uviđaj, gledaju sve okolnosti i slično.

Gorstak79 kaže...

normalno da ne bi bio kriv...iduci put kad vidis pjesaka da prelazi preko neobiljezenog prijelaza, ti opali po gasu i zgazi ga, jebe ti se...

Za to moraš biti psiho, na stranu što si onda kriv (ako se uspiju dokazati sve okolnosti).

12 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
ante_etna kaže...

Nije baš crno bijelo. Jedno je kad ti netko skoči iz grmlja ravno pod kotače, drugo ako dijete stoji nasred ceste, imaš bez problema mogućnost s laganim kočenjem zaustaviti auto, ne znači da ga možeš raspucati bez problema i još da ti roditelj plaća novu haubu.

Naravno da ne možeš. Zato se svaki put radi uviđaj, gledaju sve okolnosti i slično.

 Točno, znači ne ide to tek tako, ako si na glavnoj cesti što se god zatekne na putu - lomi.

 

6 godina
protjeran
offline
Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, kompan

znaci nije bitno sto je neciji otac ili djed ili muz ili necije dijete poginulo, bitno je sto ce zakon rec? Ako je sve po zakonu, nisi kriv i to je to?

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2018 12:43 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
Ne trebaš se prilagoditi prekršajima drugih sudionika u prometu. Dok ti voziš po zakonu, miran si. Ovdje je identična situacija bilo osvijetljeno, neosvjetljeno, magla ili pao meteor. Pješak je 100% kriv, vozač bi bio djelomično kriv samo ako bi vozio prebrzo.

 Ovo zapravo nije istina. Ti si dužan prilagoditi vožnju uvjetima na cesti. Znači ti da voziš po svim mogućim propisima i pješak ti izleti, dijelite krivicu i ti i on jer ti nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti. Probaj to napraviti pa ići na sud, pa se nemoj čuditi kad ti kažu da si dijelom i ti kriv. Nažalost, takvo je zakonodavstvo kod nas. Banalno? Da. Glupo? Da. Abnormalno? Da. Dobrodošli u RH.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
16 godina
online
Re: Uberov autonomni automobil ubio pješakinju, ko
Old Iggy kaže...
Niti smo problematični niti je zakon imalo potrebno mojenjati. Pješak je sudionik u prometu i ima svoja prava, ali i obaveze. Nema jednog bez drugog.

 

Uglavnom, ne bi htio biti blizu ceste ni kao pjesak, ni kao vozac dok si ti za volanom

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice