Airflow

poruka: 43
|
čitano: 11.000
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Airflow

Evo da se i ja bacim u borbu protiv vrucina, imam kuciste Asus Ta-863 (Vento A8) , imam grafu Amd Radeon HD6570 Xfx sa pasivnim hladenjem, imam celeron e3400 koji je clockan na 3.2 sa stock coolerom .

Jucer sam kupio 3 Coolermaster BC80 i od prije imam neki random crni fan koji cak nije ni los. Cable managment nisam sredivao.

Eto ako bi mi mogli dati neki prijedlog kako da postavim fanove da bi imao dobar airflow.

Hvala i Lp

etronica team The way how it's done! www.etronica.net
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Airflow

U principu ti se ovako slazu ventovi za airflow : prednji - upuhuje

                                                                           bočni - upuhuje

                                                                           stražnji - ispuhuje

                                                                           gornji - ispuhuje

 

primjer airflow-a primjer airflow-a
 

Music As A Weapon !!
Moj PC  
8 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: Airflow
Haf932 kaže...

U principu ti se ovako slazu ventovi za airflow : prednji - upuhuje

                                                                           bočni - upuhuje

                                                                           stražnji - ispuhuje

                                                                           gornji - ispuhuje

 

 

Uz to se nemoj zenuti pa staviti više dovodnih nego odvodnih ventilatora. Ili ih stavi isto ili stavi da ih više izvlači zrak.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Airflow

Evo i još jedne slike, sve je nacrtano:

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Airflow

Hvala, tako sam i stavio, 2 prednja upuhuju i 2 straznja ispuhuju.

Jos 1 problem je sto nemogu sredit cable managment u ovome caseu nikako

etronica team The way how it's done! www.etronica.net
13 godina
offline
Airflow

Pogledaj ovdje kako je lik sredio cable managment u tom kucistu !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Airflow

Nije nešto posebno, ali ja sam zadovoljan.

Oprostite na losoj kvaliteti slika, fotografirao sam sa mobitelom pa... :D

Fans on Fans on
Fans off Fans off
etronica team The way how it's done! www.etronica.net
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.7.2012 17:34 (Grom).
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Airflow

Da neotvaram novu temu, ugl. zanima me dali je ovo dobar airflow tj. tijek zraka. Evo slike kako sam ja to zamislio, dakle sva tri ventilatora da ispuhuju zrak prema van...tj. u istom smijeru jel to dobro?

(btw. slika nije moja)

 

http://i.imgur.com/mFmI3Uh.jpg

Pro audio equipment
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Airflow

Mislis ovaj jedan strazni i dva na CPU hladnjaku da pusu prema van ? To je OK !

 

Dali imas koje ventove koji pusu u kuciste ?

Music As A Weapon !!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Airflow
Haf932 kaže...

Mislis ovaj jedan strazni i dva na CPU hladnjaku da pusu prema van ? To je OK !

 

Dali imas koje ventove koji pusu u kuciste ?

Da, tako je, ići će dva komada na cpu i jedan na back I/O panel, a side ventilatori mi nestanu na stranicu zbog 612S  koji mi maltene viri izvan case-a...što bi značilo da stranicu nemogu ni stavit..(mogao bi ali ono ostane 5mm prostora)

Pro audio equipment
16 godina
offline
Re: Airflow
Nikacc kaže...

Da neotvaram novu temu, ugl. zanima me dali je ovo dobar airflow tj. tijek zraka. Evo slike kako sam ja to zamislio, dakle sva tri ventilatora da ispuhuju zrak prema van...tj. u istom smijeru jel to dobro?

Da, ovako je i inače najbolje, zaboravi na ove bočne ventove i slično.

13 godina
offline
Airflow

Eventualno ako mozes stavit jos jedan vent naprijed da ti puse u kuciste !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Airflow

Upravo sada gledam tu opciju..ovaj dole nosač kod harda se može podiči na koju god visinu..po ću na njega stavit još jedan i to bi trebalo biti dobro..

Pro audio equipment
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Airflow
Nikacc kaže...

Upravo sada gledam tu opciju..ovaj dole nosač kod harda se može podiči na koju god visinu..po ću na njega stavit još jedan i to bi trebalo biti dobro..

Nema neke potrebe, nećeš bitno povećati protok, posebno ako su ti dobro zatvorene bočne stranice, a povećat ćeš buku.

12 godina
neaktivan
offline
Airflow

Bočna stranica je otvorena 24/7 365, malo ću testirati i vidit razlike, pravim setup u kojem mi je svaki stupanj bitan.

Pro audio equipment
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Airflow
Nikacc kaže...

Bočna stranica je otvorena 24/7 365, malo ću testirati i vidit razlike, pravim setup u kojem mi je svaki stupanj bitan.

U pravilu ti je onda zatvoreno kućište s dobrim protokom jedini pravi izbor. Otvoreno kućište je no - no za bilo koju namjenu.

12 godina
offline
Airflow

Pozz, imam ovo kućište klik .Trenutno imam 2x spire 120 mm ventilatora; jedan bočni koji upuhuje i jedan stražnji koji ispuhuje. Dali da dodam još 1 bočni vent koji upuhuje ili bi to bilo previše za ovaj 1 koji izvlači van zrak? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Airflow

Imam kuciste Zalman T1,i imam vec stock zadnji vent od 92mm.I on je tih,medjutim sam odlucio kupiti 120mm vent(xilence) crvenim lopaticama,i ad sam njega stavio gore pa sada on i zadnji ispuhuju-Jel tako bolje ili da jedan od tih stavim da upuhuje a drugi ispuhuje?

Strm
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Airflow
Strm kaže...

Imam kuciste Zalman T1,i imam vec stock zadnji vent od 92mm.I on je tih,medjutim sam odlucio kupiti 120mm vent(xilence) crvenim lopaticama,i ad sam njega stavio gore pa sada on i zadnji ispuhuju-Jel tako bolje ili da jedan od tih stavim da upuhuje a drugi ispuhuje?

Stavi jednog napred da upuhuje.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // Silujem ljude koj kažu da je nekaj gamersko
13 godina
offline
Re: Airflow
8ax kaže...
Strm kaže...

Imam kuciste Zalman T1,i imam vec stock zadnji vent od 92mm.I on je tih,medjutim sam odlucio kupiti 120mm vent(xilence) crvenim lopaticama,i ad sam njega stavio gore pa sada on i zadnji ispuhuju-Jel tako bolje ili da jedan od tih stavim da upuhuje a drugi ispuhuje?

Stavi jednog napred da upuhuje.

Mislio sam kupiti još jedan od 120mm da naprjed upuhuje,a da ovak gornji od 120mm i zadnji od 92 ispuhuju? Oče li to funkiconirati?

Strm
14 godina
neaktivan
offline
Airflow

Hoće.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // Silujem ljude koj kažu da je nekaj gamersko
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Airflow

Ljep pozdrav svima imam kuciste zalman z5 plus samo ako mozete da mi kazete kakav je ovaj postupak koji sam naveo na slici 2 120mm venta upuhuju a 3 120mm ispuhuju. Imam Coolermasterov t2 hladnjak i on ima 92mm vent a na grafi mi je 80mm vent i na napajanju je 120 mm vent okrenut prema grafi. I dali je bolje drzat otvoreno ili zatvoreno kuciste ?

Stipe
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Airflow

Otvoreno kuciste drzi samo ako bas nikako s prilozenim hlađenjem ne mozes rashladiti komponente. Ukoliko ih mozes rashladiti i sa zatvorenim kucistem, obavezno ga drzi zatvorenoga. Cak i ako te estetika i sigurnost (recimo ako imas mlađe ukucane koji bi mogli prckati po unutrasnjosti) ne brinu, prasina je tihi ubojica komponenti. Kao i staticki elektricitet.

 

Evo par savjeta od mene, tebi i svima koji mozda citaju ovu temu:

 

1.  Kuciste nikako nemojte drzati na podu, a pogotovo ne na tepihu. Pod je mjesto najvece koncentracije prasine, dlaka i smeca, i ne zelimo da nam kuciste usisava pod. Za to imamo usisivac. 

2. Kad smo kod usisivaca - redovito, pedantno i vrlo sporo cistite kuciste. Barem 2x godisnje ako je zatvoreno, a puno cesce ako je otvoreno. NE koristite usisivac jer on stvara staticki elektricitet, koji ce unistiti komponente. Ima hrpa vodica i savjeta za ovu temu pa malo uguglajte ukoliko vas zanima. Ne tretirajte racunalo kao tepih. {#}

3. Uz ovo gore, izbjegavajte one izrezane rupe u radnim stolovima (također se nalaze na podu) jer one uvelike smanjuju protok toplok i hladnog zraka u i oko kucista.

4. Vise ventilatora u kucistu NE znaci nuzno i nizu temperaturu istoga. Bas suprotno - lose raspoređeni ventilatori MOGU doprinjeti stvaranju dzepova toplog zraka, koji ce povecati temperaturu komponenti umjesto da ju snize. Interijer kucista je jedinstven kao i procesor, i najbolje je samostalno eksperimentirati. 

5. Dobro pazite kako postavljate ventilatore. Prednji moraju upuhivati hladni zrak, a ostali ispuhivati topli. Puno ljudi krivo okrene ventilator i time samo steti svojim komponentama. 

6. Malo bolji ventilatori imaju "silent" funkciju, koja je za prosjecnog gamera dobar omjer smanjenja buke i dostatnog hlađenja za njihove gaming komponente.

7. Kuciste je tiho (ili glasno) koliko i najglasniji ventilator - ovo valja drzati na umu ako vam je vazno drzati kuciste tihim. 

8. Celik bolje apsorbira vibracije od aluminija, pa je celicno kuciste bolji odabir ako ste okrenuti prema tisoj konstrukciji.

9. Osnova fizike - topli zrak se dize, hladni spusta. Zbog ovoga je vrlo zgodno imati ventilatore na vrhu kucista koji ispuhuju zrak.

10. Opcenito se smatra da je jedan od najidealnijih nacina (za nekoga tko nije voljan eksperimentirati) za hlađenje kucista taj da se na doljnjem prednjem slotu upuhuje hladni zrak, a gornjem straznjem ispuhuje. S ovim necete pogrijesiti, ali kome ovo nije dovoljno, morat ce malo istrazivati. 

11. Hladnjaci sa strane mogu UVELIKE OTEZATI airflow u kucistu (pogotovo ako koristite hlađenje broj 10) jer prekidaju protok zraka na polovici kucista, i time stvaraju dzep vruceg zraka! Ventilator sa strane je dobar da potpomognete hlađenje određene komponente (poput GPUa), ali moze narusiti sveukupni protok zraka u kucistu. Pogotovo ako je jedan od jacih modela ventilatora sa strane, a nesto slabo naprijed. Ako koristite ventilatore sa strane, bilo bi dobro da se pozabacite usmjeravanjem zraka iz prednjih ventilatora prema CPU direktno, a ne prema tom bocnom ventilatoru. 

12. Vezano uz broj 11, tezimo ravnom protoku zraka bez turbulencija u kucistu, a opet da zahvatimo sve komponente u njemu.

13. Bas iz razloga sto cesto jednak ventilator naprijed (koji upuhuje) i natrag (koji ispuhuje) ne daju nekakvu izjednacenu snagu upuhivanja i ispuhivanja, pribjegavamo naizgled "neujednacenom" i neparnom broju ventilatora, ovisno po potrebi (npr 3:1 ili sl).

14. Pozitivni i negativni tlak zraka su vrlo vazne stvari kojih morate biti svjesni:

Sustav pozitivnog tlaka: kad imamo vise ventilatora koji upuhuju zrak, a manje onih koji ispuhuju, u kucistu se povecava pritisak zraka i nakuplja stagnirani zrak. Prednost ovoga je sto je kuciste pod malim pritiskom cisce, jer prasina ne ulazi kroz svaku mogucu rupicu na kucistu. Nedostatak je sto se mogu stvarati vruci dzepovi, kao i to da je opcenito temperatura u ovakvim kucistima visa. Ukoliko imate dobre temperature na komponentama i ne gurate ih do krajnjih granica, ovo je idealnija opcija za vas. Malo vise temperature za cisce okruzenje.

Sustav negativnog tlaka: kad imamo vise ventilatora koji ispuhuju zrak, a manje onih koji upuhuju, u kucistu se smanjuje pritisak zraka (vakuum). Odmah ociti nedostatak je da se smanjenjem tlaka, kuciste automatski ponasa kao usisivac i kroz sve rupice usisava okolni zrak. A kako nemate oko cijelog kucista filtere, okolni zrak ce ulaziti kroz svaku mogucu rupu i time donositi svjezu prasinu u kuciste. Prednost je sto ovakva kucista imaju nize temperature, i za one koji guraju svoje komponente do samih granica, ovo je bolja opcija.

15. Cable management - uzalud vam svi ventilatori ako je pola kucista "presjeceno" sa gomilom kablova kroz koje zrak jedva uspije proci. Dobro organizirano kuciste je pola posla za dobro hlađeno kuciste.

 

I za kraj, mozete vizualno pregledati kako vam kuciste "dise" tako da zapalite one obojene sibice (obojeni dim) pred ventilatorima za upuhivanje i vidite gdje zrak prolazi, da li se negdje talozi, i da li negdje trebate staviti dodatni ventilator. Naravno, samo ako imate "prozor" na stranici kucista. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 18:10 (Ithuriel).
10 godina
offline
Re: Airflow
Ithuriel kaže...

Otvoreno kuciste drzi samo ako bas nikako s prilozenim hlađenjem ne mozes rashladiti komponente. Ukoliko ih mozes rashladiti i sa zatvorenim kucistem, obavezno ga drzi zatvorenoga. Cak i ako te estetika i sigurnost (recimo ako imas mlađe ukucane koji bi mogli prckati po unutrasnjosti) ne brinu, prasina je tihi ubojica komponenti. Kao i staticki elektricitet.

 

Evo par savjeta od mene, tebi i svima koji mozda citaju ovu temu:

 

1.  Kuciste nikako nemojte drzati na podu, a pogotovo ne na tepihu. Pod je mjesto najvece koncentracije prasine, dlaka i smeca, i ne zelimo da nam kuciste usisava pod. Za to imamo usisivac. 

2. Kad smo kod usisivaca - redovito, pedantno i vrlo sporo cistite kuciste. Barem 2x godisnje ako je zatvoreno, a puno cesce ako je otvoreno. NE koristite usisivac jer on stvara staticki elektricitet, koji ce unistiti komponente. Ima hrpa vodica i savjeta za ovu temu pa malo uguglajte ukoliko vas zanima. Ne tretiraj racunalo kao tepih. {#}

3. Uz ovo gore, izbjegavajte one izrezane rupe u radnim stolovima (također se nalaze na podu) jer one uvelike smanjuju protok toplok i hladnog zraka u i oko kucista.

4. Vise ventilatora u kucistu NE znaci nuzno i nizu temperaturu istoga. Bas suprotno - lose raspoređeni ventilatori MOGU doprinjeti stvaranju dzepova toplog zraka, koji ce povecati temperaturu komponenti umjesto da ju snize. Interijer kucista je jedinstven kao i procesor, i najbolje je samostalno eksperimentirati. 

5. Dobro pazite kako postavljate ventilatore. Prednji moraju upuhivati hladni zrak, a ostali ispuhivati topli. Puno ljudi krivo okrene ventilator i time samo steti svojim komponentama. 

6. Malo bolji ventilatori imaju "silent" funkciju, koja je za prosjecnog gamera dobar omjer smanjenja buke i dostatnog hlađenja za njihove gaming komponente.

7. Kuciste je tiho (ili glasno) koliko i najglasniji ventilator - ovo valja drzati na umu ako vam je vazno drzati kuciste tihim. 

8. Celik bolje apsorbira vibracije od aluminija, pa je celicno kuciste bolji odabir ako ste okrenuti prema tisoj konstrukciji.

9. Osnova fizike - topli zrak se dize, hladni spusta. Zbog ovoga je vrlo zgodno imati ventilatore na vrhu kucista koji ispuhuju zrak.

10. Opcenito se smatra da je jedan od najidealnijih nacina (za nekoga tko nije voljan eksperimentirati) za hlađenje kucista taj da se na doljnjem prednjem slotu upuhuje hladni zrak, a gornjem straznjem ispuhuje. S ovim necete pogrijesiti, ali kome ovo nije dovoljno, morat ce malo istrazivati. 

11. Hladnjaci sa strane mogu UVELIKE OTEZATI airflow u kucistu (pogotovo ako koristite hlađenje broj 10) jer prekidaju protok zraka na polovici kucista, i time stvaraju dzep vruceg zraka! Ventilator sa strane je dobar da potpomognete hlađenje određene komponente (poput GPUa), ali moze narusiti sveukupni protok zraka u kucistu. Pogotovo ako je jedan od jacih modela ventilatora sa strane, a nesto slabo naprijed. Ako koristite ventilatore sa strane, bilo bi dobro da se pozabacite usmjeravanjem zraka iz prednjih ventilatora prema CPU direktno, a ne prema tom bocnom ventilatoru. 

12. Vezano uz broj 11, tezimo ravnom protoku zraka bez turbulencija u kucistu, a opet da zahvatimo sve komponente u njemu.

13. Bas iz razloga sto cesto jednak ventilator naprijed (koji upuhuje) i natrag (koji ispuhuje) ne daju nekakvu izjednacenu snagu upuhivanja i ispuhivanja, pribjegavamo naizgled "neujednacenom" i neparnom broju ventilatora, ovisno po potrebi (npr 3:1 ili sl).

14. Pozitivni i negativni tlak zraka su vrlo vazne stvari kojih morate biti svjesni:

Sustav pozitivnog tlaka: kad imamo vise ventilatora koji upuhuju zrak, a manje onih koji ispuhuju, u kucistu se povecava pritisak zraka i nakuplja stagnirani zrak. Prednost ovoga je sto je kuciste pod malim pritiskom cisce, jer prasina ne ulazi kroz svaku mogucu rupicu na kucistu. Nedostatak je sto se mogu stvarati vruci dzepovi, kao i to da je opcenito temperatura u ovakvim kucistima visa. Ukoliko imate dobre temperature na komponentama i ne gurate ih do krajnjih granica, ovo je idealnija opcija za vas. Malo vise temperature za cisce okruzenje.

Sustav negativnog tlaka: kad imamo vise ventilatora koji ispuhuju zrak, a manje onih koji upuhuju, u kucistu se smanjuje pritisak zraka (vakuum). Odmah ociti nedostatak je da se smanjenjem tlaka, kuciste automatski ponasa kao usisivac i kroz sve rupice usisava okolni zrak. A kako nemate oko cijelog kucista filtere, okolni zrak ce ulaziti kroz svaku mogucu rupu i time donositi svjezu prasinu u kuciste. Prednost je sto ovakva kucista imaju nize temperature, i za one koji guraju svoje komponente do samih granica, ovo je bolja opcija.

15. Cable management - uzalud vam svi ventilatori ako je pola kucista "presjeceno" sa gomilom kablova kroz koje zrak jedva uspije proci. Dobro organizirano kuciste je pola posla za dobro hlađeno kuciste.

 

I za kraj, mozete vizualno pregledati kako vam kuciste "dise" tako da zapalite one obojene sibice (obojeni dim) pred ventilatorima za upuhivanje i vidite gdje zrak prolazi, da li se negdje talozi, i da li negdje trebate staviti dodatni ventilator.

Puno hvala na odgovoru vjerujem da si svima pomogao :)

Stipe
11 godina
offline
Airflow

Imam jedan vent od 230mm koji upuhuje zrak, isti takav gore ispuhuje i jedan na zadnjoj str od 140mm koji ispuhuje.

 

 

Dali bi bilo dobro da jos dole stavim jedan vent da tjera zrak gore jer mi se nekako cini da ovaj koji upuhuje da ima slab potisak zraka...kuciste je veliko pa mi se cini da je pre "slab" taj koji upuhuje...

 

 

Kuciste je Bitfenix colossus.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Airflow

Ako nisi zadovoljan sa temperaturom komponenti, dodavanje ili mijenjanje ventilatora je dobra opcija. S tim da postoje i jeftinije alternative (termalna pasta npr) koje kostaju manje a mogu sniziti temperature i preko 5C. 

Ukoliko su ti temperature u redu, nema potrebe za dodavanjem ventilatora osim ako naprosto zelis malo "kemijati". {#}

 

11 godina
offline
Airflow

temp nakon igranja bf4 2 sata...cini mi se ok mada jos nije tolka vrucina...

 

http://prntscr.com/3x6kfj

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Airflow
dennocro kaže...

temp nakon igranja bf4 2 sata...cini mi se ok mada jos nije tolka vrucina...

 

http://prntscr.com/3x6kfj

stock cooler? meni na stocku ne prelazi 65.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.6.2014 1:51 (Cryogenic).
11 godina
offline
Airflow

stock sa mx2

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Airflow
Ja u Thermaltake V6 kućištu koristim 2 ventilatora na vrhu za ispuh, te jedan iza također za ispuh. Sa strane na vratima koristim jedan za usis i puše direktno na gpu. Nazalost, Thermaltake nije najsretnije riješio instalaciju prednjeg ventilatora na hdd cage za usis pa ga niti ne koristim.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice