Kada napajanje postaje "staro"?

poruka: 36
|
čitano: 9.337
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Vozdra,

 

vlasnik sam Seasonic 520W napajanja iz 2011. godine. Planiram novu konfiguraciju slagati oko božića, pa me zanima ima li potrebe da mijenjam napajanje? Pitam ovo prvenstveno jer nisam upoznat niti sam se ikada susreo sa "starenjem" napajanja, pa ako ima netko nekakve korisne informacije na temu, točnije kako prepoznati znakove odumiranja i starenja napajanja, neka podijeli sa svima. Ja do sada nisam imao nikakvih problema sa ovim napajanjem i potpuno je kompatibilno sa mojom novoplaniranom konfom.

 

S druge strane, mislim potrošiti oko 1000€ na kućište sa svim komponentama (vjerojatno nešto u smjeru i5+z170+rx480) osim napajanja, pa me zanima kako bi netko od vas postupio?

 

28 Zadrži postojeće napajanje
5 Kupi novo napajanje
prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.11.2016 14:41 (kuleee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

eo ti preporuka. trajat će skoro pa vječno (ako je spojeno na UPS) i udovoljiti svim potrebama, osim računa za struju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
kuleee kaže...

pa ako ima netko nekakve korisne informacije na temu, točnije kako prepoznati znakove odumiranja i starenja napajanja, neka podijeli sa svima. Ja do sada nisam imao nikakvih problema sa ovim napajanjem i potpuno je kompatibilno sa mojom novoplaniranom konfom.

Praktički jedino kaj se obavezno događa tijekom starenja napajanja je odumiranje elektrolitskih kondenzatora.

Kod kvalitetnih napajanja se to događa tek nakon cca. 10-ak godina.

Uvjetovano je brojem radnih sati i prosječnim opterećenjem napajanja, pa ako napajanje stalno radi blizu deklarirane maksimalne snage, kondenzatori će prije krepat, a opet i ako ima duge intervale u kojima se uopće ne koristi, krepat će još i prije.

Srećom, i kad kondenzatori odu, jednostavan je i jeftin popravak (osim ako krepaju na primarnoj strani, onda povuku još hrpu komponeneata sa sobom...).

Ostali kvarovi su manje više nepredvidljivi čak i unutar nekih 15-20 godina, ali i onda se obično radi o diodama, što se isto lako sanira.

Naravno, ako želiš vidjeti u kakvom je stanju napajanje, jedino što ćeš vidjet eventualno krepane elektrolitske kondenzatore, ali ni ne moraš to ni provjeravati s ovak "mladim" napajanjem dobre marke.

Eventualno izmjeri voltmetrom napone na 3,3V, 5V i 12V railovima, jer očitanja u BIOSu obično znaju lagati.

Bitno je da pri blagom opterećenju napon bude skroz blizu deklariranom (pogotovo 12V rail), a pri punom opterećenju bi morao biti barem oko 11,6V. 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
fer-de-lance kaže...
kuleee kaže...

pa ako ima netko nekakve korisne informacije na temu, točnije kako prepoznati znakove odumiranja i starenja napajanja, neka podijeli sa svima. Ja do sada nisam imao nikakvih problema sa ovim napajanjem i potpuno je kompatibilno sa mojom novoplaniranom konfom.

Praktički jedino kaj se obavezno događa tijekom starenja napajanja je odumiranje elektrolitskih kondenzatora.

Kod kvalitetnih napajanja se to događa tek nakon cca. 10-ak godina.

Uvjetovano je brojem radnih sati i prosječnim opterećenjem napajanja, pa ako napajanje stalno radi blizu deklarirane maksimalne snage, kondenzatori će prije krepat, a opet i ako ima duge intervale u kojima se uopće ne koristi, krepat će još i prije.

Srećom, i kad kondenzatori odu, jednostavan je i jeftin popravak (osim ako krepaju na primarnoj strani, onda povuku još hrpu komponeneata sa sobom...).

Ostali kvarovi su manje više nepredvidljivi čak i unutar nekih 15-20 godina, ali i onda se obično radi o diodama, što se isto lako sanira.

Naravno, ako želiš vidjeti u kakvom je stanju napajanje, jedino što ćeš vidjet eventualno krepane elektrolitske kondenzatore, ali ni ne moraš to ni provjeravati s ovak "mladim" napajanjem dobre marke.

Eventualno izmjeri voltmetrom napone na 3,3V, 5V i 12V railovima, jer očitanja u BIOSu obično znaju lagati.

Bitno je da pri blagom opterećenju napon bude skroz blizu deklariranom (pogotovo 12V rail), a pri punom opterećenju bi morao biti barem oko 11,6V. 

 

E ovako sam nešto tražio. Struja nije moja domena, pa je svaki savjet dobrodošao... Hvala momak!

prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
13 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?

U istoj sam situaciji, nagodinu ću ići na novu konfu i baš sam danas prodao Seasonica 520w oko 3 godine starog,

jel sam trebao prodat, baš i ne :D, al reko ajde da kupim sad kak se spada pa da sam par godina miran,

ak se odlučiš na promjenu uzmi si Fractal Edison M 550w dok je još po ovoj akcijskoj cijeni, hvale ga dosta u temi za napajanja,

ako patiš na tišinu kao ja uzmi ovo napajanje koje ti je kolega gore preporučio, ja ću uzet 550w varijantu,

ima hibridan način rada i puno je tiše od Fractala pri opterećenju, uglavnom s nijednim nećeš fulat, odlična su.

A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
15 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Zašto mijenjati i trošiti novce na nešto što je kvalitetno i radi? Ja imam Chieftec Blue 750w iz 2008. i ne pada mi ga na pamet mijenjati...

kužim ja kaj ti očeš reč, kad je na full za svaki fajl iz te vreče se bude ogasio pri pokretanju istog...pismenost by Mrakky
Moj PC  
10 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
kuleee kaže...

Vozdra,

 

vlasnik sam Seasonic 520W napajanja iz 2011. godine.Planiram novu konfiguraciju slagati oko božića, pa me zanima ima li potrebe da mijenjam napajanje? Pitam ovo prvenstveno jer nisam upoznat niti sam se ikada susreo sa "starenjem" napajanja, pa ako ima netko nekakve korisne informacije na temu, točnije kako prepoznati znakove odumiranja i starenja napajanja, neka podijeli sa svima. Ja do sada nisam imao nikakvih problema sa ovim napajanjem i potpuno je kompatibilno sa mojom novoplaniranom konfom.

 

S druge strane, mislim potrošiti oko 1000€ na kućište sa svim komponentama(vjerojatno nešto u smjeru i5+z170+rx480) osim napajanja, pa me zanima kako bi netko od vas postupio?

 

Kratko i jasno to je Seasonic napajanje, dakle guraj dalje još dvije-tri godine nema tu nikakvih problema.

 

Iako svako napajanje sa godinama izgubi dio snage, ipak tu ostaje kvaliteta djelova koji jednostavno ne krepavaju kao na običnom prosječnom napajanju dakle 2-3 godine pa šljus itd.

 

Imam ja Seasonic napajanje iz iste serije, točnije to je prva varijanta ili model iz navedene serije. Koji mene u kompu navedeno napajanje radi još od osmog mjeseca 2008 godine.

 

Napajanje je najbitnji dio kompa, ali na to večina ljudi zaboravi ili im niko nije napomenul onako usput.Fučkaš sve djelove i tehnikalije, ako je napajanje čisti prosjek kaj drugo.Ukratko procesor za 1500kn+grafa još 1500-2000kn, a napajanje neki običan kineski prosjek po kvaliteti izrade. Korišteni djelovi su znatno ispod prosjeka, pa dokle izdrži 2-3 godine i prdekana itd.

 

Seasonic dizajnira i proizvodi kvalitetna napajanja, i večinom drugi proizvođači na njihove skuplje proizvode ljepe svoje etikete kao recimo poznati Corsair itd.Eto ovo dole je test mojeg napajanja, to je ta verzija ili varijanta dizajnirana 2007 godine dakle tu je sve čisto i jasno.

 

https://www.overclock3d.net/reviews/power_supply/seasonic_s12ii_ss-430gb_430w_atx_psu/5

 

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
11 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?

kuleee

 

Slažem se da nije potrebno mijenjati napajanje, ali samo bih napomenuo kako napajanje vrlo vjerojatno neće biti baš u potpunosti kompatibilno s novim i5 procesorima. Razlog tome je to što Seasonic ima platformu malo starijeg dizajna koja službeno ne podržava Intelova C6/C7 stanja tako da ćeš njih morati isključiti u BIOS-u. Iako možeš probati i ostaviti pa naknadno isključiš ako ti se računalo bude neobjašnjivo resetiralo.

15 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Ne mora značiti. Moje iz 2008. potpuno opsluživa i5 procesor. Kad sam prije mjesec dana mijenjao MBO, oblio me hladan znoj kad sam vidio da ova ne koristi klasično 4-pinsko dodatno napajanje, već traži šest pinova. U panici sam pogledao izlaze napajanja i vidio da moj Chieftec ima taj rail, zajedno s kabelom...

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Baš sam na ovom forumu dobio savjet prije 6 godina da se odlučim na kvalitetno i skupo Seasonic rješenje. Vidim, ipak to nije bilo zalud. Pošto me i dalje služi kao i prvi dan, zadržati ću ga sve dok će raditi kako od njega i očekujem :-)

prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Meni su tu na forumu davne 2009 godine preporucili da kupim Corsair CX400 napajanje. Evo ga dan danas radi, proslo kroz njega sve i svasta a danasnja konfa je R7 260X, Phenom BE 965,ssd, 2x hdd itd. Na prvu sam mislio da jadan nece imati snage s obzirom na starost, ali njemu to ocito nije problem.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?

BlackMoon

 

Budući da na stabilnost rada C6/C7 stanja postoji utjecaj i drugih komponenti (koje mogu činiti određeno opterećenje na 12 V pri 'niskoenergetskim' uvjetima rada te time ne dolazi do nestabilnosti u radu napajanja), možda će mu raditi i sa Seasonicom, ali službeno ta serija ne podržava Haswell stanja.

I mislio si na 8 pin (EPS) CPU ili?

 

 

Fake_Alert

 

Seasonic inside. :)

 

16 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Fake_Alert kaže...

Meni su tu na forumu davne 2009 godine preporucili da kupim Corsair CX400 napajanje. Evo ga dan danas radi, proslo kroz njega sve i svasta a danasnja konfa je R7 260X, Phenom BE 965,ssd, 2x hdd itd. Na prvu sam mislio da jadan nece imati snage s obzirom na starost, ali njemu to ocito nije problem.

To je taj stari i proslavljeni model, dakle Corsair naljepnica a nutra je bio Seasonic model iz njihove ondašnje VX serije.

 

Danas Corsair za istu lovu nudi okvirno lošu bižuteriju od napajanja. Realno po kvaliteti nema nikakve veza sa tim starim i odličnim Corsair naljepnica na Seasonic napajanjem.Današnji Corsair CX430W za istu lovu to je pih, po kvaliteti djelova(nije Seasonic nego prosječan jeftin CWT dizajn) samo bljeda sjena u odnosu na staru Corsair=Seasonic zelenjavu.

 

http://www.hardwaresecrets.com/corsair-cx400w-power-supply-review/10/

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
15 godina
neaktivan
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

ja imam VX 450 sigurno već jedno 7 godina. Radi kao i prvog dana, a vjerujem da će radit još barem par godina

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
rambox kaže...
Fake_Alert kaže...

Meni su tu na forumu davne 2009 godine preporucili da kupim Corsair CX400 napajanje. Evo ga dan danas radi, proslo kroz njega sve i svasta a danasnja konfa je R7 260X, Phenom BE 965,ssd, 2x hdd itd. Na prvu sam mislio da jadan nece imati snage s obzirom na starost, ali njemu to ocito nije problem.

To je taj stari i proslavljeni model, dakle Corsair naljepnica a nutra je bio Seasonic model iz njihove ondašnje VX serije.

 

Danas Corsair za istu lovu nudi okvirno lošu bižuteriju od napajanja. Realno po kvaliteti nema nikakve veza sa tim starim i odličnim Corsair naljepnica na Seasonic napajanjem.Današnji Corsair CX430W za istu lovu to je pih, po kvaliteti djelova(nije Seasonic nego prosječan jeftin CWT dizajn) samo bljeda sjena u odnosu na staru Corsair=Seasonic zelenjavu.

 

http://www.hardwaresecrets.com/corsair-cx400w-power-supply-review/10/

 Valja li ikoje napajanje kao ovo moje sad iz nove serije Corsaira?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Balvan8 kaže...

ja imam VX 450 sigurno već jedno 7 godina. Radi kao i prvog dana, a vjerujem da će radit još barem par godina

 Mislim da jedino VX450 ima legendarnu reputaciju na ovom forumu. I ja sam ga imao. Legenda kaže da je moglo vrtit dvije grafičke u crossfire-u ili SLI-u.

16 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Fake_Alert kaže...

 Valja li ikoje napajanje kao ovo moje sad iz nove serije Corsaira?

Ne za lovu koju si ti dao za CX400, ništa slično u Hrvatskoj nema te kvalitete osim jasno osjetno skuplje današnje najnovije revizije ovog dole Seasonic napajanja.Ali taj model je trenutno nedostupan u hrvatskim dučanima dakle zaboravi na njega.

 

https://www.nabava.net/napajanja__310/seasonic-napajanje-ss-430gb-430-w-120mm-vent__1753941

 

Kolko ja vidim trenutno, pa u Hrvatskoj ne moš kupit niti jedno slabije Seasonic napajanje ispod 600kn.

 

https://www.protis.hr/products/index/napajanja/32?filter=b4LQAzADIAfAB-AHwAMgA5ADMANgB8AH4AfABTAGUAYQBzAG8AbgBpAGMAfAB-AHwAUAByAG8AaQB6AHYAbwARAWEADQE%3D

 

Tipično za Hrvatsku jel, nama stalno fali izbora ali eto Alzashop s time nema problema Seasonic napajanja do 60eura nekoliko modela.Recimo Fortron napajanje i Seasonic napajanje za istu lovu, pa kod nas popularni Fortron nikako nije proizvod iste kvalitete to sigurno.

 

https://www.alzashop.com/cheap-seasonic/v1828.htm

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
15 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Ja sam do sada imao xfx napajanja...prvo obicno pa modularno i mogu reci da su dobra. Nikad problema sa njima.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
malina22 kaže...

Ja sam do sada imao xfx napajanja...prvo obicno pa modularno i mogu reci da su dobra. Nikad problema sa njima.

Negdje sam čitao kako su XFX ustvari rebrandirana Seasonic napajanja, pa vjeroajtno tu možeš potražiti uzrok dugovječnosti i zadovoljstva sa svojim odabirom. I ja sam XFX stavio burazu u komp, par mjeseci nakon mene. On je također prezadovoljan njim.

prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
14 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
rambox kaže...
Fake_Alert kaže...

 Valja li ikoje napajanje kao ovo moje sad iz nove serije Corsaira?

Ne za lovu koju si ti dao za CX400, ništa slično u Hrvatskoj nema te kvalitete osim jasno osjetno skuplje današnje najnovije revizije ovog dole Seasonic napajanja.Ali taj model je trenutno nedostupan u hrvatskim dučanima dakle zaboravi na njega.

 

https://www.nabava.net/napajanja__310/seasonic-napajanje-ss-430gb-430-w-120mm-vent__1753941

 

Kolko ja vidim trenutno, pa u Hrvatskoj ne moš kupit niti jedno slabije Seasonic napajanje ispod 600kn.

 

https://www.protis.hr/products/index/napajanja/32?filter=b4LQAzADIAfAB-AHwAMgA5ADMANgB8AH4AfABTAGUAYQBzAG8AbgBpAGMAfAB-AHwAUAByAG8AaQB6AHYAbwARAWEADQE%3D

 

Tipično za Hrvatsku jel, nama stalno fali izbora ali eto Alzashop s time nema problema Seasonic napajanja do 60eura nekoliko modela.Recimo Fortron napajanje i Seasonic napajanje za istu lovu, pa kod nas popularni Fortron nikako nije proizvod iste kvalitete to sigurno.

 

https://www.alzashop.com/cheap-seasonic/v1828.htm

 Sve mi se cini da ukoliko zafali snage npr za grafu da cu ja kupiti napajanje Cx400 rabljeno i tako upogonit :D

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
15 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
kiwi_91 kaže...

BlackMoon

 

Budući da na stabilnost rada C6/C7 stanja postoji utjecaj i drugih komponenti (koje mogu činiti određeno opterećenje na 12 V pri 'niskoenergetskim' uvjetima rada te time ne dolazi do nestabilnosti u radu napajanja), možda će mu raditi i sa Seasonicom, ali službeno ta serija ne podržava Haswell stanja.

I mislio si na 8 pin (EPS) CPU ili?

 

 

Fake_Alert

 

Seasonic inside. :)

 

 Da, vjerojatno je u pitanju 8 pinsko za CPU i moram priznati da sam to prvi put vidio, jer do sada sam najviše radio na starim krševima od ploča, koje su još uvijek bile dobre da vrte jedan program za rad meteoroloških postaja. Sada polako prelazimo na Alix-e 1E i Raspije...Koliko vidim, moj Chieftec dobro izlazi na kraj s Haswell stanjima, što je i za očekivati za komponentu koju platiš 1K i kusur kuna...

Radi se o ovome: https://www.protis.hr/products/details/napajanje-750w-chieftec-cft75014c-turbo-series/7940

Sinoć sam lega jutros...
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2016 4:37 (BlackMoon).
15 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
kuleee kaže...
malina22 kaže...

Ja sam do sada imao xfx napajanja...prvo obicno pa modularno i mogu reci da su dobra. Nikad problema sa njima.

Negdje sam čitao kako su XFX ustvari rebrandirana Seasonic napajanja, pa vjeroajtno tu možeš potražiti uzrok dugovječnosti i zadovoljstva sa svojim odabirom. I ja sam XFX stavio burazu u komp, par mjeseci nakon mene. On je također prezadovoljan njim.

 Ja sam ih upravo zbog toga i uzeo, jer nisam u tom momentu imao Seasonic na raspolaganju a naisao na testiranja gdje kazu da je to njihova platforma.

16 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Fake_Alert kaže...

 Sve mi se cini da ukoliko zafali snage npr za grafu da cu ja kupiti napajanje Cx400 rabljeno i tako upogonit :D

Ma jok fučkaj ga sad,rabljena napajanja preskoči to se ne kupuje osim u ekstremnoj nuždi.Alzashop u ponudi ima jeftinija Seasonic napajanja, pa ako moš kupovat preko interneta eto oni dostavljaju u Hrvatsku i rješen problem.

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
11 godina
neaktivan
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

XFX 450W je otiša za 4 godine. To jest, spržia mi je 2 matične i 2 procesora u 3 mjeseca. Kako zašto, neznam, u kanti je.

youtube.com/summercroatia http://steamcommunity.com/profiles/76561197984431248
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Sve se može pokvariti...

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kada napajanje postaje "staro"?

Corsair CX400 nemoze  to ti ko golf 2

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Imam i ja svoga LC Power 460GP3 več skoro punih 5 godina i super radi kao i prvog dana, malo je reči da nema propuštenog dana kod mene kada ne radi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?

U planu je nadogradnja PC 2 (kupljen 2008. godine), proc neki R3 ili R5, MBO i memorija. Kučište, diskovi i grafa do daljnjeg ostaju. Savjete za odabir komponenti sam dobio samo se još nisam odlučio koji proc uzeti.

Moje pitanje, da li ostaviti staro napajanje Corsair TX650  ili kupiti novo (onda mi je smanjen budžet za ostale komponente)?

Napajanje radi bez ikakvog problema.

Hvala

6 godina
neaktivan
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
mrgud1 kaže...

U planu je nadogradnja PC 2 (kupljen 2008. godine), proc neki R3 ili R5, MBO i memorija. Kučište, diskovi i grafa do daljnjeg ostaju. Savjete za odabir komponenti sam dobio samo se još nisam odlučio koji proc uzeti.

Moje pitanje, da li ostaviti staro napajanje Corsair TX650  ili kupiti novo (onda mi je smanjen budžet za ostale komponente)?

Napajanje radi bez ikakvog problema.

Hvala

 Ako radi , nema potrebe da se mjenja. To je jako napajanje , 650 volta , renomiranog proizvođača računalne opreme. Nema zime. To ako nije bilo izloženo grmljavini ili nestabilnom naponu može još 5 godina. Čak ako i crkne , nema opasnosti za komponente jer je to kvalitetno napajanje , s kvalitetnom zaštitom i raznim drugim mehanizmima koje ti sad nebi objašnjavao...

16 godina
offline
Re: Kada napajanje postaje "staro"?
Daliboris kaže...
mrgud1 kaže...

U planu je nadogradnja PC 2 (kupljen 2008. godine), proc neki R3 ili R5, MBO i memorija. Kučište, diskovi i grafa do daljnjeg ostaju. Savjete za odabir komponenti sam dobio samo se još nisam odlučio koji proc uzeti.

Moje pitanje, da li ostaviti staro napajanje Corsair TX650  ili kupiti novo (onda mi je smanjen budžet za ostale komponente)?

Napajanje radi bez ikakvog problema.

Hvala

 Ako radi , nema potrebe da se mjenja. To je jako napajanje , 650 volta , renomiranog proizvođača računalne opreme. Nema zime. To ako nije bilo izloženo grmljavini ili nestabilnom naponu može još 5 godina. Čak ako i crkne , nema opasnosti za komponente jer je to kvalitetno napajanje , s kvalitetnom zaštitom i raznim drugim mehanizmima koje ti sad nebi objašnjavao...

 Bolje ne objasnjavati jer bi se jos svasta moglo procitati.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice