Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

poruka: 22
|
čitano: 7.787
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

Imao sam malo vremena pa sam odlučio istestirati razlike u temperaturama ovisno o radu ventilatora na 5V i 12V, ai tlaka unutar kućišta, ono što me je ponukalo na test je u prvom redu buka na 12V i da li se isplati ići na max.

Konfiguracija je iz mog PC-ja (i5-4460, R9 270 - u testu na stock freq., zalman r1 case).

U samom caseu se nalaze 5 x 120mm ventilatori, 3 x zalman i 2 x spire, za test tlaka unutar casea je poslužila ženina cigareta (čisto da vidim da li vuče još vanjskog zraka ili izbacuje van - ispitano na pci expansion slotovima budući da su na zalmanu prozračni).Zadnji ventilator je spojen na mb i njime je upravljala mb, dok su prednja 2 i gornja 2 kontrolirana preko Cooltekovog 4 fan controllera sa regulacijom od 5v-12v.

Za mjerenje temperature CPU-a sam koristio real temp i intel burn test (maksimalna temperatura po jezgri i prosječna maksimalna), za za gpu-a, gpu-z u kombinaciji sa unigine heaven benchmarkom (maximalna gpu-a), sobnu temperaturu sam održavao uglavnom konstantnom a između svakog testa sam dobro provjetrio i ohladio kućište u trajanju od 5 minuta. Buku sam "probao" mjeriti mobitelom međutim dok se ne dočepam bukomjera navesti ću samo razliku od 15 decibela između 5v i 12v iako imam osjećaj da je i veća, uglavnom osobni dojam je da je svakako neugodna.

 

Ono što me je iznenadilo je da je razlika u temperaturi CPU-a zanemariva u svim kombinacijama, dok je kod gpu-a razlika od samo 2 stupnja. pozitivni tlak sam imao samo u kombinaciji prednih ventilatora na 12v i gornjih na 5v, dok su neki pozitivni rezultati opet kao i kod cpu-a praktički nezamjetni.

 

Rezime svega je da skoro nemam nikakvog napretka na maximalnim okretajima ventilatora u odnosu na minimalne dok je količina buke vrlo osjeta. Više o rezultatima u slici u prilogu. Također voli bih ako netko ima viška vremana da se isto malo poigra i posta rezultate jer me živo zanima da li je i kod drugih slična situacija.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 21:54 (Checola).
Moj PC  
7 0 hvala 3
11 godina
offline
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

to je i mene zanimalo kad sam uzimao ovo kućište, pogotovo jer se fractalovi ventovi na max dosta čuju

prema nekim testovima koje sam gledao, ako se dobro sjećam, razlika je također bila nevelika u hlađenju na 5v/7v/12v

zato su mi prednji i zadnji 120mm ventovi spojeni na mbo i preko asusovog fanxperta podešeni na minimalnu brzinu s malim povećanjem kako se diže temperatura sustava

gornji 140mm vent je posebna "zvjerka" jer na većim okretajima ima čudnovate vibracije te ga držim na stalnih 5v i tu se ne čuje

 

uglavnom temperature su dosta bolje nego sa starim lc power kućištem na kojem sam imao jedan 92mm vent straga i 120mm sprijeda, a najvažnije je da sam se konačno riješio prašine

 

P. S. testove ću odraditi kad uhvatim vremena

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 22:20 (picajzla0707).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
Checola kaže...

..

Ono što me je iznenadilo je da je razlika u temperaturi CPU-a zanemariva u svim kombinacijama, dok je kod gpu-a razlika od samo 2 stupnja. pozitivni tlak sam imao samo u kombinaciji prednih ventilatora na 12v i gornjih na 5v, dok su neki pozitivni rezultati opet kao i kod cpu-a praktički nezamjetni.

..

 -da si me pitao, dao bi ti takav odgovor (kao rezultati testa).. dakle, kućište zanemarivo utječe na temp CPU/GPUa, kvadrat udaljenosti i sama temperatura jezgara je daleko viša od okolnog zraka (negativni utjecaj bi bio tek s +200/300c naviše unutar kućišta) tj zagrijavanje koje bi iz okoline utjecalo na komponentu. Banalizirano, kad kiša (ne)pada riba je jednako mokra.

-kao i rezultat GPUa (recimo +2C) koji je fizikalno logičan, tj površina VGA je podložnija utjecaju zagrijavanja nego samo CPU/jezgra (kad se usporedi što sve hladnjak hladi, npr RAM.. i kompletna 'mini-MBO za VGA'). Točnije, površini VGA koje nije direktno pod hladnjakom više odgovara hladnije kućište.

 

ali kad to kažeš 'znalcima' obično te popljuju, jer 'nema logike', hladnjaci sigurno hlade.. jer tako piše u reklami. Buka je jedina konkretnija posljedica. (ima smisla npr hladiti HDD.. ali on nije komponenta koja to pretjerano zahtijeva, u tom rasponu temperatura ventovi na kućištu pomažu).

 

Extremni primjer je npr hlađenje tekućim dušikom kod extremnog OCa, jezgra, ne ostatak..(to ni 747 ventilatorom nebi uspio) a sva elektornika bolje radi na nižim temp pa do supravodljivosti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

vjerujem da u nekakvom avrage user scenariju nema nikakvog napretka ali mislim da se razlika itekako vidi kod overvoltanja hw kad se puno brze puno vece količine vrućega zraka nakuplja u kucištu i kad do izrazaja dolazi famozni airflow koji je dosta bitan faktor kod pozicioniranja samih ventova po kučištu...sve u svemu ima smisla ostaje da biramo pref/db

The Time is always righT
15 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

-ne. I dalje ne pomaže, ali pomaže MBO jer i njoj treba hlađenje, pogotovo iznad specifikacija.. npr uobičajeni pasivnjaci na južnom mostu.. jer MBO mora isporučiti svu tu struju, same žice se griju.. tako možemo hladiti npr USB stick .. ali nema veze s CPU/GPU.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.1.2015 23:09 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

Cestitke za ideju, ulozen trud...

Rezultati pokazuju analogiju onima iz prakse sticanu godinama iskustva, okvirno ovako:

Kljucna stvar za dug vijek komponenti je sto niza temperatura. Najvece "grijalice" CPU i GPU ucinkovito i relativno tiho ohladit cemo samo kvalitetnim zracnim ili vodenim rjesenjima. 

Kuciste bi trebalo biti dovoljno prostano i prozracno sa sto vecim promjerom (ne i maksimalnim mogucim brojem) ventilatora "male" brzine vrtnje, dakle ukoliko je moguce ici na min. 12-14cm. "silent-edition" fanove ili rjesenja uz regulaciju. Ovdje je cilj prozracnost i odvodjenje topline iz kucista, za raziku od gore navedenih "primarnih" coolera case-fanovi usmjerenim protokom poboljsavaju prozracnost i time smanjuju temperaturu za svega nekoliko °C ALI "dovoljno da hlade sve komponente u kucistu!

Za prozracnost je vrlo bitan management kablova. Smanjenje razine buke mozemo dalje poboljsati oblaganjem kucista specijalnim materijalima za tu namjenu.

 

16 godina
online
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

Meni je posebno interesantno da se varijanta sa nižim pritiskom pokazala bolja od varijante sa višim, iako se čak i neki proizvođači kunu u suprotno. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

Iskreno nisam očekivao čuda ali me stvarno iznenadilo da kod cpu-a nije bilo nikakve razlike između 5v i 12v, jer logika mi govori da ako je manja temperatura unutar samog casea, bilo da cpu ventilator vuče ili puše prema pasivnom elementu dobiva zrak manje temperature pa samim time i nešto bolje ohladi, ali očito da nema neke razlike.

 

btw. što se tiče cable managamenta u mom caseu je odrađen školski, cpu cooler je stock dok je gpu dual fan verzija.

 

moram odradit još jedan test gpu+cpu loada, možda se tu dobije neka razlika jer pretpostavljam da gpu digne dosta samu temperaturu unutar casea, pod uvjetom da mi napajanje ne počne opet proizvodit čudne zvukove kao što je bilo sa oc-anim gpu-om u kombinaciji furmarka i ibt-a.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 8:28 (Checola).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
ihush kaže...

 -da si me pitao, dao bi ti takav odgovor (kao rezultati testa).. dakle, kućište zanemarivo utječe na temp CPU/GPUa, kvadrat udaljenosti i sama temperatura jezgara je daleko viša od okolnog zraka (negativni utjecaj bi bio tek s +200/300c naviše unutar kućišta) tj zagrijavanje koje bi iz okoline utjecalo na komponentu. Banalizirano, kad kiša (ne)pada riba je jednako mokra.

 

 jel misliš općenito da nema veze temperatura s kućištem i brojem ventova te ima li uopće koji vent, ili hoćeš reći da je razlika nebitna obzirom na brzinu ventova koji su već tu

 

malo mi je to čudno, jer nekidan sam nećaku ubacio dva venta u kućište (zadnji 92mm i prednji 140mm), počistio džunglu od kablova, malo pojačao vrtnju ventova na grafi i time spustio temp grafe hd 7770 za preko 20 stupnjeva

 

mislim da su ipak prozračnost kućišta i ventovi dosta bitni, jer ako nema niti jednog i još je šuma kablova, temperatura u kućištu se polako diže i nakon nekog vremena može biti značajno veća od sobne, a onda je to temperatura okoliša za grafu i cpu i njihovi cooleri ne mogu ohladiti ispod toga

 

dakle ako ti temperatura u kućištu naraste do 10 stupnjeva više od sobne (a narast će i više ako nije prozračno), onda će ti proc i grafa biti za 10 stupnjeva topliji nego da je kućište otvoreno

11 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
Checola kaže...

Iskreno nisam očekivao čuda ali me stvarno iznenadilo da kod cpu-a nije bilo nikakve razlike između 5v i 12v, jer logika mi govori da ako je manja temperatura unutar samog casea, bilo da cpu ventilator vuče ili puše prema pasivnom elementu dobiva zrak manje temperature pa samim time i nešto bolje ohladi, ali očito da nema neke razlike.

 

btw. što se tiče cable managamenta u mom caseu je odrađen školski, cpu cooler je stock dok je gpu dual fan verzija.

 

moram odradit još jedan test gpu+cpu loada, možda se tu dobije neka razlika jer pretpostavljam da gpu digne dosta samu temperaturu unutar casea, pod uvjetom da mi napajanje ne počne opet proizvodit čudne zvukove kao što je bilo sa oc-anim gpu-om u kombinaciji furmarka i ibt-a.

 naravno da nema velike razlike, jer ti pet 120mm ventova u takvom testu drže kućište prozračnim i na minimalnoj brzini, a time što ih pojačaš ne možeš dodatno ohladiti kućište ispod sobne temperature

 

probaj pogasiti sve ventove, nafrlji grafu i cpu neko duže vrijeme da ti se digne temp u kućištu, pa bi onda vjerojatno trebao vidjeti razliku

13 godina
online
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

 Case ariflow ima utjecaja na temperature ali to ovisi o dosta faktora i nije dramatično kako se inače misli. Prvo, ovisi naravno o kućištu samom (dimenzijama i slično) te ovisi o hardware-u. Dakle, nije ista stvar ako imaš grafu s TDP-om od 150W ili 250W u kućištu a isto tako i s procesorom. Case airflow je manje osjetljiv sa "slabijim" računalom odnosno komponentama koje generiraju manje toplinske energije. Ja isto držim ventove na minimumu manje više stalno radi buke ali se svakako primjeti razlika u temperaturi moje R9 280X kad su ventovi na 5V ili 12V no ne toliko da mi treba buka. Recimo sa GTX 760 koja ima bitno manji TDP je razlika bila osjetno manja. Isto tako treba spomenuti da je bitna i metodologija testiranja. Treba fiksirati ventove hladnjaka na procesoru i grafi da bi vidio prave razlike. Koji test i u kojem trajanju ti je bio bench za temperature ? Inače dobra ideja i budem i ja bacio koji test kad stignem malo testirati. Već sam ja to bio provjeravao i prije ali nemam zapisano.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 8:39 (itomic009).
12 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
itomic009 kaže...

 Koji test i u kojem trajanju ti je bio bench za temperature ?

Intel burn za cpu - 15 passeva (to mi se do sada pokazalo kao dovoljno da cpu postigne neke max temperature)

Unigine Heaven - cijeli benchmark - 26 scena - tijekom kojeg mi isto obično gpu postigne neke maxeve

 

što se tiče TDP-a različitih sustava zato bi i volio vidjeti rezultate drugih. Ovaj test je bio prvobitno isključivo zbog mene i mog sustava, ali eto zbog svoje zanimljivosti je podjeljen i sa drugima čisto da se vide te neke razlike. Dakle nije mi bio krajni cilj usporedbe casea bez airflowa, već isključivo razlika između 5V i 12V (ili slično - nekog minimuma i maximuma) u odnosu na buku.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 9:04 (Checola).
11 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
Checola kaže...

što se tiče TDP-a različitih sustava zato bi i volio vidjeti rezultate drugih. Ovaj test je bio prvobitno isključivo zbog mene i mog sustava, ali eto zbog svoje zanimljivosti je podjeljen i sa drugima čisto da se vide te neke razlike. Dakle nije mi bio krajni cilj usporedbe casea bez airflowa, već isključivo razlika između 5V i 12V (ili slično - nekog minimuma i maximuma) u odnosu na buku.

 već sam ti rekao, dok ti ventovi drže temperaturu u kućišu podjednaku sobnoj, a rade to i na minimumu - nećeš vidjeti razliku

 

12 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
picajzla0707 kaže...

 već sam ti rekao, dok ti ventovi drže temperaturu u kućišu podjednaku sobnoj, a rade to i na minimumu - nećeš vidjeti razliku

 

 sve štima ali ja se volim uvjerit na teži način

13 godina
online
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

 Testirati ću ja pa ću postati ovdje. Imam sličan CPU ali clockan i osjetno jaču grafu (TDP) pa ćemo vidjeti .

15 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
picajzla0707 kaže...
..

malo mi je to čudno, jer nekidan sam nećaku ubacio dva venta u kućište (zadnji 92mm i prednji 140mm), počistio džunglu od kablova, malo pojačao vrtnju ventova na grafi i time spustio temp grafe hd 7770 za preko 20 stupnjeva

..

-dio koji si quotao, iza spominje i VGA (zbog razlike u CPU-GPU chipu, ostalo je kartica..) tj malo veći utjecaj ima na VGA.

-čišćenje (prašina onemogućuje izmjenu/prijenos topline) + vrtnja ventova su 90% promjene. Za CPU bi to bilo zanemarivo zbog same jezgre koja se hladi (ne mjeri se temperatura ostatka MBO-RAM i ne zbraja se CPUu kao kod VGA).

 

zadržimo se na samom CPU.

Ako je svrha ventilatora na kućištu izjednačavanje topline unutar kućišta sa sobnom, tad možemo i bez kućišta.. na stolu. Temp CPUa će biti jednaka ili unutar statističke greške. Zbog površine (i nepokrivenosti 100% s hladnjakom) VGA će više odstupati ali ne da bi to bilo nešto bitno osim kad je baš granično za stabilan rad, npr da se na 90c ruši a na 88c radi..

Ako je npr sobna temp 25c tad je to temperatura zraka koji struji kućištem, ne može ispod tog bez obzira na količinu ventilatora. Prosječna MBO radi na 30-40c, može do 50-60 ovisno koji dio kontrolera gledamo i tad već počinju nestabilnosti, npr HDD-RAM ili sami stabilizatori napona/VRM..

Pošto je sva elektronika efikasnija (manje otpora-manje struje-manje proizvedene topline) na nižim temperaturama, tad obrnuto porastom npr napajanje ne daje recimo 500w nego 490w.. (gubitak) dok istovremeno tih 10w postaje dodatna toplina (jer gubitak nije nesto, otpor->toplina).. kao inflacijska spirala..

Tako da je stabilna temp unutar kućišta bitna za kompletan PC, ali najmanje za CPU.

CPU i VGA (pogotovo) su grijalice koje ugriju ostatak, taj ostatak treba hladiti (gore je spomenuuto, ovisno koji CPU-GPU 50w-150-do 250/300w a ta toplina negdje ide). Npr greška koja se radi s HDDom je postavljanje u gumene silencere.. koji su izolator, lim provodi toplinu i radi kao hladnjak.. tad zbog 'tišine' moraš imati ventilator ... a to je opet nešto buke + struja. Pošto se HDD lako nađe iznad optimalne (npr ispod 50 je OK), kao i RAM (koji je teže hladiti zbog pozicije na MBO) i sam chipset na MBO obično nestabilnosti počnu tu.. kad govorimo samo o temperaturi i ispravnim komponentama bez OCa i sl. (jer inače je večina kvarova povezana s npr VGA.. a najmanje s CPU toplinom).

 

Slično kao kod automobila, dali je vani ljeto-zima, brzo postigne radnu temperaturu i tad je motoru svejedno.. a elektronika obožava apsolutnu nulu (na kojoj motor nebi mogao raditi..). CPU postiže svoju temp par sekundi od paljenja, moderniji reguliraju voltažu, gase jezgre.. kao i GPU rade tek kad se opterete a tad su temperature takve da sobna temp ne znači puno, tj tad se samo treba brinuti o ostatku računala... Vrlo jednostavno možemo pratiti automatsku regulaciju ventilatora na CPU i po tome zaključiti dali mu je prevruće, moderni ugl rade u 'prvoj brzini' bez znojenja.. a pod max opterećenjem mogu danima. To govori da je hladnjak dovoljan. VGA nisu tako robustne..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

  Ja ne znam u biti šta si ti htjeo reći s ovolikim postom ali sobna temperatura jeste važna . Svrha ventilacije je da topli zrak (koji se generira unutar kućišta ovisno od toga kakve su komponente i ostalo) izbaci van jer je za pretpostavit da je sobna temperatura niža od one koja se postigne u kućištu.  

11 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
ihush kaže...

zadržimo se na samom CPU.

1. Ako je svrha ventilatora na kućištu izjednačavanje topline unutar kućišta sa sobnom...

2. ...tad možemo i bez kućišta.. na stolu. 

3.. Tako da je stabilna temp unutar kućišta bitna za kompletan PC, ali najmanje za CPU.

CPU i VGA (pogotovo) su grijalice koje ugriju ostatak, taj ostatak treba hladiti (gore je spomenuuto, ovisno koji CPU-GPU 50w-150-do 250/300w a ta toplina negdje ide).

4. Npr greška koja se radi s HDDom je postavljanje u gumene silencere.. koji su izolator, lim provodi toplinu i radi kao hladnjak.. tad zbog 'tišine' moraš imati ventilator ... a to je opet nešto buke + struja. 

 uf, poprilično te teško pratiti, no idemo redom...

1. svrha ventilatora na kućištu jest izjednačavanje topline unutar kućišta sa sobom (odnosno ispuhivanje viška topline van i upuhivanja hladnog zraka unutra), jer niže od sobne ne ide bez posebnih sustava hlađenja, a bez ventilatora temperatura unutar kućišta raste (dio topline doduše odlazi kroz otvore, dio kroz samo kućište, no temperatura u neventiliranom kućištu svakako raste i to sve više što se više i pod većim opterećenjem koriste cpu i gpu - naravno, do jedne određene granice)

2. za većinu korisnika ne ide opcija s matičnom na stolu, bez kućišta

3. temperatura unutar kućišta je bitna i za sam cpu, jer ga najbolji hladnjak ne može ohladiti ispod temperature unutar kućišta o kojoj ovisi i njegova učinkovitost, odnosno ako hladnjak drži cpu na 40 stupnjeva u kućištu u kojem je temperatura 20 (20+20), onda ga isto tako neće spustiti ispod 50 stupnjeva ako je temperatura u kućištu 30 (20+30)- dakle, ako si ventilatorima spustio temperaturu unutar kućišta, direktno utječeš i na temperaturu cpu-a

4. gumeni silenceri nisu nikakva greška, jer čak ako umjesto s njima spojiš hdd direktno šarafima na kućište, površina ili promjer šarafa nedovoljna je za bilo kakav ozbiljniji prijenos topline 

 

EDIT: samo da dodam da me ne napadnete, nije ovo nešto čvrsto dokazano niti sam ja doktorirao termodinamiku, već eto - razmišljam naglas

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 13:12 (picajzla0707).
13 godina
online
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

 Dobro si sve napisao, ja sam na poslu pa mi se nije dalo pisat dugi post ali si ti sve fino napisao .

12 godina
offline
Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/CPU)

malo sam razmišljao o fiksiranju cpu+gpu ventilatora, međutim odustao sam od te ideje, jer manje više svi imamo neki predodređeni profil, bio on default ili neki agresivniji, tako da ni u RL situacijama ne fiksiramo već je neki prednamješteni. Eventualno ću kasnije probati ponoviti test sa dodatkom temperature sistema i max. brzine ventilatora cpu-a i gpu tjekom testiranja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.1.2015 13:35 (Checola).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/

  A gle. Ako nemaš fixirane ventove na grafi i CPU kad radiš takve testove onda nemaš ni prave slike o razlici, pogotovo ako te buka zanima. Jer ako ventovi rade normalno u auto modu i ti smanjiš okretaje od kućišta onda moraš i fiksirati ove ventove da vidiš realan rast temperatura uzrokovan manjim protokom zraka kroz kućište. Kad smanjiš ventove na kućištu tada imaš više temperature unutar samog kućišta nego prije što zauzvrat uzrokuje više okretaje ventova na CPU i GPU hlađenju. Isto tako za buku ako smanjiš ventove kućišta rast temperatura ti uzrokuje više okretaje na GPU i CPU hlađenju što onda opet podiže buku. Tako da se dobije točna slika koliko temperature idu gore ovisno o ventilaciji kućišta ostali faktori se ne smiju mjenjati inače test nije reprezentativan  .

12 godina
offline
Re: Test temperatura ovisno o case ventovima (GPU/
itomic009 kaže...

  A gle. Ako nemaš fixirane ventove na grafi i CPU kad radiš takve testove onda nemaš ni prave slike o razlici, pogotovo ako te buka zanima. Jer ako ventovi rade normalno u auto modu i ti smanjiš okretaje od kućišta onda moraš i fiksirati ove ventove da vidiš realan rast temperatura uzrokovan manjim protokom zraka kroz kućište. Kad smanjiš ventove na kućištu tada imaš više temperature unutar samog kućišta nego prije što zauzvrat uzrokuje više okretaje ventova na CPU i GPU hlađenju. Isto tako za buku ako smanjiš ventove kućišta rast temperatura ti uzrokuje više okretaje na GPU i CPU hlađenju što onda opet podiže buku. Tako da se dobije točna slika koliko temperature idu gore ovisno o ventilaciji kućišta ostali faktori se ne smiju mjenjati inače test nije reprezentativan  .

Sve to što si napisao stoji, ali kao što sam rekao testiranje je bilo iključivo nekakav RL scenarij (i benefiti većeg napona na ventilatorima nauštrb buke), ovaj tjedan ću dobit malo ozbiljniji bukomjer pa ću to odradit malo bolje, uz kako sam već gore rekao i sistemsku temperaturu i broj okretaja cpu i gpu fana. Ako uhvatim vremena probat ću i sa fiksnim vrijednostima čisto orjentacije radi.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice