4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

poruka: 18
|
čitano: 4.081
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
online
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Pozdrav,

 

Evo ovako prilican sam laik oko televizora, pred par dana sam kupio Samsung Q6FN i naletio na zanimljivu situaciju... 

 

Spojio sam komp na TV preko HDMI kabela, ukljucio Full UHD Color Range (ili kako se vec tocno zove) za taj port... I ubrzo otkrio da televizor radi na refresh rateu od 30 Hz. Odem u Display properties na kompu i tamo je pisalo 30 Hz refresh, Bit depth 12 bit (iako TV podrzava 10?) i Color range: SDR. Kad sam preko display adapter properties namjestio 60 Hz refresh rate, Bit depth je automatski pao na 8 i vise nemam opciju dignuti ga. Cak niti preko NVIDIA control panela, cak niti uz izbor 4:4:2 ili 4:2:0 raspona boja. 

 

Sad pokusao sam citati po netu ali nije mi bas najjasnije - negdje pise da je to ok, da je najbolje ostaviti na 8-bit jer je to najbolje za SDR content, a kad igram/ gledam HDR content TV bi to trebao prepoznati i automatski se prebaciti na HDR mode? Jel ima kakve veze kvaliteta HDMI kabela s tim? Imam neki s bandwidth do 10.2 Gbps, koliko citam po netu to je jedva dovoljno za 4k 60 Hz, mozda bi mi bolji kabel (18 gbps) omogucio da namjestim npr 4k 60 Hz 4:4:2 ili 4:2:0? Sta je najpametnije napraviti za sto bolju SDR i HDR sliku kad se pustaju filmovi s kompa? Dakle pricam o downloadanim (legalno khm) filmovima i serijama, ne o streamovima. 

 

Bio bi jako zahvalan ako bi netko mogao malo rasvijetliti problematiku jer po netu zbilja ima svakakvih oprecnih informacija a malo odgovora...

 

EDIT: Jos jedno pitanje, koliko je uopce bitno imati 60 Hz refresh rate s obzirom da su filmovi i serije koliko znam u 24 fps? Za to bi i 30 Hz trebalo bit ok... Samo onda ne razumijem zasto TV ima 120 Hz refresh rate, osim za high fps gaming u FHD..

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 9:38 (Minneyar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Vjerojatno bi rijesio sve probleme spajanjem tv na komp s dp kablom, posudi od nekoga prije kupovine.lp

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
Stjepanj kaže...

Vjerojatno bi rijesio sve probleme spajanjem tv na komp s dp kablom, posudi od nekoga prije kupovine.lp

 Pomislio sam vec na to, na zalost TV nema DP port. I podrzava samo HDMI 2.0 dakle do 18 gbps bandwidth.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
offline
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Ovo sam sa stranice pročitao, jesi podesio ovako?

 

4k @ 60 Hz with Chroma 4:4:4 or 4:2:2 require HDMI UHD Color enabled for the port used. For all resolutions Chroma 4:4:4 requires the input label to be set to PC

everyday i'm shuffling...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
Luka123 kaže...

Ovo sam sa stranice pročitao, jesi podesio ovako?

 

4k @ 60 Hz with Chroma 4:4:4 or 4:2:2 require HDMI UHD Color enabled for the port used. For all resolutions Chroma 4:4:4 requires the input label to be set to PC

 Da. Problem je sto je za te postavke - 4k, 60 Hz, 10-bit i 4:4:4 potreban bandwidth HDMI 2.1 tj iznad 18 Gbps. Ti kablovi kostaju kao suho zlato a niti TV ne podrzava HDMI 2.1, dakle to je prakticki nemoguce postici.

 

Ali dobro, jos sam malo googlao i mislim da mi je otprilike jasno - s 18 gbps kablom se moze dobiti 4k 60 Hz 10-bit 4:2:2 i 4:2:0. Taj Chroma subsampling koliko sam citao ne utjece uopce na kvalitetu slike kod filmova/ serija jer je sve ionako snimano sa 4:2:0.

 

Sad bih jos volio znati dal postoji opcija da u GPU driveru ostavim da aplikacija upravlja tim postavkama chrome, bit deptha i color rangea, pa da mi video player (madVR) automatski ovisno o sadrzaju koji pustis podesi HDR/10bit/Limited color range ili SDR/8bit/FullRGB. Mislim da bi to trebalo hodati.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Mislim da je odgovor ne, jer taj Chroma podešava se automatski u TV-u. Odnosno prilikom spajanja kabela.

A sad ovisno o sadržaju mislim da ćeš morati manualno mijenjati.

A automatski možda jedino preko VLC-a, pa neku skriptu koji bi ovisno o kompresiji mijenjala output. Jer mislim da VLC to podržava. Probaj malo Google neće škoditi... 

 

everyday i'm shuffling...
12 godina
online
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
Luka123 kaže...

Mislim da je odgovor ne, jer taj Chroma podešava se automatski u TV-u. Odnosno prilikom spajanja kabela.

A sad ovisno o sadržaju mislim da ćeš morati manualno mijenjati.

A automatski možda jedino preko VLC-a, pa neku skriptu koji bi ovisno o kompresiji mijenjala output. Jer mislim da VLC to podržava. Probaj malo Google neće škoditi... 

 

 TV ima opciju "Auto" za color range, kazu na rtings da bi to trebalo dobro raditi. I taj madVR player bi trebao sve odrađivati. Probat cu u svakom slucaju kad kupim novi kabel pa javim ako nesto pametno zakljucim :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
Trebas HDMI 2.0a ili b verziju kabela sa 18 Gbps. A pored kabela da bi sve funkcioniralo moras imati odgovarajuće verzije HDMI portova i na grafičkoj i na Tv-u.
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 15:20 (error_666).
14 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Trebaš svakako 18gbps Hdmi kabel. Onda će ti raditi rgb 4 4 4 8bit i 60hz. Onda trebaš MPC HC i MadVR koji moraš postaviti da ti propusta HDR signal na tv. U MPC namjesti da ti koristi MadVR u opcijama na output pa onda playback i odabere mad vr. Kad pokreneš film i odeš u full screen HDR će se upaliti automatski. Ako su ti crne polomljene odnosno ore crne moraš još u postavkama od grafe staviti rgb limited ili na tv u prebaciti u pc mode. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
online
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
CroVandal kaže...

Trebaš svakako 18gbps Hdmi kabel. Onda će ti raditi rgb 4 4 4 8bit i 60hz. Onda trebaš MPC HC i MadVR koji moraš postaviti da ti propusta HDR signal na tv. U MPC namjesti da ti koristi MadVR u opcijama na output pa onda playback i odabere mad vr. Kad pokreneš film i odeš u full screen HDR će se upaliti automatski. Ako su ti crne polomljene odnosno ore crne moraš još u postavkama od grafe staviti rgb limited ili na tv u prebaciti u pc mode. 

 E hvala, tak nesto sam i mislio. Javim rezultate

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
12 godina
online
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Mislim da sam uspio. Postavljeno je u Driveru na 60 Hz/ 4k, Full RGB range, 8-bit, a u madVR settings 10-bit i full RGB range i "Let madVR decide the type of content". Kad pokrenem HDR film u full screen na TV-u kao drugom monitoru, uredno pređe u HDR mode :) I izgleda odlicno. E da i na TV je izabran "Auto" color range.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

To je to onda 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
11 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
Minneyar kaže...

Mislim da sam uspio. Postavljeno je u Driveru na 60 Hz/ 4k, Full RGB range, 8-bit, a u madVR settings 10-bit i full RGB range i "Let madVR decide the type of content". Kad pokrenem HDR film u full screen na TV-u kao drugom monitoru, uredno pređe u HDR mode :) I izgleda odlicno. E da i na TV je izabran "Auto" color range.

Jel imas na TV-u neku OSD info opciju za trenutni mod? Ili mozda na drugom ekranu mozes vidjet mod.
Jer sigurno nije 4K@60 10-bit full-RGB, pa me zanima sto je madVR 'zrtvovao', je li ostao u 8-btnom HDR modu, ili je presao na 4:2:2 ili 4:2:0 10-bit YCbCr limited range. Ili je mozda smanjio na 1080p ako je video te rezolucije. Druga opcija (422/420) je pozeljnije za filmove.

14 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Meni smanji na 420 10bit YCbCr ostane naravno 4k rezolucija

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
online
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Da, mislim da je i kod mene to slucaj. 

 

Sad jos jedan "problem" - kad je TV ugasen i dalje imam extended desktop tj mis mi moze pobjec na drugi ekran (TV) iako je TV ugasen... Ima neki fix za to ili?

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Moguće da ti tv ima štand by mod gdje se ne gasi komplet pa pc ocitava da je još spojen. Barem je kod mene tako ako mi je brzo uključivanje upaljeno. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
online
Re: 4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?
CroVandal kaže...

Moguće da ti tv ima štand by mod gdje se ne gasi komplet pa pc ocitava da je još spojen. Barem je kod mene tako ako mi je brzo uključivanje upaljeno. 

 Da, vjerojatno je to. Ali ne vidim nigdje na TV-u opciju da se "potpuno" ugasi :( A dobro ajd nije tako strasno valjda.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
16 godina
offline
4k 60 Hz smanjuje bit depth na 8-bit?

Minneyar 

 

Netreba ti vise madVR plugin vise...

VLC media od 3.0 verzije passtrougha HDR bez problema...

i uz novi win october update je HDR implemtiran jos bolje(igre,slike,sam UI ekran, filmovi)

tako da update-aj winse i gledaj preko VLC-A...

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 21:15 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice